Schitterend uitbreidingsplan van de dorpskern verkreeg de goedkeuring De sterkte van de Navo Wervelstorm over Japan Oranjefeest begonnen Parochie van „De Engel" in Lisse vierde haar zilveren jubileum Herbestrating van Noordeinde gaf deining in Zevenhoven Nederlanders op vacantie MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 GEMEENTERAAD NIEUWKOOP Nieuwe industrie, die aan 500 personen werk zal verschaffen? Algemene eenstemmigheid heerste er Zaterdagmiddag in de raadsver gadering, toen het mooie uitbrei dingsplan voor de dorpskern Nieuw koop werd besproken. Als dit plan eenmaal werkelijkheid zal zijn, is het aanzien van het dorp ontzaglijk veranderd. Tussen de Achterweg en Provinciale weg is n.l. een uitbreiding geprojecteerd, welke een geheel nieuw dorp omvat, verbonden echter met het oude dorp door verschillen- de toegangswegen. Maar dit was n>et alleen het belangrijkstee, want direct hieraan verbonden zijn de plannen om industrie voor Nieuwkoop aan te trekken. Ook deze voornemens werden door de raad met instemming begroet. B. en W. verkregen machtiging om de onderhandelingen, welke worden ge voerd (en trouwens in een ver ge vorderd stadium verkeren) tot een succesvol einde te brengen. Wanneer alles „volgens de plannen zal gaan" komt er in Nieuwkoop een nieuwe industrie, welke in de loop van 4 a 5 jaar aan pl.m. 500 mensen werk zal verschaffen. Het gevolg hiervan is, dat er een groot aantal woningen zul len moeten worden gebouwd, tenein de al de arbeidskrachten te huisves ten, terwijl er ook geschikte woonge legenheid zal moeten komen voor het leidinggevende personeel, (directie, ingenieurs etc.). Uitbreidingsplan. de De grootste toegangsweg tot nieuwe dorpskern Nieuwkoop komt te liggen van de Dorpsstraat ongeveer ten Oosten van het R. K, Kerkhof of om duidelijker aan te geven, bij de woning van de heer Joh. Versluis. De weg zal schuin in Noordelijke rich ting gaan tot over de Ringsloot en vandaar meest Noord-Oostelijk langs de hoge dijk naar de Achterweg, wel ke ongeveer nabij de fabriek van Merkens zal worden geraakt. Nabij dat punt is een pleintje gedacht en vanaf dat'pleintje zal een weg rechts- streeks worden aangelegd naar de Provinciale weg. Het komt dus hier op neer dat er een zeer goede ver- binding tot stand komt tussen het neemt, met aanvaarding van het in- De gehele nieuwe dorpskern wordt doorkruist met paden en wegen tus sen de bebouwing en de tuinen. Nog andere openbare gebouwen zijn in het plan geprojecteerd, zoals scholen e. d. Ook een speelweide werd gedacht. Woningen. Naast de bestaande woningen wordt reeds een nieuw blok huizen gebouwd; nog twee blokken staan in het plan langs de Achterweg aangegeven. Meerdere huizenblokken zijn gepro jecteerd in de richting Noord-West- Zuid-Oost, waarvan er al twee in aan bouw zijn. Ook meer nabij de Pro vinciale weg worden huizen gebouwd Uit het 'hart van de kern loopt ten slotte nog een weg, die nabij de wo ning van de heer Ham op de Nieuw- veenseweg zal uitmonden. Volgens vroegere plannen zou het industrieterrein komen te liggen langs de Provinciaieweg, doch dit werd on aanvaardbaar geacht en daarom zal dat nu komen langs de Nieuwveen- seweg, voorbij het voormalige sta tion juist vóór de brug by de heer Verduyn. Het industrieterrein kan worden aangekocht van de heer v. d. Marei en heeft een grootte van ruim 3 y, H.A. Bij de bespreking van al deze plan nen, wees de heer E. H. van