2)e £aidóe6oii/ïci/tit Ruim drieduizend slachtoffers van cycloon in japan i Alle negen Veerboot sloeg los en kapseisde Negenmoyendhedenberaad te Londen De Prins te Pretoria verwelkomd Als de prof. dat moet betalen. Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG N?;„ïËS te Londen j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Wilde zee belette redding van drenkelingen Een nieuwe wervelstorm, die gisteren over Noord-Japan is getrokken, heeft tot nu toe ruim drieduizend doden veroorzaakt. 2500 personen zijn op zee om het leven gekomen, terwijl op het eiland Hokkaido 543 doden te be treuren zijn. Bovendien werden vijfhonderd inwoners gewond, terwijl er 103 worden vermist. Met man en macht wordt ook vandaag gepoogd schipbreukelingen te red den, doch de kans, nog overlevenden aan te treffen onder de drenkelingen, die een gehele nacht in de wilde zee moesten doorbrengen, wordt uiterst gering geacht. Twaalf Japanse patrouille-vaartuigen nemen aan de reddings werkzaamheden deel. Ongeveer 4500 woningen van het dorp Iwautsji, op het eiland Hokkaido, zijn in vlammen opgegaan. loos en strandde vervolgens op de rotsachtige kust. Vijf sleepboten hebben vergeefs gepoogd langszijde van het ongeluk- Een veerboot, vier koopvaarders van flinke afmetingen en 754 vissers vaartuigen zijn tot nu toe door het geweld van de wervelstorm en de daarmee gepaard gaande wilde zee in de golven verdwenen. Toen de veerboot „Doja Maroe" van zijn anker werd losgeslagen, be droeg de snelheid van de loeiende orkaan ruim 260 kilometer per uur. In een officiële bekendmaking is medegedeeld, dat tot nu toe slechts 163 van de ruim twee duizend opva renden van de gezonken veerboot „Doja Maroe" en van vier vracht schepen zijn gered. Onder de omgekomenen bevinden zich twee socialistische afgevaardig den van de Japanse Rijksdag en 52 Amerikaanse militairen, met hun ge zinnen. - Amerikaanse watervliegtuigen en hefschroeftoestellen nemen aan de reddingswerkzaamheden deel. De 4.300 ton metende „Doja Ma roe" is omgeslagen, toen het schip voor anker lag. Het was, met veel vertraging, uitgevaren, doch keerde, als gevolg van het geweld van zee en storm, weer naar de haven Hakodat, van het eiland Hikkaido, terug. De ankerkettingen braken, de boot werd uit de baai geslagen, geraakte stuur- kige schip te komen, om de 1.117 passagiers en de 110 koppen tellende bemanning aan boord te nemen. Reusachtige, door het geweld van de wervelstorm opgezweepte golven, omgaven de „Doja Maroe" als met een muur van water en doemden het schip ten ondergang. Een overlevende heeft medege deeld dat, toen de „Doja Maroe" in gevaar begon te verkeren, de meeste passagiers zich in de salons of in hun hutten bevonden. Zij poogden de brug te bereiken, doch het schip kap seisde en zonk onmiddellijk daarna. Waarom deze niet voorspeld? De directie der Japanse spoorwe gen heeft de leiding van het weer kundige instituut des lands verweten in zijn weersvoorspelling onvoldoen de te hebben gewaarschuwd voor deze wervelstorm, terwijl het in de laatste tijd juist is voorgekomen, dat het instituut waarschuwde voor in aantocht zijnde verschrikkelijke cy clonen, die zich evenwel niet heb ben voorgedaan. Washington liet zijn mening weten Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft aan premier Mendès-France van Frankrijk de Amerikaanse mening over de jongste Franse voorstellen voor herbewapening van Duitsland toegezonden. In gezaghebbende kringen in Wash ington heeft men over de inhoud van het memorandum slechts willen zeg gen, dat het de weg effende voor aanvaarding van de Franse plannen als basis voor bespreking op de Lon- dense negen-mogendhedenconferen- tie. Het memorandum van Dulles aan Mendès-France heeft aanzienlijk bij gedragen aan verbetering van de kan sen op algemene overeenstemming op Begroet door juichende menigte Prins Bernhard is Zaterdagmorgen om elf uur op het militaire vliegveld Swartkop bij Pretoria geland. Hij werd er begroet door de Zuid-Afri kaanse gouverneur-generaal dr. E. G. Jansen, en door premier dr D. Ma- lan. Toen de Prins uit het vliegtuig stapte, werden 21 saluutschoten ge lost. Een kapel van de Zuidafrikaan- se luchtmacht speelde het „Wilhel mus". Na de begroeting begaf het gezel schap zich in auto's naar