S)e C<2kiAe6ou4cmt DULLES SPRAK ERNSTIG WOORDJE MET ADENAUER STAATSLIEDEN Verliest Amerika geduld tegenover Frankrijk Edens „Ronde van Europa' geëindigd Flatgebouw ingestort Z.H. de Paus vermoeid Rumoer in de Bondsdag Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 1330® jagen over Europa j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 - Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.ro. Telefoontjes f 1.50 Parijs en Londen voor een voldongen feit De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles is gistermiddag in Bonn aangekomen en heeft 6 uur lang met de Westduitse bondskanselier Adenauer geconfereerd. Ofschoon na afloop geen communiqué werd uitge geven (dat zou eerst vandaag geschieden) menen waarnemers in Bonn te mogen concluderen, dat de beide staatslieden tot een principiële overeen stemming zijn gekomen over de wijze, waarop de huidige Europese impasse dient te worden overwonnen. Dulles is vanmorgen weer n&ar Londen vertrokken. Het bezoek zal naar alle waarschijnlijkheid tot resultaat hebben, dat Amerika binnenkort de Westduitse republiek zal erkennen als een souvereine staat, daarmee Frank rijk en Engeland voor een voldongen feit stellend. EEN STEEK ONDER WATER. Minister Dulles heeft met zijn blik- semreis naar West-Duitsland doen blijken, dat de Amerikaanse regering thans haast gaat maken met haar plan om de Westduitsers baas in eigen huis te maken. Voordat er definitieve beslissingen genomen zullen worden, aldus Dul les op het vlieveld, zal er natuurlijk verder overleg zijn tussen „allen, die zich de vrede, de veiligheid en de vrijheid van Europa oprecht aantrek ken". Uit deze woorden sprak het Ameri kaanse ongeduld over de houding van Frankrijk, dat zijn aarzelingen tegenover een Duitse herbewapening nog geenszins heeft overwonnen. Dat Dulles bovendien Parijs links laat liggen en van Bonn rechtstreeks naar Londen vertrok, is een aanwij zing in dezelfde richting. Nogmaals heeft de Amerikaanse regering na drukkelijk gezegd, dat er van een „links laten liggen van Parijs" geen sprake is, maar in Franse kringen blijft men er hooglijk ontstemd over. Zaken doen. Dat Dulles naar Bonn is gereisd met het voornemen nu eindelijk „za ken te doen", blijkt uit de volgende factoren: 1. Hij heeft een staf van zeer be langrijke deskundigen uit de Ameri kaanse ministeries van buitenlandse zaken en defensie meegebracht. Die staf zou niet nodig zijn geweest, in dien hij slechts was gekomen om zich van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Toen Eden kort ge leden voor besprekingen naar Bonn reisde volstond hij althans met slechts één adviseur. 2. Voordat kanselier Adenauer zich naar het vliegveld haastte om ministerDulles te verwelkomen, zei hij in de Bondsdag: Minister Dulles en ik gaan onderhandelingen voeren, die van beslissende betekenis zyn1 voor het Duitse volk. 3. Dinsdag heeft Adenauer aan le den van zijn partij meegedeeld, dat zij zich er op moesten voorbereiden, dat de Westelijke geallieerden ieder afzonderlijk 'verklaringen zullen af leggen, waarin zij de souvereiniteit aan de Westduitse republiek toeken nen, en misschien, zo voegde Adenauer daaraan toe, zullen die ver klaringen niet samenvallen. DE AARDE BEEFT NOG. Het gebied van Orléansville, in Al gerije, is Donderdagavond laat en Vrijdagochtend vroeg weer getroffen door aardbevingen. Verscheidene reeds beschadigde huizen stortten in. Er zijn enkele gewonden. S0.ipEam.atie in Tlatiji De Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden in gesprek met de Franse premier Mendès-France, tijdens het jongste bezoek van Eden aan Parijs. i Opheffing bezettingsstatuut. Het Amerikaanse Congres heeft president Eisenhower gemachtigd om eventueel zonder voorafgaande goed keuring van het Congres het bezet tingsstatuut voor West-Duitsland op te