S)eiiöid6e(2oii4cmt Schaduwen van de a.s. Londense conferentie GREEP Dulles zweert bij zijn eigen plan Misschien kan er een compromis gevonden worden Mr. v. Mens voorzitter UNO assemblee De status van Pakistan Arrestaties in geruchtmakende zaak Koningin onthult regeringsprogram Vermetele goud roof in het hartje van Londen Uit K.L.M.-autoj Afnemend buiïg WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13304 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L, C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN naar het goud j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. man. Telefoontjes f 1.50 Minister Dulles neemt volgende week naar de Londense conferentie over Duitslands herbewapening een eigen plan mee, dat overeenstemt met zijn uitspraak „Duitsland moet bij de Westelijke defensie worden ingeschakeld met de nodige waarborgen tegen herleving van het Duitse militarisme, welke beperkingen echter niet een tenachterstelling van dat land mogen betekenen." Mendèz-France's plan voor Duitsland heeft aan dit voornemen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken niets veranderd, zo deelden autoriteiten in Washington aan Reuter mee. tie. Duitse regeringskringen achten het echter niet onmogelijk, dat een middenweg tussen de plannen van Eden en Mendès-France wordt ge vonden. DE RAAD VAN EUROPA. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft gisteren besloten haar politieke debat af te sluiten met een formele stemming over een ontwerp-resolutie omtrent de Europese verdediging en de Duitse herbewapening. De com missie voor algemene zaken kreeg opdracht een ontwerp-resolutie op te stellen, die vermoedelijk tijdens het aanstaande weekeinde in stemming komt. Aanvankelijk was men van plan pas in November over een re solutie te stemmen. Op die manier had men de resultaten van de Lon dense conferentie kunnen afwachten. NOG GEEN AANVAARDBARE OPLOSSING. En ondanks de voorstellen van de Franse premier blijft Dulles bij zijn uitspraak van vorige week Zaterdag: „Er is nog geen aanvaardbare oplos sing gevonden voor de problemen, die zijn geschapen door de Franse afwijzing van het Europese leger- plan". Wel is Dulles bereid in Londen over de voorstellen van Mendès- France te spreken, mgar de Ameri kaanse regering heeft ernstige be zwaren tegen bepaalde onderdelen van het Franse plan. DUITSE EIS. De Westduitse kanselier dr. Ade nauer zal te Londen gelijktijdig toe lating van West-Duitsland tot het verdrag van Brussel en tot de NAVO eisen, zo onthulden regeringskrin gen gisteren in Bonn. Dit betekent, dat Adenauer zich op dit punt zal uitspreken voor het plan van de Britse minister Eden en tegen het voorstel van de Franse premier Men dès-France om West-Duitsland eerst in het verdrag van Brussel op te ne men en pas later (op een onbepaald tijdstip) te laten toetreden tot de Noordatlantische Verdragsorganisa- Enige candidaat Mr. E. N. v. Kleffens, Nederlands gezant te Lissabon, is gisteravond ge kozen tot voorzitter van de Algeme ne Vergadering der Ver. Naties. De stemmenverhouding was: 45 stem men voor mr. Van Kleffens, 3 voor de Siamese prins Wan Waithayakon, die zijn candidatuur Maandag reeds had ingetrokken, en 12 onthoudin gen. Paus laat audiënties doorgaan De Paus is de gevolgen van zijn zware ziekte nog steeds niet te bo ven. De bijzonder vermoeiende audiënties van de laatste weken heb ben geleid tot, algemene vermoeid heidsverschijnselen. Dr. GaleazziLisi, de lijfarts van de Paus, beschouwt deze verschijn selen echter nog als van voorbijgaan de aard. Inmiddels heeft de Paus de kuur hervat, die de Zwitserse arts prof. Niehaus hem in het voorjaar had voorgeschreven en vermijdt thans iedere buitengewone inspanning. Daarom zullen bij de audiënties de begroetingen uitvallen. Op uitdruk kelijke wens van de heilige Vader worden de audiënties zelf niet afge- Mr. Van Kleffens is thans 59 jaar oud. Hij heeft een ervaring van 35 jaar op het gebied van internationale zaken. Met 43 tegen 121 stemmen besloot de algemene vergadering van de V. N. verder de Russische eis dat com munistisch China in plaats van na tionalistisch China tot de V.N. wordt toegelaten, weer een jaar te laten rusten. Voor de derde achtereenvol gende maal zijn de Ver. Staten er in geslaagd de behandeling van deze kwestie uit te stellen. Radio-actieve regen Japan wordt op het ogenblik be dreigd door radio-actieve regen. In twee steden aan de Westkust van Japan tegenover Siberië is regen met een sterke