Regering keurt 6% goed Hermes-D.V.S. voor rechtbank in het ongelijk gesteld In het Krelagehuis zocht jury naar best houdbare dahlia 12.000 televisietoestellen Wolhandkrabben teisterende fuiken in Maaslandse wateren DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Loonsverhoging (niet verplicht) met ingang van 1 October De regering heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het voor stel van de Stichting van de Arbeid in zake een algemene vergunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent. Aan het college van rijksbe middelaars is in verband hiermede medegedeeld, dat de richtlijnlonen, die door 't college en de Stichting van de Arbeid bij de beoordeling van loonvoorstellen plegen te worden ge hanteerd, met ingang van het loon- tijdvak waarin 1 October valt, met zes procent kunnen worden ver hoogd. In de practijk betekent dit dat de organisaties, betrokken bij collectie ve arbeidsovereenkomsten en loon regelingen, die van deze mogelijk heid tot loonsverhoging gebruik wil len maken, na onderling overleg voorstellen tot wijziging van de be- -effende collectieve arbeidsover- nkomst of loonregeling bij het col- ge aanhangig kunnen maken en, voor zover deze voorstellen de ge noemde zes procent niet overschrij den, van goedkeuring verzekerd kunnen zijn. Voor lonen, welke niet in een CAO of loonregeling geregeld zijn, zal door het college met ingang van de zelfde datum een algemene vergun ning tot een loonsverhoging van maximaal zes procent worden gege ven. DE A.S. LOONSVERHOGING GELDT ALLEEN VOOR RECHTENS GELDENDE LONEN. De Stichting van de Arbeid vestigt in overleg met het College van Rijksbemiddelaars er de aandacht op, dat de algemene vergunning tot loonsverhoging met maximaal 6 pet. genoemd in het regeringscofhmuniqué van 20 September j.lv alleen betrek king heeft op rechtens geldende lo nen. Onder rechtens geldende lonen van werknemers vallende onder col lectieve arbeidsovereenkomsten en bindend vastgestelde loonregelingen worden verstaan die lonen, welke overeenkomstig de inhoud van de Staking te Velsen 200 man werken weer De staking aan de tunnelbouw te Velsen, die geleid wordt door niet- erkende vakorganistles schijnt niet die vruchten af te werpen, die de or ganistoren ervan verwacht hebben. Gisteren zijn bijna 200 tunnelbou wers weer aan het werk gegaan en iedere oproep om de staking voort te zetten, oogstte slechts een uiterst ma tig resultaat. Toch is de staking nog niet geheel gebroken en ruim 233 stakers beslo ten gistermorgen in een vergadering nog het werk niet te hervatten. Daar bij moet rekening gehouden worden met een groot aantal onder hen, dat zich door hun houding niet meer in dienst van de uitvoerende maatschap pij kan 'beschouwen. De 23-jarige L. Bolier en de 18- jarige J. Bodbijl, beiden uit Bruinis- se, zijn Zondagavond om half twaalf op de Rijksweg SteenbergenAnna Jacobapolder met een auto in de bossen bij de Heem tegen een boom gereden en op slag gedood. Beiden waren ongehuwd. genoemde overeenkomsten en rege lingen voor de daarbij betrokkenen gelden. Feitelijk uitbetaalde lonen, welke hoger liggen, dan de rechtens gelden de lonen, mogen niet worden ver hoogd met het verhogingspercentage, dat op de desbetreffende C.A.O. of regeling ingevolge het regerings communiqué van 20 September wordt toegepast. Zij dienen met de gewij zigde inhoud van de C-A.O. of rege ling in overeenstemming te worden gebracht. NIEUW TWEEDE KAMERLID. Dr. W. H. Vermooten, te Amster dam, zal in de Tweede Kamer de plaats gaan innemen van de heer J. J. Vorrink (P.v.d.A.). De heer Vorrink heeft onlangs als lid bedankt. NEGEN JAAR VOOR BROODBEZORGER DIE TYPISTE VERMOORDDE. