Prof. Van Bemmelen: Uitbreiding van Universiteit door bijtrekking van een complex gebouwen nodig Practische wasgelegenheid in de nieuwe woningen R.K. Alma Materkoor Laboratorium voor boomkwekerij te Boskoop is thans gereed DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 RECTORAATS OVERDRACHT LEIDSE UNIVERSITEIT Televisie kwam dit maal aan ruimtegebrek tegemoet Het rectoraat van de Leidse Universiteit Is gistermiddag: door prof. mr. J. M. van Bemmelen overgedragen aan prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Dit geschiedde tijdens een plechtige bijeenkomst in het groot audito rium van de academie. Door middel van geluidsinstallatie en televisie kon men ook in een andere zaal van het academiegebouw de plechtigheid volgen. In zijn opsomming der lotgevallen van dc universiteit herinnerde prof. Van Bemmelen aan de zware verliezen in het afgelopen jaar door het over lijden van de oud-hoogleraren en hoogleraren Nieuwenhuis, Kristensen, Gorter, Martin, Meyers, Van Konkel, Van Eijck, Duyvendak en Lignac, Prof. Van Bemmelen betreurde, dat in Indonesië nog steeds wantrouwen blijkt te heersen tegen het onderwijs in Nederland; dit blijkt uit een steeds afnemend aantal Indonesische studenten hier te lande. Het streven van. de Nederlandse en Leidse wetenschap is steeds gericht geweest op een verzoening der belangen van Oosterse en Westerse cultuur. Indonesië zal er zeker niet wel bij varen, wanneer het de moeilijkheden, voortvloeiend uit het conflict der culturen, omzeilt door zich geheel los te maken van West-Europa en Amerika. De Indonesische Archipel moet kunnen profite ren van de resultaten van wetenschap en techniek van het Westen en, dient daartoe althans met een land nauwe culturele betrekkingen te onderhouden. Banden NederlandIndonesië Nederland is tot dit contact in staat -en 'bereid en in Leiden bestaat be grip voor het eigene der Indonesi sche beschavingen. Het hoger onder wijs in Indonesië is vooral door Lei den geschapen en bevrucht. Indone sië moet inzien, dat het zich voor universitaire studie waarlijk niet evengoed tot b.v. Amerika, Engeland of Duitsland kan richten, aangezien de in het verleden gegroeide banden tussen Nederlande en Indonesische cultuur nu eenmaal niet meer kun nen worden ongedaan gemaakt. Ook zal men in Indonesië blijvend behoefte hebben aan Nederlandse in tellectuelen en Nederlandse investe ringen, en aan die behoefte kan slechts worden voldaan, wanneer er een sfeer van vertrouwen wordt ge schapen tot de totstandkoming waar van Leiden zo gaarne wil en ook kan medewerken. Prof. Van "Bemmelen constateer de, dat in het afgelopen jaar onge veer twintig nieuwe vakken of we tenschapsonderdelen aan het onder- wijs-programma zijn toegevoegd, waaruit het gevaar voortvloeit dat de „hoofdvakken" in het gedrang ko men door een te vérgaande specialisa tie, terwijl voorts stelling dient te worden genomen tegen de uit deze verdere specialisatie voortvloeiende verlenging van de studieduur. Een belangrijk deel van zijn rede wijdde prof. Van Bemmelen aan de problemen in de studentenwereld en de civitas als overkoepelend orgaan dat zich de vorming van de student als een der voornaamste taken heeft Beurzenstelsel onvoldoende. Bij alle waardering voor de ener gie van de werkstudent, die dor ar beid buiten de studie om in zijn on derhoud moet voorzien, achtte prof. Van Bemmelen het instituut van werkstudent een misstand. Werkelijk studeren en student zijn is een zeer moeilijke taak op zichzelf. Het behoort niet nodig te zijn dat zij- die deze taak op zich nemen en er zich Op re delijke wijze