Receptie-avond waar muziek in zat bewees dat K.A.B. veel noten op haar zang heeft Plechtige H. Mis in St. Petruskerk bij liet zestig-jarig jubileum van de K.A B. Knappe improvisaties en geschoolde koren in de Stadsgehoorzaal Oranjefeesten te Leiderdorp zijn uitstekend geslaagd B. en W. toonde belangstelling voor orgelmuziek in Gehoorzaal MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 TJE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 60 jaar K.A.B. in Leiden Stemming in zaal en foyer „De dankbaarheid bij dit 60-jarig jubileum te doen uitzingen, dat was in het kort de aanduiding, die de heer Oostdam, de vice-voorzitter van de K.A.B., aan deze avond gaf. Wel nu er zat muziek in deze avond. En niet alléén in de prachtige vertol kingen van muzikale meesterwerken door koor en organist, maar ook in de muziek en het rhythme van de ar beid, die bij alle woorden, naar aan leiding van deze officiële receptie gesproken, doorklonken. De heer Oostdam noemde dit ook een blijde dag voor de K.A.B. Het verheugde hem, dat velen zo vriende lijk waren geweest om bij de viering van dit unieke feit tegenwoordig te zijn. Eens te meer betreurde hij de af wezigheid van de voorzitter, de heer De Bree, die zich zó op dit feest had voorbereid. Deken M. A. Jansen, vertegenwoordiger van de geestelijk heid te Leiden, wethouder Menken als afgezant van het gemeentebestuur en afgevaardigden van de vakbonden en standsorganisatie heette hij in het bijzonder welkom. Strijdlied met overtuiging. „Muziek is de kunst, die vorm geeft aan het vluchtigste, minst tast bare materiaal, n.l. het geluid". Zo staat in het programma, dat de K.A. B. naar aanleiding van haar jubileum heeft uitgegeven. Ook lezen wij als het „ten geleide" bij het voortreffe lijke optreden van het R.K. Alma Materkoor, dat het mooist muzikale instrument de mens elijke stem is. Nu is er nóg een kenmerk van de muziek, waaraan Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal tegemoet geko men is, nl. de prikkel tot activiteit, tot zelf meedoen. Het was goed, dat de gevulde gehoorzaal de kans gebo den werd om eigen muzikale presta tie aan die van de koorzang aan de andere zijde van het voetlicht te toetsen door het luidkeels zingen van het strijdlied van de KA.B. En indien we dan de kritische beschouwing van de muziek van deze avond met deze zaalzang mogen beginnen en voltooien (elders zal onze muziek- medewerkster de duizenden tonen, in innige harmonie door de gehoor zaal zweefden, aan een nadere be schouwing onderwerpen) dan krijgen allen die dit strijdlied met zoveel zwier en overtuiging gezongen heb ben een omvangrijke pluim voor mu- ziekaliteit en daverend enthousias me. Het woord enthousiasme brengt de gene, die zijn gedachten nog eens over deze avond laat grazen, onmid dellijk het vlammende, maar even eens weloverwogen betoog van de verbo<"idsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, in herinnering. Maar vóór wij aan zijn woorden de aandacht besteden, die zij ver dienden, laten wij in gedachte nog eenmaal de blikken glijden over het toneel, zoals het zich aan de K.A.B.