iieicbeSoti/fca/tit Voorzichtig optimisme onder „de negen" te Londen DE SAAR Bij het afscheid van pastoor Beukers van de stad Leiden Vluchteling onthulde het geheim van verdwenen familie WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13310 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. is er weer i KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Teleloan: Du.ctie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 150 Dastoor Beukers gaat binnenkort afscheid nemen van zijn parochie en van zijn stad, die hem beide lief zijn. Ruim 32 jaren (sinds 22 Juli 1922) heeft hij de parochie van St. Petrus, die door de goddelijke goedheid hem was toevertrouwd, verlicht, bewaard, geleid en bestuurd. De woordenkeus, welke wij hier doen, is, zoals men gemakkelijk doorziet, ontleend aan het gebed tot de engelbewaarder. Evenals men in de spreekwijze van het Boek der Openbaring een bis schop de „engel" van zijn bisdom kan noemen, is pastoor Beukers de engel van zijn parochie geweest. Hij heeft vóór haar gebeden dag en nacht. En hij heeft haar gebeden ge legd en opgedragen in de gouden wierookschaal van het Offer, hij heeft haar noden en zorgen aan hoord en gelenigd in de schaduw van de biechtstoel en in de witte schijn van het ziekbed. Hij heeft voor de hem toevertrouwde schare het Brood des Levens gebroken, en, zonder ooit in sleur te vervallen, aan groot en klein met bizondere liefde voor de kleinsten de heilsleer van de blijde boodschap Christi gebracht, welsprekend en, wat meer zegt, le vens-voorbeeldig. Het priester-zijn is in hem volko men vereenzelvigd met het mens zijn. Zonder dat hij er enige moeite voor doet pose is hem van nature vreemd wordt door iedereen, ka tholiek of niet-katholiek, in hem de priester aanschouwd. Zijn gehele op treden, in de kerk en buiten de kerk, is priesterlijk. Deze bovenaardse adel omstraalde hem, wanneer hij, met liturgische luister omkleed, voorging in de viering van de H. Ge heimen op hoogtij-dagen van de Christenheid; hij vergezelde hem ook, wanneer hij ingetogen met Ons Heer op de borst door de straten ging en in elke ziekenkamer in hartelijke aanbidding neerknielde. Onnoemelijk, ontelbaar en veelvou dig zijn de weldaden, welke de Voor zienigheid in de persoon van déze herder aan de parochie heeft ge schonken. Want niet alleen verricht te hij al de functies aan zijn heilig ambt verbonden met voorbeeldige stiptheid en met een vroomheid, welke wel van binnen-uit moet ko men, maar hy werd en wordt nóóit moede zijn parochianen zowel by blijde als droeve omstandigheden te bedenken met attenties. Uit deze fijngevoeligheid voor an deren spreekt de gevoeligheid van zijn eigen aard. Een priester, dié van huis uit een stijlvolle levenswyzè meekrijgt en van nature fijnbesnaard is, moet bijna onvermijdelijk tijdens een 32-jarig pastoraat in een grote stadsparochie, veel onbegrip en te leurstellingen ondergaan. Zijn be doelingen zijn niet altijd begrepen, zijn initiatieven niet altijd opgevolgd of uitgevoerd, ook al doordat een tlchzelf opdringen of een heersend decretéren aan pastoor Beukers even vreemd is als ook maar de lichtste overtreding van de burger lijke of liturgische wellevendheid. Een pastoor Beukers, die er 'ns op- beukt, heeft niemand ooit aan schouwd. Organiseren, en organisatie, is echter niet de sterkste zijde van een karakter, dat, met Benedictijnse voorliefde, de liturgie en de kerke lijke zang bezielend (pastoor Beu kers was vele jaren voorzitter van de St. Gregoriusvereniging) aan de besloten tuin der ziel de voorkeur geeft boven het straatrumoer. Maar lot moet zijn voorgekomen de brand van de oude St. Petruskerk gaf aanleiding eigenschappen tot