,De Knokkershurcht 1200 vrijgezellen grommen en genieten in hun Grevenbicht jongen gedood door bezemklap Grote geheimzinnigheid boven en in een Drentse bedstede 2U biii-iiijiLtiJiR 1954 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Belastingdruk en woningnood Het aantal in Grevenbicht aanwe zige vrijgezellen en vrijgezellinnen is in de loop van Zaterdag gestegen tot ongeveer twaalfhonderd. Om vijf uur des middags namen velen hunner deel aan een muzikale intocht, die werd opgeluisterd door de plaatselijke boerenkapel „Daag en Nach". In de congrestent werd ver volgens een Limburgse koffiemaaltijd geserveerd, gekruid met talrijke toe spraken. Burgemeester L. Korten vertelde, dat hij zich zeer verheugt over het vrijgezellencongres, omdat hiermee een positieve daad is gesteld in het belang van de vrijgezellen en om dat het congres ook de belangen van Grevenbicht en van het aangren zende Papenhoven dient. De heer Gerard Greyn gaf daar na een toelichting op de opzet van het congres en richtte een speciaal woord van welkom tot de afgevaar digden van de Nederlandse Vrijge- zeÏJenbond. Bloeiende organisatie. Namens deze bond voerden de se cretaresse, mej. Miep van Oss en de hoer A. Eeerkens, voorzitter van de afdeling Helmond het woord. Zij deplden mee, dat thans in Nederland ongeveer 800 vrijgezellen van beider lei kunnen zijn georganiseerd. Na het vorige in Grevenbicht gehouden congres werden vrijgezellenvereni- gingen opgericht te Amsterdam, Den Haag en Helmond. Binnenkort krijgt ook Eindhoven er een. De oprichting van nog meer afdelingen is in voor bereiding. Geen apartheidspolitiek! Mej. Van Oss sprak tevens de hoop uit, dat er een einde zal komen aan de spartheidsDOilitiek van de over heid ten aanzien van de vrijgezellen en dat tussen gehuwden en onge- huwden de lasten redelijker zullen worden verdeeld. De heer Beerkens meer oog te krijgen voor hetgeen hun Wederom is in het Limburgse plaatsje Grevenbicht het Congres der Internationale Vrijgezllen houden. Het ging er inderdaad vrij- gezellig toe al werd het even wicht wat verstoord, door het feit, dat de overgrote meerderheid uit le den van het vrouwelijk geslacht be stond. Een van de gasten, die min der welkom was moge hij dan ook vrijgezel zijn of of niet was Plu- vius.... De stemming leed er ech ter niet onder zoals bijgaande foto van de intocht der congressisten toont. gelaten is. Tenslotte deelde zij mee, dat met ingang van het komende jaar de op haar initiatief door Gerard Greyn uitgeroepen wereldvrijgezel- lendag „de eerste Zondag na Pasen" op een andere, nader vast te stellen datum zal worden gehouden. Het officiële gedeelte van de twee de congresdag was met deze laatste spreekbeurt voor de congressisten ten einde. Zij vermaakten zich verder des avonds in de feesttent en in de 26 café's van Grevenbicht. Een vijftigtal congressisten trok zich echter terug in de eerste sectie vergadering om zich aan het bestu deren van de specifieke problemen van hun groep te gaan wijden. Telegrafische verzoeken. Vandaag zyn uit Grevenbicht aan de minister-president en aan de mi nisters van Financiën, van We deropbouw en Volkshuisvesting te legrammen gezonden, waarin met hernieuwde kracht de aandacht der regering voor de belangen der onge- huwden zal worden gevraagd op het gebied van belasting en huisvesting. Gistermiddag werd in Grevenbicht een optocht gehouden, waarin enkele wagens meetrokken, die betrekking hadden op het vrijgezellenleven. Ook was, omringd door hofdames, de Gre- venbichtse vry gezellen-konipgin mej, Annie Hompes, van de partij. Voor de avondvergaderingen be stond zoveel belangstelling, dat het noemde als grievend de hoge belas- zaaltje van het