DUINSTREEK Vragen over 't Merenplan ontmoetten een gesloten wethouder Jongeleen Raad van Hillegom besprak de narigheid rond woningbouw Atschefd van pastoor Beukers Omvangparatyphusin Duinstreek DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HAARLEMMERMEER Geboren: Hendrina Adriana d van J. Pannekoek en H Onderwater; Gerardus Alfonsus Maria z. van G. Loogman en T. S. F. Schiphorst; Mar tha Divera Maria d. van J. G. Koo- men en A. G. Hoff; Lambertus z. van C. J. Rood en A. J. Huigen; Adrianus Joseph Maria z. van A. S. Leijten en M. A. van Dorp; Nicolaas Daniël Al- bertus z. van C. J. van Nimwegen en A. J. Lemmers; Catharina Wilhelmi- na Maria d. van F. Mesman en C. Warmerdam; Margaretha Wilhelmi- na d. van P. Michel en M. Boll; Ali- da Maria d. van P. A. de Clippelier en J. E. Mesman; Bartholomeus Cor nells z. van J. P. Kassang en H. M. Hortman; Ans d. van A. Visser en H. Vos; Emile z. van B. ten Have en J. Sterkman; Gerard Johan z. van F. Cornelisse en H. van Dam; Maria Anna Hendrika d. van N. J. van der Tol en B. F. A. Bos. Ondertrouwd: Wilhelmus v. Schep pingen 52 j. en Gerarda Cornelia Maria van Mierlo 43 j.; Arie van Til burg 25 j. en Nellie van Tol 24 j.; Hendrik Wouter Klootwijk 25 j. en Cornelia de Vos 24 j. Getrouwd: Johannes Antonius Ma ria van Haaster en Johanna Gerdina Kors; Petrus Johannes Schrama en Maria Jacoba Hendrika Kruijff; Hen drik Isaac van der Veer en Elisabeth Maria Martha Borsje; Johannes Wil helm Kuitert en Karina Martina Ekelmans; Adrianus van Splunter en Maartje Oostwouder. Overleden: Franciscus Gerardus Huurman 59 j., echtg. van H. A. Glas; Eitje Kooi 93 j., wed. van G. van Huis. Goudse moordzaak in hoger beroep Vrouw vergiftigd Voor het gerechtshof te 's Graven- hage zal Woensdag 22 September in beroep terecht staan de 31-jarige L. uit Gouda, die door de arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht wegens moord op zijn echtgenote tot 18 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De verdachte wordt er van beschuldigd zijn vrouw met arsenicum om het le ven te hebben gebracht. In eerste instantie had de recht bank de zaak in September van het vorige jaar behandeld. De officier van justitie eiste toen een gevange nisstraf van twintig jaar, doch de rechtbank wees een tussenvonnis, waarin werd bepaald, dat een nader onderzoek moest worden ingesteld naar het tijdstip waarop de verdachte het vergif waarmede hij zijn echtge note z'ou hebben vergiftigd, bij een Moordrechtse drogist had gekocht. Op 2 April van dit jaar werd de zaak voor de tweede maal behandeld. De officier van justitie week echter niet af van zijn eis van twintig jaar. De rechtbank veroordeelde de inmid dels hertrouwde verdachte op 15 April j.l. tot achttien jaar, wraarbij de president mededeelde, dat bij het be palen van de strafmaat rekening was gehouden met het psychiatrisch rap port, dat over de- verdachte was uit gebracht. met de zeer grote ernst van het feit, met de omstandigheden waaronder de moord is gepleegd, met het halsstarrig ontkennen van ver dacht en met het ontbreken van elk spoor van berouw. Assepoesters der luchtvaart Twintig piloten van de Engelse luchtvaarmaatschappij Commer cial Planes, die levende dieren vervoeren, zullen een loonsver hoging van zeven shilling per vlieguur krijgen, omdat ze „zó stinken, dat hun collega's hen schuwen". De pilotenvakbond in Enge land heeft de zaak van de .asse poesters van de luchtvaart", zo als die piloten zich