Duizend vrijgezellen verwachten weer troost en bemoediging te Grevenbicht Monument van verzetsheld onthuld Het huis, waarin hij gewoond had Oude man viel door luik, dat arbeiders opengelaten hadden Voorwerp uit vliegtuig zou oude boerderij in brand gezet hebben Flink van zich afgebeten VAN 23 TOT 83 JAAR LEVEND 1 BEGRAVEN Thee duurder ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tien jaar geleden viel Jan van Hoof •TOEN IN DE VROEGE OCHTENDUREN van 20 September 1944 een bran- dend Nijmegen definitief in handen van de Geallieerde troepen kwam, kon men een klein groepje verkenners door ae puinhopen een weg zien zoeken, met in hun midden een baar, bedolven onder herfstbloemen. Op deze baar lag het lijk van de jonge Nijmeegse student, die de dag daarvoor met een Engelse tank in een Duitse hinderlaag was geraakt; de Engelse militairen werden gevangen genomen en de Nijmeegse jongen in de donkerblauwe overall, die de bevrijders tot gids gediend had, werd ter plaatse doodgeschoten. Hij was één van de 60 Nijmeegse mannen en vrouwen, die tijdens de ge vechten om Nijmegen in dienst van de bevrijding het leven lieten, maar zijn naam zou blijven voortleven en vast verbonden worden met de bevrij ding van Nijmegen, omdat hij de dag voor zijn dood de Waalbrug gered had dooy de lont door te knippen, die met de springstof in de pijlers ver bonden was. Hierdoor werd het de bevrijders mogelijk gemaakt de stad vast in handen te kfijgen, al maakte de mislukking van Arnhem Nijmegen 6 maanden lang tot frontstad. Gisteren zijn vele autoriteiten uit binnen- en buitenland naar Nijmegen getogen om daar bij de Waalbrug een monument te onthullen, dat de moed van Jan van Hoof en de duizenden andere Nederlanders voor het nage slacht zal bewaren. Nadat de Amerikaanse, Engelse en Nederlandse volksliederen gespeeld waren, heeft minister Beel het monument onthuld en hebben tientallen afgevaardigden van de naties en de legers, die in Nijmegen gevochten heb ben, met een krans hun eerbied voor de moed van het Nederlandse verzet betoond. Koningin vermoedelijk in 1955 naar de West Een redacteur van het A.N.P. had hedenochtend een onderhoud met de gouverneur der Ned. Antillen, mr. A. A. M. Struycken, die na een in Euro pa doorgebrachte vacantie, op 28 Sep tember weer naar zijn post zal te rugkeren. Mr. Struycken deelde o.a. mede, dat hy en zijn echtgenote enige tijd geleden zijn ontvangen door de Ko ningin. H.M. gaf bij die gelegenheid uiting aan haar verheugenis over de aanvaarding van het statuut voor het koninkrijk door de staten der beide rijksdelen. De Koningin sprak tevens de hoop uit, dat in 1955 haar reis naar Suri name en de Ned. Antillen werkelijk heid zal worden. Wel is dit bezoek thans in principe vastgesteld, doch de datum er van kon nog niet worden bepaald. Dit houdt verband met het tijdstip, waarop nog de goedkeuring van de Eerste Kamer moet worden verkregen alvorens de afkondiging zal kunnen geschieden. Of Prins Bernhard de reis eveneens zal mee maken staat eveneens nog niet vast. ONDERWIJS IN DE FRIESE TAAL. Er behoeft geen bezorgdheid over te bestaan dat er niet voldoende leer krachten zouden zijn om in de Friese taal les te geven. Er bestaat thans een algemeen erkende Friese schrijf wijze. Een nieuw Fries woordenboek is in voorbereiding. Deze mededelin gen deed minister Cals in zijn me morie van antwoord aan de Tweede Kamer. Het Friestalige gebied telt op het ogenblik rond 300.000 inwoners. Aangenomen mag worden, dat van de leerlingen in dit gebied meer dan 95 percent Fries spreekt. Van de onder wijzers is meer dan 90 percent gebo ren Fries. In het voorlopig verslag is er door een aantal leden op aangedrongen, het gebruik van de Friese taal als voertaal te beperken tot de eerste twee leerjaren van de Lagere School. De minister schrijft nu dat in het al gemeen met het gebruik van het Fries als voertaal in de eerste twee leer jaren zal kunnen worden volstaan. Er kan natuurlijk nooit precies aan gegeven worden, wanneer volledig op het Nederlands moet worden