DUINSTREEK Gerestaureerde K.S.A.-gebouw gisteren officieel geopend is 30*000~ste werd onder geschenken bedolven Diamant bruidspaar Uiterstegracht Omvang van de werkloosheid blijft in rayon Lisse zeer gering Loonsverhoging niet op 20 SepL Prachtig gelegenheidsspel bij jubileum pastoor Voorham VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 NOORD W1JKERHOUT Dodelijk ongeval Hedenmorgen is de wed. Geerlings. Van Duin bij het oversteken van de 's Gravendamseweg gegrepen door een autobus van de N.Z.H.V.M. Zij was op slag dood. De bus is door de politie in beslag genomen. GlOS-nieuws. Het heengaan van de heer Bemeiman als leider van GIOS brengt natuurlijk voor de ver eniging moeilijkheden mee. Het be stuur is er echter in geslaagd tijdelijk een vervanger te vinden en zoekt nu natuurlijk naar een definitieve opvolger. In verband met het ver trek van de heer Bemeiman, ver huist de dames-les van Donderdag avond 8 uur naar Maandagavond 8.15 uur bij de heer Boortman. De meisjesgroep van Woensdag 56 ver huist naar Donderdag 56 uur. De meisjes, die Donderdags van 56 uur en de meisjes die Donderdags van 67 uur les hadden schuiven één uur op. 56 uur wordt dus 67 uur en 67 uur wordt 78 uur. Met ingang van volgende week moet men de gymnastiekzaal missen op Zaterdagmorgen. De jongens heb ben tegenwoordig Zaterdagsmorgens school en dus moet de jongensschool nu ook op die morgen over de gym zaal kunnen beschikken. De oplossing voor de deze moeilijkheid is gevon den door het verplaatsen van de eer ste 2 groepen van Zaterdagochtend naar Vrijdagmiddag van 4—6 uur. De groep van Zaterdag 910 uur komt dus nu Vrijdagmiddag van 4 5 uur en de groep van Zaterdag 1011 uur komt Vrijdagmiddag van 56 uur. De groep van Zaterdag 1112 uur verhuist naar Woenhdagmiddag 5J 6 uur. De kleine jongens en deze meisjesgroep krijgen dan voorlopig even les van de heer van Velsen. De heren verwachten wij allen Zondag om 12 uur in de gymzaal dan zullen zij met de heer Bemeiman en de voorzitter zelf een oplossing kun nen bespreken. De heer J. B. W. Seijsener, slaagde voor het patroonsexamen gas- en waterfitter en loodgieter, vereist ingevolge de vestigingseisen. Geboren: Cornelis Johannes, z. v. C. P. BakkerVan den Heuvel; Ro- sina Jacoba Maria, d. v. J. C. War merdamHeemskerk; Gerarda Adri- ana Maria, d. v. J. WeijersVan der Vossen; Agatha Johanna Maria, d. v. M. C. ImmerzeelBakker. Huwelijksaangiften: Th. C. de Jong 30 jaar en A. H. de Groot, 26 jaar; J. Lindhout, 24 jaar en P. W. Wesse- ling, 22 jaar; C. A. van der Aart, 23 jaar en J. M. Klinkenberg, 20 jaar; A. J. Nieuwenhuizen, 26 jaar en L. M. J. Janssen, 25 jaar; J. G. de Haan, 31 jaar en J. M. W. Braat, 24 jaar. Gehuwd: W. J. de Jong en C. A. Schouten; S. P. Dijt en G. M .Zet- hof; J. van der Voort en -M. J. Spie renburg. Overleden: A. Zoet, 72 jaar, echtg. van A. M. Heidveldt; F. .H A. Bosch, 92 jaar, wedn. van M. M. de Groot; G. Giesen, 75 jaar, wedn. van J. Derksen; C. J. van der Kleijn, 66 jr., echtg. van M. Romatowski. Tijdens de officiële opening van de overhemdenfabriek van de Elmi werd burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot door een van de directeu ren de heer H. D. Lens, een van de eerste in de fabriek vervaardigde producten aangeboden. WASSENAAR Onderwijsbenoeming. De heer J. G. J. Burgers, onderwijzer aan de R.K. Maatschappijschool in de van Heeckerenstraat, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot leraar aan de R.K. Uloschool te Hillegom. De heer Burgers blijft voorlopig leraar aan de R.K. Handelsavond school, directeur van het Jongenskoor in de St. Willibrordparochie en se cretaris van de Koningin Wilhelmi- navereniging. SASSENHEIM Gisteravond is de geheel gerestau reerde zaal van het K.S.A.