Grevenbichtse patro- tingen, die de vrijgezellen moeten opbrengen en de moeiten, die zij heb ben om een behoorlijk onderdak te verkrijgen. Bijzondere taak. De heer Greyn wees er vervolgens op. dat ook de vrijgezel veel kan doen in het belang van de gemeen schap cn v/el door zich toe te leggen op het beoefenen van alle mogelijke vormen van naastenliefde. De schrijfster Mary Pos hield ten slotte een toespraak over het onder werp „Wat zou de wereld zonder vrii- gezellen zijn", en toonde aan, dat de mensheid door alle tijden heen ge profiteerd heeft van het werk der vrijgezellen op wetenschappelijk, so ciaal. artistiek en alle mogelijke an dere terreinen. Blijf optimist! Als goede raad gaf zij de vrijgezel len mee, zich niet blind te staren op hetgeen hun ontbreekt, doch steeds naat te klein bleek te zijn. Het hoofd van de school loste toen het zaalpro bleem op door een klasselokaal ter beschikking te stellen. Twaalf procent van Nederland. Tijdens een der sectievergaderin gen werd medegedeeld, dat volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek de Nederlandse be volking voor 12 pet. uit ongehuw- den boven 30 jaar bestaat. De vrij- gezellenbond stelt zich vooral tot doel, ten gerieve van deze groep be lastingverlaging en meer faciliteiten ten aanzien van de mogelijkheid om een woning te krijgen, te bereiken. Op een der bijeenkomsten werd een suggestie gedaan voor het hou den van een serieus studiecongres ter bestudering van vrijgezellen-proble men. Het vrijgezellencongres werd gisteren ernstig gehandicapt door de regen, maar desondanks verliep ook de derde dag zeer geanimeerd en trok Grevenbicht weer duizenden be zoekers uit omliggende plaatsen. Ambtenaren vragen meer dan 6 procent Technische herziening Op het salariscongres van de cen trale van Rijkspersoneel is een motie aangenomen, waarin de besturen van de bij de centrale van rijkspersoneel aangesloten verenigingen van amb tenaren in rijksdienst hun bezorgd heid uitspreken over de financiële positie van het overheidspersoneel. Zij zijn van oordeel, dat het toe kennen van 6 procent salarisver hoging de nood in vele ambtenaren- gezinnen niet opheft. Aan het be stuur der centrale wordt opgedra gen het ambtenarencentrum te ver zoeken de regering te doen blijken dat de ambtenarensalarissen een verhoging behoeven, die aanmerke lijk boven de genoemde 6 procent uitgaat. Voorts wordt het bestuur op gedragen bij de eerstvolgende ver gadering van de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken te vragen bespre kingen omtrent een technische sa larisherziening te mogen openen. In afwachting van deze herziening wordt er op aangedrongen nog voor het einde van dit jaar aan de lager bezoldigden een verstrekking ineens te geven. IN GROOT TENUE. De Koninklijke Militaire Kapel zal zich Dinsdagmiddag, nadat zij in de stoet naar en van de Ridderzaal heeft gemusiceerd, naar de voormalige Fre- derikskazerne te 's Gravenhage bege ven waar zij in autobussen zal stap pen om naar het vliegkamp Valken burg te gaan, teneinde van dat vlieg veld naar Engeland te vertrekken. De Koninklijke Militaire Kapel zal met Engelse en Amerikaanse muziek korpsen van leger en luchtmacht deelnemen ana de „Royal Artillery Searchlight Tattoo 1954" die de vol gende week in Woolwich wordt ge houden. Het is de eerste keer dat de Koninklijke Militaire Kapel zich in haar ceremonieel tenue op reis be geeft naar het buitenland. AMERIKAANS EREDOCTORAAT VOOR EDUARD VAN BEINUM. Ter gelegenheid van de tournee van het concertgebouworkest door Ameri ka zal de Rutgers University te New Brunswick Eduard van Beinum het ere-doctoraat in de minziek aanbieden. Deze onderscheiding is eerder ten deel gevallen aan Serge Koussewitz- ky. Het Concertgebouw Orkest treedt op 14 October te New Brunswick Op. DE HOEK Gistermiddag heeft de bok „Con dor" het laatste achterstuk van de „Spanker" gelicht. Zoals bekend strandde deze Engelse boot zes we ken geleden op de Noorderpier, te Hoek van Holland. Men zal nog en kele dagen werk hebben om de rest van het schip te demonteren. Voor de scheepvaart is thans alle gevaar geweken. ENGELS MATROOS TE ROTTERDAM VERDRONKEN. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in de IJselhaven te Rotterdam de 29-jarige Engelse matroos Alfred John Docwra uit Great Yarmouth verdronken. Hij was opvarende van het Engelse schip „Polly M". Toen hij am half twee aan boord van zyn schip wilde terugkeren, is hij tus sen de kade en het schip te water ge raakt. Het stoffelijk overschot werd enkele uren daarna door de rivier politie geborgen. De „Polly M" heeft inmiddels weer zee gekozen. Vrijspraak gevraagd Vrijdagmiddag moest zich voor de Utrechtse rechtbank een 58-jarige pensionhoudster verantwoorden, verdacht werd de dood van een 17- jarige jongen veroorzaakt te heb ben. Toen enkele maanden geleden de jongen haar al de gehele dag ge plaagd had, greep zij een bezem en deed daarmede een uitval naar de jongen. De bezem trof de plaaggeest achter het oor en enkele uren Tater overleed de jongen aan een hersen bloeding. Zeer dunne schedel. Een gerechtelijk onderzoek heeft uitgewezen, dat de schedel van de jongen op die plaats uiterst dun was, omdat hij daar vroeger een operatie ondergaan had. De niet zeer harde klap van de vrouw had reeds een zo danige beschadiging van de schedel tengevolge, dat inwendige bloedin gen ontstonden. De officier van- justitie overwoog, dat de reactie van de vrouw vrij nor- D oor gewinterde duifjes Een Amsterdamse jongen, die zich dezer dagen vergenoegde in het regenweer, omdat hy toch naar school moest, zag ter wijl hij vervuld van deze op bouwende gedachte uit zijn slaapkamerraam keek plotse ling twee bolletjes dons, die by- na door de hevige regen uit de goot dreven. Twee angstige duiven, die de Meimaand verwaarloosd hadden en de Septembermaand een voorjaars aanzien hadden willen geven, waren tot de ontdekking gekomen, dat het Nederlandse klimaat niet onder de indruk ge raakt van dergelijke persoonlij ke initiatieven en zo zaten zij met hun pasgeboren kroost let terlijk en figuurlijk in de regen. De school en alle nare ge dachten daaraan verbonden, wa ren ineens uit het hoofd van de 13-jarige Amsterdammer ver dwenen en in recordvaart werd het gehele gezin tot actie ge bracht. Een hoedendoos diende even later de duifjes tot woon en de beste brokjes werden uit de keuken naar de hoedendoos ge sleept, teneinde de voorspoedi ge groei van de twee duivenkin- deren te bevorderen. Moederduif heeft echter een speciaal menu, dat beter ge waardeerd wordt en de duifjes zien al rijkhalzend uit naar de stormachtige herfstluchten, die zeer binnenkort hun domein zul len zijn. Mysterie boven Delft Mevrouw M. van Oostrum en haar zestienjarige neef L. Eradus, die Za terdagavond tussen Delft en Nootdorp fietsten, hebben daar om ongeveer kwart over tien een oranje-gele schijf, die in het midden donker was, in de lucht waargenomen. De schijf stond stil, doch nadat de wielrijders waren afgestapt, verdween hy snel in Oostelijke richting, waar bij een zacht fluitend geluid werd vernomen. De wielrijders hebben nog getracht de schyf een eindsweegs te volgen, doch deze poging moesten zij spoe dig opgeven. Sinds Donderdagmorgen spreekt iedereen in Zuidlaarderveen (Dr.) over een geheimzinnige gebeurtenis, die in de nacht van Woensdag op Donderdag in de woning van de fa milie J. van de Veen heeft plaats ge