heffen. Wanneer Dulles zijn besprekingen met Adenauer zal hebben beëindigd zal hij, naar men verwacht, te Lon den meedelen, dat de Verenigde Sta ten alles gereed hebben om West- Duitsland tot een souvereine staat te maken. Het antwoord van de Britse regering daarop zou natuurlijk voor een groot deel afhangen van het re sultaat van Edens besprekingen met Mendès-France over Edens plan om West-Duitsland via het Pact van Brussel als bewapende mogendheid in de kring der Atlantische staten toe te laten, maar ondanks die voorwaar, de, zou Engeland vrijwel voor een voldongen feit zijn geplaatst. MISSCHIEN TOCH NAAR PARIJS? Volgens Ass. Press is het niet uit gesloten, dat Dulles zijn reisroute zal wijzigen, om alsnog een bezoek aan Parijs te brengen, indien tijdens de bespreking met Eden zou blijken, dat een gesprek van man tot man met Mendès-France zijn nut zou hebben. Wanneer de conferentie te Londen van alle mogendheden, die bij de Duitse herwapening betrokken zijn en die waarschijnlijk op 27 Septem ber wordt gehouden, een oplossing brengt, dan zal spoedig daarna de mi nisterraad van de N.A.V.O. bijeenge roepen worden om formele beslissin- gen te nemen met betrekking tot de toelating van West-Duitsland. Wanneer de conferentie te Londen mislukt, dan zijn Groot-Brittanië en de Verenigde Staten vastbesloten de herbewapening van West-Duitsland door te zetten, zelfs zonder goedkeu ring van Frankrijk, als dat nodig zou zijn. Er moet nog veel werk verzet worden Gisteravond is minister Eden van zijn bezoek aan Parijs te Londen terug gekeerd en daarmee heeft hij zijn rondreis door West-Europa, die tot doel had in de diverse landen overleg te plegen over de Duitse herbewapening, beëindigd. Bij aankomst te Londen deelde hij mee, dat „een grote mate van overeenstemming" was bereikt met de ministers der Benelux-landen, kan selier Adenauer, de Italiaanse regering en premier Mendès-France, maar hij voegde daar voorzichtig aan toe: „De practischc aspecten van de onder neming zijn verre van eenvoudig. Er moet nog heel wat werk verzet wor den, voordat een definitieve oplossing aan de wereld kan worden voorgelegd' ter aan zijn Franse collega het vol gende voorgesteld: MOEIZAME CONFERENTIE. In tegenstelling tot de besprekin gen, die Eden te Brussel, Bonn en Rome heeft gevoerd, is zijn conferen tie met Mendès-France nogal moei zaam geweest. De Franse regering, heeft weliswaar Edens plan om West- Duitsland in het Verdrag van Brussel op te nemen in beginsel aanvaard en zelfs Edens voorstel om West-Duits- land via dat pact van Brussel lid van de N.A.V.O. te maken, maar met de practische uitvoering van die plannen is men gisteren verre van gereed ge komen. Geen van de beide staatslieden wil de na de conferentie met zoveel woorden zeggen, dat er overeenstem ming was bereikt. Mendès-France zei: „Wij hebben grote vorderingen ge maakt. Er zijn geen punten, waarop wij onverzoenlijk tegenover elkaar staan, maar onze standpunten moeten tot elkaar worden gebracht. In dat opzicht is thans reeds veel gedaan". De Franse premier verwachtte, dat op 27 September een conferentie zou worden gehouden van de landen, die rechtstreeks bij het probleem van de Duitse herbewapening betrokken zijn. Het is duidelijk, dat geen der beide partijen gekregen heeft wat z\ wenste, maar men was het er te Pa rijs over eens, dat de besprekingen zich gunstiger hadden ontwikkeld dan men twee dagen geleden had ver-1 wacht. Het „plan-Eden". Volgens een versie van het „plan- Eden", die thans in de Franse hoofd stad circuleert, heeft de Britse minis- In de wijk Santa Tereza van Rio de Janeiro is een flatgebouw van acht verdiepingen ingestort. De bewoners werden onder een lawine van stenen en beton begraven. Men vreest, dat velen om het leven zijn gekomen. Er waren vrouwen en kinderen in het gebouw. Binnen een uur na de ramp waren al zeven lijken uit het puin gegraven.