Goede contact-avond van Wijk I „Bescherming Burgerbevolking" Kunstleven in 1 Klavier-recital eiöen Gloria Sharaff Duidelijke verschuivingen sedert de oorlog GEVESTIGDE EN VERTROKKEN wwraemde HOBBI,™*, PERSONEN IN EN UIT LEIDEN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Toneelstukje van Han de Wilde deed het goed Er zit leven in de A-Kring Leiden! Dat bewees de uitstekend geslaagde contactavond, welke gisteravond door Wijk I van de Bescherming Burgerbevolking werd gehouden in het St. Antoniusclubhuis aan de Ma re. De belangstelling was bevredi gend en wat meer zegt: degenen, die aan de oproep gehoor hadden gege ven toonden hun warme belangstel ling voor hetgeen deze avond gebo den werd. De heer C. F. Lardee, plaatsver vangend wijkhoofd, sprak een wel komstwoord, waarin hij dank bracht bracht aan burgemeester jhr. rar. F. H. van Kinschot, voorzitter van de A-kring Leiden, de rijksinspecteur van de B.B., de heer Lussanet de Sa- blonière, benevens de commissaris van politie, de heer R. Meyer, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun medeleven met de B.B. Dat de heer Hagedoorn, Hoofd van de B.B., mede aanwezig was, spreekt voor zichzelf. Spr. zette in het kort het doel van deze avond uiteen en zeide, dat het niet alleen nodig is mensen voor de B.B. te winnen, doch dat men hen ook tot elkaar moet weten te bren gen, opdat zij een vriendenband vor men, welke hen aanspoort met en voor elkaar te werken om het be oogde doel te bereiken. En het stemt ongetwijfeld tot vreugde, dat er steeds meer daadwerkelijke mede werking voor de B.B. komt. De stand op de Leidato heeft daartoe mede een stoot gegeven, want hier heeft men zeer nuttige voorlichting kun nen geven, waardoor mede vele mis verstanden zijn uit de weg geruimd. De heer A. v. d. Neut over „De leek en de atoomexplosie". Hierna verkreeg de heer A. van der Neut, hoofd van Wijle I, het woord om een en ander te vertellen over wat een atoomexplosie eigen lijk is. Hij deed dit voorafgaan door een zeer wetenschappelijk exposé over wat een atoom is. De steeds ver dere voorschrijding der wetenschap gedurende de laatste 40 jaar heeft de gezapige rust doen plaats maken voor een drukte, die niet meer bij te houden is. We kunnen daar afzij dig bij blijven, maar het feit, dat ieder ten nauwste betrokken is bij de steeds verdere ontwikkeling der wetenschap en haar gevolgen voor de mensheid, dwingt ons tot actieve deelname. De heer v. d.fNeut zette dan het verschil uiteen' tussen een trotyl- ontploffing en een atoomexplosie. De ontploffing van de atoom is twintig maal sterker dan die van de tot in de laatste oorlog bekende trotylbom. De atoomontploffing veroorzaakt een hitte van twee millioen graden, terwijl de stralenuitzending 300.000 km. per seconde bedraagt. Men mene evenwel niet, dat een atoomexplosie geen zelfbescherming nodig maakt. Er zijn wel degelijk middelen, die de gevolgen van een dergelijke explosie kunnen vermin deren, al zal de eenling hier abso luut niets kunnen doen. Slechts een gezamelijk optrekken, een gezamen lijk middelen-beramen kan hier eni ge oplossing brengen en dat kan men niet beter doen dan in de „Bescher ming Burgerbevolking", welke daar toe alle krachten inzet. Het eerste B.B.-toneelstuk. We geloven, dat Wijk I van de B.B. in Leiden wel de primeur heeft van het eerste toneelstuk, dat met be trekking tot de B.B. voor het voet licht is' gebracht. Dit toneelstuk werd na de pauze opgevoerd. Na afloop daarvan ont hulde de heer A. v. d. Neut het ont- Agenda van Leiden WOENSDAG: „De vrouw en de slang", repetitie om half acht. R.K. Lyceum. Allen worden dringend aangeraden te ko men. Gulden Vlies, 7.30 nam. Ledenver gadering Alg. Ned. Molennaarsbond. „De Burcht", 8 uur nam. feest avond, Volkstuin-vereniging „Ons Genoegen". Jacobazaal De Burcht, 8 uur nam. jaarvergadering „Vriendenkring". Schouwburg, 7.45 uur nam. K. en O- Haagse Comedie „Maria Stuart". DONDERDAG: Schouwburg. 