vonden. Het echtpaar Van de Veen sliep tot dusver in een oude bedstede. Plotse ling schrok de heer Van de Veen wakker. In de duisternis zag hij een vurige bol ter grootte van een poot- aardappel boven de dekens zweven. Hevig ontsteld slo'eg hij tegen de vuurbol aan, die daarna uit elkaar spatte. Op hetzelfde moment ver schenen er evenwel een aantal nieu we vuurbolletjes van dezelfde groot te. „Toen heb ik mijn vrouw wak ker gemaakt", vertelde de heer Van de Veen. Mevrouw Van de Veen dacht eerst dat haar man droomde, doch enkele seconden daarna zag zij zelf de vreemde lichtverschijnselen. Het echtpaar heeft toen onmiddellijk het bed verlaten. Alle dekens wer den uit de bedstede getrokken. Nog voor het licht aangestoken kon wor den (er is geen electrisch licht) zag het echtpaar, dat de vuurbolletjes zich tot een vuurslang hadden ver enigd, die geheimzinnig in de bed stede heen en weer bewoog. De heer en mevrouw Van de Veen hebben toen hun baby genomen en zijn het huis uitgevlucht. De verdere nacht hebben zy doorgebracht in de woning van de moeder van mevrouw Van de Veen, die ook in Zuidlaarder veen woont. Het echtpaar Van de Veen heeft di rect de volgende dag een ledikant gekocht en wil nooit weer in de bed stede slapen. Ze durven 's avonds nauwelijks meer thuis te zyn. Een onderzoek heeft aangetoond, dat hier geen sprake geweest kan zijn van bolbliksem. Daar het huis niet op het electrisch net aangesloten is, kon er ook geen sprake zyn van kortsluiting. De heer Van Veen vertelde, dat hij elke morgen met een lichte hoofd pijn opstond. Dit was niet het geval wanneer hij ergens logeerde en dus in een ander bed sliep. „Trouw". maal was geweest; by iedere andere jongen zou de klap met de bezem geen nadelige gevolgen hebben ge had. Hij achtte de vrouw dan ook niet schuldig aan mishandeling, de dood tengevolge hebbend, en vroeg vrij spraak. De rechtbank zal op 1 October vonnis wijzen. NATIONALE NOVENE TER ERE VAN DE H. KL. THERESIA. 24 Sept.—2 Oct. 1954. „Ik zal mijn hemel doorbrengen met goed te doen op aarde, na mijn dood zal ik 'n regen van rozen doen neerdalen". Deze woorden van de H. KI. Theresia, uitgesproken in haar laatste levensdagen, waren niet be doeld als 'n troost voor haar drie zusters en medezusters van de Car- mel. Neen, de H. Theresia gaf hier mede te kennen, dat zij overtuigd was een „heilige" te zijn, die na haar dood een zending te vervullen had voor alle tijden. Zou er ooit in de geschiedenis der wereld 'n tyd geweest zijn, die meer recht kon doen gelden op 'n bizon- dere bescherming van de hemel, dan juist de tijd waarin wij nu leven? Heeft de wereld, de volkeren, de maatschappij ooit meer problemen gekend dan nu? Met welk 'n angsti ge bezorgheid slaat de H. Vader de ontwikkeling der gebeurtenissen gade! Neen, nooit heeft de H. KI. Theresia de gelegenheid gehad zo veel goed te kunnen doen als juist thans. Haar woorden indachtig: „Men verkrijgt van de goede God, naarma te men vertrouwt", gaan wij in deze novene met 'n onbegrensd vertrou wen de grote noden van Kerk en maatschappij, van gezin, onderwijs en opvoeding onze Heilige aanbeve len om het Godsrijk te herstellen. Moge mede door de voorspraak van O. L. Vrouw in dit Mariale Jaar dit uur verhaast worden. Natuurlijk kan 'n ieder zyn per soonlijke intenties hierbij insluiten en deze inzenden, welke dan ge plaatst Worden bij de beeltenis en relikwieën van de Heilige in 't koor der zusters die gedurende de novene hun gebed en offer, hun boete en werken aan God opdragen voor alle aanbevolen intenties. Op aanvraag worden gratis, nove ne-plaatjes toegezonden, evenwel wordt zo mogelijk 'n kleine vergoe ding gaarne dankbaar aanvaard. Zusters Carmelitessen, Giro No. 39730 Egmond a. d. Hoef (N.HJ. K. A. B.