Bisschoppelijke zorg voor vaak „vergeten groepen Randbedrijven in de middenstand behoeven niet te verdwijnen Inbrekers in de diplomatie! Fraaie successen voor Hollandse en Gelderse landelijke ruiters „Luilakken" moest verboden worden 1" DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 GEESTELIJKE ONTWIKKELINGSGEBIEDEN 99 ZINVOLLE VRIJE TIJD 3. Sociaal-caritatieve vraagstukken. De maatschappelijke ontwikkeling, brengt naast bovenbehandelde, an dere in het kader van het woonmilieu onder te brengen problemen met zich mede, welke betrekking hebben op bepaalde bevolkingsgroepen, die in de huidige maatschappij aan onze steun dringend behoefte hebben. In de eerste plaats vallen hieron der de personen, die door Christus gerekend worden onder de armen, alsmede degenen die tengevolge van de snelle maatschappelijke ontwik keling sociaal ten achter kwamen of dreigen te komen. Tot hen heel bij zonder ging de liefde van onze Mees ter uit, en de Kerk heeft in navol ging van Hem steeds de armen, de meest veriatenen, de gebrekkigen, de weinig begaafden, de zieken en de bejaarden met Haar liefde omge ven, om hen met alle anderen als broeders en zusters te doen delen in de rijkdommen van de verlossing. Zij, die maatschappelijk achterble ven, hebben toch grote waarde in Gods oog, omdat ook zij geroepen zijn om binnen te gaan in het Rijk Gods. „Ik dank U Vader", zo bad Christus, „omdat Gij deze dingen voor wijzen en verstandigen hebt verborgen en aan kleinen geopen baard". Tijdens Zijn leven op aarde heeft onze Meester zich bij voorkeur gericht tot deze „kleinen" die Hij „de minsten der Mijnen" noemde. In deze voor de wereld niet geachten, die wij volgens Zijn woord altijd bij ons zullen hebben, zag Hij Zichzelf, en de zorg voor hen heeft Hij ons bij zonder op het hart gedrukt. Daarom zullen wij ons altijd en dus ook he den ten dage met grote liefde en zorg tot deze zwakken moeten richten, te meer omdat vijanden van de Kerk, gebruikmakend van de omstandig heden, juist bij deze zwakken de dis tels en doornen van het ongeloof trachten te zaaien. De toestanden, waarin deze in de praktijk dikwijls moeilijk te onder scheiden groepen maatschappelijk- zwakken zich in de huidige tijd be vinden, vervult Uw Herder met zeer veel zorg, want het is voor het gees telijk leven van deze groepen van zulk een eminent belang, dat de voorwaarden, waaronder zij leven, zo goed mogelijk zijn. De ernstige gevolgen van een slechte huisvesting voor het geeste lijk-morele peil van normale gezin nen gelden voor deze groepen zeer in het bijzonder. Daar komt dan bij, dat deze groe pen in de grote steden veelal gecon centreerd samenwonen en wel in de planloos en chaotisch opgebouwde oudere stadswijken, rond de geheel verzakelijkte stadscentra gelegen. Het stede bouwkundige isolement van deze wijken drukt op ontstellend duidelijke wijze het geestelijk en maatschappelijk element uit van de aan Onze zorgen toevertrouwde ge lovigen die daarin wonen. In het bij zonder kunnen de katholieke wo ningbouwverenigingen aan de sane ringsprojecten van de Overheid hun daadwerkelijke steun, verlenen en bijdragen tot de verheffing van de zvvak-sociale gezinnen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat Wij Ons niet kunnen en mogen be palen bij het aanpakken van de zo ernstige en moeilijke problemen in deze wijken via de normale zielzorg of eventueel bijzondere nieuwe vor men daarvan. Hier ligt een wijdse taak voor de leken, om bij voorkeur in organisatorisch verband en in sa menwerking met de zielzorgers op caritatief gebied zegenrijk werkzaam te zün. Wij juichen de eerste pogingen van de Overheid'toe om de onmaat schappelijkheid door saneringspro jecten te bestrijden. Het is noodza