Jubilerende koorzanger-directeur van Alphen ontving Pro Ecclesia Gouden jubileum bij de Lichtfabrieken „Onder Ons" van de Groenendijk kreeg het praedicaat „koninklijk" MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA i FEESTDAG VOOR S. VAN LEEUWEN de de deken de heer Ohr. A. v. d. Mark als directeur van de Schola Cantorum, in de vacature, ontstaan door het vertrek van Dom Andreas Winninghoff O.S.B. naar de St. Mat- thias Abdij te Trier. Namens het kerkkoor van Zoeter- woude (dorp) waar de heer Van Leeuwen zijn loopbaan als koorzan ger begon, sprak de heer J. Schou ten, dir.-organist, die met het vol tallig bestuur naar Alphen was ge komen en de heer A. Voorn uit Noor den huldigde de jubilaris namens de Rijnlandse Korenbond en bood een geschenk aan. In zijn dankwoord gewaagde de heer Van Leeuwen van de grote dankbaarheid jegens God, de H. Va der en de deken en verklaarde zich zelf niet bewust te zijn van de geme moreerde verdiensten. Hij had aller minst op een onderscheiding gere kend. De jubilaris dankte de ver schillende sprekers, ook voor de ge schenken, alsmede het kerkbestuur voor het aangeboden ontbijt. Met het zingen van „Aan U O Ko ning der Eeuwen", gevolgd door een driewerf hoera, uitgeroepen door de deken, werd de gezellige en door de jubilaris volkomen verdiende huldi gingsbijeenkomst beëindigd, en na- I men de leden met een handdruk af scheid van hun oud-directeur. J. C. Baumann t Oud-burgemeester van Oegstgeest In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is, na een vrij langdurige ziekte overleden( de heer J. C. Bau mann, oud-burgemeester van Oegst geest. De heer Baumann bereikte de leeftijd van bijna 70 jaren. Van 19121916 was de heer Bau mann burgemeester van Oude Tonge, daarna van 19161928 van Wou- brugge, vervolgens van Overschie, tot deze gemeente door Rotterdam werd geannexeerd. Op 17 Juli 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Oegstgeest en aldaar op 1 Augustus d.a.v. geïnstal leerd. Op 1 Januari 1950 legde hij zijn ambt neer wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens. De heer Baumann heeft zich zowel in Oegstgeest als in de andere ge meenten, aan welker hoofd hij stond, doen kennen als een bekwaam en krachtig magistraat, een man van wie gezag uitging. Onder de belang rijkste werken, welke gedurende zijn - ambtsperiode tot stand kwamen, noe- I men wij de aankoop van het „Bos Van Wijckerslooth", met bestemming tot wandelpark, de stichting van een monument voor verzetstrijders en de verbouwing van het raadhuis. Hij was een hardnekkig voorstander en pleitbezorger van de zelfstandigheid der gemeente Oegstgeest. Na het neerleggen van zijn ambt trok hij zich uit het openbare leven terug, doch bleef tot aan zijn dood voorzitter van de afdeling Rijnland van het Roode Kruis. Opvolger geïnstalleerd De herdenking van zijn gouden koorzangersjubileum en zijn 35-jarig directeurschap van het R.K. kerkkoor van de parochie van de H. Bonifa- cius te Alphen a. d. Rijn is Zondag voor de heer S. van Leeuwen en zijn familie tot een onvergetelijk feest gemaakt. Onvergetelijk het allerminst om de hoge waardering, die de jubi laris mocht ontvangen van de Paus, die hem begiftigde met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De ken L. H. M. Nieuwenhuizen speldde de jubilaris het onderscheidingsteken op, tijdens een feestelijke bijeen komst in de Sint Josephzaal, Zondag morgen, nadat dit dubbele jubileum tevoren met een gezongen H. Mis kerkelijk was gevierd. Aan de kerkzang tijdens deze H. Mis, welke tot intentie van de jubi laris in de dekenale kerk was opge dragen, is uiteraard extra zorg be steed. Zowel de Schola Cantorum, o.l.v. de zoon van de jubilaris, de