C. en A. M. Kenlsmans UIT DE OMGEVING Een handvol krantenberichten uit 1914 ontvangst der nieuwste Gemengd nieuws Oorlog van 1914 kon niet langer dan enkele weken duren Wel een duif, maar het was geen Duitse vredesduif Ingezonden stukken KINDERWAGENS. KOOS DE BRUINE HALLO! Leuke baan 3)e £eick*elie 0oti/r<xnt Wij berichten de NIEUWKOOP Knollen-dichtsters Alhier was bekend geworden, dat de soldaten spoedig zonder sokken en kousen zouden geraken, vooral om dat er geen tijd is om ze te herstel len. Fluks vormde zich een commis sie, bestaande uit mevr. A. J. G. Bots, mevr. M. Moltzer en mevr. P. de Bruin, en het laat zich aanzien, dat weldra een belangerijke voor raad sokken en kousen namens Nieuw- koops ingezetenen zal kunnen wor den opgezonden. ZOETERWOUDE Tramlijn Begeerte De geruchten over tramlijn en ^ram plannen blijven hardnekkig aanhou den. Hedenmorgen inspecteerden ver schillende heeren, gezeten in een drietal auto's den Heerenweg bij het nieuwe Rijn- en Schiekanaal. Naar men ons mededeelde waren het wa terstaat-autoriteiten. Ook onze bur gemeester en wethouder Kaptein maakten deel van het gezelschap uit. Ook dit bezoek wordt in verband ge bracht met het aanleggen van een tramlijn. LISSE OOK TOEN! Van de arbeiders, die onlangs vol goeden moed uit Lisse naar Duits land trokken, zijn reeds verschillen den teruggekeerd. De aard van het werk viel niet mee. NOORD WIJK Zeepost Door een landweerman, op kust wacht te Noordwijk a. Zee, werd aan 't strand een aangespoelde flesch ge vonden. De flesch bevatte een brief je, waarop een verzoek van een Bel gische soldaat om mededeling te doen aan zijn familie, dat hij nog leefdé. De familie woonde te Hoboken bij Ant werpen. De vinder en verzender werd een goede belooning toegezegd. De kapitein van de kustwacht nam op zich om voor de verzending te zor gen. KATWIJK Haring uit de gratie Op de Katwijkse vloot varen ruim 140 personen, die militieplichtig zijn en waarvan het grootste gedeelte bij de zeemilitie dient. Bij het binnenko men der vaartuigen worden deze personen aan de visscherij onttrok- vanaf f 1.40 tot f 9- Ons Gordel-korset geeft een onberis pelijk figuur. Een schandaal aan het Servische hof. Volgens een bericht uit Belgra do aan de „Zeit" heeft kapitein Duran Petrowitsch, de bruidegom van Lud- milla von Hartwig, dochter van den overeden Russischen gezant, kroon prins Alexander met 'n rijzweep ge slagen. Naar wij vernemen is de Am sterdamse beurs in verband met de internationale toestand in Europa voorlopig gesloten. Te Scheveningen, Katwijk en Noordwijk doet de oorlogstoestand zich reeds duchtig gevoelen. Ver scheidene badgasten, vooral Duit- schers en Oostenrijkers zijn met spoed naar hun land teruggekeerd. Aan de Rijkspostspaarbank op het hoofdkantoor te Amsterdam werd gisteren queue gemaakt door menschen, die hun geld komen te rughalen. Een zeer ongemotiveerde angst. Veilig Nederland. De vorstin van Erbach, zuster van H.M. de Ko ningin-Moeder, heeft gisternacht haar vier kinderen per auto naar Soestdijk gebracht." ken, om hun dienstplicht te vervul len. De haringvisscherij leidt daar door groote schade, aangezien de vloot niet meer uit kan. De stemming op de markt was lus teloos. Men durfde geen haring te koopen, omdat de handel stilstaat. Daarom is de afslag van 4 Augustus stopgezet. DEZE BRANDWEERAUTO was in 1914 zo hypermodern, dat de Haagse burgerij er bijna van om viel. Een pond thee van f 1,25 Mijnheer! Van THUERE, Mevrouw? la, natuurlijk, die heb ik immers altijd. voermiddelen zullen voor den oorlog worden opgeëistt. Met één slag zijn dus landbouw, handel, groote en kleine nijverheid voor langen tijd lamgelegd. Bij ge brek aan arbeiders, crediet en afzet markten zullen alle fabrieken de poorten sluiten. Alleen reeds bij het overwegen van deze in ruwe trekken aangedui de wanorde, kan men niet aarzelen het als moreel en materieel onmoge lijk te beschouwen, dat de oorlog lan ger dan eenige weken