Tien jaar in de Nederlandse energie hoopt zich grootse manifestatie „E 55 Naar betere toestanden op het gebied van huisvesting van gezinnen De taak van iedere emigrant tegenover zijn nieuwe vaderland Pleegde kerkendief inbraken uit 'n onderbewust verlangen? op Per zweefvliegbaan in vogelvlucht over „van oertijd naar ja-knikker" De Kinderbescherming bevestigde in 1953 haar plaats in ons land 18.044 pupillen Nederlandse industrie „schiep" primeur in radar-afweergeschut WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 GEESTELIJKE ONTWIKKELINGSGEBIEDEN Voor- en nadelen van wijkgedachte Bijzondere problemen die directe zorg eisen. De probleipen, die Ons hebben doen besluiten tot de instelling van de Adviescommissie vervolgt de bis schop zijn in het voorafgaande slechts in het algemeen aangeduid. Er zijn vele vraagstukken, die direct of indirect het geestelijk en zedelijk leven van de mens raken. Dit omvat immers het gehele, naar verschillende gezichtspunten te on derscheiden leven. Een aantal bijzondere, met de re cente maatschappelijke ontwikkeling samenhangende problemen, welke aanleiding gaven tot de instelling van bovengenoemde Commissie, wil len Wij thans nader toelichten. Hierbij volgen Wij geen strenge categoriale en daardoor vaak kunst matige indeling, doch geven Wij de voorkjeur aan een uiteenzetting, waarin de sociale verwevenheid van de bestaande vraagstukken tot uit drukking komt, om daardoor het werkelijke leven zo veel mogelijk te benaderen. De maatschappelijke ontwikkelin gen en de daarmede gepaard gaande veranderingen] van het maatschap pelijk bestel spelen zich in grote lij nen af in een tweetal milieu's, het woonmilieu en het werkmilieu. Bei de milieu's scheppen problemen, in nauw verband met het geestelijk le ven van de mens. Wanneer wij niet doorlopend medewerken aan het voorkomen en saneren van misstan den. en aan de sociale, economische en technische vormgeving voor he den en toekomst, dreigen de bedoel de ontwikkelingen het geestelijk le ven schade te berokkenen. WOONMILIEU. 1. Woningvraagstukken. Men kan de ogen niet sluiten voor het feit, dat de ontwikkeling van het woonmilieu zich] in bepaalde opzich ten heeft voltrokken en voltrekt op een wijze en in vormen, die de ver wezenlijking van de bovennatuurlij ke en natuurlijke doeleinden van het huwelijk ernstig bemoeilijken. In de loop van de achter ons lig gende decennia zijn niet alleen in de gTote steden van Ons Bisdom, doch mede ten plattelande, grote aantal len woningen in een dusdanige staat van verval geraakt, dat de daarin gehuisveste gezinnen nauwelijks tot enig gezinsleven kunnen komen. Deze toestand, vóór de laatste we reldoorlog reeds onrustbarend, is thans onder druk van de heersende woningnood nog klemmender gewor den. De omvangrijke groep van ons volk die in deze krotten moet ver blijven, vervult Ons met grote zorg. Met voldoening hebben Wij daarom kennis genomen van de plannen der burgerlijke Overheid om de krotop ruiming te bespoedigen. Voorts speelt in dit verband sa menwoning, die in onze dagen veel vuldig voorkomt, een rol van bete kenis. Vele van onze pas gehuwde gezinnen verkeren daardoor onder zodanige omstandigheden, dat het naleven van Gods wetten hen voor zware en buitengewone offers stelt. Met betrekking tot de pasgebouw de woningen moeten Wij helaas con stateren, dat de vooral in de na-oor- logse jaren veel gehoorde klacht: „Zij zijn te klein om een volwaardig gezinsleven mogelijk te maken", ze ker niet van elke grond is ontbloot. Wij ontveinzen Ons geenszins, dat de na-oorlogse economische moei lijkheden van ons Vaderland de bouw van kleine woningen tot op zekere hoogte noodzakelijk hebben gemaakt, doch men vraagt zich soms af ,of er wel altijd en overal vol doende begrip heeft bestaan voor de eisen welke het gezonde gezinsleven aan de woning stelt. Ook rijst de vraag of het karakter van vele massale woningcomplexen veelal geen ernstige afbreuk doet aan het zelfstandig karakter van de menselijke persoonlijkheid en het gezin. Wij achten het in dit verband On ze onvervreemdbare taak om via Onze daartoe opgerichte organen en instituten krachtig stimulerend op te treden teneinde betere toe standen op het gebied van de huis vesting tot stand te brengen. Onze organen en instituten zullen een dusdanige invloed behoren uit te oefenen, dat het streven naar een sociaal verantwoord woningbeleid om de gezinnen al naar hun grootte en plaats in de samenleving in staat te stellen volgens de natuurlijke ze- dewetten te leven, daarvan de grond slag zal gaan vormen. Wij wijzen in dit verband zeer speciaal op de grootse taak en de grote verantwoordelijkheid, die op de katholieke woningbouwverenigin gen rusten, aangezien zij in zeer be langrijke mate daadwerkelijk kun nen bijdragen tot het bouwen van goede woningen. Wij venvachten dan ook nu de Nederlandse woningvoorraad tot het jaar 1980 met niet minder dan 1.150.000 woningen of bijna de helft van de huidige woningvoorraad zal worden uitgebreid dat de katho lieke woningbouwverenigingen in de toekomst steeds meer van de wette lijke mogelijkheden gebruik zullen maken en hun activiteiten op een zo hoog mogelijk peil zullen ontplooien. 