Regen, vermoeidheid en „atoomgranaten" kunnen Nederlandse „opmars" niet stuiten „Problematische" geheimonthulling bekroonde geslaagde Pleisteractie 1400 JndiscMederlanders" hielden Zaterdag protestoptocht in Den Haag „Morning Mist" door regen en mist ernstig belemmerd Doetinchems raadsleden beraadden zich over het te bouwen raadhuis Komend jaar moeten ziekenhuizen wijken voor woningbouwprogram MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 „Niet meer dan één, mevrouw!" „BATTLE ROYAL" in beweging Onze lagere legerleiding stelt teleur OET ZIJN ZO LANGZAMERHAND VERMOEIDE legers die in de oefe- ning Battle Royal strijden, vooral aan de zijde van de aanvallende Nederlanders en Britten. De „atoomaanvallen" brengen veel verwarring, en desorganisatie met zich mee, en het groeperen en aanvullen vergt nu eenmaal veel tijd en niet te veel nachtrust. Voeg daarbij dat het gisteren vrijwel de hele dag geregend heeft, dan is het duidelijk dat niemand treu rig zal zijn als Dinsdag de oefening zal zijn afgelopen. ste linie op te vullen, bleek de mars discipline van dien aard, dat de „vijand'1 terecht besloot nog een „atoomgranaat" af te vuren, waar door de verwarring nog groter werd. Nooit meer droog „Wij worden nooit meer schoon en nooit meer droog" was de berustende opmerking,, die geen spoortje geest drift meer bevatte, hoewel de troe pen van Noordland grote vorderin gen maken; het front loopt nu on geveer langs de rivier de Lippe, waar achter Belgen en Canadezen zich, met uitzondering van enkele kleine bruggenhoofden, hebben terugge trokken. De Nederlandse Vierde Di visie trok na dagen van „strijd" bij Warendorff de Ems over, nadat de scheidsrechters hadden bepaald, dat er vlotten in de rivier lagen en dat er later een baileybrug was geslagen. De bevelhebber van Noordland heeft gisteren een „atoombom" bij Lipp- stadt laten werpen, en 't resultaat was dat de brugen aldaar „vernield" wer den verklaard, en de stad zes uren lang verboden terrein was. Zuidland ontdekte echter op zijn beurt een atoomkanon, dat in een brouwerij was ondergebracht. De luchtmacht was er snel bij om de zaak op te knappen, doch tot grote teleurstelling van Zuidland verklaarden de scheids rechters de brouwerij vernietigd maar het kanon nog steeds in tact. V ervoersrevolutie. De atomische oorlogsvoering maakt het steeds dringender noodzakelijk grote transporten langs de wegen zo veel mogelijk te vermijden, maar aan de andere kant brengt juist deze oor logsvoering onvermijdelijk transpor ten met zich mee. Deskundigen pogen sinds enige tijd het wegtransport zo veel moge lijk te verminderen. In de V.S. zoekt men het in de richting van grote helicopters, die uiteraard sneller kun nen wei-ken dan vrachtauto's, en bovendien het probleem der opstop pingen niet kennen. Een Ameri kaans helicoptersquadron van 21 ma chines kan thans 25 ton voorraden in 30 minuten over een afstand van SO km. verplaatsen. Ondenkbare verandering. De vooruitgang op het gebied der helicopters is thans groter dan men ooit in een oorlog mogelijk heeft ge acht, en velen menen dat men staat voor een geheel nieuwe fase in het bevoorraden van grote legeronderde len. „Een groot leger", zo zei een deskundige, „gaat straks naar voren door de lucht". Voorlopig is het ech ter nog niet zo ver en in het Neder landse leger zeker nog niet. De oplei ding van een helicopterpiloot vergt veel tijd, en bovendien is de aanschaf van b.v. een squadron van deze „wentelwiekers" nu niet bepaald een post die men als sluitstuk van de begroting gebruikt. Merkwaardig is overigens te constateren hoe het le