Dam op de consequenties, welke verbonden zijn aan een industrialisatie van deze gemeente. Zijn er materiële voorde len aan verbonden, zeker zal het ge meentetoestuur rekening moeten hou den met de morele kant van deze kwestie. Het stoffelijk voordeel mag nimmer het wqre geluk van de be volking schadelijk beïnvloeden. Niet te zwaar tillen. De voorzitter meende hierop t(' moeten antwoorden, dat de Nieuw- koopse bevolking, niet zó landelijk is als men wel denkt, want het grootste gedeelte van de arbeiders werkt reeds in industrieën. Ook de gemeente-scecretaris, de heer P. Os kam wees op de grote verantwoorde lijkheid, welke de raad op zich in het landschap grote schoorstenen zouden verrijzen met daarbij ontsie rende pakhuizen. Het doel is kort en 1: industrie, maar daarbij zoveel mogelijk de landelijke sfeer behou den. En daarom zal het nodig zijn met de verstrekkende gevolgen van een en ander rekening te houden. Zo zullen kerken en scholen de aanwas moeten kunnen verwerken. Onderwijs mogelijkheden zullen moeten worden uitgebreid en met name zal aan vak opleiding moeten worden gedacht. De heer Oskam ging volgens sommige aanwezigen wel wat ver, echter meen de hij er toch goed aan te doen, nv reeds op al deze dingen te moeten wijzen. Laatste stadium. Na deze ernstige inzet, vroeg de heer Zwart, of het nu eigenlijk al vast stond, dat er een industrie komt. Hierop wordt medegedeeld dat momenteel onderhandelingen gaande zijn met een industrie, waarbij En gelsen zijn betrokken. De besprekin gen zijn reeds ver gevorderd. Alle formaliteiten zijn wel reeds verricht, doch 100 zekerheid is er nog niet! Men hoopt binnen enkele weken al les afgehandeld te hebben. De raad gaat tenslotte met de plan nen accoord en men hoopt dat alles zal strekken tot de „ware belangen van deze gemeente". Hierna wordt nog opgemerkt dat die besluit waarschijnlijk wel het be langrijkste is wat ooit door de raad van Nieuwkoop werd genomen. De heer E. H. van Dam brengt nog eens ter sprake de uitbreiding van het aantal vergunningen inzake de dranwket. Hij denkt hierbij met na me aan de heer W. Tijsterman, die volgens hem toch zeker over etn der gelijke vergunning zou moeten be schikken. De voorzitter hoopt binnen afzienbare tijd hierover nadere me dedelingen te kunnen doen. (Overige besprekingen publiceren wij morgen). oude en het nieuwe dorp, doch tevens kan deze verbinding betekenis krijgen voor het doorgaande verkeer vanaf Nieuwveen e d. Het bestaande pad by Valkenee blijft bestaan met dien verstande, dat het niet meer uitkomt op de Achterweg, doch halverwege de hoogt overgaat in de grote ver binding met de Achterweg komt. Langs de nieuwe weg, die de Achter weg met de Provinciale weg verbin den zal, zal het Bejaardencentrum „Aar en Amstel" verrijzen. (Dus on geveer tegenover gebr. Merkens), dustrieplan. Niettemin is hij de gro te ij veraar voor deze ondernemin gen. De voorzitter zegt, dat een en an der nu weer niet te zwaar moet wor den opgenomen, maar een ieder zich bewust moet zijn van zijn daden in deze aangelegenheid. Hst scheppen van werkgelegenheid achtte spreker van het grootste belang. Hierna bracht de heer Oskam nog naar voren, dat er daarom reeds naar is gestreefd om niet een te grove industrie aan te trekken, waardoor Vijf jaar geleden zou de organisa tie van het Atlantische pact in geval van een aanval de beschikking heb ben gehad over twaalf divisies. Wanneer er nu een