Woensdag zal de Tweede Kamer het wetsvoorste' betreffende legering Amerikaanse troepen bespreken Uitslag pleistcractic Bestolen tuinder pleegde meineed om vrijspraak voor dief te krijgen 4 jaar voor 19 inbraken Meningen overaardstralenkastjes blijven in Bollenstreek verdeeld Geelzucht-epidemie te Overloon Kan men Canada ook nu nog een gewenst emigratieland noemen? ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Spoed gevraagd met detaille-overeenkomst Dezer dagen heeft de Tweede Ka mer een wetsontwerp ontvangen, dat de legering van de Amerikaanse troe pen in Nederland poogt te regelen. Zoals men zich zal herinneren, heeft de Nederlandse regering na het bezoek van minister Staf aan Ame rika in principe besloten legering te verschaffen aan Amerikaanse onder delen, ingedeeld bij de N.A.T.O.- strijdkrachten. Het thans door de regering aan geboden wetsontwerp regelt de de tails, die aan een dergelijke buiten landse legering verbonden zijn. Bekend is reeds geworden, dat de regering zich voorstelt de terreinen voor de legering „om niet" beschik baar te stellen en dat na afloop van de legering de door de Amerikanen aangebrachte installaties door de Ne derlandse regering voor de geschat te waarde overgenomen zullen wor den. De duur van de legering zal voor iedere legereenheid afzonderlijk ge regeld worden. Wanneer een hier te lande gele gerde Amerikaanse militair een mis drijf of overtreding pleegt, zal hij door een Amerikaans gerechtshof worden gevonnist. De mogelijkheid is echter ook opengelaten -om in bijzondere ge vallen deze taak aan de Nederland se justitie over te dragen, terwijl dan de Amerikaanse legerleiding, eventueel na overleg met de Neder landse justitie, voor bewaking van de verdachte zal dienen zorg te dra gen. Wanneer de Nederlandse justitie een strafzaak tegen een in Neder land gelegerde militair behandelt, zal een vertegenwoordiger van de Amerikaanse justitie bij de rechtzit ting tegenwoordig kunnen zijn. Binnenlandse aanlopen. Bepalingen inzake rust en orde binnen de aan de Amerikanen be schikbaar gestelde kampementen zullen over het algemeen door de Amerikaanse legerleiding uitgevaar digd worden, eventueel in overleg met de Nederlandse legerleiding. De Amerikaanse legerleiding zal zonder tussenkomst van de Neder landse regering aankopen hier te lande kunnen verrichten; de Neder landse regering heeft zich echter het recht voorbehouden hierin be perkingen te adviseren. De Amerikanen zullen een eigen postdienst mogen onderhouden, maar controle op privépost is aan Neder land toegestaan. Burgerwerkkrachten. Burgerwerkkrachten voor de aan de Amerikanen beschikbaar gestelde kampementen zullen door de Neder landse regering aangetrokken wor den, teneinde concurrentie op de ar beidsmarkt te voorkomen. De Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. deelt mede, dat de uitslag van de Pleisteractie 1954 Zondagavond precies om zes uur zal worden aangeplakt aan de deuren van de R.K. Pastorieën overal in den lande. De prijswinnaars hebben dan ruime gelegenheid nog dezelfde avond het nu nog geheime tele foonnummer te Rotterdam te bel len. De E.H.B.O. deelt verder me de, dat reeds verschillende plaat sen door hun voorraad heen zijn. 0CCOO0OO30QOCCOOQCCOOC Zeebeueiligingsoefening Dag vol activiteit ondanks slecht weer Ondanks een stormachtige wind en een zware zeegang is Vrijdag Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman", dat met de Nederlandse torpedoboot- jagers als onderdeel van de oefening „Morning Mist" op patrouille vaart in de Atlantische Oceaan, in volle actie geweest. Keer op keer zijn de Seafury-schroefjagers en de voor de bestrijding van onderzeeboten be stemde Avengers van het schip op gestegen om vijandelijke vliegtuigen te onderscheppen