noemen, be hartigd. De piloten beweren dat met de lucht in de vliegtuigen eerst moet ruiken, voordat men kan geloven hoe erg zij is. De maatschappij, die apen uit de tropen naar Europa vervoert, heeft deze bagage omschreven als „gevaarlijk, maar nodig". Zij is daarom bereid de piloten on geveer 3.50 per vlieguur meer te betalen. Grote aandelen zwendel in de V.S. De regering van de staat New York heeft een einde gemaakt aan wat het grootste geval van zwendel van de laatste 15 jaar wordt genoemd. On geveer 1000 Amerikaanse beleggers hebben tezamen circa 5 millioen dol lar verloren door aandelen te kopen in een Canadese oliemaatschappij. Op grond van een bewering, dat de oliemaatschappij de beschikking had over oliereserves op het schier eiland Gaspe in de Canadese provin cie Quebec, waarvan de grootste die der Perzische olievelden evenaardde, lieten de beleggers zich bewegen voor de aandelen zes maal de nominale waarde te betalen, ofschoon de Ca nadese regering te kennen had ge geven, dat er geen commerciële pro ductie van olie op het schiereiland Gaspe was. Een zeer klein gedeelte van het geld is inderdaad voor olieboringen besteed, maar het grootste gedeelte van de millioenen is weggegaan aan speculatieve ondernemingen van één der oprichters van de maatschappij. DE KWAKEL KDOASVA 0—2 De eerste thuiswedstrijd van KDO is n' neder laag geworden De gasten trapten af en namen dadelijk het spel in han den De KDO-verdediging moest alle zeilen bijzetten, om het doel schoon te houden. Na 7 min. spelen nam ASVA met een hard schot de leiding (01). Daarna golfde het spel op en neer, doch de KDO-ers kregen geen kans de backs te passeren. Over het algemeen was het spel van KDO te kort en het plaatsen was ook niet zuiver. Dit werd met een 2e doelpunt afgestraft in de 35ste minuut (0—2). Hiermede ging de rust in. 7" thee was het spel van KDO wel wat beter en moest de doelverdediger van de gasten nogal eens optreden, wat hem overigens bijizonder goed afging Enige malen kwam het KDO-doel nog in de knel, doch keeper De Jong was goed op dreef en wist zijn doel van verdere onheilen te vrijwaren. Zo kwam het einde met een welverdien de overwinning voor ASVA Verdere uitslagen: ZSVC 2KDO 2 53; KDO jun. IAmstel Zwalu wen jun. I 65; ZPC j-un. IIKDO jun. II 04. Uitvoering „St. Genesius" Zon dagavond gaf „St. Genesius" een op voering van het drama „Gebroken Levens" door Joh. van Eekelen. De heer Habets opende de avond en bracht dank aan „St. Genesius", dat zo bereidwillig was voor de tweede maal het mooie toneelstuk op te voe ren. Zoals we gewend zijn van „St. Genesius" was ook deze avond het spel weer zeer goed. Alle aanwezi gen hebben genoten. Geboren: Cornells Aland zn v. J. M. v. Valkenburg en J. v. Heeringen; Henrious Johannes zn v. T. H. Schul- ikes en A. H. J. Viguurs. Getrouwd: H. Eleswijk en M. van Ommeren. HILLEGOM Geboren: Herman Gerardus z. van A. Jansen en D. Oudshoorn; Maarten z. van H. T. Meeldijk en H. Chr. Tijssen; Cornelia Henrica Ma ria d. van C. J. C. Smit en L. M. van Wely. Ondertrouwd: Chr. M. van Trigt en M. T. J. Oudejans; K. Bol en A. van der Vlist. Overleden: Alida Maria Wesselman vr. 68 j., echtg. v. M. J. Brouwer. KATWIJK Geboren: Adrianus z- van W. Durieux en A. van der Wiel; Johan nes z. van J. Arnoldus en A. C. van Duyn; Jacoba d. van W. van Duyn en J. G. Schuitemaker; Alida M. d. van A. de Haas en M. Kuyt; Paulus z. van K. van der Plas en G. van den Oever; Margaretha d. van