7.45 uur nam. K. en O. Haagse Comedie „Maria Stuart". K. en O., 2.30 uur nam. excursie naar foto-litho Koningsveld en Zn. Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2y3 eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: „Hans Christian Andersen", alle leeftijden. Luxor: „Rainbow 'round my shoul der", alle leeftijden. Trianon: „Easy to love", 18 jaar, Rex: „Lavastroom over Java", 14 jaar. De aanvangstijden van de biosco pen zyn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. staan ervan. In Juli werd de heer Han de Wilde gevraagd, of hij het mogelijk achtte iets in die geest sa- mén te stellen en veertien dagen la ter kon deze mededelen, dat hij erin geslaagd was. En het resultaat heeft men deze avond gezien. Het was een huiselijk tafereeltje, dat werd opge voerd en waarin aanvankelijk enigs zins aarzelend, doch later fors en weloverdacht de gedachte aan de B.B. werd ingeleid en doorgevoerd. En de wijze, waarop zulks geschied de, was zeer origineel. Het was hele maal niet zo doodernstig als men van dit onderwerp eigenlijk zou denken. Han de Wilde had nl. in dit huiselijk tafereeltje een figuur van een werk ster gezet, die voor de komische noot zorgde, zonder dat het geheel stoorde. De executanten waren vol slagen nieuwelingen op de planken, doch niettemin hebben zij zich er kranig doorheen geslagen en vooral mej. M. van Ede als werkster ver dient een woord van lof. Na afloop waren er bloemen voor de dames, sigaren en cigaretten voor de overigen, terwijl de heer Han de Wilde een vulpen ontving. De taak van de B.B. Natuurlijk mocht op deze avond ook niet het doel van de B.B. in meer ernstige zin vergeten worden. Daar voor zorgde in de allereerste plaats de heer Hagedoorn, die er aan her innerde, dat anderhalf jaar geleden met de B.B. werd begonnen en dat de A-kring thans voor 75 is bezet. Dat is de kem, waarop wordt voort gebouwd en waardoor de B.B. in LeidenOegstgeest moet slagen. Spr. achtte het, opgevoerde toneelstukje volkomen aan zijn doel beantwoor dend. Het B.B.-probleem is daarin zeer juist aangesneden, het huisgezin is er onmiddellijk goed in gezien. Uit waardering voor hetgeen Wijk I ten deze heeft gedaan, bood de heer Hagedoorn hierna aan de heer v. d. Neut, als wijkhoofd, een B.B.-vlag aan, waarin het woord WIJK I ver meld staat. Spr hoopte, dat deze vlag de goede lading der B.B. zou dekken. Namens de Stichting Bevordering B.B. sprak vervolgens nog de heer Suermondt uit Den Haag, die mede deelde, dat de gemeente Leiden Oegstgeest qua bezetting aan de top staat in Zuid-Holland. Dat denkt men in de eerste plaats aan burgemeester Van Kin schot, maar ook aan het hoofd B.B., de heer Hagedoorn, die de inspirator op elk gebied van de B.B. mag wor den genoemd. Tenslotte sprak nog de heer A. v. a. Neut, die mededeelde, dat er op 6 October 's avonds te half acht op het LFC-terrein een voetbalwedstrijd zal worden gespeeld tussen ploegen van de B.B. en de Brandweer, terwijl er later nog een puzzlerit voor kin deren op de fiets zal worden gehou den. DAHLIA AVOND. Gisteravond heeft de Leidse tui niers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" onder voorzit terschap van de heer J. H. Smit in café-restaurant „Oud-Hortuszicht" bijeenkomst gehouden,, die geheel hoe kan het ook anders, in het teken van de dahlia heeft gestaan. Aan deze dahlia-avOnd was tevens een