Het Westen is het eens over Duitslands herbewapening Alleen Frankrijke instemming nog onzeker Allebei terug uit Bonn Aantal paratyphuslijders bedraagt momenteel 153 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13301 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Wij zijn er nog niet. Gedenkt giro 43509 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6-40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Resultaten van Dulles bliksembezoek De resultaten van het bliksembezoek van de Amerikaanse minister Dulles aan Bonn en Londen kunnen worden afgeleid uit een gemeenschappelijke verklaring, welke na het vertrek van Dulles uit Bonn bekend werd gemaakt en waarin wordt vastgesteld, dat West-Duitsland „met de grootste spoed" een plaats moet krijgen in het Atlantische defensiesysteem als gelijkwaar dig en souverein partner. Na de besprekingen, die Dulles later op" de dag met Eden te Londen had, maakten de twee staatslieden bekend, dat zij op korte termijn een conferentie willen beleggen óm de bewapening van West- Duitsland op voet van gelijkwaardigheid met de andere Westelijke landen te bespreken. SPOED ACHTER HET WERK. Dit zijn de resultaten van Dulles' bliksembezoek aan Bonn en Londen, dat ten doel had haast te zetten ach ter de voorbereidingen tot West- Duitslands bewapening, ondanks de bedenkingen, die Frankrijk daartegen nog steeds koestert. De Amerikaanse minister heeft gisteravond de terug reis naar Washington aanvaard. Het afscheid op het vliegveld van Bonn tussen Adenauer en Dulles was even hartelijk als hun begroeting de vorige dag. Hun gezamenlijke verkla ring, die het resultaat van hun be sprekingen samenvatte, werd door Dulles in het Duits aan de jour nalisten voorgelezen. Toen de televi siecamera's op hen werden gericht, trokken de twee mannen hun jas uit en ondanks het winderige weer, om er voordeliger -uit te zien: Kort voor zijn vertrek had Dulles nog een DULLES' INTERVENTIE DE TWEE BLIKSEMREIZIGERS Eden en Dulles hebben hun tournee alweer beëindigd en wij we ten op het ogenblik zo ongeveer wat het resultaat is van hun voortva rende beraadslagingen. Eden heeft op zijn rit langs Brussel, Bonn, Rome en Parijs getracht zijn plan een zekere beperkteherbewapening van Duitsland door middel van opname tegelijk met Italië in de Nato langs het vergeten achterdeurtje van het pact van Brussel aan de man te brengen. Bij de Benelux-landen, bij Aden auer en de Italiaan Piccioni^ vond hij een willig oor, maar Mendès-France was niet zó scheutig. Zeker, de Fran sen hebben geen bezwaar tegen op name van West-Duitsland in 0 de Nato; zij willen de Duit sers hun herbewapening niet onthouden, maar onder zekere voor waarden en over deze voorwaarden kan men het blijkbaar nog niet eens worden. Inmiddels heeft de Amerikaan Dulles, als een komeet tussen de an dere sterren aan de diplomatieke hemel door vliegend, de besprekin gen van Eden doorkruist. Zijn ver rassende -komst naar Europa behoeft niet persé te betekenen, dat hij een streep heeft gehaald door de resul taten, welke Eden heeft weten te bereiken. Anders zou hij niet naar Londen zijn gegaan. Bij zijn aankomst te Londen zeide hij gisteren: „Ik ben hier gekomen om met premier Chur chill en minister Eden te spreken over de mogelijkheid van verbete ring van de toestand". En hij liet er hoffelijk op volgen: „Wij hebben ih Amerika grote bewondering voor het initiatief van minister Eden en voor de moeite, die hij doet om een op lossing van het probleem te vinden. Mijn aanwezigheid hier is een nieuw blijk van het vertrouwen van Ame rika in het principe van