-gebouw te Sassenheim wederom officieel her opend. De laatste jaren was de toestand van de grote zaal zeer slecht. Nadat pl.m. 2'/j jaar geleden de voorzaal en de vergaderzalen boven waren ge restaureerd, heeft men thans de gro te toneelzaal gerestaureerd. Wanneer men deze ruimte thans binnen komt ontdekt men een metamorphose, die niet mogelijk was geacht. Het geheel is geschilderd in zeer frisse kleuren, waarbij men advies heeft ontvangen van de kleuren experts van Sikkens. De verlichting vroeger bestaande uit drie ouderwet se lampen is thans geheel gemoderni seerd. Geheel klaar is deze verlich ting niet. Men is van plan nog een bepaald soort TL indirecte verlich ting aan te brengen. De lampen hier voor komen echter eind van dit jaar pas in de handel, zodat men hierop nog even moet wachten. Verduisteringsgordijnen hebben de houten schotten vervangen, terwijl men nu ook de bepalingen van de brandweer heeft opgevolgd, n.l. door de plaatsing van een brandblusappa- raat en een noodverlichting.' Deze laatste past echter hier goed in het interieur. Boven het toneel en boven de uit gang zijn schilderingen aangebracht door de kunstschilders Slinger en So- mers. Boven het toneel stellen zij voor een drama en blijspel en een brui loft. Boven de uitgang de parochie kerk, waarachter een opgaande zon voorstellend de opkomst van Sassen heim op kerkelijk en maatschappe lijk gebied. Er voor bloembollenvelden en land- LEIDATO-NIEUWS Bij de foto: De gelukkige bezoek-seren voor de fotografen, jter, haar man en haar moeder po-1 (Foto: „De Leidse Courant") bouwgereedschappen, terwijl de ach tergrond gevormd wordt door een aantal fabrieksschoorstenen. Dit al les stelt de opkomst van onze ge meente voor op agrarisch en indus trieel gebied. Het geheel wordt voltooid met het pauselijke wapen en dat van Sassen heim, terwijl hieronder de woorden: „Niets zonder Gods zegen'' staan ge schreven. Dit was de eerste indruk toen we de zaal betraden. Er was echter een officieel tintje aan deze opening ver bonden. Officiële opening. Onder de aanwezigen bemerkten we o.a. de geestelijkheid, de burge meester en wethouder J .C. Schrama, de heer Schram, directeur gemeente werken en afgevaardigden van ver schillende organisaties. De bisschop pelijk architect de heer v. d. Bijl, alsmede notaris Houtzagers waren eveneens aanwezig. De voorzitter van het comité van beheer de heer Wesseling voerde als eerste het woord. Spreker trok een vergelijking tussen deze zaal en een huiskamer. Van een gezellige huis kamer gaat een enorme invloed uit op het kind. Welnu deze zaal vormt een aanvulling op het gezinsleven n.l. in het verenigingsleven. Deze vergelijking is dus niet ver gezocht. De kinderen zijn niet alleen lid van het gezin, doch ook van de gemeen schap. Uit de resultaten van de laat ste 2 jaren, sedert de restauratie van het voorste gedeelte, blijkt dat in de behoefte is voorzien. Spr. dankte al de medewerkers voor het vele werk dat in de avonduren moest worden verricht. Er moet echter nog zeer veel ge beuren al is de zaal nu opgeknapt, achter het toneel is het nog steeds 't oude. Ook dit moet worden vernieuwd, terwijl buiten het gebouw ook de nodige voorzieningen moeten worden getroffen. De heer Wesseling deed dan ook een beroep op de vereni gingen en organisaties om bij te dra gen in de verdere kosten van ver bouwing. De toneelgordijnen moeten zeer nodig worden vernieuwd. Er moeten echter altijd zorgen blijven dan zijn er ook idealen om te ver wezenlijken. Het mannen- en jongenskoor on der leiding van de heer M. J. A. Post zong hierna enige liederen. Andere sprekers. De burgemeester sprak namens het gemeentebestuur een woord. Hij ver heugde zich het meest, dat boven het toneel de herinnering aan de bezet ter voor goed verdwenen was. Spr. hoopte, dat onder Gods zegen veel en goed werk in deze zaal mag wor den verricht. Tot slot sprak de pastoor pog een kort woord op de bekende manier, kort doch krachtig. Ook deze spre ker deed een beroep op de vereni gingen en organisaties bij te dragen voor de verdere vernieuwing. R.K. Sportvereniging Teylingen. De R.K. Sportvereniging „Teylingen" laat steeds meer vanzich horen. Enkele jaren geleden werden volley bal- en gymnastiekclubs opgericht, die zich in een grote belangstelling mogen verheugen. Thans is men overgegaan tot het oprichten van een handbalclub voor dames. Zowel junioren als senioren kunnen meespelen. Het bestuur van deze nieuwe club is als volgt samen gesteld: P. Denennie, voorzitter, P. Gajsel, secretaris, P. Augustinus, pen ningmeester, L. Meijer, technis advi seur. Dit seizoen zal men nog meedoen met de competitie in de bollenstreek. Zij die interesse hebben kunnen zich melden bij bovengenoemde per sonen. Oranjefeesten. Nu de drukte van de pakkerij grotendeels voorbij is, heeft de Oranjevereniging wederom de traditionele oranjefeesten georga niseerd. Dit jaar zullen deze feesten worden gehouden op 22 en 23 Sep tember a.s. Op de eerste dag zal de burgemees ter des morgens de feestelijkheden openen waarna de ook al traditioneel geworden kinderoptocht door de ge meente zal trekken. De verdere dag staat in het teken van de volksspelen voornamelijk de kinderspelen. Ook de puzzlerit voor auto's zal weer worden gehouden, al is te hopen, dat men niet met de moeilijkheden van het vorige jaar komt te zitten. Een nieuwtje is een wedstrijd in het snelroken voor heren boven 18 jaar. Het is nog niet bekend of het hier gaat wie het eerste een sigaar, pijp of sigaret heeft opgerookt, of wie het eerste ziek wordt. Dit zullen de deelnemers zelf moeten ervaren. Verder staan o.a. op het program wedstrijden in tonknuppelen, tobbe steken en touwtrekken. Voor deze laatste wedstrijd die ook als de be langrijkste wordt beschouwd is een wisselbeker beschikbaar gesteld door de Rotterdamsche Bank te Sassen heim. Op de avond van de laatste dag zal een groot vuurwerk worden ontstoken. Naast de volksspelen kan men op het terrein aan de Charbonlaan ge nieten van verschillende vermake lijkheden. Aanmelding tot deelname aan de wedstrijden kan geschieden September des avonds in het Bruine Paard. NOORD WIJK Jaarvergadering MSV (Handbal). - Gisterenavond hield MSV, afd. handbal, haar 3e jaarvergadering in café Flora, welke goed bezocht was. Voorzitter Schreurs opende deze bij eenkomst en wees er in zijn ope ningswoord op, dat de resultaten van de handbal in het afgelopen jaar De tijdens de maand Juli in be-1 langrijke mate teruggedrongen werk loosheid, handhaafde zich tijdens de maand Augustus, behoudens een on derlinge verschuiving voornamelijk tengevolge van, het vrijkomen van een aantal scholieren, vrijwel op eenzelfde minimale hoogte. Het totale beschikbare aanbod steeg van 49 op 51. In het rayon van het bureau te Lisse, de gemeenten Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Sassenheim en Voorhout omvatten de, bedroeg het aanbod slechts 47, waaronder zich nog een 9-tal jeug digen bevinden. In het rayon Kat wijk daarentegen steeg het aanbod van 92 op 104, waaronder zich een 16-tal jeugdigen bevonden. Van het nog aanwezige aanbod zijn slechts een 2-tal oudere, uit het ra yon Katwijk afkomstige, in het nor male bedrijfsleven moeilijk plaats bare krachten bij een object voor aanvullende werkgelegenheid tewerk gesteld. Het overige aanwezige aan bod bestaat in hoofdzaak uit z.g. wrijvingswerklozen en een enkele gehandicapte kracht. De tijdens de maanden Juli en Augustus ingezette werkstudenten bleken aan het einde van de maand grotendeels hun werkkringen we derom te hebben verlaten, nadat vooral het seizoen-bedrijf zeer dank baar van hun diensten, welke ook als zeer tijdelijk waren bedoeld, ge bruik had gemaakt. De vraag naar mannelijke arbeids krachten bleef tengevolge van de grote bedrijvigheid zich op een hoog niveau bewegen. In het rayon Lisse zijn dientengevolge nog 245 en in het rayon Katwijk nog 142 vacatures te vervullen. De vraag komt vrijwel in alle be drijfsgroepen voor. Het aanbod van vrouwen nam ten gevolge van het ten einde lopen van het bloembollen-seizoen en