aanval op de At lantische landen zou worden gedaan, zou de Navo de beschikking hebben over honderd divisies. In een rede ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling over het werk van de Navo heeft Lord Ismay, de secretaris-generaal van de organisatie, deze cijfers genoemd. Hij vertelde verder dat er in 1951 pas vijftien vliegvelden gereed waren, tegen de 125 van dit ogenblik. Er wordt gewerkt aan veertig vlieg velden. „Vliegende sigaar" Duizenden mensen in Rome hebben Zaterdag met verbazing een vreemde sigaarvormig voorwerp gezien, dat zich op ongeveer elfhonderd meter hoogte voortbewoog ten Westen van de stad. Het radarstation van de Italiaanse luchtmacht te Pratica di Mare, ze ventig kilometer ten Zuidwesten van Rome, meldde, dat de radarschermen het voorwerp veertig minuten lang duidelijk hebben geregistreerd. Tech nici op het vliegveld Ciampino ver telden, dat het vliegend voorwerp plotseling daalde tot driehonderd me ter om dan weer verticaal te stijgen. Tenslotte verdween het met ontzag gelijke snelheid in Noordwestelijke richting. Het voorwerp werd beschre ven als zilverkleurig aan de ene, en rood aan de andere zijde. Het was uitgerust met iets dat op een antenne leek. Van tijd tot tijd scheen het een lichtende rookpluim achter zich te laten. Prof. Hahn: „Dwaasheid". „Geen verstandig mens kan aan de dwaasheid van het bestaan van vlie gende schotels geloven". Dit is Vrij dag te Wuerzburg verklaard door prof. Otto Hahn, een Duitse specialist op het gebied der atoomenergie en Nobelprijswinnaar voor scheikunde in 1945. „Als bewoners van Mars of an dere wezens plezierreisjes naar de aarde zouden maken, zouden ze ons goedendag komen zeggen in plaats van op grote hoogte rond de aarde te kruiser,", zei hij. Japan is voor de tweede maal in een week door een wervelstorm ge troffen. Toen de storm naar de Stille Oceaan afgetrokken was werden ten minste 13 doden, 36 gewonden en 10 vermisten geteld. Volgens mededelingen van de Ja panse politie zijn ten gevolge van beide wervelstormen in totaal 93 mensen om het leven gekomen. Tokio is niet door de wervelstorm geteisterd, maar Jokohama en de zuidpunt van het schiereiland Chiva hebben de volle laag gekregen. Oma moest baby teruggeven Baby Isabel Goldsmith is terug bij haar vader, de hoteïhouderszoon Jimmy, in zijn kamer te Parijs Woensdag werd het kind volgens Goldsmith ontvoerd door de groot moeder, mevrouw PatiJio. De ver houding tussen de familie Patino en Goldsmith is bijzonder gespannen. Zaterdag besliste de politierechter te Parijs, dat het kind onmiddellijk aan de vader moest worden teruggegeven. De ontvoering van het kind is een zeer gemakkelijke geweest. Gold smith was op een zakenreis buiten Frankrijk. Hij had het kind onder de hoede van de vaste verpleegster, De borah Cockbill, achtergelaten in het hotel van de grootmoeder, mevrouw Patino, die met haar man op niet al te beste voet schijnt te staan. Toen de 21-jarige vader terugkwam, wa ren zijn dochter en haar verpleegster verdwenen. Onmiddellijk waarschuw de hij de politie. De advocaten van de familie Pa tino, die in deze zaak één lijn trekt, vertelden Goldsmith, dat alles was geschied ter wille van het zeer zwakke gesteld van het kind. De fa milie Patino oordeelde de woning van Goldsmith niet geschikt voor 't kind. De politierechter zei echter ter zit ting, dat hij de flat onderzocht had. Hij had niet kunnen ontdekken, waarom