van kwijten, nog andere arbeid moeten verrichten 'ten bate van het levensonderhoud. Het huidige beurzenstelsel, hoezeer het ook verheugende uitbreidingen onderging, is nog onvoldoende om deze misstand op te heffen. Tevens pleitte prof. Van Bemmelen voor een betere voorlichting bij aan staande studenten en hun ouders over de eisen welke de studie stelt op het gebied van geestelijke inspan ning en financiële offers. Het verschijnsel van het nihilisme onder de studenten is nog steeds be treurenswaardig omvangrijk. Gedeel telijk zag prof. Van Bemmelen de oorzaak hiervan liggen in een tekort schieten 'van de universiteit zelve, voor een ander deel echter bij een zekere laksheid van studenten en hun ouders. Voor een deel is die laks heid de uiting van een onbegrip voor het belang van de vorming van de student door de georganiseerde stu dentenmaatschappij zelve, voortko mend uit een overigens verheugende toevloed van studenten uit minder draagkrachtige milieux, waarvan vo rige generaties niet universitair wer den gevormd. PROF. DR. J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. Na de oorlog heeft men in Leiden gestreefd naar eenheid in het gezel ligheidsleven van de studenten door het handhaven van slechts twee or ganisaties daarvoor, het corps voor de mannelijke en de WSL voor de vrouwelijke studenten. Deze een heidsgedachte is echter doorbroken door de stichting van de nieuwe ge zelligheidsvereniging Catena die het echter tot niet meer dan ruim 100 le den heeft kunnen brengen. Niettemin is een commissie ge vormd, die bestudeert hoe de geva ren, welke uit doorbreking van de eenhendsgedachte voortvloeien, kun nen worden bestreden. Géén wezenlijke verschillen. Prof. Van Bemmelen constateerde dat Catena niets wezenlijk nieuws biedt, zelfs niet door de vervanging van groentijd door novitiaat op een toch niet volledig te verwezenlijken voet van gelijkheid. Hier treden slechts graduele, niet wezenlijke ver schillen tussen corps en Catena op. Anderzijds moeten corps en WSL zich steeds voor ogen houden, dat verdere wijzigingen in de bestaande grentijd en het novitiaat zeker moe ten worden aangebracht, indien deze organisaties daardoor voor meer stu denten zouden komen open te staan. In het bijzonder vernederingen als kaalscheren en op de grond moeten zitten van de groenen (die prof. Van Bemmelen persoonlijk overigens niet zo erg vond) zijn af te keuren, indien dit de toevloed van nieuwe leden naar het corps ook maar enigszins zou remmen. Hoezeer Catena, dat zich beroept op een afkeer van tradities, ook moet beseffen, dat die binnen eigen kring ook weldra gevormd zullen worden en dat het corps reeds in sterke mate verouderde tradities heeft afgeschaft, toch zal het corps er goed aan doen zichzelf nog sterker te hervormen en zich aldus te organiseren, dat er ook plaats is voor een eenvoudiger stu dentenleven dan thans in corpskrin gen toonaangevend is. Voorts sprak prof. Van Bemmelen over de onrusttburende mate, waarin studenten kampen met geestelijke problemen, min of meer zware neu rosen en psychosen die ernstige werk- storingen ten gevolge hebben. De jongste oorlogsjaren en de wereldsi tuatie spelen daarin een grote rol. Bekrompen huisvesting. De huisvesting van studenten hun organisaties en de universiteit stelt eveneens grote problemen. De stu dentensociëteit Minerva, het clubge bouw van de WSL en het Pryta- neum als zetel van de civitas zijn te klein, terwijl er ook een nijpend te kort ontstaat aan goede studentenka mers tegen billijke prijzen. In Maart jl. verscheen een uitge breid rapport op instigatie van de re