ger in zijn organisatie steeds meer vliegend materieel zal moeten aan trekken. Gevaarlijke gebreken. Naast deze problemen, die de tijd zal oplossen, zijn in de Nederlandse linies moeilijkheden ontdekt, die de tijd al had moeten verhelpen, wan neer alles volgens wens gegaan was. De Nederlandse troepen, die een zeer goed figuur slaan até oprukken de eenheid, tonen een verbluffend gemis aan gevoel voor camouflage en marsdiscipline. Pijnlijk kwam dit tijdens de „atoomaanvallen" aan het licht; de militairen bleken voor de „vijand" een makkelijk op te sporen prooi en tijdens het aanvoeren van reserven, teneinde de „verliezen" aan de voor- Besluiteloos en onhandig. Deskundigen zijn van oordeel, dat vooral het lagere kader tijdens deze oefening niet voor zijn taak berekend blijkt. Tot en met de rang van 2e luite nant blijkt het Nederlandse leger te weinig over mannen te beschikken, die op eigen initiatief kunnen wer ken. Wanneer een kleine eenheid op een colonnerijden, worden bij een opstop ping rustig sigaretjes opgestoken en staan de wagens bumper aan bum per te wachten, tot men weer verder kan, zonder dat de militairen het be sef hebben, dat een dergelijke non chalance in een werkelijke oorlog het einde van de colonne betekent. Het is tijdens deze oefening duide lijk gebleken, dat bij vele jonge of ficieren en onderofficiern een ge brek aan besluitvaardigheid en im provisatie heerst. Dit kan men ener zijds aan de training wijten, maar het toont ook een gebrek aan de speci fieke eigenschappen, die voor een lei dinggevende militair te'velde nu een maal onontbeerlijk zijn. Hoog bezoek. De minister van Oorlóg, ir. C. Staf en de staatssecretaris van Oorlog F. J, Kranenburg, hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Neder landse legereenheden, die deelnemen aan de leqeroefening „Battle Royal"in Duitsland. Naar wij vernemen is de chef van stelling aankomt, wordt er door de de generale staf, generaal B. R. P. F. leiding weinig of geen acht geslagen f Hasselman, voornemens vandaag de op camouflage en dekking; tijdens Nederlandse troepen te bezoeken. Veeltalige spandoeken Ongeveer 1400 „Indische Nederlan ders" hebben Zaterdagmiddag gevolg gegeven aan de oproep voor het hou den van een optocht, georganiseerd door 't „Demonstratie-Comité-1954", dat onder voorzitterschap van mr. H. C. Campen werd opgericht om uiting te geven aan de onder een deel der „Indische Nederlanders" be staande ontevredenheid op het stuk van hun huidige positie, vooral voor wat betreft het herstel van de door hen tijdens en door de oorlog gele den schade. Hieraan werd uiting gegeven in de optocht er werd gelopen van Houtrust tot Plein 1813, waar de stoet ontbonden werd door het Sinds Zaterdagmiddag twaalf uur vaart op de Atlantische Oceaan een convooi, dat wordt beschermd door drie Nederlandse, vijf Britse en drie Canadese oorlogsschepen. Als onder deel van de Navo-oefening „Morning Mist" ontmoette het vliegdekschip „Karei Doorman", dat met de Ne derlandse torpedobootjagers „Evert- sen" en „Kortenaer" en drie Britse jagers 'n convooi vormt, ter bestrijding van duikboten, een uit Engeland af komstig convooi op weg naar de Ver enigde Staten. Nauwelijks hadden deze oorlogs schepen van drie nationaliteiten hun positie ingenomen of een van de te beschermen schepen werd het „slacht offer" van een aanval van een duik boot. Een onmiddellijke tegenactie van de jagers resulteerde in de onder gang van de aanvaller, dit kort daarr op aan de oppervlakte kwam en de gele vlag hees als teken dat zij wer kelijkheid de aanval niet zou hebben overleefd. De