- feesteling Zaterdagavond in volle glorie vertoonde. Stellen wij ons dan voor een reus achtige dahlia-tentoonstelling in de ruimte van het toneel gecomprimeerd en lichten wij dan eveneens in gedachten wat manden weg om daar voor in de plaats vrouwelijk schoon te stellen, dan hebben wij het grote Alma Materkoor reeds de plaats ge geven die het rechtens toekomt; daarachter glimmen de pijpen van een fonkelnieuw orgel, als de stra len van een pompeuze fontij n. De rechter- en linkervleugel wor den gevormd door de stemmig gekle de leden van het St. Caecilia-Kerk- koor van de Hartebrug. Het snuifje ernst, dat dit levendige toneel niet Leden van het R. K. Alma-Mater- koor met op de achtergrond het grote pijporgel. kon ontberen, kwam van deze se rieuze heren. Alles bij elkaar een machtig, maar ook een feestelijk toneel dat. door een paar duizend kaars flood-light werd beschenen. De improvisatie op het pijporgel, dat door potige transporteurs in de voorafgaande nacht op zijn plaats was gebracht, gaf de heer Martijn al direct de kans om de mogelijkhe den voor de Stadsgehoorzaal van dit instrument te demonstreren. Wat ons betreft: de proef is ge slaagd. Het is buiten onze controle gevallen of dit aan het orgel of aan de acoustische samenstelling van de zaal te danken was, maar de ruimte werd tot in de kleinste nis en de smalste spleet emmersvol met muziek gevuld. Deze improvisatie, die tevens een indringende kijk gaf in het artis tiek en technisch kunnen van de or ganist, werd met een hartelijk ap plaus ontvangen. Een vlekkeloos gezongen „Ave verum" en „O quam Amabilis" wa ren de welsprekende (men zou moe ten zeggen welzingende) inleiding tot het woord van de Verbondsvoor zitter dat wij eerder al in het voor uitzicht stelden. Arbeidersstand een volwaardige positie. Na zijn felicitatie, mede namens het Verbonds-bestuur, zeide de heer Middelhuis, dat uit zestig jaar ge duldige en gestadige arbeid, waarvan het succes op en neer gaande lijn vertoont, iets groots is gegroeid. Bij een 60-jarige verjaardag in een mensenleven kan men wel van een einde van een loopbaan spreken. De K.A.B. echter staat nog maar pas aan het begin van haar taak. Hoe groot en hóe machtig de K.A.B. in die ja ren geworden is benadrukte de heer Middelhuis door alle instellingen en activiteiten, die in de beweging zijn gegroeid, op te sommen: Herwonnen Levenskracht, de eigen drukkerij, het eigen dagblad en uitgeverij, eigen ziekenfonds, eigen rust- en vacantie- huizen enz. enz. Maar om een lang- wijlige opsomming te vermijden, zo sprak de heer Middelhuis, kan men zich beter afvragen, wat de K.A.B. niet tot stand heeft gebracht. Doel en taak van de K.A.B., n.l. te werken aan de belangen van arbeider en zijn gezin, zijn het best gediend door de arbeidersstand een volwaar dige positie te geven in de maat schappij op grondslag van een eigen katholieke levensbeschouwing. Al leen in de Christelijke beginselen is de oplossing te vinden, maar ook voor het stoffelijk bestaan wordt ge streden, omdat zonder stoffelijke wel vaart het onmogelijk is om een stuk cultuur op te bouwen. De tegenstelling, getekend in de nevenstelling RomeMoskou, was het motief in het volgende brokstuk uit de redevoering van de heer Mid delhuis. Zijn betoog werd voltooid in de met overtuiging beleden we tenschap, dat wij ons allen nog steeds „volgelingen van de pleegzoon van de timmerman van Nazareth" weten. Alles voor het volk en het volk voor Christus, moet en zal het devies van de K.A.B. blijven. Macht vraagt wijsheid. Na hem sprak deken M. A. Jansen een korte, klare redevoering uit, die niet naliet diepe indruk te maken. Spreker wees op de macht, die de arbeidersstand heeft en herinnerde daarbij aan de spoorwegstaking en de toepasselijke woorden, die daar bij werden geschreven; „zonder zijn werk staat het hele raderwerk stil." Om macht te gebruiken, zo ver volgde deken Jansen, is echter wijs heid nodig, niet enkel menselijke, maar vooral bovennatuurlijke wijs heid, en bovennatuurlijke wijsheid betekent: de H. Geest. De opgave van vandaag is zwaar der dan 60 jaar geleden. De strijd is er immers een van