wedstrijd verbonden, waarvan de uit slag als volgt luidt: Dahlia-groepen (vrije inzendingen) J. H. Smit met 29 pt. de wissel-pla quette, Kweekwedstriid onder glas W. van de Leek met 26 pt. de wisselbe ker. Tuinkweek zonder glas G. T. Buys met 24 pt.. ook een wisselplaquette, Met de dahlia's zes van een soort wist J. van de Berg met 25 pt. een eerste prijs in de wacht te slepen. Op deze zeer druk bezochte bijeen komst werd nog besloten in het ko mende voorjaar een bollen-wedstrijd te organiseren, waarbij de narcis de hoofdrol zal vervullen. Paling op 2 October Na informatie vernemen wij van de directeur van de markt- en ha vendienst, dat aan de palingverkoop op de 3 Octoberdag niets in de weg gelegd zal worden. Behoudens de reeds eerder geno men maatregelen van uitsluiting van enige handelaren, die door een be smette omgeving de verspreiding van de paratyphus in de hand zouden kunnen werken, ziet men geen reden om de verkoop te verbieden. 3 October, die zoals de traditie il met het klimmen van de uren langzamerhand van haring- in pa lingdag overgaat, zal dus ook wat dit betreft het vertrouwde karakter blijven behouden. Leidse Universiteit Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 20 September 1954 de aan dr. W. Storm van Leeuwen verstrekte op dracht tot het geven van onderwijs in de psysiologie aan de universiteit te Leiden op zijn verzoek beëindigd. Op een door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te bepalen datum is belast met het geven van onderwijs in de faculteit der geneeskunde aan deze universi- ten in de neurologie: dr. W. Storm van Leeuwen. In de physiológie de heer M. W. van Hof. Geslaagd voor het candidaatsexa- men F wis- en natuurkunde de he ren D. P. den Os te Oegstgeest; H. F, van Woerden te Leiden; E. C. Wesels te Leiden en J. J. Quarles van Ufford te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Scheikunde de heren A. Dijk stra, A. van der Bie en O. Matray al len te Leiden. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is in vaste dienst benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de algemene dienst van de faculteit der geneeskunde (electronenmicroscopie) aan de Leidse universiteit de heer Gloria Sharaff vond gisteren de beide salons van het Snouck Hun- gronjehuis vol. Verschijnt er in de stroom van overzeese pianisten, zo af en toe een, die je boeit en spant tot 't einde toe, aldus was 't niet gister avond. Een van de verdiensten dezer pianiste is, dat zij in haar optreden eenvoudig is en niet doet om haar publiek in te palmen. Integendeel, zij heeft niet de gave om contact te ma ken met de zaal. Wat er gebeurt, speelt zich af op het klavier, meer dan in haar expressie, die vrijwel koud en hard blijft. Zij ving aan met Haydn's „Sonate As gr. t." Verraadt 't grootste deel van Haydn's toonscheppingen één zonnig, opgeruimd karakter, opper vlakkig is hij geenszins en bij de in terpretatie van deze mooie sonate wordt men gewaar, dat de ontwik kelde toon niet weldadig is en dat de pianiste de verschillende genres van haar programma niet voldoende stijlvol beheerst. Brahms hield graag en nauw con tact met de oude meesters vandaar Variaties en Fuga van Handel- Brahms, waarbij Handel niet alleen uitgangspunt is, maar ook materiaal om mede te werken; maar Brahms bracht er bovendien zijn persoonlijk heid in. Gloria Sharaff zoekt het in 't virtuose, maar vindt 't niet. Wel heeft zij macht om met elke vinger grote kracht te ontwikkelen, maar een zoet pianissimo, liefst zonder pe daal, wordt veelal niet gegeven. Over aanslag en pedaalgebruik zou ook nog wel van gedachten gewissel kun nen worden. De onderdelen van