bescherming van het convooi werd bemoeilijkt door het slechte weer, dat elke activiteit in de lucht van de „Karei Doorman" verhin derde. Inmiddels worden elke dag met spanning de weersverwachtingen meedragen van spandoeken met op schriften als: „De Indische Nederlanders vragen hun regering, waarom zij de enige blijvende slachtoffers moeten zijn van de oorlog"; „Waarom de Indonesische regering twee milliard gulden cadeau gegeven en de Indische Nederlanders het hun rechtmatig toekomend salaris over 42 maanden onthouden"?; „Mede-Nederlanders, bedenkt, dat wat de Indische Nederlanders is overkomen, ook u had kunnen over komen",; „Mede-Nederlanders, de Indische Nederlanders vochten indertijd onder dezelfde' vlag, waaróm hun nu de zelfde behandeling onthouden?". De teksten waren zowel in de Ne derlandse als in de Engelse, Franse en Duitse talen gesteld. Een deputatie uit de stoet heeft een krans neergelegd' bij het stand beeld van Johan de Witt op de Flaats in Dén Haag. 't Is oi gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met een of twee Rennies. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft *U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En.... Rennies zijn nog sma kelijk óók. 5401 (Advertentie) BUSBOTSING IN ROTTERDAM. Veertien lichtgewonden. Vrijdagavond laat zijn op de hoek van de Wolphaertsbocht en de Zand- blokstraat te Rotterdam een bus van „De Twee Provinciën" en een stads bus met elkaar in botsing gekomen. Veertien passagiers liepen verwon dingen op en elf van hen werden naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Twee hunner zijn ter verpleging op genomen. De overigen hadden kneu zingen of snijwonden opgelopen. De bussen werden vrij ernstig bescha digd. Weinig waardering; grote belangstelling Voorstel verworpen De Raadzaal van de gemeente Doe- tinchem mocht zich Zaterdagavond in een enorme publieke belangstelling verheugen, want de vroede vaderen zouden een probleem behandelen, dat de gemoederen danig in beweging gezet had. Doetinchem heeft een nieuw ge meentehuis nodig en nu was aanvan kelijk het plan geweest om dit nieu we gemeentehuis op de Markt te plaatsen, waar het oude ook sinds mensenheugenis de vroedschap van de stad geborgen heeft. dedigde zich door te verklaren, dat de Markt geen uitbreiding toeliet, maar een der raadsleden ging een ingewik kelde berekening van inhoudsmaten uitwerken, die tenslotte het argu ment van de burgemeester te niet deed. Na 3J4 uur. De gehele gang van zaken stond de raad trouwens tegen, want zij von den, dat de burgemeester met zijn wethouders veel te lang op het plan gebroed hadden en dat zij (de raads leden) het nu in een paar dagen maar moesten beoordelen. Toen tenslotte na drie en een De burgemeester en wethouders hal£ uur de Raad tot 5teraming drirten pphtor eon rtpclr 11 rtrl 1 CTon nn. hadden echter een deskundigen on derzoek laten instellen en daardoor was een plan ter tafel gekomen, dat het nieuwe raadhuis buiten de ge meente wilde plaatsen op een stuk grond, dat momenteel door burger woningen bezet wordt. Zou dit laatste plan doorgang vin den, dan zouden deze woningen afge broken moeten worden. Zeer matig. De raad vond het plan maar zeer matig, te meer, daar B. en W. inmid dels al opdracht hadden gegeven aan •jmakelaars om de betreffende panden Óp te kó*pen. De burgemeester ver- Arbeiderstekort Gezien de nodig gebleken beper king van het bouwvolume 1954 en 1955 voor grote gebouwen, waaron der ook ziekenhuizen, om in verband met de spanning op de arbeidsmarkt bet gewenste woningbouwprogram ma te kunnen uitvoeren, is voor ge