Onderschatting van de Duitse troepen was oorzaak van de mislukking „slag bij Arnhem" Aantal paratyphus-lijders bedraagt thans precies 160 Grootste aanvoer van appels eerst in de Octobermaand te verwachten Duizenden gouden horloges gelicht Ondanks de regen toch een zeer grote belangstelling Met 'n jeugdig élan poogde kamerlid afwezigheid van collega te maskeren VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tien jaar geleden begon de dramatische slag Duitse generaal haalde reservetroepen uit Denemarken eri keerde Geallieerde aanva] Katwijk -Valkenburg - Rijnsburg In de Haagse ziekenhuizen Zuidwal en St. Joannes de Deo zijn vandaag in totaal twintig paratyphuspatiënten uit Katwijk aan den Rijn en omge ving opgenomen. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is weer watl meer ruimte beschikbaar gekomen. Daar worden 45 patiënten verpleegde Mogelijk zullen morgen ook in andere Leidse Ziekenhuizen, namelijk het Diaconessenhuis en het St. Elisabethziekenhuis bedden vrijkomen. Zoals bekend worden zo veel mogelijk patiënten in ziekenhuizen opgei nomen om herinfectie te voorkomen. Tot nu toe heeft deze zich nog niet voorgedaan. Allen, die nu ziek zijn, hebben dit zeer waarschijnlijk te wij ten aan het eten van bedorven paling omstreeks 1 September. Bij de meesten dergenen, die op deze wijze besmet zijn heeft de ziekte zich nu ontwikkeld en vele nieuwe gevallen worden door de medici dan ook niet meer verwacht. Twintig patiënten zijn inmiddels genezen. Op 't ogenblik zijn er in totaal nog 140 inwoners van Katwijk aan den Rijn ziek en twintig inwoners van Rijnsburg, Katwijk aan Zee en Valkenburg. De supervisie over de behandeling der patiënten wordt uitgeoefend door de provinciale inspecteur van de volksgezondheid, dr. In 't Veld, die ook de plaatsing in ziekenhuizen regelt. Sir Brian Horricks, die in 1944 het bevel heeft g.evoerd over het dertig ste Britse legerkorps, heeft Donder dagavond te Arnhem ter gelegenheid van de tiende herdenking van de lan ding van de eerste Britse Airborne Divisie gesproken over de operaties destijds tussen het Albert Kanaal en Arnhem. Het legerkorps van luitenant-gene raal Horricks vormde een belangrijk onderdeel van de geallieerde legers, die tot taak hadden een doorgang naar Duitsland te forceren via de bruggen bij Grave, Nijmegen en Arn hem. Uit zijn betoog werd duidelijk hoe het breed opgezette, maar riskante plan van Montgomerij reeds van meet af aan inboette aan kans van slagen, zodat tenslotte ondanks de succes sen van de aanval op de brug bij Nij megen de positie van de Airborne's bij Oosterbeek onhoudbaar werd en de bevrijding van Nederland boven de rivieren een illusie. Twee beslissende factoren. Twee factoren waren daarbij van beslissende betekenis: De onver wachte gevechtskracht van twee Duitse parachutistendivisies, die bij het oostelijk deel van het Albertka- naal gelegerd waren en in de tweede fase van de strijd het weloverwogen. ingrijpen van generaal Model, de Duitse bevelhebber van deze sector, die in zijn hoofdkwartier te Ooster beek de parachutisten van de geal lieerden met eigen ogen zag landen. Hij begreep aanstonds dat de brug bij Arnhem de voornaamste inzet van de strijd was en wist tot uit Dene marken zelfs reserves aan te trek ken, die hij op het beslissende mo- ment, geen half uur te laat, kon in zetten voor een tegenaanval. Ook de gevechtskracht van de Duitse troe pen ,die uit Frankrijk terugtrokken en ter sterkte van een divisie nog op de hoogte van het Albertkanaal aan wezig waren, bleek een niet te ver waarlozen factor. Tragisch toeval. Tenslotte heeft ook het geluk ih de vorm van de aanwezigheid van een Duitse pantserdivisie met de modern ste en, zoals later bleek, zeer geduch te tanks een woordje te nigunste