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 37-jarige brood bezorger Engel K. uit Den Haag ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaaar met aftrek van voor arrest. K. werd schuldig bevonden aan de dood van de 31-jarige typiste Yula van der Poorden. In de nacht van Zaterdag 6 en Zondag 7 Maart j.l. zou hij dit meisje, dat bij zijn moeder in huis woonde door wurging om het leven hebben gebracht. De officier van justitie had tegen K. een gevangenisstraf van twaalf jaar en ter beschikking stelling van de regering gerequireerd. Eskadron van Kon. Luchtmacht in Duitsland gestationneerd 1 De luchtvaartmedewerker van de dit voornemen werkelijkheid zal „Times" berichtte Maandag dat het squadron no. 306 van de Nederland se Koninklijke Luchtmacht dat zal deelnemen aan de oefening „Battle Royal", die tot en met 28 September in Duitsland wordt gehouden, de eer ste Nederlandse eenheid zal zijn die in de toekomst haar vaste basis zal hebben in West-Duistland. Bij informatie te 's-Gravenhage vernam het ANP, dat het inderdaad in het voornemen ligt het genoemde squadron permanent in West-Duits- land te stationneren. Het is evenwel nog niet met zekerheid bekend of Windhoos boven Groningen Een hevige storm, waarin windsto ten voorkwamen van 90 km per uur en die gepaard ging met een wind hoos en sterke slagregens, is Maan dagmorgen door de provincie Gro ningen getrokken. In de stad Gro ningen werd vooral de woonschepen haven getroffen. Verscheidene sche pen werden losgeslagen en veel dek materiaal werd vernield. In het Sterrenbos knapte een aan tal dikke bomen af. Op het gemeen telijk kampeerterrein aan de Hoorn- sedijk nam de windhoos vier zomer huisjes mee, waarvan de daken en ander materiaal tot op 300 meter af stand terecht kwamen. Aan de Oos- terweg werd de bovengrondse lei ding van het electrische net vernield. De windhoos trok over Haren, waar een aantal bomen werd ont worteld, in Zuidelijke richting. Voor zover wij konden nagaan, werd in de provicie Groningen geen noemens waardige schade aangericht. BOTEN IN NOOD OP IJSSELMEER Tengevolge van een hevige wind stoot tijdens een onweersbui sloeg gisteren een vissersvaartuig op het lJsselmeer om. De schipper met zijn beide zoons geraakten te water, doch konden zich vastklampen aan de omgeslagen boot. Het ongeval was opgemerkt door de bemanning van een in de nabij heid varende boot, die de schipbreu kelingen tijdig uit hun benarde po sitie kon verlossen. Verschillende andere vissersvaar tuigen liepen tijdens deze storm eveneens averij op. worden en wanneer het squadron dan van basis zal verhuizen. Het squa dron no. 306 is thans uitgerust met „Thunderj et—straalj agers. Vrouw vermoord Een afschuwelijke ontdekking werd Zondagavond omstreeks half elf gedaan, toen een voorbijganger achter een garage aan de Zutphense- laan te Deventer het lijk aantrof van de 50-jarige lompenkoopvrouw Van D. Zij is vermoedelijk door wurging om het leven gebracht. Van de da der was vanmorgen nog geen spoor gevonden. De vrouw, die als „kleine Ko" be kend staat, was gehuwd en moeder van enige kinderen. Op het tijdstip, dat het ontzielde lichaam werd ge vonden, was de vrouw vermoedelijk een kwartier dood. In verband met de moord heeft de Deventer recherche aangehouden de 38-jarige grondwerker v. d. B. uit Gorssel. De man heeft nog niet bekend. Beroepsvoetballer moet zich aan contract houden De president van de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam, mr. J. van Vollenhoven, heeft uitspraak gedaan in het korte geding, dat de beroepsvoetbalclub Rotterdam aan hangig had gemakt tegen de voetbal vereniging Hermes-D.V.S. te Schie dam. Zoals bekend had de beroepsvoet balclub een contract met de speler F. J. Osterholt, die 2.000ineens zou ontvangen plus een salaris van 50.per week cn premies voor gespeelde wedstrijden als semi-be- roepsvoetballer. Hij verbond zich hiermee uitsluitend in dit elftal of een ander elftal van de Nederlandse Beroepsvoetbalbond uit te komen en niet dan met schriftelijke toestem ming deel te nemen aan niet door die bond georganiseerde evenementen. Hoewel deze toestemming niet ver leend is, is hij voor Hermes-D.V.S. gaan spelen, welke vereniging hem op 5 September j.l. heeft opgesteld in een wedstrijd tegen Excelsior. Volgens de beroepsvoetbalclub Rot terdam kon Hermes-D.V.S. dit doen door contractbreuk van Osterholt en de Schiedamse vereniging heeft vol gens de beroepsclub de contractbreuk uitgelokt en