heer J. M. van Leeuwen, luisterden de kerkelijke plechtigheid op. De Schola zong de vaste Gregoriaanse gezangen, het koor voerde de vier stemmige Missa in Honorem Sancti Francisci Xaverii van Fr. Witt uit en bracht na de H. Mis de eveneens vier stemmige Jubilate Deo van Theo Al Smit ten gehore. De heer J. Verkleij begeleidde op het orgel. Ook aan de buitenkerkelijke vie ring werd deelgenomen door leden van beide koren. Daarbij waren naast de jubilaris, diens echtgenote mevr. J. Chr. H. van Leeuwen-Van Gils en hun kinderen en kleinkinderen ook tegenwoordig de parochiegeestelijk heid en leden van het kerkbestuur. De leiding berustte bij de heer P. Slingerland, die na een kort wel komstwoord de jubilaris in het bij zonder schetste als de man, die de spil was van het kerkkoor. Grote verdiensten. De deken huldigde de heer Van Leeuwen als de man, die zijn grote verdiensten vaak alléén heeft ver gaard, vooral tijdens de weekse ker kelijke diensten was hij èn organist èn directeur of soms ook organist en zanger tegelijk en alléén. Grote waardering koesterde de deken voor al hetgeen de jubilaris in de vijftig jaren als koorzanger en de 35 jaren als directeur-organist voor de kerk zang, bij rouw- en trouw- en andere plechtigheden met grote toewijding heeft verricht. Zijn uitzonderlijke goede kwaliteit als muzikale begelei der van de kerkzang met orgelspel wilde spr. met nadruk memoreren en voegde eraan toe waarderende uit- Mr. Kesper stapte onverwacht binnen Het is bekend, dat in het artistie ke hoekje van Hazerswoude-Groe- nendijk, waar de toneelvereniging „Onder Ons" in het begin van dit jaar haar honderdjarig bestaan vier de, veel gezongen en gemusiceerd wordt. Maar daarmede is nog niet verklaard, dat we als motief van dit verslag kozen „Daar wordt op de deur geklopt". Op de eerste plaats is dit vaderlandse lied niet direct re presentatief voor hetgeen er aan de Groenendijk gezongen wordt, waar bij nog komt, dat St. Nicolaas in een te ver verschiet vertoeft, om het nu reeds een zweem van actualiteit te geven. Maar het feit ligt er: Er werd op de deur geklopt! „Onder Ons" vergaderde Zaterdag avond ten huize van de voorzitter, spraken van deskundigen op kerke lijk muzikaal gebied. Ook in de of fervaardige houding jegens de Scho la liggen de grote verdiensten van de jubilaris, hetgeen vooral door de de ken hoog is aangeslagen. De deken schetste de heer Van Leeuwen voorts als een edel en nobel mens, die godvruchtigheid en godsdienstigheid aan zijn werk heeft gepaard en de goede geest op koor, de repetities en onder de zangers heeft bewaard. De deken richtte zich voorts tot mevr. Van Leeuwen en de kinderen en dankte hen allen voor hetgeen zij meerdere zoons van de jubilaris zijn koorlid heel in het bijzonder voor de wekelijkse kerkdiensten hebben gedaan. Pauselijke onderscheiding. Dit alles is waard herdacht te wor den. Dat ook de Paus een dergelijke functionaris voor het parochiële ker kelijke leven hoog aanslaat, moge blijken, aldus de deken uit het feit, dat hij de jubilaris wil huldigen door hem het gouden kruis ,,Pro Eéclesia et Pontifice" te verlenen. Nadat de deken de bijbehorende oorkonde had voorgelezen en vertaald, speldde de deken de jubilaris het onderschei dingsteken op. Een langdurig applaus getuigde van de grote sympathie van de aanwezigen. i Een dubbelmannenkwartet zong hierna o.l.v. de heer Chr. A. v. d. de heer J. Th. Wesselingh. Burge meester De Hollander was erbij te genwoordig, om een filmpje te laten zien over de opvoering, welke de to neelclub bij het bezoek van koningin Juliana aan de Rijnstreek gaf. De voorzitter moest nog even een briefje schrijven; dan kon men be ginnen. Nauwelijks