10 jaar geleden stond Nederland aan vooravond der spoorstaking Thee duurder; koffie goedkoper <tDe kinderen van Versteeg moeten onder de woir(I) Uitbreiding handhaving verstrekkingen huidige premie Les vlieg tuig neergestort Handige recidivist pleitte zich van een gepleegde inbraak vrij Op juridische gronden R'dam blijkt aantrekkelijk voor vele Leidse studenten DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Grootse actie, voorbereid voor enkele weken, groeide uit tot demonstratie van zeven maanden JUJET ONTROERING ZAL MENIGEEN dezer dagen terugdenken aan de Zondag van 17 September 1944. Op die zonnige dag, nu 10 jaar ge leden, waren daar ineens de massale Geallieerde luchtlandingen bij Arnhem, Nijmegen, Grave en Eindhoven. Duizenden grote transport zweefvliegtuigen die tot vlak bij de doelen waren gesleept door viermotorige bommenwerpers, ontlaadden hun ,air- bornes" bij die plaatsen als begin van de operaties „Market" en „Garden", welke tot doel hadden het drijven van een wig in de Duitse legers in Ne derland en via de corridor van Eindhoven tot Arnhem, de weg naar het hart van Duitsland te openen. Montgomery had in overleg met Eisenhower 17 September bepaald voor het begin van de gedurfde operatie, die slechts voor driekwart slaagde en culmineerde in de slag om Arnhem. In de middag van de dag dezer luchtlandingten en van de doorstoot door Brabant en Arnhem Vrijdag tien jaar geleden kondigde radio Oranje de spoorwegstaking af. 's Middags om kwart voor zes klonk de stem van Den Doolaard uit Lon den: „Naar aanleiding van een uit Nederland ontvangen vraag en na over- ieg met het opperbevel, mede in verband met operatie, die heden in Neder land zijn aangevangen, acht de regering thans het ogenblik aangebroken, de instructie te geven tot een algemene staking van het spoorwegpersoneel, teneinde vijandelijk vervoer en troepenconcentraties zoveel mogelijk te beletten. De regering gteeft zich rekenschap van de grote verantwoordelijk heid, die zij daardoor aanvaardt, doch zij meent na rijp beraad, dat in de gegeven omstandigheden, deze daad van zulk een overwegend militair belang is, dat niet langer mag worden gewacht met uitvoering te geven aan deze maatregel." Enkele uren later werd dit radiobericht gevolgd door de overeengeko men persoonlijke boodschap voor de directeur van de Nederlandse Spoor wegen de heer Hupkes: „De kinderen van Versteeg moeten onder de wol." Sleutelkantoordook Aan de Geallieerde legerleiding was meegedeeld, dat de Nederlandse Spoorwegen bereid waren te staken. Overeen gekomen was, dat de be drijfsleiding enkele dagen tevoren zou worden gewaarschuwd. De plotselinge boodschap was dan ook een volkomen verrassing voor de heer Hupkes, die niet eens in de ge legenheid was zijn collega Van Rijc- kevorsel te1 waarschuwen. Het door de bedrijfsleiding en de personeelsraad opgestelde plan van actie kwam in werking. Het kwam in hoofdzaak neer op het volgende: Het personeel van enkele bureaux in Utrecht, waar de treinenloop werd gedirigeerd, dook onder., Deze „onthoofding" zou het bedrijf in snel tempo verlammen. Daar dit tegelijkertijd de directie en het personeelsraad-driemanschap zou isoleren, waren plaatselijke or ganen geschapen, die leiding konden geven. Daartoe was op een twintig- Aetherklanken VRIJDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. NCRV. 20.15 Slag om Arnhem. 20.30 Weerbericht; 20.35 2'i Milliard Buren. 20.55 Caus. 21.05 Cabaret. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Avontu ren met kinderen", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconc. 11.00 Voor dracht. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Pia noduo. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Pro- menade-ork. 13.55 De reünie van oud-politieke gèvangenen. 14.00 Voor de huisvr. 14.20 Amus. ork. 14.50 Gram. 15.00 Plechtige zitting het 10-jarig bestaan Benelux. 15.45 Gram. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Muzikale caus. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Kinderkoor. 19.00 Boekbespr. 