Prof. Van Bemmelen: Uitbreiding van Universiteit door bijtrekking van een complex gebouwen nodig Het Bisschoppelijk mandement in vergadering van St. Christoffel Standhouders dankten tijdens gezellig samenzijn het actieve Leidato-comité MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 RECTORAATS OVERDRACHT L"IDSE UNIVERSITEIT Televisie kwam dit maal aan ruimtegebrek tegemoet PROF. MR. J. M. VAN BEMMELEN. Het rectoraat van de Leidse Universiteit is hedenmiddag door prof. mr. J. M. van Bemmelen overgedragen aan prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Dit geschiedde tijdens een plechtige bijeenkomst in het groot audito rium van de academie. Door middel van geluidsinstallatie en televisie kon men ook in een andere zaal van het academiegebouw de plechtigheid volgen. In zijn opsomming der lotgevallen van de universiteit herinnerde prof. Van Bemmelen aan de zware verliezen in het afgeiopen jaar door het over lijden van de oud-hoogleraren en hoogleraren Nieuwenhuis, Kristensen, Gorter, Martin, Meyers, Van Konkel, Van Eijck, Duyvendak en Lignac. Prof. Van Bemmelen betreurde, dat in Indonesië nog steeds wantrouwen blijkt te heersen tegen het onderwijs in Nederland; dit blijkt uit een steeds afnemend aantal Indonesische studenten hier te lande. Het streven van. de Nederlandse en Leidse wetenschap is steeds gericht geweest op een verzoening der belangen van Oosterse en Westerse cultuur. Indonesië zal er zeker niet wel bij varen, wanneer het de moeilijkheden, voortvloeiend! uit het conflict der culturen, omzeilt door zich geheel los te maken van West-Europa en Amerika. De Indonesische Archipel moet kunnen profite ren van de resultaten van wetenschap en techniek van het Westen en, dient daartoe althans met een land nauwe culturele betrekkingen te onderhouden. Banden NederlandIndonesië Nederland is tot dit contact in staat en bereid en in Leiden bestaat be grip voor het eigene der Indonesi sche beschavingen. Het hoger onder wijs in Indonesië is vooral door Lei den geschapen en bevrucht. Indone sië moet inzien, dat het zich voor universitaire studie waarlijk niet evengoed tot b.v. Amerika, Engeland of Duitsland kan richten, aangezien de in het verleden gegroeide banden tussen Neder lande en Indonesische cultuur nu eenmaal niet meer kun nen worden ongedaan gemaakt. Ook zal men in Indonesië blijvend behoefte hebben aan Nederlandse in tellectuelen en Nederlandse investe ringen, en aan die behoefte kan slechts worden voldaan, wanneer er een sfeer van vertrouwen wordt ge schapen tot de totstandkoming waar van Leiden zo gaarne wil en ook kan medewerken. Prof. Van Bemmelen constateer de, dat in het afgelopen jaar onge veer twintig nieuwe vakken of we-, tenschapsonderdelen aan het onder was-programma zijn toegevoegd, waaruit het gevaar voortvloeit dat de „hoofdvakken" in het gedrang ko men door een te vérgaande specialisa tie, terwijl voorts stelling dient te worden genomen tegen de uit deze verdere specialisatie voortvloeiende verlenging van de studieduur. Een belangrijk deel van zijn rede wijdde prof. Van Bemmelen aan de problemen in de studentenwereld en de civitas als overkoepelend orgaan dat zich de vorming van de student als een der vóórnaamste taken heeft gesteld. Beurzenstelsel onvoldoende. Bij alle waardering voor de ener gie van de werkstudent, die dor ar beid buiten de studie om in zijn on derhoud moet voorzien, achtte prof. Van Bemmelen het instituut van werkstudent een misstand. Werkelijk studeren en student zijn is een zeer moeilijke taak op zichzelf. Het behoort niet nodig te zijn dat zij- die deze taak op zich nemen en er zich op re delijke wijze van kwijten, nog andere arbeid moeten verrichten ten bate van het levensonderhoud. Het huidige beurzenstelsel, hoezeer het ook verheugende uitbreidingen onderging, is nog onvoldoende om deze misstand op te heffen. Tevens pleitte prof. Van Bemmelen voor een betere voorlichting bij aan staande studenten en hun ouders over de eisen welke de studie stelt op het gebied van geestelijke inspan ning en financiële offers. Het verschijnsel van het nihilisme onder de studenten is nog steèds be treurenswaardig omvangrijk. Gedeel telijk zag prof. Van Bemmelen de oorzaak hiervan liggen in een tekort schieten van de universiteit zelve, voor een ander deel echter bij een zekere laksheid van studenten en hun ouders. Voor een deel is die laks heid de uiting van een onbegrip voor het belang van de vorming van de student door de georganiseerde stu dentenmaatschappij zelve, voortko mend uit een overigens verheugende toevloed van studenten uit minder draagkrachtige milieux, waarvan vo rige generaties niet universitair wer den gevormd. Na de oorlog heeft men in Leiden PROF. DR. J. N. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. gestreefd naar eenheid in het gezel ligheidsleven van de studenten door het handhaven van slechts twee or ganisaties daarvoor, het corps voor de mannelijke en de WSL voor de vrouwelijke studenten. Deze een heidsgedachte is echter doorbroken door de stichting van de nieuwe ge zelligheidsvereniging Catena die het echter tot niet meer dan ruim 100 le den heeft kunnen brengen. Niettemin is een commissie ge vormd, die bestudeert hoe de geva ren, welke uit doorbreking van de eenhendsgedachte voortvloeien, kun- alsTitel" grentijd en het novitiaat zeker moe ten worden aangebracht, indien deze organisaties daardoor voor meer stu denten zouden komen open te staan. In het bijzonder vernederingen als kaalscheren en op de grond moeten zitten van de groenen (die prof. Van Bemmelen persoonlijk overigens niet zo erg vond) zijn af te keuren, indien dit de toevloed van nieuwe leden naar het corps ook maar enigszins zou remmen. Hoezeer Catena, dat zich beroept Op een afkeer van tradities, ook moet beseffen, dat die binnen eigen kring ook weldra gevormd zullen worden en dat het corps reeds in sterke mate verouderde tradities heeft afgeschaft, toch zal het corps er goed aan doen zichzelf nog sterker te hervormen en zich aldus te organiseren, dat er ook plaats is voor een eenvoudiger stu dentenleven dan thans in corpskrin gen toonaangevend is. Voorts sprak prof. Van Bemmelen over de onrusttbarende mate, waarin studenten kampen met geestelijke problemen, min of meer zware neu rosen en psychosen die ernstige werk- storingen ten gevolge hebben. De jongste oorlogsjaren en de wereldsi tuatie spelen daarin een grote rol. Bekrompen huisvesting. De huisvesting van studenten hun organisaties en de universiteit stelt eveneens grote problemen. De stu dentensociëteit Minerva, het clubge bouw van de WSL en het Pryta- neum als zetel van de civitas zijn te klein, terwijl er ook een nijpend te kort ontstaat aan goede studentenka mers tegen billijke prijzen. In Maart jl. verscheen een uitge breid rapport op instigatie van de re gering en curatoren over het pro bleem der ruimtelijke uitbreiding van de univerisiteiten, en dezer dagen is een commissie door de minister geïnstalleerd, welke op basis daar van plannen zal dienen te ontwerpen en adviezen verstrekken. De Leidse universiteit heeft grote behoefte aan een auditorium maxi mum voor grote universitaire plech tigheden. Een uitbreiding van de universiteit zou gemakelijk te ver krijgen zijn door bijtrekking van een nabij gebouwencomplex, terwijl op den duur daaraan zou kunnen worden toegevoegd het terrein van de Doe lenkazerne, waarin thans de militaire koksschool is gevestigd. Prof. Van Bemmelen releveerde de vier in 't afgelopen jaar verleende eredoctoraten aan Waardenburg, Schlumberger, Forster en Van Vries land. en deelde mede dat twaalf Leidse oud-alumni hun zestigjarig doctoraat vierden en dat in dit jaar 61 personen op proefschrift promo veerden. Spreker verzette zich tegen het in sluipend misbruik van de letters drs nen worden bestreden. Géén wezenlijke verschillen. Prof. Van Bemmelen constateerde dat Catena niets wezenlijk nieuws biedt, zelfs niet door de vervanging van groentijd door novitiaat op een toch niet volledig te verwezenlijken voet van gelijkheid. Hier treden slechts graduele, niet wezenlijke ver schillen tussen corps en Catena op. Anderzijds moeten corps en WSL zich steeds voor ogen houden, dat verdere wijzigingen in de bestaande en bepleitte het instellen van andere onderscheidingstekenen b.v. zoals 