en de omgeving te verkennen op de aanwezigheid van onderzeeboten. De vijandelijke activiteiten begon nen reeds in de nacht van Donder dag op Vrijdag toen een aanval met torpedo's dreigde. Een Neptunevliegtuig van de Franse luchtmacht, dat op verken ning was naar bewegingen van de Karei Doorman, werd Vrijdagmorgen vroeg onderschept door twee Seafu- ries van de marine luchtvaartdienst; de Neptune kon daarna wel naar huis gaan. Meer succes had echter een vijan delijke onderzeeboot, die enige tijd later door de ring van beschermen de torpedobootjagers had weten heen te breken. Het Nederlands-Britse eskader zal zich Zaterdag ter bescherming van twee convooien op reis begeven over de Atlantische Oceaan. Invoer van goederen, bestemd voor het gebruik in de kampementen zal vrijgesteld worden van rechten; deze goederen zullen alleen verkocht mo gen worden in Amerikaanse winkels en cantines. De vrije invoer van persoonlijke eigendommen der Amerikaanse mi litairen' en hun gezinnen is beperkt. Geldmiddelen. Tot een beperkt bedrag zullen de Amerikanen guldens kunnen kopen bij de Nederlandse Bank; voor hun overige uitgaven zullen zij aange- wezen zijn op de reserven, die de niet kunnên verênïgën Amerikaanse regering in Nederland heeft. Uit de omstandigheid, dat de Ne derlandse regering het nodig heeft geoordeeld de onderhavige overeen komst nog tijdens het reces van de Volksvertegenwoordiging ter goed keuring aan te bieden, moge blijken hoe grote prijs de regering op spoe dige inwerkingtreding stelt. Het wetsontwerp zal op Woensdag 29 September a.s. in de afdelingen der Kamer worden onderzocht. Inmiddels hebben de communis ten blijkens een gisteravond ge houden vergadering al onomwon den te kennen gegeven, dat zjj zich met bovengenoemde overeenkomst Familie zette hem onder druk Een 28-jarige tuinder uit Diemen heeft gisteren voor de Amsterdamse rechtbank terecht moeten staan, om dat hij op 17 Mei j.l. ten behoeve van de man, die hem zijn nieuwe laarzen had ontstolen, op de zitting van de Amsterdamse politierechter een meineed had afgelegd. „Ik durfde niet anders," zeide hij gisteren. „De moeder van deze jon gen had mij huilend 50.geboden, toen de politie een jaar later de laar zen had gevonden en de zaak wilde gaan onderzoeken. Zij had mij ge zegd, dat ik net moet doen of de laar zen, die toen toch al versleten wa ren, niet van mij waren. Bovendien bedreigde haar man mij als ik hen zou verraden. Daarom heb ik bij de politierechter gezegd, dat ik de laar zen niet als mijn vroegere eigendom kon herkennen." Dief bekende. Ter zitting had de politierechter, die hem als getuige hoorde in de zaak tegen de zoon van deze Diemense familie, hem niet geloofd. Hij had proces-verbaal wegens meineed la ten opmaken, de zaak tegen de dief aangehouden, en de tuinder meteen laten opsluiten. Dat hielp; een dag later vertelde de jongen de waarheid. Een maand voorwaardelijk. Behalve de tuinder, moest met hem ook de moeder van de dief, te recht staan, wegens uitlokking tot meineed. Zij had de tuinder deels als zwijggeld, deels als vergoeding de 50.overhandigd. Tegen de tuinder eiste de officier Yan justitie, die er rekening mee wilde houden, dat de jongen onder druk was gezet door de familie, we gens meineed een maand voorwaar delijk. Tegen de moeder eiste hij een maand onvoorwaardelijk wegens de uitlokking. Niet bewezen? Als raadsman van deze vrouw voerde mr Kornegoor aan, dat de uit lokking tot meineed niet is bewezen. „Toen zij de tuider het geld gaf, was er van een rechtszitting nog geen sprake," zei hij. „De zaak moest nog door de politie worden uitgezocht. Zij heeft slechts geprobeerd de jon gen over te halen niets aan de poli tie te vertellen en dat is geen uitlok king tot meineed". Hij vroeg