3)e £cidse6ou^arit Kwestie - Nieuw Guinea op de agenda der V.N. Het eerste atoomvliegtuig Ondanks verzet van Nederland en Australië De ramp op de NAVO-luchtbasis Strijd om de stuurknuppel Met man en muis vergaan 1 Nog geen licht in de goudroof Kardinaal Wyszynski één jaar in de gevangenis Onbestendig Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13307 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 LONDENSE VOORUITZICHTEN Europa staat aan de voor- avond van een beslissende con ferentie. De bijeenkomst te Londen van de negen mogendheden, die sa men de Nato vormen, zal ver gaande gevolgen hebben voor het verdere lot van het Europese vasteland. Het on middellijke doel der besprekingen is: een weg te vinden om Duitsland op nieuw te bewapenen. Dat lijkt gemakkelijker dan het in werkelijkheid is. De simpelste weg is die.der Ameri kanen, die de Duitsers gewoon een geweer in de handen willen geven en hen dan net als de an/deren willen opnemen in de Nato. Maar dan ko men de Fransen met hun achterdocht en vrees; waarvan men de oplossing meende gevonden te hebben in de idee van het Europese leger. Volgens deze conceptie zouden 0 de Duitse soldaten niet als af zonderlijke eenheid, maar uit sluitend als onderdeel van een ge combineerd leger in de Nato worden opgenomen. Franse, Duitse, Bene- luxse en Italiaanse eenheden zouden onder een boven-nationale leiding ko men te staan, zodat de Duitsers en ook de anderen wel soldaten had den maar er niet de vrije beschikking over zouden hebben. Tenslotte was dat de Fransen toch te bar en hun bezwaren concentreer den zich vooral op twee punten: le zij zouden te weinig de beschikking hebben over hun eigen soldaten voor andere doeleinden dan de bescher ming van Europa (Indo-China bij voorbeeld) en 2e. zij voelden zich in het kleine kringetje van het Euro pese leger te zwak om opgewassen te blijven tegen de invloed van de Duitsers. Als de Engelsen nu ook eens mee wilden doen? Maar de En gelsen wilden niet en toen verwierp Frankrijk "het hele plan. Wat nu? Aan de ene kant staat Amerika, dat nu eindelijk de sluit steen wil aanbrengen aan zijn defen sie-systeem voor West-Europa en per se de Duitse militaire energie wil op nemen, en aan de andere kant staan de Franse bezwaren. Men kan de Duitsers niet missen, maar men wil de Fransen ook niet missen. Hoe rijmt men het één met het an der? Dat is het probleem, waarvoor de Londense conferentie zich gesteld ziet. Van verschillende kanten, zal men daar met suggesties komen aandra gen, waarvan wel de belangrijkste is, dat Engeland zich nu bereid wil verklaren mee te doen en wel in het kader van een herleefde Unie van Brussel. Aan deze oplossing zitten enige voordelen vast: men heeft een be staande (zij het slapende) organisatie, Engeland doet mee en Duitsland met Italië kunnen er gemakkelijk inge schoven worden. De regeling van het militaire bestuur is in het pact van Brussel bovendien niet losser en soe peler dan in het Europese leger. Van de andere kant ziten de Fran sen erop te spinnen om die voor hen gunstige soepelheid te combineren met een eenzijdig tegen de Duitsers werkende gebondenheid van het be-| wapeningsvolume. Zij willen, dat de Duitsers zich niet onbeperkt zullen kunnen bewapenen en zij wensen daartegen een stringente Britse ga rantie. Zo kan het daar in Londen een kwestie van loven en bieden worden, van passen en meten, van geven en nemen. Waartegenover het Ameri kaanse ongeduld staat, dat al dat langdurige heen en weer gepraat al lang beu is Dulles heeft met zijn reis naar Bonn duidelijk te kennen gege ven, dat Amerika tenslotte meer om de medewerking van de Duitsers geeft dan om die van de Fransen en Adenauer is slim genoeg om dat uit te buiten. De Fransen zullen er te Londen