zuiver geestelijke aard geworden. Deze strijd van de geest moet volgens het evangelie gevoerd worden. Gelukwensen. De pauze bracht een groot gedeel te van de aanwezigen in de foyer, waar het feestvierend bestuur rijen gelukwensers gelegenheid gaf tot een warme handdruk. Terwijl allen onder* het genot van een kopje koffie en een opwekkend praatje de zaal bevolkten, hebben wij van de gelegenheid gebruik ge maakt om uit de kaartjes aan de feestbloemen een bloemlezing van hartelijke belangstelling samen te stellen. Daar lazen wij onder meer de namen van de Werknemende Mid denstand, Vakafdeling Voedings- en genotmiddelen, de R.K. Arbeiders jeugd district Leiden, de Kletex, de Leidse Chr. Bestuurdersbond, de R.K. Technische school Don Bosco, de K.A.B. Zoeterwoude(dorp), de R.K. Werkgevers, de K.A.B. Leider dorp, de K.B.B. St. Joseph, de Kath. Melkhandelaren, de K.A.V., het ge westelijk bestuur van de K.A.B., Cul tureel en maatschappelijk overleg, de Ned. R.K. Politiebond, St. Ra- phaël (Spoor en tramweg) en de R.K. Kappersbond. Er was een gelukstelegram van pastoor Th. M. Beukers. Tijdens de receptie grepen de he ren C. F. Meerpoel (N.R.K.M.), J. A. Aalders (Katholieke Werkgevers) en H. van Cittert (C.M.V.) de gelegen heid aan om de bijzondere waarde ring en gelukwensen van de vereni ging, die zij vertegenwoordigen, ken baar te maken. Weer terug in de grote zaal, sprak de heer Oostdam vóór het tweede gedeelte van de avond een aanvang nam een dankwoord tot de aanwezi gen en aan alle medewerkenden van deze avond. Na de pauze speelde de heer A. Martijn wederom een improvisatie op het orgel. Het mannenkoor en het gemengd koor het geheel onder deskundige leiding van de heer Willem Mizee zongen „Sanctus" en „Benedictus" uit de Mis „Tibi laus" van Herman Strategier, „Domine salvum fac" van Giessen en een Te Deum van G. Verdi. LUISTERRIJKE KERK De St. Petruskerk, zo geschikt voor grotere plechtigheden, straalde gis termorgen in haar volle luister toen de plechtig gezongen H. Mis naar aan leiding van het 60-jarig jubileum van de K.A.B. opgedragen door deken M. A. Jansen met assistentie van de ka pelaans der parochie, kapelaan P. H. L. van Ingen en J. W. M. de Jong, een aanvang nam. Pater R. Maarschalkerweerd hield een predikatie over „Ons Christen zijn". Herinnering aan eerste christen tijd. Hij herinnerde er aan hoe in de eerste christentijd men doopkapellen bouwde zo groot als hele kerken thans. Middelpunt daarvan was een groot bassin, de doopvont. De totale onderdompeling symboliseerde ook de totale vernieuwing. Met de totale onderdompeling stroomde het doop water tot over het hoofd van de do peling, en stroomde met het water ook de totale zondenlast weg. Zo was de doopplechtigheid in de eerste christentijd. - Deze vernieu wing, aldus pater Maarschalker- weer, moet blijvend rijn. Wij moe ten ons totaal vernieuwen, en andere mensen worden. Onder leiding van de heer Rijn beek zong een koor van KAB-leden voornamelijk van de parochie van O.L.V. Hemelvaart en St. Joseph aangevuld met leden van het koor van de St. Petruskerk. Pastoor Th. M. Beukers woonde het Misoffer op het altaar bij. CONCERT K.A.B. Wat het muzikale gedeelte betreft, dat verzorgd werd door Willem Mi- zée met zijn Alma Materkoor en het St. Caecilia Kerkkoor door Bram Martijn aan het orgel, mogen wij spreken van een belangrijk en mooi concert. Belangrijk om de werken, die gemaakt werden en de vertolking ervan. Belangrijk tevens om het daar toe speciaal geplaatste pijporgel. Nog nooit ia het voorgekomen, dat in de gehoorzaal een kerkorgel gebruikt werd, zelfs niet bij de meest grootse