Nieuw Guinea op agenda van Verenigde Naties Sovjet generaal organiseert ontvoeringen Rumoer rondom de affaire-Montesi Vijftig mannen stapten kalm uit brandend vliegtuig Een 1800 jaar oude kop 15 DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13305 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Agamemnon had toch succes Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 L Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20933, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w-, f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 BELASTING. VERLAGING LJET meest tot ons sprekend nieuws van de Troonrede en Mil joenennota is vermoedelijk wel de aankondiging van een verdere verla ging van de inkomsten-, loonbelas ting en Omzetbelasting. De begro ting noemt het niet onaanzienlijke bedrag van 500 a 550 millioen gul den, dat is ongeveer tien precent van de totale opbrengst van de Rijksbe lastingen. Op een verlaging had men eigen lijk al wel gerekend, want zoals men zich zal herinneren, werd de rege ring bij verschillende gelegenheden van K.V.P.-zijde onder ogen gebracht dat een verdere verlaging van de nog altijd zwaar drukkende fiscale lasten ongetwijfeld op haar plaats zou zijn. Onlangs nog. ter gelegenheid van de behandeling van het wetsont werp tot afschaffing van de Omzet belasting voor de kleinhandel, be toogde de heer Lucas met nadruk, oat de algemene druk van de fiscale last verminderd diende te worden als de begroting 1955 zulks maar enigszins zou toelaten. En terecht, want nog altijd is daar de vrees dat te hoge belastingen naar een uithol ling van de eigendom voeren en naar 'n verdere socialistische staatshuishou ding. Immers we hebben na de be vrijding kunnen zien, dat de belas tingheffing geheel dienstig werd ge maakt aan allerlei politieke doelstel lingen. Vooral de belastingen op in komens en vermogens zijn door de progressiviteit der heffing 'n machtig instrument voor het voeren van so ciale en economische politiek gewor den. Werd vóór de oorlog een belas tingdruk van tien-procent al tamelijk hoog gedacht, thans heeft men te ma ken met allerlei heffingen die het veelvoudige daarvan uitmaken. Daar bij komt nog, dat geleidelijk aan een straffe controle op de te belasten be dragen is ingesteld, waardoor dik wijls hoge nabetalingen met honderd procent verhoging aan de fiscus moe ten worden afgedragen. Zo kan men dan uit de Rijksbegroting aflezen, dat 30 procent van het volksinkomen in de vorm van allerlei heffingen naar de Staat vloeit. Nu de inhoud van de Troonrede laat blijken dat de gevolgen van de oorlog, door vooral hard werken van iedere Nederlander, zijn overwonnen en de staatsuitgaven dalen ver minderde defensielasten, afgelopende oorlogs- en watersnoodschadeuitke- ringen, verminderde staatsschulden, enz. is het prettig te vernemen, dat de fiscale overheid verder wordt teruggedrongen naar een meer nor male positie. Vooral ook nu het zich laat aanzien, dat de raming ook dit aflopende jaar weer aanzienlijk door de werkelijke belastingopbrengst zal worden overschreden. Op grond hiervan zou de aangekon digde belastingverlaging dus zeer wel op korte termijn zijn door te voeren. Teleurstellend is het dus, dat dé mi nister van Financiën deze meent niet eerder te kunnen laten ingaan dan 1 Januari 1956. Hij motiveert dit door het uitsoreken van de vrees dat een aanzienlijke verlaging een vergroting van de. spanningen op de arbeids markt zou geven. In hoeverre deze vrees werkelijk gefundeerd is, is moeilijk te bepalen, doch o.i. is de huidige Nederlandse economische or ganisatie in staat te achten deze in jectie te verwerken. Wanneer een dergelijke belasting verlaging werkelijke funeste spannin gen zou veroorzaken, hoe moet dan de jongste loonsverhoging, die veel groter is. op de arbeidsmarkt in werken! Daarbij komt nog, dat een verhoging van de binnenlandse beste ding verrekend kan worden met de grote aanwezige adviezen-reserve voor zover dit nodig zou zijn. De verlaging van de inkomstenbe