van de Duitse verdediging meegesproken. Naarmate de vertraging van de door braak der geallieerden naar het Noor den groter werd, bleek hoezeer het plan van Montgomery van risico's af hankelijk was. Er was aanvankelijk nog een an der plan, dat er minder beslist van uit ging, dat de Duitsers feitelijk al verslagen waren en daarom een op mars over een breder front in een langzamer tempo behelsde. Generaal Horrocks zette tenslotte uiteen, hoe het op het nippertje nog gelukte, tweeduizend man van de tienduizend Airborne's, die ten noor den van de Rijn waren geland, over de rivier terug te halen. De geallieer de aanval was toen reeds in het op zichzelf onhoudbare terrein tussen Arnhem en Nijmegen dood gelopen. TRITON-RAMP De regering van de Ierse Vrijstaat heeft rechter Teeven, lid van het hooggerechtshof te Dublin, opgedra gen een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het omlaag storten van het passagiersvliegtuig „Triton" van de K.L.M., op vijf dezer, nabij het vliegveld van Shannon, waarbij 28 personen het leven verloren. Het is nog niet bekend, wanneer het onder zoek zal worden geopend. Men is Donderdag, bij laag tij, be gonnen de laadruimte van' de „Tri ton" te openen. Donderdagavond zijn verscheidene tonnen kostbare vracht goederen en zakken met luchtpost ge borgen. Onder de geborgen goederen bevindt zich meer dan een halve ton gewicht aan gouden horloges, waar van aangenomen wordt dat zij zich voor het merendeel nog in uitsteken de toestand bevinden, daar zij water dicht verpakt waren. De geborgen luchtpostzakken zijn overgedragen aan de Ierse P.T.T.-lei- ding. TUNNELSTAKING WORDT VOORTGEZET. Tijdens een vergadering van de sta kende tunnelbouwers in Velsen is be sloten geen gevolg te geven aan het advies van de erkende vakbonden het werk Maandagmorgen 7 uur te hervatten. De stemming wees uit, dat het merendeel der stakers de staking wenste voort te zetten. Vooraf werd bepaald, dat de minderheid zich naar de meerderheid zou voegen. Nu gaat de staking de vierde week in. DIEFSTAL OP EEN ANTIEKBEURS Op een van de laatste dagen van de in Delft gehouden oude kunst- en antiekbeurs is, ten nadele van de ex posant S. uit Amsterdam, een oude Griekse munt gestolen. Het betreft hier een tetradrachme van de stad Syracuse, daterend uit omstreeks 480 jaar vóór Christus. De waarde van deze munrt, die de grootte heeft van een zilveren Nederlandse gulden, be draagt ca. 350. deze wedstrijd op hoge prijs gesteld en leefde intern, mede. Daverend wa ren de toejuichingen, welke de kun dige ruiter in ontvangst had te ne men. Dit nummer was als show beter ge slaagd dan het concours d'élègance, waarbij, naar Haags voorbeeld, een amazone een schitterend nieuwe auto begeleidde Het duo moest zo moge lijk één geheel vormen. Misschien heel aardig voor een luxe badplaats, maar naar onze mening niet voor een dag, waar alles in het werk ge steld wordt om de waarde van het paard te demonstreren. Het publiek voelde dat blijkbaar aan, toen een der grote sleeën in de modder bleef ste ken en door mensenkracht weer voor uit gebracht moest worden Laten we tenslotte de Shetlanders niet vergeten. Die kleine paardjes, welke de laatste jaren in steeds gro tere getale in ons land gebruikt wor den. Zo is Utrecht weer voorbij en werd 'bij hernieuwing bewezen, dat de liefde voor het paard nog spring levend is in Nederland. Op het Utrechtse concours-hippique werd „Neptunus" (eig. J. E. Dijk te Zwolle) kampioen van Nederland in de eenspannen Groninger hengsten. VERMISTE ZAANDAMMER WERD EEN LEGIONNAIR. Het zoeken naar de sinds 30 Juni spoorloos verdwenen 22-jarige Zaan dammer P. Logman is gestaakt nu be kend is geworden, dat hij deel uit maakt van het Franse vreemdelin genlegioen in Busuet in Noord-Ari- ka. De moeder