bevorderd. De beroepsvoetbalclub Rotterdam had de president van de rechtbank nu verzocht Hermes-D.V.S. te ver bieden Osterholt op. te stellen en de club eiste een dwangsom vaij 5.000 voor iedere overtreding. Vanochtend deed de president uit spraak en hij stelde de beroepsvoet balclub Rotterdam in het gelijk door Hermes-D.V.S. te verbieden Oster holt in een van haar elftallen op te stellen, te doen deelnemen aan een trainingsavond, ook niet als reserve- ipeler op te stellen, noch als trainer e laten optreden. Er werd een dwangsom van 5.000.vastgesteld voor iedere overtreding van deze uit- In een uitvoerig vonnis ging de president in op de verschillende overwegingen van beide partijen en in het vonnis werd een ontkennend antwoord gegeven op de vraag of Hermes-D.V.S. gerechtigd was Oster holt op te stellen. Ook was Osterholt Ere-promotie directeur Neher Karaktersterkte en aanleg voerden promovendus naar ingenieurschap Aansporing voor ieder uit natuurlijke charme In de keuringszaal van het Kre lagehuis stonden de dahlia'sDat was gistermorgen en om U de waar heid te zeggen: er stonden vazen tussen, waarvan de bloemen er alles behalve fris uitzagen. Dat had trou wens zijn reden. Deze dahlia's ston den er namelijk al van Donderdag morgen af, want de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur had weer een wedkamp voor de best houdbare dahlia op de kalender gezet. Vrijwel alles, wat naam en faam heeft in de Nederlandse dahliawereld had enkele soorten ingezonden, die een gooi naar de zo begeerde wissel beker moesten doen en de jury, die de beste dahlia moest aanwijzen kreeg het dan ook niet cadeau. Er stonden diverse variëteiten, die deze drie en een halve dag zonder ernstige sporen van verval hadden overleefd. Het werd tenslotte half één, voordat de jury een punt kon zetten achter de beoordeling en aan de openbaar heid kon prijs geven, dat de rose s.c. Princess Royal van N. J. van Oosten uit Den Haag het hoogste aantal punten had behaald van de groot- bloemigen. Van de middelgroten werd Pink Profusion van K. Maarse Dzn., Aalsmeer, uitverkoren, terwijl L. A. Hoek, Den Haag, de beker voor de best houdbare kleinbloemige dahlia veroverde met de pompon Potgieter. Nauwelijks bedreigd In de prijsvraag voor de groot- bloemige werd de firma v. Oosten nauwelijks bedreigd, daarop de 2e plaats de gele s.c. Arsenal van deze firma volgde. Nummer drie werd in deze afdeling de rose s.c. Fortune van K. Maarse Dzn. jr., Aalsmeer. Bij de middelgroten liet de fa. Van Oosten even zien, dat hij meer kans paarden op dit gebied heeft. Want het mocht dan zo zijn, dat in deze klasse Fortune van de fa. Maarse met de wisselbeker ging strijken, op de tweede plaats volgde Passion van de fa. Van Oosten en op de derde Pris ma, eveneens van deze Haagse kwe ker. Van de kleinbloemigen behaalde, zoals gezegd, L. A. Hoek uit Den Haag, de trophee binnen met pompon Potgieter, gevolgd door Medaillon van de fa. Bruidegom, Baarn en de pompon Quick van Maarse, Aalsmeer. Veel nieuws was er uiteraard op dahliagebied verder niet. In hoofd zaak waren soorten geëxposeerd, die dit seizoen al meer ten tonele zijn gevoerd en ook op de nationale ten toonstelling in Hillegom hebben ge prijkt. De fa. Belle en Teeuwen te Lisse, die vorige week een frappant mooie stand met Montbretia's naar voren had gebracht, toonden nu een tafel vol met het fraaie Abessijnse knolgewas Acidanthera bicolor Mu- rielae. Een artikel, dat reeds voor de oorlog hier in cultuur was, maar dat eerst de laatste jaren flinke opgang maakt. Als laatste der Mohicanen stond daar ook nog de blauwe gladiool Gratia van C. S. van Dobben de Bruijn jr., Noordwijk. De bloemen waren van „pitten" gesneden en za gen er nog prima uit. Onder buitengewoon grote belang stelling is gisteren te Delft het ere doctoraat in de technische weten schappen verleend aan de heer I. Ne her, aftredende directeur van de P. T.T. Onder de aanwezigen waren dr. Drees en vele ministers. De promotor, prof. ir. L. H. M. Huydts, schetste in zyn rede een aan tal facetten van de levensloop van de