gering en curatoren over het pro bleem der ruimtelijke uitbreiding van de univerisiteiten, en dezer dagen is een commissie door de minister geïnstalleerd, welke op basis daar van plannen zal dienen te ontwerpen en adviezen verstrekken. De Leidse universiteit heeft grote behoefte aan een auditorium maxi mum voor grote universitaire plech tigheden. Een uitbreiding van de universiteit zou gemakelijk te ver krijgen zijn door bijtrekking van een nabij gebouwencomplex, terwijl op den duur daaraan zou kunnen worden toegevoegd het terrein van de Doe lenkazerne, waarin thans de militaire koksschool is gevestigd. Prof. Van Bemmelen releveerde de vier in 't afgelopen jaar verleende eredoctoraten aan Waardenburg, Schlumberger, Forster en Van Vries land, en deelde mede dat twaalf Leidse oud-alumni hun zestigjarig doctoraat vierden en dat in dit jaar 61 personen op proefschrift promo veerden. Spreker verzette zich tegen het in sluipend misbruik van de letters drs als titel en bepleitte het instellen van andere onderscheidingstekenen b.v. zoals 't Angelsaksische gebruik voor hen, die de universitaire studie vol tooien zonder tot een promotie over te gaan. De gehele titelbescherming is in ons land ten detrimente van de geestdrift tot het nemen van de moeite tot vervaardiging van een proefschrift nog te weinig onder ogen gezien. Met een woord van vertrouwen in VERZETTING ZATERDAGSE MARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat de algemene dagmarkt, welke ge houden zou moeten worden op Za terdag 2 October 1954, zal worden gehouden op Vrijdag 1 October te voren. 5164 SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- £N VERLOFSLOCALITEITEN OP 2 OCTOBER 1954. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het slui tingsuur voor vergunnings- en ver- lofslocaliteiten in de nacht van 2 op 3 October a,s. tot 1 uur. Houders van muziekvergunningen mogen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. 5164 GEMEENTERAAD NIEUWKOOP PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN. de verdere groei en bloei van de Leidse universiteit droeg prof. Van Bemmelen het rectoraat over aan prof. Bakhuizen van den Brink. Burgerlijke Stand Geboren: Gert Jaap zn van W. J. de Haan en J. Peerenboom; Corne- ia Femia Hendreina dr van L. Over- duin en J- Bekooij; Anna dr van J. Houwaard en A. v. Dijk; Catharine Charlotte dr van W. F. Serlie en C. v. d. Laan; Jan Willem zn van H. Spies en J. M. E. Sosef; Peter zn van P. Paulus en E. C. Muntiik; Jan zn van G. Haasbroek en A. M. Drieber gen; Theresia Maria Johanna dr van J. van Lierop en M. J. Baart. Gehuwd: P. v. d. Velde en A. Nag- tegaal. Overleden: W. van der Raad man 74 jr. Rectoraatsoverdracht Televisie rekende af met ruimtegebrek Televisie heeft voor de eerste maa1 in de universitaire geschiedenis de rectoraatsoverdracht aan de Leidse universiteit ook buiten de muren van het Groot Auditorium van de Aca demie gebracht Op zes televisietoe stellen in de Filmzaal in het nieuwe gedeelte van de Academie hebben zeer velen, die in het overvolle audi torium geen plaatsje konden bemach tigen elk, gebaar en woord van prof. dr. J. M. van Bemmelen kunnen vol gen. De uitzending werd verzorgd door de afdeling Industriële televisie van de Philipsfabrieken onder leiding van de heer L. Roggeveen. Schuin tegen over de grote katheder, waarop prof. van Bemmelen zijn toespraak uit sprak, was een televisie-camera opge steld. De cameraman stond in telefo nisch contact met de filmzaal, waar het beeld op de zes ontvangsttoestel len onder voortdurende controle stond. Dir.: WILLEM MIZEE THANS