Menselijke middelen alléén kunnen geen redding brengen ChelWitie.! De strijd tegen wegonveiligheid wordt nu officieel aangebonden Instelling van bedrijfschappen Jonge arbeiders uit provincie emigreren" naar hoofdstad Wo-.29 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAL-'NA 2 GEESTELIJKE ONTWIKKELINGSGEBIEDEN „Ik heb de wereld overwonnen" Dezelfde krachten aldus ver volgt de bisschop zijn „Richtlijnen" welke een deel van Kennemer- land tot een geestelijk ontwikkelings gebied stemmen, n.l. de tendenzen om door industrialisatie de werkge legenheid uit te breiden, hebben evenzeer in de plattelandsgebieden van Ons Bisdom hun uitwerking. Zoals Wij reeds hebben uiteenge zet zal het overgrote deel van de aanwas der actieve bevolking elders een bestaansbron dienen te vinden. Dit kan geschieden door emigratie, doch ook door migratie, voorzover in de bestaande en in enkele nieuw te vormen industriële centra nog uit breiding van werkgelegenheid be staat. Nu weten wij uit mededelingen en publicaties van diverse onderzoek instellingen, dat relatief de bevol kingsgroei juist in een aantal platte landsgebieden van Ons Bisdom zeer hoog is. In de eerstkomende 15 jaar zal in belangrijke delen van het platteland van Zuid- en Noord-Holland de toe neming van de actieve mannelijke bevolking door geboorte-overschot ten meer dan 40 bedragen, ter wijl die van Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Zaandam nauwelijk de 25 en van Amsterdam slechts het percentage van 14 zal bereiken. Relatief is deze groei der actieve bevolking het sterkst in enige gebie den, waarin de katholieke bevolking een belangrijk deel der totale bevol king vormt, zoals in West-Friesland, waar de toeneming van de actieve mannelijke bevolking in dezelfde pe riode 50 zal bedragen, en in de Bollenstreek en het Westland waar de toenemingspercentages zelfs 75 rollen zijn. Dit leidt voor de katholieke bevol king tot bijzondere consequenties. Het migrerende deel der katholieke bevolking zal immers geestelijk en cultureel rijp dienen te worden ge maakt om de overplanting in een an der geestelijk en sociaal milieu zon der geestelijk verlies te kunnen on dergaan, om daarbij ook positief in het andere milieu een apostolische functie te kunnen vervullen. Daar naast zullen de opvoeders van de jeugd in deze streken, hierin terzijde gestaan door bureaux van beroeps- voorlichting en beroepskeuze, het op groeiend geslacht zelf en hun ouders er met klem en bij voortduring op moeten wijzen, dat wellicht voor ve len van hen hun geboorteplaats bij gebrek aan voldoende bestaansbron- nen geen blijvende woonplaats zal kunnen zijn. Zo zal reeds van jongs- af aan in hen de bereidheid groeien, en zullen zij er op voorbereid zijn, elders in het land of elders in de we reld in hetzelfde of een ander be roep dan dat van hun ouders, hun toekomst te aanvaarden. Er is een plattelandsgebied, dat Onze speciale aandacht verdient, n.l. West-Friesland. Dit gebied, 'waar het hoofdmiddel van bestaan, de tuin bouw, practisch niet meer voor uit- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerork. 11.45 „Kennismaking met IJsland", caus. 12.00 Gram. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Cabaret. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 76.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: .Indone sië en de rubber", door drs. B. van Eldik. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.55 Licht progr. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Rep. 19.20 Lichte muz. 20.00 Nieuws. 20.05 „Meer pro ductiviteit brengt iedereen profijt", caus. 20.15 „Der Freischütz", opera. 22.20 Twee piano's. 22.45 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 4.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nieuws, weerber. en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Kamerkoor. 11.55 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Luncheon c. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Wij van het land), 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.50 Gram. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ens. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Meisjes koor. 17.55 Deens Symph. ork. 18.40 Gram. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Mezzo-sopr. en piano. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade- ork. 21.00 Wonderlijke wetenswaar digheden. 21.15 Gram. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. breiding vatbaar is en waar reeds thans een aanzienlijke mate van ver borgen werkloosheid heerst, neemt in bevolkingsaantal snel toe. Het is een van de gebieden, waar door de bur gerlijke Overheid speciale maatrege len zullen worden genomen ter ver sterking van de niet-agrarische werk gelegenheid. Als gevolg hiervan zal de maatschappelijke structuur van dit gebied belangrijke veranderingen kunnen ondergaan. De moeilijkheden op het gebied van de godsdienstige en sociaal-culturele vorming, aan deze verschijnselen verbonden, noopt tot een grondige studie van velerlei problemen, tot het geven van richt lijnen en tot het treffen van maatre gelen, die tot een zo goed mogelijke oplossing dezer problemen zullen kunnen leiden. Daarnaast oefenen belangrijke in dustriecentra in de omgeving van West-Friesland een zeer grote zuig kracht uit op de jongeren van deze streek. Wij hebben in het licht van het bovenstaande ook in dit gebied een regionale opbouwcommissie in over weging genomen. Een zeer waardevolle katholieke gemeenschap waaraan Wij aandacht willen besteden is Volendam. Ook hier worden de invloeden van een voortschrijdende verandering in de maatschappelijke structuur, gevolg van de gezonde bevolkingsaanwas en het steeds meer wegvallen van de visserij, sterk gevoeld! In Volendam, dat Ons zo na aan het hart ligt om dat het de Kerk reeds zovele pries ters en religieuzen heeft gegeven en naar Wij hopen zal blijven geven, ook in deze gemeenschap zullen oude tradities op de proef worden gesteld. Wij verwachten, dat Volendam steeds zo trouw aan zyn geestelijke leiders ook in zijn opgang naar de toekomst de juiste gedragslijn Eal weten te vinden. DE DIASPORA. Een deel van de katholieke bevol king dat Ons evenzeer ter harte gaat en dat Onze voortdurende zorg be hoeft, zijn de katholieken op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Wij kunnen Ons niet aan de indruk onttrekken dat ook de katholieke be volking in dit gebied, door de ramp en zijn gevolgen reeds zo diep ge schokt, in de toekomst iri een sterk veranderde situatie zullen komen te verkeren. Wanneer men er rekening mee houdt, dat de by de Overheid bestaande Waterbouwkundige plan nen in enige decennia zullen worden verwezenlijkt, betekent dit, dat het gebied in zijn ruimtelijke en sociale structuur ingrijpende wijzigingen zal ondergaan. Men kan vooral wijzen op de toeneming der recreatiemoge lijkheden, welke aanleiding zullen kunnen geven tot een massa-toeris- me, waarvan de geestelijke en so ciaal-culturele gevolgen zowel di rect als indirect zeer belangrijk kun nen zijn. Uit onze pastorele ervaring hebben Wij u in het bovenstaande een aan tal gebieden genoemd, die nu of in de naaste toekomst zijn of worden gesteld voor problemen, tot welker oplossing Wij krachtens Onze zen ding de plicht hebben naar vermogen by te dragen. Wij hebben gemeend voor een drie tal gebieden t.w. het IJmondgebied, West-Friesland en het gebied van Rotterdam-Zuid en de Nieuwe Wa terweg reeds nu Opbouwcommissies te moeten oprichten of voor te be reiden. Het is een van de speciale ta ken van de leeds genoemde Com missie voor de Geestelijke Ontwik kelingsgebieden in het Bisdom Haar lem, na nauwgezette bestudering var. de problemen. Ons voorstellen te doen omtrent de aanwijzing van nog andere „geestelijke ontwikkelingsge bieden". BESLUIT. Het groeiend inzicht in de beteke nis van de moderne maatschappelijke veranderingen doet Ons steeds die per beseffen, hoezeer het zielenheil van de gemeenschap der gelovigen mede afhankelijk is van sociale om standigheden. De Kerk is de voort zetting van de mens geworden Zoon van God, die in Zijn lichamelijkheid onderworpen wilde zijn aan de wet ten van de menselijke natuur en van de menselijke samenleving. Zij is het volk Gods en het Mys tieke Lichaam en als zodanig ook geïncarneerd in steeds wisselende omstandigheden van tijd en plaats. De genade veronderstelt de na tuur, doch bij al onze vernieuwde pogingen om ons te ontworstelen aan de greep van de zuiver menselijke noden, mogen wij niet vergeten dat de Kerk een bovennatuurlijke ge meenschap