P. J. Bal en M. Buys; Corrie d. van H. Tim- mers en M. Bonefaas; Laurens z. van L. Reijneveld en L. van Soest; Jacob z. van C. van der Bent en N. Nijgh; Cornelis z. van H. H. J. Rit- zen en G. de Keijzer; Renee R. P. E. z. van J. D. Smaling en J. J. Daniëls; Cornelia d. van Overduin en M. E. Kluivers: Jacoba E. d. van L. Kuyt en J. Schaart. Ondertrouwd: M. de Vreugd en K. Jonker; T. van der Plas en T. van der Plas; N. van den Oever en C. an der Bent; J. A. Schadee en L. Oostenrijk. Getrouwd: J. J. van Mil en G. Maagdelijn; W. Coorn en H. J. Haas noot; P. W. Gillebaart en P. Haas noot; J. van den Oever en A. van Duyvenbode: C. van der Perk en C. van der Wiel; J. A. van Otterloo en M. C. van den Haak; D. van der Plas en A. van Rhijn. Overleden: L. van der Plas 76 j.; C. Hoek 52 j.; J. Guyt 58 j.; M. Jon ker 72 j. NOORDWIJKERHOUT AUTOBOTSING MET FLINKE MATERIëLE SCHADE. Mandagmiddag naderde een vracht auto van de firma Grootendorst uit 's-Graveland op de Schulpweg van af de Duinkant het kruispunt Goo- eg—Schulpweg tegelijk met de be stelwagen van de heer M. Broekhof. Doordat waarschijnlijk de bestuur der van de vrachtwagen geen voor rang verleende botsten de auto's op elkaar. De bestelwagen bekwam gro te materiële schade aan dg carrosse rie. De ene kant werd open gereten. Wonder boven wonder gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. De rijkspolitie maakte procesverbaal op en heeft de zaak in onderzoek. Geboren: Leonardus Petrus z. van J. J. Kortekaas en H. Hesseling; Johannes Theodorus Jacobus Maria z. van C. J. van den Berg en J. C. de Klerk; Hubertus Nicolaas z. van P. Koster en C. G. Slobbe. Ondertrouwd: A. J. van der List 40 j. en J. A. J. v. d. Ploeg 34 j. Getrouwd: L. J. Janson en C. A. Warmerdam; W. H. Duif en G. W. Marijnus; W. A. de Haas en H. H. M. Nulkes,-Th. C. de Jong en A. H. de Groot. Overleden: Petronella van Duin 62 j., wed. van P. H. Geerlings; Ge rardus J. van Gennip 74 j., echtg. van J. F. Lempe; J. Dorst 80 j., wed. van C. de Roo. OEGSTGEEST Geboren: Johanna Alida Jean- nette Hermine d. van J. J. van Se- venter en J. van Raalte; Cornelis An tonius z. van C. A. van Maris en A. M. Pont. Getrouwd: C. M. Boer en M. van Grol; J. Paauw en M. J. de Groot. STOMP WITK HVS—Wilhelmus 5—10. Met een op papier sterker elftal dan vorige week trad HVS aan tegen de oude bekende Wilhelmus. De start van HVS gaf visioenen van herstel toen binnen 2 minuten de linksbinnen van HVS het eerste doelpunt scoorde. Wilhelmus had binnen 1 minuut het antwoord uit een strafworp in het HVS-net gedeponeerd (11) en nam na keurig spel door haar rechtsbin nen de leiding. Het was opvallend hoe keurig de Wilh. dames de bal plaatsten en het gehele elftal voort durend in het spel betrok. Ook de Wilhelmus buitenspeelsters zwerm den zo nodig voor het doel en pro beerden met venijnige schoten de capaciteiten van de HVS-keepster. Wilhelmus bleef gedurende de gehele wedstrijd in de meerderheid. Bij de rust was de stand 25 en de kleine HVS-meisjes moesten uiteindelijk met 510 genoegen nemen Geboren: Gerardus z. van P. W. Vogelaar en A. v. d. Wal; Magdalena M. d. van C. Rietvink en M. A. Bouw meester; Christine J. H. M. d. van Th. J. Spoor en H. G. H. de Groot; Margaretha G. P. M. d. van W. N. v. Zuylen en M. J. v. d. List. Ondertrouwd: N. v. d. Niet en M. J. Visser; K. A. Andersson en C. M. Varkevisser; J. A. Koning en G. G. Bosman; G. J. v. Gameren en J. v. Oosten. Getrouwd: C. Endeveld en D. v