stonden de eer ste regels echter op het papier, toen er op de deur werd geklopt. Binnen! „Binnen!", riep de heer Wesselingh, terwijl hij rustig doorpende. Een heer stapte de huiskamer bin nen. „Ik geloof, dat ik U meer heb ge zien", zei de voorzitter tegen de bin nenkomende. „Dat is best mogelijk", antwoord de de bezoeker lachend. „Ik ben de commissaris van de koningin in Zuid- Holland. Kesper is mijn naam!" De verbazing behoeven we niet te beschrijven en het is evenmin nodig, Deken Nieuwenhuizen. spelt de heer v. Leeuwen de pauselijke on derscheiding op. Foto Lux. Mark het Caecilia-lied van L. Gast (muz. S. H. Tychon). Namens het kerkkoor sprak de heer W. v. d. Louw, die de heer Van Leeu wen veel lof toezwaaide en hem dank bracht voor zijn uitnemende leiding. De leden hadden een geschenk bij eengebracht, zonder hulp uit de koor- kas, en dit werd de jubilaris in een couvert overhandigd. Mevr. Van Leeuwen ontving bonbons en bloe men. Het lid Th. van Leeuwen vertolkte de waardering van het koor in vers vorm, samengesteld door mevr. M. Slingerland-Schavemaker, in welk werk ook op geestige wijze aardige voorvallen werden gereleveerd. Hetzelfde dubbel-mannenkwartet zong met zwier het geestige werk „Biergalop" van E. Bouman (muz. v. P. J. v. Paeschen). Namens de Schola sprak de heer P. Heemskerk en bood een kist siga ren aan. Opvolger geïnstalleerd. De deken installeerde tijdens deze feestelijke bijeenkomst de Opvolger van de heer S. van Leeuwen, als di recteur-organist, diens zoon, de heer J. M. van Leeuwen. Tevens installeer- Mr. Kesper overhandigt de oorkonde aan de heer Wesselingh, terwijl bur gemeester De Hollander en de heer De Boer, bestuurslid van „Onder Ons", toezien. foto v. d. Horst. om een nadere verklaring te geven voor het feit, dat de heer Wesselingh zijn briefje niet meer klaar gekregen heeft die avond. Mr. Kesper had al zoveel gehoord over de artistieke hoek van de Groe nendijk, dat hij er zelfs de Zaterdag avond, die door de meeste functio narissen doorgaans gereserveerd wordt voor het eigen huiselijke le ven, voor had opgeofferd. De commissaris van de koningin liet zich de gehele merkwaardige geschiedenis vertellen van de hon derdjarige toneelvereniging en ver diepte zich vergenoegd in de koste lijke paperassen, die betreffende deze geschiedenis bewaard bleven. DE RIJNSBURGER J. A. BRINKS GEHULDIGD Ónder grote personelen als bij de Lichtfabrieken is men op het gebied van jubilea wel wat gewend. Maar zelfs daar was een gouden jubileum tot Zaterdag j.l. nog onbekend. Op Koninklijk. Uiteraard bleef het niet alleen bij toneel. Ook muziek en zang werd aan de orde gesteld. De familie Wesse lingh musiceerde en Helene Verkleij, de bekende radiozangeres, droeg met de talentvolle tenor Jan Koot het nodige bij tot een gezellige sfeer. Op een gegeven ogenblik richtte mr. Kesper het woord tot de tonelis ten. ,Ik kom niet alleen luisteren", zeide spreker, „maar ook iets bren gen. Het praedicaat „koninklijk" wordt tegenwoordig niet zo gemak kelijk meer verleend. Vroeger ge schiedde het nog wel eens, wanneer een vereniging zijn gouden feest vierde, maar sinds kort zijn de voor waarden voor een dergelijke onder scheiding verzwaard. Dit laatste is er oorzaak van, dat het streven, om „Onder Ons" dat praedicaat te ge ven, een beetje vertraagd is. Met de jubileumviering was men nog niet zover, maar thans kan ik U medede len, dat „Onder Ons" voortaan „ko ninklijk" voor haar naam mag zetten. Terwijl de toneelliefhebbers ap- plaudiseerden, overhandigde mr. Kesper de oorkonde, waarin deze on derscheiding werd verleend, aan de heer J. Th. Wesselingh. Grote eer. In een korte toespraak dankte de voorzitter van „Onder Ons" de