duurt, zes of zeven misschien, twee a drie maan den hoogstens Na deze termijn zal zich een cirsis voordoen van zoodanigen omvang, om een oplossing te forceeren, zelfs al zouden de militaire gebeurtenissen daartoe niet toereikend zijn. DUITSE SOLDATEN OP DE SPION NENJACHT. De wagens met hooi en stro werden nauwkeurig „doorprikt" Tusschen Antwerpen en Esschen zat gisteren een heer in den trein, gekleed in een fantasiepak. Hij had een handkoffertje bij zich en trok ab soluut door niets de aandacht der medepassagiers. Dicht bij Esschen gekomen echter, haalde hij uit zijn borstzak een notitieboekje, schreef enkele regels op een blaadje papier, scheurde dit uit zijn boekje, rolde het op en stak het in een busje, dat hij uit een van zijn zakken haalde. Daarop opende hij zijn valiesje en tot verrassing zijner medepassagiers haalde hij daaruit een duif te voor schijn. In een minimum van tijd had hij het busje met het briefje aan een der poten van het dier bevestigd en stelde dit door het portierraam in vrijheid. Een Belgische dame, die tegenover den heer zat, werd plotseling zoo op gewonden, dat zij den heer bij de wangen greep en deze met haar na gels begon te bewerken. Een formele VALKENBURG GEZOND KLIMAAT. Dit jaar is er in deze gemeente niemand overleden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). LANDGËNOOTEN! De oproep „Te wapen" klinkt door geheel Nederland. Iedere dienstplich tige moet opkomen. Onder deze man nen zijn een groot aantal, die vrouw en kinderen hebben. Wat moet van deze worden. In die gezinnen is geen geld. Wanneer de man heden niet werkt, staat morgen de honger voor de deur. Mag dat? Waar de vaders voor 't vaderland uittrekken, moeten daar de moeders en kinderen gebrek lijden? Wat kan hier gedaan worden? In elke gemeente vorme zich een co mité van dames en heeren uit alle gezindten. Deze noteeren de namen van hen, die hunne vrouwen en kin deren onverzorgd moesten achterla ten. Voor hen vragen zij bij degenen, die willen en kunnen een wekelijk- sche bijdrage, om vrouw en kinderen te steunen, wier mannen voor ons uit trekken. Men handele direct. worsteling ontstond en de dame gaf geen pardon. Een der medereizigers trok aan de noodrem, waarop de trein tot staan werd gebracht. Bij onderzoek bleek de heer een Duitsche spion te zijn. Aan handen en voeten gebon den werd hij naar Antwerpen terug gebracht. UIT ONZE STAD Voorschoten, 31 Juli 1914. Leiden en de mobilisatie De militairen hebben onze stad een buitengewoon aanzien gegeven. Voor de verschillende lokalen ziet men ge regeld troepen menschen, die het le ven van de militairen gadeslaan. Het was gisteren vrij kalm in de stad, waarvan de regen oók wel een van de oorzaken zal geweest zijn In de Graanbeurs hield de afd. Leiden van de Anti-Militairistenbond een al- gemeene vergadering, waar Reinders sprak over „De oorlog aan den oor log". De vergadering verliep ordelijk. Na afloop begaf een gedeelte der aanwezigen zich zingend door de stad. De politie verbood evenwel het zingen. Om kwart over tien hedenmorgen kwam een compagniekar, bespan nen met twee paarden uit de richting van de Langebrug. De beesten, welke wilde jonge boerenpaarden waren, schenen de omgeving niet gewend, want op een gegeven oogenblik sloe gen ze op hol. De infanterist, die de paarden bestuurde, deed al het moge lijke om de dieren tot staan te bren gen, maar kon niet verhinderen, dat de paarden met wagen bij maison Prins op het Rapenburg het water in holden. De milicien had nog juist den tijd van de wagen te springen. Paarden en wagen zakten onmid dellijk. Een half uur later werden de bruintjes levenloos opgehaald en per handwagen naar het slachthuis vervoerd. LISSE Goede huisbazen In verband met den oorlogstoe stand en de verlaging der loonen, hebben een viertal huiseigenaren de huur der werkmanswoningen met 25 cent verlaagd en zelfs één met 60 cent per week. Op hoop van navol- Onze vriendjes Duitse cavalerie, artillerie