over. geschakeld.Er is enige speelruimte no dig en daarom bepaalt het wetsont werp, dat het Fries „ten hoogste tot in het derde leerjaar" als voertaal mag worden gebruikt. Het gebruik van het Fries in het gehele derde leerjaar zou, aldus de minister, in strijd zijn met de opzet van het wets ontwerp. Origineel probleem Een Apeldoorner en zijn echtgenote hadden een uitstapje gemaakt en toen zij des avonds weer in Apeldoorn wa ren teruggekeerd, bleek tot hun ver bazing, dat hun woning door een an dere familiet werd bewoond, terwijl het huisraad van het echtpaar zich in een verhuiswagen bevond. Na de overigens overbodige controle van de huisnummers, besloot het echtpaar de politie van een en ander te ver wittigen. Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat de Apeldoorner de woning had gehuurd van zijn vroegere werk gever. Toen hij werd ontslagen, zeg de de werkgever de huur op. aanvoe rende, dat hij de woning voor zijn bedrijf nodig had. Tijdens de afwezigheid van de ont slagen Apeldoorner had de werkge ver de woning laten ontruimen en de meubels van de nieuwe bewoner er in laten brengen. Het gemeentelijk bureau voor de huisvesting te Apeldorn zal nu moe ten uitmaken, wie het pand mag be wonen. De nieuwe bewoners weiger den namelijk de woning te ontrui men, zodat de gedupeerde en zijn echtgenote zich genoodzaakt zagen hun intrek bij familieleden te nemen Tegen de werkgever werd proces verbaal wegens het plegen van huis vredebreuk opgemaakt. BIBUBO. „Wel, Pater, enig succes gehad met uw laatste stukje over Bisschop Buis?" „Geen roje duit, Kees". „Kom nou „Echt waar, hoor, niemendal niks". „Is dat effe een sof". „Zo je zegt. Maar we leven nog en zullen voortgaan met zo nu en dan te piepen. Straks beginnen de kaart- avondjes weer. Misschien zijn er wel échte kaarters en kaartsters, die werkelijk spelen om het spel en, bij gelukkige afloop, hun winst of bijv. 50 ervan in een spaarpot willen doen met een briefje erop: „Voor Bisschop Buis" of BIBUBO". „Daar zit misschien wat in, Pater, in dat idee'tje". „We kunnen maar proberen, Kees". En nu, vrienden: Laten de clubs (gezinnen, vrienden-onder-elkaar) die willen meedoen aan BIBUBO (Bisschop Buis, Borneo) mij even hun adres opgeven. Dan kan ik ze tenminste bijv. Zalig Nieuwjaar wensen. En wat doen de anderen, de niet- kaarters? Nu niet naar bekende weg vragen, hoor. Begin maar met koffie of een glaasje in te schenken voor de kaar ters en geef de spaarpot ook een af zakkertje. Father LEFEBER, Missiehuis „Vrijland" Arnhem. Postrek, 50658. WETENSCHAPPELIJK CONGRES DOOR KONINGIN BEZOCHT. Koningin Juliana heeft de ganse middagzitting van het congres „Vrij heid en gebondenheid der weten schap" in de Haagse dierentuin bijge woond. In deze zitting gaven de hoogleraren prof. dr J. A. J. Peters CSSR (Nijmegen) en prof dr R. Kroning (Delft) hun visie op de „Grenzen van de wetenschap". De voorzitter van het congres prof. dr H. Wagenvoort las een telegram aan het congres van de president van de „Columbia Universiteit", de heer Grayson Kirk voor. Dit luidt als volgt: „Namens de medewerkers van de Columbia-universiteit, die het jaar van ons tweehonderdjarige bestaan hebben gewijd aan de nobele idealen van het recht van de mens op ken nis en op het vrye onderzoek, zend ik de hartelijke groeten aan onze col lega's van de Nederlandse universi teiten, die thans bijeen zijn. Wij zul len met hen onze krachten zonder ophouden geven aan de gemeen schappelijke idealen van waarachtige wetenschap en onderzoek, die zo noodzakelijk zyn, nu de mensheid naar zijn hoogste doelen van vrede en vrijheid opmarscheert". Koningin Juliana keerde om kwart over vijf naar Soestdijk terug. In de theepauze, tijdens welke zij door meisjesstudenten uit Delft en Lei den werd bediend, werd de Ameri kaanse culturele attaché, de heer Marshall Swan aan haar voorgesteld. Tweede Kamer 5 pet van inkomen voor schenking vrij De maximum-grens van fiscale af trekbaarheid bij schenkingen zal per inkomen op 5 pet. worden ge steld, waarbij de giften