ontplooiing te brengen, welke an ders wellicht „onder de korenmaat" zouden zijn gebleven. De ontzaglijke zorgen, bouwpas toor te zijn, heeft pastoor Beukers zeker niet begeerd, maar eenmaal op zich geworpen, heeft hij ze met glans doorstaan en omgezet in het forse getuigenis van zijn ondernemings lust en kunstzin, dat de nieuwe St. Petruskerk is. Men kan zich de St. Petrus-paro chie niet meer indenken zonder pas toor Beukers. Maar ook kan men zich en deze misschien zichzelf niet! zonder de herrijzenis van de St. Pe truskerk. Zijn rouw is in vreugde veranderd en de ruïne van de „Ruïne" werd vervangen door het stenen monument van zijn hoog-op- strevend priesterschap. Tot in Was-, senaar en nog veel verder is het te zien! Deze uiterlijke activiteit is trou wens niet tot de kerkbouw beperkt gebleven. Weliswaar is zijns ondanks het parochiehuis wel „geschonken" maar nooit gegeven, doch' het St. Liduinahuis is eveneens de vrucht van zijn initiatief en ook het St. Bo- naventura-lyceum zou er destijds niet zo snel gekomen zijn, zonder dat pastoor Beukers de weg had gewe zen. Scholenbouw en onderwijszaken in 't algemeen vonden in hem steeds een doorzettend, en handig, pleit bezorger. Maar de grote voorkeur van zijn hart hield hij gericht op de geeste lijke tempel van zijn parochie, ge bouwd uit de zielen der mensen, en op de zichtbare tempel, die hij, als zinnebeeld van die onzichtbare, op richtte met geen ander doel voor ogen dan de eer van God en het zie- legeluk van de hem toevertrouwden. Over heuvelen en dalen van vreugde en teleurstelling heen gaat zijn le ven rechtlijnig voort, zoals het leven van Pius X, voor wien hij grote be wondering koestert en wiens beel tenis hij als laatste geschenk van zijn godsvrucht aan de kerk gaf. Vergeten we in deze dagen niet, dat het leven van deze goede herder nu hij, geenszins moede, het kloek besluit nam tóch te gaan rusten j een dal binnengaat, een zeer diep dal. Hem wacht een afscheid „bij volle bewustzijn" van zeer veel en zeer velen, die hem dierbaar zijn Geheel vergroeid met parochid' en kerk, scheurt hij zich ervan los, me nend aldus te moeten handelen om bestwille van zijn parochie. Daaruit blijkt hoe hij haar heeft liefgehad „tot het uiterste toe". Wanneer straks in de plechtige Hoogmis, op het feest van de H. The- resia van het Kindje Jezus en het bevrijdingsfeest van Leiden, pastoor Beukers voor de laatste maal als herder aan het altaar zal staan, om geven door de Christelijke gemeen te, die hij zovele jaren heeft ver licht, bewaard, geleid en bestuurd, zal na een leven van werkdagen ponder verpoos, voor hem „de zeven de dag", de rustdag intreden. Moge deze zevende dag voor hem zijn, wat de gehele parochie en de gehele stad hem van harte toewenst: „een dag zonder avgnd". Want de ze vende dag schrijft Augustinus in zijn Confessiones „deze zevende De Saarkwestie speelt grote rol Toetssteen voor Frans-Duitse samenwerking De negen-landen-conferentie te Londen, die een nieuwe vorm voor de YVesteuropese politieke en militaire samenwerking moet vinden, is giste ren geopend in een atmosfeer van voorzichtig optimisme. De eerste dag van de conferentie heeft zich gekenmerkt door een weder zijds aftasten van mogelijkheden, die tot een oplosing van het probleem der gemeenschappelijke defensie kunnen leiden. Zelfs de Franse premier, Pierre Mendès-France, die de uitvoerigste rede van de dag hield, liet daar bij verscheidene deuren open. In grote trekken kwam de reden van Men dès-France neer op een herhaling van de verklaring, die hij verleden week voor de Raad van Europa in Straatsburg heeft afgelegd, maar met toevoeging van een belangrijk punt: de kwestie van de Saar. pastoor