-DAMES IN LOURDES. De todht van de 1200 Katholieke ar beidersvrouwen uit Nederland naar Lourdes, onder auspiciën van de Cen trals Reiskas heeft zich onder zeer gunstige omstandigheden voltrokken. Verlieten de pelgrims het vaderland in een atmospheer van kilte en regen, hoe verder zij naar het Zuiden afdeel den, des te milder werd het klimaat. De aankomst te Lourdes geschiedde -onder een onbedekte hemel met stra lende zon. Het milde zomerweer schijnt ook een gunstige invloed gehad te hebben op de 360 zieken, die de vermoeienis sen van de reis goed doorstaan heb ben. Er heerst onder hen een dank bare en zeer tevreden stemming. Men roemde de goede zorgen van de medi sche staf onder leiding van dokter J. Beckers, de eerw. zuster Manfreda en de heer L. Goffin aan hen bewe zen. Een aardig intermezzo mochten de bedevaartgangers nog ervaren te Bor deaux waar pater De Bruin met een aantal assistenten op het perron aan wezig was om de goede gaven van de Nederlandse pelgrims in ontvangst te nemen. De oogst was zeer groot. Niet minder dan 12 wagentjes werden met geschenken in natura van allerlei aard gevuld, bestemd voor de ver waarloosde jeugd van Bordeaux. Pater de Bruin was uitermate te vreden. Zondag beleefden de pelgrims, na de emoties van de Sacramentsproces sie en de lichtprocessie op Zaterdag middag en -avond opnieuw een hoog tepunt, toen mgr. Paulissen, des mor gens om half negen in de rozenkrans kerk een pontificale Hoogmis cele breerde. EEN HERVORMD MANDEMENT? In de Mattheuskerk te Utrecht heeft prof. dr. G. C. van Niftrik op een wijkavond Vrijdagavond mede gedeeld, dat hij benoemd is in een commissie, die zich bezint op een ant woord op het bisschoppelijk mande ment. Prof. van Niftrik verbond hieraan de conclusie, dat het best zou kunnen gebeuren, dat er een Hervormd man dement komt, al zal dat dan wel, naar hij meende herderlijk schrijven he ten. Zekerheid omtrent de totstand koming van een dergelijk mande ment bestaat niet. Daarvoor is de commissie nog te kort geleden samen gesteld. Het kan ook blijken, dat wij alleen maar kunnen zeggen, 'dat wij het op tal van punten oneens zijn, aldus concludeerde prof. Van Niftrik tenslotte. RECHTZAKEN HAAGS GERECHTSHOF. DUITSER DOOR HOF VRIJGESPROKEN. Het gerechtshof heeft gisteren F. Müller uit Dusseldorf vrijgesproken, conform de eis. M. heeft nes weken in Nederland in voorarrest gezeten en is inmiddels uitgeleid. Hy was indertijd by verstek door de rechtbank te Amsterdam tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens de uitoefening van een recht, waaruit hij ontzet was. Het ge rechtshof te Amstredam had dit von nis in tweede instantie bevestigd. De Hoge Raad had later, met opschorting van de straf, de zaak terug verwezen naar het grechtshof te Den Haag. Bij de behandeling bleek dat M. een leidende functie had uitgeoefend in een bedrijf. Na de bevrijding werd hem door de zuiveringsraad voor het bedrijfsleven voor de tijd van tien jaar het recht ontzegd deze functie uit te oefenen, welk vonnis door de centrale zuiveringsraad werd beves tigd. M. was echter toch doorgegaan met het uitoefenen dezer functie omdat, naar hij zei, het beheersinstituut dit goed zou hebben gevonden. Diefstal van vlees. Het Haags Gerechtshof veroordeelde een 24- jarig slachter uit Zwammerdam tot f 50.boete of 25 dagen. In eerste instantie was K. veroordeeld tot 30.boete of 12 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd wegens diefstal van vlees. De proc. generaal had drie weken gevangenistraf geëist. Verdachte had hardnekkig ontkend in het slacht huis te Bodegraven op 23 Februari j.l. vlees te hebben ontvreemd, hoe wel een getuige