kelijk, dat de daarvoor in aanmer king komende katholieke organisaties hier op eigen wijze en binnen de hun gegeven mogelijkheden aan mee werken. Met vreugde, constateren Wij, dat de initiatieven van deze particuliere organisaties door Overheid meermalen daadkrachtig steun ontvangen. Ook andere groepen, zoals de ouden van dagen en de lichamelijk en geestelijk zwakken en de gebrekki gen dreigen door de snelle ontwik kelingen op maatschappelijk gebied in het gedrang te komen. Wij zien hoe het aantal ouden van dagen ten gevolge van de leeftijdsverlenging van onze bevolking kwantitatief steeds toeneemt. Hun huisvesting baart bijzondere zorg, mede doordat steeds minder ouders in de gezinnen levensavond, welke toch, goed be steed, zoveel kan bijdragen tot het tijdelijk en eeuwig geluk. Problemen doen zich ook voor met betrekking tot de lichamelijk en gees telijk zwakken en de gebrekkigen. Ook hier weer raken Wij een taak van het sociaal-caritatieve werk en voor de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid, welke organen tij dig dienen te zorgen voor de nodige aanpassingen, vernieuwingen en uit breidingen. In dit verband zal het nodig zijn juist in de geestelijke ont wikkelingsgebieden de stichting en werkzaamheid van de sociaal-cari tatieve centra te blijven bevorderen. Voorts menen Wij ook de aandacht van hun gehuwde kinderen een te moeten vragen voor de geestelijke plaats kunnen vinden en daardoor zijn aangewezen op afzonderlijke vormen van woongelegenheid en verzorging, waaraan helaas zulk een groot tekort heerst. Wij wijzen nog het vraagstuk van de zinvolle vrijetijdsbesteding van degenen, die van hun rust genieten. Te weinig bereiden zij zichzelve voor op deze gezondheidszorg in engere zin, cura tief zowel als preventief. Wij den ken met dankbaarheid aan al dege nen, die aan het zo moeilijke en ver antwoordelijke werk van de caritas en de verpleging hun leven hebben toegewijd en zodoende de beste ka tholieke tradities op dit gebied voort zetten. Tweede Kamer GEDENKPLAAT VOOR HUIB LUNS. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt in het uhis van wijlen prof. Huib Luns, Valeriusstr. 49, Amsterdam, een gedenkplaat aan te brengen. In het comité is o.a. zitting geno men door mr. J. Cals, minister van O., K. en W.; mr. A. J. d'Ailly, bur gemeester van Amsterdam; A. J. G. Strengholt en Gerard van Vliet. Se cretaris is de heer H. P. van den Aardweg. Jan Luykenstraat 60, Am- sterdam-Z. AMBTSOVERDRAGING RECTOR MAGNIFICUS KATH. UNIVERSITEIT. De Rector Magnificus der Kath. Universiteit te Nijmegen Dr. H. Rob bers S.J. zal in de Aula der Kath. Universiteit aan de Wilhelminasin- gel op Maandag 20 September 1954 des namiddags te 3 uur verslag ge ven van de lotgevallen der Univer siteit gedurende de tijd V3n zijn Rec toraat en daarna het ambt overdra gen aan de door het Bestuur der St. Radboudstichting tot zijn opvolger benoemde hoogleraar Dr. L. J. Ro gier. Receptie na afloop der plech tigheid in het Aulagebouw. Rood pleit voor de winkeliers De Tweede Kamer heeft besloten de nota's op 13 Augustus 1954 te 's Gravenhage gewisseld tussen de Nederlandse en Amerikaanse rege ring inzake legering van Amerikaan se troepen in Nederland aan de uit spraak der Staten-Generaal te onder werpen. Het wetsontwerp Wijziging van de Pensioenwet voor het personeel der Koninklijke Marine Reserve 1923 en de Pensioenwet voor het Reserve personeel der Landmacht 1923 wordt z.h.st. aangenomen. De voorzitter zegt, dat de heer Reuter door motorpech niet tijdig aanwezig kon zijn en hem nu het woord heeft gevraagd voor een inter pellatie-verzoek. INTERPELLATIE-VERZOEK. De heer REUTER (C.P.N.) zegt op 29 Juni een interpellatie-verzoek te hebben gedaan ter zake