't Angelsaksische gebruik voor hen, die de universitaire studie vol tooien zonder tot een promotie over te gaan. De gehele titelbescherming is in ons land ten detrimente van de geestdrift tot het nemen van de moeite tot vervaardiging van een proefschrift nog te weinig onder ogen gezien. Met een woord van vertrouwen in de verdere groei en bloei van de Leidse universiteit droeg prof. Van Bemmelen het rectoraat over aan prof. Bakhuizen van den Brink. Afscheid van prof.dr A.W.Byvank door een huldiging voorafgegaan „Byvank-nummer" van jaarboek aangeboden Zaterdagmiddag is in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg te Leiden in een intieme bijeenkomst prof. dr. A. W. Byvanck, oud-hoog leraar in de archaeologie en oude ge schiedenis aan de Leidse universiteit, die onlangs in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd als hoogleraar werd opge volgd door prof. Beyen uit Gronin gen, en thans binnenkort ons land verlaat om zich in Turkije te vesti gen, gehuldigd. De huldiging, welke geen officieel karakter droeg, was georganiseerd door een comité uit leerlingen, oud leerlingen, vrienden en bé\vonderaars van prof. Byvanck. Dr. P. Glazema, directeur van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, vatte in zijn toe spraak als voorzitter van het huldi gingscomité de gevoelens van allen jegens prof. Byvanck samen in het woord dankbaarheid. Een dankbaar heid, voor wat de scheidende hoog leraar persoonlijk en als wetenschaps- en onderwijsman gedaan heeft voor de velen met wie hij in aanraking kwam, een dankbaarheid die geheel cultureel Nederland hoort te gevoe len. Toekomst jaarboek verzekerd. Dank! zij de financiële steun van de werking is het gelukt, een bijzon- het ministerie van onderwijs, kun- der goed verzorgd speciaal Byvanck- nummer van het Nederlands kunst historisch jaarboek samen te stellen. Het eerste exemplaar van dit num mer, waarin bijdragen zijn opgeno men van oud-leerlingen en vrienden van de scheidende hoogleraar, werd aan prof. Byvanck door spreker aan geboden. Namens het Ned. kunsthistorisch jaarboek sprak dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis te Den Haag, die er zich over verheugde dat deze vijfde uitgave zo goed verzorgd kon worden, doordat giften van vele zijden binnenstroomden toen de naam van Byvanck aan dit nummer werd verbonden. Deze gang van zaken heeft waarschijnlijk ook de verdere toekomst van het Ned. kunsthistori sche jaarboek verzekerd. Bewondering voor veelzijdigheid. Als vriend en collega werd het woord gevoerd door prof. dr. G. J. Hoogewerff uit Utrecht, die tevens de inleiding voor de feestbundel ver zorgde, waarna tenslotte prof. dr. E. H. ter Kuile namens de Nederlandse oudheidkundige bond bewondering uitsprak voor het brede cultuurhis torische terrein, waarop Byvanck steeds met zoveel vrucht werkzaam is geweest. Spreker bracht prof. By vanck in het bijzonder dank voor zijn verdienstelijk werk alslid, be stuurslid, voorzitter, redactielid en redactievoorzitter van het jaarboek van de bond, gedurende vele jaren verricht. Prof. Byvanck dankte met enkele sobere woorden. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door vertegen woordigers van Z.W.O., de Konink lijke Academie, het college van cu ratoren van de Leidse universiteit, van de Haagse Kunsthistorische Kring LEIDSE VARIA Zaterdagmiddag zijn te Utrecht ter gelegenheid van het 45-jarig be staan „Het Oranje Kruis", nationale demonstratie wedstrijden gehouden. Aan deze wedstrijden namen de acht sterkste afdelingen van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.E.O., de Kath. Nat. Bond van E.H.B.O., het Roode Kruis en de Ned. Redding Brigade deel. Uit dit sterke veld van acht ploegen wist de Kath. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden „Peerke Donders" tweede te worden. Men legde daarmee beslag op de medaille, beschikbaar gesteld door B. en W. van Utrecht. De ploeg bestond uit de heer R. G. van Dam als commandant en mej. W. P. M. Pley en de heer H. Th. Juffermans als helpers. De aanmeldingen voor de cussen die 4 October a.s. beginnen kunnen reeds nu geschieden bij de seer. B. A. Alberts, Melchior Treub- laan 30. De opbrengst van de straatcol lecte voor het kinderdagverblijf „Margriet" Zaterdag j.l. bedroeg 2500.Dit is 300 gulden méér dan het vorig jaar. Naar aanleiding van de reclas- seringsdag te Leiden wordt er in de aanstaande week een huis-aan-huis collecte gehouden. Zaterdag a.s. wordt er op straat een beroep op de middadigheid van de Leidse burgerij gedaan. In verband met de Lourdes-Be- devaart der K.A.V., worden de dames uitgenodigd Dinsdag 21 September des 's morgens in hun eigen Parochie kerk en 's middags in de St. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Leiden (3 uur) zich geestelijk te verenigen met de Bedevaartgangers van Lourdes. Tijdens het Lof zal Pater de Gruy- ter een korte toespraak houden. GODSDIENST RAAKT HEEL ONS WEZEN De Vereniging van Handelsverte genwoordigers hield Vrijdagavond haar eerste ledenvergadering van het nieuwe seizoen. Nadat de voorzitter Conijn deze zeer goed bezochte bijeenkomst had geopend, deed hij mededeling van een nieuw plan van het bestuur tot uit breiding van het ledental. Ieder aan wezig lid kreeg de naam en het adres van een collega, welke voor het lid maatschap in aanmerking komt en de opdracht deze collega in de loop der maand te bewerken en hem zo mo gelijk de volgende vergadering mede te nemen. Dit verenigingsjaar, aldus de voor zitter, staat in het teken van het Bis schoppelijk Mandement, en daarom, zo vervolgde hij, zal deze avond de Geestelijk Adviseur Pater Maarschal- kerweert, het eerste deel van het Mandement behandelen; in de maand October komt ter behandeling van het tweede deel de nieuw benoemde alg. secretaris, terwijl Pater Maar- schalkerweerd in November het der de deel zal behandelen. Daar het Mandement de Neder landse bevolking zó in beroering heeft gebracht, is het uiterst noodza kelijk, dat wij, Katholieken, van de inhoud op de hoogte zijn en er met kennis van zaken over kunnen spre ken. Vervolgens besprak de geestelijk adviseur, pater Roland Maarschalker- a Terrein van Koksschool aan Universiteit? In zijn rede bij gelegenheid van de rectoraatsoverdracht aan de v Leidse Universiteit sneed prof. rar. J. M. van Bemmelen ook een Leids ruimte-probleem aan. Grote behoefte heeft de Leidse Universiteit, aldus prof. Van Bem melen aan een Auditorium Maximum, waarin alle cives academici bijeen kunnen komen. Hoe dankbaar de Universiteit ook is voor de telkenmale genoten gastvrijheid in de Pieterskerk, zij dient toch uit eindelijk de beschikking te hebben over een eigen gelegenheid voor het organiseren van grote universitaire plechtigheden. Een uitbreiding van de Universiteit zou vrij gemakkelijk te berei ken zijn door bijtrekking van het complex tussen Doelensteeg en Hor tus, waaraan op de duur het terrein van de Doelenkazerne zou kun nen worden toegevoegd. Het is immers voor het land en voor Leiden van groter belang, dat de Universiteit expansiemogelijkheid bezit, dan dat de militaire koksschool in het centrum van de stad gehuisvest blijft. Ongekroonde koningen gekroond Na ge.dane arbeid is het goed rus- ders een verrassing in petto en wel ten. Van deze gedachte ging het Lei- - dato-comité uit toen het Zaterdag avond de standhouders en enkele ge nodigden had uitgenodigd voor een gezellige bijeenkomst in „Het Gul den Vlies". In tegenstelling met alle vorige avonden, toen het Ledato-co- mité steeds maar weer de zoveel duizendste bezoeker moest huldigen, was het deze avond de beurt aan de exposanten om de organisatoren eens in het zonnetje te zetten. Zij lieten van de heer A. Brinks de tolk zijn. Zeer veel waardering had spreker voor de wijze, waarop deze tentoon stelling was opgezet en waardoor zulk een ongekend succes werd be reikt. Grote bewondering had spreker ook voor de energie en vindingrijk heid van het comité, waarvan hij hen, die daarin het grootste aandeel hebben gehad, een gouden drie-kleu- renpotlood eenbood. sten en wetenschappen en veler me- en andere organisaties op dit terrein. Samenwerking in de gehele middenstand. De voorzitter, de heer A. Sanders, die deze geste op hoge prijs stelde, zag voor de toekomst de samenwer king in het comité en op deze