Een der handjevol dapperen legde basis voor één drie hechte peilers van arbeidersklasse TYPEN STENO De Vebo zal in wat hoeven aan Leiden weer heel de grond krijgen Duur en goedkoper bont, blouses en jumpers in „Het Gulden Vlies" Leidato vluchtte bij het gepijp van een orgel PLEISTERZONDAG f25.000.. aanprijzen BIOSCOPEN LeióAto-nieuws ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 ■E.- DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 60 jaar K.A.B. in Leiden DE GOEDE GEEST HAALDE DE BOND DOOR ALLE MOEILIJKHEDEN HEEN De Leidse K.A.B. zal zich hedenavond met ere de kroon der grijsheid op de nog steeds we zouden haast zeggen wilde haren kunnen drukken. Zestig jaar is weliswaar een leeftijd, die over het algemeen nog binnen het bereik van iedereen ligt, maar de strijd welke de jeugdige arbeiders partij reeds in de prille jeugd moest voeren, maakt de overleving van deze jaren feestwaardig. Men kan het zich tegenwoordig dan ook bijna niet meer indenken, dat de rechten van de arbeiders, die nu vanzelfsprekend zijn, toen nog stuk voor stuk bevochten moesten worden. Het is daarom wel eens interessant de klok een zestig jaar terug te draaien en deze werkzaamheden van nabij gade te slaan, nï Op de 10de Juli 1894 zond de 24- logsjaren brachten de bond naast jarige horlogemaker W. de la Rivière aan het centraal bestuur van de R.K. Volksbond te Amsterdam het ver zoek om in Leiden, een afdeling van de bond te mogen oprichten. In Am sterdam vond men het initiatief wel iswaar prijzenswaardig, maar men verzocht de heer de la Rivière toch eerst een aantal gelijkgerichte zielen op te willen zoeken. Een vorige po ging om tot oprichting van een afde ling te komen was namelijk reeds door gebrek aan enthousiasme in het ei gesmoord. De nieuwe op richter ging echter met meer kennis te werk en op Maandag 17 September schaarde zich een twintigtal perso nen rond de vergadertafel in het Zuid-Hollands koffiehuis, een in richting met een enigszins verwar rende benaming, welke aan de Sta tionsweg stond. Al snel was men het er over eens, dat de heer G. J. Bik de voorzittershamer zou moeten han teren, terwijl de heer W. Peeters, die zich thans nog in goede welstand be vindt, het beschrijvende gedeelte voor zijn rekening kreeg. Goed begin. Enkele weken later kwam men weer bijeen. Buiten het bestuur en de mede-oprichters, waren het vol tallige bondsbestuur en enkele hon derden genodigden aanwezig. Na een spreekbeurt van de heer W. C. J. Pastoors, voorzitter van het Centraal bestuur, gingen vele ogen open en traden maar liefst 150 personen tot de bond toe. Een tiental dagen latei- bezat de afdeling reeds een geeste lijk adviseur in de persoon van pa ter Ph. van Kessel, kapelaan aan de Hartebrugkerk. Omdat men naast deze geestelijke steun ook de finan ciële niet uit het oog mocht verlie zen, benoemde men een bode tot in ning van de contributie, die de toe passelijke naam J. B. Beurze droeg. Van vercnigingslijst geschrapt. In November van het zelfde jaar trad de bond reeds naar buiten op. Een adhaesiebetuiging werd aan het adres van de centrale organisaties verzonden, voor het benoemen van een commissie, die een pensioenrege ling voor de oude werkman moest voorbereiden. Nog in het eerste ver enigingsjaar werden vier vakvereni gingen gesticht. Hiervan heeft alleen het houtbewerkersgilde „St. Joseph" een onafgebroken bestaan geleid. De jeugdbeweging de „Josephge- zellen" had het in de eerste jaren niet gemakkelijk. De leden moesten lijdelijk toezien, hoe zij van alle ker kelijke verenigingslij sten geschrapt werden. Hier en daar klonk hun naam zelfs als een kwalijk