19.15 Muzikale caus. VP RO: 19.30: „Op bezoek bij anderen" caus. 19.45 Ber'. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr.. 20.10 Kamerkoor. 20.30 „Tien jaar Benelux". VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwart. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Gram 22.20 „Tien jaar geleden" rep. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond wijding.' VARA: 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram: 7.15 Gym. 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weer bericht. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.40 Idem. 12.00 Idem. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Vocaal ens. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropo- le ork. 14.05 Schoolradio. 14.35 Koor zang. 14.50 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Franse volksliedjes. 16.00 Bijzonde re bloembollen voor de tuin, caus. 16.15 Pianokwart. 16.45 Gram. 17.00 Kamerork. en soliste. 18.00 Ork. conc. 18.20 Fries progr. 18.35 Lichte muz. 18.50 Vragenbus. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Regeringsuitz.: Verkla ring en toelichting. 19.30 Gram. 19.45 Rep. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orgel conc. 20.45 „Voorportaal der bevrij ding", klankb. 21.30 Radio Philh. ork. groot koor cn sol. 22.10 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. tal stations, die voor het bedrijf het belangrijkste waren, een vertrou wensman aangewezen, vaak de sta tionschef, die in contact was gebracht met de locale vertegenwoordiger van het „Nationaal Comité". ALS ééN MAN. Rustig en als vanzelfsprekend, hun plicht tegenover ons vaderland be seffende, heeft het spoorwegperso neel als één man aan de stakingsop- roep gevolg gegeven. Het nam hier mede bewust een zware last voor zich en de gezinnen op zich zonder vrees, de te verwachten persoonlijke gevaren onder ogen ziende. Het, tegen de verwachting in, lan ge tijdsverloop vóór ons land geheel werd bevrijd, de grote ontwrichting in ons zakenleven, de stijgende hon gersnood, welke mede een gevolg van de spoorwegstaking waren, heb ben hier en daar stemmen doen op gaan, die de opdracht van onze re gering voorbarig, soms zelfs onjuist noemden. ONVERMIJDELIJK. De heer Hupkes stelde echter in een dezer dagen met hem gevoerd gesprek vast, dat de spoorwegsta king in September onvermijdelijk was en tot de verdere bevrijding van ons land onvermijdelijk bleef, omdat het vervoer van Duitse troepen door Nederlanders naar een front in Euro waar bovendien nog Nederland troepen streden, voor geen be hoorlijk Nederlander aanvaardbaar was. Bij niet-staken zou het spoorweg personeel zeer zeker met geweld tot dit vervoer zijn gedwóngen. Voor vele spoorwegmannen was de stakingsopdracht zelfs in zekere zin een verlossend woord, omdat zij na de zo schitterend geslaagde invasie in Normandië zich steeds meer be zwaard gingen voelen door het feit, dat nog steeds troepen langs de lij nen der N. S. werden getranspor teerd. GESCHOKT VERTROUWEN. Het was maar aan enkele insiders bij de spoorwegen bekend, dat de be drijfsleiding via de illegale organi saties een behoorlijk contact met de regering en met het opperbevel der geallieerde troepen had, en dat voor het neerleggen van het werk op een opdracht van de overzijde moest worden gewacht. De interne organisatie ter voorbe reiding der staking, opgezet door de bedrijfsleiding en de personeelraad in samenwerking met het „Nationaal klein percentage Van het personeel bekend. Daardoor werd, toen een opdracht van de bedrijfsleiding tot het staken van het „Wehrmachtsvervoer" uit bleef, het vertrouwen in de bedrijfs leiding en het gevoel voor discipline bij het spoorwegpersoneel op een zware proef gesteld, tot met de op dracht tot staken het verlosseride woord kwam. VOLKOMEN GESLAAGD. Niettegenstaande de grote moei lijkheden bij het uitvoeren van een algemene staking in een zo verspreid bedrijf als de spoorwegen, is de sta king, dank zij de door de bedrijfs leiding getroffen voorbereidingen, waarbij nok de personeelsraad