niet minder mogen bedragen dan 1 pet. van het jaarlijks inkomen met een minimum van 100. Deze kleine concessie deed de staatssecretaris van Financiën, mr. dr. W. H. v .d. Berge, bij de behande ling van het wetsontwerp herziening fiscale tegemoetkomingen voor giften aan instellingen op voorstel van de heer Chr. v. d. Heuvel (A.R.) wiens desbetreffende amendement hij over nam. De voorgestelde maatregelen in het wetsontwerp, die de schatkist niet minder dan 20 millioen kosten, wa ren voor de heren dr. A. M. Lucas (K.VP.), Chr. v. d. Heuvel (A.R.), F. H. v. d. Wetering (C.H.) en mr. H. F. van Leeuwen (V.V.D.) aanlei ding te trachten het onderste uit de regeringskan te praten door ruimere fiscale concessies voor milde gevers. Alle door de sprekers ingediende amendementen, behalve die van de heer v. d. Heuvel, werden ten slotte door de staatssecretaris afgewezen met de mededeling, dat minister Lietinck destijds, bij zijn soepelheid t.a.v. de grote giften aan instellingen al ver der gegaan was dan oorspronkelijk in zyn bedoeling lag. Geldboeten geëist Twee arbeiders van de Waterlei dingmaatschappij hebben gisteroch tend terecht gestaan voor de Amster damse rechtbank omdat zij waren beschuldigd, van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld in vereniging. Zij hadden op 15 jJ. in een woning aan de Burgemeester de Kievietstraat in Diemen bij werk zaamheden aan de waterleiding een vloerluik in de gang open laten staan, waarin een 80-jarige slecht ziende man was gevallen, toen hij zich door de voordeur naar buiten wilde begeven. De officier van justitie eiste tegen de 59-jarige fitter uit Amsterdam, die hij de grootste verantwoordelijk heid toeschreef, een geldboete van dertig gulden; de 37-jarige grond werker, eveneens uit Amsterdam, hoorde 20 boete tegen zich eisen. Verkeerde inlichting. Als getuige werden gehoord de buurvrouw, die de werklieden had meegedeeld, dat er in het bewuste pand niemand thuis was en dat zij machtiging had gekregen de man nen binnen te laten zoals zij ver klaarde alsook de bejaarde man, die met behulp van een der arbeiders Vreemd verschijnsel te Capelle Rijke inboedel totaal vernield Gistermiddag omstreeks 12 uur is in Capelle aan de IJssel de ruim drie eeuwen oude boerderij „Slothoeve" afgebrand. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Wel brandden de boerderij en een vrijschaande schuur met uitzondering van de keuken af en kwamen twee stuks stamboek vee door verstikking om het leven. De boerderij was sinds 1641 in het bezit van de familie Schenkel. De te genwoordige eigenaar, de heer M. G. Schenkel, bewoonde haar met zijn vrouw, broer,, drie zoons, een dienst bode, en een inwonend echtpaar op leeftyd. Een voorbijganger zag, hoe opeens uit de nog aan de achterzijde van het huis vlammen sloegen. Direct daarna stond de boerderij, die met riet gedekt was, in lichter laaie. Men begon in allerijl het meubilair naar buiten te dragen, doch het grootste deel van de inboederij was een zoge naamde jachtkamer, waarin veel oude voorwerpen waren geborgen. De eigenaar was verzekerd. Dode in IJ muiden Scheurtje in gasslang Daar de ruim 60-jarige chef-ma chinist E. F. Luder te IJmulden gis termorgen hiet op zijn werk ver scheen, ging zijn werkgever eens kij ken waar hij bleef en trof in het woonhuis van de man de gordijnen nog gesloten, terwijl op zijn bellen niet gereageerd werd. Ijlings gewaarschuwde politie brak de woning open en vond in de slaap kamer het ontzielde lichaam van de 60-jarige, benevens zijn vrouw, die bewusteloos was. Een zeer sterke gaslucht in het huis wees de politie spoedig de weg en na een uitgebreid onderzoek kwam vast te staan, dat een klein scheurtje in de gasslang de tragische gebeurtenis ten gevolge had gehad. De vrouw is direct naar het zie kenhuis gebracht en bevindt zich thans nog steeds in levensgevaar. Onderzoek moet volgen. De brandweer slaagde er niet in het huis te redden. Omstreeks kwart voor twee begon zij aan de nablus sing. Daarbij werd de voorgevel omgehaald. De eigenaar bevond