Leida- to gaarne overgebracht en uitgedra gen onder de gehele Leidse midden stand. Enkele mensen kunnen wel iets, doch gezamenlijk kunnen wij als middenstand nog veel meer pres- teren. Volgens hem heeft de Leidato aangetoond, dat er nog wel pit on der de Leidse middenstanders schuilt Bijzonder dankbaar was spreker, dat ook de B.B. haar medewerking aan deze expositie had willen verlenen, een organisatie, welke zich in wil zetten voor de ganse bevolking, dus ook de middenstand. In dit verband deed spreker een beroep op de mid denstanders zich voor de B.B. in te zetten. Wederkerig had. ook de heer San- Afscheid hoofdbesteller Het grootste gedeelte van het post- personeel was Zaterdagmorgen in de ontspanningszaal van het Leidse post kantoor bijeen, om afscheid te ne men van één der hoofdbestellers, de heer M. Ramp, die na ruim 40 dienst jaren de dienst ging verlaten. De directeur, de heer H. J. Haber- mehl schetste de moeilijke positie van een hoofdbesteller, die schakel vormt tussen directie en 'bestellerscorps en sprak zijn dank en waardering uit voor de uitmuntende wijze waarop de heer Ramp zijn dienst had verricht. De heer H. P. J. van Sonsbeek sprak een woord van afscheid na mens de eollega-hoofdfcestellers, waarna de heer J. Evers de schei dende met enige toepasselijke woor den namens de bestellers een fraai •boekwerk overhandigde, terwijl zijn echtgénote bloemen kreeg aangeboden De heer Ramp was dermate onder de indruk, dat het hem moeite kostte enige woorden van dank te vinden. voor twee medewerkers „achter de schermen". Het waren de secretares- se/omroepster, mevr. Van Rand- wijck en de heer Jansma, die de on dergronds ruimten van een aardige, dikwijls ook geestige aankleding had voorzien. Aan hen werd Leidato-ere- medaille ter hand gesteld. Bovendien werden aan de eerste secretaris, de heer J. H. van der Kloot en mevr. Van Randwijck nog enkele geschen ken aangeboden. Gouden insignes en Leido-schild. Later op de avond drukte de com mandant van de B.B., de heer S. W. Hagedoorn, ditmaal in zijn kwaliteit als „standhouder", de „ongekroonde koningen" van de Leidato (de orga nisators) onder grote hilariteit een kroon op het hoofd. Een en ander ging gepaard met het uitreiken van kolossale „gouden" insignes en een dito „Leidato-schild". „The Jacksons Square Syncopsters" en Maria Zamora met haar Zuid- Amerikaans orkest verleenden aan deze verder in grote vrolijkheid doorgebrachte avond hun zeer ge waardeerde medewerking. Agenda van Leiden MAANDAG: Stadhuis, 8 uur nam. gemeente raad. R.K. Mulo, Vrouwenkerkhof 1, 8 uur nam. Openbare les Soc. Econ. school K.A.B. Zomerzorg, 8 uur nam. Kynologen- vereniging „Rijnland". DINSDAG: Huize Duinzigt, Oegstgecst, 9—9.30 uur. Recollectiedag Kath. Vrouwen beweging. St. Elisabethziekenhuis, 3—5 uur nam. receptie zr. Veronica. WOENSDAG: „De Kleine Burcht". 8 uur 2nam. Leidse ver. van postzegelverzame laars. R.K. Lyceum, nam. half acht, re petitie „De vrouw en de slang"; op komst noodzakelijk. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 19 Sept. zal de dienst worden waargenomen door de doktoren Jasperse, Kortmann, Lahr, Plevter, Postel en Schaefer. Dienst der apothekenDe avond- nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 18 September 13 uur tot Zaterdag 25 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no 8, Tel. 26274. weerd O.F.M., het Mandement, waar in de bisschoppen de Katholieken wijzen op him plichten in het open bare leven. De bisschoppen moeten immers leiding geven niet alleen wat betreft apostolische werken op ker kelijk terrein, maar ook wat betreft de doorvoering van het evangelie op wereldlijk gebied. Daar aan de bis schoppen de bijzondere leiding van de H. Geest is beloofd, welke zij zon der de menselijke hulpmiddelen te versmaden hebben afgesmeekt, is het Mandement voor de Katholiek de stem van de Kerk. De adviseur wees er op, dat zij met nadruk vastleggen dat godsdienst heel ons wezen raakt/ dat al onze hande lingen moeten overeenstemmen met onze bovennatuurlijke waardigheid. En omdat het openbaar leven ont staat uit de samenleving en samen werking van de mensen, moet ook in het