bouwen in de sector gezondheidszorg en hygiëne in 1955 een bouwvoluvve geraamd van in geld uitgedrukt 31 millioen gulden. Daar reeds in 1954 en voorgaande jaren rijksgoedkeu ring is verleend aan een aantal plan nen voor inrichting op dit gebied, die (tezamen met enige kleinere werken beneden 50.000 waarvoor geen rijksgoedkeuring nodig is) in 1955 een bouwvolume vereisen, dat de 31.000.000 benadert of overschrijdt, betekent dit, dat in de komende twaalf maanden geen enkele rijks goedkeuring in deze sector kan wor den verleend. Dit geldt dus evenzeer voor de reeds bij het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting inge diende plannen, die overigens aan- gelezen door de vliegdienst aan bestedingsklaar zijn, als voor de aan boord van de „Karei Doorman" in de hoop dat de komende en laatste week van oefening „Morning Mist" de vliegers tot actie op grotere schaal zullen kunnen overgaan. vragen,.die te verwachten zijn, zodra de plannen op zichzelf de instemming van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben verkre gen. Voor zover dit een nadeel voor de volksgezondheid met zich mede brengt, is hiertegenover te stellen, dat de huidige woningnood even eens nadelig is voor de volksgezond heid in het algemeen en voor de geestelijke volksgezondheid in het bijzonder. Geen stagnatie woningbouw. Uiteraard zullen reeds in uitvoe ring zijnde objecten, voor zover hier voor een rijksgoedkeuring is afgege ven, niet door deze beperking van het bouwvolume worden gestagneerd. Zodra de toestand op de arbeids markt of andere omstandigheden daartoe aanleiding geven, zal onmid dellijk worden nagegaan of verrui ming van het bouwvolume in de sec tor gezondheidszorg en hygiëne mo gelijk is. Ten overvloede kan nog worden opgemerkt, dat beperking van het bouwvolume o.a. voor ziekenhui zen geen inperking van de totale bouwactiviteit beoogt. Zij heeft slechts ten doel de beschikbare ar beidskrachten voor de meest nood zakelijke bouw te bestemmen en te voorkomen, dat een tekort aan bouw vakarbeiders alle bouwactiviteit ge lijkelijk belemmert met alle onge- wenste gevolgen van dien. overging, werd het voorstel van B. en W. op het nippertje met 10 tegen 9 stemmen verworpen en beloofde de burgemeester, dat hij met een ander plan zou komen. Welfare-werk van "De Zonnebloem" Van huisvlijt tot volkskunst Na een cursusduur van vier maan den, waarvan twee maanden clini- sche ervaring, hebben vandaag 36 welfarewerksters, in ziekenhuizen en onder thuisverpleegden werkzaam, hun diploma verdiend. Zij werden huldigend toegesproken door burge meester Cremers van Haarlem eil gesteund door een beschouwing over de methodiek van het volkshoge school-cursuswerk door Jan Bee- rends. Een tentoonstelling van schep pende handenarbeid in dienst van het welfarewerk heeft aangetoond, dat de opleiding niet zonder zin is geweest. Daarvan hebben vele belangstellen den, onder wie directies van zieken huizen in ons land, zich kunnen over tuigen. De tentoonstelling omvatte een keuze van niet minder dan 1500 werkstukken, onder leiding van ver schillende leraren vervaardigd. Wij hebben verbaasd gestaan over de ge varieerdheid van de beoefende tech nieken, maar vooral over het bereik te peil. Wij noemen twee collectieve werkstukken, die bijzondere aandacht vroege^, namelijk de voorstelling van een tuinfeest in de achttiende eeuw en het sprookje van de verlief de zeemeermin, met smaak, fantasie en bekwaamheid vervaardigd, en sa men gesteld uit de meest verrassende materialen. Er waren ook goede mas. kers te bewonderen, smaakvol kraal- werk, mandjes en