goed aan doen zich te realiseren, dat Europa het toch niet buiten Ameri kaanse hulp kan stellen en dat men dus met de Amerikaanse opvattingen rekening zal moeten houden. Mendès- France is gertoeg realist om dat in te zien. Het eerste atoomvliegtuig heeft reeds gevlogen. Dit deelde een atoomgeleerde mee, die in nauw con tact staat met de Commissie voor Atoomenergie. Deze commissie om geeft het project van het atoomvlieg tuig, waaraan reeds geruime tijd in ^de Verenigde Staten wordt gewerkt, met de grootste geheimhouding. In het laatste rapport van de Com missie voor Atoomenergie wordt het hele project afgedaan met één zinne tje: „Het luchtvaartprogram voor on derzoek en ontwikkeling wordt voortgezet". Als het vliegtuig reeds heeft gevlogen, is dus blijkbaar de grootste moeilijkheid: het beschermen van de bemanning tegen atoomstra- len, opgelost.. Het „schild", dat hier voor nodig is, mag uiteraard niet te zwaar worden. Lood kon dus niet worden gebruikt. ÏUtuw-e. ifianninq, tullen Ïledeït. en ündonelië. De algemene vergadering der Verenigde Naties te New York heeft gis teravond met 39 tegen 12 stemmen bij negen onthoudingen besloten, dei door Indonesië aanhangig gemaakte kwestie-Nieuw-Guinea op haar agenda te plaatsen, ondanks krachtig verzet van Australië en Nederland. De Nederlandse minister -*<der portefeuille, mr. J. M. A. Luns, had kort voor de stemming met klem verklaard, dat Nederland zich nooit had ver bonden om aan Indonesië de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea over te dragen en dat de toestand op Nieuw-Guinea in het geheel geen be dreiging inhield voor de vrede. Een debat over deze kwestie, aldus minis ter Luns, zou nieuwe spanningen tussen Nederland en Indonesië veroorza ken. De vergadering stond onder voorzitterschap van dr. Eelco van Kleffens. Siam, de Arabische staten en Grie kenland. Tegen stemden: Australië, België, China, Denemarken, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen, Zweden, Turkijen, Zuid-Afrika, Engeland en Nederland. volgende landen onthielden zich van stemming: Canada, Colum bia, de Dominicaanse republiek, Ethiopië, IJsland, Nieuw-Zeeland, Peru, Venezuela en de Verenigde Staten. SCHENDING RONDE-TAFEL CONFERENTIE. De vertegenwoordiger van Indone sië, Tjondronegoro, beschuldigde Ne derland van schending van de Ron- de-Tafelovereenkomst door de wei gering om de besprekingen met In donesië over het statuut van Weste lijk Nieuw-Guinea voort te zetten. Een andere Indonesische afgevaar digde, dr. Soedjarwo, zei: „De poli tieke en sociale onzekerheid, de span ningen die zijn geschapen door het opgelegde kolonialisme en door een onopgeloste strijdvraag, zijn maar al te duidelijk. Zelfs het rapport van de Nederlandse parlementaire mis sie, die aan Indonesië een bezoek heeft gebracht, heeft in 1954 dit feit toegegeven. Koloniale strijdkrachten, met een anti-Indonesische staat van dienst, zijn voordurend naar dit ge bied gedirigeerd om de zogenaamde defensie te versterken. Dit bedreigt vanzelfsprekend de vrede van het Indonesische volk". Richard Casey, de Australische mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde daarentegen, dat een debat over deze kwëstie „verdeeldheid zou zaaien in een deel van de wereld waar verdeeldheid gevaarlijk is. Door het vraagstuk van Westelijk Nieuw-Guinea te bespreken zou de algemene vergadering iets doen wat geheel in strijd is met de geest, zo niet met de letter van het handvest der Verenigde Naties". Waarom onderhandelingen faalden. In antwoord op de Indonesische be schuldiging, dat Nederland zou heb ben geweigerd over de kwestie te onderhandelen, zei minister Luns, dat er over een periode van verscheidene jaren onderhandelingen hadden plaats gevonden. Dat deze onderhan