com missaris van de koningin voor deze onderscheiding. „Adeldom verplicht", zeide de heer Wesselingh. „Ik kan U de verzekering geven, dat wij ons koninklijk zullen gedragen". Burgemeester De Hollander felici teerde „de honderdjarige" met de onderscheiding en verklaarde er zelf ook erg blij mee te zijn. „De kunst zinnige gemeenschap van de Groe nendijk", zo merkte spreker op, „heeft veel bijgedragen tot de opvoe ring van het culturele peil in de ge hele gemeente". De verdere avond werd in een ge noeglijke sfeer doorgebracht. De komst van mr. Kesper was een vol komen verrassing, zodat de samen komst niet het minste officiële tintje droeg. Vermoedelijk is dat niet ge voeld als een gemis. Mr. Kesper, die om acht uur arriveerde, bleef tot elf uur de gast van „Onder Ons" en bij zijn afscheid verklaarde hij, dat hij een buitengewoon plezierige avond had gehad. Toen de burgemeester de hoge be zoeker uitgeleide had gedaan, kwa men de paar ingewijden die van het bezoek afwisten tot de ont dekking, dat men vergeten had de grote combinatiefoto betreffende het koninklijk bezoek aan de Rijnstreek te overhandigen aan mr. Kesper. Niettemin zall dit geschenk toch wel zijn weg vinden naar het Provincie huis. Aan het slot van de avond werd afscheid genomen van Gertruud Ver kleij, die in October gaat trouwen en niet meer op de planken van Ha- zerswoude zal verschijnen. die dag vierde de heer J. A. Brinks, chef van de Gasvoorziening in Ryns- burg, zijn 50-jarig ambtsjubileum. Het valt niet te verwonderen, dat aan dit feit meer dan gewone aan dacht werd geschonken. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest in Leiden werd hij'in 1914 overgeplaatst naar Hazerswoude, waar hij tot 1938 tot grote tevredenheid van zijn supe rieuren en cliënten de belangen van de Lichtfabrieken behartigde. In dat jaar volgde zyn overplaatsing naar Rijnsburg waar hij om zijn hulpvaar digheid en vakmanschap allerwegen bekend is en onder de bevolking po pulair is. Toen de heer Brinks, ver gezeld van zijn echtgenote en een aantal van zijn naaste familieleden, Zaterdag in de Directiekamer werd welkom geheten door de heer ir. Y. Ykema, directeur der fabrieken, wa ren daar tevens o.a. aanwezig de wet houder D. v. d. Kwaak en de burge meester van Rijnsburg, de heer mr. P. N. Höweler. Na het welkomstwoord van de directeur sprak de heer Van der Kwaak de heer Brinks toe en vertolkte de dank van het gemeente bestuur voor de vele en waardevolle diensten door de heer Brinks aan het bedrijf bewezen. Spr. noemde hem een goede ambassadeur der fabrie ken, iemand die door zijn wijze van optreden „goodwill" wist te kweken. Daarna overhandigde de wethouder de heer Brinks de oorkonde van het gemeentebestuur, vergezeld van de gratificatie en besloot met de beste wensen voor de toekomst van de heer Brinks. Koninklijke onderscheiding. Burgemeester Höweler, daarna het woord richtend tot de heer Brinks, achtte het een voorrecht, deze tot de ingezetenen van zijn gemeente te mogen rekenen waar de jubilaris een zeer geziene persoon is. Na de heer Brinks met deze dag te hebben ge lukgewenst had de heer Höwener nog een verrassing in petto en wel de me dedeling dat spr. de heer Brinks het eremetaal van de huisorde van Oran je Nassau in zilver mocht opspelden. De heer Brinks werd met deze ko ninklijke onderscheiding door alle aanwezigen gelukgewenst; vervolgens sprak de heer J. J. C. Snel namens het personeel der fabrieken de heer Brinks in waarderende woorden toe en voegde daaraan een geschenk van de personeelsvereniging toe. Spr. bood mevr. Brinks een fraaie bloemenmand aan. De heer Brinks dankte allereerste voor de hem ver leende onderscheiding en sprak zijn