de zeer luxueuse flat niet geschikt zou zijn voor het kind. Hij zag dan ook geen enkele reden om Goldsmith uit de ouderlijke macht te ontzetten en beval de Pa tino's het kind onmiddellijk terug te brengen. DE VLAM DER VRIJHEID KWAM AAN IN EINDHOVEN. Het bruisend enthousiasme heeft Eindhoven Zaterdagavond het bevrij dingsvuur uit Bayeux begroet en in gehaald. Te ruim zeven uur bereikten de wielrenners en estafettelopers, die 's morgens in Brussel voor het laat ste deel van de lange reis waren ge start, de grens der gemeente, waar het binnen de feestelijke verlichte stad werd gebracht. Telkens opnieuw steeg daverend gejuich op uit de toe schouwers, die zich in steeds dikker wordende rijen op de trottoirs had den geschaard. Nadat de fakkel binnen was en volksliederen gespeeld waren, vorm de zich een lange optocht van gym nastiek- en wandelverenigingen, die in triomftocht van de fakkel naar het Stadhuisplein brachten. Daar ontstak de burgemeester bij het oorlogsmo nument de vlam der bevrijding in de fraaie vuurzuil, nadat hij een korte toespraak tot de tienduizenden Eind- hovenaren had gehouden. DE HAAGSE ONTSNAPPING. Een van de mannen, die Zondag middag uit het huis van bewaring aan de Casuaristraat te 's Gravenhage was ontsnapt, is in de afgelopen nacht gepakt bij kennissen van hem. Het is gebleken, dat er zich tijdens de ontvluchting nog een vierde man in de keuken bevond. Zoals gemeld, keerde een derde gevangene halver weeg terug omdat hij weinig succes van de uitbreking verwachtte. De vierde man in de keuken hebben de uitbrekers het zwijgen opgelegd. De ze was zeer bank, zodat daarvoor niet krachtig opgetreden behoefde te wor- den. De ontsnapten hebben slechts' ALPHEN AAN DEN RIIN Geboren: Roelina Gezina d. van Hendrik Bouwman en Aaltje Klomp; Cornelis z. van Reinier van Heusden en Cornelia van Veen; Hendrik Wil lem z. van Leendert van der Sluijs en Hendrika Koldewijn. BOSKOOP Brandweerwedstrijd. Waddinxveen veroverde de wisselbeker. Tien brandweercorpsen uit verschillende gemeenten hébben Zaterdagmiddag deelgenomen aan de jaarlijkse wed strijd, die ditmaal in Boskoop werd gehouden. Voor deze wedstrijd be stond buitengewoon veel belangstel ling. De uitslag was: 1. Waddinxveen met 120 y, pnt le prijs met wisselbe ker; 2. Bskoop 1 (120 pnt); 3. Bode graven (113 pnt); 4 .Capelle a. d. IJs- sel (110); 5. Gouda (107^ pnt.); 6. Zevenhuizen (102y, pnt); 8. Reeuwyk 93y7 pnt); 9. Boskoop 2 (91 pnt); 10. Nieuwerkerk a. d. Ussel (88 pnt.) De tevelvoerdersprijs werd toege kend aan de heer v. d. Linden te Reeuwijk. Geboren: Johanna Cornelia Ma ria d. van H. v. d. Meer en J. Mar- celis; Hendrik z. van H. Asscherrian en M. Ruitenburg; Johannes Corne lis z. van C. van Oostrom en M. Ben ders. Ondertrouwd: Bastiaan Rijndert van Wijngaarden 24 j. en Wilhelmi- na Catharina Verwey 23 j. Getrouwd: Jan Willem Hooftman en Johanna Elisabeth Maria Snels; Willem van Es en Rokina Vermeulen; Simon Geers en Sjoukje Vermeulen. Overleden: Willem Ramp 73 j. HOOGMADE Zaterdag j.l. werd te Hoogmade en te Woubrugge de jaarlijkse D.E.L. (Draagt Elkanders Lasten) collecte gehouden. De opbrengst te Hoogma de was 21.70 en te Woubrugge 98.09, alzo een totaal-opbrengst van 119,79. HAZERSWOUDE Kaas-prijs Op de Boerenkaas- dag te Kouderkerk werd de eerste prijs behaald dtoor de heer S. Hooge- veen. HAZERSWOUDE (Dorp) W.I.K.-club. Zondagavond kwam de W.I.K.