Brits-Ame rikaanse solidariteit bij de behande ling van moeilijke problemen". Dat is heel aardig gezegd, maar het neemt de indruk niet weg, dat Dul les spoorslags naar Europa is geko men om te beletten, dat de bespre kingen van Eden een richting uit zouden gaan, welke niet in Ameri- ka's kraam te pas komt. En vóór alles heeft Dulles willen voorkomen, dat te veel gewicht ge hecht zou worden aan de bezwaren van Frankrijk Hij heeft kort en goed met Adenauer afgesproken: „Jullie krijgen je souvereiniteit en wel op korte termijn. En de herbe wapening krijgen jullie ook, en wel door opnaming in de Nato op gelijke voet met de anderen". Vervolgens ging hij naar Eden en gprak af, dat men over de mogelijk heid van verwezenlijking dezer be loften zo gauw mogelijk een confe rentie zou beleggen. „En mijn plan dan?", zal Eden ge vraagd hebben. „Is misschien bruik baar als tussenschakel", luidt Dulles' antwoord. In elk geval heeft Dulles Europa duidelijk gemaakt, dat er nu niet langer gekletst moet worden en dat het probleem-Duitsland nu opgelost moet worden en wel volgens de Ame rikaanse methode. Wie niet mee wil moet het maar laten, doch op eigen risico. Geen wonder, dat Mendès- France niet erg ingenomen is met de interventie van Dulles. Maar zijn mening werd niet gevraagd. Over het. gehele probleem blijken Dulles, Eden en Adenauer het dus volkomen eens te zijn. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat met de her bewapening van Duitsland niet langer mag worden gewacht en dat ook het bezettingsstatuut voor Duitsland zo spoedig mogelijk dient te worden op geheven, waardoor de Duitse repu bliek geheel op gelijke voet met de andere Westelijke mogendheden zal komen. Bij die conclusies hebben ook Italië en de landen van Benelux zich aan gesloten. Alleen van Frankrijk thans nog oppositie te verwachten. De Franse regering ziet weliswaar in, ddt de Duitse bewapening niet meer tegen te houden is, maar op de ko mende conferenties zal men nog moeite genoeg hebben om tegemoet te komen aan Frankrijks eis, dat de Duitse bewapening aan een strikt toe zicht zal worden onderworpen. De Britse regering schijnt op het standpunt te staan, dat de organisa tie van het Atlantische pact dat toe zicht in voldoende mate zal hunnen uitoefenen, terwijl Frankrijk dat lang niet voldoende vindt. laatste, ernstige bespreking met de Westduitse kanselier in de auto van de Amerikaanse Hoge Commissaris. Tenslotte dankte Adenauer minister Dulles in naam van het gehele Duitse volk. Communiqué. Het communiqué, dat aan het slot van Dulles' verblijf te Bonn werd uit gegeven luidt als volgt:' „De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken en de kanselier van de Duitse republiek hebben op 16 en 17 September te Bonn een diepgaan de gedachtenwisseling over de toe stand in Europa gehad. Deze bespre kingen werden gevoerd in de at mosfeer van vriendschap en harte lijkheid, welke de betrekkingen tus sen de twee regeringen voortdurend heeft gekenmerkt. Er bestond volle dige eenstemmigheid over het vitale belang van Europa's eenheid voor de vrede en de veiligheid, over de nood zaak öm die eenheid te verwezenlij- ken en over de wenselijkheid om het streven naar die éénmaking onver minderd te handhaven, ondanks een enkele tegenslag. Zij waren het er j kaaT heerste""in "Tapan "noodweer, over eens, dat de Duitse souvereim- waardoor volgens de politie elf per- DAAR IS HET OOK NIET AL TE BEST! Het Japanse weerkundige instituut heeft er Zaterdag voor gewaar schuwd, dat een nieuwe wervel storm, die een snelheid heeft van 145 kilometer per uur, het -belang