Mendès-France ontvouwde zijn plan te Straatsburg Staat van beleg in Chili Goudkoorts woedde in Beieren Prins Wan trekt zich terug Drama in Brits gezin De minst-geschoolde arbeiders het meest onkerkelijk zijn DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA L Toch een supra-nationale organisatie Nog dit jaar Duitse herbewapening? De Franse premier Mendès-France heeft gisteren in Straatsburg voor de Assemblee van de Raad van Europa parlementsleden uit 15 Europese landen zijn plan ontvouwd, dat het mogelijk moet maken nog vóór het einde van dit jaar aan Duitsland de bevoegdheid tot herbewapening te geven. De vijf hoofdpunten van het Franse plan zijn: 1. Omzetting van het verdrag van Brussel (waarbij Engeland, Frankrijk en de drie Beneluxlanden zijn aangesloten) in een Europese conventie voor vrede en veiligheid, waaraan ook West-Duitsland en Italië zouden mee werken. 2. Deelneming van Engeland op breder basis dan vroeger aan de verde diging van het Europese vasteland. 3u Een zekere mate van boven-nationaliteit voor de nieuwe organisatie, maar minder dan de verworpen Europese Defensie Gemeenschap zou krij gen. Er zou een gezagslichaam voor bewapeningscontrole komen. 4. Volkomen gelijkwaardigheid van de deelnemende landen Onderscheid zou er alleen kunnen zijn op strategische of aardrijkskundige gronden. 5. Uiteindelijke toelating van West-Duitsland tot de Noord-Atlantische V erdragsorganisatie. NIET PRETTIG VOOR BOON. Het laatste punt vormt een aanwij zing, dat Frankrijk zal trachten on middellijke toelating van Duitsland tot de NAVO te vertragen. Dit heeft de Duitse autoriteiten boos gemaakt. Hoewel bondskanselier Adenauer zijn kaarten niet wenst bloot te leggen vóór de Londense conferentie die Dinsdag begint, blijkt uit onofficiële uitlatin gen, dat men in Bonn geschokt en op gewonden is. Zoals men weet, hebben ook Engeland en Amerika aangedron gen op opneming van West-Duits land in de NAVO. De Franse premier heeft zijn plan nen uitgestippeld in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Zijn rede, die werd onderstreept door brede gebaren, leek op het pleidooi van een advocaat. Met gloed hield hield Mendèsè-France vol, dat zijn volk, ondanks de verwerping van de E.D.G., een verenigd Europa wenst te bouwen. „Wij willen de Europese machine weer op de rails terugbren gen", riep hij uit. „Indien op de Londense bespre kingen overeenstemming wordt be reikt op een dergelijke basis als ik voorstelde, zou aan deskundigen kun nen worden opgedragen binnen een maand tijds een kort en duidelijk sta tuut van niet meer dan 25 artikelen op te stellen. De Franse regering zal het verdrag aan het parlement voor leggen en u kunt vóór het eind van het jaar een antwoord van Frankrijk hebben", zei de Franse minister-pre sident. HET GEZAGSLICHAAM. Als taken voor het gezagslichaam voor Europese bewapening, dat zou werken binnen het raam van het ver grote verdrag van Brussel, noemde de Franse premier: 1. Bepaling van de maximale be wapening der deelnemers. 