van de lonen en prijzen. Nu zal de Stichting van de Arbeid Vrijdag gaan adviseren, ook over veranderingen in het loon- beleid. Hij verzoekt om deze week alsnog zijn interpellatie te mogen houden. De VOORZITTER meent, dat c> Kamer hier op het ogenblik geen taak heeft en hij adviseert om thans geen interpellatie te houden. De heer REUTER wenst zijn ver zoek te handhaven. De Kamer besluit om heden over dit verzoek te beslissen. MIDDENSTANDSNOTA. Aan de orde is de voortzetting van het debat over de Middenstandsnota 1954. De heer LEMAIRE (K.N.P.) be toogt,, dat de middenstand slechts magere resultaten ziet van over het algemeen noeste arbeid. Het geno men risico krijgt geen voldoende be loning. Met deze nota is een dege lijke basis nog niet geheel gelegd. Het is gebleken, dat er een ontstel lend gebrek aan materiaal is. Het blijkt ook, dat zich bij het uitstippe len van een middenstandsbeleid nogal wat onbekenden voor doen. Spr. stemt in met de voorgenomen wijziging in het directoraat-generaal voor de middenstand en de opzet van de voorlichtingsdienst. De heer HAKEN (C.P.N.) dient een motie in met de strekking, dat de Kamer een grondige wijziging van het middenstandsbeleid nodig acht en daarom meent, dat er een ministerie voor de middenstand dient te worden ingesteld, een afzonderlijk fiscaal be leid voor de middenstand dient te worden gevoerd en een afzonderlijk beleid op het gebied van de sociale wetgeving. De heer VAN DIS (S.G.) heeft er ernstig bezwaar tegen dat ten aanzien van de winkelsluiting de nota zich niet richt naar het gebod Gods, maar naar het publiek. De verkoop op Zondag dient geheel verboden te worden. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, de heer VELDKAMP zegt, dat gebleken is, dat de grote aandacht welke de regering heeft voor het midden- en kleinbedrijf, de instemming van de Kamer heeft. Dat wil echter niet zeggen, dat de uitge stippelde beleidslijn algemeen wordt goedgekeurd. Het schaarse cijferma teriaal noopte tot beperking van de nota. De Nota kon geen pasklare oplos sing voor het probleem geven. Men moet de Nota zien als een documen- tarie van de situatie van het ogenblik en een grondslag voor het toekom stige beleid. Bovendien heeft de Nota direct tot een aantal maatregelen ge leid. Het is begrijpelijk, dat men tot han tering van het behoefte-element wil overgaan. Maar hij meent, dat een restrictief beleid ernstige schade kan berokkenen aan de dynamiek van de bedrijfstak. Men moet de randbedrijven niet la ten verdwijnen, omdat velen juist door een randbedrijf kans zien, ne veninkomsten te verwerven, waarvan zij veelal afhankelijk zijn. Het heeft geen zin, heri deze neveninkomsten af te nemen. Ook tegen een systeem van prijsgaranties heeft dr. Veldkamp bezwaar. Een dergelijk systeem werkt immers ook restrictief, al springt dat niet direct in het oog. De overheid is bereid vrijwillige saneringen geval voor geval te bezien, mits niet het gevaar aanwezig is, dat zij toch weer zullen uitlopen op gedwongen sane ringen. De staatssecretaris is gaarne bereid om aan het verlangen van de heer Hooij tegemoet te komen en de naam van de commissie randbedrijven te wijzigen. Wat betreft de erkenningsregle menten zegt spreker, dat by het ver vallen van de erkenningsreglemen ten op hetzelfde moment een vesti gingsbeschikking kan worden gehan teerd. Hij is bereid om te onderzoe ken of inderdaad in de branche we- Arbeider brandde in koelcel z'n vingers Zuur en bevroren Toen Rotterdamse havenarbeiders gistermorgen een koelwagen van de spoorwegen met vlees geladen had den en met een flinke klap de deur achter zich dicht gooiden, miste nie mand de ene collega, die door een wonderlijke vergissing in de wagen achter