Beukers niet meer indenken dag zal geen avond hebben". Poolse functionaris verkoos de vrijheid Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren no ta's toegestuurd aan de regeringen van Polen en Hongarije, waarin zij de toelating van Amerikaanse amb tenaren in die landen verlangt voor het zoeken naar en zo mogelijk te rugbrengen van de leden van een Amerikaanse familie die vijf jaar ge leden zijn verdwenen. Deze onver wachte activiteit in een al oude zaak is te danken aan de onthullingen van een hoge functionaris van de Poolse veiligheidsdienst, Josef Swiatlo. Herbert Brownell, de Amerikaanse procureur-generaal, maakte gisteren bekend, dat aan Swiatlo op verzoek van het ministerie van buitenlandse Zaken een tijdelijkë verblijfsvergun ning in de Verenigde Staten was verstrekt, waar hij op het ogenblik al zou zijn. Volgens de mededeling van Brownell was Swiatio tien maan den geleden, toen hij met zijn chef voor een bespreking op weg was naar Oost-Berlijn, naar het Westen ge vlucht, waar hij in de Franse sector van Berlijn aankwam. Vervolgens had hij zich naar de Amerikaanse sector begeven, waar hij zich bij de militaire politie had aangemeld. In radio-uitzendingen van achter het ijzeren gordijn was volgens Brow nell reeds enige malen, zij het ook vraag, mededeling gedaan over de verdwijning van Swiatlo, naar de mening van het Amerikaanse minis terie voornamelijk om te proberen het Westen uit zijn tent te. lokken. Swiatlo,, die behalve Pools ook Duits en Russisch spreekt, is na 1939 lange tijd in het Poolse leger geweest. In 1945 werd hij benoemd bij een provinciale veiligheidspolitie, daarna tot onderbevelhebber van Warschau, Olsztyn en Krakau, en vervolgens werkte hij sinds 1948 als plaatsver vangend chef van het tiende depar tement van het Poolse ministerie van openbare veiligheid. De Amerikaanse familie die vijf jaar geleden naar men toen reeds ver moedde in Polen of Hongarije was verdwenen bestaat uit de schrijver Noel Field, zijn vrouw Herta en zijn broer, de architect Hermann Field. Vijf jaar lang verkeerde men in het onzekere over hun lot, totdat Swiatlo opbiechtte dat hij zelf Hermann Field gearresteerd. Voor zover hij wist be vond Hermann Field zich nu in de gevangenis van Miedzeszyn vlak bij Warschau, en zaten Noel en Hertha Field in een Hongaarse gevangenis. De laatste keer dat men in Ameri ka de naam van Noel Field die tijdens de oorlog deel uitmaakte van de Amerikaanse contra-spionnage- dienst had gehoord, was in Sep tember 1949 geweest, een maand na zijn arrestatie, tijdens het te Boeda pest gevoerde proces tegen Laszlo Rajk, een functionaris van de Hon gaarse communistische partij die we gens landverraad ter dood werd ver oordeeld. SAAR ALS SUCCESNUMMER. Het bereiken van een oplossing van deze kwestie bleek een onaf scheidelijk onderdeel te zijn geble ven van elke regeling, die Mendès- France aan het Franse parlement zou willen voorleggen. Hij sprak daarbij de mening uit, dat het Saar- probleem, met goede wil aan beide kanten, binnen een maand zou kun nen worden opgelost, dat wil dus zeggen voordat begin November het debat over de buitenlandse politiek in het Franse parlement wordt ge houden. De Saar-kwestie, aldus Mendès- France, is een toetssteen van de mo gelijkheid van Frans-Duitse verzoe ning en samenwerking. Als deze kwestie goed wordt opgelost, zou de Saar naar zijn mening een „kern van Europese eenwording" kunnen wor den. De Franse premier toonde zich be reid, gelijktijdige toetreding van Duitsland tot de gewijzigde Brussel se verdragsorganisatie en tot de Na- vo te accepteren, naar hij zeide om dat hem gebleken was dat verschil lende andere regeringen daaraan de voorkeur