2. Vaststelling van jaarlijkse maximum-hoeveelheden voor wapens, mankracht en productie. De regering van president Ibanez heeft Maandag voor de duur van zes maanden de staat van beleg afge kondigd voor het gehele land met uitzondering van de Zuidelijke pro vincie Aysen en zeven provinciale departementen. Deze maatregel is genomen ter om zeiling van vertraging bij het ver krijgen van parlementaire goedkeu ring voor anti-communistische nood wetten als gevolg van een stakings golf in het land, voornamelijk onder arbeiders in de kopermijnen. Het Chileense vakverbond en de studentenfederatie hebben besloten onmiddellijk een algemene staking uit te roepen, als stakers zouden worden gearresteerd. Het leger heeft reeds alle myn- kampen bezet. De stakers hebben ge dreigd geweld met geweld te zullen keren. Rots Bayrad is gespleten Met donderend geweld is een deel van de rotswand tegenover de rots- Bayard, bezuiden Dinant, omlaag ge stort naar schatting een vijfhon derd ton gesteente. Er zal wel geen Nederlandse toe rist zijn, die het Belgische Maasdal heeft bezocht of hij kent de rots- Bayard, de hoge speerpunt aan de rechteroever van de Maas, die een zeer nauwe doorgang laat in de weg, welke tussen de rivier en de steil omhoogklimmende rotsachtige hel ling, van Dinant naar Anseremme, voert. Gisterochtend om 9 uur liet onverwachts een stuk wand tegem over de rots los, meldt het Alg. Dag blad. Een deel bleef net boven de weg vastgeklemd zitten; een ander deel kwam verbrokkeld in zware stukken op de weg terecht, waarover gelukkig niemand passeerde. Slechts een bierwagen, welke de engte al door was, werd nog door enige steenbrokken geraakt. Men wist al lang dat het daar be zuiden Dinant een gevaarlijk punt is. Regenwater siepelt door de rotsmas sa's, bevriest in de winter, zet uit en veroorzaakt spleten. De rotsmassa is daardoor uiterst onbetrouwbaar. Daarom was men al bezig met het ma ken van een wegverlegging. 3. Verdeling van interne hulp, bij voorbeeld die uit Amerika. 4. Het bestellen van wapens. 5. Het beslissen over de bouw van nieuwe wapenfabrieken. Het gezags lichaam zou deze fabrieken buiten de strategische door Rusland direct be dreigde, gebieden kunnen houden. Dit zou een manier zijn om een deel van de vrees te doen bedaren die de' Fransen koesteren voor een bewa pend Duitsland. 6. Scherp toezicht op de naleving van de beperkingen die voor de be wapening worden vastgesteld. Op een vraag van een Duitse af gevaardigde sprak Mendès-France zich uit voor handhaving van twee bepalingen in het verdrag van Brus sel, waarbij automatische bijstand in het geval van een aanval beperkt wordt tot een conflict in Europa en waarby gezegd wordt, dat de leden- staten een of andere vorm van ge meenschappelijke politiek moeten verwezenlijken. VERDERE UITBREIDING MOGELIJK. De voorgestelde Europese conven tie zou volgens de Franse premier eventueel uitgebreid kunnen worden tot andere Europese staten die wen sen toe te treden. Wellicht zou de nieuwe groepering ook de grondslag kunnen leveren voor een Europese oplossing van het Saarprobleem. Samenwerking met de NAVO zou de groep van Brussel niet kunnen ontberen. Ik stel niet voor een nieu we militaire organisatie op te rich ten, want de NAVO is volkomen be vredigend en absoluut voldoende, zei Mendès-France. Tijdens een persconferentie na zijn rede vroeg men de Franse premier of hij zijn veto zou uitspreken tegen op neming van West-Duitsland in de NAVO. „Dat heb ik nooit gezegd", zei de Franse bewindsman. Op een vraag wat er zou gebeuren indien Engeland en Amerika zouden trachten Duits land te bewapenen en in de NAVO op te nemen zonder toestemming van Frankrijk, antwoordde hij: „De Ame rikaanse, Engelse en Franse regerin gen zijn realistisch en redelijk". Amerika, West-Duitsland en België hebben inmiddels de Britse uitnodi ging aanvaard voor de negen-landen- conferentie die Dinsdag in Londen zal beginnen. IETS MEER DAN LAUW. In de Europese assemblée kreeg het plan van Mendès-France