gebleven was. Deze man vond het echter raad zaam de aandacht op dit mankement te vestigen en begon luide te bonzen en te schreeuwen. Na enige tijd hoorden de arbeiders het bonzen en gingen nog eens kij ken in de wagen, waar zij een half bevroren collega vonden, die geheel overstuur was. De man was zo van streek, dat hij helemaal niet meer aan het stuk be vroren vlees dacht, dat tussen zijn kleren zat en met een zaagje dat nu niet direct tot de normale uitrus ting van een havenarbeider behoort rolde het op de grond, waar een bereidwillige controleur zich over de zaken ontfermde. De ingeslotene móest naar een zie kenhuis gebracht worden en even later werd de controleur ook weg gebracht, doch ditmaal geschiedde het transport met de politiewagen, want de man had de in beslag geno men voorwerpen onder zijn kleren in het t eetlokaal gebracht en de po litie kon maar moeilijk aannemen, dat hij ze daar gelegd had om later aan haar over te geven. 1430 EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIë. In een striemende door krachtige windvlagen opgezwiepte motregen, die het afscheid van het vaderland vergemakkelijkte, hebben gistermid dag 1430 onzer landgenoten, op de kade nagestaard en nagewuifd door honderden betraande, druipnatte, achterblijvende familieleden, kennis sen en vrienden, Amsterdam verla ten op de „Johan van Oldenbarne velt", met bestemming Australië. Het schip wordt midden October in de eerste Australische haven ver wacht. Doordat het paard voor de wa gen gespannen begon te steigeren viel een 55-jarige landbouwer uit Markelo van de bok. Hij kwam zo ongelukkig terecht dat hij later is overleden. Ongewenste nachtelijke contacten DE HAAGSE ONDERWERELD legt in de laatste tijd een opvallende be langstelling aan den dag voor de diplomatieke wereld, die in de voor malige residentie nog steeds haar zetel heeft. Achtereenvolgens worden de verschillende ambassades met een onaan gekondigd bezoek vereerd, maar de goede betrekkingen, die Nederland met de landen, wier ambassades getroffen worden, onderhoudt, komen hierdoor echter niet in gevaar, want de inbrekers vertonen een verbluffend geringe belangstelling voor de geheimen, die zo'n ambassade toch altijd herbergt. Zij zijn begeriger naar pakjes sigaretten, kleding en geld en de zwaarste inbraak is momenteel gepleegd bij de Amerikaanse ambassade, waar de brandkast enkele honderden guldens werd lichter gemaakt. De Zuid-Afrikaanse ambassadeur, die ook met een bezoek vereerd werd, wachtte na afloop een speciale verrassing, want de dief vond niets van zijn gading en liet zelfs een fles landwijn achter! Op de Australische ambassade werd de inbreker tijdens zijn zwoegen gestoord en nam ijlings via een balkon de' vlucht. Tot nu toe is nergens grote schade aangericht, al krijgt men wel de indruk, dat „vaklieden" het diplomatieke verkeer onderhouden, want de brandkast op de Amerikaanse ambassade werd niet geforceerd, doch vak kundig en onbeschadigd geopend. Brand te Voorthuizen Ontslagen brandweer bluste Gistermiddag is te Voorthuizen branud uitgebroken in .le hooiberg van de landbouwer D. Meernink. De brandweer uit Voorthuizen, die des tijds door het gemeentebestuur van Barneveld is ontslagen, omdat zij de nieuwe spuit niet wilde aanvaarden, was spoedig ter plaatse. Het vuur dat oversloeg naar een schuur en een tweede hooiberg, werd door de brandweer, geholpen door particulieren, aangepakt met emmers, teilen en blikken water. De brand weer uit Voorthuizen wist de schuur te behouden. Na ongeveer twintig minuten kwam de brandweer uit Barneveld met een tankwagen. Voorthuizens brandweer rukte met een in, toen Barneveld verscheen.Bar neveld moest zich beperken tot het nathouden van het schuurtje