S)e£cldie(2oti/tcmt Gouden koets voor 50ste maal op Prinsjesdag naar Ridderzaal Troonrede getekend door optimisme Economische vooruitgang schept vele mogelijkheden 3 Ingrijpende belastingverlagingen jn vrij ver verwijderde toekomst 2 3 Korte hagelbuien lieten voldoende ruimte voor liet zo traditionele „Oranjezonnetje'' Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13303 Waf al plannen vandaag Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Troonrede der dankbaarheid V|"\E Troonrede is in lichte kleu- ren geschilderd op de donkere ondergrond van het verleden en ge vat in een eveneens vry somber ge houden omlijsting van de wereld rondom. De vrolijker partijen in dit niet onverdienstelijk werk alwéér be lastingverlagingen, nog méér ver snelde woningbouw komen daar- door bijzonder goed tot haar recht. Zij vallen in ieder geval het meeste op, misschien omdat iedereen er het eerst naar zoekt. Wanneer we konden denken als land alleen op de wereld te leven zou het er, als „het nijpendste probleem, waarvoor wij binnensland nog gesteld zijn", de woningnood langza merhand wordt opgelost, bepaald rooskleurig uitzien. Tien jaar geleden stonden wij „verarmd in een verwoest en leeg geplunderd land", terwijl er nu wel vaart is, geen schijnwelvaart, maar werkelijke welvaart, waarin straks, door middel van een vrije loonsverhoging en belastingverlagin gen, het Nederlandse volk nog alge mener en ruimer aandeel kan krij gen dan tot dusver. En laten wij toch even aantekenen, dat de Nederlan- der-in-doorsnee, vergeleken bij „het lage welvaartspeil, dat nog in een groot deel van de wereld bestaat" het reeds niet zo beroerd heeft! Het doet daarom sympathiek aan, dat de regering zich verheugend over onze eigen verblijdende wel vaart plannen beraamt, de achter gebleven volkeren ter hulp te snel len, wanneer zij dan ook maar een (inderdaad moeilijke) oplossing be denkt de eigen achtergebleven en in de practijk „vergeten" volksgroepen in hun zorgen te verlichten. IJELAAS kan ons land, ofschoon *van goeden wille, nauwelijks iets bijdragen de donkerste kleuren van de omlijsting, „de ernstige spannin gen, die het wereldbeeld beheersen", wat op te vrolijken, evenmin als het veel invloed heeft op vrijere wereld handel. De internationale spanningen kunnen op een gegeven ogenblik een gehele begroting ondersteboven wer pen. De landsverdediging zal zware lasten blijven vragen, maar overi gens behoeft en kan een minister van financiën met die internationale spanningen weinig rekening blijven houden. Anders staat hij tegenover de wereldhandel en de internationale conjunctuur, welke voor ons land op 't ogenblik bepaald gunstig zijn. Zelfs in normale tijden is Neder land daar zozeer van afhankelijk, dat de minister van financiën wel een domper op de feestvreugde over de belastingverlaging zet, door deze uit voorzichtigheids- en andere overwe gingen pas met ingang niet van het volgend, maar van het daarop vol gende jaar in werking te doen tre den. Waar de begroting een zeer günstig beeld geeft mede door de stijging der inkomsten en anderzijds het Rijk over wil gaan tot zeer grote afschrij vingen, is de vraag gewettigd of de minister nipt al te voorzichtig is. De samenhang, welke in de Mil- lioenennota wordt gelegd tussen de belastingverlaging en de huurverho ging is begrijpelijk, maar zou dan de huurverhoging óók nog ruim een jaar worden uitgesteld? Want huurverho ging zonder belastingcompensatie zal toch wel bezwaarlijk zijn. De „be stemmingsheffing", waaraan de Re gering denkt „wellicht via een egali satiefonds", zal in de volksvertegen woordiging op grote tegenstand stui ten. Deze heffing zou plaats moeten hebben op de verhoogde huren van vooroorlogse woningen, om daaruit de bijdragen en premiën ten behoeve van de nieuwbouw gedeeltelijk te fi nancieren. De Troonrede doet ver moeden, dat ten aanzien van deze huurbelasting in het kabinet een compromis is bereikt, waarbij de omvang van de huurverhoging wel een belangrijke rol zal