Schumann's „Sonate Fis kl. t." con trasteren sterk met elkander en daar hoorden wij inderdaad en vooral in de rechterhand een rond en mooi p.p. maar ook een tegenstelling in een W. G. Graams, thans als zodanig op onverklaarbaar verlangen om de arbeidsovereenkomst werkzaam. klank fel en bijna hard aan te zetten. Ook zelfs bij Debussy treft men dit aan en gewonnen heeft zij ons tot onze spijt niet. Blijkbaar genoten vele van de toehoorders wel van haar robuust spel. Zij juichten haar toe. Men bood haar bloemen aan en zij dankte met een paar Chopin-voor- drachten. J. KORTMANN. Vlag in top in Burggravenlaan Voor het op officiële en feestelijke wijze hijsen van de vlag bij het aan brengen van de kap op het eerste blok woningen, deel uitmakende van de 96 in aanbouw zijnde woningen aan de Burggravenlaan, werd gister middag om vier uur het wekr even stilgelegd. Deze woningen worden gebouwd door bouwbedrijf Fa. J. H. Holweg Zn te Utrecht, welk bouwbedrijf het initiatief tot deze bouwwerken, met medewerking van het Gemeen tebestuur, volvoerde. 78 Van de woningen zijn gekocht door het „Pensioenfonds voor Klei' ne Metaalbedrijven" te 's-Gravenha- ge en worden verhuurd in overleg met het Gemeentelijke Bureau voor Huisvesting. De 18 woningen zijn, op een vier tal na, verkocht aan particuliere ko per-bewoners. Het hijssen van de vlag gebeurde in tegenwoordigheid van de burge meester F. H. van Kinschot en wet houder A. J. Jongeleen. Wij vernamen nog, dat genoemd Bouwbedrijf te Utrecht en N. A. van Zijp te Leiden een project in voor bereiding hebben tot de bouw van 126 woningen van diverse grootten en een aantal garages. Deze woningen zijn eveneens ge legen aan de Burggravenlaan en daarop uitmondende nog aan te leg gen straten. In het voorjaar van 1955 hoopt men met het betreffende bouw plan te kunnen aanvangen. De leeftijdsopbouw van de Leidse bevolking Hoezeer wij „ver-ouderen" Het is algemeen bekend dat het geboortecijfer in ons land in de eer ste jaren na de oorlog met méér dan vijftig procent omhoog is gespron gen. Sedertdien trad weliswaar eeh geleidelijke daling in maar deson danks ligt het geboortecijfer ook nil nog boven het voor-oorlogse niveau. En dit geldt niet alleen voor ons land als geheel, het geldt evenzeer voor Leiden. Deze sterke toename van het aan tal geboorten is goeddeels de oor zaak van de stijging van ons plaat selijk inwonertal. Zouden zich niet tezelfdertijd heel andere factoren hebben doen gelden, dan zou het beeld* van de huidige leef tij ds-op- bouw in vergelijking tot een jaar of acht geleden zich dan ook voorna melijk kenmerken door een zwaar dere bezetting van de laagste leef tijdsgroepen. In werkelijkheid ech ter zien wij daarenboven een even duidelijke als consequente verschui ving van de lagere en middelbare naar de hogere groepen. Het keerpunt ligt bij de leeftijd van vijftig jaar. Bij deze grens vangt het ouder worden van de Leidse be volking duidelijk aan. In vroegere decennia waren het veelal sociaal-hygiënische verbete ringen die de gemiddelde levensduur verlengden, in de periode na de oor log ligt het zwaartepunt bij de ver rassende resultaten van de medische wetenschap. Een vergelijking van de leef tij ds-opbouw van de Leidse be volking bij de jongste volkstelling van Mei 1947 met die van begin 1954 brengt verschuivingen aan het licht, die véél groter zijn dan men over een tijdsverloop van nog géén zeven jaarzou hebben verwacht. In Mei 1947 waren onder elke dui zend Leidenaars 92 jongens an 88 meisjes beneden tien jaar; nu zijn er op elke duizend stadgenoten 103 jon gens en 98 meisjes van die leeftijd. Deze toenamen kunnen geheel wor den