voorbeeld door het kerkgebouw. Eerste beslissingen. Talrijk waren de daden, waarmee de jonge bond het sombere leven van de arbeiders verlichtte. Een onder steuningsfonds werd opgericht, dat bij ziekte van de werkman voor de inkomsten van het gezin borg stond; aan behoeftige arbeiders werd een Kerstgave uitgereikt en adressen werden aan het gemeentebestuur ge richt om een beslissing te forceren over minimumloon en arbeidsduur van de werkman in gemeentedienst. De ontspanning had echter van al deze krachtontplooiingen niets te lijden. De leden zongen het hoogste lied in een zangvereniging en speel den de planken kapot in de toneel vereniging „Vondel". De vechtlusti- gen kruisten de degen in de scherm- vereniging Jeanne d'Arc. Deze ver eniging overleed echter reeds spoe dig aan bloedarmoede. Aalberse, juridisch adviseur. Grote steun ondervond de bond van de grote Aalberse, die in zijn studententijd te Leiden de vergade ring bij verschillende gelegenheden moed insprak. Later werd de staats man juridisch adviseur van de Volks bond afdeling Leiden. In November 1896 kwam de bond in het bezit van het verenigingsge bouw Maresingel 1. Drie jaar later verhuisde men echter naar Rapen burg 10, waar in de tuin een grote zaal gebouwd werd. De eerste oor- POSTKANTOOR TE LEIDEN OPEN VOOR KRANTENABONNé'S. Met ingang van vandaag is de voor lopige regeling, dat postabonné's zon der voorafgaand schriftelijk verzoek op Zaterdagavond bij het postkantoor hun krant 'kunnen halen, definitief geworden. Deze regeling geldt voor alle ste den van Nederland, ook voor Leiden, zoals ons na informatie gebleken is. Niet echter voor Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht. De be langstelling voor het Zaterdagavond- krantje in de grote steden bleek uiterst gering te zijn. veel ongemak van leden, die de rijen verlieten om elders de linies te slui ten, groot geldgebrek. De bond nam zelfs de exploitatie van een bioscoop ter hand maar moest deze voorlich tende taak al spoedig stopzetten. In 1914 werd een actie op touw gezet om de St. Josephgezellen een vrije Zaterdagmiddag te bezorgen. Ruil met Leidse Courant. De verstandhouding met de vak verenigingen werd er echter niet be ter op en daarom kwam men tot de oprichting van een vakkern, samen gesteld uit de besturen der vakver enigingen. De oorlog nag al spoedig bezit van het bondsgebouw. Solda ten maakten in de vier volgende ja ren een drastisch einde aan alles wat de hoop op behoud van het interieur in stand moest houden. Met veel moeite kreeg men voor de aange richte schade ten lange leste 18.780, vergoed. Om zich echter alle moeite en kosten van het herstel te bespa ren werd het gebouw geruild met dat van de Leidse Courant aan de Steenschuur. De penningmeester kon bovendien nog een toegift van 15.000 opstrijken. Op deze wijze kwam de bond de geldelijke moeilijk heden te boven. Gestadige groei. Het gebouw aan de Steenschuur werd in gebruik genomen en men maakte de oude oprichter, van de bond, de heer W. la Rivière, con cierge. De bond consolideerde zich en in de jaren tussen de beide wereldoor logen nam zij toe in innerlijke en uiterlijke kracht. De tweede wereld oorlog legde het hele verenigings leven lam. Woudenberg trachtt te vergeefs de arbeiders voor zijn met wolfsangeltjes doortrokken theo rieën te winnen. De na-oorlogse periode bracht weer een versterking van het ar beidersfront. En nu bij het zestigjarig jubileum is de Leidse afdeling van de K.A.B. groter dan ooit en vormt een van de drie hechte peilers van de arbeiders klasse. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de weg langs de molen „de Valk" op 23 September a.s., van 7 uur tot 15 uur gesloten zal zijn voor voet gangers en voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen, met uit zondering van veewagens. 5097 Burgerlijke Stand Geboren: Claus Jan Tristan, z. v. J. Eleveld en H. Grissen; Gijsbert Hans, z. v. J. van Duijn en W. M. H. Muelink; Theodorus, z. v. A. Rijns burger en J. Oudshoorn; Elisabeth, d. v. H. van Rhijn en C. Klaverwij- den; Dirk Leendert, z. v. J. Ketting en M. J. v. Duijverubode; Johannes, z. v. A. Nieuwenburg en S. van den Berg; Agathe Jasperina, d. v. M. de Jong en L. Herweijer; Johanna Mar- garetha Maria, d. v. W. Münker en C. W. van Rhijn; Adrianus Petrus Cornelis, z. v. A. P. v. d. Krogt en P. J. Ouwerkerk; Eric Carel Alexan der, z. v. E. H. v. d. Mooren en J. Koster; Judith en Jansje, drs. van M. v. d. Meij en A. C. Roodakker. Overleden: J. C. v. d. Tuin, man, jaar; E. C. M. v. d. Reijden, wed. van Berkhout, 70 jaar. 10 vinger syst. blind rhythm. 4talen (130 letter grepen p. minuut) DOORLOPENDE CURSUS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.) STEEDS GROTER EN STEEDS BETER Van afvalbak voor slachtvee tot toonruimte van veredeld fokproduct Bedriegen de voortekenen niet, dan zal de VEBO-tentoonstelling 1954, die op 23 en 24 September gehouden wordt, zowel wat kwaliteit als kwan titeit van het vee, alle tot nu toe verzorgde exposities met stukken slaan. Leiden is dan ook, mede door de VEBO, van een vergaarbak van slachtvee tot een van de voornaamste veemarkten van ons land geworden. Een andere factor, die verantwoor delijk is voor deze verbetering, is het landbouwonderwijs, dat nu overal haar rijke vruchten begint af te wer ken. Zo zal men op de VEBO niet minder dan vijfhonderd geregistreer de koeien kunnen bewonderen, die het de jury bij beoordeling stuk voor stuk zeer moeilijk zullen maken. Aan deze Vebo zijn enkele fokvee- dagen voorafgegaan, waarop een se lectie voor deze tentoonstelling werd gemaakt. Hoewel natuurlijk vele boeren deze tentoonstelling zullen be zoeken is het bezoek in verhouding tot sommige tentoonstellingen elders in het land betrekkelijk gering te noemen. Nog steeds valt in de om geving van Leiden en zekere stug heid waar te nemen, die verantwoor delijk zou zijn voor deze teleurstel lende opkomst. Het aantal aangiften is echter Over de gehele linie groter dan verleden jaar. 24 boeren uit eigen groep. De aangifte van blaarkoppen is dit jaar alleen al reeds 100 meer dan het vorig jaar. De kalveren, die tij dens de tentoonstelling een boel na righeid veroorzaken, zijn dit keer niet ingeschakeld. Mededinging was trouwens niet meer nodig, omdat er nu genoeg volwassen veredelde fok- dieren beschikbaar waren. Ook de gewone productieklasse is dit jaar zeer behoorlijk bezet, terwijl Propaganda-avond colonne Rode Kruis De belangstelling gisteravond voor de propaganda-avond van de colonne Roode Kruis corps Leiden is ver be neden de maat gebleven. Een kleine veertig mensen voor het meren deel dames konden over de gehe le ruimte verspreid de leegheid van de gehoorzaal in het Academisch Ziekenhuis niet maskeren. Dr. H. P. Veldhuyzen, de comman dant, meende dat de teleurstellende opkomst wellicht te wijten was aan de te verwachten veertigduizendste bezoekers van de Leidato In ieder geval hoopte hij dat het grootste gedeelte van de aanwezigen zich in de pauze bij het corps zou aanmelden. Om het werk van het Roode Kruis te verduidelijken deed dr. Veldhuy zen een greep in de geschiedenis, waarbij de namen Henri Dunant en de slag bij Solferino, de conventie van Genève in 1864 en het Koninklijk Be sluit van 1909 