-club na 2 maanden vacan- tie weer bij elkaar. De voorzitter P. de Groot verklaarde af te treden als voorzitter, en zich niet meer be schikbaar stelde voor deze functie. Het eerste gebeuren van deze avond was het kiezen van een nieu we voorzitter en een ander bestuur. Nadat er viermaal gestemd was werd K. Jacobs tot voorzitter gekozen. De overige bestuursleden werden: P. A. Brugman, R. Heyker, P. de Groot, B. Wouwenhoven. Nadat het nieuwe bestuur gekozen was ging men over tot ontspanning: biljarten, dammen, kaarten, tennis sen, speerwerpen enz. enz. HAZERSWOUDE (H. R.) Bedevaartstocht van St. Michaël- parochie Gisteren is ter gelegen heid van het Mariajaar door de pa rochie van St. Michaël de bedevaart naar Maria van Haastrecht gehouden. Bij stralend weer vertrokken de eersten per fiets en om half drie volg den vier autobussen en 'n stoet auto's. Er waren ongeveer 350 bedevaart gangers. Om half vier werd de plechtigheid in de parochiekerk van Haastrecht geopend door pastoor v. Vught. Hij vertelde in het kort de geschiedenis van het bedevaartsoord. Na het Mag nificat hield pater Zwanenberg, pas- sioist, een Mariapreek. De plechtig heid werd gesloten met een processie en het Te Deum. ROELOF ARENDSVEEN Stijlvol was de opening van de feestweek, welke Zondagavond in het veilinggebouw te Roelofarendsveen plaats had. Vorig jaar, toen de Oranjever. jubileerde, had men ge meend op bijzondere wijze de oranje feesten te moeten openen door een speciaal programma op Zondagavond. Dat dit gewaardeerd wordt, bewees ook wel weer de openingsavond op dit jaar, want ruim 700 belangstel lenden vulden het veilinggebouw. Thans was de verzorging van deze avond in eigen hand genomen en op gedragen aan de gemengde zangver. „Vox Laeta" en de muziekvereniging „Liefde voor Harmonie". Op een van groentekisten geïmproviseerd toneel, met kleurig doek afgedekt, hadden beide verenigingen plaats genomen, toen de voorz. der Oranjever. de heer Jac. v. d. Meer, een kort welkomst' woord uitsprak. Hierbij waren o.m. aanwezig, loco-burgemeester C. v. d. Meer, gemeentesecretaris W. A. van Harteveld e.v.a. Na de officiële opening door loco burgemeester v. d. Meer begon „Vox Laeta" het programma met het „Wil helmus". Het zou ons te ver voeren het gehele muzikale programma op de voet te volgen en aan een critische beschouwing te onderwerpen. „Liefde voor Harmonie" en „Vox Laeta" heb ben de aanwezigen een genoegelijke avond bezorgd. Natuurlijk ontbraken in het programma de vaderlandse liederen niet, en dit was goed gezien, applaus. Het geheel was stijlvol en gedegen, misschien voor de opening van een feestweek iets te strak, alhoewel „Liefde voor Harmonie" in haar vlot optreden begrijpelijk met vrolijke marsmuziek gemakkelijker de feeste lijke sfeer wist te benaderen. Bij „Vox Leata" was het tevens het eer ste openbaar optreden onder leiding van haar nieuwe directeur Jan v. d. Meer. Namens het comité van actie voor „Liefde voor Harmonie" sprak de heer W. A. van Harteveld een kort dankwoord en bood onder applaus de beide dirigenten M. Nieuwint en Jan v. d. Meer, alsmede de pianiste mej. Tonny v. d. Staay, ieder een prachtig bouquet anjers aan. Een gelijke bloe menhulde viel hun ook ten deel na mens de Oranjevereniging. Tot slot wekte de heer Van Harteveld nog op, om beide muziekverenigingen, welke zich in de dorpsgemeenschap onmis baar zijn, financiële steun te geven. Na een korte pauze werd in het rij kelijk versierde