toegeschreven aan de boven-ge- memoreerde stijging van het geboor tecijfer. Jonge mensen tussen tien en twin tig jaar waren er in 1947 in onze woonplaats op elke duizend inwoners 154, gelijkelijk verdeeld over beide geslachten; nu zijn er slechts 149 en wel 75 jonge mannen en 74 jonge vrouwen. De leeftijdsgroep tussen twintig en dertig jaar daalde nog sterker. Hier toe behoorden in 1947 per duizend stadgenoten 89 mannen en 88 vrou wen, thans slechts 82 mannen en 80 vrouwen. Iets minder sterk is de re latieve daling in de groep der der tig- tot veer tig-jarigen. Tot deze groep behoorden in 1947 per duizend Leidenaars 68 mannen en 74 vrou wen tegenover thans 68 mannen en 71 vrouwen. Ook de groep der veertig- tot vijf- tig-jarigeri geeft nog een daling te zien en wel van 62 mannen en 66 vrouwen op 59 mannen en 65 vrou wen. De totaal-groep van twintig tot vijftig jaar daalde derhalve van 219 mannen en 228 vrouwen per dui zend tot 207 mannen en 216 vrouwen. J uw Terschurenweg 65; A. Faasse en fam. Gevestigde personen in de week van 20 tot en niet 25 September. P. W. M. van Adrichem, dierenarts. Lammensch.- weg 5; N. van Amstel, 1.1. gezinsver zorgster, Rapenburg 59; C. v. Baardwijk, gezinsverzorgster, Witte Singel 44; J. C. Baijens, Boerhoavelaan 17; J. ten Berk de Boer, militair, Groenh.graeht 12; J. C. van Berkel, instrumentmaker. Hoge- woerd 21; C. Blom, Schelpenkade 45; C. M. Bouthoorn. 1.1. gezinsverzorgster. Ra penburg 59; H. H. van Boven, Zoeterw.- singel 94; A. E. van Burik, 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; E. D. Dalzotto, Oude Vest 47; J. M. van Dam, Kaarsenm.str. 7; H. Diederix, Da Costastr. 54; A- P. van Dommelen, onderwijzers, P. Hemstr. 20; P. L. H. Ebskamp, leraar Engels, Rood- borststraat 38; H. van Ee, Buitenrust straat 9; M. van Etten, dienstbode, Pa pengracht 6; O. Frink, Oude Vest 47; J. W. Geluk, De Sitterlaan 3a; B. Gillissen, onderwijzeres, Morsweg 22a: M. D. Greve, v. 't Hoffstr. 48a; L. Groenendijk, Cobetstr. 15; B. Hartog. 1.1. gezinsver zorgster, Rapenburg 59; W. A. Hermans, Plantsoen 99; Y. N. van Herwerden, J. v. Goijenkade 7; J. Hoogendijk, Mare- dijk 161; G. W. Brouwer—Van Houselt, v. d. Brandelerkade 26; A. J. Hulst, R. en Schiekade 111; D. van Immerzeel, Nieuwe Rijn 2; H. de Jonge en fara., statisticus, Du Rieustr. 2; H. D. Kars, onderwijzeres, Schelpenkade 45; P. D. Koning, kantoorbediende, Stille Rijn 12; G. J. W. Koolemans Beijnen, W. Rozen straat 12; P. W. Kooijman, telefoniste, Witte Singel 27; C. J. M. Langezaal, Nieuwe Rijn 93; B. van Leeuwen, Aal markt 20; T. J. G. M- van Leeuwen, smid, Herengracht 86; G. J. Luhrman, Hooigracht 97a; A. T. GeUssen—v. Mun-1 ster, Lammensch.weg 21; P. J. B. A. de Natris, Oude Rijn 27; L. Nieboer en fam-, mach. houtbewerker. Baatstr. 11; C. T. van Noord, kantoorbediende, Toussaint- kade 11a; M. P. Ochse Freiwald, Mei doornstraat 41; E. E. T. Orth, licht ma troos, Middelstegracht 22; H. Perre, Ra penburg 131; W. F. H.Pilaar, Stieltjes straat 35; M, J. Prangers, Rapenburg 50; A. Ramak, fabr.arb. verffabr., Munniken- straat 95; W. Riemens, gezinsverzorgster, Rapenburg 59; J. Roest, Leeuwerikstr. 10; A. W. Roodenburg, Fagelstr. 55; P. H. Rozendaal, Rapenburg 24; L. J. de Rijder, verpleegster, Witte Singel 6; D. Schuite. militair, Groenh.graeht 12; J. Snijders, winkeljuffrouw, B. Ballotstr. 22; M. I. Soeteman, Koninginnelaan 58; E. Spies wed. v. Oudshoorn, Gortestr. 56; J. Steketee, Rijnsb.weg 29a; V. Swel- heim, bibliothecaresse, Volmolengracht 15; P. J. Sijpesteijn, Haarl.str. 270; J. S. Tierolf en fam., monteur, Beesten markt 6; A. E. van der Valk, J. van Houtkade 30a; J. J. Veltkamp, Witte Singel 106; M. J. A. Verhagen, verpleeg ster, le Binnenv.gracht 30; T. M. W. Verstegen, electro-mont. II KM, Noord einde 2a; M. Verstraaten, Herenstr. 