delingen faalden was niet, omdat Ne derland geen rechtvaardige oplos sing van de kwestie zou willen, maar omdat Indonesië er op aandrong, dat Nederland de overdacht van de sou vereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea als basis voor de onderhan delingen zou aanvaarden. Vóór de plaatsing van de kwestie op de agenda stemden onder andere de Zuid-Amerikaanse staten, de Sov jet-Unie en zijn satellieten, India, Plichtvergeten vliegers De Zwitserse regering heeft de le en 2e piloot van het „Swissair"-toe stel, dat op 19 Juni door benzine gebrek in Het Kanaal stortte waarbij 3 passagiers om het leven kwamen beschuldigd van dood door schuld. Bovendien wordt de vliegers verweten, dat zij, na de noodlanding op zee, niets hadden ge daan om de passagiers te redden, die zichzelf niet konden helpen. De vliegers Jacob Glattenagg. (35) en Walter Flachsmann (25) zijn reeds ontslagen. Het benzine gebrek was ontstaan, doordat het vliegtuig voor het vertrek uit Genève naar Londen geen brandstof had in genomen. OOK CYPRUS OP AGENDA. Behalve de kwestie Nieuw-Guinea is ook de kwestie-Cyprus, ondanks krachtig verzet van Engeland, op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Naties geplaatst. Het besluit werd genomen met 30 stemmen tegen 19 bij elf onthoudin gen. Onder de tegenstemmers was ook Nederland. Toen een vier-motorige B45-Tor- nado-straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtbasis op Norton tijdens een proefvlucht 5000 m. hoog was, sloeg de wind plotseling de kap van de stuurhut weg. De piloot werd door de kap zo zwaar getroffen, dat het bloed over zijn gezicht stroomde en bovendien zijn geestvermogens werden gestoord. Zijn mede-piloot, de 2e It. Rowley (22), poogde de stuurknuppel over te nemen, doch de gewonde bestuur der verzette zich hevig. De onbe stuurde bommenwerper vloog inmid dels rond in grote, onvaste kringen. Tenslotte kwam de derde inzitten de, een burger-inspecteur bij het ministerie van Luchtvaart, tussen beide, en gezamenlijk slaagden de 2e piloot en de inspecteur er in, de com mandant uit de stuurstoel weg te sleuren. Daarop wist de jonge 2e piloot, die nog nooit een dergelijk zwaar toestel had bestuurd, de bom menwerper veilig aan de grond te zetten. De toestand van de gewonde piloot is kritiek. Men vreest dat het Argentijnse vrachtschip San Martin (ruim 6200 ton) met een bemanning van 54 kop pen, na het passeren van Straat Ma- Op de NAVO-luchtbasis Bitsburg in West-Duitsland is Donderdag een tank met 50.000 liter brandstof ontploft. Onze Telefoto loont de dikke rookwolk, welke na de ontploffing omhoog stijgt. In de geruchtmakende goudroof te Londen is nog steeds geen licht ge bracht. Scotland Yard. heeft tot dusver meer dan honderd mensen onder vraagd en stelt alles in het werk om te verifiëren, of de mysterieuze „meesterbandiet", die de overval op de vrachtauto van de K.L.M. zou heb ben georganiseerd, werkelijk het land heeft verlaten, zoals geruchten wil len. Overigens is de politie er van overtuigd, dat het gestolen goud zich nog steeds in Engeland bevindt. gelhaen, met man en muis is i gaan. Dertien dagen geleden heeft men voor het laatst iets van het schip gehoord. De San Martin bevond zich toen aan de Zuidchileense kust. Daar is nu wrakhout aangetroffen dat wel. licht van het schip afkomstig is. De Franse uitvinder George Sablier heeft deze eenmans-helicopter uitge vonden, die nog werkelijk kan vlie gen óók! De krachtbron is een 6 P.K. motortje, dat slechts 27 kilo weegt. De snelheid, die met het apparaat bereikt kan worden is ongeveer 50 KM/U. de actieradius is 10 uur vlie gen. Een speciaal apparaat zorgt ervoor, dat de piloot niet in de rondte gaat tollen. Harde strijd om de Kerk in Polen Morgen (Zondag 26 