veilinggebouw o.l.v. het orkest „De Vrijbuiters" het oranjebal ingezet. TER AAR Zanguitvoering. Zaterdagavond gaf de Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heer" een openlucht con cert te Langeraar op het terrein voor de garage van de heer Ph. Lek. We mogen er direct aan toevoegen een geslaagd concert. Het weer werk te die avond prachtig mee en ook de belangstelling van het publiek was zeker niet onbevredigend. Onder lei ding van de heer M. J. Markx die te vens de pianobegeleiding verzorgde, heeft het koor verschillende num mers gezongen. De uitvoering was zeker niet onverdienstelijk. Vooral niet wanneer men rekening houdt met de minder ideale omstandighe den voor een zanguitvoering. Zo zonder enig klankscherm is het bij zonder moeilijk een goede klank eenheid te verkrijgen en zo in de open lucht doet ook het klankvolume soms wat zwak aan. Toch heeft „Looft den Heer" zich goed door deze moei lijkheden heen geslagen. Het was een goede uitvoering en het publiek toonde zich dankbaar door een gul Gisteren werd op grootse wijze het 25-jarig bestaan van de parochie der H. Engelbewaarders aan de Beekbrug te Lisse gevierd. Ongetwijfeld was deze luisterrijke viering het hoogte punt van de verschillende kerkelijke en niet-kerkelijke bijeenkomsten, die in de loop van het jubeljaar gehou den zijn. Werd het feestjaar waardig inge luid met een Eucharistische Week, de eigenlijke feestdag werd door een triduum ter ere van de H. Maagd voorafgegaan. Hiermede gaf pastoor J. Roelvink aan, dat de feestviering vooral kerkelijk zou geschieden. Het weer was uitzonderlijk goed, en de vlaggen konden zonder bezwaar uit gestoken worden, om een welkom toe te wapperen aan mgr. C. Kramer, o.f.m, aan deken Brinkman van Noordwijk, aan de oud-pastoor, ree- De raad van Zevenhoven kwam bijeen. Naar aanleiding van de aan de le den toegezonden notulen vay de vo rige vergadering, werd de herstrating van het Noordeinde in bespreking gebracht door de heer Splinter, die de vraag stelde hoeveel de kosten daarvan hebben bedragen. Deze spr. vestigde er bovendien de aandacht op dat de gemeente-opzichter nog steeds van oordeel schijnt te zijn dat het be drag, waarvoor het werk onderhands is opgedragen, veel te hoog is ge weest. Een en ander is uiteraard pu bliek geworden en spr. meende dat de bevolking de indruk zou kunnen hebben dat met de gelden van de ge meente op roekeloze wijze is omge sprongen. De voorzitter antwoordde, dat het werk is gegund voor 3435,en dat er nog een bijrekening is betaald van ongeveer 100,wegens extra gele verde straatstenen. De gemeente-opzichter achtte de inschrijfsom inderdaad te hoog en heeft dan ook geweigerd de rekening J te fiatteren. Niettegenstaande deze weigering heeft na het gereedkomen I van het werk de betaling plaats ge- j had. De heer Niers uit Almelo ie tijdens Omdat het B en W. bevreemdde, zijn vacantiereis in Barcelona (Span- dat .„^ct ramingsbedrag en het in- zijn benen vastgebonden. Beroving in Spanje je) bestolen. Hij raakte zijn geld en de papieren van zijn auto kwijt. De heer Niers, die altijd zijn tas met papieren en geld bij zich hield, had deze op de bewuste dag in de auto laten liggen, omdat hij zich slechts even zou verwijderen. Toen hij na ongeveer vijf minuten terugkeerde, bleek de dief zijn slag reeds te hebben geslagen. Met heel veel moeite heeft de Almeloër de auto weer in Nederland kunnen krij gen. De heer Niers werd