waardering uit voor de tot hem ge richte woorden. Hij dankte ook zijn superieuren voor de aangename sa menwerking en verzekerde dat hij aan deze dag een aangename herin nering zal bewaren. Gashouder van schuim. In de caiïtine was inmiddels het personeel van de dienst, waar de heer Brinks werkt, bijeengekomen om hem nog een hartelijke hulde te brengen. Onder de aanwezigen waren ook ver schillende inmiddels gepensionneer- de personeelsleden. De heer O. Kruysdijk, dt onmiddellijke chef van de jubilaris, uitte zijn grote waarde ring voor diens werklust en initiatief, waardoor de samenwerking met hem altijd een genoegen was. Na hem spraken nog de heren Engelenburg en Dool, beiden behorende tot de afd. Mr. P. N. Höweler, burgemeester van Rijnsburg, spelt de jubilaris het eremetaal op de borst. Gasdistributie, en boden eveneens een herinnering aan deze dag aan. Het fitterspersoneel was daarbij in stijl gebleven en bood een taart aan in de vorm van de gashouder van Rijnsburg, welke attentie aller be wondering had. Namens het bestuur van de Chr. Bond van Overheids personeel, waarvan de heer Brinks lid is, sprak de heer J. v. d. Mark de gelukwensen uit en bood een fruit mand aan. De heer Brinks was door de talrijke bewijzen van vriendschap en waardering aangenaam verrast en sprak daarvoor zijn welgemeende dank uit aan allen die hem deze dag tot een onvergetelijke hebben ge maakt. Een wel zeer lange rij van perso neelsleden kwam daarna de heer Brinks en zijn familieleden geluk wensen. Vanzelfsprekend had de heer Brinks ook in Rijnsburg niet te kla gen over belangstelling; ook daar kwamen zeer velen hem, èn met zijn jubileum èn met zijn onderscheiding, hun felicitaties aanbieden. VOORSCHOTEN Aanbesteding Gymnastiekgebouw. Hedenmorgen had de aanbesteding plaats voor het bouwen van een Gymnastiekgebouw met bijkomende werkzaamheden op een terrein gele gen aan de Juliana van Stolberglaan alhier, waarvan de uitslag is als volgt: Philips Bouwbedrijf, Haarlem 92.235.Fa. Lamets, Den Haag f 83.000.N.V. Aannemers Mij. De Laak, Den Haag f 81.000.—; M. W. Meijer, Voorschoten 79.500 Fa. Jac. v. Riet, Leiden 79.400.Joh. Schouten, Leidschendam 77.430. Gebr. O. en P. Niersman, Voorscho ten f 73.270.Aann. Bedrijf de Lange en v. d. Plas, Oegstgeest f 72.4280.—. De gunning is aangehouden. Telefoonnummers politiebureau. Van de zijde van het gemeentebe stuur is ons verzocht de aandacht te vestigen op het navolgende: Het po litiebureau staat in de telefoongids zowel vermeld onder de categorie Gemeente en Gemeente-inste'lingen (nrs. 2333 en 2369) als onder politie (2663 en 2333). Bij herhaling is echter gebleken, dat degenen, die soms dringend telefonisch contact zoeken met het politiebureau, dit in eerste instantie uitsluitend en meestal vruchteloos trachten te doen door middel van het nummer 2333. Laatstgenoemd nummer wordt echter voor en door de gemeentelij ke bureaux gebruikt en is vooral tij dens de kantooruren bijna constant bezet. Het is derhalve, speciaal in spoedeisende gevallen, uiterst moei lijk via dit nummer een direct tele fonisch contact te krijgen met het politiebureau. Met het oog op de noodzakelijkheid van een directe telefonisch verbin ding met het politiebureau en mede ter ontlasting van de vaak overbezet te lijn van de Gemeente-secretarie wordt een ieder, die telefonisch con tact met het politiebureau zoekt, dringend aangeraden dit allereerst te doen met gebruikmaking van het telefoonnummer 2663. Eerst nadat is gebleken, dat het langs deze weg niet direct mogelijk is, kunnen daarvoor achtereenvolgens de nummers 2369 en 2333 worden benut. „Daar wordt op de deur geklopt"

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8