hebben ge speeld. De vrees, enige jaren geleden pas gekoesterd, dat er werkloosheid zou ontstaan, is nu omgeslagen in de vrees, dat er te veel werk en te wei nig werkers zullen zijn. Maar deson danks blijft de regering op haar hoe de voor een omslag in de internatio nale conjunctuur en vergroot zij haar voorraad werkgelegenheids-objecten voor het geval werkverschaffing no dig mocht worden. Zelfs de emigra tie zal toch nog bevorderd worden, ofschoon deze op 't ogenblik in strijd is met de vraag naar arbeidskrach ten hiér te lande, en dat te meer om dat de voortschrijdende industriali satie met kracht zal worden aange moedigd. Deze tegenstrijdigheden komen voort uit een beschouwing van de volkshuisvesting op kort en op lang zicht. Kortzichtige politiek zou de emigratie tegengaan, maar minister Zijlstra ofschoon optimistisch ook wat de naaste toekomst betreft wil toch niet al zijn troeven zetten op de hoogconjunctuur. Het programma van de regering laten wij hopen, dat zij het in haar huidige samenstelling kan uitvoeren! is wel erg weinig belovend ten op zichte van de definitieve ouderdoms- Belastingverlaging aangekondigd Bij de officiële opening van de Staten Generaal heeft Hare Majesteit de Koningin hedenmiddag, zoals te doen gebruikelijk is, een rede tot de leden van de Staten Generaal ge houden. Hare Majesteit begon de rede met een korte herdenking van de Sep tembermaanden in 1944, toen het Zuiden van Nederland bevrijd werd en het Noorden de barre Hongerwin ter wachtte. Nu, na tien jaar, zo meende de Vorstin, kan Nederland trots zijn op de sociale en economische herleving van het vaderland, die niet slechts een gevolg is van de wereldconjunc tuur, doch tevens veroorzaakt wordt door de activiteit van het gehele Nederlandse bedrijfsleven. Alhoewel ons land momenteel geen ernstig werkloosheidsvraagstuk kent, verklaarde de Koningin, dat de re gering haar beleid, gericht op eco nomische expansie, zal voortzetten om toekomstige verrassingen te voor komen. In dit verband zullen export- vergroting en industrialisatie, aange vuld door emigratie, noodzakelijk zjjn. BELASTINGVERLAGING. Vrijere wereldhandel is daarom voor Nederland een eerste vereiste en de regering zal ook het komende jaar op dit terrein haar activiteiten voort zetten. Verheugend achtte Hare Majesteit de economische unie in Beneluxver- band, die het afgelopen parlemen taire jaar door een verdrag weer na der tot haar voltooiing kwam. Door de gunstige economische ont wikkeling, met te boven komen van de watersnoodramp en een vermin dering van de defensielast is het mo gelijk, zo deelde de Koningin mede, voorstellen tot belastingverlaging vooral op het terrein der inkom sten-, loon- en omzetbelasting aan het parlement voor te leggen, hetgeen komende parlementaire jaar te verwachten is. OVERZEESE BANDEN. Naast het ontwerp-statuut voor het Koninkrijk, met betrekking tot Suriname en de Antillen, zal de Sta ten Generaal het komende jaar ook een wetsvoorstel bereiken, dat de unieverhouding tussen Nederland en Indonesië zal vervangen door een an dere regeling. Ten opzichte van de politiek met betrekking tot Nieuw-Guinea werd door de Koningin geen verandering aangekondigd. WERELDSITUATIE ZORGELIJK. De Europese politiek is door het verwerpen van de E.D.G. in Frank rijk, in een moeilijk stadium ge raakt, maar de Nederlandse regering zal ook in de toekomst aan ieder plan Over anderhalf jaar 2°ALS uit de TROONREDE EN DE MILLIOENENNOTA blijkt, acht de de regering thans de economische situatie in Nederland van dien aard, dat de loodzware belastingdruk der na-oorlogse jaren, aanmerkelijk ver licht kan worden. De minister van financiën stelt zich voor de volgende belastingen te ver minderen: Kostprijsverhogende belastingen, zoals omzetbelasting, weelde belasting e.d. die van bijzondere invloed zijn op de kosten van levensonderhoud. Met deze verlagingen hoopt de bewindsman tevens de komende huurverhogingen op te vangen. 