gisteravond een „warmer dan lauwe" ontvangst van vooraanstaande voorstanders van de E.D.G. Wel werd de Franse pre mier gewaarschuwd, niet de fouten van na de eerste wereldoorlog te her halen door Duitsland achter te stel len. Guy Mollet, leider van de Franse socialistische partij en voorzitter van de Europese assemblée .verklaarde: „Het idee van achterstelling van West-Duitsland zou neerkomen op de zelfde methodes als van Versailles". De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen: „Het Franse plan kan een onderhan delingsbasis vormen die een practi- sche en aanvaardbare oplossing be looft. De organisatie die moet worden belast met toezicht op de bewape ning, is politiek uitvoerbaar, indien zij niet Duitsland achterstelt bij de ander landen". Goed geld naar kwaad geld gegooid Ruim zestigduizend mark heeft de Westduitse staat al uitgegeven bij het zoeken naar goud in de Beierse Al pen. De officiële schatgravers, die uit Bonn naar het onaanzienlijke Alpen dorp Pfronten-Weisbach nabij Füssen zijn gezonden, hebben volgens dag bladen te Munchen na maandenlang zwoegen niet meer gevonden dan een stemvork, een paar handschoenen en een hoed. Zij waren gekomen in de stellige verwachting, dat zij in plaats van deze voorwerpen, twaalf ton goud in staven van vijftig kilogram zouden opgraven. Niet alleen rijksambtena ren, maar ook particulieren zijn se dert het einde van de oorlog naar de voet van de berg, Falkenstein getogen, óm er te graven naar de goudschat, die een der reserves van de vroegere Rijksbank heet te zijn. Twee hongerige SS-lieden, die twee dagen voor de Duitse capitulatie met een autobus het dorp Pfronten kwa men binnenrijden, verklapten de dor pelingen in ruil voor een stuk kaas, het geheim, dat zij genoeg goud bij zich hadden, om alle dorpelingen mil- lionnair te maken. Na deze bewering reed het wrakke voertuig verder, in de richting van de berg Falkenstein. Direct na de oorlog togen de dorpe lingen er met houweel en schop op uit om de berg Falkenstein te dwin gen zijn goudschat prijs te geven. „Komt niets van in", zeiden de Amerikanen en ze lieten de berg ont ruimen, om het zoeken op zijn Ame rikaans aan te pakken. Resultaat: Nieuwe Franse postzegel Met ingang van 4 October a.s. zullen de Franse Posterijen een nieuwe postzegel uitgeven. De uitvoering is in zwaluw-blauwe en sepia kleuren; de graveur is Decaris. De zegel zal worden uitgegeven in de 30 Frcs.- serie. geen. Toen trad de rust in. Maar het gerucht reisde verder. In Bonn werd het met open armen onit. vangen door het ministerie van bin nenlandse zaken, dat indertijd even eens de man geloofde, die verteld^ diamant uit steenkool te kunnen ma ken. Bonn zond geologen en arbeiders naar de berg Falkenstein. Er werd gegraven tot een diepte van twintig meter. Toen gingen de geologen op een steen zitten, wisten zich het zweet van het voorhoofd en bedach ten, dat twee halfverhongerde sol daten onmogelijk in twee dagen tot die diepte hadden kunnen graven. Maar het ministerie gaf de moed niet op. Steeds werden nieuwe ex pedities gestuurd. Onlangs zond men nog een jonge blondine, Elisabeth Kom, die haar sporen reeds verdiend heeft bij de recherche. Zij wilde de berg met dy namiet te lijf gaan. Na een groot aantal knallen en ploffen ontdekte zij. dat de dorpelingen van het hele verhaal al lang geen letter meer ge loofden. „Goud-Marie", zoals Pfron ten Elisabeth Korn noemde, ver dween van het toneel, maar ze be loofde terug te komen. En daar wacht men nu op. Ook in