raffia en pitriet, uit klei en was geboetseerde figu ren en velerlei naaldwerk. Een eigen afdeling vormde een vrije uitdruk king in teken- en sch erk. Met een en ander is ',ewust de weg gegaan van huis tot volks kunst; zelfs in de eenvou_.gste werk stukken werd gestreefd naar hetgeen karakteristiek en persoonlijk wel-d MET EEN Door O. Straminoff 25) „Goed", besloot Francis P. einde lijk kort en bondig het gesprek, „we zullen zien hoe we deze knoop ont warren. Weliswaai kan Sparkes mo menteel zonder die documenten niets tegen mij beginnen, maar ik moet je eerlijk zeggen, dat die zogenaamd koelbloedige houding van Rogers me allerminst bevalt. Wie zegt je, dat de diefstal niet te voren met een be paald doel op touw gezet is, om Spar kes te pressen zo snel mogelijk te handelen, en hem ertoe te nopen kosten noch moeiten té sparen om ze in zijn bezit te krijgen? Stanley Ro gers is een uitgelapen schurk, en het is dus zaak het probleem ook eens van die kant te bekijken". Diep met de handen in de zakken welhaast aan volslagen wanhoop ten prooi, slenterde Ben Morris langs de grote Parijse boulevards, zonder zich blijkbaar van het uur van de dag be wust te zijn, of ook maar iets of iemand om zich een te zien. De dag neigde reeds naar de avond, maar hij had geen oog voor de lichtreclames die door hun schittering van kleuren de uren nog wat scshenen te willen rekken. Plotseling schrok hij op. Hij voelde duidelijk, dat iemand hem van terzijde aanstaarde, met de merk waardige blik van mensen, die in on zekerheid verkeren omtrent de iden titeit van de persoon, die zij voor zich hebben. Meteen hoorde hij, dat de gene die hem zo scherp Opgenomen had, onmiddellijk na hem gepasseerd te zijn, was blijven staan. Ben Morris nochtans, vervolgde zijn weg. Wat voor belang stelde hij nog in de men sen of in de wereld om zich heen. Maar op datzelfde moment deed zich een bekende stem naast hem ho ren: „Waarom doet u, alsof u me niet kent, mijnheer Morris?" zei een meis je in een eenvoudig, maar buitenge woon goed zittend mantelpakje, dat vragend naar hem opkeek. „Waaraan heb ik dit verdiend?" Het was, alsof opnienw alle kleur in de wereld terugkeerde, toen hij in de ogen van het meisje staarde. Het was het verkoopstertje uit het Lou vre. Werktuigelijk stak hij de hand uit, en snel gleed haar onderzoeken de blik langs zijn gelaat en gestalte. Waarom droeg hij zijn chauffeurs uniform niet, en waarom zag hij er zo uitermate betrokken uit? „Ziek geweest?" luidde haar be langstellende vraag, toen hij bleef zwijgen, en langs haar heentuurde. „Ontslagen!" antwoordde hij op doffe toon en meteen was haar de hele situatie duidelijk. Want zij had nu reeds lang genoeg in de wereld van het nuchtere vraag en aanbod verkeerd, om tenvolle de omvang van dit ene simpele woord te begrij pen. Ontslag immers 'betekende in hun kringen hetzelfde als ellende, zorg, verdriet, zonder enige hoop op uit komst. Maar het volgende moment had zij zijn arm genomen, trok die door de hare, en vóór hij zich eigen lijk rekenschap gaf van wat er ge beurde, waren zij opgenomen in de dichte drom van mensen, die zich in de richting der Champs Elysées spoedden. Heel in de verte achter de Triömboog spoot het licht uit on zichtbare bronnen op als een fontein van kleurigee serpentines. Zonder te spreken wandelden zij verder, arm in arm, en reeds kwam 't verrukke- lijke aroma van het Bois de Boulogne hen tegemoet. Eerst toen zij onder de statige, eeuwenoude kruinen van de Allée de Longchamps liepen, ver brak zij het zwijgen. „De wereld is groot en de moge lijkheden zijn talrijk, voor