zeer nuttig werk heeft verricht, dank zij de vaderlandsliefde en de zeer goe de geest onder het spoorwegperso neel, volkomen geslaagd. Op 18 September 1944 lag het be drijf der Nederlandse Spoorwegen volledig stil. Stations, werkplaatsen, locomotiefloodsen, seinhuizen, goede renloodsen, alles lag verlaten. Op dat kritieke moment werd de vijand een belangrijk apparaat voor de oorlogsvoering uit de hand geslagen. (In ons nummer van morgen hopen wij een overzicht te kunnen geven van de gevolgen, die de spoorwegsta Comité van verzet", de ordedienst T king met zich bracht en de wijze, en de raad van verzet, was uit den waarop de bezetter haar poogde te aard der zaak ook maar aan een I breken) Ziekenfondsraad adviseert Auto-ongeluk vestigt aandacht op weggevaar Het ernstige auto-ongeluk op Zon dag j.l. waarbij een arts uit Coevor- den werd gedood en zijn echtgenote zwaar gewond, heeft volgens de K.N. A.C. eens te meer de aandacht ge vestigd op het bijzonder grote slip gevaar dat de verbindingsweg tussen Soestdijk en Utrecht oplevert. Het is voornamelijk het gedeelte van onge veer 3 km. tussen het Prins Hendrik oord en De Bilt waar, naar de K.N. A.C. mededeelt, door de gladde be strating geregeld ongelukken voor komen. Na het dodelijke Ongeval op Zon dag zijn inmiddels weer twee onge vallen geschied, gelukkig met minder ernstige afloop. Het reeds ongeveer 25 jaren be staande gevaar dat de Soestdijkseweg vooral voor ter plaatse niet bekende automobilisten en motorrijders ople vert is voor de K.N.A.C. aanleiding geweest om opnieuw een onderzoek in te stellen naar deze situatie. De ge meente De Bilt, onder welker beheer de weg valt, heeft vooral de laatste jaren ernstig gezocht naar een af doende oplossing, te weten een ver betering van het wegdek. De voorbe reidende besprekingen over deze kwestie zijn enkele weken geleden in een eindstadium gekomen. Het is nu welhaast zeker dat binnen zeer korte tijd een stroever wegdek zal worden aangebracht. In afwachting van de definitieve verbetering zullen nog deze week grote blauwe borden met het opschrift „slipgevaar" wor den geplaatst. Het opschrift zal wor den uitgevoerd in reflecterende verf, zodat deze opvallende borden ook 's avonds goed leesbaar zullen zijn. VERDRONKEN ROTTERDAMMER IN OOSTENRIJK GEVONDEN Duikers hebben Woensdag in de Walchsee het stoffelijk overschot op gespoord van oen inwoner uit Rotter dam, wiens naam door het Oosten rijkse persbureau word gegeven als J. W. Visser. Hij was op 4 September bij het baden verdronken. Het lijk, dat op 18 meter diepte werd aange troffen, zal naar Nederland worden overgebracht. De gemeente Walchsee en de dienst voor vreemdelingenverkeer hadden de duikers ingeschakeld, toen alle pogingen van de politie en de brandweer om het lijk te vinden zonder resultaat waren gebleven. Vier voordelen In de laatstgehouden vergadering van de ziekenfondsraad is een be langrijk besluit genomen, dat be trekking heeft op de hoogte van de ziekenfondspremie voor het jaar 1955 en op de uitbreiding van de ver strekkingen ten behoeve van de ver plichtverzekerden. Het besluit is in de vorm van een advies ter goedkeu ring aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid voorgelegd. Voor wat de premie betreft: er is geadviseerd deze voor 1955 op 4 pet. te houden, ondanks de uitbreiding der verstrekkingen en ondanks het feit, dat de huidige premie onvol doende is om daaruit de jaarlijkse uitgaven.te bekostigen. Maar het kan, dank zij de reserve in het vereve ningsfonds. Over de uitbreiding van de ver strekkingen is het volgende geadvi seerd: a. De bijdrage in de kosten van de sanatorium-vex-pleging te stellen op 75 procent van de totale verpleeg- kosten. Thans wordt een bijdrage verstrekt van 75 procent der kosten met een maximum van 6 per dag; b. Invoering van een vergoeding voor brilleglazen en voor de indirect verzekerde kinderen van een ver goeding voor brilmonturen c. Verstrekking van een vergoeding voor gehoorapparaten voor indirect verzekerde kinderen beneden 16 jaar; d. Verhoging van