derhal ve vrijspraak. De uitspraak tegen de tuinder en de vrouw volgt op 8 October a.s. Nederlands veldleger krijgt 'n nieuw pakje Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veldtenue voor het leger. Enige militairen lopen thans reeds een paar maanden in het nieuwe t^nue en het voldoet beter dan de khaki battle- dress. Het nieuwe uniform zal waarschijn lijk worden afgestemd op Ameri kaans model en bestaan uit een groen lang field-jacket en groene broek; ook de schoenen zullen een ander model zijn dan die welke de Neder landse militairen plegen te dragen. IN HAARLEM 6% MEER STEUN. In verband met de a.s. loonronde, heeft de gemeente Haarlem besloten Jn.i.v. 4 October de ondersteunings- normen met gemiddeld 6% te verho gen. De kolentoeslag zal reeds met ingang van 1 October verhoogd wor den. Straffe straffen voor helers Tegen een 35-jarige machine-bank werker uit Den Haag, van wie het gerechtshof te 's-Gravenhage weet dat hij negentien inbraken op zijn naam heeft staan, heeft de procu reur-generaal bij het hof gistermor gen een gevangenisstraf van vier jaar geëist; hij was door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. De tenlaste gelegde inbraken had hij gepleegd in October en December van het vorige jaar. De buit had be staan uit gouden sieraden e.d. Tegen de heler van twee gestolen gouden armbanden een 30-jarige loswerk- man eiste de procureur-generaal be vestiging van het vonnis van de rechtbank, dat zes maanden gevan genisstraf luidde. Een groentehande laar uit Den Haag, die de armbanden had gekocht van de heler om ze aan zijn vrouw te schenken hoorde aan vankelijk ook bevestiging van het vonnis van de rechtbank tegen zich eisen; die vonnis luidde ook zes maanden. Na het pleidooi, waarin de raads vrouwe er om. op had gewezen, dat de man nog vier maanden wegens heling moet uitzitten, wijzigde de procureur-generaal zijn eis in zes maanden, waarvan vier voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Weet U nog van toen?Het zal in April 1950 zijn geweest, toen de - rubrieken van de bollenvakbladen op een gegeven moment doorbogen onder geestdriftige beschouwingen over de resultaten, die men op de kwekerij van de Sassenheimse narcissenspecialist, de heer A. Warnaar, had bereikt. Men had het toen minder over de wijd en zijd befaamde narcissen van deze kweker als overde „aardstralenkastjes". Want zo zei men, het pro bleem van het wortelrot is geen probleem meer. De heer Werner uit Voor burg is daar doende geweest met zijn wichelroede; heeft daar een paar kastjes in de grond gestopt en de narcissen hebben nu zulke witte ec stevige „benen" alsof er op de tuin van de heer Warnaar nog nimmer sprake van wortelrot is geweest. En men kreeg in Sassenheim al gauw meer bezoe kers op de thee dan wellicht gewenst was en zo leek het alsof de heer Wer ner de steen der wijzen had gevonden. Er was één groep, die op zijn zachtst gezegd erg koel deed: de phytopatliologen. Die haalden hun schouders op en er waren er die deze aardstrale>ntheorie zonder meer naar het land' der fabelen verwezen. Veel successen Het leek er op, dat de plantenziek- tengeleerden nog gelijk hadden ook. Want enkele jaren later gingen op de tuin van de heer Warnaar de nar cissen weer even vrolijk van de wortel. De heer Werner had toen de apparaten „verzwaard", wat een mis greep was, maar daar wilde men in de bollenstreek voor het merendeel niet aan geloven. Een deel der kwe kers slingerde de kastjes in een hoek en keek er niet meer naar om. Enkelen lieten zich ondanks alle hoongelacht toch zo'n kastje van de heer Werner aanmeten enzagen er resultaten van. Het waren niet de eerste de beste firma's, die ronduit verklaarden: „We teelden altijd slecht op deze tuin en sinds dat kastje er door de