iemand, die werkelijk weet, wat hij wil" zei het meisje. „Komaan, wat nu voor ons een ramp lijlet. blijkt morgen aan de dag een uitkomst te zijn geweest". Het waren simpele, maar welge meende woorden, en de toon, waarop zij geuit werden, ontroerde hem zo danig, dat het hem onmogelijk was, een syllabe uit te brengen. Wat hem het meeste getroffen had, was dat zij hem niet naar de reden van het ont slag gevraagd had. Zij aanvaardde het met het collegiale medevoelen van iemand uit zijn wereld, de we reld der dienstbaarheid, waartoe zy immers ook behoorde. Het was hem te moede, alsof in de groeiende duis ternis van de avond een late zonne straal haar weg vond door de stati ge kruinen der bomen, die zich bo ven hun hoofden koepelden, en in een wereld scheen, welke tot nu toe baar poorten voor hem gesloten ge houden had. Had hij, de zo verwende en tussen millioenen opgegroeide jongeling, ooit het grote wonder van Opbrengst f 400.000.- We betwijfelen of de nieuwe me thode van de EHBO om de uitslag van hun bliksemloterij bekend te maken nu een overdreven succes is geworden, want niet alleen waren de uitslagbiljetten vrij klein, maar daar bij vereiste de onthulling van het ge heim althans op het eerste gezicht een gedegen wiskundige opleiding, zodat velen geen risico's namen en het gehele formulier maar overschre ven, teneinde het thuis eens op hun gemak uit te zoeken. Uren naderhand kon men nog nijvere meisjes met blaadjes papier tegen de pastoriedeuren geleund, moeizaam de voor hen onbegrijpe lijke gegevens zien opkrabbelen en belangeloze vriendschap gekend? Het werd hem plotseling warm om het hart, en op dat ogenblik werd in hem een diepe genegenheid geboren voor het meisje, dat aan zyn zijde ging, het meisje, dat niets van hem wist, dan dat hij Ben Morris, de chauffeur thans de ontslagen chauffeur van een haar onbekende meester was. En ondanks dit weinige, dat zij van hem wist, stelde zij toch zulk een onvaarwaardelijk vertrouwen in hem! Uit de restaurants van de Pré Ca- telan, waarheen het verstrooiing zoe kende Parijs zich spoedde, drongen de eerste maten ener jachtende, rhyth- mische dansmuziek tot hen door. „Ik herinner me," wekte het meisje hem eindelijk uit de droom, „dat ik als kind dol op dansen was. Maar de laatste jaren had ik er zelden meer gelegenheid voor." Haar stem kreeg plotseling een buitengewone leven digheid. „Ik had vandaag een buiten kansje," riep zij uit, „en ik zou dol gelukkig zijn, wanneer ik weer eens in een omgeving zou kunnen vertoe ven, waar de gedachten een andere richting nemen. Maar wat kan een meisje doen zonder geleide? Het ge lukkige toeval heeft u echter van avond op mijn pad gevoerd, en on getwijfeld heeft u evenzeer behoefte de honderden nuchteren, die achter aan stonden en nog niets konden zien, troostten zich na een kwartier wachten met de gedachte, dat „het morgen toch wel in de krant zou komen". Voor dezen dus eerst even de code, die het geheim moet ontwarren: U kunt met één blik op de pleister zien of U een prijs hebt. Wanneer het trefpunt E6 een „R" vertoont, rent U onmiddellijk naar de telefoon en belt K 1800: 74173 op, want de tref punten E6, A2, B5, en Dl kunnen te zamen de woorden Pech, Niet, Niks, Neen of Raak vormen; alleen in het laatste geval hebt U een prijs. Gemiddeld 16 cent. De „Pleisteractie" is inmiddels weer een groot succes geworden. Practisch alle pleisters zijn aan de man ge bracht en alhoewel we gisteren een benauwde collectrice hoorden zeggen: „Nee, mevrouw, U mag maar één pleister gratis, de rest moet U beta len!", over het algemeen heeft men kennelijk