103; S. W. van Vilsteren, secretaresse, Boer- haavelaan 27; C. C. van Weeren en fam., textielspecialist, Langebrug 65; J. P. H. M. Willems, Soembastr, 63; T. G. J. van Zanten, matroos I KM, Noordeinde 2a; G. van der Zwan, fabr.arb. (wever), Tollenstr. 1. Vertrokken personen van 20 tol cn 26 September. C. A. van Alen, Heren straat 129, Utrecht, Poortstr. 60; A. van der Baan en fam., Spieghelstr. 13, Zeist, R. Visscherlaan 46; J. L. van der Berg, Haarl.str. 295a, Canada; J. M. Timp- Van Beukering en fam., Conesteinkade 2, Rotterdam, Vrouw Jannestr. 32B; M. GuijtBlansjaar, Vestestr. 76, Katwijk, Buitensluisstr. 59; R. Borger, Dijkstr. 26, Duitsland; H. I. Brouwer, Burggraven laan 241, Wijk ca. N.B., Kortesteeg C89; G. C. P. Feijen—Cornelisse, Utr. Veer 15, Amsterdam, Marnixstr. 3251; Oosterstr. 12, Canada; J. Favier, Serin- genstraat 5a, Wissekerke, Veerweg J. M. van den BroekVan Flpen, Goejestr. 59, 's Gravenhage, C. v. Lijn- straat 262; E. J. Furnée, J. v. Goijen kade la, Utrecht, Koningslaan 36; Wed. F. de BestDe Groot, W. Singel 101, Eindhoven, P. Donderstr. 89; C. I. Gude, Rijnsb.weg 10. Haarlem, Kamperlaan 4; R. D. Heyding en fam., Lammenschans- weg 20, Canada; J. C. Hillebrand, Schel penkade 14, Eindhoven, Oirschotsedijk 25; J. van Ispelen, Lammensch.weg 88, Rotterdam, a.b. „Hr. Ms. Karei Door man"; J. C. de Kok, Varkenmarkt 7; Amsterdam, Marnixstr. 227 II; J. Fabel Landman, Trompstr. 39, Haarlemmer meer, Bennebroekerdijk 229; H. J. A. Jansen—v. Nassau en fam., Cosljnstr, 17, Roosendaal ca. N.B., Antennestr. 10; G. W. Navis, Hoogl. Kerkgracht 20, Arn hem, Obrechtstr. 59; J. C. KlompDen Os, Julianastr, 73, Apeldoorn, Groene- weg 36; R. M. A. van den Ouweelen, Haarl.weg 6, Rotterdam. Noorderhavon- kade 122 c; F. C. M. T. Palmen, Rijnsb. weg 62. 's Gravenhage, Bezuidenhoutse- weg 269; E. J. W. Pouw, J. Catslaan 22, Nieuwer Amstel, Kalijeslaan 43; H. G. van den BergRas, Driftstr. 17a, Ca nada; H. van Rossum en fam., Gortestr. 56, 's Gravenhage, Rijswijksestr. 181; G. F. M. Schimmel, Sumatrastr. 68, Gronin gen, Kam. Onnesstr. 58; R. M. Schmid, Merelstr. 7, Zwitserland; Jonkhr J. W. Schorer, J. v. Goijenkade 1, Arnhem, Joh. Vermeerstr. 9; A. Schutten, Utr. Jaagpad 79, Bloemendaal, Bloemend.weg 287; F. Sierksma, Breestr, 3b, Oegstgeest, Juffermansstr. 44; J. van Tuin, Witte Rozenstr. 16a, Zeist, Kroostweg 170; W. Vermeulen, W. Singel 71, 's Gravenhage, v. iKnsbergenstr. 47; C. Visser, Noord einde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5; D. v. d. Vlerk, Wasstr. 2a, Groningen, Oos tersingel 130B; J, oVs, Buitenruststr. 1, Delft, Oostsingel 126; W. Wasterval, Rijnsb.weg 10, Amsterdam, Q. Massy- straat 61; C. de Wolf, Waardstr. 49. Haarlem, Haselaersplein 22; J. J. Wol- ters, Grevenstr. 5a, Arnhem, Konings weg. In slechts zeven jaar! Boven de vijftigjarige leeftijd gaan de cijfers in geheel tegenovergestel de richting. Waren er in 1947 op elke duizend Leidenaars 42 mannen en 52 vrouwen tussen vijftig en zestig jaar, thans zijn er 50 mannen en 55 vrouwen van deze leeftijd. Vooral bij de mannen is de stijging met bijna twintig procent! opmerke lijk groot. Zestig- tot zeventig-jarigen waren er in 1947 per duizend inwoners in onze stad 31 mannen en 37 vrouwen; thans zijn er in deze leeftijdsgroep 33 mannen en 39 vrouwen. Maar ook de groep van de zeventig- tot tach tig-jarigen ging relatief vooruit. Per duizend-ingezetenen'telde Leiden in 1947 vijftien mannen en twintig vrouwen van deze leeftyd tegenover