lasting, loonbelasting en vermogens belasting zal in totaal 270 millioen bedragen. Het doet hierbij wel eigen aardig aan dat een deel hiervan (60 millioen) moet worden gecompen seerd met het handhaven van de helft van de in 1951, in samenhang met het defensieoroeramma, voor vier jaar ingevoerde verhoging der ven nootschapsbelasting. Bij het aan de orde komen van deze kwestie zal ze ker nog een hartig woordje worden gesproken. De verlaging van de omzetbelas ting met 180 millioen, houdt ten dele verband met het vraagstuk van de verdere huurverhoging en de com pensatie daarvan via de belasting heffing. Voor deze compensatie le nen zich vooral de kostprijsverho- gende belastingen. Deze staan niet in verband met de grootte van inko mens en houden geen rekening met persoonlijke omstandigheden. Een verlaging vermindert dus de kosten van levensonderhoud in het alge meen en is van belang voor de tege moetkoming aan groote gezinnen en de z.g. „vergeten groenen". Met de toeneming van de welvaart mogen de'e burgers vooral niet worden ver geten. F. D. Korreltje Niets is gevaarlijker dan een be langrijke gedachte in een leeg hoofd. Indonesië zou beducht zijn voor extreme-maatregelen Dan hoort de kwestie in Veiligheidsraad thuis De algemene commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren besloten de kwestie Nieuw-Guinea te plaatsen op de agenda voor de Algemene Ver gadering .Tegen stemden Australië, Groot-Brittannië en Frankrijk. Neder land, IJsland en China onthielden zich van stemming. Dit besluit werd genomen na een debat tussen de Indonesische ambassa deur. Soedjarwo Tjondronegoro, die behandeling bepleitte „ter verhindering van eisen om extreme maatregelen, die 'n zijn land veld winnen", en de Nederlandse gedelegeerde de heer D. J. von Balluseck, die concludeerde, dat met een debat over de kwestie-Nieuw-Guinea geen enkel nuttig doel gediend kan zijn. lijk Nieuw-Guinea. Het Handvest van de V.N. verbiedt de Alg. Ver. een be sluit te nemen wanneer de Veilig heidsraad het betrokken punt op zijn agenda heeft staan, aldus de heer v. Balluseck, die echter nadrukkelijk stelde, dat deze kwestie volgens Ne derlandse opvatting geen zaak is voor de V.N. De Britse afgevaardigde, Selwyn Lloyd, heeft zich tegen plaatsing van de kwestie op de agenda verzet. Een behandeling van de kwestie zou niet bijdragen tot een oplossing, noch tot De heer von Balluseck bestreed o.a. de Indónesische opvatting, dat Nieuw-Guinea beschouwd moet wor den als een bedreiging voor vrede en veiligheid. Indien Indonesië echter hieraan vasthoudt, hoort' de kwestie niet thuis in de Alg. Vergadering doch in de Veiligheidsraad. Hij wees er op, dat de Veiligheids raad een rapport op de agenda heeft staan over voorzieningen voor Weste- Arrestaties in W. Berlijn De Westberlijnse politie heeft na de arrestatie van twee van poging tot ontvoering verdachte personen, bekend gemaakt, dat een der chefs van de Russische geheime politie, luitenant-generaal Makarof, de man op de achtergrond is geweest bij vele ontvoeringen uit West-Berlijn in de afgelopen negen jaar. De afdeling van de Westberlijnse politie, die zich toelegt op contra- spionnage en Het verhinderen van ontvoeringen naar Oost-Duitsland, verklaarde, dat generaal Makarof werkt onder de naam „Sahsa". Een paar jaar geleden was hij nog kapi tein, nu is hij de voornaamste man voor Sovjet-spionnage in West-Ber lijn. De bovengenoemde twee verdachte mannen, de 61-jarige Willi Berger, alias „Diamanten Willi" en de 31- jarige Hans Wegener, werden Woens dag gearresteerd voor het huis van een zakenman in de Britse sector van West-Berlijn. De zakenman, wiens naam niet is genoemd, had opge merkt, dat het tweetal zich urenlang voor zijn huis ophield. Hij waar schuwde de politie, die de mannen aanhield, na de grens tussen West en Oost-Berlijn gesloten en het huis omsingeld te hebben. De politie deelde mede, dat „Dia- Opstand in gevangenis In de staatsgevangenis van Missou ri te Jefferson City is Woensdag avond opstand