zich op straat toen de brand uitbrak. Hij vertelde aan de burgemeester van Capelle, te hebben gezien, dat er iets uit een overvliegend vliegtuig was gevallen. De burgemeester zei hierover, dat dit onderzocht moet worden. De boerderij zou naar schatting 80 k 90 duizend gulden waard zijn ge weest. de trappen van het Paleis van Justi tie werd opgedragen. Onwetend. De oude man verklaarde, dat hy bij zijn val in het één meter diepe gat zijn schouder had gebroken en ongeveer vier weken in een zieken huis had vertoefd. De arbeiders ver weerden zich door te verklaren, dat zij van mening waren geweest, dat er niemand uit het huis had kunnen komen, wijl de buurvrouw hun had verteld, dat er niemand thuis was. De grondwerker had wel de wacht vóór de deur van de woning gehou den, toen de fitter in het andere huis onder de vloer de reparatie werkzaamheden uitvoerde. De raadsman zeide van mening te zijn, dat zijn cliënt niet „hoogst roe keloos en hoogst onvoorzichtig" heeft gehandeld. De rechtbank zal 1 Octo ber a.s. vonnis wijzen. TWEEDUIZEN JAAR OUDE BOERDERIJEN ONTDEKT. De rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek te Amers foort heeft in de afgelopen weken te Deventer opgravingen verricht, waarbij sporen van woningen uit het begin van onze jaartelling aan het licht zijn gekomen. Onder een circa 80 cm. sterk doorwoelde laag bouw grond werden de paalgaten aange troffen en twee huizen die resp. een lengte moeten hebben gehad van 25 en 29 meter. Door een verdeling van de ruimte in tweeën, krijgt men de indruk dat beide huizen een apart woongedeelte hebben gehad. Behalve deze gebouwen die door de leider van de opgraving dr. Modder man als boerderijen worden be schouwd, kwamen nog sporen van kleinere gebouwtjos aan het licht, welke vermoedelyk hebben gediend als bergplaats voor het graan. BENOEMING BIJ DE K.R.O. Met ingang van 1 November is by de K.R.O.-reportage-afdeling be noemd de heer Dick de Vree, inspec teur bij de Tilburgse politie. De heer De Vree schreef toneel stukken en maakte uit liefhebberij re portages met zijn wire-recorder tij dens politionele en andere gebeurte nissen. Amsterdam wil nog wel eens tegen het morgenkrieken pittig voor de dag komen. Zo maakte vannacht om twee uur een man, die aan het hoofd stond van een vrouw en een hond, een knetterende rel op de Lange Niesel. Het was eigenlijk al in een café begonnen, maar toen deze unieke gelegenheid ging sluiten, werd de vechtpartij op straat voortgezet. De politie vond het eerst nodig in te grijpen, toen de man door het hardhandig verzetten van enkele fietsen buren gerucht maakte. Met gummistok en sabel werd het geluid gedempt en de man ging er met zijn levende have van door, doch niet voor dat de hond uit zijn gezelschap de tegenstander in het dijbeen ge beten had. Een half uurtje later kwam de man echter terug. Eerst was hij een broodjesbaas op de Zeedijk bij het opruimen van het eetbaar materiaal behulpzaam. Hy ontstak echter in woede, toen hij hoorde dat de baas voor deze actie nog geld wilde hebben ook. Dit keer werd het slachtoffer enkele malen op het plaveisel bijgeslepen en gaf de hond met een beet in het dijbeen weer de genadeslag. Voor de politie het veld van eer naderde waren hond, vrouw en baas elders nieuwe mogelijkheden voor ontspanning aan het zoeken. KRANS BU SPOORWEG MONUMENT. Namens de directie en de perso- neelsraad van de Ned. Spoorwegen is gistermiddag omstreeks zes uur een krans gelegd ana de voet van het monument bij de administratiegebou wen te Utrecht ter gelegenheid van het feit, dat het gisteren 10 jaar is ge leden dat de spoorwegstaking begon. De krans werd gelegd door de pre sident van de Nederlandse Spoorwe gen, ir. F. Q. den Hollander. In de danszaal van de vrijgezellenkermis kwam gering dames-overschot aan het licht Versierd met grote „V's" en ru moerig door honderden gasten is Grevenbicht gistermiddag weer vrij- gezellenstad geworden. Vier dagen lang zullen ruim duizend vrijgezel len, zich gaan verdiepen in de moge- lijk- en moeilijkheden, die