genoemd werden. Vervolgens gaf spreker een uiteen zetting van de taak van het Roode Kruis en de cursus, die daartoe op leidt. Na de pauze werden er drie films getoond: een film over de hulp aan het getroffen Zeeland, een boottocht met chronische zieken en invaliden en een propaganda-film voor het Roode Kruiscorps. ook bij de groepen-keuringén een rui me aangifte is. Vier en twintig boe ren komen met 'n groep van eigen be drijf naar de Vebo. Zodat men een prachtig beeld zal kunnen krijgen van de stand van zaken in één be drijf. Over hele linie vooruit. Het zwartbonte vee maaka het dit jaar oók al belangrijk bonter, ten minste wat de opkomst betreft, dan de voorafgaande jaren. De productie gaat zichtbaar omhoog. Hetzelfde geldt voor de varkens, schapen en geiten, die allen op de Vebo meer hoeven aan de grond zullen hebben dan in 1953. Deze hogere aangifte komt voort uit het feit, dat er in de Rijnstreek een grotere belangstelling voor geregistreerde kleinveefokkerij begint te ontstaan. De sohapenmerkt van Leiden wordt in Europa slechts gepasseerd door de bekende markt in de hal len van Parijs, waar het grootst aan tal slachtschapen worden aangevoerd. kelijk begint af ie vragen, waar deze edele dieren vandaan komen. Al de inzendingen zijn bovendien reeds op de plaatselijke premiekeuringen als bekroningswaardig gekenmerkt. Wedstrijd fokveebeoordeling. Dit jaar zullen de landbouwscholen wederom aan de wedstrijd van fok veebeoordeling deelnemen. Tien groe pen komen uit in de afdeling zwart bont, terwijl slechts vier groepen el kaar in de afdeling zwartblaar zul len ontmoeten. Betreft het hier de veredelde dieren, in de afdeling vet- vèe 'zullen de koeien een kans krij gen, die niet zo zeer het oog als wel de tong kunnen streden. De talrijke producten van oordeelkundige vet mesterij zullen een beeld geven van Hollands welvaren. In een speciale tent op het tentoon stellingsterrein op het Schuttersland dus niet in het Waaggebouw zal het romige product van het vee te zien zijn, 64 inzendingen Goude kaas bewijzen dat de zelfkazerij nog lang niet tot het verleden behort. Minder góed is echter de Leidse kaas ver tegenwoordigd; slechts tien inzen dingen zullen de faam van dit pro duct hoog moeten houden. De Vebo zal gecompleteerd worden door een H- en S-lijn op de achtergrond De bontwerkerij Albert de Vries en de firma De Groot streven naar éénzelfde doel: de Leidse vrouwen er van te overtuigen, dat zij haar kwaliteitsinkopen op modegebied nèt zo goed in de Sleutelstad kunnen doen als in welke grote stad ook. Meer dan eens heeft dit gemeen schappelijk streven hen te zamen voor het voetlicht gebracht. Zo ook Donderdag toen zij in 't Gulden Vlies 's middags en 's avonds hun collec ties toonden voor een zeer groot en geïnteresseerd publiek. Beide kwamen met een eigen col lectie van inderdaad grote distinctie. De modeproblemen van de dag (H's en S'en) werden geheel op de ach tergrond gedrongen door de klassieke tendenz van beide collecties, die nog versterkt werd door het optreden van de drie mannequins, die hierop vol ledig waren ingespeeld. De heer Alb. de Vries leverde zéér vakkundige commentaren op het getoonde bont. daarbij ook de nadelen niet verzwij gend. En een verkoopster van de firma De Groot, die overigens voor De aanvoer van eerste klas fókmer- grote tent van de gezondheidsvoor- ries is weer zo gróöt, dat zich wer- lichtingsdienst. Vandaag moet Gehoorzaal leeg zijn voor K.A.B. Het rumoer van de Leidato was nog maar nauwelijks verstorven toen gisteravond om half twaalf al weer een groot pijporgel voor de poorten van de Stadsgehoorzaal stond. Het was het orgel, dat hedenavond de receptie-avond van de K.A.B. muzi kaal moet opluisteren. De stands werden met koortsachtige snelheid afgebroken, want vandaag moest al les leeg zijn. Hoe dat moet gebeuren is ieder, die de chaos in de Gehoorzaal gezien heeft, een raadsel. Met de boze blikken van K.A.B.