September) is het een jaar geleden, dat kardinaal Wyszynski, primaat van Polen en aartsbisschop van Gnesen en Warschau, door de communistische staatspolitie werd gearresteerd. „Zijne Eminentie, de Primaat van Polen, aartsbisschop van Warschau en Gnesen, Stefanus Kardinaal Wyszynski, zal vandaag zijn dagelijkse H. Mis niet opdragen," lazen de gelovigen de volgende ochtend op het aankondigings-bord in het portaal van de H. Kruiskerk te Warschau. Twee dagen later gaf de regering een communiqué uit, waarin werd medegedeeld dat kardinal Wyszynski van zijn ambt werd ontheven en dat Mgr. Michael Klebacz, bisschop van Lodz tot voorzitter van de Poolse bisschoppen-conferentie werd benoemd. NIEUWE PHASE IN DE STRIJD. De arrestatie van kardinaal Wys zynski was het antwoord der Poolse communisten op de acht jaar volge houden moedige strijd van het Pool se episcopaat voor de vrijheid van godsdienst. Op dat moment begon een nieuwe phase in deze strijd, de phase van verdragen en dulden. De nog vrije bisschoppen achtten het hun taak te behouden wat de rode storm aan kerkelijke organisatie had overgehouden teneinde op deze wij ze de godsdienstige basis van het an- ti-communisme der bevolking te steunen. Onder leiding van de bis schoppen Klebacz en Choromanski betrad het Poolse episcopaat de moei lijke weg om door contact op te ne men met de communistische staat het gevaar vaji een volkomen orga nisatorische vernieting der Kerk af te wenden. Mede beslissend voor deze uiterlij ke koerswijziging was het grote ge vaar voor de geestelijke eenheid, dat veroorzaakt werd door een kleine, doch zich krachtig roerende groep priesters. De bisschoppen meenden, dat voortzetting van kardinaal Wys- zynski's politiek onherroepelijk tot nieuwe arrestaties zou leiden en daarmede tot verzwakking van de leiding der Kerk. Dit zou precies in de kaart van de tegenstanders zijn, maar ook van het groepje patriotti sche priesters, dat bereid is in alles met de regering samen te werken. Schisma doordrijven. Het is geen geheim meer, dat deze priesters in samenwerking met de regering'proberen een schisma door te drijven en de Kerk willen losma ken van de H. Stoel. De koerswijzi ging der bisschoppen is een streep door hun rekening. Him propagan da is misschien daardoor het laatste jaar aanzienlijk toegenomen. Dè re gering van haar kant tracht de z.g. patriottische priesters in leidende Zondag herdenkt de gehele Katholieke Kerk de trieste ar restatie, juist een jaar geleden, van kardinaal Wyszynski, aarts bisschop van Gnesen en War schau, die evenals le kardina len Mindszenty en Stepinac, tientallen bisschoppen en hon derden priesters en duizende re ligieuzen het slachtoffer is ge worden Vein de niets ontziende drift naar overheersing der communisten. In verband met deze herden king geven wij hier naast een uiteraard beknopte situatie-te- kening der Kerk in Polen. kerkelijke functies te plaatsen. Het proces tegen Mgr. Kaczmarck is een duidelijk voorbeeld van de bedoeling der regering: de bisschoppen in dis- crediet te brengen en de patriotti sche priesters naar voren te schui ven. De oorsprong der verklaring van het Poolse episcopaat op 28 Septem ber van het vorige jaar naar aanlei ding van de arrestatie van kardinaal Wyszynski is niet duidelijk. Er zijn echter redenen om aan te nemen, dat de z.g. bisschoppelijke verklaring niet van de bisschoppen, doch van de regering is. De terminologie o.a. wijst in die richting. Bovendien is het vreemd, dat de eerste verklaring niet was onderte kend, wel de tweede, waarin de be noeming werd bekendgemaakt van Mgr. Klebacz. De benoeming moet ongetwijfeld gezien worden als een overwinning der bisschoppen, daar Mgr. Klebacz als een onvermoeibare vechter voor de rechten der Kerk bekend