van deze jongeman verkeerde tot gisteren in grote onge rustheid omdat zij niet wist waar haar zoon verbleef. In een zeer kort brief je, waarin de jongeman niets omtrent zijn vlucht mededeelde, kon via het poststempel ontdekken dat haar zoon in Noord-Afrika verbleef. Iets minder vaag was hij in een brief aan zijn meisje. Familieleden zijn van mening dat Logman moge lijk schulden heeft gemaakt en dat hij in danden van chanteurs isgeval- len. Zo goed als zeker is, dat een omstreeks Juni in Amsterdam ver blijvende Frangaise de hand in deze vlucht had. Bekend is geworden dat Logman op 30 Juni, nadat het kan- toor te Amsterdam, waar hij werkte, had verlaten, een telegram naar deze vröuw zond. Een dezer dagen ten kantore van dit bedrijf te Amsterdam verschenen man, die de groeten van Piet over kwam brengen, verklaar de, dat de Zaandammer thans deel uitmaakt van het Franse Vreemde lingenlegioen. Verzetsdrama vindt somber slot Een verzetsdrama zal op het land goed „De Utrecht" bij Hilvarenbeek vandaag afgesloten worden. De poli tie heeft daar namelijk de plaats ont dekt, waar in 1943 een spion, die in de pilotenlijn was binnengedrongen door verzetslieden geliquideerd is. pe Dienst Berging en Identificatie zal in aanwezigheid van de officier van ju stitie de stoffelijke resten van de spion opgraven die elf jaar geleden in de omgeving va nhet café „De Bok kenrijders" begraven is. De Dienst Identificatie en Berging zal trachten de intentiteit van de man vast te stellen, over wie overigens weinig bekend is. In de oorlogsjaren opereerde vanuit de bossen bij Hilvarenbeek een ver zetsgroep, die een schakel was in de zogenaamde Dutchman-Paris-piloten- lijn. In 1943 kwam een onbekende, die zich voor Canadese piloot uitgaf, bij deze groep waaronder ook enkele studenten. Verscheidene van hen leef den in een hol in de bossen. Men kreeg al spoedig argwaan tegen de man, van wie thans gezegd wordt dat hij een Duitse Hauptman was. Ande ren spreken weer van een Nederland se SS-er, die in opdracht van de Duit sers in déze illegale organisatie moest doordringen. Met de pseudo-piloot is echter korte metten gemaakt. Op een eenzaam plekje op het landgoed „De Utrecht" werd hij gefusilleerd en begraven. Record oogst in het vooruitzicht Het is nog lang niet zo, dat de ap pels, die van de boom gevallen zijn lang in ledigheid behoeven te rotten. Integendeel hoewel de September maand reeds half voorbij is, treft men in de winkels schaarse hoeveel heden fruit aan, die bovendien nog vrij duur zijn. Niet vergeten mag echter worden, dat in de maand Augustus nog slechts 10 pet. van de appeloogst wordt aan gevoerd en in September 10 pet. Het zwaartepunt valt op de maand October met 27 pet., terwijl Novem ber bovendien 20 pet. te verduwen krijgt. De peren komen iets vroeger van de boom van 29 pet. in Augustus tot 9 pet. in November. Veel fruit, weinig bramen. Er zal inderdaad een zeer grote oogst van hard fruit komen, want een appeloogst van 400 millioen kg. wordt verwacht, dat is ongeveer 40 kg. per hoofd van de bevolking. Het totale fruitverbruik in Neder land is ongeveer 40 a 50 kg. per hoofd, maar daar is dan alles bij in begrepen, ook zacht fruit, kersen, pruimen, bananen, sinaasappelen, enz. Er zullen dus appelen genoeg zijn. Nederland verwacht ook een grote perenoogst, nl. 180 millioen kg. Er zijn dit jaar echter belangrijk minder bramen dan in voorgaande jaren en de prijs is laag. In Kapelle-Biezelinge, na Zalt- bommel de voornaamste bramenvei ling van ons land, verwacht men dit jaar niet meer dan 200.000 kg. bra men (vorig jaar 300.000 kg.). De voornaamste oorzaak in de strenge winter, die veel bramenstrui ken heeft doen bevriezen. BRONSTTIJD VAN HET ROODWILD BEGINT. Naar aanleiding van de naderende bronsttijd