Het exploitatie-tekort bij Avifauna kon nog niet worden vastgesteld Slechte zomer heeft begroting uit haar evenwicht gebracht VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 GEMEENTERAAD ALPHEN AAN DE RIJN Tijdens de gisteravond gehouden openbare raadsvergadering, waarvoor de publieke belangstelling groter werd naarmate het laatste punt van de agenda waarin men ophelde ring hoopte te krijgen over de juiste proporties van het exploitatietekort bij Avifauna, is men niet veel wijzer geworden. Toen de voorzittershamer viel na beraadslagingen met betrekking tot dit vogelpark had men weliswaar de bevestiging, dat er inderdaad een te kort op de exploitatie moet worden venvacht en vermoedelijk zelfs een niet onbeduidend tekort, maar juiste cijfers, welke velen hadden gehoopt te zullen vernemen, werden niet,'ja kónden niet worden genoemd. Zowel het stichtingsbestuur als het college van B. en W. wachten op het aanvullend rapport van het verificatiebureau van Nederlandse Gemeenten, dat, geheel conform de wens van de raad, ook de gang van zaken bij het vogelpark „Avifauna" controleert. Het laatste rapport van dit bureau werd afgesloten per einde Juli. Toen was alles zeer rooskeurig. Toen liep alles ook volgens wens en in overeenstemming met de door wet houder C. M. Derenberg genoemde globale begrotingscijfers. Het was tot dan toe zelfs nog veel mooier, want de stoutste verwachtingen ten aan zien van het aantal bezoekers waren verre overtroffen. Klap van Augustus. Maar er is één factor, waartegen geen mens vermag te begroten", de factor van het weer. De weersomstan digheden keerden ten kwade, juist toen de grootste stoot -bezoekers werd verwacht. Slechts één fikse plensbui in de morgenuren was voldoende om het mooie, anders zo gezellige drukke park, tot een verlaten oord te ma ken. Cijfers spreken het duidelijkst. Wethouder Deerenberg weet dat ook, maar hij kon, zo verklaarde hij, met betrekking tot het verwachte tekort, geen cijfers noemen. Wel trachtte hij met cijfers te il- lusttreren, hoe triest het de maand Augustus en hoogstwaarschijnlijk ook daarna, in „Avifauna" aan toe ging. Trok het park in de eerste week van Augustus nog ruim 17000 bezoe kers, de tweede week durfden slechts 9000 personen het te riskeren. De vierde week daalde dit cijfer tot 8700 en het slot van die maand zijn slechts even 4-000 „moedigen" de poorten gepasseerd. Maar als het daarbij bleef, zou het nog wel ge gaan hebben. Het restaurant in het paviljoen, de zelfbedienende keuken daar beneden, de consumptietenten, in het park, de kinderspeeltuin en noem maar op, alles ondervond de weerslag van het dalend aantal be zoekers. Daar kan niemand tegen op. En in hoeverre zulks voor het eerste „gemeentelijk" seizoen catastrophale gevolgen zal kunnen hebben, móet worden afgewacht, tot het aanvul lend rapport, waaraan met bekwame spoed wordt gewerkt door het veri ficatiebureau, daarop meer licht zal werpen. Het staat in elk geval vast, aldus verzekerde wethouder Deeren berg, dat het tekort niet onbedui dend zal zijn, indien de seizoen-te genslagen zullen blijven voortzetten. Felle aanvallen. Zowel vóór als na deze vrij sobere verklaring moest wethouder Deeren berg een felle aanval op het beleid van het bestuur incasseren, zó zwaar, dat het hem zelfs een moment te moede werd en hij dreigde het bijltje er bij neer te zullen leggen als zelfs ook de raad op deze wijze zou blij ven voortgaan, Het waren vooral de heren W. S. v. d. Meent (WD) en L. C. Slootjes, die het hem bijzonder moeilijk maakten. Voor het schrikbarend te kort is de gemeente aansprakelijk en daarom verwachtte de heer Slootjes nadere mededelingen van de voorzit ter van de raad of van de voorz. van het stichtingsbestuur. Hoogst bedenkelijk noemde het lid v. d. Meent het, dat de raad totaal onkundig is gelaten omtrent de plot selinge ommekeer in de financiële verwachtingen van „Avifauna" en dat men zelfs nu er zulke bedragen zonder tegenspraak