is onder leiding van de H Geest, die onze hemelse Vader na Christus' Hemelvaart ons als Helper heeft geschonken. Het inzicht in de geestelijke en so ciale problematiek van onze tijd en het daaruit voortvloeiend beleid zijn noodzakelijk, doch vormen niet alléén de volmaakte oplossing voor de no den van Ons Bisdom. Gelovigen en ongelovigen bestude ren de menselijke betrekkingen en trachten de meest gunstige voor waarden te formuleren en tot uitvoe ring te brengen voor een nieuwe sa menleving, waarin welvaart, orde en geluk kunnen heersen. Doch een gemeenschap zonder God als zingeving en doelstelling van ge heel het menselijk bestaan en han delen, is tot mislukking gedoemd. Menselijke middelen alléén kunnen geen redding brengen. Wij moeten ons ook verenigen met Christus' offer aan het Kruis en Zijn gebed om redding uit de nood met Gecombineerde werking...beter en krachtiger! Een van de belangrijke ondekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was. bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- larlne „4". elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan. wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP-20 TABLETTEN 85 et (Advertentie) hart en ziel bidden. Alleen Christus, die ons allen door zijn Kruisdood heeft verlost, is onze enige Redder, ook al zouden al onze menselijke inzichten en plannen in deze veranderende wereld schip breuk lijden. „Stat Crux dum volvi- tur orbis". Het Kruis staat pal te midden van de verandering der tij den. God zelf heeft ons allen in deze tijd en in dit Bisdom een taak gege ven en wanneer wij in de mate van ons menselijk vermogen alle beschik bare krachten zullen samenbundelen om de eigentijdse en toekomstige problemen tegemoet te treden, dan kunnen wij ons geheel aan de leiding van Gods Voorzienigheid overgeven. Ons gebed tot Christus en Zijn He melse Moeder, die de „Smekende Almacht" wordt genoemd, zullen ons behoeden voor geestelijke onzeker heid en wankelmoedigheid. Christus eigen woorden geven de diepste fun damentele zekerheid, waaraan ieder mensenhart behoefte heeft. „Confi- dite, ego vici mundum: Hebt ver trouwen, Ik heb de wereld over wonnen".. Wapenspreuk van de Karthui- zerorde. Generale Staf van het verkeer Modern verkeer is 'n massa-moordenaar De „Generale Staf van het Ver keer", officieel de „Vaste Commissie Veiligheid Wegverkeer" geheten, is gisteren door de secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat mr. D. G. W. Spitzen na mens minister mr. Algera geïnstal leerd. Mr. Spitzen zeide in zijn installa tierede o.m., dat thans de strijd tegen de verkeersonveiligheid, zal worden aangegaan. Dit wordt een moeüijke strijd, omdat zich geen middelen af tekenen, die radicaal een oplossing kunnen geven. Wij hebben ons met verkeersonge lukken vertrouwd gemaakt als met een chronische kwaal, die men in lydzaamheid moet aanvaarden. In 1953 vielen 1390 doden in het ver keer, behoudens het aantal gevallen van zwaar en niet te herstellen letsel en vele millioenen schade. Het snel in omvang toenemende verkeer mag ons geen ogenblik een schyn van be rusting geven bij het bezien van de ze constateringen. Erger dan vliegrampen. De ramp in 1953 kostte ons ruim 1800 slachtoffers. In een jaar en vier Eerste Kamer aanvaarddeI enige wetsontwerpen De Eerste Kamer heeft gistermid dag een aantal wetsontwerpen tot in stelling van bedrijfschappen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het betreft hier de bedrijfschappen voor vee en vlees, voor groenten cn fruit, voor siergewassen, voor tuin- bouwzaden, voor margarine, vetten en oliën en voor gedistilleerde dran ken. Voorts werd aan de orde gesteld een wetsontwerp tot instelling van productsehappen en een hoofdpro- duchtschap voor akkerbouwproduc ten en wetsontwerpen tot opheffing van bedrijfschappen in de overeen komstige sectoren. De heer MOLENAAR fV.V.D.) be toogde, dat er voldoende bestaans grond voor de minister van de P. B.O. is. De lijdelijkheid van de rege ring ten opzichte van de S.E.R. gaat naar zijn opvatting te ver. Dat de taak der produchtschappen i minder ruim zal zyn dan die van de| bedrijfschappen juicht spr. toe. Z.i. I zal men met prijsregelende verorde ningen en marktordenende maatre gelen uiterst voorzichtig zijn. De heer RIP (A.R.) uitte