d. Wiel; A. Feenstra en A. G. d. Ham. Overleden: Hendrika Kuiper 48 j., geh. met j. Hoofd. VOORHOUT Agenda voor raadszitting bevat 40 punten. De raad komt bijeen op Woensdagavond 29 September a.s. te 7.30 uur ter behandeling van een agenda van 40 punten o.a.: Voorstel om verklaringen af te geven aan de St. Aloysius Stichting te Warmond en aan de B.N.S. voor de oprichting van een banketbakkerscursus en voor voortgezet technisch onderwijs; alge mene subsidieregeling voor de Kruis verenigingen werkzaam in de ge meente Voorhout; deelname aan de Stichting „De Werkplaats" te Sassen- heim; verhoging van het presentie geld der raadsleden; beschikbaar stellen van een bedrag op de Kapi- taaldienst 1954 voor de centrale ver warmingsinstallatie in het nieuwe raadhuis; beschikbaarstelling van geld op de K.D. 1954 voor meubile ring van het nieuwe raadhuis; aan houding van het rapport der raads commissie inzake aanleg sportvelden; aangaan van een kasgeldlening ad 100.000,tegen 7/8 voorstel tot verkoop aan Demavo te Voorhout van 3343 m2 grond, langs de Chur- chilllaan en de Burg. Buitenlaan voor de prijs van 7,30 per m2; 2500, beschikbaar ce stellen voor het TBC- onderzoek. Maatschappelijk werkster gaat heen. Mei. W. C. Kortekaas, de maatschappelijk werkster, gaat Sept. a.s. Voorhout verlaten. Met in gang van 1 Oct. a.s. is zij in dezelfde functie benoemd te Bennebroek. Geboren: Charlotte L. dr v. J. A Leferink en C. H. van der Zalm. Hendricus J. .M zn v. J. Floor en W. C. Kortekaas; Cornelia W. E. M. dr P. van Reisen en M. W. de Wildt; Elisabeth P. M. dr v. P. Geerlings en Schooten; Adrianus C. M. zn v. G. Langeveld en H. A. van der Poel; Gerardus M. zn v. C. H. van Dam en J. M. Wessels; Edgerius M. zn v. A. W. Krul en S. M. M. J. J. Baraké. Ondertrouwd: G. C. de Groot 26 jr. (Oegstgeest) en A. M. Oostdam 28 jr; P. J. Wassenaar 23 jr (Lisse) en M. van der Holst 21 jr; M. Zwanen burg 24 jr ('s Gravenhage) en H. van der Tang 21 jr. Getrouwd: H. J. Mosseveld 32 jr en M. C. van den Berg 30 jr. Overleden: M. van den Berg, wed. van de Boer 73 jr. WASSENAAR Geboren: Marijke P. J. J. d. van „Een geheimzinnig waas" A. van Dijk: laat B» en W. de rol van sphynx beëindigen Het Merenplan, waarover ook in Warmond, als belanghebbende gemeen te, druk wordt gesproken is gisteravond in de gemeenteraad onderwerp van bespreking geweest naar aanleiding van vragen van de heer Iterson. Op de eerste vraag van de heer Van Iterson: in welk stadium verkeren de voorbereidende werkzaamheden van dit plan, antwoordde wethouder Jongeleen, dat Leiden voor de uitvoering van het plan, zoals bekend, ont heffing dient te verkrijgen van de desbetreffende bepalingen van de Ont grondingsverordening Zuid-Holland. De moeilijkheden, welke verband hiel den met het verkrijgen van deze ontheffing als gevolg van de redactie van de verordening, zullen volgens de wethouder binnenkort wegvallen, omdat thans de Koninklijke goedkeuring van een wijziging van deze verordening tegemoet kan worden gezien. Deze wijziging beoogt een verruiming van de ontheffingsmogelijkheid. Kon n.l. deze ontheffing eerst slechts worden ver leend aan „de eigenaar of de uit andere hoofde zakelijk gerechtigde tot het terrein of water", thans zal deze opsomming worden uitgebreid met „de ondernemer der ontgronding". Eenzelfde wijziging, zo deelde de wethouder mede, is reeds'tot stand gekomen in de provinciale verordening op de op spuitingen in Zuid-Holland. Deze wijziging