gelegenheid tot aanmelding van nieuwe leden. Woensdagsavonds 8 uur, Muziekschool Toonkunst, BOVENSTE étage Prinses Wilhelmina Maandag in Leiden Vóór dat de werkzaamheden van de gemeenteraad gisteravond een aanvang namen las de voorzitter, burgemeester F. H. van Kinschot, staande een boodschap voor, die de volgende inhoud had: Het is mij een groot genoegen aan de Raad de heugelijke tijding te kunnen mededelen, dat het Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wil helmina behaagd heeft, op Maandag 27 September des namiddags om 4.30 uur persoonlijk te onthullen op de binnenplaats van het Stadhuis het door Hare Majesteit de Koningin geschonken beeldje van de beeldhouwer Starreveld in Amsterdam. Volgens de uitdrukkelijke wens van Hare Koninklijke Hoogheid zal deze plechtigheid een sober karakter dragen. 'Het boomkwekerscentrum Boskoop met een deel van de omliggende ge meenten Hazerswoude, Reeuwijk, Alphen a. d. Rijn, Waddinxveen en Zwammerdam, vormt een uniek tuinbouwgebied. De zure vochthou- dende grond is uitermate geschikt voor de uitoefening van het boom- kwekersbedrijf. In een aaneengeslo ten gebied van plm. 600 H.A. treft men ongeveer 750 boomkwekerij- bedrijven aan. De gemiddelde be- drijfsgrootte is slechts gering n.l. plm 3/4 H.A. De bedrijfsvorm is dus zeer intensief. Evenals in andere tuinbouwcentra is in Boskoop een belangrijke taak weggelegd voor onderwijs, voorlich- en onderzoek. De werkzaamhe den van de Rij kstuinbouw-voorlich tingsdienst in Boskoop namen in fei te reeds een aanvang met de oprich ting van de Rijkstuinbouwschool in 1899. Deze school heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een drie jarige school met middelbaar karak ter. Het onderwijs is gespecialiseerd op boomkwekerij, tuinarchitectuur, bloementeelt en tropische culturen. Doordat naast de tuinbouwkundige scholing veel aandacht aan de mo derne talen werd geschonken, biedt deze opleiding veel kansen in bin nen- en buitenland. Tegelijk met de oprichting van de Rijkstuinbouw school werd opgericht een proeftuin voor de boomkwekerij. In 1940 had deze proeftuin slechts geringe bete kenis. Toen daarna het tuinbouw kundig onderzoek in Nederland door de stirpulerende kracht van Ir. A. W. van der Plassche, in sterke mate werd ontwikkeld, kon het onderzoek ten behoeve van de boomkwekerij zich gaan ontplooien. Tot en met Augustus 1954 waren Proefstation en Rijkstuinbouw-voor- lichtingsdienst gehuisvest in de Rijkstuinbouwschool. Tengevolge van de ontwikkeling van het onderzoek en de personeels uitbreiding was de hier beschikbare ruimte echter ten enenmale onvol doende, waardoor de werkzaamheden van alle betrokkenen ernstig werden belemmerd. Reeds vele jaren werd gestreefd naar het verkrijgen van een eigen gebouw, dat thans gereed is. Deze bouw werd mogelijk gemaakt, door dat de gemeente Boskoop grond ter laboratorium financierde en tevens de bouw zelf verzorgde. Het gebouw bevat naast de werk kamers voor het personeel van de Rijkstuinbouw-voorlichtingsdienst en van het Proefstation, een bibliotheek vergaderzaal, een gehoorzaal voor de ontvangst van de vele excursies uit binnen- en buitenland en voor het houden van lezingen, een laborato rium met hulpruimten (spoel, ent en weegkamer), benevens een foto- en donkere kamer. Verwacht mag worden, dat de in gebruikneming van dit nieuwe ge bouw een belangrijke bijdrage zal zijn tot de uitbreiding en verdieping van het onderzoek en daardoor vele vruchten zal afwerpen voor de gehe le Nederlandse boomkwekerij. De officiële opening vindt plaats op Vrijdag 24 September des n.m. 3 