zijn waar dering voor het voorbereidend werk, dat aan de wetsontwerpen ten grond slag ligt. Zijn voldoening zou groter zijn geweest als de productschappen over de hele lijn hadden kunnen steu nen op de bedrijfschappen. Spr. ging vervolgens in op de ver houding van de representatieve orga nisatie, de S.E.R.' en de regering. Hij meende dat bij het tot stand komen van regelingen afwijkingen niet zo groot mogen zijn, dat de organisaties van ondernemers en arbeiders van hun eigen voorstellen niets terugvin den. Dat zou in strijd zijn met de grondgedachten van de P.B.O. De heer REIJERS (C.H.) zeide, dat de overheid toezicht moet houden, doch niet moet gaan medebesturen. Het zwaartepunt van handelen moet worden voorbehouden aan de pu bliekrechtelijke bedriifslichamen. Minister DE BRUIJN verklaarde zijn taak zo op te vatten, dat, daar waar de verhoudingen niet rijp zijn om tot oprichting van een bedrijf schap te komen, hij door voorlichting en persoonlijk contact de verhoudin gen in de bedrijven dient te beïnvloe den. Zijn de verhoudingen niet rijp er voor, dat bevordert hij de oprich ting. van een bedrijfschap niet. Spr. betoogde, dat er omstandig heden kunnen zijn, die het nodig kun nen maken aan een "schap prijsrege lende bevoegdheden te verlenen. Hij erkende dat de Staten-Generaal eigen verantwoordelijkheid heeft met betrekking tot de positie der schap pen. Minister MANSHOLT antwoordde de heer Rip, dat hij geen uitspraak heeft gedaan over het al of niet bij de wet opleggen van een productschap' voor zuivel. Uit zijn antwoord op schriftelijke vragen van de heer Van den Heuvel kan men z.i. niet conclu deren, dat de regering een product schap wil instellen of niet. maanden eist het moderne verkeer evenveel levens en daarboven een groot aantal verminkten. Ook als wy letten op ongevallen met vliegtuigen, die ieder op zichzelf als een ramp worden gevoeld, dan zien we, dat deze per jaar niet meer doden eisen, dan het wegverkeer in een tiental dagen. Maximum snelheid. Aan het slot van zyn installatie- rede bracht mr. Spitzen het onlangs door het Verbond van Veilig Verkeer aan minister Algera uitgebrachte rap port over de veiligheid van de voet ganger in herinnering; hij beval het warm ter bestudering en advies aan. In zijn antwoord aan mr. Spitzen zeide de voorzitter van de commissie mr. dr. R. H. baron De Vos van Steen wijk, dat, hoewel in verloop van jaren het aantal verkeersonge vallen in verhouding tot de toene ming van het aantal motorvoertuigen is gedaald, nog zeer veel werk in het verschiet ligt. Het wordt een veelomvattende en verantwoordelijke taak zowel op het gebied van de wegentechndek, alsook op dat van de controle op de verkeersveiligheid en op dat van de verkeersopvoeding. Als voorbeelden noemde spr. o.m. het vraagstuk of de niet-gelimiteerde maximumsnelheid overal gehand haafd zal kunnen worden. Bromfiets-vraagstuk. Voorts is het vraagstuk van de bromfiets, zijn plaats op pad of weg en het al of niet invoêren van een rijbewijs hiervoor, nog niet afdoen de opgelost. Een belangrijk werk zal zyn om de mentaliteit van de weggebruikers te verbeteren, waarbij spr. het rond schrijven van minister mr. Cals aan de scholen inzake verkeersopvoeding verheugend noemde. „Wij moeten", aldus spr., „de mens doordringen van het feit, dat hij in het verkeer uitsluitend plichter» heeft". Selecte groep boekte zeer goede resultaten In Amsterdam kan men momen teel de eerste balans opmaken van een proefneming die vorig jaar be gonnen is en die op het eerste ge zicht een hachelijke onderneming lijkt. De spanningen op de arbeidsmarkt, waardoor veel bedrijven in Amster dam niet de benodigde arbeidskrach ten konden aantrekken, waren oor zaak, dat men ging zoeken naar een middel om dit te kort aan te vullen, van de veronderstelling uitgaande, dat er elders in Nederland wellicht voldoende gegadigden voor de posten waren. Uit deze gedachte ontstond de jeugdmigratie, die beoogd jongelui van ver buiten Amsterdam naar de hoofdstad te halen om hen daar in bedrijven te plaatsen, waar zij te vens een voltooiing van hun oplei ding ontvangen. Gevaren ondervangen. Natuurlijk zou dit experiment zeer grote gevaren met zich gebracht hebben, wanneer men slechts de be- drijfstechnische kant in het oog ge houden had