Oostenrijk? Een goudzoeker, Boris Morros, be weert bij het dorp Pusterwald in het gebied van Pontenmannertauern in Stiermarken een buitengewoon rijke goudader te hebben gevonden, waar van het gehalte 19 gram goud per ton zou bedragen en die dus rijker zou zijn dan het erts, dat in Trans vaal wordt gevonden. Hij heeft ont ginningsrechten aangevraagd, maar in bepaalde Oostenrijkse kringen staat men enigszins sceptisch tegenover zijn beweringen. De Thailandse ministerraad heeft Maandag besloten de candidatuur van prins Wan voor het voorzitterschap van de algemene vergadering der Verenigde Naties in te trekken. Dit besluit is genomen na een me dedeling van prins Wan, dat hij niet meer kan rekenen op de steun van verscheidene Latijns-Amerikaanse landen en van India. Hierdoor lijkt de verkiezing van mr. Vati Kleffens zeker. Of mr. Van Kleffens vandaag met algemene stemmen wordt gekozen, hangt af van het Sowjet-blok. Het is immers mogelijk, dat de communis ten hun gewone tactiek handhaven om een candidaat van achter het ijze ren gordijn naar voren te schuiven, die bij voorbaat verslagen is. Er zijn echter aanwijzingen, dat de Sowj et- Unie en de met haar verbonden sta len zich niet tegen de verkiezing van de Nederlandse diplomaat zullen ver zetten. Prins Wan maakt zijn terugtrekken het eerst bekend in een brief aan de Nederlandse delegatie bij de Ver. Na ties. De a-s. secretaris Dr. v. Kleffens wordt thans alge meen beschouwd als de toekomstige secretaris-generaal van de U.N.OL, Zoals gemeld heeft prins Wan zich teruggetrokken. In het dorp Queensferry in het Noorden van Wales heeft zich een af schuwelijk drama afgespeeld waarbij een man zijn vrouw, zeven van hun acht kinderen en zichzelf door gas- verstikking van het leven heeft be roofd. Het achtste kind werd nog le vend aangetroffen en kon worden ge red, maar de Duitse herdershond Las sie viel ook als slachtoffer van de wanhoopsdaad van zijn baas. George King, zo heette de vader, kwam op een avond thuis na enige tijd voor zijn werk in Londen is zijn geweest. Wat hij daar had uitgevoerd is niet bekend geworden, want welis waar was hij schilder van zijn vak, maar evengoed placht hij allerlei an dere karweitjes op te knappen. In ieder geval hebben de buren spoedig na zijn thuiskomst het tu mult van een huiselijke twist ge hoord, dat tenslotte verflauwde om over te gaan in een doodse stilte. De morgen daarop roken zij een sterke gaslucht die uit het huis van de fa milie Kink bleek te komen en waar schuwden toen onmiddellijk de poli tie. Die constateerde dat een hoofd buis van de gasvoorziening in een kast onder de trap met geweld was gebroken, waardoor het gas vrijelijk door het hele huis kon stromen. Behalve de 44-jarige George Frede rick King en zijn 42-jarige vrouw Annie waren de slachtoffers hun dochters Doris (19), Pauline (6), Lor raine (5), Georgina (4), Diane (3) en hun zoons Keith (13) en Terence (zes maanden). Alleen de dochter Sheila (15) was nog in leven; zij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Keith werd gevonden in het trapportaal op de slaapetage; kennelijk had hij een wanhopige poging gedaan het gevaar nog te ontlopen wat hem niet was gelukt. Crisis in Vietnam Negen ministers van Vietnam heb ben bun ontslag ingediend naar aan leiding van het geschil tussen de chef staf, generaal Nguyen van Hinh en de permier, Ngo Dinh Diem. Een ander lid van het kabinet, de minister van volksgezondheid, Pham Populaire schoenmoeders In het Engelse plaatsje Sudbu ry zal