als tekorten moe ten worden aanvaard, niet in staat is de raad volledig in te lichten. Dit duidt op grote tekortkomingen van het bestuur. Het lid Slootjes becritiseerde in tweede instantie, het ontbreken van een grondige financiële controle. Een controle van week tot week ware ge wenst, maar nu is die er zelfs van maand tot maand niet. Het is abso luut verkeerd, aldus vervolgde de heer v. d. Meent, dat de boekhou ding gevoerd wordt door het verifi catiebureau. Men had in het stich tingsbestuur onmiddellijk moeten we ten of men „dreef" dan wel „zonk". Nu wachten we met z'n allen maanden lang op het rapport van genoemd bu reau. Spr. verweet het bestuur, dat het maar door is gegaan met het doen van uitgaven. Het bestuur heeft in elk geval gefaald. In geheime zit ting van de raad had men bijtijds bij een moeten komen met deze onthul ling en niet moeten wachten tot de |j pers het een en ander aan het licht j zou brengen. Insinuaties j Weth. Deerenberg dementeerde, dat j het stichtingsbestuur zou hebben ge- faald en dat het onverantwoordelijk' maar door zou zijn gegaan met het doen van uitgaven. Dat is niet zo een voudig; overigens dateren de uitga ven welke wel gedaan zijn uit de be ginperiode van dit seizoen. Weth. Deerenberg protesteerde fel tegen de ze en soortgelijke ongegronde aantij gingen en onjuiste insinuaties. Het stichtingsbestuur heeft niet gefaald, dat zal straks duidelijk blijken, zo dra het aanvullend rapport zal zijn ontvangen. De heer v. d. Lee wilde liever de officiële gegevens afwachten. De heer Ruijssenaars was van me ning, dat de raad beter zou doen niet in te gaan Op de berichtgeving in de pers, maar zich te bepalen tot de agenda. Zowel de heer Duin als drs. Goed hart, resp. secr., en penningmeester van het stichtingsbestuur, later in hun voetsporen gevolgd door weth. Deerenberg, de voorz., kantten zich fel tegen de weinig opbouwende wij ze waarop in een plaatselijk dagblad, rondom dit te verwachten tekort, een rel is gemaakt, die een aaneenscha keling wordt genoemd van insinua ties, verdachtmakingen en onjuisthe den, alles gesteld op wel zeer deni grerende toou, een journalistiek van bijzonder laag niveau, die sterk de indruk geeft, dat althans de redac tie van bedoeld blad de ontwikkeling van Alphen aan den Rijn tot middel grote gemeente v/at standing betreft niet kan volgen. m Persoonlijke kwesties. Het is niet te geloven, aldus de heer Duin, dat deze publicaties zijn ingegeven dóór de wens de belangen vpn de gemeente en haar inwoners in het algemeen en Avifauna in het bij zonder te dienen. Integendeel, hier zijn stoten onder de gordel geplaatst, waartegen verweer moeilijk is. Wan neer men het bestaan van Avifauna onmogelijk wil maken, had men niets beters kunnen verzinnen. Spr. con cludeerde tot slot, dat persoonlijke kwesties hier de belangrijkste rol moeten hebben gespeeld en dat men daarbij niet schroomt algemene be langen op te offeren. De schrijver van deze artikelen en zijn zegsman of zegslieden hebben hiermede wel een zware verantwoordelijkheid op zich geladen. Dat beheer en beleid bij Avifauna op bepaalde punten voor wijziging vatbaar zijn, wilde de heer Duin al lerminst ontkennen Het volmaakte zal, wat dit betreft, wel niet zijn be reikt. Spr. stelde voorts vast, dat wat de uitgaven betreft, de begrotingscij fers vrijwel niet zijn overschreden, of het zouden de uitgaven in de reclame sector moeten zijn. Het zijn juist de lagere inkomsten geweest, die het be grotingsbeeld uit evenwicht hebben gebracht en het was tijdens de lo pende exploitatie bepaald onmogelijk de lasten hieraan aan te passen. De voorz. van de raad, burgemees ter Witschey, adviseerde de officiële rapporten af te wachten. Het zou be slist verkeerd zijn geweest om de voorgaande besprekingen niet toe te laten, maar nu wilde hij het er wel bij laten en ging over tot de orde van de dag. De raad nam hierna, z.h.st. het voorstel aan, dat aanleiding bood om op de