heer Werner is neergezet, werden de resultaten belangrijk be ter". We noemen slechts de fa. G. Lubbe Zn uit Oegstgeest, de fa. G. Zandbergen en Gebrs. Verdegaal uit Sassenheim, enz., terwijl ook groenten- en bloemkwekers in het Westland zich gunstig over het re sultaat met deze kastjes verkregen, uitlieten. Ondanks positieve verkla- 7mjarig jongetje bezweken Waarschijnlijk door consumpties op een onlangs gehouden kermis, zijn ongeveer 90 kinderen te Overloon thans lijdende aan geelzucht; een van de patiëntjes, het 7-jarig zoontje van de familie Henkes, is aan de ziekte bezweken. De ziekte, die een epidemisch ka rakter draagt, woedt vooral onder de schoolgaande kinderen en de jeugd beneden die leeftijd. Enkelen van de kinderen zijn ernstig ziek in een zie kenhuis opgenomen en men vreest momenteel voor uitbreiding van de epidemie naar Vierlingsbeek, omdat daar ook a.1 enige gevallen van geel zucht zijn voorgekomen. Nog geen hoogtepunt. Drie weken terug is het eerste ziek tegeval geconstateerd en daar de tijd, die tussen besmetting en uiterlijke waarneming verloopt, ongeveer 6 weken bedraagt, moet verwacht worden, dat de epidemie zijn hoogte punt nog niet bereikt heeft. Dertig jongens en ongeveer 60 meisjes zijn gisteren niet op school verschenen, doch de onderwijs-in- spectie heeft nog niet besloten de scholen te sluiten. Wel is de jeugd uit de omliggende plaatsen een bezoek aan de getroffen dorpen ontraden. 'n ACTUELE VRAAG Dat men naar Canada emigreert, blijkt uit de cijfers. In 1953 werden er 168.000 New Canadians toegelaten. Dit jaar onder de druk van de omstan digheden 13.000 minder, dus toch nog 155.000. Deze vermindering is hoofd zakelijk te wijten aan het ernstige werkloosheidsprobleem van de laat ste twee winters. De Canadese Regering tracht voor de toekomst te komen tot een meer gedetailleerd maandelijks overzicht met betrekking tot het aantal toe te laten emigranten door de opname-ca paciteit van het land beter en vaker onder de loupe te nemen. Zo heeft men momenteel van de geselecteerde beroepslijst afgevoerd de houtbewer kers, mijnwerkers, textielarbeiders, lederwarenindustrie en metaalbewer kers. De werkloosheid heerst voor namelijk in de stedelijke gebieden, die dan ook evenmin als in Australië, de meestgewejiste plaatsen zijn waar heen men zijn emigratie moet rich ten of waarheen men de emigratie moet leiden. Men kan emigratie niet los zien de wereldproblemen, welke ups en downs In het economische leven ver-1 oorzaken! De huidige moeilijkheden in Cana da worden toegeschreven aan het abrupte einde van de oorlog in Ko rea en van het meer en meer afslui ten van de Aziatische merkt voor de Westerse landen en ook aan het 2-ja- ren uitstel van de Canadian seeway- werken, welk enorm project de At lantische Oceaan door de Canadese rivieren en meren heen met Chicago zal gaan verbinden. Er kunnen ech ter even goed weer onverwachts an dere factoren gaan meespreken, wel ke de conjunctuur spoedig een gun stiger richting deen nemen, zoals zij in Nederlan dwel eens ten kwade zou kunnen keren. Mogelijkheden genoeg. Wanneer men de toestand van de arbeiders bespreekt, zal men onder scheid moeten maken tussen degenen, die werken in bedrijven, waar de ar beiders-organisaties (labour-uions) loosheid tracht men vanuit arbeiders kringen de emigratie af te remmen. Men kan zich echter afvragen of dit de totale toestand maar enigermate zal verbeteren. Canada heeft nu een maal meer consumenten nodig. Een goed geleide overheidssysteem op een bredere sociale basis, hetwelk nationale werkobjecten en tekorten o.a. huizenbouw gaat aanpak ken, zu nog vele arbeids- en dus wel vaartsobjecten, welke nu ongebruikt blijven. Maar aangezien ook hier deze sociale ontwikkeling heel langzaam