promovendus, die met een manco aan opleiding startte, maar door brillante aanleg en grote karaktersterkte een ingenieurschap bereikte, dat in het maatschappelijk leven var» ons land zich op vele en grootse wijzen mani festeerde. Met bokshandschoenen aan Een gedisciplineerd karakter met neiging zichzelf nooit te ontzien maar met een menselijke instelling zó, dat de aansporing van anderen ontspruit uit een natuurlijke charme, uit een warme belangstelling voor al het werk dat ieder betreft, iedere per soon, hoog of laag geplaatst". Met deze woorden besloot prof. Huydts zijn rede en overhandigde de bul, er in een persoonlijk woord nog herinnerend, dat hij en dr. Neher in hun jonge jaren al eens tegenover elkaar hadden gestaan en wel met bokshandschoenen aan „De bijzondere onderscheiding, die my deelachtig is geworden, stemt mij", zo zeide de jonge doctor in zijn rede, „niet alleen tot dankbaarheid, maar tevens tot grote bescheidenheid. De technische wetenschappen immers omvatten een breed gebied en een welke gaven hem ook geschonken mogen zyn, kan daarvan slechts zo n klein deel met enige gedegenheid kennen, dat hem slechts bescheiden heid past". volgens de president niet in een zo danige geestestoestand, dat hy zijn wil niet kon bepalen. Gedaagde had niet het recht de nietigheid van de overeenkomst te bepalen. De verbin tenis is niet nietig zoals de Schie damse vereniging haar leden voor houdt. aldus de president, die ook inging op de overweging van gedaag de als zou eiseres slechts winst be ogen, want de president zegt in zijn vonnis, dat het organiseren van voet balwedstrijden door Hermes'-D.V.S. niet louter onbaatzuchtig is. Ook had de gedaagde gesteld, dat de overeen komst nietig zou zijn, omdat deze in strijd zou zijn met het fabrieksregle- ment van Wilton-Feijenoord en de Arbeidswet, doch dit standpunt is volgens de president niet juist. Het in strijd zijn met het arbeidsregle ment is een kwestie van de rechter en de arbeidswet laat ruimte voor dispensatie, aldus het vonnis. GIFT VAN PRESIDENT COTÏ. i Tijdens zijn verblijf in Amsterdam heeft president Coty aan de burge meester een bedrag van 2000 ge schonken met het verzoek dit be drag ten goede te doen komen aan het speciale werk in de hoofdstad. De burgemeester heeft nu aan de president meegedeeld, dat hij deze gift verdeeld heeft tussen de Van Brienenstichting „De Star", die in huisvesting voorziet van bejaarde echtparen en alleenstaande vrouwen, en het Collectecomité „Kinderuitzen ding", dat uitzending van zwakke kinderen verzorgt. BOEKHOUDER VAN BLOEMEN HANDELAAR TE AALSMEER VEROORDEELD. Het Amsterdams Gerechtshof heeft vanochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen de 31-jarige correspon dent-boekhouder G. E. uit Aalsmeer, die gedurende zijn arbeidsperiode van drie jaar tussen 1948 en 1951 als boekhouder in dienst is geweest bij de bloemenhadelaar-exporteur G. Tuning te Aalsmeer. Wegens een op lange termyn ge pleegde verduistering in dienstbe trekking ten nadele van deze bloe de bloemenhandelaar-exporteur G. dachte conform de eis acht maanden gevangenisstraf op, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van een reclasseringsvereniging te Haarlem. Als bijzondere voorwaarde was in dit arrest nog opgenomen, dat de verdachte zijn voormalige werkgever wekelijks tien gulden zal moeten af betalen, ten einde zijn schuld, die en kele duizenden guldens bedraagt, af te lossen. In eerste instantie was deze ver dachte door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. TRAM OMGESLAGEN. Op de hoek van de Tweede Rose- straat en de Beyerlandselaan te Rot terdam is gistermiddag een tramwa gen van de R.T.M, omgeslagen. En kele personen liepen lichte snywon- den op. Afschaffing van schoolgeld Teruggave tot 1 Sept. 1953 Uit de desbetreffende memorie van antwoord van de minister van Onder wijs, mr. Cals, blijkt, dat de terug werkende kracht van de verlaging en gedeeltelijke afschaffing van schoolgeld tot 1 September 1953 ge handhaafd blijft. Het wetsvoorstel beoogt de afschaf fing van het schoolgeld voor