hem zou hebben gezien. HAAGSE RECHTBANK. Een 26-jarige chauffeur uit Ter Aar moest voor de Haagse rechtbank verschijnen omdat hij in dienst van de Chemische fabriek Eureka her haaldelijk geld, dat hij van klanten inde, had verduisterd en z.g. retour bonnen voor fust had vervalt. Als verd. bijv. 400 van klanten had ge- ind droeg hij maar 300 af en kon door middel van de vervalste bon aannemelijk maken dat hij het an dere geld aan de klanten terug had betaald voor ingeleverd fust. Dit kon. een hele tijd goed gaan, want de chef van het magazijn die met de controle was belast zat ook in het complot en noteerde ook ver keerde cijfers. Als dank kreeg hij een klein deel van de opbrengst. Volgens de opgave van verdachte zelf zou hij onrechtmatig 2200 reb ben genoten, maar de directeur schat te het bedrag veel hoger. De officier van justitie wilde geen voorwaardelijke straf eisen, want dat was al reeds geprobeerd. Hij eiste nu een jaar en zes maanden gevangenis, straf met aftrek. Hierop stond de 34-jarige maga- zynchef uit Alphen a. d. Rijn terecht, die van de vorige verd. geld van mis drijf afkomstig als geschenk had aan- genomen. Hij zou ongeveer 400 heb ben gekregen, maar volgens de ande re verd. was het een paar honderd gulden meer. Deze verdachte, die nog niet eerder was veroordeeld, moest toegeven dat hij even schuldig was als de chauffeur, want hij was met de controle belast. Ook tegen deze ver dachte eiste de officier van justitie een jaar en zes maanden gevangenis straf. De rechtbank zal 30 September a.s. uitspraak doen. EEN MAN MET FANTASIE Twee jaar gevangenis traf met af trek eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 33- jarige bloemenkoopman uit Den Haag, wegens oplichting van een veehouder uit Hazerswoude en diens echtgenote. De verloofde van verd. woonde bij de benadeelden en verd. kwam hier wel eens op bezoek. Op zekere dag kwam hy met een ver haal dat hij op de Rijksweg een auto ongeluk had gekregen. Hij was te gen een boom gereden en zou in bewusteloze toestand naar een zie kenhuis zijn vervoerd. Toen hij weer bijkwam zou hij tot de ontdekking zijn gekomen dat hem een porte feuille met 5000 was ontvreemd. Dit geld was bestemd geweest voor de aankoop van een schip kolen voor zijn slechts in gedachten bestaan de kolenhandel. „Zou de veehou der uit Hazerswoude hem misschien 200 kunnen lenen?" De veehouder en zijn vrouw, die onder de indruk waren gekomen, ga ven hem 100, want meer konden ze niet missen, Later kwam verd. terug, hij praatte nog eens met de vrouw en kreeg nu 50 los. Voor de rechtbank legde hij thans een bekentenis af. Het hele verhaal was verzonnen. Achtmaal was verd. al veroordeeld wegens vermogens- misdryven. Uitspraak 30 September. Oude vete. Voor de Haagse rechtbank werd de op 13 Juli j.l. aangehouden zaak behandeld tegen een winkelier uit Alphen a. d. Rijn, die er van werd verdacht dat hij in Februari te Alphen opzettelijk een zekere B. had willen overrijden. Het slachtoffer zelf werd o.m. als getui ge gehoord. Een oude vete zou de oorzaak zijn. Verdachte ontkende, doch de officiier van Justitie eiste vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk en 100.boete. HAAGSE POLITIERECHTER. Per ongeluk. „Het is echt per ongeluk gegaan", verklaarde een juf frouw uit Voorschoten, die voor de Haagse Politierechter moest ver schijnen omdat zij tijdens het bood schappen doen by V. en D. 2 zakjes peper had weggenomen. Zij was tij dens de zitting zo overstuur, dat het de rechter deed opmerken: „U zit r.og niet in de gevangenis". De offi cier van Justitie eiste f 25.boete of 10 dagen. Verdachte werd con form de eis veroordeeld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6