- bestuurders op de achtergrond, zal er echter wel niemand zijn, die het zal wagen ook maar één prulletje op de grond achter te laten. Om drie uur vannacht stond het orgel, dat ge bouwd is door de orgelbouwer Van Leeuwen Gz. te Leiderdorp, óp zijn plaats. Tot vijf uur in de morgen waren stemmers bezig om het orgel op de juiste toon te krijgen. Hedenmiddag komen deskundigen op muzikaal en accoustisch gebied het geluid van het orgel in de Ge hoorzaal beluisteren en beoordelen. het eerst voor een microfoon stond, leverde eveneens ter zake dienende commentaar op de blouses, de jum pers, de rokjes en de jersey-pakjes. Er was bewonderenswaardig duur bont, zoals petit gris, persianer, nerz (staarten) en zilvervos (poten), maar het huis De Vries toonde ook „goed kope" bontsoorten, zoals zobel-feh, seal électrique en mol. Het sympa thieke was echter, dat deze laatste met evenveel zorg verwerkt leken als de andere en óók goed van snit, royaal en mooi getekend waren. De firma De Groot toonde zich expert op het gebied van jumpers, blouses en jersey-pakjes. Niet goed koop: letterlijk niet en figuurlijk niet. Er was veel import by: uit Engeland, uit Zwitserland en uit Wenen. Vooral de geborduurde jumpers vonden veel bijval. Met zo'n warm kledingstuk kan men toch gevoeglijk naar een wat deftiger gelegenheid gaan en dat lijk de practische Ne derlandse vrouw wel. Maar ook de meer sportieve jumpers, al of niet gecombineerd met een vest,, waren smaakvol en gedistingueerd. Wat ook van de blouses gezegd kon worden. En dat alles dan op rokken, die niet kreuken, gegarandeerd niet, ja waar zelfs de plooien en plisée's niet uit gaan. Tenslotte de jersey-pakjes, die het nog steeds „doen". Zo'n pakje heeft soms zelfs de allure van een com pleet mantelcostuum. Bijzonder aan trekkelijk was, dat veel, zo niet het meeste óók geschikt was voor maten boven de 4244. De accessoires waren over het al gemeen goed gekozen, zoals ook de (schaarse) hoedjes. Ook de byoux „deden" het. Een hartelijk applausje toonde telkens aan, dat een en an der het talrijke publiek góed beviel. C. TH. R. VOLGENDE WEEK Een niet verplichte collecte met een attractief spanend geheim! (Advertentie) IN DE LEIDSE Casino. De verfilming van een wonderbaarlijke verschijning is op zich zelf reeds een hachelijke onder neming; als zij bovendien nog door Hollywood ter hand wordt genomen is men geneigd, zonder voorbehoud, de rol celluloid slechts als een zelf gemaakt aureooltje rond het hoofd van een of andere filmmagnaat te beschouwen. Toch heeft men in Ame rika nog wel eens meer bewezen een serieuze verfilming aan te durven. Velen zullen zich ongetwijfeld de niet onverdienstelijk verfilmde roman van Franz Werfel „Het lied van Berna- dette" herinneren. Deze film wordt in vele opzichten echter geslagen door „Het wonder van Fatima", een product dat onder regie van de vrij onbekende John Brahm tot stand kwam. Het is opmerkelijk hoe Hol lywood, waarvan men slechts starre pseudo-heiligen met behoud van glamour-glans zou verwachten, hier een aantal mensen gecreëerd heeft, die ondanks hun verheven roeping met beide voeten tussen ons zijn blij ven staan. Grotendeels is dit o.i. te danken aan de toevoeging van een fictieve figuur, een charmante los bol, die ondanks dat hij in de ver schijning slechts handel