betekent derhalve, dat de gemeente ontheffing kan ver krijgen in haar kwaliteit van „ondernemer", zodat niet eerst de eigendom van alle voor de exploitatie van het meer benodigde gronden behoeft te worden verkregen. Het kan nog maanden duren. Uiteraard bestaat bij het college, aldus de heer Jongeleen, niet de il lusie, dat tegen de verleende onthof- fing geen beroep, ingevolge de Wa terstaatswet 1900, bij de Kroon zal worden ingesteld. De behandeling van de te verwachten beroepsschrif ten zal dan helaas weer tal van maanden in beslag nemen. Spreker vreest, dat de gevolgen van een en ander dan ook wel niet zullen uitblij ven. Binnenkort vertrouwelijk rapport. Op de vraag van de heer Van Iter son wanneer het toegezegde rapport over dit plan tegemoet kan worden gezien, antwoordde de wethouder, dat dit rapport de Raad voor de volgen de vergadering ter vertrouwelijke kennisneming wordt overgelegd. Naar aanleiding van de derde en laatste vraag van de heer Van Iter son: Kan de bouw van woningen in eerstkomende jaren nog ongestoord doorgang vinden ook zonder de zand winning uit het Merenplan, merkte wethouder Jongeleen op, dat deze vraag met reden mag worden ge steld. Juist deze aangelegenheid baart het college de grootste zorgen. Nu in de komende jaren het bouwrijp ma- M. C. Stift; Johannes P. z. van E. C. Westgeest en M. W. C. Hooijmans; Anthonius M. J. M. z. van G. J. J. Ijoogenboom en S. C. M. Straathof; Michael J. A. z. van W. A. M. Melis en M. J. F. W. Desmecht; Catharina C. A. d. van S. A. Rijsdijk en A. C. T. van der Lelij; Gerarda M. d. van C. M. Remmerswaal en E. C. Snelder- waard; Charles z. van J. Pillekers en A. Zwijnenburg. Ondertrouwd: J. J. Berends en G. M. de Ruiter; D. van der Does en J. van der Niet; A. T. J. Gardien en M. M. Post; G. A. Gras en C. M. Braun; G. J. Veelo en P. van Game ren. Getrouwd: E. Tacx en L. E. van Eldik: R. H. Boelen en I. van Gel der; R. van Bethem en J. M. van der Kraan; J. van 'der Ploeg en T. J. C. van Leeuwen; H. van den Berg en W. P. van Duren; H. van den Eert- Y. Kreeft en N. van Dijk; Wilhelmus wegh en H. Schiferli; A. J. Zand- G. G. M. z. van W. A. Overdevest en vliet en A. A. Putker. H. P. A. van Diemen; Ferdinand H. Overleden: Ernestine E. L. B. Loh- z. van J. A. Glasbergen en M. Jong- mann 75 j.; Jacobus M. Ubbens 90 j-J kind; Maria C. d. van G. Schmidt enJohannes P. J. Hulshoff 52 j. In de raadsvergadering van Hille gom, die Maandagavond werd ge houden, kwam een request van een groep personen die geïnteresseerd waren bij de bouw van woningen, die indertijd door de Stichting „Ideale Bouw", zouden worden gebouwd, in behandeling. Bij de vaststelling van de grond prijs was toen een bedrag van ƒ11, genoemd. De stichting „Ideale Bouw" bleek niet in staat haar plan uit te voeren en „het geval" werd toen door de gemeente overgenomen. Nu bleek echter dat de prijs van ƒ11,niet kon worden gehandhaafd en deze moest worden 15,per M.2 De heer van Lierop noemde dit een pijnlijke zaak en verweet Openbare Werken dat deze indertijd een foutieve bere kening had gemaakt. Degenen, die nu een hogere prijs moeten betalen, zijn daarvan de dupe, aldus de heer Van Lierop, en hij stelde voor om nu maar de helft van het verschil in prijs voor rekening van de gemeente te nemen. De voorzitter kon niet accoord gaan met het verwijt, dat er verkeerde be rekeningen waren gemaakt door Openbare Werken. De toen genoemde prijs was eën taxatieprijs. Het is niet prettig voor de