het aantal zie- •kenhuisverplegingsdagen van 42 tot 66 dagen per geval. Ziekenfondspremie 1955 blijft vier procent De Ziekenfondsraad heeft het on langs genomen besluit om zieken fondspremie 1955, op 4 procent te houden, in de vorm van een advies aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voorgelegd. De Raad stelt verder voor de bij drage in de kosten van de sanato- riumverpleging op 75% van de totale verpleegkosten te brengen en het nu bestaande maximum van 6 per dag te laten vervallen. Voorgestaan wordt brilleglazen te vergoeden en voor indirectverzeker- de kinderen ook brilmonturen. Voor de laatstgenoemde categorie ook voor gehoorapparaten tot een leeftijd van 16 jaar. Ten slotte is het advies het aantal TWEE DODEN Woendagmiddag om vijf over half- drie is in de gemeente Empel, ten Noorden van 's-Hertogenbosch, een lesvliegtuig van dc vliegbasis Gilze- Rijen neergestort. De bestuurder kwam om het leven, de tweede in zittende werd zwaar gewond. Het toestel, een tweepersoons Har- vard-lesvliegtuig, kwam volgens oog getuigen in glijvlucht naar beneden, raakte de grond, sprong weer op en kwam ongeveer 50 meter verder weer op de grond, waar het in brand vloog. Het kwam terecht op een wei land, in de omgeving waarvan en kele boeren op het land aan het werk waren. Deze snelden toe en slaagden er in de tweede inzittende uit het brandende toestel te bevrijden. Po gingen om ook de piloot te redden, mochten niet baten. De brandweer van 's-Hertogen bosch was snel ter plaatse en bluste met een nevelapparaat het branden de wrak. De zwaar gewonde inzittende, de 25-jarige H. C. J. van Wijck uit Gil- ze Rijen, is overgebracht naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Hertogenbosch. Zijn toestand was gisteravond zeer ernstig. De omgekomen piloot is de 36-ja- rige adjudant onderofficier-vlieger J. N. Vermey uit Gilze-Rijen. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Beide slachtoffers waren instruc teurs. Zij waren op oefenvlucht. In de afgelopen nacht is in.het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's-Hertogenbosch overleden de 25- jarige sergeant-vlieger H. C. van Wijck uit Gilze-Rijen. Hij liep een schedelbaSisfractuur op, toen gister middag een lesvliegtuig, waarin hij was gezeten, bij Empel neerstortte. Serg. vlieger Van Wijck was gehuwd en vader van twee kinderen. i NATUURRESERVAAT KOOPT „DE HENGSTENBERG". Het Goois natuurreservaat heeft zijn bezit verrijkt door de aankoop van het grote terrein „De Hengsten berg", een perceel van 46 h.a., dat aan de spoorlijn HilversumUtrecht nabij de Hollandsche Rading ligt. Daarmee heeft deze stichting haar bezit thans zodanig uitgebreid, dat haar gebied loopt van de kust van het IJsselmeer tot aan de provinciale grens tussen Noord-Holland en Utrecht. „De Hengstenberg" was vroeger een groot bos, dat echter in de hongerwinter totaal verdween, toen de op brandhout beluste bevol king het gehele bos wegkapte. Men is inmiddels met de herbebossing begonnen. Bekend radiomusicus met scooter verongeluk^ Doordat hij met zijn scooter slipte is de 52-jarige radiomusicus M. Kiste- maker Woensdagmiddag op de hoek van de Ncuweg en de Johan de Wit- laan te Hilversum door een met ste nen beladen vrachtauto overreden. Enkele uren later is hij in de R.K. Ziekenverpleging aan de opgelopen verwondingen overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De heer Kistemaker was oud-vio list van het Metropool orkest, maar bovendien de stuwende kracht van de organisatie der musici. Sinds de reorganisatie in 1951 had hij als hoofdbestuurder cn bondsvoorzitter de leiding van de Nederlandse Toon- kunstenaarsbond en in vele colleges onder meer bij de Nederlandse Ra dio Unie was hij de vertrouwens man, die steeds voor de belangen der musici streed. Zijn heengaan wekte ontsteltenis in de studio's, waar Woensdagavond de orkestrepe tities onmiddellijk werden beëindigd bij het vernemen van het ongeluk. Rechter verwikkeld in samenloop omstandigheden Vorige week werd door de Delft- se kantonrechter mr. J. A. de Jong