uitgebroken. Enkele gebouwen zijn in brand gestoken. een brandend wrak, manten Willi" trachtte ongewapend de zakenman te ontvoeren, nadat hij er niet in was geslaagd wapens te krijgen om het bevel van „Sahsa" uit te voeren. Berger zou de politie hebben mee gedeeld, dat de zakenman heeft ge werkt als Russische spion in West- Berlijn, doch dat „Sahsa" inlichtin gen had ontvangen, dat hij ook tegen de Sovjet-Unie werkte. Ook ver klaarde Berger, dat hij nog enkele uren voor zijn arrestatie met „Sahsa" had gesproken. Een derde man, die aan de ontvoering zou meewerken, zou op het laatste ogenblik verstek hebben laten gaan. vriendschappelijke betrekkingen tus sen de partijen. Een debat zou ook niet in het be lang van de bevolking van het be trokken gebied zijn. De Russische afgevaardigde, Wys- jinsky, steunde Indonesië. Volgens hem is er in het Handvest niets wat de behandeling van de kwestie belet. De Australische afgevaardigde, sir Douglas Copland, verklaarde: Wjj weten niets van een beweging in Westelijk Nieuw-Guinea, die be schouwd kan worden als een oorzaak van het verstoren van de vrede in een gebied, dat zeer dicht bij ons ligt. Een dergelijke probleem bestaat in feite niet." „Wij geloven vast, dat het in strijd met de waardigheid en de doelen van het Handvest is om deze kwestie voor de Verenigde Naties te bren gen." Naar een nEuropees leger" Nederlands luchtmachtonderdeel blijvend ingedeeld in Duitsland Verkenningssquadron 306 bij Geallieerd leger jMAAR WIJ VERNEMEN ZAL het Nederlandse tactische verkennings squadron no. 306 van de Koninklijke Luchtmacht, dat nu deelneemt aan de in West Duitsland aan de gang zijnde oefening „Battle Royal" na afloop van deze oefening in West Duitsland blijven. Het squadron zal wor den opgenomen in de tweede Geallieerde tactische luchtmacht, maar ad ministratief blijven ressorteren onder de chef van de Nederlandse Lucht machtstaf, luitenant-generaal-waarnemer A. Baretla. De tweede Geallieerde tactische luchtmacht staat onder commando van de Britse luchtmaarschalk Sir Harry Broadhurst. Het opnemen, wat de operaties van het squadron 306 betreft, in de „se cond Allied Tactical Airforce" in West Duitsland kan als het begin van een integratie worden gezien. Een minder verstrekkend blijk van integratie was het feit, dat deze zomer tweemaal een squadron van de Noorse luchtmacht in Nederland enige tijd beeft geoefend van een Nederlandse basis af. Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort een squadron van de Deense luchtmacht op Eindhoven zal komen en wederom een Noorse squadron op Volkel om met de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht te oefenen. Comfortabele cel De machtige linkse partijen in het Italiaanse parlement (communisten en Nenni-socialisten) hebben gister avond het aftreden van de Italiaanse regering geëist in verband met de ontwikkeling in de zaak-Wilma Mon- tesi. In een communiqué beschuldi gen zij de regering van „schandelij ke belemmering" van het onderzoek naar de waarheid in de affaire. De communisten gingen later ook in de senaat tot de aanval op minister president Scelba en zijn regering over, nadat Scelba hun een onmid- delijk debat over de zaak had toe gestaan. Senator Umberto Terracini, de leider van de communisten in de senaat, ging zelfs zover Scelba ervan te beschuldigen persoonlijk verant woordelijk te zijn voor de zaak-Mon- tesi. „Haast je maar niet" zei de sergeant Vijftig mensen verlieten gisteren kalm een viermotorig transportvlieg tuig, dat was neergestort tijdens de start op het vliegveld Stansted in het Engelse graafschap Essex. Het toe stel stond in lichterlaaie. Het vliegtuig zou met 45 militairen en een bemanning van vijf koppen aan boord naar Fay id in Egypte vliegen. Een seconde, nadat de laatste man bet vliegtuig had verlaten, explo deerde de benzinetanks. Het vliegtuig was in een oogwenk niets meer dan Voor zover thans bekend, zijn twee bewakers en twee gevangenen ge dood en zijn er 14 gewonden. De aanleiding van de opstand is