1 De belastingen, gelegen in de persoonlijke sfeer, zoals inkomsten- loon- en vermogensbelasting. De belastingen, die in 1951 verhoogd moesten worden, teneinde het kostbare defensieprogramma te kunnen bekostigen. verzekering en de kinderbijslag voor zelfstandigen. Deze zijn „in voorbe reiding". Misschien dat de regering het omgekeerde van plan is van het gezegde over veel beloven en weinig geven. Er wordt door velen naar deze wetsontwerpen reikhalzend uit gezien. F\E simpele mededeling, dat een wetsontwerp met betrekking tot het plan tot afsluiting (wat een hor- terig Nederlands!) van zee-armen in voorbereiding is, verdient wel even aangedikt te worden. Dit enorme, gedurfde plan getuigt van de levens moed van ons volk en zal zeker de goede faam en „goodwill" van ons land in de wereld verhogen. Het zal eveneens een strijd zijn om onze vrij heid, gelijk onze gehele defensie-in spanning een stille strijd is tot be houd van die vrijheid, welke na de Duitse bezetting door het levens offer van velen opnieuw verworven het hoogste goed van een volksge meenschap betekent. Daarom begrijpen wij zo goed, dat in de Troonrede deze strijd voor de vrijheid wordt herdacht en de „over weldigende vreugde", welke de her wonnen vrijheid verwekte. Want wat konden belastingverlagingen en „gun stige ontwikkeling van bedrijvigheid" en al die andere lichtgekleurde voor uitzichten, welke deze Troonrede opent, ons baten of zelfs maar inte resseren, indien wij niet vrij waren geworden, of niet vrij méér zouden zijn? Zelfs al moge deze rede en de nota niet aan al onze verwachtingen vol doen, dan nóg is er wanneer we de sombere internationale omlijs ting beschouwen overvloedig aan leiding tot dankbaarheid, omdat ons volk in vrede en vrijheid leeft en vergeleken met de meerderheid van onze medemensen op deze aarde het zo goed heeft. Misschien gaat het ons volk wel te goed, zodat het ver geet dankbaar te zijn, en, in zucht naar steeds meer verstrooiing, ple ziertjes en gemak, zijn dieper levens geluk en stoere levenskracht weg spoelt, om een schijngeluk in een schijnbeschaving na te lopen, welke het leven tot een nutteloze onzinnig heid maakt. Met de bede om Gods zegen besluit de Troonrede. Moge deze beide van de Koningin niet slechts door de volksvertegenwoor diging, maar door het gehele volk worden begrepen als het belangrijk ste van de gehele rede. Dan kan het veiliger een stijgende welvaart aan vaarden. zonder het levensgeluk te verliezen. Deze beloften klinken alle zeer verleidelijk, maar de belastingbetaler zal ruimschoots de tijd krijgen om aan dit schone toekomstbeeld gewend te raken, daar de minister aankondigde, dat de bovengenoemde verlagingen r.aar alle waarschijnlijkheid eerst op 1 Januari 1956 van kracht zullen worden. De minister argumenteert dit ver verwijderde tijdstip door te verklaren, dat de betreffende wetsvoorstellen een lange voorbereidingstijd vereisen, dat de verlagingen ongeveer te zamen met de huurverhogingen moeten vallen, waarvoor het wetsvoorstel ook nog samengesteld moet worden en dat een te plotselinge verlaging het beeld van Nederlands economie, in dustrie en werkgelegenheid thans vrij stabiel wellicht zou kunnen verstoren. Naast de wereldsituatie, die Hare Majesteit als „nog steeds zorgelijk" betitelde, wijdde de koninklijke spreekster ruime aandacht aan het vluchtelingenprobleem, waarin Ne derland onlangs een groots initiatief genomen heeft, en de toestand in de minder-ontwikkelde gebieden. WEER 65.000 WONINGEN. Voorts verklaarde Hare Majesteit, dat in het komende parlementaire jaar de Staten Generaal voorstellen zullen bereiken tot verhoging van het ledental der Tweede Kamer, als mede enkele andere voorstellen tot wijziging der grondwet. Om de woningnood te lenigen kon digde de Koningin ook voor het ko mende jaar een regeringsplan van 65.000 woningen aan, terwijl een mo gelijke huurverhoging wellicht ge deeltelijk aangewend zal worden tot het financieren van nieuwe wonin gen. WIJZIGING LOONBELEID. De P.B.O. vond het afgelopen jaar haar realisatie