en mi trailleurs vallen de Belgische Maas- Stellingen aan. Eén ogenblik reden Sleeswijkse huzaren den grooten weg naar Eysden op, doch zoodra ze ver namen op Hollandsch gebied te zijn, gingen ze terug. Zij hadden last ge kregen de Nederlandsche grens te eerbiedigen en spraken van „Unsere hollandische Freunde". Het zijn niet langer twee legers als men alleen Frankrijk en Duitsch- land beschouwt maar twee groote naties, die zich op elkander zullen werpen. Al mogen de troepen der eerste linie het millioen aan weers zijden nauwelijks bereiken of slechts weinig overschrijden, zoo is het niet twijfelachtig, of inderdaad zullen, aan beide zijden, reeds gedurende de eer ste da een 3 a 4 millioen man worden gemobiliseerd. Op het door de telegraaf overge brachte sein zullen alle valiede man nen van 20 tot 45 jaar, patroons, em ployes en landarbeiders op hetzelf de oogenblik hunne kantoren, fabrie ken, werkplaatsen, winkels en ak kers verlaten; alle paarden en ver- itiet afneembare wielen en staaldraad banden, vanaf f 16.- Haarlemmerstraat P. ging. Dat beteekent steun. SASSENHEIM Sombere verwachtingen Voor rekening van de gemeente is voor ƒ3500,tarwe, rogge en rijst gekocht, welke voorraad eerst ir uitersten nood zal worden aangespro ken. ROELOFARENDSVEEN Café-slooper De gem. veldwachter P. du Pau al hier werd hedennacht door iemand uit Oudewtering opgeklopt met de medeöeehng, dat in het café Koppers te Oudewetering eenige personen de boel stuk hadden geslagen. Toen de veldwachter na het instellen van een onderzoek terugkeerde, ontmoette hij een persoon, wiens houding hem ver dacht voorkwam. De aangehoudene weigerde te spreken en ook het pak je af te geven, dat hij met zich droeg. Bij de worsteling, die hierna ontstond, kreeg de veldwachter een klap met een hamer op zijn hoofd. De vreem de man wist te ontkomen. WARMOND Weinig succesvol was de klopjacht, die Zaterdagmorgen door de politie werd gehouden. Het gold een be ambte van de Stedelijke Gasfabrie ken, die omdat hij nog nooit op inspectie was geweest door een der gas ver bruikers verdacht werd een oplichter te zijn, die frauduleus qui- tanties van de Gasfabriek kwam in nen. De gemeenteveldwachters wer den gewaarschuwd en weldra werd op fietsen het dorp doorkruist naar alle vier windstreken; doch de „Oplichter" had zich blijkbaar verscholen. Men trok het groote bosch van Huyze te Warmond in; bij den koetsier, die daar woont, werd eindelijk de hand gelegd op den verdachte. De man be wees toen doodbedaard zijn goed recht. Worst-spion De gemeente-veldwachter Stee kers vond gisteravond achter den ouden toren een slapenden man. Toen hij gewekt was, bleek het een Duitscher te zijn, die beweerde to taal geen Hollandsch te verstaan. Op het raadhuis werd hij gefouilleerd en ondervraagd. Naar zijn verklaring is hij den 29sten Juli op een Oosten- rijksch schip te Amsterdam gearri veerd en nu geheel zonder werk. Ech ter was hij nog zeer goed van pro Daarbij moet in de eerste plaats in het oog worden gehouden, dat men den duur van deze monsterachtige worsteling niet alleen en uitsluitend van zuiver militaire overwegingen kan afleiden; overwegingen van eco- mischen, financieëlen en zelfs maat- schappelijken aard zullen hierbij een groot gewicht erlangen en een tot dusverre onbekende invloed uitoefe nen. In zijn druk besproken en veelge lezen brochure „De oorlog van de toe komst" in 1912 verschenen, houdt Charles Malo, schrijver o.a. van het standaardwerk „Dictionnaire Militai re", zich onder meer bezig met de vraag, hoe lang een toekomstige oor log die thans vreeselijke werke lijkheid is geworden tusschen de groote landengroepen van Europa zou kunnen duren. viand voorzien, bestaande uit een groote hoeveelheid worst en witte brood. Zooals zich laat verstaan, ver moedt men met een spion te doen te hebben, zodat de man voorloopig on der het raadhuis in bewaring wordt gehouden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10