rijkste Japanse eiland nadert. Men verwacht, dat hij het eiland in de late middaguren van Zaterdag zal bereiken. Reeds bij de nadering van de or- teit met grote spoed moet worden hersteld. Tevens hebben zij vastge steld, dat Duitsland in een gelijk waardige positie moet deelnemen aan een systeem van collectieve veilig heid. Dit plan, dat zo belangrijk is voor het lot van Duitsland en van de vrije wereld, zal naar de mening van de beide ministers zo spoedig moge lijk met de andere betrokken regerin gen verder bestudeerd moeten wor den en in concrete daden moeten worden omgezet na een vergadering van de ministerraad van het Atlan tische pact", CONFERENTIE OP 27 SEPT. Na de besprekingen, die Dulles daarna te Londen met zijn collega Eden voerde, werd bekend gemaakt, dat de ministerraad van de N.A.V.O. omstreeks de 15de October zal wor den gehouden. Voordien zal de Britse regering uitnodigingen verzenden voor een conferentie van Amerika, Canada, Engeland, Duitsland, Frank rijk, Italië en Benelux, die op 27 Sep tember zal worden gehouden en waarop men de Duitse bewapening in bijzonderheden zal bestuderen. De conferentie van de N.A.V.O. een maand later zal dus haar uiteindelijke goedkeuring aan die bewapenings plannen moeten hechten. sonen om het leven kwamen en twee worden vermist. Ruim 2.000 huizen, waarvan 800 in het gebied van Tokio, zijn overstroomd. Paus moet meer rust nemen Paus Pius XH vertoont de laatste dagen tekenen van vermoeiheid maar zijn geneesheren maken zich geen ernstige zorgen over zijn ge zondheidstoestand. Wel hebben zij de H. Vader aangeraden wat meer rust te nemen, maar Vrijdag ontving hij niettemin de 350 afgevaardigden die het medisch congres in Rome bij wonen. In de afgelopen tien dagen heeft de Paus bijna twintig audiën ties verleend en op zes daarvan be langrijke toespraken gehouden.^Vrij dag sprak hij de medici zittend toe. Tijdens de audiëntie vertelde de H. Vader aan een van de aanwezigen nog niet ten volle hersteld te zijn van de ernstige ziekte die hem begin van dit jaar trof. Hij hoopte echter in November geheel genezen te zijn. Na zijn toespraak in het Frans on derhield de Paus zich in het Spaans en Portugees met enigen van de aan wezige medici. Gisteren ontving de H. Vader burggraaf Montgomery in een parti culiere audiëntie van bijna een uur. Later sprak hij enkele honderden pelgrims toe en onderhield zich met verschillende groepen in het Engels, Frans, Spaans, Duits, Portugees en Italiaans. Mau-Mau-gevangenen bevrijd Een veertigtal Mau-Mauleden heeft in de nacht van Vrijdag op Zater dag een aanval gedaan op een vijf tig kilometer ten Zuidwesten van Nairobi gelegen gevangenkamp en 200 gevangenen, die schuldig waren bevonden aan®* Mau-Mau-activiteit, .bevrijd, aldus is te Nairobi bekend gemaakt. Na de aanval was er nog slechts één gevangene in de inrichting aan wezig. Later gaven acht bevrijde ge vangenen zich over aan gevangenis- functionarissen. Na afloop van hun bliksemtournees ontmoetten Eden en Dulles elkaar in Londen. De diplomatieke glimlach, bij zulk een ontmoeting gebruikelijk, is ditmaal achterwege gebleven. Enkele gevallen in Leiden en Noordwijk Het aantal officieel aangegeven lnders aan paratyphus in de omgeving van Katwijk aan den Rijn is gestegèn tol 153. Waarschijnlijk zullen er de komende dagen nog enkele gevallen bijkomen. In Noordwijk zijn 4 geval len, en in Leiden 2 waarvan 1 vermoedelijk geconstateerd. Nadat de afgèlopen dagen al verscheidene patiënten in ziekenhuizen waren opge nomen, zijn ook gisteren weer 67 lijders naar ziekeninrichtingen vervoerd. Vandaag