openbaar leven alle scheiding tussen godsdienst eq leven verworpen worden. Natuurlijk kan geen christe lijke maatschappij worden opge bouwd zonder christelijke persoon lijkheden. In dit verband verwees de adviseur naar de Vastenbrief van dit jaar. Maar omdat de mens ook een sociaal wezen is, kan hij zelfs voor zijn persoonlijke heiliging niet bui ten maatschappelijke vormen. In Ne derland, waar men in tegenstelling met elders dit apostolaat zowel op kerkelijk als wereldlijk terrein heeft uitgeoefend, zijn velen tot nu toe voor de Kerk behouden. Het doel van zulke verenigingen omvat meer, men moet de leden vormen in de christe lijke leer, men moet met hen een christelijke maatschappij opbouwen. En dit laatste' is alleen mogelijk in organisatorisch verband. Terzelfde tijd kunnen de katho lieken door hun organisaties samen werken met allen die waarlijk het goede willen. Tot zover het betoog van pater Maarschalkerweerd. Na enkele vragen en opmerkingen welke door de inleider uitvoerig wer den beantwoord, werd de vergadering door de voorzitter met gebed voor 'n overleden Christoffel-lid gesloten. „Baby van 1000 weken" Men kan over het algemeen wel zeggen, dat men met een baby van duizend weken een gezellige avond kan hebben. Het R.K. Toneelgezel schap Pulchri Studio had er evenzo over gedacht en de flink uit de klui ten gewassen baby ditmaal op de planken gevoerd. In Den Burcht werd Zaterdagavond namelijk een dergelijk stuk van Hans Nesma voor een stampvolle zaal gebracht. Het blijspel speelt zich af in een pension ergens in Nederland, waar een bazige eigenaresse aan het hoofd staat van enkele personeelsleden en een onderdanige wat stiekeme echt genoot. Het pension heeft geen last van teveel gasten, maar de gasten, die er zijn, brengen een schat var» moeilijkheden mee. De mannelijke helft van een verloofd paar probeert bijvoorbeeld hardnekkig weer con tact op te nemen met zijn elders ver liefd geraakte wederhelft. De defi nitieve oorzaak van alle ellende is echter een in de dollars verpakte za- kenbroer, die gedurende jaren ter wille van een fictief nichtje zijn fa milie onderhouden heeft. De man heeft bovendien enigszins te lijden van het verloofde meisje, dat in hem een zilverzware toekomst ziet. De pensionhouders zijn opgelaten met het bezoek van de broer en richten inderhaast een dienstmeisje als hun dochtertje af. Na een paar bedrijven van louter misverstand klonteren de personen, die voor elkaar bestemd waren, gelukkig te zamen en blijft het geld in de familie. Her aardige blijspel werd onder re gie van de heer M. J. van der Kwar tel op onderhoudende wijze gespeeld. De beide Boldermans, pensionhou ders, werden op verantwoorde wijze door mevr. J. Boot-van Diest en de heer G. Meijers vertolkt. Het dienst meisje. dat als gelegenheidsfamilie lid aangenomen wordt, speelde haar moeilijke rol charmant en geloof waardig. Een andere geslaagde rol was die van J. van Noord als de te leurgestelde verloofde. Zijn naar fi nanciële verbetering strevende meis je, werd een goede beurt voor mej. A. v. d. Meer. terwijl mej. O. v. Diest een bijzonder aardige figuur van de werkster maakte. Ook de andere rol len hadden een goede bezetting ge vonden. BurgeHi'ke Stand Geboren: Gert Jaap zn van W. J. de Haan en J. Peerenboom; Corne- ia Femia Hendreina dr van L. Over- duin en J- Bekooij; Anna dr van J. Houwaard en A. v. Dijk; Catharine Charlotte dr van W. F. Serlie en C. v. d. Laan; Jan Willem zn van H. Spies en J. M. E. Sosef; Peter zn van P. Paulus en E. C. Munnik; Jan zn van G. Haasbroek en A. M. Drieber gen; Theresia Maria Johanna dr van J. van Lierop en M. J. Baart. Gehuwd: P. v. d. Velde en A. Nag- tegaal. Overleden: W. van der Raad man 74 jr. Marktberichten ROTTERDAM, 20 Sept. Vee. Aanvoer 1759 stuks totaal, waai van 1172 vette koeien en 587 varkens. Prijzen: vette koeien 2.68—2.78. 2 50—2,60 en 2.20—2.36 en var kens 1.96—1.941.90 per kg. levend gewicht; Vette koeien aanvoer even meer. handel traag, prijzen iets min der, prima's boven notering: varkens aanvoer als vorige week, handel ta melijk, iets lager in prijs.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3