en zich niet verder om het welzijn van de jongens bekom merd had. Maar werkgevers, jeugdraden en arbeidsbureaux vonden elkaar en sa menwerkend is men er in geslaagd het afgelopen jaar 30 jongemannen, die verbuiten Amsterdam wonen, in de hoofdstad een werkgelegenheid te bieden. Voorwaarden. Voordat een jongen in aanmerking komt voor de migratie, moet hy aan enkele voorwaarden voldoen. Ten eerste moet hij minstens de lagere technische school doorlopen hebben; voorts moeten zijn ouders met het plan accoord gaan en hun zoon wil len toevertrouwen aan een jeugd raad, die in de grote stad toezicht op hem kan houden en hem kan hel pen, wanneer hij in moeilijkheden geraakt. Wanneer aan deze voorwaarden is voldaan, zoekt de jeugdraad in Am sterdam een tehuis voor de jongen. Deze poging die zowel werkge vers als jonge arbeiders te hulp komt, wordt door de overheid gesubsidi eerd; als tegemoetkoming aan de jongens, worden deze door de bedrij ven in de gelegenheid gesteld eens in de veertien dagen practisch vrij naar huis te reizen. Voortzetting. Nu het eerste jaar verlopen is, zijn zowel de kerkelijke, als de burger jeugdraden, benevens de werkgevers en de jongens zelve niet ontevreden C. KLEUWEGT LID DER TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard de heer C. Kleijwegt te Nijmegen. In de Ka mer was een plaats opengevallen, doordat de heer J. J. A. Berger (Arb.) te Heiloo met ingang van 21 Septem ber 11. ontslag heeft genomen. UIT HUIS VAN BEWARING ONTSNAPTE GEVANGENE STOND TERECHT. De 24-jarige L. J. B., zonder be roep, uit Den Haag, die nu ruim een week geleden was ontvlucht uit het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage en reeds een dag later weer was ge pakt, heeft gistermorgen terecht ge staan wegens diefstal met braak voor de rechtbank te 's-Gravenhage. De officier van justitie requireerde tegen B. een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling. Bedrijfschap schoenmakers ingesteld In het Staatsblad van gisteren is opgenomen een Koninklijk Besluit, van 19 Augustus 1.1. houdende instel ling van een bedrijfschap voor het schoenherstellers-, maatschoenma kers- en orthopaedisch schoenma kersbedrijf, dat gevestigd zal zijn te 's-Gravenhage. Bij dit koninklijk be sluit is tevens een toelichting van de regering gepubliceerd. Aan het bedrijfschap O.S.O.M. overgelaten regelingen betreffende het cadeaustelsel en het geven van kortingen aan afnemers. De regering heeft er geen bezwaar tegen, dat in de desbetreffende sector deze con currentiemiddelen aan beperkingen worden onderworpen, of zelfs verbo den, indien dit in het belang der be- dryfsgenoten noodzakelijk zou blij ken. Zij meent, dat deze aan het be drijfschap verleende bevoegdheid de belangen der consumenten niet zal schaden, daar er voldoende andere concurrentiemiddelen, overblijven met name op het terrein van prijs en kwaliteit. Ook heeft het bedrijfschap de be voegdheid tot regeling van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, wel ke echter eerst van kracht wordt op een door de sociaal economische raad .te bepalen tijdstip, doch uiterlijk vier I jaar nadat het bedrijfschap is inge steld. Voorts kan het bedrijfschap rege lingen treffen ten aanzien van de re gistratie van de ondernemingen en het verstrekken van gegevens, die nodig zijn voor het toezicht op de verordeningen van het bedrijfschap en voor de vaststelling van heffin gen. Regelingen betreffende het in zien van boeken en bescheiden kun nen worden getroffen ter verkrijging van bepaalde gegevens, welke in strijd met een verordening van het bedrijfschap niet zijn verstrekt, en in het algemeen, wanneer zulk een inzage nodig is voor het uitoefenen van het bovengenoemde toezicht. De door het bedrijfschap krachtens de wet op de P.B.O. op te leggen hef fingen worden vastgesteld op grond slag van de omzet der ondernemin gen. Als basisheffing kan echter een periodieke heffing worden opgelegd, die voor alle ondernemingen gelijk is; de grondslag van heffingen met een bijzondere bestemming kan door het bestuur van het bedrijfschap worden bepaald. Het besluit treedt in werking op een nader te bepalen tijJstip. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff heeft gisteravond in een gezamenlijk programma voor Hilver I sum I de Florence Nightinga!e-her I denking ingeleid met een radio-toe- I spraak. over het resultaat en de betrokken instanties hebben besloten om ook voor dit jaar weer een proef te ne men. Er zijn tien bedrijven, waar de jon gens geplaatst kunnen worden en de ze hebben momenteel 160 open plaatsen, waarvoor reeds door 64 jongemannen van buiten Amsterdam belangstelling is getoond. PUITEN GAAT ZIJN DODEN HERDENKEN. Op Zaterdag 2 October is het tien jaar geleden, dat een groot deel van de Puttense mannelijke bevolking naar de Duitse vernietigingskampen werd weggevoerd. Slechts enkelen van de ruim 680 weggevoerden keer den terug. Zaterdagmiddag zullen in de Ned. Herv. kerk en in de Rooms Katholieke kerk te Putten herden kingsdiensten worden gehouden. Daarna zal een krans bij het monu ment aan de rijksweg worden gelegd. Velser staking thans gebroken Geen (communistisch) succes De staking bij de Velsense tunnel bouw, die ondanks communistische hetze nooit een algemeen karakter heeft aangenomen, daar de bonafide vakbonden zich niet achter deze sta king schaarden, is thans definitief beëindigd. Alle stakers zijn weer aan het werk gegaan, behalve zij, die wegens de staking ontslag hebben gekregen. Tijdens een gistermiddag gehouden vergadering werd besloten eerst te gaan werken en dan te zien, welke maatregelen tegen de ontslagen sta kers genomen zouden worden. Crediet aan boeren met zware waterschade In Augustus j.l. zijn, voornamelijk in het Noord-Oosten van Overijssel, doch ook elders in het land, een aan tal bedrijven getroffen door grote wateroverlast. Hierdoor heeft men de te velde staande gewassen niet of slechts gedeeltelijk kunnen hergen en is de grasopbrengst zo gering geweest, dat de melkproductie zeer sterk is terugelopen en de voedervoorziening voor de komende winter ernstige te korten vertoont. Vele landbouwers hebben tengevol ge daarvan zodanig financieel nadeel ondervonden, dat zy uit eigen mid delen niet of zeer moeilijk in staat zijn in de nodige geldmiddelen te voorzien om hun bedrijven weer op gang te brengen. Hoewel van overheidswege niet tot directe schadevergoeding kan wor den overgegaan, zal het ministerie van Landbouw* Visserij en Voedsel voorziening in d'- ergste gevallen te gemoet komen door het mogelijk te maken, dat op voordelige voorwaar den credieten worden verkregen. Aanvragen z uilen in behandeling worden genomen wanneer blijkt, dat meer dan een derde deel van de nor male productie verloren is gegaan of een overeenkomstig verlies is ge leden en wanneer eveneens blijkt, dat de getroffenen niet in staat zijn zelf of met behulp van de normale credietinstellingen zich de gelden te verschaffen om de bedrijfsvoering voort te zetten. Voor het opgenomen crediet zal de landbouwer twee procent rente moe ten betalen. In de ergste gevallen zal voor een gedeelte van 't crediet alle rente voor rekening van öe overheid komen. Doofstommen hadden zwaar motorongeval Maandagavond werden een doof stommen motorrijder en zijn even eens doofstomme echtgenote, die op duo zat, zwaar gewond, toen zij te Utrecht tegen een trottoirband aan reden en van de motor geslingerd werden. Beiden zyn vrij ernstig gewond naar het Stads- en Academisch zie kenhuis overgebracht. Het schijnt, dat de motorrijder door nog onop gehelderde oorzaak plotseling de macht over zijn stuur heeft verloren en daardoor tegen het trottoir op reed. MILITAIR VERKEER IN RECREATIEGEBIEDEN. In een adres aan de Minister van Ooriog heeft de KNAC er op gewe zen, dat in bepaalde gedeelten des lands een aantal grote kazerne-com plexen is opgericht en nog meerde re zullen volgen en dat als gevolg van de situatie in Nederland deze lege ringsplaatsen juist zijn. gelegen in streken, welke van nature bestemd zijn voor recreatie der bevolking. Oprichting van deze kazernemen- ten brengt veel militair verkeer en vervoer mede naar en van deze plaat sen, benevens naar de in de omge ving liggende oefenterreinen. Voor dit verkeer worden veelal en met name op de Veluwe het recreatiegebied, bij uitstek wegen benut, welke noch door hun aard of constructie, noch door hun weg- breedte hiertoe geschikt zijn. Voorts in de algemene vacantie, riöde wordt hiervan veel ongerief en overlast on dervonden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6