de Rotterdamse rechter mr. De V. veroordeeld wegens een verkeers overtreding; gisteren heeft voor de zelfde magistraat terecht gestaan mr. B. Moret, accountant en rechter- plaatsvervanger bij de rechtbank te Rotterdam. Hem was ten laste gelegd dat hij, met zijn auto, rijdende op de Oost zeedijk in de Maasstad, een voor hem rijdende schillenwagen zou hebben willen passeren en daarbij zover naar links was uitgeweken, dat een aanrijding met een motorrijder het gevolg was geweest. De verdachte verklaarde dat hij verrast was geweest door een plot seling naar links uitwijken van de schillenwagen. Alvorens te passeren had hij zijn auto tot stilstand ge bracht om te zien of hij er wel langs kon. Volgens de motorrijder en zijn duopassagier, die als getuigen wer den gehoord, was dit laatste echter niet het geval en was verdachte on verwacht achter de schillenwagen vandaan gekomen. De ambtenaar van het O.M. eiste 15,of 15 dagen, doch, na een uit voerig pleidooi van verdachtes raads man, ontsloeg de kantonrechter de verdachte van rechtsvervolging. Hij meende dpt hier sprake is geweest van een samenloop van omstandig heden en verdachte niet schuldig kon worden verklaard. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren met vernietiging van een vonnis der Utrechtse rechtbank, die verdachte 21/2 jaar had opgelegd, een 62-jarige recidivist uit Utrecht (26 veroordelingen op strafblad) on middellijk in vrijheid laten stellen en terstond uitspraak doende deze man vrijgesproken van de hem ten laste gelegde inbraak in een villa te Soest. Aangezien deze verdachte samen ziekenhuis-verpleegdagen per geval met twee jonge Utrechters op de be te verhogen van 42 tot 66 dagen. wuste avond (Zondag 13 December Klinisch Hoger Onderwijs Tijdens een openbare vergadering in het gebouw van de Economische Hogeschool heeft dr. F. H. Hermans Sr., secretaris der docentenvergade ring van de stichting „Klinisch Hog.er Onderwijs" te Rotterdam, gistermid dag verslag uitgebracht van de lot gevallen dezer stichting in het stu diejaar 1953—1954. Dr. Hermans zeide ó.m., dat ge durende het cursusjaar 19531954 wederom het maximum-aantal van 120 doctorandi werd ingeschreven. Hiervan waren er afkomstig: 65 (54 procent) uit Leiden, 36 (30 procent) uit Utrecht, 13 (11 procent) uit Am sterdam en 6 (5 procent) uit Gronin gen. Sedert 1951 valt een duidelijke toeneming van het aantal uit Leiden afkomstige studenten (een stijging van 29 tot 54 procent) te constateren, terwijl het aantal uit Amsterdam en Utrecht afkomstige studenten een da ling vertoonde, die vooral voor Am sterdam opvallend is (van 27.6 tot 11 procent). In de periode van 17 September 1953 tot 14 Juli 1954 werd door 155 doctorandi het semi-arts examen afgelegd, waarvan 119 is ge lijk 70 procent met gunstig gevolg; 115 semi-artsen ondergingen het artsexamen in dezelfde periode, waarvan 99 is gelijk 86 procent met gunstig gevolg. Gedurende de vier jaar van het bestaan der stichting werden 530 doctorandi ingeschreven, van wie tot nu toe 244 tot arts wer den bevorderd. Onzekere toestand Gezien de schade, die door de over stromingen aan de thee-oogst in In dia is toegebracht, zal de wereld- theeprijs hoogstwaarschijnlijk een grote stijging ondergaan, want de vermeerderde oogst-opbrengst op Ceylon is onmachtig het tekort, dat door de misoogst in India op de we reldmarkt is ontstaan, geheel op te vangen. Practisch de gehele wereldvoor raad is al bij voorverkoop opgekocht en nergens beschikt men over reser ves van betekenis, die de markt zou den kunnen doen dalen. Nederland heeft voor het binnen lands verbruik nog een reserve we ten te vormen, maar men verwacht reeds vandaag een stijging van de theeprijzen op de Amsterdamse markt. De koffieprijs maakt echter een gezonde kans om naar beneden te gaan. Momenteel is zij nog zeer sta biel, maar de grote firma's zitten met aanzienlijke, dure voorraden. Wan neer de kleinere bedrijven tot ver- BEDEVAART NAAR ECHTERNACH Zaterdag vertrekt onder geestelijke leiding van mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, de 