1955 zal 243 mill, gunstiger zijn dan 1954 Millioenennota in cijfers gevangen Neerlands nijverheid en wereldconjunctuur brachte" begroting van de lopende dienst bijna in evenwicht Defensielasten worden verlicht Slechts 8 millioen &r- 80- Zoals zij was» werd en worden zal Hoe zij was en hoe zij werd Millioenennota'54t ontsierd met tegen vallers, wekt toch geen pessimisme 841 Millioen ixtest asa Nederland als debiteur t Aantal faillissementen neemt verder af DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 QE ONTWERPBEGROTING VOOR 1955 staat in het licht van de tegen woordige gunstige economische ontwikkeling. Eén van de uitgangs punten, waarop zij werd gebaseerd, is de veronderstelling, dat een betrek kelijk gunstige wereldconjuctuur ook in 1955 zal voortduren en als gevolg hiervan het nationale inkomen zal stijgen, hetgeen op zijn beurt weer door werkt in de opbrengst van de belastingmiddelen. De monetaire toestand kan gezond worden genoemd. Het niveau der rijksuitgaven laat in verhouding tot het nationaal inko men een daling zien, niet alleen ten opzichte van de ontwerpbegroting voor 1954, maar ook ten opzichte van de vermoedelijke uitkomsten voor dat jaar. Bovendien mag men op iets langere termijn rekenen met een wegvallen of een verlaging van verschillende categorieën van uitgaven, zoals o.m. her stelbetaling oorlogs- en rampscliaden. kostprijsverhogende belastingen, als op het gebied van de directe belas tingen in de persoonlijke sfeer (in komsten- en loonbelasting en vermo gensbelasting). Het meer bevredigende karakter van het begrotingsbeeld voor 1955 blijkt reeds uit het feit, dat de lo pende dienst (de gewone dienst, te zamen met de buitengewone dienst I en het landbouw-egalisatiefonds) met een nadelig saldo van 8 min na genoeg in evenwicht is. De kapitaal- dienst (buitengewone dienst n) sluit met een nadelig saldo van 560 min zodat op de gehele begrotingsdienst een tekort resteert van 568 min. Mogelijkheden worden benut. De ontwerp-begroting 1955 poogt de gunstige conjunctuur, waarin ons land zich bevindt, aan te moedigen en tevens te komen tot een verdere versteviging van de Nederlandse economische positie, opdat daardoor een verantwoorde basis wordt ver kregen voor een nieuwe verlichting van lasten. In 1955 zal de nog resterende ver zwaring van de belastingdruk, die 4 jaar geleden in verband met het de fensieprogramma werd ingevoerd, komen te vervallen Het nog reste rende deel van de defensieyerhoging der vennootschapsbelasting zal ech ter ook dan nog voor de helft ge handhaafd blijven en het daardoor vrijkomende bedrag zal ten goede komen aan een verdere verlaging van de inkomstenbelasting. Verlichtende toekomst. Voor de jbren 1956 en volgende ligt echter een verdergaande vermin dering van fiscale druk in het voor nemen, zowel op het gebied van de Buitenlandse verplichtingen. Wanneer de ontwikkeling van het betalingsverkeer met het buitenland in 1955 daartoe de mogelijkheid biedt, zal verder worden voortgegaan met het treffen van maatregelen in de kapitaalsector, welke strekken tot aanwending van een verruiming der deviezenvoorraad, o.m. door ver vroegde aflossing van buitenlandse schuld. i h g V +698 gewone dienst -642 m 205 J buitengewone dienj -64 a| landbouw-egalisatiefonds^ Cijfers inmilLgld. |N EEN ELDERS GEPLAATSTE BESCHOUWING over het verloop van de millioenennota, die het vorig jaar de Staten-Generaal werd aangebo den, worden enkele feiten aangetipt, die oorzaak zijn geworden, dat sommige posten van de begroting in het afgelopen jaar ongunstig beïnvloed werden, terwijl andere posten weer een onverwacht gunstiger uitkomst te zien gaven. Onderstaand cijferoverzicht geeft een beel van de begroting 1954, zoals zij door de Staten-Generaal aanvaard werd, de vermoedelijke slotcijfers van deze begroting en het ontwerp begroting 1954, zoals zij heden aan de Staten-Generaal is aangeboden. Zoals men kan zien, geeft