ziet, de kin- deren met raad en daad' bijstaat. Het begenadigde jeugdige drietal kreeg 'n uitstekende vertolking. Door alle ge beurtenissen heen blijven het echte kinderen, die door hun vast geloof het wonder aanvaarden, zonder er innerlijk door verscheurd te worden. De verschijning zelf in „Het lied van Bernadette" een der zwakste punten is in deze film omhuld met de nevels van het voorstellings- loze en wordt hierdoor behoed voor de gipsenbeeldjesfantasie van de kitschfilm. Als wij dan toch nog een kleine aanmerking zouden willen maken dan is het op het einde van de film. Na een zeer indrukwekken de reeks beelden van de laatste gro te bedevaarten naar Fatima, heeft de maker niet aan de verleiding kun nen weerstaan enige hoofdfiguren nog eenmaal voor de camera te ha len. En de verbaasde toeschouwer 'krijgt in een decorachtig kerkinte rieur plotseling een door middel van veel smink verouderde Lucia te zien, die met een zeer duidelijke kinder stem enkele wijsheden tegen haar vroegere beschermer mompelt. Een volmaakt overbodige en storende scène, die gelukkig echter de uitmun tende totaalindruk nauwelijks meer kan schaden. Van harte aanbevolen. Lido John Wayne en Geraldine Page spelen de hoodfrollen in de film „Hondo", een Warner color-film, die een interessant beeld brengt uit de strijd, die in het midden der vorige eeuw werd gevoerd tussen het Ame rikaanse leger en de Apachen. Het is natuurlijk een strijd op leven en dood, waarbij vooral de taferelen van massa-regie in de steppen en bergstreken van Californië' de bij zondere aandacht opeisen. De film brengt daarnaast een detail uit die grote strijd in de vorm van een sa menspel tussen een met haar zoontje eenzaam wonende vrouw Angie Lowe en Hondo, een ruiter van de U.S.-cavalerie. De man van Angie is, beducht voor de Apachen, ge vlucht en heeft zich aangesloten bij de cavalerie. Als Hondo daar terug komt, bemerkt hij, dat de man van Angie niet voornemens is naar zijn vrouw en zoontje terug te keren, zodat hij besluit naar de ranch te gaan te hunner bescherming. Als hij door de Apachen overvallen wordt, wordt hij bovendien nog belaadg door de trouweloze echtgenoot en zijn vriend, maar deze beiden maakt hij onschadelijk. Gevangen genomen door de Apachen wordt Hondo gered door een foto van de kleine Lowe Een aardig verhaal, maar bovenal schitterende kleurenweergave. Door de KFC gekeurd voor 14 jaar. Lux°r. „De Ongenaakbaren" van Yves Allegret met in de hoofdrollen Michèle Morgan en Gerard Philipe was een van de Franse successen op de Biennale te Venetië. Het is een merkwaardige film, welke zich af- 'speelt in een vies, rommelig dorp van Mexico, waar men maag en le ven vult met alcohol. Het dorp wordt uit zijn sleur getild, als er een auto bus stopt met een zieke, die aan nek kramp blijkt te lijden. De man sterft en zijn verloofde blijft alleen achter in het plaatsje, dat het toneel wordt van een nekkrampepidemie. De clou van de geschiedenis wordt de bio scoopbezoeker al spoedig duidelijk. Een Franse ex-dokter is aan de drank verslingerd en wordt door de dorpelingen als een imbeciel be schouwt, zodat het voor de hand ligt, dat de alleen achtergebleven juf frouw, die een Francaise is, hem op het goede pad moet helpen. Dat ge beurt dan ook en zelfs zonder de ge bruikelijke op goedkoop succes ge richte kunstgrepen. Niettemin, of misschien juist daar om, weet deze film sterk te boeien. De sfeer is buitengewoon knap ge troffen en de karakters zijn raak ge tekend. Men voelt de ontzetting, die over het dorp valt, als de epidemie om zich heen gaat grijpen en dezé beklemming blijft hangen tot het