voor 6 bedrijfschap pen en de Koningin sprak de wens uit, dat spoedig meerdere zullen vol gen. De regering beraadt zich momen teel nog over een mogelijke wijzi ging van het loonbeleid en zal, zo no dig, de Staten Generaal voorstel len doen toekomen. De wetsontwerpen voor de defini tieve ouderdomsvoorziening en kin derbijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. De regering is voornemens haar steun aan particuliere organisaties, die zich met maatschappelijk werk bezighouden, ook in de toekomst te steunen en deze steun zo mogelijk en nodig uit te breiden. Tevens zal dit parlementaire jaar een wetsvoorstel tot het afsluiten der zee-armen de Staten Generaal berei ken. Bijzondere aandacht zal door de re gering geschonken worden aan de culturele en lichamelijke opvoeding van de jeugd, vooral voor de groe pen, die buiten de leerplicht vallen. Hare Majesteit sloot de Troonrede met de woorden: Met de bede, dat Gods zegen op Uw werk moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten Generaal geopend. (Voor de volledige tekst van de Troonrede zie men elders in dit blad). Het grote raadsel van de dag: de mil- lioenennota van Minister van de Kieft, die hier gefotografeerd wordt op het moment, waarop hij de voor ons zo belangrijke stapel in het be roemde koffertje doet. 5 Mei weer feestdag? Alhoewel de Troonrede van dit jaar over het algemeen vrij ronde taal spreekt, kan men zich toch verdiepen in de mogelijk heden, die de alinea, de bevrij dingsherdenking betreffende, wellicht kan inhouden. Hare Majesteit zegt letterlijk: ..Er is reden te over om in deze dagen de gedeeltelijke en in Mei 1955 de volledige bevrijding in blijdschap en met grote dank baarheid te herdenken". Ogenschijnlijk sluit dit lo gisch aan op de woorden van herdenking, die de Koningin wijdt, aan de bevrijding van Zuid-Nederland in 1944, thans tien jaren geleden. Maar in het licht van de vele protesten, die zijn opgestegen, toen de regering de 5e Mei niet meer als Nationale Feestdag wenste te handhaven, beteke nen deze woorden wellicht een gesluierde belofte voor de toe komst. ...en de volgende belangrijke gebeurtenis.. Op Dinsdag 28 Sept., om 2 uur, begint op Houtrust het grote evenement van Den Haag: de 72ste Damesbeurs van de Dameskroniek. Vele attrac ties en demonstraties, waar devolle geschenken. Entrée slechts 11,kinderen f 0,60. Dit moogt U beslist niet \700R DE ZEVENDE MAAL sinds zij de troon bestegen heeft heeft Hare Ma- jesteit Koningin Juliana hedenmiddag de plechtige opening van de Staten-Generaal verricht met het uitspreken van de Troonrede, waarin zij .e midden van de volksvertegenwoordiging het regeringsprogram van het verantwoordelijke ministerie voor het komende zittingsjaar ontvouwde. Tot het verrichten van de plechtige opening van de zitting der Staten- Generaal heeft Hare Majesteit zich vanmiddag te een uur, vergezeld door Zijne Koninklijke Hoogheid de prins der Nederlanden, in de gouden koets in feestelijke stoet naar de Ridderzaal begeven Vijftig jaar geleden voltrok zich voor de eerste maal in deze zaal deze plechtigheid. Vóór 1904 geschiedde de plechtige opening in de Grote Vergaderzaal der Tweede Kamer. Maar in genoemd jaar was de restauratie van de deerlijk gehavende en treurig vervallen „Grote Zale", de huidige Ridderzaal voltooid. Sedert de derde Dinsdag in September van dat jaar werd ze de traditionele plaats van samenkomst voor de opening van de zitting van het parlement. Slechts eenmaal in 1907 werd de samenkomst nog eens in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer gehouden. In dat jaar vergaderde in de Ridderzaal de tweede vredesconferentie en die wilde men niet onder breken. Evenals verleden jaar vertrok de sprookjesachtige stoet van het Ko ninklijk Paleis aan het Lange Voor hout. Via het zogenaamde Schelp pad van het Lange Voorhout, de Kneuterdijk, de Lange Vijverberg en de Korte Vijverberg trok hij langs dichte rijen belangstellenden naar het Binnenhof. Prinjesdag, dat was aanvankelijk