zouden opnieuw 26 daarheen worden vervoerd. De zieken worden verpleegd in het ziekenhuis Zuidwal, het ziekenhuis St. Joannes de Deo en het kinderziekenhuis en het Diaconessenhuis in Leiden. Het Academisch Ziekenhuis te Leiden heeft enige zalen ingericht ter ver pleging van de paratyphus-patiënten uit de omgeving van Katwijk. Om te kunnen voorzien in de behoefte aan verpleegsters voor deze patiënten, wor den door het Nederlandse Rode Kruis helpsters beschikbaar gesteld, ter ver vanging van de verpleegsters, die, om op de besmettelijke- ziektenafdeling te werk te kunnen worden gesteld, aan de andere afdelingen moeten wor den onttrokken. Thans werken reeds helpsters van de colonne Leiden van het Rode Kruis- korps in het ziekenhuis. Eventueel zijn nog helpsters van de colonnes Leid- schendam, Rijnland, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, Noordwijk en Den Haag beschikbaar. ,Last Post'' voor hen, die tien iaren terug hun leven gaven Op het Airborne kerkhof te Ooster-tijdens de bevrijding in September i terbeek en omgeving bloemen heb- beek werd Vrijdagochtend 17 Sep-1 19,44. Foto: „The Last Post" klinkt! ben gelegd. De kinderen luisteren in tember een plechtige herdenkings-voor de tiende maal over de graven, eerbiedige aandacht naar de plechti- dienst gehouden voor de gevallenen 1 waarbij de schoolkinderen uit Oos-1 ge tonen. Gereed voor Formosa's „bevrijding" De tegenover Formosa staande communistische legereenheden zijn opgeroepen „de voorbereidingen voor de bevrijding van Formosa te ver snellen en zich voor de strijd gereed te maken". De oproep ging uit van het comité van de Chinese commu nistische partij in Oost-China. „De troepen in Oost-China dragen een grote verantwoordelijkheid. Zij moeten gereed zijn voor de strijd. Zij moeten hun waakzaamheid verhogen en hun opleiding versnellen, pm eeq overwinning op Tsjang's bandieten te verzekeren", aldus de oproep, .die enige tijd geleden werd uitgevaar digd en thans door radio Peking is bekend gemaakt. De lucht- en zeemacht van Tsjang kai sjek gaan intussen door met het verkennen van de communistische kust en het beschieten en bombarde ren van vijandelijke stellingen. De luchtmacht voerde boven een groot deel van de kust verkenningen uit en speurde vooral de talrijke inham men en riviermondingen af, om na te gaan of daar een vloot bijeen was gebracht, voor eventuele invasiepo gingen. Nu weer Tatsjen. Bij het eiland Tatsjen een natio nalistisch steunpunt ten Zuidoosten van Sjanghai, hebben oorlogschepen een artillerieduel van bijna een uur gevoerd. Volgens een blad in Hong kong hadden zes nationalistische schepen eenheden van de communis tische marine, die een vrachtschip escorteerden aangevallen. Het vrachtschip wist te ontkomen. Het is niet bekend of een van de par tijen successen heeft geboekt. Op Formosa heeft een nationalis- zullen doen het eiland Tatsjen aan te vallen. Tegenover dit eiland zou den de communisten drie legerkorp sen ter sterkte van 72.000 man heb ben staan en hier zouden zij beschik- ken over een groot vliegveld vooi straalvliegtuigen. Tatsjen heeft een nationalistisch garnizoen van ong< veer 22.000 man. Vergeefs offer Volgens het Argentijnse blad „La Nacion" zijn vier passagiers van een vliegtuig, dat boven het Andesge- bergte vloog en waarvan één van de twee motoren niet werkte, vrijwillig uit het toestel gesprongen om te po gen een ongeluk te voorkomen. Het vliegtuig verongelukte toch, hetgeen 25 mensen het leven kostte. Het verongelukte toestel was een Vein de vijf Argentijnse militaire vliegtuigen, waarmee 120 Guatema- laanse