het lopende jaar geen reden tot pessimisme, terwijl de begroting voor het komende jaar verhoudingsgewijs althans een zeer florissant beeld geeft. In de ontwerp-begroting 1955 is echter nog geen rekening gehouden met een aantal uitgaven, welke zullen voortvloeien uit wettelijke regelingen, die op dit tijdstip nog niet tot stand zijn gekomen. Voor zover momenteel kan worden overzien, kunnen uit dien hoofde in 1955 aanvullende uitgaven worden verwacht voor: Opheffing der anti-cumulatiebepailngen nopens Indische pensioenen. Regeling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogeden. Regeling van het kleuteronderwijs. Wijziging wet buitengewoon pensioen 19401945. Hiermede zal naar schatting een bedrag zijn gemoeid van ongveer dertig millioen in totaal. aanvaarde vermoedelijke ontwerp begroting uitkomsten begroting 1954 1954 1955 Omschrijving Gewone Dienst: 4.471 4.763 4 678 5.376 Saldo 787 Buitengewone Dienst I (Uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) Uitgaven 1.033 Middelen 296 Saldo Landbouw-Egal. Fonds: Saldo 100 Gewone Dienst, buitengewone dienst I en Landbouw-Egal. Fonds: Saldo 595 Buitengewone Dienst II (kapitaals uitgaven en -ontvangsten): Uitgaven 1.062 Middelen 458 847 205 1.441 481 994 434 Saldo Gehele Dienst; Uitgaven (incl. nadelig saldo Landbouw-Egal. Fonds Middelen ai Saldo 604 6.716 5.517 1.190 841 568 Aansluitend op dit globale cijferoverzicht volgt hiernaast een statistisch overzicht van de diverse posten, die de verhouding tussen de begrotingen van 1954 en 1955 beïvloeden. In het schema zijn alleen de cijfers van de door de Staten-Generaal aan vaarde begroting voor 1954 en de thans aangeboden begroting over 1955 verwerkt. In onderdelen zullen de in het schema vermelde posten van 1954 dus een uiteindelijk ander en hoogstwaarschijnlijk meer gunstig beeld geven. Gewone Dienst: Buitengewone Dienst I (Uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter): Landbouw-Egalisaticfonds: Saldo Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouw- Egalisatiefonds Saldo: 609—706 Buitengewone Dienst n (kapitaals uitgaven en -ontvangsten): Saldo Gehele Dienst: Uitgaven (incl. nadelig saldo Landouw Fgal Fonds) Middelen 4.678 5.376 434 560 6.583 6.015 Middelen en uitgaven van de staat DIJ AL DE OPTIMISTISCHE KLANKEN, waarmede de Minister van Fi- nanciën hedenmiddag de Millioenennota voor het komende jaar aan de Staten-Genraal kon presenteren, klonk een minder klankvol geluid over de Millioenennota, die een jaar terug werd aangeboden. Was het aanvankelijk geschatte begrotingstekort toen 995 millioen gulden, hetgeen 327 millioen gulden hoger is, dan de begroting voor het komende jaar het werkelijke tekort voor dit jaar wordt thans door de minister begroot op 1199 millioen, hetgeen weer 201 millioen ongunstiger is. De minister verklaarde, dat de regering het thans lopende jaar steeds gestreefd heeft naar de verhoging van dé Nationale Welvaart en van de levensstandaard. De minister meent, dat dit streven resultaat heeft gehad en herinnert o.m. aan de belastingverlagingen van het afgelopen jaar. Naast deze vermindering van belasting-inkomsten, stond weer een verhoging, door de loonronden, die in het afgelopen jaar hebben plaats gehad. Doch de loonronden hadden wederom tot gevolg, dat de rijksuitgaven salarissen en andere posten aanzienlijk stegen. wachtingen verre overtroffen heb ben en nog overtreffen, hetgeen weer een afspiegeling is van de eco nomische vooruitgang. De minister schat, dat het tekort hierdoor verminderd zal worden met 358 millioen. zodat het eigenlijke te kort op de begroting van het vorig 841 millioen zal bedragen, hetgeen nog altijd 154 millioen lager is, dan bij de aanvang van het jaar veron dersteld werd en nog slecht 273 mil lioen lager, dan het geschatte tekort voor dit jaar. De minister wees er voorts nog op, dat de rijksuitgaven gezien in ver houding met het nationaal inkomen