-Ooggetuigen zagen het gebouw van een zestig meter ho ge heuvel afvallen en zij hoorden de noodkreten van hen, die bedolven werden. Het gebouw werd staande gehou den op de heuvel door betonnen steunen, waarvan er gisteren twee bezweken. Het wordt mogelijk geacht, dat er nog twintig personen onder het puin begraven zijn. 1. Een politieke associatie van de Westeuropese landen, Groot-Brittan- nië incluis, op basis van de bepalin gen van het in 1948 gesloten Verdrag van Brussel. 2. Bewapening van West-Duits land binnen de N.A.V.O. Mendès-France zou er van zijn kant op hebben aangedrongen, dat er eerst duidelijke garanties komen te gen het gevaar, dat Duitsland een onafhankelijke militaire politiek gaat voeren, zodra zij in de N.A.V.O. zal zijn toegelaten. De Paus heeft gisteren de gebrui kelijke grote wekelijkse audiëntie niet gehouden. Aan de wachtende menigte werd door luidsprekers meegedeeld, dat de Heilige Vader „nog niet geheel was hersteld van zijn ziekte, waaraan hij vorige win ter heeft geleden". Vandaag werd bekend, dat de Paus, die thans 78 jaar oud is, tien dagen geleden een nieuwe hikaanval heeft gehad. In Januari dit jaar was hij bijna aan een dergelijke aanval be zweken. De Paus is echter steeds ge voelig gebleven, vooral wanneer hij teveel van zijn krachten vergt. Dit was tien dagen geleden het geval. Sindsdien had hij zich enigszins her steld. Twee weken geleden heeft zijn lijfarts, dr Riccardo Galeazzi Lisi, hem opgelegd het Vaticaan te verla ten en zich terug te trekken in de rustigere sfeer van het pauselijke landgoed in Castelgandolfo. Voordat de Paus daarheen vertrok was een ziekenkamer vlak onder zijn aparte- menten speciaal ingericht voor het zijn toestand zou verergeren. Het debat over de verdwijning van dr. Otto John werd gistermiddag in de Westduise Bondsdag op verzoek van de Christelijke fractie onderbro ken, nadat Bondskanselier Adenauer zich genoodzaakt had gezien fel te protesteren tegen een uiterst criti- sche rede van de woordvoerder der liberale fractie, dr. Reinhold Maier. Dr. Adenauer, die het debat tot dan toe stilzwijgend had gevolgd, stond op en noemde de rede van Maier onverantwoordelijk „op een ogenblik, waarop ik moet vertrekken voor besprekingen met minister Dul les, die 'van beslissende betekenis voor het lot van het Duitse volk kun nen zijn." De Bondskanselier be schuldigde de liberale woordvoerder er van, dat hij met tal van onwaar heden een blaam had willen werpen op de democratie in West-Duitsland. Maier was fel van leer getrokken tegen de talloze Duitse geheime diensten. Hij sprak van acute geva ren voor de volgens hem in onzekere toestand verkerende democratie in de Bondsrepubliek. Adenauer's protest werd gevolgd door luid tumult van de socialisti sche en liberale afgevaardigden, dat aanhield totdat de zitting was on derbroken. De Castries deed geen boekjes open Generaal de Castries, de „held van John Foster Dulles in Bonn De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is Donderdagmiddag voor besprekingen met bondskanselier Dr. Konrad Ade nauer in Bonn aangekomen. We zien hier de beide staatslieden na de aan komst van Dulles op het vliegveld. Links de Amerikaanse bezoeker. Reeds Maandag loonsverhogingen mogelijk? In de vergadering van de Stichting van de Arbeid van heden, zal door enige leden worden voorgesteld, de regering te adviseren de loonsverho gingen van maximaal 6 reeds Maandag a.s. te doen ingaan. Wanneer ook de andere partijen het met dit voorstel eens zijn, zal de ver hoging dus ingaan nog vóórdat het overleg in de afzonderlijke bedrijfs takken over de toepassing van het percentage is begonnen. De mogelijk heid bestaat dan echter, de later toe gekende loonsverhoging met terug werkende kracht te doen ingaan. Eveneens zal