hier en daar voorkomende moeilijkheden bij de bloembollen-export in het rayon Lisse weer enigszins toe, en wel van 7 op 26. In het rayon Katwijk daal- ds het aanbod daarentegen van 10 cp 7. De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten, speciaal voor kantoor bedienden, ateliers en huishoudelijk personeel handhaafde zich nochtans op ongeveer een zélfde hoogte (87). Jongetje verdronken De vierjarige Dickie van der V. werd gisteravond omstreeks zes uur door zijn ouders vermist. Zij gingen zoeken en waarschuwden de politie, toen zij het kind niet konden vinden. De politie ging er met een politiehond op uit, die zijn geleider naar de ha ven bracht. Men is er gaan dreggen en heeft om half twaalf 's avonds het lijkje van het ventje gevonden. Onge veer 5 jaar geleden hebben de ouders hun eerste en toen enige zoon tje van vier jaar op dezelfde wijze verloren. Vergiste zich in de datum Aan de Uiterstegracht op nummer 58 woont een echtpaar dat op 26 September zestig jaar geleden C trappen van het stadhuis besteeg. W. F. Sommeling telt 83,1 zijn vrouw M. SommelingBekooy 81 jaren. Het zijn echter jaren, die nog niet zó zwaar op de schouders drukken als men zou verwachten; beiden zijn nog fief en ongebogen. W. F. Som meling heeft in het bouwwerk ge zeten. Heel wat bouwstenen zijn in die 49 jaren door zijn handen gegaan, heel wat woningen zijn met zijn hulp overeind getrokken. Van mevrouw Sommeling kan als bijzonderheid worden aangetekend, dat zij een ge boren „Uiterstegrachtse" is. 81 jaar gunstig zij li geweest; het 3de en het Junioren-elftal werden kampioen, terwijl de prestaties van het le da mes- en le heren-elftal goed waren. Voor het eerst werd deelgenomen aan de Northgo-wandeltocht, waarbij de Junioren een wisselbeker verover den. Het aantal leden bedraagt thans 80 en deelgenomen wordt met 6 elf tallen aan de competitie. Nadrukke lijk werd gewezen op de noodzaak van een nauw contact tussen de le den en bestuur en verzocht werd al ler belangstelling voor de training,1 contact- en spelregelavonden. Het fi nancieel jaarverslag sloot met een ba. tig saldo van ƒ45.De begroting werd vastgesteld op 947.50. De uit slag der bestuursverkiezing was, dat de heer Schreurs als bestuurslid en als voorzitter werd herkozen, terwijl in de plaats van de heer Th. v. d. Klugt, welke wegens militaire dienst geen herverkiezing kon aanvaarden, gekozen werd mej. Jopie de Haas. De uitwisseling met Hilversum kon dit jaar niet doorgaan, doch volgend jaar bestaat deze afd. 30 jaar en dan gaat het bezoek naar Hilversum ze ker door. VOORSCHOTEN Geb. te 's Gravenhage: Veronica Jeletta, d. v. A. Schras en E. Huvers; Erik, z. v. H. J. P. H. Zeelenberg en J. Cossee. woont zij nu op dit typisch Leidse grachtje, 40 jaar hiervan in het huis, dat zij nu nog bewoont. Er z^jn vijf kinderen en 20 klein kinderen, die aan het feest voor het gewenste feestrumoer zullen zorg dragen. Ook aan de burgemeester is deze viering niet ontgaan. Zaterdag 24 September a.s. tussen 11 en 11.30 uur komt hij het bruids paar feliciteren. We mogen wel verklappen, dat het bruidspaar vanmorgen al tussen kin deren en kleinkinderen op de komst van de hoge gast te wachten zat. Bloemen, gebakjes en vers gezette koffie verspreidden de bekende fees telijke geuren. De bruidegom kwam eerst om twaalf uur tot de ontdekking, dat hij zich in de datum had vergist. De vlaggen in de buurt werden schielijk ingehaald, maar kinderen en kleinkinderen vonden het niet zo heel erg. Nu is er tweemaal feest! Laatste Berichten Van officiële zijde verzoekt men ons mede te delen, dat berichten, volgens welke de Stichting van den Arbeid vandaag aan de regering zou hebben voorgesteld vergunning te verlenen tot een loonsverhoging met maximaal zes procent met ingang van Maandag a.s., wat dc datum van in gang betreft, ONJUIST zijn. De Stichting van den Arbeid is tot de conclusie gekomen, zo deelt men ons van officiële zijde verder