niet bekend. De meeste van de 3.285 gevangenen doen niet mee. De toe stand is nog onoverzichtelijk. Niemand, behalve die laatste man, ep verwondingen op. Het vliegtuig was tot circa 60 cen timeter gestegen, toen twee motoren uitvielen. Onmiddellijk daarna zag het personeel van het vliegveld vlammen uit het vliegtuig slaan. Na William Grimes, de directeur van het Londense Museum, en zijn assistente mevrouw Williams, bestuderen het hoofd en de hals van een marmeren beeld van Mitras, dat eens moet hebben gestaan in een Romeinse tempel, waarvan de resten werden blootgelegd in een stuk bouwterrein bij de Waldrook in de City van Londen. een paar seconden vlogen de deur en de nooduitgang open, terwijl de brandweerploegen het vliegveld op raasden. Ordelijk en kalm verlieten intus sen de passagiers het vliegtuig. Een sergeant had ze toegeroepen: „Kalm aan maar, haast je niet". Het vliegtuig behoorde toe aan de Scottish Airways. Het was een toe stel van het type York en de stoelen waren zo gesteld, dat de passagiers met het gezicht naar de staart zaten. Scheepsdrama in fjord Op drie na konden alle ruim 200 opvarenden van het Noorse stoom schip „Norderstjemen" (1920 ton) gered worden, nadat het schip gis terochtend vroeg ter hoogte van Raftsundet (Noord-Noorwegen) op een rots stootte en binnen korte tijd in de diepte van de fjord verdween. De inwoners van vissersdorpen in de omtrek werden uit hun slaap ge- wekt door het onophoudelijke gehuil van de scheepssirene en de hulpkre ten van de schipbreukelingen. In al lerijl spoeddden de dorpelingen zich in hun bootjes naar de plaats van de ramp, waar even later een der scheepsketels met een oorverdoven de knal uiteenspatte. De meeste opvarenden werden ge vonden, hangende aan rotspunten of uitgeput liggende op kleine rots eilandjes in de fjord. Amor als verstekeling op de Agamemnon Ex koningin Marie José van Italië, zuster van koning Leopold van Bel gië, heeft gisteravond tijdens een in tiem diner medegedeeld, dat de ver loving van haar dochter prinses Ma ria Pia met prins Nicolaas van Joe goslavië aanstaande Vrijdag zal wor den gevierd. 24 September wordt de prinses bovendien twintig jaar. Alexander en Maria hebben elkaar het eerst ontmoet aan boord van het Griekse jacht Agamemnon, tijdens de koninklijke bootreis aangeboden door koning Paul en koningin Frederika van Griekenland. Het intieme diner had plaats in het hotel Richmond te Genève. On der de weinige genodigden bevonden zich Charlie Chaplin en zijn vrouw, het gebied van Amoy.' een dergelijke verdenking staat", al dus de senator. „Als Piccioni betaal de voor de verdenking, die op zijn zoon rust, door af te treden, moet u (Scelba) hetzelfde doen". Hij zinspeelde daarmee op het af treden vorige week van Attilio Pic cioni als minister van buitenlandse zaken. Overigens vatten de beschuldigden zelf de zaak nogal laconiek op. Voordat markies Montagna gister avond in de gevangenis werd opge sloten, heeft hij wel een half uur moeten praten om de portier te be wegen hem binnen te laten. Hij had in de krant gelezen dat er een arres tatiebevel tegen hem was uitgevaar digd en daarna zijn advocaat opge beld. Toen die bij de gevangenis aan kwam, zag hij Montagna druk met een krant zwaaien voor de deur van de gevangenis, terwijl hij verstoord om toegang vroeg. Dit gelukte hem tenslotte. De beide verdachten hebben wel alle gelegenheid om zich zelf in goe de welstand te houden. Zij betalen vijfhonderd lire per dag voor een „luxe" cel, waarin een vaste wasta fel, een bed met dekens en lakens en nog meer comfort. De goudroof te Londen Detectives van Scotland Yard heb ben Woensdag naar aanleiding van de goudroof in Londen meer dan der tig huizen in het Noorden en Oosten van de stad grondig doorzocht. Men zoekt naar de eigenaars van een vilthoed, een pet en een zijden halsdoek, die in de bestelwagen van de dieven zijn gevonden. Scotland Yard heeft de Nederland se politie-autoriteiten om medewer king verzocht. Men acht het nl. mogelijk, dat de dieven