bestolen, toen hij op terugreis van zijn vacantie- tocht was; de hoeveelheid gestolen is dan ook niet zo groot. Beroving ln Oostenrijk. Twee Nederlandse toerautobussen, waarmede Nederlandse, Belgische en Britse toeristen een bezoek aan Oos tenrijk brachten, zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het hartje van Graz door nog onbekenden ge plunderd, waarbij aan kledingstuk ken en andere voorwerpen voor een bedrag van zevenhonderd gulden is ontvreemd. i schrijvingsbedrag zoveel uit elkaar liepen, heeft spr. na afloop van de werkzaamheden aan de aannemer een specificatie van de kosten gevraagd. Deze specificatie nu heeft spr. ge toond aan een tweetal ambtenaren van de provinciale waterstaat en deze waren niet van oordeel, dat de kosten van het werk te hoog zijn ge weest. Overigens achtten deze amb tenaren het object te gering voor publieke aanbesteding. Met deze uiteenzetting nam-de raad genoegen. Vervolgens werd aan de Jongvee- dagcommissie, die op 9 October a.s. een jongveedag zal houden, een sub sidie van 25,verleend. Ten aanzien van een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om beschik baarstelling van gelden voor de aan schaffing van nieuwe schoolbanken in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen, werd de mede werking verleend. Een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlening, groot ƒ34.000,werd aangenomen evenals het voorstel tot vaststelling van een Interim-Regeling Ziektekosten Amb tenaren 1954. Bij de rondvraag bracht de heer Van der Weijden naar voren, dat de herstrating in het Noordeinde in de gemeente nogal deining heeft veroor zaakt. Spr. heeft er reeds in de vorige raadsvergadering de aandacht op ge vestigd, dat z.i. óf de begroting van de gemeente-opzichter te laag öf de inschrijvingssom van de aannemer te hoog was. Het verschil tussen de twee bedragen was z.i. niet normaal te noemen. Nu heeft de voorzitter zojuist wel gezegd dat hy een gespecificeerde kostenopgaaf aan een tweetal ambte naren van de provinciale waterstaat heeft getoond en dat deze de kosten niet te hoog vonden, doch spr. meen de dat daarmede geenszins bewezen is dat de aanneemsom niet te hoog was. In dit verband merkte spr. op dat in de praktijk wel gebleken dat de opzichter zijn ramingen niet te laag stelt. Zo was er enige tijd geleden bij een inschrijving van een polderwerk ook een aanzienlijk ver schil tussen het begrotingsbedrag van dezelfde opzichter en dat van de aan nemers. Het werk is toen in eigen beheer uitgevoerd en het resultaat was dat de kosten van het werk zelfs beneden het ramingsbedrag zijn ge bleven. Voorts zeide spr. dat blijkens de vastgesteld notulen burgemeester en wethouders van de Raad opdracht hadden ontvangen om te informeren naar de pry's van het aanbrengen van een teerdek in plaats van het verrichten van herstraatwerk, zodat er dus z.i. geen raadsbesluit tot on derhandse gunning is genomen. De voorzitter zeide, dat bij infor matie was gebleken, dat het aanbren gen van een teerdek nog meer zou kosten dan het herstraten. Daarom is tot herstrating overgegaan op de wijze, welke in de vorige raadsverga dering is besproken en waarvoor de raad een crediet beschikbaar stelde van ƒ3.435,Spr. meende dan ook dat B. en W. in deze geen blaam treffen. ONDER AUTO GELOPEN Een zoontje van de heer A. A. Ep- ping, wonende in het Noordeinde, ge raakte bij het oversteken van de weg onder een auto. Het kind