thans zeventien mannen en 21 vrou wen. De groep van de tachtig- tot ne gentig-jarigen omvatte in 1947 van eJke duizend stadgenoten 4 mannen en 6 vrouwen, totaal dus 10, tegen over nu 5 mannen en 6 vrouwen, dus in totaal 11. Tenslotte waren er dan in 1947 nog 12 mannen en 37 vrouwen bóven de negentig jaar, nu zijn er van deze leeftyd 26 mannen en 40 vrouwen. Al zijn deze cijfers te gering om ze per duizend ingezetenen uit te druk ken, toch vertonen zij duidelijk de zelfde tendenz als de overige van de leeftijdsgroepen tussen vijftig en ne gentig jaar. In de totaalgroep tussen vijftig cn negentig jaar zijn de cij fers per duizend inwoners dus ge stegen van 92 mannen en 115 vrou wen tot 105 mannen en 121 vrouwen! Blijkbaar hebben de mannen heel wat van de voorsprong der vrouwen weten in te lopen. Maar béide ge slachten slagen er in een hogere leeftyd te bereiken dan nog kort ge leden mogelijk was. LEIDSE VARIA Op de jaarlijkse algemene' le denvergadering van de katholieke gymnasüekver. „Victorie" bleek, uit het jaarverslag van de secretaresse, dat de financiële toestand dit jaar wat rooskleuriger is geworden. De heren W. Bergers en P. de Wekker werden thans definitief door de vergadering gekozen als resp. voorzitter en penningmeester. Als nieuw en negende bestuurslid werd aangesteld mej. M. de Boer. De leden van de Vriendenkriug ter ere van het Allerh. Sacrament des Altaars worden hierbij herin nerd aan de jaarlijkse algemene le denvergadering, welke hedenavond te 8 uur wordt gehouden in de Ja cobazaal van Den Burcht. Na veertien jaar is er weer een nieuw adresboek voor Leiden ver schenen. Het is een uitgave van de firma Teerhuis en Klinkenberg te Amsterdam en naar officiële gege vens bewerkt. Het vorig boek zag het licht in 1940. Dit boek voorziet dus wel in een behoefte. Er zijn in middels verhuizingen geweest, ve len hebben zich te Leider, geves tigd en er zijn tientallen straten bij gekomen. Ook een lyst van de voornaamste bezienswaardigheden is in het boek opgenomen. Nog even een herinnering aan de Kajotters van de parochie O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef voor de enquête-avond in de Maria Gijzen- steeg die morgenavond om half ne gen begint. Wij maken de jonge ar beiders van de andere parochies er op attent dat ook zij van harte wel kom zijn. Marktberichten WOERDEN. 29 Sept. Kaas. Aan voer 186 partyen. Prijzen: eerste soort 2.172.23, tweede soort f 2.102.16, extra kwaliteit tot 2.41. Handel goed. Collecte Prinses Irenefonds Op 2 October aanstaande Wethouder J. C. van Schaik, voor zitter van de afd. Leiden van het Prises Irenefonds schrijft ons: Evenals het vorig jaar, zal ook dit jaar op de dag dat het 3 October- feest wordt gevierd, 2 October dus, in deze gemeente een collecte wor den gehouden ten bate van de afd. Leiden van het Prinses Irene Fonds. Het doel van het Prinses Irene Fonds is, het brengen van ontspan ning in ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen. Deze ont spanning geschiedt in de vorm van filmvoorstellingen, klein kunst, le zingen, goochelen, concerten enz. De werkzaamheden van de afd. Leiden strekken zich eveneens uit over de omgeving van Leiden, zoals het Rot terdams Zeehospitium te Katwijk, Sole Mio te Noordwijk en de psychia trische inrichtingen te Leidschen- dam, Oegstgeest en Noordwijkerhout. In het afgelopen jaar werden In die inrichtingen meer dan 30 ont spanningsavonden verzorgd, die de patiënten een aangenameen nodige) ontspanning bezorgden en die dan ook dankbaar door de patiënten werd geaccepteerd. Vanzelfsprekend kost dit veel geld. en is het Fonds op de financiële hulp van de burgerij aangewezen. Met