2. Stedebouwkundige vraagstukken. Onze taak strekt zich verder uit. Wij moeten namelijk direct wijzen op de samenhang van de vormge ving van het Christelijk levensbegin sel in de woning en in het grotere geheel de buurt, wijk of stad waarin die woning haar plaats vindt. Want de functie van het gezin vindt in de praktijk zijn uitdrukking niet alleen in de woning. Zij is onverbrekelijk verbonden met de vormgeving van het grotere geheel, omdat het gezin niet als zelf standige geïsoleerde eenheid mag worden beschouwd doch moet wor den gezien als opbouwend onderdeel van een groter geheel. Wij zagen dan ook als een verheu gend verschijnsel dat in 1946 in ons' land de wijkgedachte haar intrede deed. Sedertdien is zij van grote in vloed geworden bij het ontwerpen van stedebouwkundige plannen. De wijkgedachte beoogt de grote stad in organische eenheden te ge leden en daarin een samenleven van verschillende maatschappelijke la gen zoveel mogelijk te verwezenlij ken. De ideale wijk moet niet alleen een leefgemeenschap zijn, doch bo vendien een gemeenschap waarin de verschillende standen harmonisch samenleven. Zo beschouwd streeft wijkgedachte feitelijk hetzelfde ma als de parochie, hoewel op een ander niveau. Hoezeer Wij deze wijkgedachte op zich zelf toejuichen, toch zijn Wij in dit opzicht niet zonder zorgen. Wij bespeuren immers soms duidelijk uitgesproken, soms latent aanwezig, de tendenz naar een gemeenschaps voorziening op zuiver burgerlijk en sociaal vlak, waarbij het vasthouden aan afzonderlijke en eigen vormen op basis van levensbeschouwing en confessie als een sta-in-de-weg wordt beschouwd. Wij vrezen, dat een radicale door voering van deze wijkgedachte niet slechts naar haar technisch-mate- riële zijde, doch ook naar haar so ciaal-geestelijke aard een afbraak van de parochiegemeenschap en een nivellering van het geestelijk leven zal betekenen, wanneer wij niet in staat zullen zijn het christelijk le vensbeginsel en de sociaal-organisa torische opbouw van onze zielzorg in de wijkgedachte door te voeren. De noodzaak van dit laatste klemt te meer, omdat, naar Wij constate ren, soms voorzieningen worden ge troffen welke er toe leiden de wijk- vorming zó in te richten, dat voor een belangrijk deel de functie van de ouders feitelijk wordt overgedra gen aan de gemeenschap. Dit gaat de grenzen der natuurwet te buiten, en schept voor de ouders, die door God volledig verantwoordelijk zijn ge steld voor de opvoeding van hun kinderen, een toestand, waardoor zij in hun taak ernstig worden belem merd. Wij kunnen begrijpen dat op grond van de boven gesignaleerde gevaren de katholieken soms huiverig zijn geweest om aan de wijkactiviteiten deel te nemen. Wij zijn echter van mening dat zij zich hieraan geenszins behoeven te onttrekken, mits de deelname aan de activiteiten kan geschieden op ba sis van een federatieve samenwer king met de andere bevolkingsgroe pen. Daardoor toch zullen enerzijds de principiële grondslagen van onze katholieke gemeenschapsleer volle dig tot hun recht kunnen komen en anderzijds een vruchtbare samen werking met allen, die het welzijn van de bewoners van onze grote ste den ter harte gaat, tot stand kunnen komen of worden versterkt. HET PRINSENHOF 25.000ste BEZOEKER. Op de Oude Kunst- en Antiek beurs in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft, is gisteravond de 25.000e bezoeker genoteerd. Het was mevrouw K. Rothbarth uit Aer- denhout. Haar werd als aandenken een oude zilveren Zeeuwse daalder aangeboden, die als broche kan die nen. Een bijzonderheid is, dat mevrouw Rothbarth, die voor de vijfde maal de beurs bezocht, een Zeeuwse is, zodat zij het geschenk bijzonder op prijs stelde. CAFé DOOR BRAND VERNIELD. Gisternacht omstreeks 1 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebro ken in het woonhuis annex café van de heer J. v. d. Kuil aan de Blanken burg te Haaksbergen. De brandweer was