hun een zaamheid met zich brengt en de organisator, de heer Greyn, hoopte in zijn welkomstwoord dat ze na 4 dagen allen gevonden zouden hebben wat ze zochten, hetgeen niet zo heel eenvoudig dreigt te worden, omdat er meer dames dan heren zijn! Nu zou het hoogst verkeerd zijn te menen, dat Grevenbicht momen teel herschapen is tot een oord voor zuchtende jongejuffrouwen, want al leen gisteravond tijdens het dansen kwam men tot de ontdekking, dat de damesbelangstelling groter is, dan die van de heren; de algemene in druk is, dat het aardig gelijk-op gaat. Waarlijk internationaal Dit tweede congres der vrijgezellen toont aan, dat het Grevenbichtse initiatief overal veel weerklank ge vonden heeft, want behalve honder den deelnemers uit alle delen van Nederland, zijn er ook vrijgezellen uit België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Curagao, Engeland en Zweden naar het festijn gekomen. Daar de minimum leeftijd 23 jaar is, kon een jongedame uit Tilburg nog net meedoen, omdat zij vorige week jarig geweest is; zij is dan ook de jongste van het congres. De oud ste is een 83-jarige Heerlenaar, maar gisteren was hy nog niet op komen dagen. Nadat de deelnemers door de bur gemeester ontvangen waren en ont roerende woorden over ideaal en le vensstaat gesproken waren, vertelde wethouder Greyn, dat het congres geen huwelijksmarkt poogt te zijn (alhoewel tedere toenaderingen niet geremd zullen worden) en dat het tevens geen volharding in de vrij- gezellenstaat poogt aan te kweken. Het is puiur een gedachtenwisseling en een mogelijkheid om vriendschap te sluiten, vertelde de heer Greyn en daarna ging het met de vaandels voorop naar het kermisterrein, dat feestelijk voor geopend werd ver klaard. Roode Kruis hielp Het huisvestingprobleem heeft in middels in Grevenbicht zijn oplossing gevonden, al moest het Roode Kruis met bedden en dekens bijspringen, want alle slaapplaatsen waren in het vrygezellendorp bezet toen tientallen vrijgezellen nog een rustplaats voor hun eenzame hoofd zochten. Thans slapen ze op Roode Kruis-bedden in de gangen en huiskamers der gast vrije Grevenbichters, die er maar wat trots op zijn, dat het initiatief van wethouder Greyn hun paatsje een wereldfaam bezorgd heeft. ROZENKRANSBEDESTONDEN IN RUIM VEERTIG MARIA- OORDEN. In 42 plaatsen in ons land zullen dit jaar Nationale Rozenkrans-bedeston den worden gehouden. Dit is in 18 plaatsen meer dan in 1953 en in 30 meer dan in 1952. In 1951 startte Pa ter D. A. Linnebank O.P., de promo tor van „het Apostolaat van de Ro zenkrans" met deze actie in drie Ma ria Heiligdommen, n.l. Roermond, Renkum en Langenboom. Het jaar daarop vond dit initiatief reeds na volging in 12 plaatsen en hoe sterk dit werk in enkele jaren tijds ge groeid is blijkt wel uit het feit, dat thans 3 jaar later, reeds in 42 ste den bedestonden worden gehouden. In de meeste plaatsen vinde nde plechtigheden plaats op 26 September a.s. In andere op 3, 7, 10 October DE GEARRESTEERD E NOTARIS. Omtrent de arrestatie van een nota ris te 's-Gravenpolder verneemt de „Tel.", dat deze zaak aanhangig is gemaakt door de Economische Con troledienst uit 's-Hertogenbosch. Het gaat hier om onregelmatigheden bij de verkoop van grond onder de ge meente oBrssele. Notaris O. was destijds, na het overlijden van de toenmalige eige naar van deze gronden, belast met de bewindvoering. Hy zou deze hebben verkocht aan een landbouwbedrijf te Rilland,, waarvoor hem, bo .ven de koopsom, gelden zouden zijn gege ven, welke niet aan de erfgenaam zijn doorbetaald. Naar verluidt gaat het hier om een bedrag groot tussen de 12.000 en 18.000. Woensdag heeft de rechter commissaris een onderzoek ten kan tore van notaris O. ingesteld, waarbij verschillende bescheiden in beslag zijn genomen. Men vraagt zich in brede kring af, hoe het mogelijk is, dat deze notaris, die onder zijn collega's als een uiterst bekwaam man gold, in deze moeilijk heden is geraakt. Kermisattracties behoren een beetje griezelig te zijn en het Haagse publiek kon momenteel zijn