werd 50 meter met de auto meegesleurd. Dr. Van der Wind was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. tor De Groot, aan de gardiaan van het St. Willibrorduscollege uit Kat wijk, aan de pastoors der omringende parochies en aan bijna alle oud-kape laans eri priesterzonen der parochie. Langs een haag van gidsen, welpen en verkenners begaf mgr. Kramer zich om half tien, voorafgegaan door een fleurige rij bruidjes en meer dan twintig geestelijken, van het St. Vin- centiushuis naar de kerk, om er een Pontificale H. Mis uit dankbaarheid op te dragen. Prof. G. v. Reisen, priesterzoon van de parochie, hield een predikatie, waarin hij de dank baarheid van de parochie vertolkte voor de zegeningen in de afgelopen 25 jaar. Het koor onder de kundige leiding van Br. Oscar zong een ge mengde meestemmige Mis van Refice. Receptie. Om half twee werd voor de leiders en genodigden een receptie gehouden in het parochiehuis, o.l.v. kapelaan A. Saers. Het jongenskoortje zong als inleiding „II sole" en „Holido" op zeer verdienstelijke wijze, aan de piano begeleid door de heer P. Reey- wijk. De heer P. Oosterveer voerde als vertegenwoordiger van de paro chianen het woord en wees op de grote invloed, die de Kerk uitoefent op de maatschappij. Hij bracht in het bijzonder hulde aan de werkers van het eerste uur, die de volle zwaarte van het lastige stichtingswerk gedra gen hebben. Namens de parochianen bood de voorzitter van het zaalbe- stuur een nieuwe kruisweg aan, waarvan een ontwerp van een der staties door zuster Leocritia ont huld werd. Wederom zong het zangkoortje en kele frisse liedjes, waarna de cere- moniaris de volgende schenkingen mededeelde: Van het Bloemenfonds een bedrag van 250 gulden aan bloe men voor de versiering van Gods Huis; van de KAB een fraaie kope ren gong; een rijk geborduurde stool van de Zusters; een koperen wijwa teremmer van de St. Elisabethvereni- ging; een altaarkussen van de meisjes van de St. Annaschool, van onbeken de weldoeners 2 processielantarens, 2 stel ampullen, een electrische gloeier, een geborduurde bursa van de Naai- krans en diverse bloemen- en fruit manden. Sprekers. Pastoor v. Steyn van de Kaag feli citeerde het jubilerende kerkbestuur en wees op het lichtende voorbeeld, dat de moederkerk voor de Kaag dik wijls geweest was. Deken Brinkman prees de prachtige geest der parochie, die zich o.a. uitte in een zeldzame bollenveiling, en sloot met de wens dat de parochianen vitaal mogen blijven in geloof, liefde en gebed. Mr. Th. M. J. de Graaf, burgemees ter der gemeente, sprak bij zijn feli citatie zijn waardering uit voor de parochie en buurtschap de Engel. Hij huldigde de bouwers van deze ge meenschap, die er zo'n hechte een heid hadden gevormd. Tenslotte sprak pastoor Roelvink, herder der parochie, een woord van hulde o.a. aan zijn voorganger rector De Groot, en van dank aan allen die meegewerkt hebben om de parochie te maken, zoals zij geworden is. Alvorens mgr. Kramer zijn zegen gaf en daarmede deze receptie af sloot, zong het koortje nog enkele opgewekte liedjes. In prettige stemming verlieten be sturen en genodigden de zaal, om plaats te maken voor de staande re ceptie, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Een plechtig Lof be- Met een 'beenbreuk is het kind naar f eindigde de kerkelijke viering van een ziekenhuis vervoerd. dit zilveren jubileum.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2