Enkele andere factoren zoals het afbetalen en vlottend maken van binnen- en buitenlandse schulden, met de daaraan vastgekoppelde in terestgevolgen, hebben tot de stij ging van het tekort medegewerkt. Daarnaast meent de minister ech ter, dat het tekort voor een deel weg gewerkt zal kunnen worden, door dat de belastingopbrengsten de ver- I 285 I 177 rotaal kostpr'jsverhogende belastingen 2439 totaal belastingen op winst inkomen en vermogen 2651 een daling te zien geven, die eerst op de thans aangeboden begroting scherp tot uiting komt. BEGROTINGSVERGEL'JKING 1953-1955 Oemiddefenvd.begrohng bedragen ca.6 milliard WAT KAN MEN MET FL.6,-MILLIARD DOEN? vien kan er ca 1S3hujska mers mer guldensbiTjet- ton mee vullen Als men gaal Mlen heef f men ca 77jaar nodig Men kan er ca «70.000 woningen Men kanercaOmilioen auto's voor kopen Men kan er ca48 millioen kopen Men kanercaSOmillioen cosfuums voor kopen Men kan er ieder mens op de wereld ca H. 2,50 van 9eïen |-Y~P-* Aan elkaar gelegd in gul- densbilietfen krijgen wij een afstond gelijk aan ca 15* rond de aarde Evenals dit in vorige jaren is ge schied, wordt ook in de millioenen nota 1955 aandacht besteed aan het verloop van de nationale schuld. Blijkens het overzicht heeft de da ling van de totale staatsschuld zich in de periode 30 Juni 195330 Juni 1954 verder voortgezet en Avel dit maal met een bedrag van 1.773 min., waarvan 1.394 min betrekking heeft op de binnenlandse schuld en 379 min op de buitenlandse schuld. Per 30 Juni jJ. beliep de schuld in totaal een bedrag van 21.928 min (per 30 Juni 1953 een bedrag van 23.701 min). In Augustus slechts 86 uitgesproken De gunstige economische ontwikke ling in ons land weerspiegelt zich in een voortdurende daling van het aantal faillissementen. Zo werden in Augustus j.l. 86 faillissementen uit gesproken, tegen 107 in Juli en 114 in Augustus van het vorige jaar. Ge durende de eerste acht maanden van het lopende jaar bedroeg het aantal uitgesproken faillissementen 883, te gen 1096 in de overeenkomstige maanden van 1953. Volgens een opgave van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel bedroeg het aantal faillisse menten in Augustus in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) 15 (v.m. 8; v.j. 8); Amsterdam 9 (15: 12); Zufd-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 6 (13; 17); Den Haag 5 (14; 20); Rotterdam 5 (6; 9); Utrecht 8 (5; 10); Gelderland 7 (12; 7); Noord-Brabant 10 (9; 16); Lim burg 5 (7; 6); Zeeland 6 (2; 0); Fries land 1 (6; 2); Groningen 5 (4; 1); Drente 1 (4: 2); Overijsel 3 (2; 4). Het aantal definitief verleende surséances van betaling was in Aug. 1 (7; 0), terwijl het aantal voorlopig verleende surséances van betaling 3 (16, 10) beliep. De cijfers over de eerste acht maanden van dit jaar be droegen voor de definitieve surséan ces en de voorlopige surséances resp 38 (v.j. 50) en 72 (v.j. 85). (•ailuajiaApv) Prins tot 20 October buitenslands Prins Bernhard zal vanmiddag tus sen vijf uur en half zes van het mili taire vliegveld Valkenburg vertrek ken naar Zuid-Afrika. De reis wordt gemaakt in een Dakota van de rege ring. Het gezelschap komt 25 September in Pretoria aan. Gedurende het laat ste deel van de reis zal het vliegtuig worden geëscorteerd door Harvard- vliegtuigen van de Zuidafrikaanse luchtmacht. Na het bezoek aan Zuid-Afrika, dat veertien dagen zal duren, zal de Prins op de terugtocht drie dagen verblijven in een natuurreservaat in Tanganjika. De Prins zal 18 October in Parijs besprekingen voeren met enkelen van hen, die de conferentie op de Bilderberg te Oosterbeek in het voorjaar hebben bijgewoond. De ze conferentie werd toen voorgeze ten door de Prins. Prins Bernhard zal 20 October in Nederland terugkeren. WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? OVERZICHT OER BELASTINGMIDDELEN ONTWERP-BEGROTING 1953 1955 (in°/o v.h. luteal)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6