dat door Voorthuizens brandweer gered was. De twee hooibergen gingen verloren; de eigenaar was niet verzekerd. NEDERLAND IN 1958 NAAR BRUSSELSE WERELD TENTOONSTELLING. Na Luxemburg is Nederland een der eerste landen, die officieel zul len deelnemen aan de van half April tot half October 1958 te houden alge. mene wereldtentoonstelling te Brus sel. Koningin bezoekt congres van gebrekkigen H.M. de Koningin heeft Woensdag middag een bezoek gebracht aan het internationale congTes voor lichame lijk gebrekkigen, dat in Scheveningen wordt gehouden. Nadat de Lands vrouwe was ontvangen door de voor zitter van het congres, mr. J. M. Ra- vesloot, en de president van de „In ternational Society for the Welfare of Cripples", dr. Konrad Persson, bood de echtegenote van de secretaris-ge neraal -van de I.S.W.C., mevrouw Wilson, bloemen aan. Koningin Juliana woonde vervol gens een deel van een algemene ver. gadering van het congres bij, waar op dr. Howard A. Rusk, hoogleraar aan de universiteit van New York, een inleiding hield over het onder werp: „Revalidatie, een middel van internationale samenwerking". In aansluiting op het bezoek aan het congres bracht koningin Juliana een bezoek aan het revalidatiecen trum „De Hoogstraat" te Leersum. In de ontvangkamer gaf dr. Miede- ma de koningin een uiteenzetting van de betekenis van het werk op „De Hoogstraat". Daarna werd een rond gang gemaakt door alle afdelingen van het gebouw. Concours hippique te Utrecht Het paardensport-seizoen wordt elk jaar afgesloten met een tweedaags concours-hippique te Utrecht. De derverkopers bakkerijproducten een eerste dag zijn bet voornamelijk de noodtoestand dreigt. De critiek met betrekking tot de soepelheid van cre- dietverlening door de Nederlandse Middenstandsbank die vroeger werd geuit, wordt thans sterk minder. Het zou niet juist zijn, om de midden standsbank een lagere rente te doen berekenen dan andere banken, om dat dan een ongewenst subsidie-ele ment in de credietverlening zou wor den gebracht. Er is een uitgebreide technische herziening van de Winkelsluitingswet op komst. Dan kan ook wórden gelet op de plaatsen ten aanzien waarvan gerechtvaardigde twijfel bestaat of op de juiste wijze van de winkelslui tingsplicht gebruik wordt gemaakt. De vergadering wordt om zes uur gesloten. KOREA-VRIJWILLIGERS OP THUISREIS. Onvoorziene omstandigheden voor behouden vertrekt op 20 September een groep militairen van het Neder lands detachement Verenigde Naties hoofdzakelijk samengesteld uit vrijwilligers die op 6 September 1953 Nederland verlieten uit Ko rea. Het detachement, dat onder commando staat van kapitein H. A. Muller uit Apeldoorn wordt eind Oc tober 1954 in ons land verwacht. Post, bestemd voor deze militai ren, dient op 16 en 23 September, alsmede op 3, 10, en 20 October in Nederland ter post worden bezorgd. landelijke ruiters, die het veld be heersen broederlijk te zamen met de fokkers van onze beste warmbloed- paarden. Het Utrechtse concours is een merkwaardig sport- en fokkerijgebeu- ren. Het wordt gehouden in een gro te stad, doch het ademt een specifiek plattelandskarakter en is dan ook „het"' feest voor duizenden boeren vnl. uit Noord- en Zuid-Holland, uit Utrecht en Gelderland. Doch ook uit andere streken van ons land kan men de werkelijke paardenliefheb bers daar ontmoeten. Er zijn er ve len, die slechts één concours-hippique per jaar bezoeken en dat is dan Utrecht. Ook dit jaar werden te Utrecht de nationale kampioenschappen der lan delijke rijverenigingen, aangesloten bij de Kon. Ned. Federatie, verre den. De beste ruiters en paarden wa ren daartoe naar onze Jaarbeursstad gereisd en wat zij lieten zien was de moeite waard. De landelijke ruiter sport heeft een