gaven. Maar te zelf der tijd maakte hij duidelijk, dat zijn voor stellen tot oplossing van het hele Fatale overstroming in Pendjaab De gehele Pakistaanse provincie Pendjaab (in het Noorden van West- Pakistan) is tot noodgebied ver klaard. Tengevolge van de overstro mingen daar, die tot de ergste beho ren, die ooit geregistreerd zijn, zijn meer dan 300.000 personen dakloos geworden. De rivieren Tsjenab en de Ravi zijn Dinsdag op verscheidene plaat sen buiten hun oevers getreden, waardoor dicht bevolkte landbouw streken van de grenzen van Kosjmir tot Lahore in grote meren zijn ver anderd. Honderden plaatsen zijn on dergelopen. Sialkot, een industriestad, en Sjeichapoera zijn van de buiten wereld afgesloten. Aan de op het veld staande rijstoogst is zware schade toegebracht. De vier voornaamste ri vieren van de provincie alsmede de kanalen, die deel uitmaken van het ingewikkelde irrigatiestelsel, hebben buitengewoon hoge standen bereikt. Volgens niet officiële schattingen zijn in de afgelopen vijf dagen meer dan 100 personen omgekomen en zijn 500 personen gewond. complex van hangende vraagstukken een ondeelbaar geheel vormen, het geen dus wil zeggen dat hij de toe treding van Duitsland tot de Navo afhankelijk maakt van aanvaarding van zijn plannen voor een Europees bewapeningsbureau, dat tot taak zou hebben de wapenproductie der zeven landen te coördineren, de vestiging van nieuwe wapenfabrieken op het Europese vasteland al of niet goed te keuren, de Amerikaanse militaire hulp onder de zeven deelnemers te verdelen en bewapenings-maxima voor de afzonderlijke landen te stel len tegenover de minima die dooi de Navo worden bepaald. Het bewapeningsbureau. Dit denkbeeld van een Europees bewapeningsbureau zal vermoedelijk op vrij veel verzet van de andere ministers stuiten. Dit verzet uitte zich gisteren nog slechts in de vorm van vragen inzake details van het plan, vragen die voornamelijk door de Belgische en Canadese ministers werden gesteld. De Nederlandse minister, mr. Beyen, gaf aan zijn opinie omtrent het plan de vorm van een aantal voorlopige opmerkingen. Het standpunt van de Benelux- landen zal uitvoeriger worden uit eengezet nadat de Franse plannen o.a. op de basis van het vandaag ver wachte aanvullende memorandum, nauwkeuriger zijn bestudeerd. Duitslands standpunt. Het Duitse standpunt is door bondskanselier Adenaur in korte woorden uiteengezet. Dit kwam neer op de bereidheid van Duitse kant om, men zou kunnen zeggen in ruil voor de souvereiniteit, een verdrag te aanvaarden waarin de bondsre publiek een aantal niet-discrimine- rende beperkingen worden opgelegd. Duitsland was bereid deze beperkin gen te aanvaarden, al zijn strijd krachten onder het oppercommando van S.H.A.P.E. te plaatsen en de an dere West-Europese landen dezelfde garanties te geven die het volgens het E.V.G.-verdrag zou hebben moe ten geven, aldus Adenauer. SOUVEREINITEITSHERSTEL. Tussen de twee zittingen van de conferentie in hebben de delegaties der vier landen, die rechtstreeks bij de bezetting van West-Duitsland be trokken zijn (dus Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten en West- Cuitsland zelf) afzonderlijk verga derd om de modaliteiten van de op heffing der bezetting te bespreken. Daarbij werd overeengekomen, de details te laten uitwerken door een commissie, bestaande uit de drie ho ge commissarissen van de bezetten de mogenheden en professor Wil helm Graefe namens de Westduitse regering. Mon hoopt dat deze com missie binnen 48 uur een rapport zal kunnen uitbrengen. Een overzicht van de conferentiezaal in Lancaster House te Londen, waar Dinsdag de negenlandenconte- rentie over de Duitse herbewapening is begonnen. U ,a