vluchtelingen, die in de Ar gentijnse ambassade te Guatemala 'n toevlucht gevonden hadden, naar Buenos Aires vervoerd werden. Doordat een der motoren was uit gevallen kon het vliegtuig geen hoogte houden. Een noodlanding was onmogelijk. De gezagvoerder had eerst de bagage, stoelen en zelfs het radiotoestel over boord laten gooien, doch het vliegtuig verloor steeds meer hoogte. Daarop hadden de pas sagiers besloten, dat vier van hen, door het lot aan te wijzen, overbo.ord zouden springen. Als't nodig mocht zijn Het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Europa te Heidel- berg heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat men, ondanks Duitse protesten, zal voortgaan met het aanbrengen van kamers voor ontplofbare stof fen in bruggen als „voorzorgsmaat regel tegen alle eventualiteiten." Dit betekent echter niet, dat alle bnuggen, als de nood aan de man zou komen, zouden worden vernield. Militaire noodzaak zou uitmaken, welke bruggen eventueel moeten worden opgeblazen, aldus deze me dedeling. In de afgelopen jaren hebben de geallieerden in Westduitse bruggen kamers voor ontplofbare stoffen aangebracht om vernieling van de bruggen in geval van een Rusissche invasie te vergemakkelijken. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 j uur). RUSTIG WEER. Aanvankelijk in het Zuiden j van het land veel bewolking en j enige regen. Overigens wisselend j bewolkt en bijna overal droog j weer. Vannacht weinig wind en j plaatselijk mist. Morgen matige j Zuidwestelijke wind. Weinig ver- j andering in temperatuur. 19 Sept.: zon op 6.20 en onder 18.48; maan op 22.37 en onder 15.01 uur. 19 Sept.: 12.11 L.K. 20 Sept.: zon op 6.21 en onder 18.45; maan op 23.50 en onder 15.45 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 14 C. OSLO zwaar bew. 16 KOPENHAGEN regenbui 16 AMSTERDAM zwaar bew. 17 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG regen 14 PARIJS regen 18 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE mist NICE licht bew. 24 GENEVE half bew. 21 ZüRICH zwaar bew. 20 LOCARNO licht bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 17 FRANKFORT zwaar bew. 17 MüNCHEN geheel.bew. 14 AJACCIO licht bew. 24 WENEN regen 21 INNSBRUCK motregen 21 ROME onbewolkt 28 MALLORCA onbewolkt 31 Opklaringen Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in de tweede helft van deze week werd gekenmerkt door harde tot stormachtige winden. Deze werden veroorzaakt door een storm- depressie, welke zich ontwikkelde uit een randstoring van een andere depressie. De laatste depressie was overgebleven van de befaamde tro pische cycloon de „Etna", welke in 't begin van de week veel schade aanrichtte langs de Oostkust van Amerika en Canada. Plaatselijk traden grote verschillen in de windsnelheid op. Vooral langs dr Waddenkust stormde het langdu rig met een gemiddelde snelheid van omstreeks 20 meter per seconde. De nadering van een rug van hoge luchtdruk 'had tot gevolg, dat de wind vanmorgen snel ging liggen. In het Kanaal is intussen een nieu we storing verschenen, die met een matige snelheid naar Noord-Frank rijk trekt. De regenzone wordt ver voor de storing uit met de sterke hoogtestroming naar Duitsland ge stuwd. Na het passeren van de storing kan opnieuw betrekkelijk koude Oce- aanlucht naar ons doordringen. Het is dan ook waarschijnlijk, dat Zondag het weer bepaald wordt door opklaringen, echter met een kans op een enkele bui. In het temperatuurs- verloop komt vrijwel geen verande ring. Korreltje Wie van iecbv^en leven wil, is wijs.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1