toe stemming van B. en W. van Leiden wordt daarom de hierhovengenoemde collecte gehouden. Met opzet is zoals ook reeds vorig jaar werd gemeld die dag gekozen, omdat het Comité verwacht, dat ,de burgerij in feeststemming verkeren de, nog milder dan gewoonlijk een bijdrage zal geven om het hun zieke medemensen mogelijk te maken ook in de feestvreugde, zij het dan in an dere vorm, te delen. Geeft dan ook die dag royaal! U kunt bovendien uitstekend werk verrichten door die dag al is het maar een enkel uurtje uw hulp te verlenen bij de collecte. Dat enkele uurtje op die dag betekent enige uren per maand ontspanning voor honder den patiënten in Leiden en omge ving. Geeft U daarvoor op bij het se cretariaat, Kamer 222 Stadhuis, Lei den. Gij viert feest, laat anderen, en in dit geval de zieken in uw feest vreugde delen. Het motto voor die dag is dan ook: ,.Op de dag dat gij geniet Vergeet dan ook de zieken niet." In overleg met werkgevers en werknemers in het slagersbedrijf is besloten om de gezellen op Zaterdag 2 Oct. a.s. vrijaf te verlenen, waar toe door het districtshoofd van de Arbeidsinspectie vergunning werd verleend. Als compensatie werd door de ge zellen op Maandagmiddag j.l. ge werkt terwijl de resterende uren worden ingehaald op Donderdag 30 Sept. en Vrijdag 1 Oct. Door 'het Plaatselijke Commissie wordt verwacht dat deze regeling in alle Leidse bedrijven ifi acht zal wor den genomen opdat ook de Leidse slagersgezellen hun 3-Oct. feest kunnen vieren. Viswedstrijd in de Ringvaart De comissieleden van de hengel- competitie hébben Zondag j.l. een viswedstrijd met scheidsrechters en controleurs gehouden in de Ring vaart tussen Nieuwe Wetering en Huigsloot. Het v/eer was slecht. De commissie leden vertrokken met d Eeltax-bus van de Beestenmarkt. De anderen van de Lage Rijndijk. Daar stapte ook in de heer W. de Wit met zijn accordeon. Het instrument werd toen uit de koffer gehaald en de stem ming zat er meteen in. Zo reed men naar de Ringvaart, de plaats van de strijd. Er werd 2x1^ gevist tussen de buien door De vangst was slecht een bijzondere vermelding verdient nog, dat de jongste en kleinste con troleur (13 iaar) vele ouderen ach ter zich liet. De prijswinnaars wa ren: 1. Lefebre 630 gr. grootste voorn en hoogste aantal; 2. Leek 290 gr.; 3. Zandvliet 285 gr. 4. Schuchard 225 gr.; 5. J. Wansink 205 gr.; 6. v. Dijk 175 gr.; 7. Kijk in de Vegte 170 gr.; 8. Hanno 150 gr.; 9. J. Velthui- zen 132 gr.; 10. Lambooy 110 gr. 11. J. J. de Water 105 gr. na loting; 12. Benning 105 gr.. 13. J. v: d. Visch 100 gr. 14. Vermeer 80 gr.; 15. Bleus 68 gr.; 16. Kooien 67 gr.; 17, v. Wee- ren 66 gr.; 13. Keereweer 55 gr.; 19. H. Wansink 00 gr.; 20. C. Velthuizen 40 gr. De prijzen werden des avonds uit gereikt in café „De Volharding" Bnrr,w'"l?e Geboren: Rosa Maria Theresia di van P. J. Verhoef en M. C. A. Gus- senhoeven; Gcdefridus Cornelis Ma ria zn van J. P. Koevoets en C. H. v. Haasteren; Jan Matthya zn van P. v. d. Heijden en J. Overvliet; Pieter Martinus zn van J. v. d. Zwan en A. A. Geerlings: Wilhelmus Johannes zn van Q. M. Looijestijn en J. J. C. v. d. Putten; Cornelis zn van B. v. Tienhoven en S. W. Tol; Leonardus Cornelis zn van L. C. Bosman en S. W. M. v. d. Voort. Ondertrouwd: J. de Boer en E. Bodrij; H. J. J. J. de Jong en W. G. Haneveld; H. J. v. Velzen en M, C. Sjardijn; H. v. Alphen en J. Vink; L. Mekel en S. C. Hendriks: J. Booij en D. A. Hoogerbrug; A. H. Burth en J. Hoek; T. G. Luiten en K. de Mooij. Gehuwd: J. T. de Smidt en M. Oort. Overleden: A M. Rewijk wed. van Hoogeveen, 90 j.; P. Tuinhof dc Moed man 52 j.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3