uitvoeringen van Missen en Orattoria. Dan werd er gebruik gemaakt van een van de grote hervormde kerken, of men behielp zich. Ditmaal evenwel hadden wij het voorrecht in de ge hoorzaal koorwerken te horen, bege leid door orgel, 't Instrument is door de orgelbouwer W. van Leeuwen te Leiderdorp gebouwd en klinkt voor treffelijk in elk register in forte Deken M. A. Jansen feliciteert de vice-voorzitter van de K. A. B.,^de heer Oostdam. (Foto's „De Leidse Courant") en p. p. Het orgel heeft 27 pijpen 7 a 8 registers en twee klavieren. Het was en klonk boven verwachting fraai onder de vaardige handen van Bram Martijn, die aanving met een zeer muzikale en knappe improvisa tie over een eigen thema. Daarna hoorden wij het mannenkoor van de Hartebrugskerk in een drietal werken van Hendrik Andriessen bestemd en geïnspireerd door de Liturgie van de Katholieke Kerk. Naast de voor- :ame Ave Verum en O quam Amabi lis bewonderen wij bovenal de Mag nificat, waaraan de Gregoriaanse hym ne tqn grondslag ligt. Door Bram Mar tijn op het grote orgel begeleid, maakte de uitvoering door het ge mengde koor grote indruk. „Alma Mater" liet z:ch kennen als 'n terde- geschoold ensemble dat tech nisch en vocaal goed voldoet en met veel intelligentie op elke aanwijzing van de kunstzinnige dirigent réageert. Na de pauze nogmaals een improvisa tie van Martijn, het cachet dragend van fantasie, kleur- en heldere stem voering. Wat deed het beknopte mooie orgel het goed. Mizée voerde met het mannenkoor een drietal delen, uit de mooie Missa Tibi Laus van Herman Strategier uit. Hoewel deze moderne componist de muzikale evolutie niet passeert, is zijn compositie zo melo disch ryk, dat elkeen ervan genieten moét. Aan de uitvoering was veel zorg besteed. De Benedictus slaagde iets minder, dan het Sanctus. Met de bekende hymne. „Domine Salvum Fac van Giessen behaalden de zangers een éclatant succès. Tot besluit het Te Deum van Verdi, uit de „Quattro pezzi sacri". Vier geestelijke werken ten afscheid. Op een en tachtig jarige leeftijd schreef Verdi zijn Te Deum, naar de oude Ambrosiaanse hymne die hem zozeer boeide; een grootse zang schreef hij voor vierstemmig ge mengd koor en orkest nu vervan gen door orgel, hetgeen betekent een zware taak voor de organist, moei lijkheden die hij evenwel glansrijk overwon. En de uitvoering door het koor was grandioos. De manier waar op Mizée de tekst interpreteert er de wijze van stembehandeling zijn werkelyk boven lof verheven. Beide Mede dank zij het buitengewoon gunstige weer zijn de Oranjefeesten te Leiderdorp een groot succes ge worden. Nieuw was voor Leiderdorp de taptoe, waarmede Vrijdag de fees telijkheden werden ingezet. Jammer, dat door het ongeval op de Van der Valk Boumanweg, deze niet geheel is verlopen als was voorgesteld. Des te beter slaagden de volksfeesten op Zaterdagmiddag. Om half twee werd aangevangen met het ringrijden per fiets voor da mes en heren. In vlot tempo werd dit afgewerkt, waarna het boeg sprietlopen aan de beurt was. De balk was daartoe gelegd over een brede sloot en een grote menigte, zo wel groot als klein, kwam kijken, of er niet een van de deelnemers in de sloot zou tuimelen. Zij zagen echter slechts twee van hen een paar mod- dervoeten halen. De rest wist zich soms met een enorme sprong, op de kant in veiligheid te stellen. Nieuw evenement. Het was inmiddels 3 uur gewor den, het tijdstip waarop het hinder nisrijden voor auto's begon. Zowel wat deelnemers als publiek betrof was er een grote belangstelling. Meer dan 30 autobezitters wilden ge tuigen van hun vaardigheid in het besturen van een auto. Er