het rege ringsgebouw. Langs de route stonden juichende mensen, hier en daar vijf rijen dik.. Men wuifde met oranje- vlaggetjes. De prins zat naast de gouverneur-generaal. In de tweede auto volgden Malan, zijn dochtertje Marietje en de Nederlandse ambassa deur. Van dr Malan kreeg de prins een album met foto's van de plaat sen, die hij op zijn veertiendaagse reis zal "bezoeken. Het album is ge bonden in struisvogelleer, waarop het wapen van Zuid-Afrika in ge ëmailleerd koper is aangebracht. Zaterdagmiddag werd prins Bern hard onofficieel door premier Malan en diens echtgenote ontvangen in de ambtswoning. Voor mevrouw Ma lan, die herstellende is van een lang durige ziekte, had prins Bernhard een historische antieke broche mee gebracht. Toen zij vroeg naar de ge schiedenis van de speld, beloofde de Prins, dat hij die tot in bijzonderhe den voor haar zou laten opzoeken. Premier Malan kreeg een zilveren tabaksdoos, waarop vier bijbelse ta ferelen staan afgebeeld. Voor Ma- rietje was er een pop in Nederlandse klederdracht, een geschenk van de vier prinsessen. Tijdens een ontvangst met de le den van het Zuidafrikaanse kabinet zei de prins tegen Ben Schoeman, minister van arbeid en een bekend jager, dat hij graag in Afrika op groot wild zou jagen. Waarschijnlijk had hij iets gehoord over de jacht- successen van de minister, die on langs in Oost-Afrika drie olifanten en een neushoorn schoot. Zaterdagavond werd een receptie gehouden, die door zesduizend van de achtduizend in Pretoria wonende Nederlanders is bijgewoond. Aan de prins werd een gouden herinnerings medaille aangeboden. Zondagochtend woonde Prins Bernhard in de her vormde -kerk te Pretoria een gods dienstoefening bij, die door drie kerkgenootschappen was georgani seerd. Later legde hij een krans aan de voet van een gedenkplaat ter ere van Nederlanders, die in de Zuid- Afrikaanse oorlog het leven lieten. Onder hen bevindt zich C. V. van Gogh, een broer van de schilder Vin cent. De prins bezocht voorts het voortrekkersmonument in de omge ving van Pretoria. Reuter hierbij aan, dat Mendès-Fran ce mogelijk zal instemmen met ge lijktijdige Duitse toetreding tot het pact van Brussel en de NAVO, op ba- sis van volledige gelijkheid, als een bevredigend stelsel van garanties te gen herleving van militairisme in Europa kan worden gevonden. Foster Dulles heeft Zaterdag, in een verklaring die kort voor zijn ver trek naar Londen werd uitgegeven, gevraagd om een nieuw onderzoek van de „uitvoerbaarheid van het ge hele program voor collectieve veilig heid" van West-Europa. De Amerikaanse minister heeft de, Franse regering gewaarschuwd, dat de Amerikanen het zich niet kunnen veroorloven hun veiligheid op het snel te zetten en de defensieprogram ma's, die geen echte veiligheid bie den, te laten voortbestaan. Dulles en andere Amerikaanse staatslieden hebben steeds met de meeste nadruk gezegd, dat Duitslands herwapening binnen het Noordatlan- tische pact essentieel is voor een vol doende verdediging van West-Europa. In Londen aangekomen. Vijf kwartier na elkaar zijn de Amerikaanse minister Dulles en de Franse premier Mendès-France gis teravond in Londen aangekomen met het oog op de komende conferentie over de Westduitse herbewapening. Minister Dulles schijnt, voordat de conferentie Dinsdag officieel begint, een onderhoud te willen hebben met de Franse premier, om de indruk weg te nemen, dat Washington sinds de verwerping van de E.D.G. Frankrijk negeert. Z. K. H. Prins Bernhard, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Unie van Zuid-Afrika, (rechts) ontvangt op onze foto een album met Zuid-Afri kaanse landschappen gebonden in struisvogelleder uit handen van de pre mier van Zuid-Afrika dr. D. F. Malan. Spionnage in Polen Radio-Warschau heeft Zaterdag gemeld, dat er een groep spionnen, die werkt voor de Westduitse spion- nage-organisatie Gehlen, is ontdekt en gearresteerd. De groep trad in Polen op, aldus de zender. Velen van hen waren in West- Berlijn gerecruteerd en naar Polen overgebracht. Wapens, buitenlands geld, ver valste documenten en ander spion- nagemateriaal zijn inbeslag geno men. Alle gearresteerden hebben (natuurlijk) bekend. In een latere uitzending maakte radio-Warschau bekend, dat agenten, die zich overgeven en