zeer goed begrepen, dat de collectebus een zeer belangrijk on derdeel van deze actie vormde, want de opbrengst bedraagt bijna 4 ton, zodat voor de 2y, millioen pleisters gemiddeld 16 cent per stuk is be taald. Neonkruis naar Thorn. De 20-jarige Dijkstra uit het Lim burgse Thorn schijnt niet zo heel veel fnoeite met de code gehad te hebben, Want hij meldde zich 6 minuten over 6 telefonisch in Den Haag, maar daar is hij dan ook boekhouder voor en behalve de 2.500,die hij krijgt, glundert ook de pastoor van zijn pa rochie, want die krijgt het Neonkruis, dat beschikbaar was gesteld voor de parochie van de prijswinnaar, die zich het eerste zou melden. Nog negen onbekenden. De 43-jarige mej. A. Bleylevens uit Raamsdonk kon zelf de moed niet vinden om telefonisch te vertellen, dat zij 1.000,gewonnen had; haar broer deed dit voor haar en was daarmede even voor de Maastrichtse vertegenwoordiger, die als eerste per auto Rotterdam bereikte om de prijs in ontvangst te nemen. Behalve de 32-jarige mej. J. Krooy- mans uit Veldhoven, de 55-jarige baas bij de hoogovens uit Beverwijk, de heer H. L. Bakker, en de 34-jar. Varssevelder J. Slutters, die allen duizend gulden wonnen, moeten nog 9 prijswinnaars in Nederland verbor gen zijn. Hieronder bevindt zich de hoofd- prjjswinnaars, die 5.000,in ont vangst kan nemen, plus 2 winnaars van ƒ2.500,en 6 van 1.000, beleefd. Het ging niet slechts om indi viduele liefhebberij, maar om de toe passing van bezielde handenarbeid in bezigheidsterapie. Voor welfare werksters onder zieken achten wij dit van belang: met goede resultaten is de samenwerking tussen „De Zon nebloem" en „Drakenburg" be kroond. Niet slechts hebben twaalf vakdocenten leiding gegeven, maar ook deskundigen op cultureel, maat schappelijk en medisch gebied. Zo heeft deze tweede opleidings cursus na de eerste in 1952 met 38 deelneemsters, tot practisch resultaat geleid. Door onveilig sein en stootblok gereden Zaterdagmorgen om half negen reed bij Duivendrecht een kolentrein getrokken, door een electrische loco motief op volle snelheid door oen stootblok. Het gevolg was, dat de lo comotief zich een meter diep in de grond groef en dat twee met kólen geladen wagens op elkaar wei-den gedrukt. De ravage was groot, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van dit onge luk ligt waarschijnlijk in onoplet tendheid van de treinbestuurder, die met zijn trein op doodlopend spoor is geraakt, hoewel het sein op onvei lig stond. Het reizigersverkeer op het baanvak AmsterdamUtrecht werd in beide richtingen omgelegd over Hilversum. aan afleiding als ik. Mag ik mij dus aan uw goede hoede toevertrouwen, enzij keek hem guitig van ter zijde aan, „wilt u dan als tegen prestatie mijn gast zijn?" De uitnodiging was even tactvol als delicaat gesteld, en toch voelde Ben Morris hoe hem het bloed naar de wangen steeg. Hij de gast van een meisje, hij. Al zijn trots kwam hier tegen in opstand. Maaraan de andere kant was daar het groeiende verlangen een gehele avond in haar gezelschap te kunnen doorbrengen, en na een -korte, doch heftige inner lijke tweestrijd die haar niet ontging, antwoordde hij: „Goed dan, op één voorwaarde, althans.wanneer een man in mijn positie het recht heeft voorwaarden te stellen." „En die is?" Het was duidelijk, dat zij brandde van verlangen de voor waarde te leren kennen. „Dat u mij uw naam zegt, zodat ik de gelegenheid hebben zal, wanneer ik straks weer in een nieuwe betrek king zal zijn geslaagd, op mijn beurt voor een avond als uw gastheer op te treden." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9