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Autobotsing. Toen de bestuur der van een volkswagen, de heer L. uit Rotterdam, die op de Woubrugse- weg te Alphen aan den Rijn Maan dagmiddag omstreeks 15.30 uur in de richting Woubrugge reed, plotseling moest afremmen voor een uit een uitrit van de fa. F. P. Bos komende vrachtwagen, bestuurd door de heer v. V. uit Koudekerk, schoot zijn wa gen door, slipte en schoof met de rechterzijde boven op de vrachtwa gen. De volkswagen werd aan die zijde deerlijk beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. BODEGRAVEN ERNSTIG ONGEVAL Maandagmorgen was het wederom bij het benzinestation „Purfina" op de Rijksweg 12, dat er een verkeers ongeluk plaats had. De heer A*. Kloot uit Bodegraven begaf zich per rij wiel van Gouda naar Bodegraven. Ter hoogte van het viaduct, stak hij de rijksweg over i.p.v. over het via duct te gaan. Deze verkeersovertre ding werd hem noodlottig, maar nog meer gold dit voor de 40-jarige H. uit Valkenswaard, die met een mo torrijwiel op de grote weg naderde de heer Kloot, die plots voor hem opdook omver reed. Hierbij werd de heer H. van zijn motor geslingerd en deerlijk gewond. De heer Kloot be- In het vervolg van de raadsver gadering te Nieuwkoop, waarvan wij gisteren het eerste gedeelte pu bliceerden, kwam o.a. nog het vol gende ter sprake: Onder de raadsleden bevonden zich Zaterdag twee jubilarissen, d.w.z. twee bruidegoms, n.l. de heer A. van Dam, die 40 jaar getrouwd is en de heer E. H. van Dam, die zijn zilveren huwelijksfeest een dezer da gen hoopt te vieren. Burgemeester M. P. v. d. Weyden, wenste beide heren na de opening van de raadszit ting op een hartelijke wijze geluk. Hierna werd medegedeeld, dat de 14 woningen aan het Vlietpark te Noorden tot volle tevredenheid van de architecten werden opgeleverd. Met ingang van 1 September 1953 worden met goedkeuring van de Kroon de jaarwedden van de beide wethouders bepaald op 825, Gedeputeerde Staten deelden mede het presentiegeld voor de raadsleden van deze gemeente vast te stellen op 825,per zitting. De Ghr. Lagere Landbouwschool te Alphen a. d. Rijn geeft de raad een subsidie van 10,per uit deze ge meente afkomstige leerling. In Zevenhoven zal een Jongveedag worden gehouden. Op het desbetref fend verzoek wordt een bijdrage ver leend van 10, De paspoortleges worden op voor stel van B. en W. verlaagd van ƒ2.50 tot ƒ1,—. Het kampje langs de Noordense- weg wenst de heer W. Botwie van de gemeente te kopen, de raad blijft echter op haar reeds eerder genomen standpunt staan en verkoopt het stukje grond niet. In de commissie van advies inzake de Woonruimtewet worden herbe noemd de heren A. van Dam, E. H. van Dam, H. Pietersen, A. J. Ver haar en N. D. Zwart. Aangeschaft zal worden een water pasinstrument t.b.v. de gemeente architect, zodat hij niet meer bij an deren behoeft te lenen. Het appa raat kost 700, Bejaarden-centrum. Zoals men weet werd onlangs de bouw aanbesteed van een Bejaarden tehuis Stichting „Aar en Amstel". Van de 18 inschrijvingen kwam nie mand lager dan ƒ408.300,welk bedrag niet minder dan pl.m. 70.000 boven de oorspronkelijke begroting lag. Vanwege het geno men raadsbesluit van 11 Februari jl. kon een gunning niet plaats vinden. Thans is prijs gevraagd aan drie grote aannmers en het resultaat was niet onbevredigend. De bouwkosten voor timmer- en metselwerk en sa nitair kunnen worden gesteld op 371.100,Het totale bedrag voor het geheel zal worden bijna 508.000. Er zal een Rijkspremie worden uitge keerd ad 100.000,zodat voor de gemeente overblijft ca. 408.000, Tenslotte geeft de raad