de benaming van de feestelijk ge vierde verjaardag van de prins-stad houder. bepaaldelijk van stadhouder Prins Willem.V. Prinjesdag, dat is thans vooral de beminde koningin zien in de gouden koets, omgeven door hovelingen en begeleid door militair escorte in ce remonieel tenue. Prinsjesdag trekt steeds duizenden mensen. Wie thuis maar even gemist kan worden, wie zijn arbeid maar even kan laten rusten, is op deze dag in de omgeving van de weg, welke de stoet gaat. Dat is iets heel vanzelfsprekends voor de Hagenaars. Maar ook velen van buiten de stad trekken op deze feestdag naar Den Haag, zodat er al vroeg in de voor middag een drukte van belang in de binnenstad heefst. Duizenden hebben zich verzameld onder de bomen van het Lange Voor hout. Langs de trottoirs van de Kneu terdijk en langs de Lange Vijverberg. Velen hebben een zitplaats op een der tribunes, die voor deze gebeurte nis zijn verrezen en weer anderen hebben een kijkplaats achter een der vele vensters van de huizen en ge bouwen langs de route. Militair machtsvertoon. Zij behoeven zich niet te verve len, voor zij zich kunnen verlustigen in de aanblik van de koninklijke stoet, want het militaire vertoon, het innemen der opstellingen voor de af zettingen en het verdere drukke be weeg langs de straten kort de tijd van het wachten. De spanning stijgt als om een uur het eerste der minuutschoten over de stad klinkt, ze gaan daveren van het ogenblik, waarop de Koningin en de Prins het paleis verlaten tot dat, waarop zij in het paleis zijn terug gekeerd. Deze minuutschoten wor den afgevuurd door een batterij veldartillerie, bestaande uit zes stuk ken. Deze batterij staat opgesteld op het Malieveld. Voor het paleis Lange Voorhout hadden honderd man van het Garde regiment Jagers de erewacht betrok ken. De erewacht voor de ridderzaal be stond uit zeventig man van het korps mariniers. Hierbij waren ingedeeld het vaandel van dit korps en de Ma rinierskapel van de Koninklijke Ma rine. Verder zorgden op het binnen hof ongeveer honderd man van het Garderegiment Fuseliers Prinses Irene voor de ere-afzetting. Voor de afzetting langs de door de stoet gevolgde weg zorgden een de tachement genietroepen ter sterkte van 350 man, twee detachementen met een totale sterkte van 400 man van 901 L.V.K. (iuchtdoelartillerie), een detachement luchtvaartroepen ter sterkte van 200 man, een deta chement ter sterkte van 100 man van de Koninklijke Marine en een deta chement Nationale Reserve ter sterk te van 200 man. Voor de zijgevel van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit aan de Korte Vij verberg stonden detachementen Marva en Milva, elk ter sterkte van 30 leden, opgesteld. Behalve de hiervoor reeds genoem de muziekkorpsen bevonden zich nog langs de route het muziekkorps van de genietroepen, dat stond opgesteld bij het Paleis aan de Kneuterdijk, de drumband van de 901 L.V.K., staan de op de hoek Korte en Lange Vij verberg en op Het plein de drum band van de Nationale Reserve. De mariniers en de militairen van de garderegimenten Grenadiers, Ja gers en Fuseliers Prinses Irene, van de Koninklijke Marechaussee, de Ko ninklijke Militaire Kapel en de Luchtmachtkapel droegen de cere moniële tenue. Op het parkeerterrein vlak voor het paleis Lange Voorhout stonden 60 leden van de 101ste Amerikaanse Airbone Division, die up uitnodiging van Prins Bernhard Prinsjesdag in Den Haag meevierden. De parachutisten hebben de afge lopen dagen in Eindhoven de bevrij dingsfeesten meegemaakt en kregen aldaar een uitnodiging van de Prins om naar Den Haag te komen. (Voor het verdere verslag zie Pag. 5). (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Wisselende bewolking met vooral in het Noorden van het land enkele buien. Matige, t|j— delijk krachtige wind, tussen West en Noordwest. Koude nacht, morgen overdag iets la- gere temperaturen dan vandaag. 22 Sept.: zon op 6.24 en onder 18.40; maan op 1.06 en onder 16.43 uur. Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1