betrokkenen, maar zij waren geen van alle gedwongen met deze verhoogde pryc accoord te gaan. Het college is gedwongen tot ver hoging van de prijs, want Ged. Sta ten eisen dat de kostprijs wordt be taald door de kopers en daarom is een voorstel van de heer van Lierop niet voor uitvoering vatbaar. In stemming gebracht kreeg het voorstel van de heer v. Lierop niet voldoende steun. Bussen een ramp. Bij een verzoek om de Hoofdstraat ken van de gronden in Leiden Zuid- West in versterkte mate ter hand zal worden genomen, vrezen B. en W., dat zonder zandwinning door mid del van het Merenplan grote moei lijkheden zullen ontstaan. Als de enige grote hoeveelheid zand, welke binnen betrekkelijk kor te tijd moet worden weggehaald, er een kleine millioen kubieke meter in het Langeveld beschikbaar. Tot voor kort kon hiervan op het werk te Leiden geleverd worden voor de thans nog algemeen geldende prijs. Volgens een andere aanbieding n.l. zand uit de Brielse Maas in bak ken naar Leiden gevaren en in Zuid- West opgespoten bedroeg de prijs meer dan het dubbele. Zoals spreker reeds eerder op merkte, heeft Leiden nog altijd vijf millioen kubieke meter zand nodig. Een verdubbeling van de prijs of een wellicht nog grotere prijsstijging in de toekomst spreekt bij een derge lijke hoeveelheid boekdelen. Zonder Merenplan ernstige belemmering woningbouw. Wanneer de gemeente Leiden het Merenplan om welke reden dan ook niet in exploitatie zou kunnen brengen, dan betekent dit volgens de wethouder in het bijzonder voor de woningbouw een ernstige belem mering. De grondkosten zullen aan zienlijk stijgen, hetgeen het huurpeil ongunstig zal beïnvloeden. Bij het huidige systeem van de naar vaste maatstaven berekende Rijksbijdra gen, zal de Woningwetbouw de nade len in gevoelige mate ondervinden. Volgens de heer Jongeleen is dit ech ter van secundaire aard. Voorop staat het dreigende toekomstbeeld, dat bij het uitblijven van de exploitatie van het Merenplan een ongestoorde voortgang van de woningbouw in de komende jaren geenszins verzekerd is. Uiteraard stellen B. en W. alles in het werk om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden. Daarnaast kun nen B. en W. slechts hopen, dat de instanties, welke by deze zaak be trokken zijn, en voorts ook alle be langhebbenden, voor deze moeilijk heden een open oog zullen hebben. Totzover deze openhartige uiteenzet ting van wethouder Jongeleen. In zijn antwoord zeide de heer Van Iterson dat zijn bezwaren niet het plan zelf golden, maar de realisering, die in 1950 al in het vooruitzicht is gesteld. Toen al, aldus de heer Van Iterson, sprak het college er van, dat er vele moeilijkheden waren ge rezen en dat deze na veel strijd overwonnen waren. Nu Leiden snakt naar zand ten behoeve van de woningbouw vroeg het raadslid zich af, waarom de raad niet op de hoogte was gesteld van de stand van zaken bij dit plan. Alléén uit de pers kon men zo nu en dan vernemen, dat de zaak niet zo glad zat. Telkens heeft het college een rapport over dit plan in het vooruit zicht gesteld. Spr. hoopte dat dit rap port zo objectief mogelijk zou zijn en dat de waas van geheimzinigheid rond dit alles zou worden weggeno men en dat de storende gedachte, bij de afhandeling van dit gemeentepro bleem als zou de Leidse raad slechts de functie van „ja-knikker" bezitten, zóu worden weggenomen. Vragen door de heer Van Dijk uitgebreid. De heer Van Dijk (K.V.P.) herin nerde er aan dat door hem in de