men binnenkort met tien tallen onverhuurde woningen zitten, o.a. ten gevolge van.... de populariteit, die de schoon moeders daar blijken te genie ten. Zestig jonge echtparen hebben de gemeenteraad in deze moei lijkheden gebracht door aanbie dingen van woningen af te slaan toen hun naam op de lijst van woningzoekenden aan de beurt kwam. Volgens de burgemeester waren de jonge paren in het me rendeel van deze gevallen tot de slotsom gekomen, dat het veel prettiger was bij de ouders, res pectievelijk schoonouders, te blij ven inwonen. Vele der jonge huisvaders gaven blijk, de kook kunst van hun schoonmoeder zeer te waarderen. Hoem Tjong, wordt sedert Zaterdag vermist. Men neemt aan, dat hij ge gaan is naar het gebied van de Cao- daisten, een religieuze secte met een eigen leger en een eigen gebied, om hulp te halen voor de premier. Vol gens de laatste berichten zou hij daar onmiddellijk gearresteerd zijn. Oostduitse kwestie- John? Volgens het „Hamburger Abend- blatt" is in het afgelopen week-ein- de een afdelingschef van het Oost duitse ministerie van staatsveilig heid, Bechtler, nagr West-Berlijn ge vlucht. Bechtler zou zich echter nog niet bij de Westelijke autoriteiten heb ben gemeld, aangezien hij arrestatie zou vrezen. Volgens het blad is Bechtler lange tijd de vertrouwdste medewerker ge weest van het hoofd van de Oostduit se contra-spionnage, Ernst Wollwe- ber. Het blad zinspeelt dan ook op de mogelijkheid, dat zich uit Becht- lers vlucht een „Oostduitse kwestie- John" zou kunnen ontwikkelen. GEESTELIJKE ONTWIKKELINGSGEBIEDEN Eerste zorg: Kennemerland Sinterklaas emigreertl Maar hij komt weer terug Eind November zal Sint Nicolaas als gast van de Canadese regering in Toronto en Halifax zijn om daar met de „Maasdam", die volgeladen zal zijn met Nederlanders, naar Nederland te vertrekken. Deze zeer bijzondere reis zal enkele honderden Nederlan ders, die in de laatste jaren naar Ca nada geëmigreerd zijn, de kans ge ven om de verjaardag van de goede Sint in het oude, vertrouwde vader land te vieren. En omdat Sinterklaas nu eenmaal tooh aan boord is, vervroegt hij de feestelijkheden, verbonden aan zijn verjaardag maar een beetje, zodat ge durende de gehele tijd een bijzon dere Sinterklaassfeer aan boord zal heersen. Nederland behoeft inmiddels niet bang te zijn, dat de goede Sint dit jaar niet in het waterlandje zal ko men, want hij komt op 3 December te Rotterdam aan en de twee dagen, die hem dan nog resten, zijn voor de machtige heilige meer dan voldoende om de rit over de daken, die op 5 De cember gehouden moet worden, tot in alle onderdelen nauwkeurig voor te bereien In het hiernavolgende bezinnen Wij Ons aldus schrijft de bisschop op de speciale problemen van de ver schillende gebieden in Ons Bisdom, in de wetenschap, dat de gesignaleer de gevaren niet overal dezelfde zijn. Ieder gebied kenmerkt zich door een eigen problematiek. Overzien Wij Ons Bisdom, dan kun nen Wij enkele categorieën onder scheiden. In de eerste plaats denken Wij aan onze grote steden en indus triële centra die, zoals blijkt uit de krachtige bevolkingsontwikkeling der laatste eeuw, het meest door de maatschappelijke veranderingen wer den getroffen. Zeer speciaal verdie nen daarnaast Onze aandacht de ge bieden en plaatsen, welke naar het zich laat aanzien, thans voor een soortgelijke revolutionaire ontwikke ling staan als de huidige grote cen tra een eeuw geleden. Vervolgens zijn het de plattelands gebieden met hun in het algemeen hoge geboortecijfers doch