enorme vlucht ge nomen en het paardenmateriaal, maar ook de verrichtingen van de ruiters, bevinden zich nog in stij gende lijn. De Gelderse ruiters hebben ook nu weer zich van hun beste zijde laten zien. Gelderland is steeds de eeuwen door een paardentand geweest en het is dat ook in deze tijd van motori- satie en mechanisatie van de land bouw nóg. De dressuurproef voor achttallen werd opnieuw gewonnen door de Gorsselse rij vereniging onder leiding van de heer Manger Cats. Dit is sedert 1948 de vierde keer dat deze rijvereniging kampioene van Neder land geworden is. De Hamellandse ruiters uit Geesteren, die het de Gorsselaren steeds zo moeilijk heb ben gemaakt, kwamen ditmaal op de 3e plaats, want de tweede prijs en daarmede het reserve-kampioenschap werd behaald door de nog jonge ver eniging uit de Wieringermeer. Een fraai succes voor het enorm harde werken van deze club. Voor Holland legde de Venneperruiters uit de Haar lemmermeer nog beslag op de 5de prijs. Noord-Holland werd in het kam pioenschap der middelzware dres suur echter le door het succes van de Halfwegse ver. Ritm. de Kruyff, terwijl op de tweede plaats de Alblas- serdamse ver. Beyaert kwam. Individueel was de z.g. veelzijdig- heidsproef de belangrijkste en hier won Groningen door het succes van de bekende ruiter D. J. Mellema op Juweel met op de 3e plaats T. B. Mel lema op Bento. Het res. kampioen schap ging weer naar Gelderland, voor welk gewest C. Schimmel op Sirus als tweede geplaatst werd. In de kampioensklasse voor ind. dressuur ging de Haarlemmermeer der Jan v. Leewen met zijn trouwe Hassan met de eer strijken, op de voet gevolgd door de reeds genoem de D. J. Mellema. Gelderland bezette de beide volgende plaatsen. Van Leeuwen gaf des middags on- Qeiae&te dunaienaieó tiet een tatty vatlen ett o-c-d de lechtei vindt 't maai eig. naai Toen de politierechter van Amsterdam gistermor gen de zaak tegen een Am sterdamse voordrachtskun stenares kreeg te behande len, was zijn hart bij de gedaagde kunstenares, want de oorzaak, die haar voor hem gevoerd had, was ook voor de politie rechter een bron van jaar lijks weerkerende ergernis. In vele steden van Ne derland en zo ook in Amsterdam pleegt de jeugd op Pinksterzaterdag in de zeer, zeer vroege ochtenduren de straat op te trekken, teneinde stad genoten, die nog in diepe rust zijn, op zeer luidruch tige wijze te laten weten, dat de slapers maar lui lakken zijn. De vindingrykiheid der jeugd acht een gewone wek Eartij natuurlijk niet zo ijster geslaagd, want het effect is veel en veel gro ter, wanneer eerst de voor deur van buiten dichtge bonden wordt, voordat mén met een lucifertje tussen de bel het gehele huis in alarm en (naar mate het langer duur, voordat de deur opengemaakt kan worden) in razernij brengt. De kunstenares had het ieder jaar zwaar te verdu ren aan haar deur bezig hoorde, greep ze een nijp tang, teneinde zo ver telde ze gisteren de dra den door te knippen. Voordat ze naar de deiir ging, maakte ze eerst het raam open en riep iets naar beneden zo iets ren. Met prikkeldrarad werd haar huisdeur dicht gebonden en de bel, die het eerste kwartier niet tot stilstand te krijgen was. verjoeg de inspiratie, die dagen peinzen en nachten maanbeschouwingen had den verzameld. Dit jaar wilde de juf frouw deze ellende voor komen en toen ze de kinde van: lieve kindertjes, doe dat toch niet maar met haar woorden arriveerde ook de nijptang beneden en daar een dergelijk in strument meer indruk, dan woorden pleegt te ma ken, en een van ae kinde ren hem op het hoofd kreeg, volgde een politie- aanklacht. De kunstenares, hevig geschrokken, ging op be zoek bij de ouders van het slachtoffertje en vertelde, dat het heus helemaal per ongeluk was gegaan, waar op de ouders de aanklacht wilden intrekken, dat niet meer ging, omdat het ge recht zijn beloop moest hebben. De politierechter kon er helemaal inkomen. Het is walgelijk, dat „lui- lar.k.