de leer plichtige jeugd, een niet onaanzien lijke verlaging van het schoolgeld tarief voor de hogere leerjaren van u.l.o., v.h.m.o. en lager nijverheids onderwijs alsmede voor de leerlin gen van kweekscholen en voor scho len voor uitgebreid lager en middel baar nijverheidsonderwijs, en een be langrijke vereenvoudiging in de veel soortigheid van tarieven voor de ver schillende takken van onderwijs. Daarnaast zal nog een beslissing moeten worden genomen op het ont werp van wet tot wijziging van de hoger-onderwijswet, ingediend 3 No vember 1953. Op 30 Januari 1954 is de memorie van antwoord versche nen. In dit ontwerp wordt voorge steld, het college geld bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen. Minister Cals wil het bedrag van f 325 terugbrengen tot 200. Eurovisie-experiment is geslaagd Er zijn op het ogenblik ca. 12000 televisietoestellen in ons land. De zendtijd neemt toe. Tussen 15 Augus tus en 1 October is er geen drie uur, maar gemiddeld zeven uur per week uitgezonden. Uit een door de Ned. Televisie stichting gehouden enquête is geble ken, dat de kijkers met het experi ment der eurovisie tevreden zijn. Te gen het einde van deze maand zal een conferentie over dit vraagstuk worden gehouden, waaraan acht lan den zullen deelnemen. In het komende kwartaal zullen naast de normale Nederlandse uit zendingen zeker een twintig uitwis selingsprogramma's komen met daarnaast nog incidentele relayerin- gen. Volgend jaar zullen vermoede lijk eenmaal in dq 10 of 14 dagen speelfilms -door de televisie worden vertoond. Deze mededelingen werden Zater dag gedaan, op de vergadering van de verenigingsraad van de VARA te Hilversum. De VARA telt momenteel 319.000 leden. Een motie werd aan genomen waarin gepleit wordt voor het plaatsen van steunzenders om dat in verscheidene delen des lands nog geen televisie uitzendingen kun nen worden ontvangen. Op trek van zoet naar brak De Maaslandse wateren hebben op het ogenblik een invasie van wol handkrabben te doorstaan. De die ren zijn weer op trek van het zoete naar het brakke water en trachten door de sluizen van Maassluis en Vlaardingen de rivier op te komen. Ongelukkigerwijs valt deze trek sa men met de trek van de paling naar de zee, zodat er thans vele paling fuiken van beroepsvissers uitstaan. De krabben vernielen op hun weg de fuiken totaal. Een visser uit Maas land haalde uit zijn zwaar gehaven de netten reeds 800 wolhandkrabben naar de oppervlakte. De laatste jaren is er op alle mo gelijke manieren geprobeerd een middel te ontdekken om van de schadelijke krabben af te komen. Er werd o.a. een besmettelijke ziekte onder hen verspreid. Tot op heden is er echter nog slechts één middel goed gebleken en dat is de hamer. Huldiging van 3-jarige redder uitgesteld Lag met driewieler in het water Mr. J. C. Lycklama, burgemeester van Wormerveer zat hedenmorgen in het gemeentehuis te wachten met een geschenk in de hand om dit uit te reiken aan de 3-jarige Gerard Muy- izert.^ die drie weken geleden een meisje van 2 jaar van de verdrin kingsdood heeft gered. Na enige tijd kreeg de burgemees ter de mededeling, dat de huldiging niet kor. doorgaan, want de redder- was op zyn beurt te water geraakt. Hij was met zijn drie-wieler in de zelfde sloot gereden waaruit hij eni ge weken geleden net meisje tijdig had opgehaald. Een dame uit de buurt heeft de jonge redder gered. Het bezwaar is dat er slechts een zeer klein percentage uitgeroeid kan worden. Toen enkele jaren voor de oorlog de Chinese wolhandkrabben vi< Hamburg in de Friese wateren ver schenen, hebben de vissers daar ja- DE GAS VERSTIKKING TE IJMUIDEN. De echtgenote van de heer E. F. L. te IJmuiden, die Vrijdag ten gevol ge van gasverstikking in zijn woning om het leven is gekomen, verkeert op het ogenblik buiten levensgevaar. Het ongeluk is gebeurd doordat een te zware gasslang van de leiding is gesprongen en men verzuimd nad het muurkraantje af te sluiten. Hier door stroomde de gehele bovenver dieping, waar het echtpaar sliep, vol gas. Pas in de loop van de ochtend werd het ongeluk