raadsvergadering van 28 Juni 1950 verschillende ernstige bezwaren te gen de uitvoering van het plan zijn uitgebracht. Het belangrijkste be zwaar was wel, dat 115 ha. aan cul tuurgrond aan dit doel zou worden opgeofferd. De heer Van Dijk herinnerde te vens aan zyn voorstel om een nieuw plan voor zandwinning te ontwikke- te asfalteren bracht de heer Verstee- ge de wens van de Hoofdstraatbewo ners tot uiting, dat het werk met de meeste spoed tot een goed einde zou worden gebracht. Wat de asfalte- ringswens betrof, zag hij wel in, dat dit niet binnen korte tijd tot verwe zenlijking kon worden gebracht, om dat de grond eerst stabiel moest wor den. Hij wees er echter op dat de bus sen een ramp waren voor de oude gebouwen in de Hoofdstraat en hij zou graag zien, dat B. en W. er bij Z.N.H.V.M. op zouden wijzen, dat een grotere wielruimte tussen de assen de bezwaren tegen de bussen, zouden doen verminderen, omdat ze dan min der trillingen zouden veroorzaken in de grond. De voorz. zou dit kenbaar maken by de N.Z.H.V.M. Om een groot aantal mensen, dat geestelijk en/of lichamelijk gehandi capt is en geen werkgelegenheid kan vinden, ofschoon zij tot het leveren van een redelijke prestatie in staat zyn, werd door de gemeentebesturen in de Bloembollenstreek een zgn. „Beschuttende Werkplaats" te Sas- senheim gesticht. In deze werkplaats kunnen derge lijke personen tegen beloning tewerk worden gesteld. Daartoe is men in staat gesteld door een vanwege de Minister van Sociale Zaken en Volks- fin?nd£^d Ruim 220 inwoners van Katwijk aan den Rijn. Katwijk aan Zee, Noord- urnrrit r w*Jk» N°ordwijkerhout cn Valkenburg lijden thans aan paratyphus. Of men perft eml hvr r+ t orfrr "j de nieuw aangegeven ziektegevallen met herinfecties te maken heeft is. len zónder vernietiging van cultuur grond. Het college en de raad, aldus spr., hebben dit niet willen onderzoeken. Er was in Zuid-Holland nu eenmaal géén zand te vinden. Maar waar is dan in die vier jaar tijd, zo vroeg de heer Van Dijk zich af, deze grond vandaan gekomen? Er zijn in de tussentijd jaarlijks ten minste 800 woningen gebouwd. Spr. herhaalde vervolgens de vra gen van de heer Van Iterson en voeg de hieraan nog enige toe. n.l. 1. Bestaat de N.V. Merenplan nog altijd uit dezelfde deelnemers te we ten: Rijkswaterstaat (4 millioen m3), Provinciale Waterstaat (1 millioen m3), de Spoorwegen (8.00.000 m3) en de gemeente Leiden (5.200.000). Zo neen? Waarom zijn deze deelne mers dan uitgetreden? 2. Zyn door het college behalve het Merenplan intussen nog andere plan nen aan de orde gesteld? Zo ja. Zijn hiervoor contacten met andere or ganen gelegd? Zijn hierbij de rege len van goede nabuurschap in acht genomen? 3. Is het 't college bekend, dat een plan (29 April 1954) is uitgewerkt met concept-vergunning tussen Pro vinciale Waterstaat en de gemeen te Leiden? Weet het college, dat het genoemde plan April 1954 zonder ge heimhouding tussen de technische diensten van Provinciale Staten Rijn land en de gemeente Leiden wordt uitgewisseld? Voorts vroeg de heer Van Dijk aan het college of men wist, dat Leiden uit het plan Langeveld (Noordwij- kerhout) onmiddellijk over een mil lioen m3 zand kan beschikken, dat tegen elk aannemelijk bod van de hand wordt gedaan. Wethouder Jongeleen vroeg begrip van de raad voor een verstandige be perking bij zijn antwoord, omdat hij zich niet aan zijn tegenstanders bloot wil geven. In het betoog van de heer Van Dijk vond hij elementen, die