voortgang maakt, is iedereen prac- tisch uitsluitend op zichzelf aange wezen om een toekomst op te bou- bestel. En dit houdt in, dat er heel wen binnen het huidige heersende hard gewerkt moet worden, om iets te bereiken en dat men daarnaast een goede dosis geluk nodig heeft. Prijzen agrarische bedrijven. Uiteraard wordt een vakman in de industrie aanmerkelijk beter betaald dan in verhouding een gewoon losse arbeider. Bovendien behoudt de eer ste beter bllijvend werk. De land bouw staat in het algemeen, wat geldelijke beloning betreft, zeer ten achter bij de industrie. Het blijft dan ook nog steeds waar, dat het zonder hard werken en zonder grote spaar zaamheid onmogelijk is om van de boer, boer te worden; oorzaak dat ve len boer gaan worden door gelden verdiend in de industrie. Er zijn ech ter voorbeelden op te noemen van jonge mensen, die met een gezonde realiteitszin, dat harde werken en zuinig sparen opgebracht hebben en na een jaar of 5 zelfstandig van boer, boer geworden zijn en daarnaast ve len, die het over de industrie zover gebracht hebben. In het steeds meer en meer bevolk te Ontario zijn er nog farms in over vloed te koop. In dit gebied moet men uitsluiten alles wat ligt ten zui den van de grens Blenheim, Chattam Wallaceburg en ook de tabaksfarms en gespecialiseerde groentenkweke- rijen. Prijzen van al deze bedrijven variëren van $30.000 tot 75.000 en machtig zijn, en tussen de ongeorga- zijn voor de gemiddelde emigrant niseerde bedrijven. De eerste cate gorie bereiken goede tot zeer goede lonen en nog andere voordelen, ter wijl in de ongeorganiseerde bedrij ven de verhoudingen zeer sterk uit eenlopen, ook al weer afhankelijk van plaatselijke omstandigheden. On der de druk van de huidige werk- veelal onbereikbaar. De prijs voor een redelijk goed gemengd farmbe- drijf in het overige gebied van Onta rio varieert van 9.000 tot 15.000 voor een 100 acres farm met behoor lijke behuizing en stalling en een goede grondsoort. De down-payments variëren sterk, doch een goede start kan als regel gevonden worden met een down-payment van 30 pet. van de totale waarde van de farm, met 5 pet. rente op de hypotheek en niet te hoge aflossingen. Om dan een farm te kunen starten heeft men nog 20 a 30 pet. coiKtant geld nodig, berekend op de totale prijs voor de aankoop van de allernoodzakelijk ste tractor en landbouwwerktuigen, enkele stuks vee, varkens en een stel kippen, zaaizaad, kunstmest en an dere dingen o.a. levensonderhoud voor de tijd dat de erop groeit. Zoals men ziet, is dit gedeelte van Canada niet meer een gebied waar men na een paar jaar alleen door zijn handen weer zelfstandig farmer kan worden, er moet start-kapitaal zijn, Belegging op lange termijn. De volgende suggestie moet ons hier van het hart: Voelt men in be paalde kringen nog steeds niets voor een belegging op langer termijn van enige gelden om hiermede de start voor goede gezinnen te vergemakke lijken? Ik meen ergens gelezen te hebben, dat de investering in Nederland van elke arbeider in een nieuwe fabriek op rond 22.000 komt te staan. Zal een goed emigrantengezin van Ne derland, louter zakelijk bezien, mis schien een beter investeringsobject zijn? Goede gezinnen met grotere kinderen, die gedurende meerdere jaren in een gezonde plezierige ge zinsharmonie voor vader en moeder willen werken en sparen, redden het best. Er zijn voorbeelden te over en zij bereiken dingen, waarvan zij in Nederland niet zouden hebben dur ven dromen. Dezelfde gezinnen, die teveel van de „nieuwe vrijheid" wil len genieten, bereiken niets en d< ouders van zulke gezinnen worden de dupe. Ook hier voorbeelden te over. Van zeer groot belang is het daarom dan ook om alvorens te emigreren naast de gezinssamenstelling ook de ge zinsband