geringe economische ontwikkelingskansen, waar grote problemen van godsdien- jstige en maatschappelijke aard om een spoedige oplossing vragen. Uit het oogpunt van de zielzorg zowel als van de maatschappelijke en culturele opbouw, is het daarbij gewenst een onderscheid te maken naar gebieden, waarin het katholieke bevolkingsdeel sterk vertegenwoordigd is, en gebie den. waar de katholieken slechts een geringe minderheid van de totale be volking uitmaken. Vanwege de ernst der vraagstuk- ken, die zich in de verschillende ge bieden voordoen, zou men in zekere zin in het grootste deel van Ons Bis dom bijzondere voorzieningen moe ten treffen op godsdienstig en maat- schappelijk-cultureel terrein. In dit gedeelte van Onze beschouwingen zullen Wij hierop Onze aandacht richten, echter speciaal voor die ge bieden, waar tengevolge van het in grijpend karakter der problemen zo wel priesters als ieken bijzondere pastorele en apostolische taken die nen te ontwikkelen en waar boven dien de katholieken een doeltreffen de invloed zullen dienen uit te oefe nen in de organen, waaraan de maat schappelijke vormgeving is toever trouwd. Deze gebieden duiden Wij aan met de naam „geestelijke ontwik kelingsgebieden". Wanneer Wij in het onderstaande de onderscheidene gebieden in ogen schouw nemen, bedoelen Wij daar mede geenszins op dit ogenblik Ons gehele Bisdom tot Geestelijk Ont wikkelingsgebied te verklaren. Wij zijn er integendeel diep van doordrongen dat de gecompliceerd heid der vraagstukken en de omvang van de werkzaamheden, aan de op lossing daarvan verbonden, Ons no pen tot een sterke beperking van ons programma» I. Steden en industriële centra. Ten aanzien van onze grote steden en onze industriële centra moeten Wij vaststellen, dat ondanks de krachtsinspanningen van priesters en leken, en het krachtig en intens be leven van de godsdienst door steeds grotere groepen van gelovigen, ook jongeren, het ontkersteningsproces, nog steeds geen keer schijnt te ne men. Wij staan voorts voor het feit dat op grond van Onze pastorele ervarin gen van de studies aan dit onder werp gewijd, het inzicht is gegroeid dat sociale factoren in het ontkerste ningsproces van de industriële centra een grote rol spelen, en dat vooral die maatschappelijke groepen, die het meest in de maatschappelijke dynamiek meegesleurd werden, voor de geestelijke bedreiging een grote vatbaarheid toonden. Zo bedraagt b.v. het percentage onkerkelijken in Amsterdam onder de arbeiders rond 60. Gaat men verder de verhoudingen onder de afzonderlijke categorieën na, dan blijkt dat de minst geschool den daaronder een hoger percentage onkerkelijkheid vertonen dan de meer geschoolden. Dit is met allerlei nuances de situ atie in al onze grote agglomeraties. Wij wijzen, voor wat de oude indus triegebieden betreft, op de geestelij ke problematiek van de Zaanstreek. Hoewel hier geen grootscheepse ont wikkeling te verwachten is en vol gens de deskundigen dan ook geen grote stedebouwkundige uitbreidin gen in uitzicht zijn, vraagt de gods- dienstiggeestelijke situatie aldaar bijzondere aandacht. Eerder en in sterkere mate dan waar te lande ook keerde zich de be volking van dit gebied van de ker ken af en kwam onder de invloed van het marxisme. Wij hopen, dat in grote delen van het Noorden van Noord-Holland ook op het platte land maar zeer in het bijzonder in de nijvere Zaanstreek, waar een sfeer van traditioneel geworden on kerkelijkheid heerst, de bevolking tot haar eigen levensgeluk de grote waarde