slot, dat voor de nodige verademing zorgt dank zij het gelukkige paar op de laatste meters celluloid. Boven 18 jaar. Rex. Indien er jacht gemaakt wordt op een misdadiger met als hoofddoel de beloning die op hem ge steld is wordt dit een sinistere jacht partij. In de film „Opgejaagd" wordt de voortvluchtige misdadiger als een levende zak geld beschouwd. Boer Kemp maakt door woeste streken uitsluitend om de beloning jacht op hem, geholpen door enkele andere avonturiers. Als ze gezamenlijk na veel vecht- en schietpartijen er in geslaagd zijn de misdadiger te van gen, ontstaat er ruzie over de verde ling van de buit. In een spannend verhaal laat de film zien hoe Kemp met zijn trawan ten de bandiet langs onherbergzame wegen naar de stad moeten brengen cm hun buit in te wisselen. Doch ten slotte komen edeler gevoelens boven drijven en weigert Kemp het bloed geld aan te nemen. Een spannend verhaal voor personen boven 18 jaar. TrianonProgramma door K.F.C. niet toelaatbaar geacht. Einduitslag Leidato ruim 40.000 Met een brute armzwaai heeft de heer A. Sanders, voorzitter van het actie-comité, gisteravond afscheid van de Leidato genomen. Met deze armzwaai wuifde hij tevens een „tot wederziens" naar duizenden zorgen en zorgjes, beslommeringen en drup pels transpiratie, die het deel zijn geworden.van alle organisatoren. Slagregens opgeklaard. Gisteravond is ook een einde ge komen aan slagregens geschenken, die over de hoofden van niets vermoe dende bezoekers zijn neergedaald. De 40.000ste werd om half tien binnen de poorten begroet, wederom een be zoekster. Het was mevr. A. M. Maar- seveenSpanjer, uit de Duijvenbode- straat 12a, die samen met haar man A M. Maarseveen een bezoek bracht. Echtelijke trouw werd beloond, want de heer Maarseveen had om 7 uur al een bezoek gebracht met twee van zijn drie kinderen en terecht ge dacht: „Dit moet mijn vrouw ook zien." Kort gezegd: het gevolg van deze goede gedachte was, dat het echtpaar op het frontbalcon verblijd werd met: een Solex, tafelzilver, allerlei soor ten dranken, een strijkplank, een wol len deken, enzovoorts, enzovoorts. Op de fiets naar huis. De 35.000ste bezoeker, die al om een uur of zes was toegelaten bleek de 14-jarige Lida de Jong, Buiten huisstraat 45 uit Katwijk aan Zee. Zy kreeg een arm vol mooie ca- deau's en mocht deze op een fonkel nieuwe fiets naar huis meedragen. Het ensemble Eddy Christiani hield de duizenden bezoekers tot over 11 uur in een echte Leidato-stemming bijeen. Revue der Leidato-meningen life hebben in de loop van de Leidato aan verschillende mensen hun mening over de Lei- dato-als-tentoonstelling gevraagd Uit de antwoorden op de vraag: „Hoe vond U de Leidato" doen wij efcn greep. Johan Bodegraven: prima ge organiseerd, je zou niet zeggen dat het outsiders in het tentoon stellingswezen waren, die dit alles hebben opgezet. Frans Poptie: Ik heb het nog wel eens drukker gezien maar niet dikwijls. Eddy Christiani: Volgend jaar air-conditining (toevoer van frisse lucht) dan ben je een heel eind in de goede richting. „De 40.000ste bezoekster (zij kreeg o.m. een bromfiets) „Een énige tentoonstelling!" Een student: Die kelder moet blijven, geschikte ruimte voor een lustrumviering. Een standhouder: te grote drukte en te veel afleiding. De muziek, die mensen moest aantrekken, maakte dat de stands niet voldoende aandacht trok ken. (Volgend jaar kom ik weer) De heer Sanders (terwijl hij met een zakdoek langs de ach terkant van zijn halsboord strijk) pffffff De heer Wolfslag: „De resul taten zijn mijlen boven de ver wachting".

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2