-n", wist hij gistermor gen te vertellen en het aigryzen in zijn stem, toon de aan, dat hij een man van ervaring was. De juffrouw werd vrij gesproken en de politie rechter sprak naast zyn afschuw ook nog de waar schuwing uit, dat ouders het „luilakken" behoorden te verbieden. Het is voor hem niet te hopen, dat de Am- -teió jeugd zijn adres weet. anders kan de goede politierechter tijdens het Pinksterweekend be ter op vacantie gaan! der leiding van overste le Heux een dressuurnummer weg. dat men enige jaren geleden voor glad onmogelijk had gehouden Dat dit peil bereikt kan worden door gewone boeren zoons' op bedrijfspaarden pleit voor de kwaliteit en de leiding der Ne derlandse landelijke ruitersport. Dat zelfde merkten we ook op aan het einde van het programma, toen de beste springruiters over een zwaar parcours, dat gezien mocht worden, een eveneens uitstekende indruk achterlieten. Het zullen de landelijke ruiters kunnen zijn, die het reservoir kunnen vormen, waaruit men zelfs voor internationale wedstrijden kan gaan putten, nu wij in ons land de bereden wapens daarvoor missen. Interessant was het interprovinciale springconcours, dat al enkele jaren op het programma prijkt en waar aan springruiters uit elke provincie deelnemen en dat als een soort „lan- denwedstrijd" wordt verreden waarbij de toeschouwers intens meeleven. De ze wedstrijd werd gewonnen door de Groningers, gevolgd door Gelder land en op de 3e plaats Limburg. In de dressuurproef (kampioen schap) voor paarden, gereden door amazones, won de Gelderse mej. Top. op de 2e plaats mej. v. Strien uit de Wieringermeer. De parade van de landelijke rui ters met hun wapperende standaar den was als steeds indrukwekkend: ook voor leken een fraai schouwspel. Een en ander begeleid door uitste kend geblazen fanfares van lande lijke trompetters. In de morgenuren hadden keurin gen van uitgezochte fokpaarden van de V.L.N. plaats gevonden en des middags werden al deze kostbare die ren voorgeleid. Jammer, dat een en ander niet belicht werd door een gou den herfstzon, het kleureneffect zou nóg meer tot zijn recht gekomen zijn. Men betreurde het wèl, dat de Noordelijke stamboeken ditmaal geen vertegenwoordigers had ingezonden, maar dit nam toch niet weg, dat de duizenden toeschouwers een duide lijk beeld hebben kunnen krijgen van de kwaliteit van ons paardenmate riaal en van de betekenis, welke de paardenfokkerij thans nog steeds in neemt. De stedeling heeft daarom trent wel eens een geheel verkeerd idee. De heren Hogendoorn uit Utrecht en v. Binsbergen uit Zoelen (Bet.) hadden weer veel succes. Zij zijn met hun materiaal belangrijke steun punten voor de paardenfokkerij. De tuigpaardnummers werden na tuurlijk ook deze eerste dag verre den. Zonder zulke nummers zou ..Utrecht" „Utrecht" niet zijn. Men komt er vóóral voor de tuigpaar- den. De hackneys gaven elkaar kamp en ook de l'andbouwtuigpaarden. Zo werd voor de aangespannen dekhengsten ditmaal te Utrecht het kampioenschap van Nederland ver reden, gewonnen in de afd. Gro ningstype door Neptunus van fa. v. Dijk en v. d. Scheer te Zwolle en Kampereiland en in de afd. Gelders type door Koerier, de zwarte hengst van mevr. Verkerk uit Ingen. Het zou ons te ver voeren alle nummers te bespreken. Zij daarom volstaan met de opmerking, dat het ons goed deed, dat het nummer twee spannen voor boerenwagens dit maal weer flink bezet was en dpt dit helaas niet gezegd kon worden van het z.g. damesnummer.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6