perspublicaties betreffende een verwacht tekort in te gaan, en welk voorstel behelst de vaststelling van regelen betreffende het beheer van het reservefonds tot dekking van nadelige saldi op de exploitatie van het vogelpark „Avifauna". Overige punten. Tevoren had de raad in vrij snel tempo een 22-tal agendapunten on der de voorzittershamer laten door gaan, zonder dat nauwelijks enige woorden aan de zaken waren gewijd. Kennelijk spaarde men zijn energie voor de „hoofdschotel" van de avond: „Avifauna" en de gewraakte perspu blicaties. Bij het voorstel tot publieke ver koop van het pand Pieter Doelman straat, verzocht het lid Gesman hier mede te wachten tot de straat wat geordend is en de nieuwe brug er zal zijn. Dan krijgt het pand een beter aanzien en zal in verkoopwaarde stij gen. De heer v. d. Meent sprak in dezelfde geest. De voorz. zegde toe het verzoek in overweging te zullen nemen. Bij het voorstel tot intrekking van het besluit tot verhuring van de ga rage aan de Havenstraat nr. 3 aan de C.V. Knijp en Co. merkte het lid v, d. Meent op, dat in de overeenkomst Wethouder Deerenberg gooide bijna 't bijltje erbij neer. is neergelegd, dat opzegging niet voor 1 Jan. 1957 mogelijk was. De heer Gesman informeerde ook naar de re den, waarom deze bepaling zonder meer maar wordt voorbij gezien. De voorzitter vertelde, dat overwe gingen van eigen belang van del.ge- meente het college er toe hebben ge bracht, om hieraan niet vast te hou den. Wij mogen er zelfs blij om zijn. De raad benoemde voor de tijd van vier jaren, de heer A. van Bergen, Hoorn 69a, tot lid van de sohattings- commissie van het grondbedrijf, en aanvaardde z.'h.st. de overige voor stellen, waarvan wij het merendeel dezer dagen hebben gepubliceerd. Vermelden wij nog, dat bij aanne ming van de zoveelste wijziging van de gemeentebegroting, blijkens me dedelingen van raadsleden, bekend is geworden, dat binnenkort alle scholen als de hoofden het wensen, gebruik zullen kunnen maken van de school radio-uitzendingen. De scholen welke niet aangesloten zijn aan de distribu tie-centrale (het zijn er drie) kun nen beschikken Over een toestel. BRUG VERTIKTE HET. Gedurende de gehele Donderdag avond ondervond het wegverkeer en daarna het scheepvaartverkeer, door een technische storing in de bedie ning van de Koningin Julianabrug te Alphen aan den Rijn stagnatie. Aan vankelijk kon de brug, momenteel de enige goede verbinding over de Rijn, in de nabijheid van het cen trum, althans voor het grotere ver keer, na te zijn geopend voor de scheepvaart, niet worden gesloten. Tenslotte heeft men de zware klap door middel van handbediening kun nen sluiten, maar het is aanvaard baar, dat men zulks niet voor elk scheepje kan herhalen. Aldus lagen er meerdere of langere tijd schepen bij de brug gemeerd, wachtend tot het euvel zou zijn verholpen. Maar een en ander liet erg lang op zich wachten, want deskundig personeel moest het mankement opsporen. Nu „draait" het zaakje weer! BOSKOOP Ouderavond R.K. Scholen. Op initiatief van de oudercomité's wer den Woensdag- en Donderdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Rozenlaan een ouderavond gehou den voor de ouders der leerlingen van de R.K. scholen te Boskoop. Als spreker trad op de welbekende pater Aarnink S.J. Vorig jaar had pater Aarnink, die speciaal de jeugdpro blemen behandelt, eveneens op een ouderavond gesproken, doch omdat toen de tijd te kort bleek, werd be sloten nu twee avonden te organise ren. Twee gouden plakken verdiend. De wachtmeester der Rijkspolitie W. van Atten, die in de afgelopen maan den bij athletiekwedstrijden grote successen behaalde op de 800^.150.0 en 300 meter, heeft bij de Woensdag in het Sportpark „De Vliert", te 's Hertogenbosch gehouden athletiek- kampioenschappen van de Rijkspo litie, twee nummers gewonnen. Aan deze wedstrijden namen de beste athleten van de Rijkspolitie uit Ne derland deel. Op de 1500 meter (,10 deelnemers) werd Van Atten