B. en W. machtiging deze zaak af te handelen, mits men binnen het hierboven ge noemde bedrag blijft, waarna dus kan worden overgegaan tot de bouw van het Bejaardencentrum. Verbetering. B. en W. menen te weten dat de ervaring heeft geleerd, dat de douche cel in een groot gedeelte van de nieuwe woningen niet overeenkom stig de bestemming wordt aange wend. Wil men die ruimte werkelijk voor baden en wassen gebruiken, dan zullen de bewoners zich voor be langrijke uitgaven geplaatst zien. Wil de gehele woning practisch zyn in gericht, dan zal hier wat moeten worden gedaan door de gemeente en daarom wordt voorgesteld om de 24 in aanbouw zijnde woningen te voor zien van de uitermate practische „La- vets". Deze installatie is te gebrui ken als wastafel, bad en kan zelfs ingericht worden tot wasmachine. De kosten bedragen pl.m. 125 per stuk en zal in de huur tot uiting komen in de vorm van de geringe verho ging van ƒ0.15 per week. Met dit voorstel, gaat de raad accoord, nadat alle leden het modellenboek hebben bekeken. De heren E. H. van Dam en N. D. Zwart zouden graag zien, dat de reeds bestaande woningen van de gemeente alsnog worden voorzien van deze lavets. Dit blijkt weer moei lijkheden te geven, aangezien bij de bouw daarvan met deze voorzienin gen rekening kon worden gehouden. De mogelijkheden zullen echter wor den nagegaan. Samen delen. De Achttienkavels werd indertijd aangesloten op het electrische net en kosten bleven 2.650,43 beneden de begroting. Nu is hieromtrent een geschil gerezen, want de gemeente meent, dat dit voordeel geheel haar ten goede moet komen, doch het licht- bedrijf „Lugdunum" verkeërt in de tegenovergestelde mening. Om nu tot een vergelijk te komen is er het voor stel van de N.V. om het voordeel sa men te delen. De raad keurt de hou ding van de N.V. niet geheel goed, doch besluit met het laatste voor stel accoord te gaan. De electrificatie van genoemde Achttienkavels geeft de raad van deze gemeente nog meer „na-pijn", want nu ligt ter tafel een voorstel cm ook de woningen Zuideinde 1, Achterweg 1 en 3 aan te sluiten. En werd het besluit om de Achttienka vels op te nemen in het electrische net, indertijd min of meer genomen in een roes van welwillendheid te genover het vertrekkende raadslid Verhaar, die jaar in jaar uit op aan sluiting aandrong, thans stellen B. en W. voor nu niet meer van gemeente wege zover te gaan door grote kosten voor haar rekening te nemen. Men wil dan ook niet verder gaan, dan tot de helft der geëiste tegemoetko ming. Voor de percelen Achterweg 1 en 3 zou dit dan bedragen 1466, en 'voor Zuideinde 1 200, Verschillende raadsleden vragen zich af waarom men de bewoners van de Achttienkavels wel zo ver te gemoet ging en nu deze niet. De voorzitter merkt op dat er wel licht nog meer percelen zijn, die op anasluiting wachten en misschien nóg ongunstiger zijn gelegen. Over het voorstel van de heer Markman inhoudende dat de drie genoemde bewoners elk slechts 100 hebben bij te dragen, wordt gestemd en dit voorstel wordt met grote meerderheid aangenomen. Burgemeester Van der Weyden wenste hier wel aan toe te voegen, dat op deze weg toch niet kan wor den doorgegaan, waarna de raad het er over eens is bij volgende aanslui tingen een andere gedragslijn te volgens, doch hier meent men, dat deze 3 gevallen op hetzelfde vlak liggen. beschikking stelde, de bouw van het kwam een gapende wond aan het hoofd. Rijwiel en motorrijwiel wer den zwaar beschadigd. De Rode Kruisman E. v. Waveren uit Bode graven was spoedig ter plaatse, be nevens dr. Ragay en de politie. De motorrijder was er erg aan toe en bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het St. Jo- sephpaviljoen te Gouda vervoerd. De heer Kloot werd ter plaatse verbon den. De politie maakte van een en Peren 12 16 cent per kg. Stoof: ander proces-verbaal op. cent per kist. Marktberichten LEIDEN, 21 Sept. Vette Varkens. Aanvoer 183 vette varkens. Prij zen Slagersvarkens 1.931.96, lich te 1.85—1.92 zeugen 1.75—1.78 per kg. Handel vlot. Enkele 1 a 2 cent boven notering. 