staat. De patriottische priesters. De patriottische priestervereniging telt in totaal ongeveer 900 leden op een totaal van 9000 priesters. Zij heb ben echter de vroegere kerkelijke pers in handen gekregen, waardoor zij in staat zijn meer invloed uit te oefenen dan normaal zou te verwach ten zijn. Het is de bedoeling, dat zij de lei ding zullen krijgen, wanneer de com munisten erin zouden slagen de Ka tholieke Kerk in Polen van Rome los te maken. Het is voorts hun taak het buitenland te overtuigen, dat er in Polen godsdienstvrijheid bestaat. De Poolse regering doet bovendien alle moeite naar buiten de indruk te wekken, dat er een goede menwerking tussen Kerk en Staat bestaat. Zij zal er echter niet voor terugschrikken de strijd weer in alle openlijkheid voort te zetten, wan neer het de patriottische priesters niet gelukt die invloed te krijgen, welke de communisten van hen ver wachten. In Warschau zouden echter reeds voorbereidingen aan de gang zijn voor een proces tegen de secretaris van kardinaal Wyszynski, mgr. Ba- raniak. Vrouwen protesteren. Ter gelegenheid van het feit, dat kardinaal Wyszynski, op 26 Septem ber één jaar in de communistische gevangenis vertoeft, heeft de Wereld unie van Katholieke Vrouwen zich met twee protesttelegrammen ge wend tot Z.H. Paus Pius XII en tot de voorzitter van de Assemblée der Verenigde Naties, mr. van Kleffens. (Geldig van Zaterdagavond tot 1 Zondagavond. Opgemaakt te i 10 uur). vrij veel wind. j Enkele buien afgewisseld door opklaringen. Matige tot krach- j tige Westelijke wind. Iets lagere i temperaturen. 26 Sept.: zon op 6.31 en onder 18.31; maan op 6.00 en onder 17.48 uur. 27 Sept. 1.50 N.M. 27 Sept.: zon op 6.33 en onder 18 29. maan op 7.10 en onder 18.03 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. regen 13 C. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS NICE GENEVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO nevel 12 regen 14 regenbui 17 geh. bew. 19 regen 15 half bew. 22 zwaar bew. 22 regen 19 zwaar bew. 20 zwaar bew. 20 regen 17 zwaar bew. zwaar bew. nevel onbewolkt onbewolkt licht bew. 16 Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in* West- en Noord- Europa staat nu weer geheel onder invloed van verschillende depressies en de daarbij behorende frontensys temen. Het weer is daarbij overal aan grote wisselingen onderhevig. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag passeerde een storingsgebied ons land, hetgeen plaatselijk veel regen bracht. De Bilt meldde met 16 mil limeter de grootste hoeveelheid. De hoofdkern van het depressiegebied verplaatste zich naar het zeegebied voor de Noorse kust. Aan de West zijde ervan staan krachtige Noorde lijke winden, welke koude lucht uit het Poolgebied naar het Zuiden trans porteren. Op IJsland daalde daarbij de temperatuur reeds tot even bene den het vriespunt, waarbij sneeuw buien vielen. Langs de Oostkust van Groenland komt strenge vorst voor. Het meest Noordelijk gelegen sta tion op 81,5 graad Noorderbreedte meldde 18 graden vorst. Deze koude lucht stroomt vervolgens van IJs land over het relatief warme water van de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden en komt daar aan met een temperatuur van ongeveer 10 graden. Komende nacht zal deze lucht ook ons land bereiken, waardoor de tem peraturen weer wat lager zullen worden. Op de Oceaan nadert ten Westen van de Britse eilanden een volgende depressie, waarvan het front morgen ons land kan bereiken. Het weer behoudt dus een onbesten dig karakter, waarbij bgien afgewis seld worden met opklaringen en er vrij veel wind is. Korreltje Daden zijn welsprekend en de ogen der onkundigen zijn geleerder dan hun oren. Shakespeare

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1