tot een internationale bende behoren en dat de diefstal is uitge voerd, nadat van het Europese vaste land bepaalde inlichtingen waren ontvangen. In de laatste tijd zijn in de voor de Britse staatsbank bestemde goudzen dingen uit het buitenland een aantal vervalste gouden souvereinen (goud stukken ter waarde van 20 shilling) aangetroffen. De nagemaakte goud stukken waren echter wel uit goud vervaardigd en in sommige gevallen was het goudgehalte zelfs hoger dan bij de wet is voorgeschreven. Men meent nu, dat de nagemaakte goud stukken mogelijk afkomstig zijn van dezelfde bende, die de onderha vige gouddiefstal pleegde en dat de dieven op deze wijze het gestolen goud te gelde wisten te maken. Amerika en Formosa Indien de communisten een groot scheepse luchtaanval op Formosa doen, zal cS'e Amerikaanse Zevende Vloot in actie komen, zo is in offi ciële Amerikaanse kringen verklaard. De vloot zal spoedig worden ver sterkt met het grote vliegdekschip „Midway" en 16 torpedobootjagers. De Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan telt dan 15 vliegdekschepen, tien kruisers, 150 torpedobootjagers en 60 duikboten. De opperbevelhebber van de Ze vende Vloot, admiraal Alfred Pride, was door president Eisenhower ge machtigd te beslissen, wanneer en ender welke omstandigheden zijn schepen en vliegtuigen zullen wor den gebruikt tegen de communisten. Het nationalistische ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat na tionalistische vliegtuigen gisteren vijf communistische kanonneerboten tot zinken hebben gebracht. Het was het grootste aantal van deze boten, dat tot zinken werd gebracht sedert het begin van de vijandelijkheden in De Castries in Indo-China terug Generaal de Castries, de verdedi ger van Dien Bien Phoe, is in Indo- China teruggekeerd na een kort ver lof in Frankrijk. Hij werd de vorige maand uit krijgsgevangenschap vrij gelaten. Hij zal thans toezicht hou den op het welzijn van teruggekeer de krijgsgevangenen en een onder zoek instellen naar het lot der ver misten. Op het vliegveld te Saigon werd hij door enkele officieren van Dien Bien Phoe begroet. Bloedbad aan Deense kust Deense vissers zijn er Woensdag na een jacht van zeven uur in ge slaagd een grote school Noordkapers een klein, tamelijk zeldzaam soort walvissen in de Vejle Fjord (Jut land) op het strand te drijven. Met messen, geweren en inderhaast ver vaardigde harpoenen ging men de dieren te lijf. Het werd een afschu welijk bloedbad, dat door duizenden mensen uit de omgeving werd gade geslagen. Tijdens de slachting, die ongeveer een uur duurde, vielen verscheidene toeschouwers flauw. Tenslotte waren 63 dieren gedood. Daarna kregen de vissers, met bloed bedekt en sommigen tot aan 't middel in het roodgekleurde water staande, ruzie over de verdeling van de buit. Het scheelde niet veel, of men was elkaar in de haren gevlo gen. De politie kwam tussenbeide, zette het terrein van de slachting af en noteerde de namen van de vis sers. De dierenbescherming wil hun een proces aandoen. De vissen zijn bij opbod verkocht. Zij brachten slechts 6.000 kronen op. HOE wordt het weer? t (Geldig van Donderdagavond - tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANWAKKERENDE WIND. Van het Westen uit toenemen de bewolking met later regen. Tot matig of krachtig toenemen de Zuidelijke wind. Vannacht in het Oosten van het land kans op lichte nachtvorst. Morgen over dag iets kouder dan vandaag. 24 Sept.: zon op 6.28 en onder 18.36; maan op 3.37 en onder 17.18 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbew. 12 C. OSLO onbewolkt 14 KOPENHAGEN regenbui 12 AMSTERDAM licht bew. 15 LONDEN mist 16 LUXEMBURG mist 12 PARIJS nevel 17 BORDEAUX onbewolkt 16 GRENOBLE onbewolkt 17 NICE licht bew. 23 GENEVE onbewolkt 15 ZüRICH nevel LOCARNO onbewolkt 20 BERLIJN geheel bew. 13 FRANKFORT nevel 14 MÜNCHEN regen 14 WENEN onbewolkt 18 INNSBRUCK regen 17 ROME zwaar bew. 24 AJACCIO zwaar bew. 23 MALLORCA geheel bew.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1