in de Stichting van de Arbeid nog overleg moeten wor den gevoerd over de eventuele gevol gen van de loonsverhogingen voor de grootscheepse bemiddeling van de Amerikaanse luchtmacht had het re sultaat van de slag om Dien Bien Phoe kunnen wijzigen. Dien B ien Phoe viel door de overmacht van de vijand aan materieel en manschap pen". Zij die gehoopt hadden dat gene raal de Castries een boekje open zou doen over de verantwoordelijkheid voor de val van Dien Bien Phoe kwamen bedrogen uit. ,Ik kreeg het commando over het fort en ik ge- Dien Bien Phoe", die vorige week hoorzaamde" zei de generaal Zaterdag in Parijs aankwam, heeft gisteren eindelijk tijd kunnen vin den om de pers te woord te staan. „Een wapenstilstand in Indo-China was „absoluut nodig", verklaarde de generaal. „Het was duidelijk, dat Frankrijk geen militaire overwin ning in Indo-China kon behalen, evenmin als de Vietminh. Alleen „het is niet aan mij om een mening te hebben over de bevelen die ik ontvang". Wel trad de Castries in het spoor van de Franse premier door te zeggen, dat de overeenkomst van Ger.ève een eerste stap zal zijn op de weg naar de algemene vrede in Zuidoost-Azië en in de rest van de wereld. Maanlandschappen van de groentijd In de universiteitssteden is het momenteel volle maan. De groentjes zijn van hun krullen ontdaan en men kijkt thans op de kale schedels, waaronder de weke massa verborgen zit, die leiding zal gaan geven aan „de we reld van morgen". Voorlopig is het nog een kale bedoening, maar binnenkort worden de eerste groei-svmptonen reeds zichtbaar. Moge zowel op als onder het schedeldak de oogst rijk zijn. sociale uitkering en de sociale ver zekeringen. Naar het ANP verneemt zal de vak- raad van de groot-metaalindustrie Maandag in het gebouw van de vak- raad in Den Haag bijeenkomen ter bespreking van de nieuwe loonsver hoging. De verwachting bestaat, dat de zes procent loonsverhoging in de metaalindustrie volledig zal worden gerealiseerd. Ook in de klein-metaalindustrie zal de kwestie van de loonsverhoging spoedig ter hand worden genomen. In de klein-metaalindustrie werken ongeveer 150.000 mensen. Door de in gevoerde werkclassificatie in de groot-metaalindustrie gaan velen daarnaar over, hetwelk moeilijk heden geeft voor de klein-metaal industrie. Er worden besprekingen gevoerd met het College van rijksbe middelaars om door het invoeren van een werkclassificatie ook in de klein- metaalindustrie die moeilijkheden op te vangen. Daardoor zouden de inkomens van de vaklieden met meer dan zes pro cent verhoogd kunnen worden. Bij de in de Stichting van de Ar beid in principe bereikte overeen stemming over een loonsverhoging van 6 van de zijde der werkne- mersvakcentralen is toegezegd waar mogelijk te zullen meewerken aan 'n verlaging van de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering. Er zal in de toekomst krach tig gestreefd worden naar handha ving van de richtlijnen voor de rech tens geldende lonen, welke, gelijk be kend, nu als gevolg van het tekort aan vaklieden nogal eens overtreden worden. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). REGEN. Geleidelijk toenemende be- j wolking en later tijdelijk regen. Overwegend matige Zuidweste- lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 18 Sept.: zon op 6.18 en onder 18.50; maan op 21.32 en onder 14.03 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. geen opgave regen 13 C. licht bew. 16 half bew. 18 zwaar bew. 19 half bew. 15 half bew. 21 motregen 23 zwaar bew. 22 zwaar bew. 24 regenbui 21 regen 20 licht bew. 23 onbewolkt 19 nevel 18 regen 21 zwaar bew. 23 regen 23 onbewolkt 28 onbewolkt 23 onbewolkt Korreltje Takt is een eigenschap om van an deren een kenschets te geven, zoals zy zelf denken, dat zij zyn. Abraham Lincoln

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1