no. 1 in 4 min. 44.8 sec. en op de 3000 me ter eveneens in 10 min. 23.2 sec. Twee gouden plakken waren zijn deel. LANGERAAR Zanguitvoering Door de Chr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heer" in Ter Aar wordt a.s. Zaterdag 18 September een openlucht concert gegeven. De uitvoering begint des avonds te 8 uur en wordt gehouden op het terrein voor de garage van de heer Ph. Lek. De uitvoering staat onder leiding van de heer M. J. Markx. LEIMUIDEN Verlichting De verlichting van het kruispunt Provinciale weg met de burgemeester Bakhuizenlaan zal binnenkort tot stand komen. De hoge lantaarnpalen zijn thans geplaatst. Wegverbetering Met de werk zaamheden verband houdende met het aanbrengen van een gesloten wegdek langs deZuidzijde van de Drecht, is thans een begin gemaakt. Als het werk klaar is, zal dit een grote verbetering voor de bewoners van Vriesekoop Zuidzijde betekenen. Alle wegen, behalve de Kerklaan, zullen dan van een gesloten wegdek voorzien zijn. Voor de gebruikers van en de ingezetenen, die Kerklaan wonen, is het te hopen, dat ook deze weg spoedig van een geslo ten wegdek voorzien wordt. NOORDEN Oranjefeest. Woensdagmorgen stelden de schoolkinderen zich op de driesprong Uitweg, Kruisdijk en Voorweg op, om met de fanfare de optocht te beginnen door het dorp naar het R.K. schoolplein. Door om standigheden was de burgemeester verhinderd en werd de openingsrede uitgesproken door de voorzitter van het Oranje comité, de heer A. Voorn. Daarna ging men in optocht naar het feestterrein, waar de kinderen getracteerd werden en de kinderspe len gehouden werden. Door de gure, harde wind was dit voor de toeschou wer lang geen lolletje; de spelen wer den dan ook in ijltempo afgewerkt. De storm bracht voor de vlieger wedstrijd menige jongen in vertwij feling. Diverse vliegers hebben de strijd niet overleefd, zodat hun eige naren met de latjes huiswaarts kon den keren. G. Pietersen kreeg de eerste prijs voor de mooiste vlieger. K. Baas voor de vlieger die het verste weg stond en Ton Vianen voor- de kleinste vlie ger. De overige prijzen werden ge wonnen door Th, v. d. Helder, J. Tersteeg en F. Pieterse. De prijzen van de ballonwedstrijd worden later bekend gemaakt. De Olympische spelen zijn vanwe ge het slechte weer afgelast. In de avonduren echter heerste er op het terrein toch nog wel een ge zellige stemming. TER AAR Dammen en schaken. Uitslagen Schaken: Jan HeijnsKees Hof stede 0Jan HeijnsJan Wolmer- stedt 10. Dammen: Kees WolmerstedtJan Wolmerstedt 0—2; Dik Heijns—Jan Heijns 11; Ries Goedhart—Henk Dol 0—2; Henk Dol—Ries Goedhart 0—2 2—0 2—0 0—2 2—0. Dik HeijnsKees Wolmerstedt J. HeijnsJan Wollnerstedt Dik HeijnsRies Goedhart Henk DolKees Wolmerstedt „Nooit Gedacht". De dam- en schaakvereniging „Nooit gedacht" hield in het clublokaal haar leden vergadering. De voorzitter, de heer H. C. A. Broer, sprak een woord van welkom. De secr., de heer W. Es- veldt Az. gaf een keurig uitgebreid jaarverslag, waaruit bleek, dat de damafdeling gepromoveerd is naar de 2e klas L.D.B. en de schaakafde ling onderaan is geëindigd in de 3e klas A van de L.S.B. De club telt thans 25 leden. De penningmeester, de heer J. v. d. Starren kwam in zijn financieel overzicht tot een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden de heren W. Esveldt Azn. en J. v. d. Starren herkozen. Voor de komende competitie zul len zowel de schakers als de dam mers 2 wedstrijden tegen elkaar spe len. Een volledig wedstrij drooster voor beide afdelingen zal volgende week ingaan, terwijl notatie der par tijen verplicht is gesteld, benevens het spelen met de klok. Het bestuur hoopt hierdoor de nodige orde te verkrijgen, zodat de competitie op tijd zal zijn beëindigd. Daar de schaakafdeling een tekort aan spelers heeft zal spoedig een si- multaanwedstrijd worden georgani seerd om nieuwe spelers aan te trek ken. WOUBRUGGE Museum bezocht door 300 personen Gd 7 September 1953 werd in het gemeentemuseum