ontdekt. OVERTREDINGEN WAREN- EN VLEESKEURINGSWET. Overtreding van verordeningen krachtens vleeskeuringswet of de warenwet zal voortaan worden aan gemerkt als een economisch delict, waarvan de vervolging in handen komt van de officieren van justitie. Een desbetreffend voorstel van wets, wijziging is gisteren door de minis ters Donker, Mansholt en Suurhoff bij de Tweede Kamer ingediend. HAAGSE POLITIERECHTER. Heling. Voor heling subsidiair schuldheling stond een 48-jarige op koper uit Zwammerdam terecht voor de Haagse Politierechter. Hij had en kele malen vliegtuigalluminium ge kocht, dat van misdrijf afkomstig was. Ook kocht hij enige vliegtuig- accu's. „Ik ben vreselijk stom geweest", zei verdachte. Hij had wel gemerkt dat er een luchtje aan zat en had de Vier jaar geëist tegen invalide Wegens dodelijke mishandeling van a.sschoonzoon De officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank heeft vier jaar gevangenisstraf geëist met daar na terbeschikkingstelling van de re gering tegen de 44-jarige invalide koopman K. L. G. te Hoensbroek we gens zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende van de 19-jarige mijnwerker W. A. M. Kersten. Op 10 Juli was een dochter van verdachte met haar verloofde, het slachtoffer K., in de ouderlijke wo ning te Hoensbroek teruggekeerd. Haar vader had onaangename op merkingen gemaakt over de repara tiekosten der nylonkousen van zijn dochter. Bij de daaruit volgende twist koos K. de partij van zijn meis je. G. brak toen in woede uit, waar bij hij zich tegen de jongeman keer de. Met een vlijmscherp zakmesje heeft verdachte hem een steek in de zijde toegebracht. Het fatale gevolg van deze steek bleek eerst, nadat G. een riek uit de schuur had gehaald en daarmee naar het slachtoffer had gestoken. De getroffene zakte toen stervend ineen. De steek met de riek veroorzaakte echter slechts een on beduidend wondje. De officier concludeerde, dat het oogmerk om iemand van het leven te beroven, niet bewezen was; wel het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De raadsman vroeg o.a. de recht bank aan verdachte een zo kort mo gelijke vrijheidsstraf op te leggen. De rechtbank zal op 4 October uit spraak doen. Teglijk stond terecht de 34-jarige schrijver W. J. van E. uit Den Haag, die het alluminium met zijn eigen auto had vervoerd van het vliegveld Valkenburg naar de opkoper. Hier voor had hij telkens een belóning ge accepteerd. De officier van Justitie eiste wegens heling tegen de opkoper zes weken gevangenisstraf en tegen Van E. vijftig gulden boete of 25 dagen. De raadsman bepleitte een boete en een voorwaardelijke starf. Het vonnis luidde voor de opkoper 500 boeter of 100 dagen en een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand. Van E werd veroordeeld tot 50 boete. Diefstallen. Voor de Haagse Po litierechter verscheen een winkeljuf frouw uit Wassenaar, wier zaak op 15 Maart was aangehouden voor het uitbrengen van een psychotrisch rap port. In dit rapport werd geconclu deerd dat verd. verminderd toereke ningsvatbaar is. De winkeljuffrouw had meermalen diefstal gepleegd, tenminste tot een bedrag van 800. De officier van Ju stitie eiste, rekening houdend met het rapport, twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclas sering. Overeenkomstig de eis werd verdachte veroordeeld. Valsheid in geschrifte. Een 52- jarige landbouwer uit Leiden had in 1952 en 1953 meermalen valsheid in geschrifte gepleegd t.a.v. ondersteu ning. Hij had de inkomsten van zijn inwonende stiefkinderen op 'n spaar bankboekje laten zetten en deze niet opgegeven. De verdachte betoogde voor de Haagse Politierechter dat hij niet goed op de hoogte was geweest. Hy zou onbewust hebben gehandeld, open en bloot. De verdachte toonde zich verontwaardigd over de gang van zaken, maar de officier van Justitie vond dat hij daartoe allerminst re den had en eiste: zes weken gevan genisstraf voorwaardelijk, terugbe taling van het te veel ontvangen geld en 100 boete of 50 dagen. Het vonnis was conform dc eis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7