geheel met hun oude activiteit breken, na een volledige bekentenis „terug kunnen keren in het gewone leven en voor het land kunnen werken". Professor Armand Delille, die in dertijd ter verdelging van wilde ko nijnen met myxomatose besmette balletjes brood op zijn erf strooide, is door het gerechtshof te Dreux schul dig verklaard aan de dood van de konijnen van zijn buurvrouw. De buurvrouw kan nu een eis tot schadevergoeding indienen. Aangezien echter niet alleen de konijnen van Delille's buurvrouw het slachtoffer zijn geworden van zijn „onvoorzichtigheid" zoals de rech ter het noemde maar de ziekte zich over geheel Frankrijk en een groot deël van West-Europa heeft verbreid, ziet het er voor de profes sor niet rooskleurig uit, als door toe wijzing van schadevergoeding een precedent wordt geschapen voor aan spraken van andere konijnenbezitters, die schade hebben geleden door :de myxomatose-epidemie. De Paus weerhersteld De Paus, die blijkbaar weer her steld is van zijn ongesteldheid, heeft Zondag tienduizend bedevaartgan gers tegelijk ontvangen. Hij sprak hen in vijf talen toe, waarbij hij zich verontschuldigde niet in staat te zijn met elke groep afzonderlijk te spre ken. De ontvangst duurde een half uur. De stem van de Paus klonk veel vas ter dan op vorige, door hem verleen de audiënties. Hij had ook geen last meer van de hik. De Paus besloot de audiëntie met het geven van zijn apostolische zegen aan de pelgrims. Alarm in Vietnam Duizenden Franse militairen, on dersteund door tanks, hebben giste ren alle belangrijke punten in de Indo-Chinese stad Saigon bezet ter voorkoming van een burgeroorlog tussen de Vietnamese regering en het Vietnamese leger. De opperbevelhebber van het Viet namese leger, generaal Hinh, heeft buiten Saigon 60.000 militairen sa mengetrokken. Hij zou hiermee wil len voorkomen dat legereenheden van de machtige secten Cao Dai en Hoa Hao de stad binnentrekken om de regering bij te staan. Zaterdag hebben de troepen van generaal Hinh reeds 800 soldaten van de Cao Dai teruggestuurd, die op weg naar Saignon waren. De twee secten be schikken samen over 40.000 man. Men gelooft echter niet dat zij tegen generaal Hinh in het geweer zullen komen. In elk geval acht men een botsing tussen de troepen van de generaal en Franse eenheden uitge sloten. Premier Ngo Dinh Diem heeft van het staatshoofd Bao Dai, die nog steeds in de Zuidfranse badplaats Cannes vertoeft, een telegram ont vangen, waarin de premier wordt ontslagen van zijn eed van trouw, zodat hij vrij is desgewenst ontslag te nemen. De premier heeft echter gewoon een nieuw kabinet gevormd wegens de ontslag-aanvrage van ne gen ministers. Scelba kreeg vertrouwensvotum De Italiaanse senaat heeft met 114 tegen 97 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de regering-Scelba. De communisten hadden getracht de regering aan de vooravond van de Londense conferentie ten val te brengen over het verdovende-midde lenschandaal en de dood van Wilma Montesi. Vóór de stemming bestreed Scel ba krachtig de communistische stel ling, dat hij als minister van bin nenlandse zaken verantwoordelijk is voor het in de doofpot doen van het politie-onderzoek naar de dood van Wilma Montesi. In de motie werd volledig vertrou wen in de magistratuur uitgesproken en werd erkend, dat het regerings beleid is ingegeven geweest „door de grootste eerbied voor de rechter lijke macht". De vergadering van Zaterdag had een rumoerig karakter. Voordurend werd Scelba in de rede gevallen door communisten, die hun vuist ophie ven en schreeuwden. De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden zal zich in een debat, dat Dinsdag begint en waarschijn lijk tot drie dagen zal duren, bezig houden met het aftreden van Attilio Piccioni, voormalig minister van buitenlandse zaken en vader van Piero, die een der hoofdfiguren in de zaak Montesi is. Benelux-voorbespreking te Den Haag De Ministers van Buitenlandse Zaken van de Beneluxlanden hebben Zater dag 25 September in Den Haag een voorbespreking gehouden naar aanlei ding van de Conferentie, welke vandaag in Londen begint. Bij het verlaten van het Haagse ministerie van buitenlandse zaken werden de ministers door de pers bestormd. Spanning in Negeb-woestijn Nadat in de nacht van Zaterdag op Zondag twee Israëlische boeren door binnengevallen Arabieren waren ge dood en twee andere gewond, heb ben de Israëlische autoriteiten be paald, dat kolonisten in het Noorde lijke en het Zuidelijke gedeelte van de Negeb-woestijn altijd wapens bij zich moeten hebben, ook al zijn zij op het erf van hun eigen boerde rijen werkzaam. Van Israëlische militaire zijde is medegedeeld, dat goed geoefende Arabische benden, die onder leiding van Egyptische officieren staan, 's nachts de Israëlische grens schen den, nederzettingen aanvallen en po- P.T.T.