nooit in het openbaar gezegd hadden mogen worden. Ily betreurde, dat er over de uitwisseling Provinciale Staten-Rijnland en de gemeente Lei den feiten zijn uitgelekt. Felle tegenstand. Hij wees op de zeer felle tegen stand van bepaalde instanties, die de verwezenlijking van het plan had te gengewerkt. Dat de woningbouw is doorgegaan, aldus de wethouder, is vanzelfspre kend, maar men moet niet vragen tegen welke prijs. Wat betreft het zand van Langeveld (Noordwijker- hout) merkte hij op, dat dit eerst op dit ogenblik loskomt, omdat de bol lenstreek zich geruime tijd heeft ver zet tegen het aanleggen van een re creatieoord. Thans is men met de ontginning van dit gebied begonnen en is er zand vrijgekomen. Als het college my de vrijheid geeft, wil ik alles zeggen, zo zeide de heer Jongeleen, maar het lijkt me zéér onverstandig. Opnieuw werd de wethouder door de beide raadsleden aangevallen. De heer Van Iterson sprak nogmaals over de onzakelijkheid in de afwik keling van dit plan. De heer Van Dijk zeide, dat het de gewoonte van de heer Jongeleen was om zo gauw het concrete feiten betrof de zaak te gaan dramatiseren. Hij hoopte dat er spoe dig een einde zou komen aan het sphinx-achtige optreden van het col lege in deze zaak. Als de wethouder in 1950 spreekt van overwonnen moeilijkheden, kan de Raad dan niet eens horen welke tegenstand weer in de vier afgelopen jaren is ontstaan? De opvolger van pastoor Th. M. Beukers als herder van de St. Petrus- parochie, pastoor A. M. A. Vollaerts, zal op 8 October zijn intrede doen. Pastoor Beukers zal op Zondag 3 October om half 11 een plechtige Hoogmis opdragen, waarna van half 13 uur in het St. Liduinahuis gele genheid wordt gegeven afscheid te nemen. OPENBARE AANBESTEDING TE LEIDEN. In het stadhuis te Leiden is heden morgen aanbesteed de doortrekking van de Burggravenlaan en straat- aanleg ten behoeve van de te hou wen middenstands-woningen. De inschrijvers waren van hoog tot laag: P. Zekveld, Aalsmeer 183.765; Gebr. Schouls N.V., Leiderdorp 177.800; N.V.N.B.N.. Zaandam 175.350; B. Smallegange, Aerden- hout 175.250; Gebr. Visscher Zn., Leiden 171.000; N.V. Prori, Wasse naar 169.000; J. G. Nelis, Haarlem 163.200; J. M. Samson, Oegstgeest 161.000. De gunning is aangehouden geeft een subsidie tot 90T% van de lonen, sociale lasten en reiskosten), voor een deel ontlast. B. en W. stelden voor tot mede oprichting en deelname in de stich ting „De Werkplaats" te Sassenheim te besluiten en tot een bedrag van naar ons. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, op het ogenblik nog moei lijk uit te maken. Velen van hen, die zich de laatste dagen onder medische behandeling hebben gesteld, blijken een week geleden al enigszins ziek te zijn geweest, zodat het mogelijk is, dat ook zij indertijd door het eten van bedorven paling zijn besmet. Getracht wordt, in de Leidse en Haagse ziekenhuizen, waar patiënten zijn o opgenomen, nog wat meer bedden vrij te maken. In Katwijk aan den Rijn 0,10 per inwoner te participeren in j zijn twee wijkverpleegsters aangewezen uitsluitend voor de verpleging der het stichtingskapitaal, voor Hillegom i ihuisliggende paratyphuspatiënten. In Noordwijk is één wijkverpleegster is dit een bedrag van 1427,—waar- met dit werk belast. Scholen zijn op het ogenblik nog niet gesloten. Wel mede de raad accoord ging. worden uiteraard de kinderen uit besmette gezinnen thuisgehouden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2