van een godsdienstige opvoe ding weer sal gaan erkennen. Zoals Wij reeds zeiden komt er aan de groei van onze steden en het ontstaan van nieuwe stedelijke ag glomeraties geen einde, zolang de spanning aanwezig is tussen bevol kingstoename en bestaansbronnen. Hebben Wij bij gelegenheid van Kerkenbouw-Zondag er telkenjare op gewezen aan hoevele materiële voorzieningen in de vorm van ker ken, scholen en verenigingsgebou wen dringend behoefte is, thans wij zen Wij u op de noodzaak van de geestelijke, maatschappelijke en cul turele opbouw waarvoor Wij in deze nieuwe agglomeraties komen te staan. Hoeveel goeds ook Ons Bisdom ont leent aan het godsdienstig leven in de grote steden, welk een sterk gods dienstig element de katholieken ook vormen in de moderne stedelijke be schaving, het blijft een zaak van Onze voortdurende bezorgdheid, dat wij ook in onze nieuwe steden en wijken niet zullen ontkomen aan het godsdienstig proces van verval, dat zovelen van Q'~ y. Moederkerk ver vreemdde, wa fjfËfe' de ideologische groepen, die geven aan deze nieuwe agglomeraties, hun ideeën niet op christelijke beginselen bou wen. Wij denken hierbij aan de nieuw te bouwen tuinsteden in Amsterdam Nieuw-West, aan de snelle uitbouw van 's lands administratieve centrum 's-Grayenhage, aan de belangrijke uitbreidingen, welke in economisch bloeiende steden als Haarlem, Lei den en Delft in uitvoering en in vooruitzicht zijn. Ook wijzen Wij op de uitgebreide woonagglomeraties welke in het ge bied van de Nieuwe Waterweg, rond de snel zich uitbreidende fabrieks complexen van Nederland s zware in dustrieën. in aanbouw zijn. Daar is in de eerste plaats de grote uitbrei ding in Rotterdam-Zuid, waar, naar verwacht wordt, alleen al in de .satel lietstad Hoogvliet in de toekomst 60.000 mensen zullen wonen. Nauw met de ontwikkeling van Rotterdam is ook verbonden de groei der andere grote Nieuwe Waterweg gemeenten Schiedam en Vlaardingen, terwijl voorts de ontwikkeling der eilanden, door de aldaar te vestigen industriële en recreatieve accomoda- tie, tot een belangrijke bevolkings ontwikkeling aanleiding zal kunnen geven. Wij hebben in het licht van het bovenstaande in overweging geno men, het gebied ten Zuiden van de Nieuwe Waterweg en vooral Rotter dam-Zuid, tot geestelijk ontwikke lingsgebied te verklaren. Wij zijn de laatste jaren getroffen door de snelle urbanisering van het gebied vond de zogenaamde IJmond. De uitbreiding van de basis-indus trieën, zoals die in de komende de cennia wordt verwacht, zal dit ge bied een" in toenemende mate stede lijk karakter geven. Wij weten, dat snelle urbanisering van dit in over wegende mate plattelandsgebied slechts kan geschieden door een mas sale immigratie van arbeidskrachten uit het platteland. Een bevolkings ontwikkeling, welke in enkele decen nia meer dan 140.000 personen zal kunnen bedragen, kan op geen an dere wijze tot stand komen. Wij aar zelen niet dit gebied bij uitstek een geestelijk ontwikkelingsgebied te noe men. Wij hebben daarom gemeend reeds op dit tijdstip over te moeten gaan tot het in het leven roepen van een regionale stichting, genaamd „Opbouw Katholiek Kennemerland", welke haar voorlichtende, coördine rende en zonodig uitvoerende taak inzake "het maatschappelijke en cul turele opbouwwerk van dit gebied verricht, overeenkomstig de door Ons goed te keuren richtlijnen van de Adviescommissie voor de geeste lijke ontwikkelingsgebieden in het Bisdom Haarlem.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9