werden soms knappe staaltjes vertoond, maar geen van hen slaagde er in het par cours zonder strafpunten af te leg gen. Het betreffende comité had het hun niet gemakkelijk gemaakt. Al lereerst moesten twee palen zo ge plaatst worden dat de auto er net tussen door kon. Vervolgens met de wielen, tegenovergesteld aan de be stuurderszijde over een plank ryden, een vlag uit een vat nemen, de vlag vasthouden en met éné hand aan het stuur langs een geklakte lijn een dubbele S-bocht rijden. Dan de vlag weer in een vat steken, zo dicht mo gelijk stoppen bij een hindernis, een andere verwijderen om vervolgens een zig-zag-lijn te rijden tussen twee blikjes. Als eerste deelnemer startte burgemeester .v. Diepeningen, de tweede was mevr. v. Diepeningen. De laatste deelnemer moest zijn rit nog maken toen het 5 uur was, de tijd waarop de Ronde van Leiderdorp zou aanvangen. Wielrennen. Een twintigtal knapen, getooid met grote rugnummers, stonden klaar om een sprintje te maken van 15 km. Gestart werd bij Achthoven waarna gereden werd naar het centrum, waar negen ronden werden gereden: Acacialaan, Berkenkade, Koningstr. enz. De finish, gelegen aan de Ac'a- cialaan, was tevens het punt, waar verscheidene premie's werden uit geloofd bestaande uit geldprijzen, taarten, fruitmand enz, De jongste deelnemer, de 13-jarige Jan van Am sterdam, wonende Hoofdstraat 110, zag zijn moedig volhouden beloond met een premie van 5.en mocht met de winnaars een ererondje rij den. De politie, die met motorzijspan voorop ging, zorgde dat de rijbaan vrij bleef. Om ongelukken te voorko men waren op de hoeken van de straten balen stro geplaatst. Dat deze voor hun goede zorgen maar slecht beloond werden ondervond wacht meester Pirevano die, bij zijn ijver om de weg vrij te maken, zelf door de wielrenners tegen de vlakte ge reden werd en later met een bloed neus het verkeer stond te regelen. De winnaars van deze spannende race werd Ad Sprangers, die hier mede een wisselbeker won, uitge loofd door de burgemeester, bene vens een geldprijs van f 20 en aan premie's een fruitmand, 2 kilo bruid suikers en 7.50 aan geldpremie's. De tweede prijs 10.was voor Kees v. Amsterdam; de derde 5. voor P. Rietkerk met als premie een taart; de vierde f 2.50 door H. v. d. Berg. Er werden ook nog enige pres tatie-premies toegekend. Hindernisrijden. De uitslag hindernisrijden voor auto's was: le pr. een schemerlamp, P de Jong met 35 strafpunten; 2e pr.1 een vaas, dr. E. J. Hoefman met 44 strafp.; 3e pr. een presenteerblad, J. Zitman met 48 strafp.; 4e pr. een etui lepeltjes, H. Bijkerk met 52 strafp. Ringsteken per fiets: 1. Th. Laken; 2 Ch. Hendriksen; 3. Elly Verhoe ven. Boegsprïetlopen: 1. P. Krijgsman; 2 H. Dorlandt; 3. M. v. Basten. Driebeenlopen: 1. W. de Graaf en J. Koning; 2. mevr. Voorma en mej. Èorreman. Kruiwagenrijden voor paren: 1. mevr. Voorma en J. Timmermans; 2. mevr. de Vogel en F. Hoogervorst. De prijzen voor deze spelen be stonden uit waardebonnen te beste den bij de Leiderdorpse winkeliers. Niet onvermeld mag blijven de ker mis op de speelwei die zich zowel Vrijdag als Zaterdag in een drukke belangstelling mocht verheugen. Het vuurwerk waarmede de Oranjefees ten beëindigd werden was een waar dig slot hiervan. KATWIJK Vragenlijst inzake de paratyphus In verband met de heersende pa ratyphus hebben de burgers van Katwijk thans een formulier ontvan gen, waarop o.a. de volgende vragen voorkomen: Uit hoeveel leden bestaat uw ge zin? Hebt u paling gekocht op het feest terrein aan de Noordwijkerweg of in de voormalige winkel van G. van Beelen, Rijnstraat 49 van het korte dikke vrouwtje