goed te bekijken. Afraden. Gezinnen met kleine kinderen moet men helaas afraden te gaan, wanneer er geen financiële back ground aanwezig is. Zulke gezinnen maken in het begin zonder enige fi nanciële achtergrond te veel mee en dan bedoel ik met financiële achter grond alleen maar behoorlijke behui zing en regelmatig vast werk. Een goede team van field-workers, die de eventuele overkomst van zulke gezinnen voorbereiden in de geest van het bekende Father Maasschema in Australië, de weg openen voor een aantal boerengezinnen in ons land, die nu afgeschrikt worden door de helaas maar al te ware verhalen van mensen, die tot '52 het hunne meegemaakt hebben. Toen is men on der de druk van de omstandigheden de gezinssamenstelling gaan beknot ten, zodaf voor gezinnen met kleine kinderen een emigratie zowel niet onmogelijk dan wel toch heel moei lijk geworden is. Deze negatieve be scherming voor dit soort van dappere mensen heb ik altijd jammer gevon den. Ook al omdat deze gezinnen het grote voordeel hebben, dat de kleine kinderen zeer gemakkelijk acclima tiseren en het ingroeien in de Cana dese levensomstandigheden veel ge leidelijker en beter gaat dan die met oudere kinderen het geval is. Er zijn prachtige gezinnen met kleine kin deren in Ontario, zelfs meerdere, die reeds zelfstandig gevestigd zijn en die gedurende de zomervacantie geza menlijk vele financiële lasten van het bedrijf wegwerken in de contract teelten van groene en gele bonen, tomaten, komkommers e.d. en wan neer men nu ziet,dat van het totaal aantal emigranten, dat na de oorlog vertrokken is, nog geen 20 pet. tot de agrarische sector behoren en tegelijk weet, dat het percentage van de verborgen werkloosheid hier te lan de het grootste is onder onze agrari sche bevolking en daarnaast weet, dat Canada voor onze boerenbevolking een zeer gewenst emigratieland blijft, dan vraagt men zich zelf af of het nu niet tijd is dat vanuit de agrarische organisaties en sociaal- economische instellingen het een en ander gedaan gaat worden om het fieldworkersproject en het investe ringsobject te verwezenlijken. Dat Canada een goed emigratie land is, bewijzen de ruim 100.000 Nederlandse emigranten, die er sinds de oorlog zijn heengetrokken, waar van het overgrote gedeelte het goed maakt. Of Canada een gewenst emi gratieland zal blijven, hangt voor een groot gedeelte af van de verdere economische en vooral ook de niet te onderschatten sociale ontwikkeling van dit prachtige, zo sympathieke, jeugdige land, voor welks bestuurders de stroom, van immigranten natuur lijk tal van geheel nieuwe proble men met zich mee importeert. Men kan de huidige emigratie naar Canada geen beter dienst bewijzen dan door vooral de agrarische emi- gi'atie te stimuleren, echter beter voorbereid (fieldworker) en beter geholpen (geldelijke investering), waarbij overheid en particuliere in stellingen elkander de helpende hand 'reiken. J KARSKENS, S.C.J. ringen bleef de wetenschap er vry- wel geen goed woord voor over heb ben. Enige tijd geleden verscheen het rapport van de commissie der Ko ninklijke Academie voor Weten schappen, waar o.m. prof. dr. Clay het veto over de wichelroede en al les wat daarmee verband hield uit sprak. Er bleef geen spaan van heel. Later publiceerden wij het bericht, dat er ernstige critiek op dit rapport was geleverd en verklaarden diverse kwekers, dat de door hen verstrekte gegevens onjuist waren weergege ven. Successen. In een critische beschouwing schrijft dr. S. W. Tromp, Geologisch Adviseur der Verenigde Naties, ech ter: „Reeds lang voor December 1948 hebben prof. Clay en drs. Van Tweel in woord en geschrift verklaard, dat het zgn. uitslaan van de wichelroede op autosuggestie berust. Is het waar schijnlijk, vraagt dr. Tromp zich