radio-activiteit ge vallen, die werd aangevoerd door winden uit de richting Siberië. In verband met de Russische ver klaring van vorige week over proe ven met de waterstofbom neemt men in Japan aan, dat de radio-activiteit veroorzaakt is door de Russische ex perimenten. Japanse natuurkundi gen hebben gezegd dat zij in de ra dio-actieve regens, veroorzaakt door de Amerikaanse proeven met de wa terstofbom op het eiland Bikini, nooit zulk een intense radio-activi teit hebben geregistreerd als in de nu opgevangen regen. Mohammed Ali, de minister-presi dent van Pakistan, heeft gisteren ge zegd dat Pakistan een Islamitische republiek zal worden op 1 Januari van het volgende jaar. De daartoe strekkende eerste grondwet van Pa kistan zal waarschijnlijk worden ge tekend op 25 December, de verjaar dag van wijlen Mohammed Ali Jin- nah, die de staat Pakistan in 1946 heeft gesticht. Pakistan zal lid blijven van het Britse gemenebest evenals India dat is gebleven toen het indertijd een republiek werd. Het verschil tussen beide republie ken en de andere leden van het ge menebest bestaat hierin dat zij de regerende vorst van het Verenigd Koninkrijk weliswaar erkennen als hoofd van het gemenebest, waarvan zij lid zijn, maar niet als hun koning c.q. koningin. Zoon van Italiaans minister gearresteerd De geruchtmakende zaak-Montesi, die nu al bijna een jaar het Italiaan se politieke leven vergiftigt, nam gisteravond te Rome weer aller aan dacht in beslag nadat plotseling de arrestatie werd bevolen van Piero Piccioni, zoon van de Zaterdag af getreden minister van buitenlandse zaken en voormalig minister-presi dent, en Ugo Montagna, alias mar kies van Montagna. Beide mannen werden opgesloten. Polito, voormalig chef van de Romeinse politie, werd Het wonder van Pawlowar Onder de titel „Het wonder van Pawlowar" verhaalt het Sovjet-Russisch vakverenigings blad „Troed" hoe de bewoners van genoemd Russisch plaatsje op een goede morgen tot hun verbazing de straten keurig ge veegd vonden, de ruiten van de winkeletalages met zorg schoon gewassen en van spinnewebben gezuiverd, de etalages vol aan lokkelijke artikelen, die anders nooit te krijgen waren, en hoe de restaurants menu's hadden aangeslagen, die het water in de mond deden lopen, terwijl de be dienden daar plots overliepen van voorkomendheid. Eenieder haastte zich, het zijne van de uitgestalde winkelartikelen te bemachtigen en velen namen de gelegenheid te baat, om zich in een restaurant eens heerlijk te goed te doen. Maar de dag daarop was het wonder voorbij. De eta lages waren weer leeg en de restaurants hadden alleen maar thee of bier te bieden. Wat er dan geschied was? De dag tevo ren had de minister van handel van Kazakstan aan de stad een bezoek gebracht.aldus „Troed". door de rechter van instructie gedag vaard voor een verhoor. Hun pas poorten, evenals dat van prins Mau rice van Hesse, werden vorige week op last van rechter Sepe ingetrok ken. De officiële tenlastelegging tegen Piccioni is: doodslag. Nadat twee maal de uitspraak was gedaan, dat de 21-jarige timmermansdochter, Wilma Montesi, door ongelukkige verdrinking de dood had gevonden, werd vorige winter de zaak aan het rollen gebracht, toen de dochter van een Milanees advocaat, Moneta Ga- glio,"verklaarde, dat de zoon van mi nister Piccioni de „killer" was in een gangsterbende, die in verdovende middelen deed. Piero Piccioni is be kend als leider van een radio-jazz band en heet daar Peter Morgan. De zaak heeft zich als een olievlek tot in vele vooraanstaande kringen verspreid en veel namen besmet, on der wie die van ministers, partijlei ders, beroemde artsen en leden van de koninklijke familie. Dinsdag 21 September 1954, de der de Dinsdag in September: weer is de gouden koets, fraaier glimmend in het schuchtere zonlicht dan ooit, uit gereden, weer ging de Nederlandse Minister van Financiën met zijn kof fertje naar de vergadering van de voltallige Eerste en Tweede Kamer. Kortom het was weer Prinsjesdag en heel Nederland beleefde die dag als vanouds in een stemming van nieuwsgierig tegemoet zien, voorzo ver het de millioenen nota betreft en ten opzichte van de troonrede, en ro mantische feestelijkheid, wat het sprookje van de gouden koets en het kleurengewemel van de bonte uni formen Een beeld uit Den Haag in Prins jesdag-stemming: H. M. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal. Snel werkende dieven hebben gis-1 teravond twee kisten met goud, ter waarde van ongeveer 460.000 gulden, buitgemaakt bij het depot van de K.L.M. in Jockey Fields (Londen). De diefstal vergde slechts twintig seconden. De auto van de dieven reed achteruit tegen een stilstaande auto van de KLM, waarin zich het goud bevond en de houten kisten met de schat werden eenvoudig van de ene wagen in de andere gescho ven. Een arbeider die bezig was de achterzijde van de KLM-auto te slui ten toen de dieven plotseling versche nen, moest opzij springen om te De koninklijke familie op het balcon van het Paleis Lange Voorhout. voorkomen, dat hij tussen de twee wagens werd verpletterd. Twee dieven, die kennelijk vol gens een in bijzonderheden uitge werkt plan handelen, sprongen ach ter uit hun vrachtauto, grepen de kis ten en verdwenen met hun wagen in het dichte Londense verkeer. De vermetele diefstal werd gister avond even na zes uur uitgevoerd. Het goud zou van het KLM-depot naar het vliegveld worden vervoerd. Het kwam van de Britse Koninklijke Munt en was bestemd voor Amster dam. Het gewicht was 90 kg. Het depot van de KLM ligt in het zakendistrict Holborn, minder dan honderd meter van een politiebu reau, bij de woning van de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe. De straat, waarin de overval werd gepleegd, was vol mensen, die na het werk huiswaarts keerden. De politie heeft 's avonds een cor don om Londen gelegd om te pogen de dieven aan te houden. Reuter zegt, dat het hier gaat om de grootste gouddiefstal in vele jaren en misschien wel om de grootste die ooit in Londen is gepleegd. De verzekeringsmaatschappij, waar bij het goud verzekerd is, heeft een bedrag van 45.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot de ontdekking van het gesloten goud. Elevator zoog bedolven mannen weer vrij Twee Griekse zeemannen bevon den zich gisteren in een ruim van hun schip, toen opeens het schot, dat een met graan volgestuwd ruim van het lege ruim scheidde, het plotse ling begaf. De beide mannen waren in een oogwenk door het graan be dolven. Gelukkig voor hen werd het ongeluk spoedig bemerkt en wist men door inschakeling van een ele vator, die onmiddellijk begon het graan op te slurpen, de mannen te bevrijden. Zij kwamen met de schrik vrij. GROCK TREKT ZICH TERUG. De beroemde clown Grock gaat 31 October a.s. stil leven, zo heeft de perschef van zijn circus meegedeeld, dr. Adrian Wettach is, is van plan in Zwitserland te gaan wonen. Het K.N.M.I. deelt mede: i Buien, groot en klein, buien met en zonder onweer, regenbuien puur en buien vermengd met hagel vorm den de afgelopen dagen het meteo rologisch menu. Een depressie op de Noordzee, die ons op dit alles trac- teerde, zorgde bovendien tot twee maal toe voor harde wind, eerst Maandag, toen voor het gehele kust gebied het windsein moest worden gehesen, en vervolgens in de afge lopen nacht, toen een kleine rand- storing over ons land trok. Maar nu begint de depressie haar greep op het weer te verliezen; ze trekt weg in de richting van de Oost zee en een flinke rug van hoge druk, die ons vanuit het Westen nadert, houdt de belofte in van een weers- verbetering. De wind zal verder af nemen, de buiigheid zal worden on derdrukt en een herfstzonnetje zal morgen vele uren aan de hemel prij ken. Nu de wind afneemt wordt het 's nachts kouder. In de komende paar nachten is zelfs het optreden van de eerste nachtvorst van dit na jaar niet uitgesloten. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot j Donderdagavond. Opgemaakt te 1 10 uurL AFNEMEND BUIIG. Tot matig of zwak afnemende wind in hoofdzaak tussen West en Noordwest. Vannacht: in de i kustprovincies enkele buien en j in het binnenland helder weer j met een kleine kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag: i flinke opklaringen en vooral in j de Noordelijke provincies aan- vankelijk nog een enkele bui. i Iets minder koud. 23 Sept.: zon op 6.26 en onder 18.38; maan op 2.22 en onder 17.02 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp STOCKHOLM zwaar bew. 13 C. OSLO half bew. 12 KOPENHAGEN half bew. 13 AMSTERDAM licht bew. 15 LONDEN licht bew. 15 LUXEMBURG zwaar bew. 12 PARIJS half bew. 17 BORDEAUX regen 19 GRENOBLE zwaar bew. 19 NICE zwaar bew. 32 GENEVE zwaar bew. 16 ZüRICH zwaar bew. 14 LOCARNO half bew. 23 BERLIJN zwaar bew. 16 FRANKFORT half bew. 16 MüNCHEN half bew 13 WENEN nevel 18 INNSBRUCK nevel 15 ROME zwaar bew. AJACCIO half bew. 26 MALLORCA geheel bew. 26 Korreltje De leugens gaan voorbij, de wa: heid blijft.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1