der edelherten zal de mid densector van het Nationale Park „De Hoge Veluwe" van Maandag 20 Sep tember tot en met Vrijdag 15 October d.a.v. voor iedereen gesloten zijn. De ze maatregel is nodig, omdat elke verstoring van de rust in het terrein gedurende genoemde periode verme den dient te worden. De hoofdweg rijksmuseum Kröller- Müller-Companieberg-Oud Reemst/ Rijzenburg, die door het betrekkelijk terrein voert, blijft evenwel overdag voor het publiek geopend, maar het is ten strengste verboden de weg te verlaten om zich in bos en veld te begeven. Door borden is een en an der duidelijk aangegeven. Wilt U iets weten? Vraag: Route per bromfiets van Warmond naar 's Hertogenbosch en terug over Leerdam; hpeveel km? Antwoord: Warmond, Leiden, Al phen, Bodegraven, Woerden, Utrecht Houten, Culemborg, Zaltbommel, Hedel, 's-Hertogenbosch; afstand 112 km. Terug over Hedel, Waardenburg, Meteren, Geldermalsen, Tricht, Rumpt, Leerdam, Lexbroek, Meer kerk, Schoonhoven, Gouda, Boskoop, Hazerswoude, Leiden, Warmond; af- I stand ongeveer gelijk. Tweede dag Utrechts Concours Hippique Paard won van auto De tweede dag van het Utrechtse concours-hippique beloofde 1 etterlijk in het water te zullen vallen. Een complete storm met stromende regen begeleidde degenen, die zich naar de Croeselaan spoedden, om aldaar te er varen, dat het aantal belangstellen den, dat zich door het verschrikkelij ke herfstweer had laten weerhouden al bijzonder gering was. Alle tribu nes, ook die welke pal op de regen en de wind stonden, waren vrijwel geheel bezet en men moet bewonde ring hebben voor zoveel liefhebberij. Want hier was het geen kwestie van door slecht weer overvallen wor den. In tegendeel: de gehele morgen had het er naar uitgezien of er aan dit storm- en regenweer geen einde zou komen. Zulks bewijst alleen maar, dat er voor het paard bij onze plattelandsbevolking een enorme lief de leeft voor alles wat des paards is, met als gevolg, dat ook de tweede dag van Utrechts paardenfestijn een volledig succes kon worden. In de loop van het programma brak zelfs onder daverend gejuich van de -dui zenden toeschouwers de zon nog door Wat wij die tweede dag het meest hebben bewonderd, naast deze geest drift van het publiek? Wel, wij gelo ven het optreden van de Friese zwar te paarden. I-Iackneys zijn mooi, wij schreven het reeds, maar onze eigen Friese kleppers zijn daarom indruk wekkend, zouden wij bijna zeggen, omdat het geen „luxe" dieren zijn, doch doodgewone boerenbedrijfspaar den. Zij werden 'voorgereden in en- kelspan en in tweespan voor aloude Friese sjezen, mannen en vrouwen in klederdracht. Gaan dat die paarden kunnen, men zou het niet voor moge lijk houden. Geen wonder, dat in de tegenwoordige beroemde harddraver- rassen ook Fries bloed gevonden wordt. Nergens ter wereld kan men deze stukjes Nederlandse folklore Het „hoofd" van een kampioen-mer rie op het concours-hippique te Utrecht. zien en nergens ter wereld' worden deze sobere paarden gefokt. Voorts natuurlijk tuigpaarden; veel tuigpaarden, waarvan de z.g. open klassen als steeds het meest belang stelling trokken. De beste paarden van ons land kwamen daar weer in uit en we kunnen daarmede voor de dag komen. Ook dit soort paarden vindt men elders niet. In elk geval zijn er buiten onze grenzen geen koetsiers die ze zó voor weten te rij den. Een span als GelrusEbert van E. Hemmes te Groningen is zeld zaam chic. Als merkwaardigheid zij vermeld, dat het hier een z.g. Engels span betreft n.l. een vos en een schimmel. Wat in Nederland zo wordt gewaardeerd zijn: houding en élégan- ce, naast goede en vlotte gangen na tuurlijk. In de keuringen vóór mindere go den werden nog zóveel góede paar den uitgebracht, dat het er hoopvol voor de toekomst van onze tuigpaar- densport