1 nuchter kalf. ROTTERDAM, 21 Sept. Vee. Aanvoer: 4531 (6290) stuks, waarvan 675 vette koeien, 1399 (639) gebruiks- vee, 155 vetie kalveren, 480 (282) graskalveren, 455 nuchtere kalveren, 95 varkens, '135 biggen, 164 paarden, veulens, 733 schapen of lammeren, 45 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.68—2.78, 2 48—2.58 en 2.20234. vette kalveren 2.40 2.50, 2.20—2.30, 2.00—2.10 per kg. levend gewicht; graskalveren 350 275200, nuchtere kalveren 6252 1, en biggen 555040 per stuk; slachtpaarden 2.00—1 961.90 per kg. levend gewicht; veulens 450 350250, scnapen 12511090, lameren f 100—90—80, kalf- en melk koeien 1000900800, varekoeien 750—650—600, vaarzen 800—700 550, en pinken 525425325 per stuk. Vette koeien aanvoer als vorige week, handel zeer traag, prijzen niet geiheel prijshoudend prima's boven notering; vette kalveren aanvoer ge woon, handel stug, prijzen dalend; graskalveren aanvoer flink, handel kalm, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen iets lager; big gen aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen onveranderd; slachtpaarden aanvoer even ruimer, handel kalm, niet geheel prijshoudend; veulens aanvoer gewoon, handel goed, even hoger in prijs, schapen en lammeren aanvoer flink, handel redelijk, prij zen niet hoger; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stil, niet geheel prijshoudend; varekoeien aanvoer ruimer, handel slepend, met iets teruglopende prijzen; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel stil, prijzen onveranderd; TBC-vrij aan voer ruim, handel stil, niet geheel prijshoudend. BODEGRAVEN, 21 Sept. Kaas. Aanvoer 168 partijen. Prijzen: eerste soort 2.122.20, tweede soort 2.06 —2.11, extra 2.21—2.32 per kg. De handel was matig. VINKEVEEN. 20 Sept Groente. Andijvie 1524 cent, groene kool 21—23 cent, rode kool 2124 cent, postelein 2432 cent, spinazie 3945 cent, tomaten 2052 cent, prei 22— 23 cent, waspeen 4044 cent, kassnij- bonen f 1.161.27, snijbonen 79—92 cent, sTambonen 0.761.08, stok- princessen 0.761.20, en pronkbo- nen 62—88 cent per kg; bleekselderij 1724 cent, komkommers 829 cent en sla 413 cent per stuk; peen 19 33 cent per bos. TER AAR, 20 Sept Groente Kassnijbonen 11.7012.80, idem stek 7.108 00, snijbonen f 6.id. B. 2.50—4.80 idem stek f 2.90—3.70, stokprincesser.bonen 7 8012.10, id. B 5,906.70, stamprincessenbonen 7.30—12.10, idem B 5.90—6.30, witte pronkeis 5.208.40, idem afw. f 3.90—4.90 alles per 10 kg. Tomaten A 2548 cent, idem B ƒ3358 cent, idem C 20—33 cent, idem CC 20—27 cent. idem bonken 3242 cent, spi nazie 1128 cent, postelein 1927 cenL groene ttool 16—21 cent, putjes kool 2021 cent. rode kool 2628 ct., sav. kool 19 c?nt. uien 1921 cent, an dijvie 616 cent, waspeen 1419 ct., rabarber 5 rent, sjalotten 23 cent, kroten 821 cent, augurken onges, 30 cent alles pe' kg., sla 2 809.50 per 100 stuks, bloemkool A 3960 cent. idem B 2237 cent, idem C 1322 cent, idem stek 810 cent, komkom mers 13 cent, bleekse'derij 12 cent al les per stuk, bospeen 2226 cent. ra dijs 23 cent alles per stuk. Appr len: Transpa:ant de Cronce s 32 ce

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3