en de lange mijn heer? Hoeveel hebt u gekocht? Op welke datum? Hoeveel personen in uw gezin hebben van deze paling gegeten? Hoeveel personen buiten uw gezin hebben bij u van deze paling mee gegeten? Zyn deze mensen ook ziek gewor den? Wie zijn dit? Adres: Stonk de paling? Hebt u nog paling bij andere ver kopers gekocht? Geen nieuwe gevallen van paratyphus Gisteren zijn er in Katwijk geen nieuwe gevallen van paratyphus bij gekomen. Men neemt dan ook aan, dat er niet veel patiënten meer als gevolg van de eerste besmetting zul len komen. Binnen enkele dagen zal evenwel moeten blijken of zich veel secundaire infecties hebben voorge daan. Aangezien het water van de Rijn uiteraard besmet is door afval e.d. is het verboden om dit water voor de was te gebruiken. In Katwijk, Noord- wijk en Leiden zijn thans in totaal ongeveer 225 paratyphus-patienten, van wie verscheidenen al weer aan de beterende hand zijn. NOORD WIIKERHOUT DRIE GEVALLEN VAN PARATYPHUS. In Noordwijkerhout zijn thans ook drie gevallen van paratyphus gecon stateerd. Een van de zieken is over gebracht naar het ziekenhuis. VOORSCHOTEN Succes voor Drumband. De Drumband van de St. Laurentiushar- monie heeft Zaterdag deelgenomen aan een concours, georganiseerd door de C.J.M.V. Met 174 punten werd een eerste prijs behaald, een succes waaraan de leiding van de instruc teur, de heer J. Groen, niet vreemd geweest is. WARMOND PROF. DR. K. STEUR PASTOOR TE PIJNACKER. Tot pastoor te Pijnacker is be noemd prof. dr. K. Steur, hoogleraar aan het Theologicum. Prof. Steur werd in 1931 benoemd als docent in natuurphilosophie en psychologie van het Philosophicum. In 1936 kreeg hij een leeropdracht in dogmatiek aan het Theologicum. Blijvend orgel in deze zaal? Zondag 1.1. om 12 uur, dus op 19 September, kwam de Burgemeester met enkele Wehouders en raadsleden in de Stadsgehoorzaal bijeen om een orgelbespeling door Bram Martijn te beluisteren in samenwerking met het Alma Materkoor onder Willem Mi zée. Dit naar aanleiding van de plaatsing van een prachtig klein pijp orgel door de orgelbouwer Van Leeu wen, te Leiderdorp in onze muziek zaal (ten behoeve van een uitvoering van solistische werken voor orge' en enkele gewijde koorwerken op het Lustrum Concert van de K. A. B.). Bram Martijn speelde de „g moll koren waren de ganse avond uitste kend in vorm, slagvaardig en toe gewijd. Alle eer aan Willem Mizée en Bram Martyn, die met zo'n mees terschap musiceerden. Twee koren, die voortreffelijk zongen, begeleid door groot orgel een interessant con cert gaven. J. KORTMANN. Prélude en Fuga" van J. S. Bach en improviseerde nogmaals, spelend met vaardige hand en veel fantasie. Mizée, met zyn voortreffelijk Alma Mater koor greep nog eens terug in het mooie prognmma van Zaterdag avond en liet de overschone Magnifi cat van H. Andriessen de meest voor treffelijke uitvoering wedervaren. De officiële bezoekers waren bijzonder opgetogen over het gehoorde. Nog nooit was er een orgelbespeling in de Leidse Concertzaal, omdat er geen orgel was, en herhaaldelijk deed dit gemis zich duchtig gevoelen. Zelfs meermalen bij de grootse uitvoerin gen moest men zich behelpen met een of ander harmonium of zelfs met een Hammondorgel, waarna een verzuch ting van ver.angen niet uitbleef. Zbu het niet mogelijk zijn, om blijvend zo'n mooi, welluidend en draagkrach tig orgel in de gehoorzaal te bezitten? Wat zouden de muziekminnaars jn elke groep van de Leidse bevolking, hiermede tevreden en gelukkig zijn, en het culturele belang zou er ten zeerste mede gediend worden. J. K.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10