hart ophalen, want in de re- X sidentie is reeds gedurende een X week 'n 25-jarige fakir levend X begraven. Tegen betaling vam een luttel aantal centen mag men via een glazen buisje kijken hoe het met hem gaat en het schijnt, X dat de jongeman daar in de gla- X zenkist onder de grond een toe- j stand van rust en vréde gevon- den heeft, want men ziet hem slechts slapen en eten. Iedereen is diep aan het peinzen, wat de truc van het hele X geval kan zijn, want erg eenvou- S dig is die niet; de kist is dicht- gemaakt met stevige hangsloten en de sleutels zyn door journa- listen in bewaring genomen. X De fakir blijft nog een klein X weekje in de kist en dan gaat de kermis weg en mag hij weer her- ryzen. De dubbeltjes rollen inmid- dels en achter een brede grijns X X verbergt de exploitant het ge- S heim van de glazen kist. Met ingang van heden: Met ingang van heden worden de theeprijzen met 4 tot 6 cent per pak je van 100 gram verhoogd. Dit is een gevolg van de voortdurende stijging op de wereldmarkten. In verhouding tot deze stijging is de verhoging der detailprijzen zeer matig te noemen, aldus de mening vna vakkringen. SLUITING VAN DE ZITTING 'DER STATEN-GENERAAL. De minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft he denmiddag te drie uur, daartoe ge machtigd door H. M. de Koningin, de zitting der Staten-Generaal gesloten. De beide Kamers van de Staten- Generaal waren te kwart voor drie in Verenigde Vergadering in de ver gaderzaal van de Eerste Kamer bij eengekomen. Minister Beel, die in een gala-Ber- liner, bespannen met twee paarden en geëscorteerd door rijkspolitie te paard, voor en achter het rijtuig, ver trokken was van de achterzijde van het paleis Noordeinde, zou tegen drie uur aan het Kamergebouw arriveren. Voor 14 millioen militaire orders De aanschaffingsdiensten van de ministeries van Oorlog en van Ma rine hebben contracten gesloten met Nederlandse en buitenlandse onder nemingen voor een bedrag van 14.547.170.33. Hierbij is o.m. een order van ƒ3.873.929.32 voor de N.V. Polynorm (aanhangwagens van een kwart en een ton), 1.161.050,40 voor de N.V. Van der Bos te Den Haag (terrein kettingen), ƒ900.000 voor R. S. Stok vis en Zn, Rotterdam (uitrusting en gereedschappen) ƒ118.162 en ƒ56.764 voor de mij. Aviolanda te Baren- drecht, voor onderbouw van resp. Catalina's F-217 en Firefly's P-31, 260.000 voor de fa. H. van Heesvvijk te Best voor de bouw van legerings ruimten voor officieren op het vlieg veld Soesterberg. GEBREK AAN OFFICIERSKADER. De Koninklijke Marechaussee heeft sinds geruime tijd gebrek aan jong officierskader. De minister van Oor log heeft daarom voor eerste luite nants en reserve eerste luitenants der infanterie of cavalerie de mogelijk heid geopend om naar het wapen der Kon. Marechaussee te worden overge plaatst. Daarbij zal een proeftijd van 6 maanden in acht worden genomen. De beroepsofficieren, die voor over plaatsing in aanmerking komen, moe ten een ouderdom in hun rang heb ben die varieert van 1 Juli 1950 tot en met 1 September 1953. Voor het reservepersoneel ligsen deze normen tussen 1 Januari 1950 en 2 Januari 1952. DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Op het gemeentelijk opslagterrein aan de Abraham van Stolkweg is gis teren de 58-jarige losbaas B. uit de Burgemeester Bosstraat uitgegleden en met zijn hoofd onder het achter wiel van een vrachtauto terecht ge komen. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij later is overleden. KANTELENDE STEENWAGEN DOODDE BAKKERSKNECHT. Een bakkersknecht die rustig rechts van de weg naast zijn kar stond heeft door een triest ongeluk de dood ge vonden. Op de hoek Van Minckelerstraat en Kamerlingh Onnesweg te Hilversum botste Donderdagmiddag een bus van de N.B.M. tegen een zwaar met ste nen beladen oplegger. Deze kantelde enige malen en kwam tenslotte bovenop de bakker, de 27-jarige P. van Klaveren uit 's-Graveland terecht. Deze is in de afgelopen nacht aan de opgelopen verwondingen overleden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8