3e nationale bedevaart voor een 3-daagse pelgrimage naar Echternach, Zondagochtend draagt mgr. Alfrink 'n pontificale H. Mis op in de nieuwe basiliek van Echternach. De predi katie wordt daarbij gehouden door rector Sondaal, terwijl het zangkoor van de H. Hart-parochie te Boxtel de liturgische gezangen zal verzor gen. Zondagmiddag brengen de pel grims een bezoek aan het ongeveer 1000 jaar oude Luxemburgse genade oord Girsterklause. koop tegen lagere prijzen zullen over gaan hetgeen niet onwaarschijn lijk geacht wordt zullen ook de grotere ondernemingen hun voorra den tegen voordelige prijzen op de markt moeten brengen. Een schatting over het verloop van de kleinhandelsprijs voor deze beide producten is momenteel nog niet te maken. Leeftijdsgrens voor notarissen Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp De Eerste Kamer heeft met 23 te gen 7 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een leef tijdsgrens van 70 jaar voor notaris sen en in de oprichting van een pen sioenfonds. Tegen stemden de V.V, D.-ers benevens enkele leden van de KVP, AR en CH. De minister van Justitie, mr. .L. A. Donker, verklaarde, dat dit wets van het vorig jaar) in een gehuurde auto naar de villa was gereden en na de inbraak een uit de villa af komstig radiotoestel, weer samen met deze jongens, naar een zijner eigen kennissen in Utrecht had ge bracht, was hij zeker niet onschuldig. Alleen geholpen Maar hem was alleen de inbraak en laste gelegd, niet subsidiair me deplichtigheid die inbraak. En giste ren slaagde hij er 'voor het hof in zoveel twijfel op te werpen, dat ten slotte een onmiddellijke vrijspraak volgde. Hij hield n.l. vol, dat de twee jongens de villa waren binnenge drongen en dat hij zelf bij de auto had staan wachten. Hij had op de bewuste avond voor een hotel in Soest gestaan, terwijl de jongens de inbraak pleegden. „De hoteleigenaar stond in een kamer en keek naar me," zei hij. Te veel twijfels De hoteleigenaar herkende ver dachte na confrontatie niet perti nent, maar wel wist hij zich te her inneren, dat op dc avond van de in braak in Soest bij hem voor het hotel een verdacht individu lange tijd naar binnen had staan kijken. En het viel hem op, dat bij de re constructie R. inderdaad op precies dezelfde plek ging staan. De procureur-generaal achtte te veel twijfel aanwezig en durfde niet te zeggen, dat verdachte pertinent actief aan de inbraak heeft deelgeno men; hij eiste dus vrijspraak. Het hof gelastte daarna de onmid dellijke invrijheidstelling en sprak verdachte vrij. Deze heeft zeven maanden in voorarrest doorgebracht. WEER VLIEGEN IN DEN HELDER Terwijl vice-admiraal C. W. Herin ga de sirene van het vliegkamp „De Kooy" gistermorgen in werking stelde, daverden Neptunus Avengers ontwerp de enige kans is op regeling en Seafuries over de met autoriteiten van dit vraagstuk. De bezwaren van de jonge nota rissen dat zij zo zwaar worden be last, worden verzacht door de belas tingvoordelen die zij krijgen. De mi nister meende dat een groot open baar belang gediei.d wordt door dit voorstel. Het gaat van de gedachte uit dat de sterken iets moeten doen voor de zwakken. De koppeling van leef tijdsgrens en pensioenfonds heeft bezwaren, maar zonder die koppe ling komt er geen pensioenfonds tot stand. Rechtsgrond voor dit wetsont werp is dezelfde als die voor de ver plichtstelling van de deelneming in bedrijfspensioenfondsen. j gevulde grote vliegtuighangar, over 1 de zojuist gehesen driekleur en over de op de startbaan aanwezige toe stellen der marincluchtvaartdienst. Hiermee werd het bedrijf na veer tien jaren heropend met een bestem ming, die een andere is geworden dan het in de jaren voor 1940 had. Vice-admiraal A. de Booy herin nerde hieraan in zijn toespraak tot de honderden aanwezigen. Hij haalde de glorieuze dagen van vroeger op, toen tal van grote en beroemd ge worden vliegers hier hun eerste rondjes draaiden en hun lang ver beide solovluchten in de kleine Fok kers mochten maken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7