te Woubrugge een persconferentie gehouden ter voor bereiding van de opening van het museum op 12 September d.a.v.. Nu een jaar verstreken is zijn wij ander maal in de gelegenheid gesteld het museium te bezoeken. Dadelijk trof ons de uitbreiding van de collecties van oudheden en foto's. Door de zorg van burgemeester J .C. van Wa- geningen wist men de overzichte lijkheid der 'bezienswaardigheden op treffende wyze te handhaven. Of schoon uiteraard de collecties be perkt zijn, kwamen toch ruim 300 personen het museum bezoeken. Uit het bijgehouden handtekeningboek blijkt, dat o.a. de directeur van het Koninklijk Huisarchief met zijn staf het 'huseum met een bezoek heeft vereerd, alsmede een bestuurslid en de secretaris van „Oud-Leiden". Op 1 October zal het museum voor het publiek worden gesloten. Desge vraagd gaf men te kennen, dat ge durende de sluitingstijd alles in het werk zal worden gesteld de collec ties nog meer uit te breiden, opdat met de heropening in Mei 1955 een nog grotere collectie kan worden ge toond. Dienstregeling provinciale brug Met ingang van 15 September is in werking getreden de winterdienst- regeling voor de provinciale brug over de Woudwetering. Dit betekent, dat deze brug voor het verkeer te water op Zondagen de gehele dag gesloten zal zijn. ZOETERWOUDE Hulp aan Oostenrijk De raads leden zullen persoonlijk een huis- aan-huis collecte houden voor hulp aan Oostenrijk. Onder voorzitter schap van de burgemeester is uit de raad een comité voor hulp aan Oos tenrijk gevormd. Mevr. Neuwahl Sanders treedt op als secr.-penn. Marktberichten LEIDEN, 17 Sept. Vee. Aange voerd: 20 stieren, 30 melkkoeien, 350 vette koeien, 153 varekoeien, 26 gras- kalveren, 38 vette kalveren, 53 nuch tere kalveren, 400 vette schapen, 150 weideschapen, 1684 vette lammeren, 21 varkens (zeugen) 140 schrammen, 373 biggen, x paard, 4 veulens, en 20 geiten. Totaal 3463 stuks. Prijzen: slachtstieren 2.402.60 per kg. schoon gewicht, melkkoeien 710 960 per stuk, vette koeien 2.10 2.80 per kg. schoon gewicht; vare koeien 525780, vaarzen 550 300, pinken 325—510, graskaiveren 180325 per stuk, vette kalveren 1.80—2.40 per kg. levend gewicht; nuchtere slachtkalveren 4558 per stuk en 1.15—1.35 per kg. levend gewicht; vette schapen 90118, weideschapen 80110, vette lam meren 90—110, zuiglameren 85— 92, zeugen (drachtige) 250350, Schrammen 70—100, Biggen f 35— 50, veulens f 240425 en geiten 15 35 per stuk. Handel: stieren en vette koeien slepend; melk- en vaar- koeien, vaarzen en pinken, graskal veren willig; schapen en lammeren kalm vooral voor export, vette en nuchtere kalveren stug, zeugen, en schrammen en biggen stug, teruglo pende prijzen. TBC-vrij afd. Kaas. Aangevoerd 59 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goude: extra kwal. 2.45, le kwal. 2.13—2.20, 2e kwal. 2.06— 2.12 en Leidse: le kwal. 1.18 per kg. Handel redelijk. ROELOFARENDSVEEN, 16 Sept. Groente. Aardbeien 0.801.35 per doosje, kropsla I 9.0017, idem II 3.50—10.20, andijvie 9—15, to maten A 2735, idem B 31—39, idem C 24—28, idem CC 20—22. bloemkool 1937, uien 1115, kassnijbonen 110120, snijbonen 6198, idem stek 2036, stokprin- sessen 80105, Augurken C 1000, idem D.A. f 99.idem D 8392, idem E 47idem CD 72, idem CD afw. 33.—. LEIDSHCENDAM, 17 Sept. Groente Sla A 6.90—9.20, sla B 2.50— 4.80, stoofsla 1013 cent, komkom mers A 2731 cent, idem B 1826 cent, idem C 1318 cent, idem krom 1822 cent, spinazie 2440 cent, postelein 2226 cent, andijvie 13 16.80, peen per bos 1829 cent, to maten 3.509.70, princessebonen 78110, snijbonen 82113, Duitse bonen 6879, pronkbonen 6473, aardappelen 8.509.40, waspeen 26 29 cent, paprika 89 cent, prei 21 —23 cent, rode kool 23—25 cent, sel derij 5.005.40, meloenen 4668 cent. De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt, direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de ideale D.E.-koffiemolen die verkrijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3