mede, dat het wenselijk zou zijn op korte termijn de geldende richtlijnen voor de loonpolitiek te verhogen. Het is vanzelfsprekend dat de regering zich over dit advies moet beraden. Reeds op deze grond moet uitgesloten wor den geacht, dat een loonsverhoging op 20 September zou kunnen ingaan, bovendien zal na de beslissing van de regering nog bedrijfstakgewijze moe ten worden overlegd. „DE IVOREN DEUR" IN ZOETERMEER De feestelijkheden die gehouden zijn bij gelegenheid van het veertig jarig priesterfeest van pastoor J. A. Voorham, zullen nog lang het onder werp van de gesprekken zijn. Nog vers zijn de indrukken van de gran diose intocht, serenade en défilé op 14 Augustus en de treffende kerke lijke viering op 15 Augustus. En wat was men niet trots 10.000,te kun- aanbieden als feestgeschenk voor de bouw van het nieuwe parochiehuis. Er was een climax in deze feestvie ring, waardoor de verwachtingen over de buitenkerkelijke viering, die in deze dagen plaats vindt hoog ge spannen waren. De opgave voor feest comité en culturele commissie was daarom niet gemakkelijk, temeer om dat er voor dergelijke feesten betrek kelijk weinig spelen zijn, die volko men geschikt zijn. De keuze van het legendespel „De Ivoren Deur" van A. A. Milne schijnt ons zeer gelukkig. Het is het spel van een volk, dat aan de waarheid niet genoeg heeft en daarom zijn toevlucht heeft genomen tot legenden: legenden over zijn koning; legenden over zijn bruid en de legende over de ivoren deur. Koning Percival heeft vanaf zijn jeugd een hartstocht voor de waar heid gehad en wil nu hij koning is zijn volk uit de angstige legende van de ivoren deur bevrijden. Daarom t hij er door en als hij er levend uitkomt,, blij kt zijn volk zo vast te houden aan de legende, dat het de terugkeer van de koning voor onmo gelijk houdt en hem niet meer wil erkennen. Wij zullen de waarheid van het mens zijn, van de priester, aldus de toepassing bij dit feest, moeten aan vaarden en de priester moeten ach ten om het bezit van het priester schap. Dit uitzonderlijke spel is van zeer hoog gehalte. De vondsten, de spran kelende dialogen en de fijnzinnige humor stellen hoge eisen aan de executanten en de regie. Terecht heeft men om dit stuk in alle op zichten te doen slagen er tevens een kijkspel van gemaakt, door het ge heel in de sfeer van het sprookje te plaatsen. De aankleding en coslumering wa ren af. Wat de speelsters en spelers betreft: hier is met overgave en élan gespeeld. Het was doorvoeld en door leefd amateurtoneel. Hier speelden parochianen voor hun beminde pas toor. Wij geloven in de geest van de uitvoerenden te handelen als wij geen personen noemen, die qua spel en dictie iets meer deden dan anderen Ieder heeft gegeven wat hij geven kon en dat was goed. In de hal was een maquette van het nieuwe parochiehuis opgesteld, uitgevoerd door de heren A. Hörters en M. v. Leeuwen. De zaal was op eenvoudige doch smaakvolle wijze versierd met dahlia's, door de paro chianen opgekweekt en verwerkt ooor bloemist Kuiper. ROELOFARENDSVEEN Schaakclub „Utile Dulci". De schaakclub „Utile Dulci" organiseert weer haar jaarlijkse onderlinge com petitie. De uitslagen waren: lste ronde: J. C. v. d. MeerTh. Olijerhoek 10; P. G. OomenL. Koppelaar 01; P. SeipW. Oomen 10; G. A. v. RijnH. Bakker 0.1. 2e ronde: W. OomenG. A. van Rijn 01; P. G. OomenP. Seip 0 1; G. OlijerhoekH. Bakker 10; Th. OlijerhoekL. Koppelaar 10. Tuinbouwonderwijs. Deze win ter worden er te Roelofarendsveen voor de jonge tuinders weer diverse cursussen georganiseerd, n.l. alge meen tuinbouwcursus voor hen, die per 1 Oct. a.s. 15 jaar oud of ouder zy'n. Voor hen die reeds de tuinbouw school bezocht hebben een cursus in bedrijfseconomie. Voorts kan men onderwijs genieten aan de groenten- en bloementeeltvakschool. Opgave voor Zondag 19 Sept. a.s. bij A. J. v. Velzen, Spoorstraat 27, Roelofarends veen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2