af, dat deze onderzoekers met alle kracht methoden en denkwijzen zouden zoe ken en volgen, die de existentie van het wichelroede verschijnsel zouden aantonen, waardoor zij zichzelf we tenschappelijk een zware slag zou den hebben toegebracht?" Inmiddels heeft, naar we uit be trouwbare bron vernamen, de heer C. H. Voorhoede, rijks gediplomeerd tuinbouwdeskundige, op verzoek van een zeer hoog geplaatste regerings ambtenaar, een negental kwekers in de bollenstreek en het Westland be zocht, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen. En als u nu toevallig in de bollen streek verzeild raakt, dan zult u ont dekken, dat er daar meer dan een kweker te vinden is, die de dag nog altijd zal prijzen, waarop men de heer Werner zo'n kastje heeft laten neerzetten. Ge bezoekt o.m. een kwe ker in Voorhout, die zijn naam liever niet in de krant wil hebben, maar die werkelijk belangstellenden gaarne volledig, wil inlichten. (Naam en adres zijn bij de redactie bekend). En die verklaart met veel nadruk, dat op zijn tuin vier jaar geleden geen narcis meer wilde groeien. Toen hij zo'n kastje had laten plaatsen ging het prompt beter. En als men nu het gewas King Alfred ziet, dat deze kweker heeft gerooid, dan staat men ronduit paf: een beste gezonde partij, waaraan geen „dooie" wortel te bekennen valt. Ook Fortune en Actaea leverden een beste oogst op. Ook in Sassenheim. In Sassenheim, bij Gebrs. Verde gaal, is men óók meer dan tevreden. Niet alleen over het niet optreden van wortelrot op stukken land waar men vroeger geen narcis durfde op zetten, maar op het stuk land, dat het hier geplaatste kastje bestrijkt, groeien ook de hyacinten voortref felijk en het klinkt ongelooflijk, maar het is zo! zonder formaline- behandeling! Ook zwakke soorten als City of Haarlem, Pink Pearl en Rosalie. Ook de kweker uit Voorhout geeft nu zijn hyacinten eveneens geen formalinebehandeling meer en vaart er wel bij. Zeer merkwaardig is overigens, dat een door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse uit gezette proef te Sassenheim i.v.m. het wortelrot in narcissen op een proefveld, waar de ziekte ongeloof lijk sterk optrad, het eerste jaar dui delijk liet zien welke bedden men met D.D., e.d. behandeld had, weLke meer en minder sterk en welke he lemaal niet. Toen stond er op de tuin naast dit proefveld echter nog niet zo'n „kastje". Het jaar daarop stond het kastje er wèl en kon men ook op het proefveld van het Laboratorium geen verschil meer zien! Er is daar nu geen proefveld van het Labora torium meer Niettemin schreef dr. Tromp ook nog: Aardstraalkastjes zijn waarde loos. De Commissie Clay kwam tot dezelfde conclusie als ik, die reeds jaren geleden op grond van langdu rig onderzoek overtuigend de waar deloosheid der (zgn. aardstraalkast jes heeft aangetoond en in woord en geschrift de bevolking heeft gewaar schuwd tegen de aardstraalkastjes- jagers!" Vooroordelen? Dr. Tromp citeerde in het Tijd schrift voor Parapsychologie destijds óók het volgende: „Toch dienen wij de fout van zo vele wetenschappe lijke werkers niet te herhalen, die door dr. Alexis Carrell in zijn boek „Man the Unknow" zo prachtig werd gekarakteriseerd. Hij schrijft daarin: „Onze geest heeft een na tuurlijke neiging om niets te willen weten van de zaken, die niet passen in het kader der wetenschappelijke en philosopische voorstelling van onze tijd. Tenslotte zijn mannen van wetenschap ook maar mensen. Zij zijn geheel en al doordrenkt van de vooroordelen hunner omgeving en tijdsbestel. Ze geloven maar al te graag, dat de feiten, die niet door de bestaande theorieën verklaard kun nen worden, niet bestaan!" Tot zo ver dr. Tromp in het Tijdschrift voor Parapsychologie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8