Aan dJe '»"Se rilde van de tafel aien we John Foster Dulles, Anthony Eden en Paul Henri Snaak- aan de wat aanvankelijk hem als een nood- op het vliegveld van Warschau had overzijde aan de kant, Minister Beyen en aan deze zijde, met rug naar camera, Minister P. Mendes France" Europees concert FR ZIT BLIJKBAAR WEL MU- ZIEK in de Londense conferen tie, welke gisteren geopend is: Men vergadert n.l. in de z.g. „muziekka mer" van het Lancaster House en in deze zaal ,vol vergulde ornamenten, heeft Chopin eens voor koningin Vic toria gespeeld. Geen wonder, dat on der de deelnemers aan de conferen tie al spoedig het grapje rondging, dat dit een goed voorteken was voor het welslagen van het ..Europees con cert, dat daar gehouden wordt. De eerste viool werd gisteren ge speeld door de Franse premier Men dès-France. die de conferentie een liedje voorspeelde van waarborgen en garanties, welke moesten worden aangenomen, anders zou het Franse parlement niet willen toe happen. Die waarborgen komen hierop neer, dat een stelsel van toezicht 0 moet worden gevonden op de bewapening, teneinde elke herleving van het vroegere Duitse militarisme te voorkomen. Een door de leden van het (uitgebreide) Brus selse pact in te stellen bureau zou dat moeten verzorgen. Vervolgens moet Engeland zich verplichten tot het legeren van strijdkrachten op het Europese vasteland, welke waarborg nog eens extra versterkt moet wor den met Amerikaanse garanties. En tenslotte als klap op de vuurpijl: eerst moet de Saarkwestie tussen Frank rijk en Duitsland geregeld zijn; de Saar zal de toessteen zijn voor de mo gelijkheid van een toekomstige Frans-Duitse samenwerking. Dat is het liedje, dat Mendès- France heeft voorgespeeld; het is vol doende vaag gehouden om toeganke lijk te zijn voor allerlei compromis oplossingen, welke waarschijnlijk wel nodig zullen zijn. Het is Mendès-France er kenne lijk om te doen niet met lege handen naar Pariis terug te moeten keren, teneinde het erommende parlement tevreden te stellen. Maar de ande re ministers hebben ook parlemen ten achter zich en deze parlementen grommen ook wel eens. Speleaal Eden heeft in het Lagerhuis een stevige oppositie te bekampen, wanneer hij eventueel met de last van extra-ver plichtingen uit het strijdperk komt. Adenauer kan eveneens een extra succesje best gebruiken: hij zal de moeilijke taak hebben om een be perking van de Duitse herbewape ning te aanvaarden zonder de Duit sers te laten merken, dat die beper king speciaal voor hen geldt. Overigens heeft Adenauer een goedmoedig geluid laten horen. Hij zeide, dat West-Duitsland bij herbe wapening bereid is zijn gehele weer macht onder het commando van de opDerbevelhebber in Europa der NAVO-strijdkrachten te stellen. Zelfs stemde hij in met toezicht op de her bewapening mits dit zodanig ge schiedt, dat West-Duitsland niet op ongelijke voet met de andere staten wordt behandeld. De eerste accoorden van het Euro pese concert te Londen klinken der halve niet kwaad. Men is algemeen vervuld van de wens om gezamenlijk een succesvol resultaat te bereiken, zodat we de «verwachting moge koes teren, dat er te Londen toch nog iets goeds tot stand komt. HOF wordt het weer'' (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 3 tien uur). 1 OPKLARINGEN. t Wisselende bewolking met en- kele verspreide buien, maar ook 2 j flinke opklaringen. Krachtige! tot matige wind tussen Noord-. west en Zuidwest. Vannacht in' J het Zuidoosten van het land kans op lichte nachtvorst, mor-j gen overdag dezelfde of iets ho- I gere temperaturen dan vandaag. Korreltje Beter een korreltje in de hand dan de kei van Amersfoort.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1