uitziet. In een rijpaardennummer werd nog een Nederlands kampioenschap ver- j reden en wel, dat voor park hacks. I Steeds een moeilijk nummer in Ne- I derland, omdat er zo weinig mensen zijn, die het type „park hack" nu eigenlijk precies weten te omschrij ven en voorts omdat wij zo weinig werkelijk mooie rijpaarden rijk zijn. Hier dus onder te verstaan „luxe" rijpaarden en geen landelijke rij paarden. Frangois van mevr. Coe- 'berghv. Velzen uit Rotterdam, die reeds meermalen bovenaan heeft ge staan, werd ook ditmaal weer kam pioen. Er werd ook een springconcours verreden en wei in afdelingen tus sen de andere nummers door. Uit stekend idee, want springen kan gaan vervelen op de duur. Thans bleef de aandacht gespannen en na oversprin gen bij gelijk aantal fouten won ten slotte de heer Koster uit Bussum op Axel vóór de heer Arts, Amsterdam op Tatjana. Deze laatste combinatie zóu aan het einde van het programma nog eens van zich doen spreken door het concours-hoogspringen te winnen door het springen van een hindernis van 2 meter hoogte. Het publiek heeft Ook volksvertegenwoordigers zijn jong (geweest) Er wordt door onwetende buitenstaanders wel eens geklaagd, dat de mannen en vrouwen, die in Den Haag tijdens gewichtige vergaderingen de wil van het volk, dat zij vertegen woordigen, kenbaar ma ken, dat deze lieden het jeugdige élan, dat men zo graag ziet, in de zware debatten verliezen. Gisteren heeft onze dap pere Tweede Kamer be wezen, dat deze bewerin gen hol en onwaar zijn! Iedere man of vrouw, die de avonturen van een on bezorgde jeugd niet hele maal in het vergeetboek heeft gestopt, zal zich de dag herinneren, waarop zij, op school of tijdens het appél in dienst, „pre sent" geroepen hebben, terwijl hun naam hele maal niet genoemd werd, deze moedige daad stellend om 'n knikkerend vriendje de smaad der afwezigheid te besparen. Gistermiddag zou onze zwaarbelaste volksverte genwoordiging vergaderen en een staatssecretaris stond gereed om een re devoering te wijden aan de middenstandsnota. Nu vertelt het Kamer reglement, dat er minstens 51 Kamerleden aanweizig moeten zijn, voordat een vergadering geopend kan worden. Doch meestal gaat de voorzitter geen neuzen tellen, neemt hij maar vertrouwvol aan, dat het vereiste aantal Kamer leden aanwezig is en opent zonder meer de vergade ring, terwijl de presentie lijst dan achteraf vertelt, of het vereiste aantal er inderdaad was. Gistermiddag ging het echter een klein beetje anders, want de commu nisten hadden weer eens een aardigheidje verzon nen ze wilden een in terpellatie houden over de komende loonronde, terwijl de regering haar mening nog niet kenbaar gemaakt heeft en de voorzitter wilde weten, of de Kamer deze interpella tie noodzakelijk achtte. En toen kwamen de moei lijkheden, want er werden 48 stemmen uitgebracht, hetgeen 3 stemmen te wei nig is. De voorzitter vond het een kriebelig geval en ging de presentielijst eens bekij ken. Daar stonden 51 na men op, maar een zeer korte studie vertelde, dat een der kamerleden 2 maal zijn naam geschre ven had; waar de andere twee Kamerleden geble ven waren, kon niemand vertellen. Op school en m dierst kon een dergelijke handelwij ze, zo zij aan het licht kwam, de moedige in de meest benarde situaties brengen; Kamerleden zijn echter noch kostschool meisjes, noch recruten en daarom werd de vergade ring gewoon verdaagd. Via tante Pos werden vlug drie leden opgetrommeld. Daarna werd het voorstel door 51 werkelijk aanwe zige stemmers beoordeeld en 47 van hen meenden, dat de communisten maar liever hun mond dicht moesten houden; de vier communisten dachten er anders over, maar zij wer den door het werkelijk aanwezige aantal uitge schakeld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7