-schade bij de „Triton"-ramp Nu de P.T.T. een voorlopige balans van de schade op kan maken, die haar dienst bij de „Triton"-ramp ge leden heeft, blijkt, dat van de 380 aangetekende poststukken 91 verlo ren zijn gegaan, terwijl er 289 besteld konden worden, zij het dan niet altijd in de toestand, die de afzender zich voorgesteld had. Van de 258 kilogram normale post stukken moet 106 kilo als verloren worden beschouwd, alhoewel de PTT nog moeite doet om 25 kilo te ont cijferen en op hun bestemming te laten komen. Het militair vervoer vernielde fietspaden Maatregelen gevraagd In de afgelopen zomer zijn ver schillende rijwielpaden, vooral in het gebied van de Veluwe, bij herhaling door tanks en andere militaire voer tuigen vernield. Het betreft hier meestal rijwielpaden langs zandwe gen, die door de aard van hun con structie volstrekt ongeschikt zijn om door zware voertuigen bereden te worden. Mede naar aanleiding van vele ont vangen klachten van vacantiegangers heeft de A.N.W.B. zich tot de minis ter van Oorlog gewend en hem ver zocht maatregelen te nemen om dit euvel te voorkomen. En dit is dan eindelijk een foto van di --«-„...ogende bedstee", zoals het anna- faatrn EnselandwOTdt ïenoemd, een ïHcetulj, dat nauwelijks de fcr vU"?nl*. v"dl«" - "et „vliegt". Overigens stellen »i? o„ K O T T e I t 1 e een bedstee toch ook anders voor! Gegevens van ..Het nine" J gen verbindingen te verbreken en waterleidingbuizen te vernielen. Een regeringswoordvoerder heeft gezegd, dat de Israëlische autoritei ten deze „misdadige aanvallen en het, bij wijze van uitdaging, ver moorden van Israëlische burgers", hoog opnemen. Hij voegde hieraan toe, dat de Arabische benden zich vooral in de afgelopen acht weken hebben overgegeven aan het plegen van moorden, het uitvoeren van sa botagedaden en het ondernemen van plundertochten op Israëlisch gebied. Romantic Holiday De 24-jarige filmspeelster Audrey Hepburn, bekend uit de film „Roman Holiday", is Zaterdag te Burgen- stock in Zwitserland getrouwd met de 37-jarige Amerikaanse filmacteur en regisseur Mel Ferrer. Bij de plechtigheid te Bürgenstock aan het meer vai. Luzern was de moeder van Audrey Hepburn, baro nes E. van Heemstra, aanwezig. De bruid werd in de kleine kapel van Bürgenstock naar het altaar ge leid door sir Neville Bland, voorma lig Brits ambassadeur in Den Haag. Voor Mel Ferrer is dit zijn vierde huwelijk. Rijkspersoneel krijgt 6°/0 De Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in Arbeidszaken heeft de minister van Binnenlandse Zaken geadviseerd aan het gehele rijkspersoneel, zowel ambtenaren als gepensionneerden, een loonsverho ging van 6 pet. toe te kennen. Tot dit advies werd gisteren tijdens een vergadering van de Cen- tale Commissie onder voorzitterschap van mr. Ubbink besloten. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot t Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST Vannacht langdurige opkla- j ringen, weinig wind cn op vele plaatsen zware nachtvorst. Mor- gen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende j buien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid- west en West. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als ve daag. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA in Europa onbewolkt 14 C. zwaar bew. 14 regen 13 regenbui 14 geheel bew. 16 regen 13 geheel bew. 18 motregen 20 geheel bew. 19 half bew. 21 regen 17 regen 16 half bew. 20 zwaar bew. 15 regen 13 geheel bew. 15 zwaar bew. 17 regen 14 onbewolkt 23 zwaar bew. 23 onbewolkt voor! Gegevens van „Het Ding" zijn uiteraar 2 stvsj jc'rtng dc k- l' m" «-f"». n gerust geweten houdt dikwijls i met een slecht geheugen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1