spoedig ter plaatse doch moest zich beperken tot het behoud van de belendende percelen. Een gedeelte van de inboedel kon gered worden daar de bewoners nog niet ter ruste waren. De café-inventaris is echter," teza men met het gehele perceel, ver brand. Verzekering dekt de schade. Int. Kath. migratiecongres Benauwende toestand in |apan De algemene bijeenkomst op de tweede dag van het Internationaal Katholiek Migratiecongres 1954 op kasteel Bouvigne werd onder meer bijgewoond door de bisschop-coad jutor mgr. dr. A. M. J. H. Hanssen, vertegenwoordiger van het Neder lands episcopaat, de ambassadeur van Australië, de heer Alfred Stirling, de ambassadeur van Japan, de heer Sue- masa Okamoto en de hoge commissa ris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart. De Japanse ambassadeur in ons land hield een beschouwing over be- volkings- en emigratieproblemen in Japan. Hij zei, dat Japan op het ogen blik opnieuw aangewezen is op een Eerste schrede op pad naar normaal bezoek gezet „Een buitengewone nare zaak", zei de president van de Almeloze meer voudige strafkamer, gistermiddag en de van 19 diefstallen verdachte 36-ja- rige koopman uit Emmen gaf het toe. „Ik schaam me er dan ook zo over. Veel liever had ik andeer inbraken op mijn geweten". Veertien van die negentien inbraken waren gepleegd tussen 19 Mei en 10 Juli van dit jaar in kerken. In Enschede, Haaksbergen, Harden. berg, Oldenzaal, Vriezenveen, Zwolle, Bentelo, Schalkhaar, Apeldoorn, Ur- selo, Haarlo, Mekkum hebben kerken „bezoek" gehad van de Emmer koop man. De opbrengsten waren over het al- Rotterdam bundelt krachten tezamen „Het Nederlandse volk is zieh niet altijd bewust van zijn potentieel. In de regel wordt dit pas goed in moeilijke tijden. Nu de oorlog bijna tien jaar voorbij is wil de E55, uitvoeriger aangeduid als „De manifestatie van Ne derlandse energie", in een grootse dynamische tentoonstelling, die van 18 Mei tot 3 September te Rotterdam wordt gehouden, zoveel mogelijk alle facetten laten zien, waaruit de welvaart is opgebouwd. De E55 wil de bete kenis tonen van het wetenschappelijk speurwerk, het onderwijs, de vakop leiding en voorlichting op velerlei terrein, de nieuwe mogelijkheden en perspectieven, welke voor Nederland worden geopend". Aldus ir. J. W. Ernste, de algemeen voorzitter van de raad van advies in een gistermiddag gehouden persconferentie. Alle facetten der welvaart getoond Het geheel van E55 wordt gegroe peerd in de omgeving van het mu seum Boymans, het scheepvaartinsti tuut, het nieuwe ziekenhuis in aan bouw, de Maastunnel, de nieuwe Maas en de gebouwen links en rechts van de Parklaan. De tentoonstelling is onderverdeeld in verschillende logisch op elkaar afgestemde sferen, die samen het beeld geven van tien jaar herstel van Nederland, van tien jaar Nederlandse energie. Dwars door de expositie heen loopt de Westzeedijk. Beide delen van de tentoonstelling worden verbonden door een zweefkabel van ongeveer een km. lengte en 'n hoogte van 12 M. De hoofdingang zal te vinden zijn naast het museum Boymans. Door echte mijngang. Het entréepaviljoen wordt inge richt door de regering. Na een flits in de tyd gaan we terug naar de oer tijd van de wereld en van ons land, naar 'het carboontijdperk. De geza menlijke Limburgse mijnen stellen in staat door een echte mijngang naar het paviljoen van de delfstoffen te gaan, waar men Nederlands bodem schatten vindt. Vandaar naar het land der chemie. In het electriciteitspaviljoen krijgt men een voledig beeld van de elec- triciteitssituatie in Nederland, waar bij de kernreactie niet is vergeten. In aansluiting aan dit paviljoen bren gen de spoorwegen de electrificatie van ons spoorwegnet in beeld. De spoorwegen komen trouwens nog met een groot paviljoen en met buitenin zendingen. Tevoren heeft men dan al het on zichtbare verkeer kunnen zien, n.l. vele vormen van tele-communicatie, onder leiding van de P.T.T. Ja-knikker en boortoren. Hierbij sluit aan het luchtverkeer, de K.L.M., Schiphol, de vliegtuigin dustrie, de Rijksluchtvaartdienst en de jeugdluchtvaart. Op de buitenterreinen in deze sfeer zal veel te zien zijn op het ge bied van verkeer, electro-techniek. Er komt ook zwaar materiaal van de delfstof winning, een z.g. ja-knikker van de olievelden bij Schoonebeek en 'n bootoren van de Ned. Zoutindus- trie. Via een brug, waarop de drinkwa terleiding wordt tentoongesteld, bereikt men de afdeling haven-, Rijn en zeevaart, waarna Amsterdam en Rotterdam voor inzendingen zorgen, evenals op het gebied van de scheeps bouw. Dan is er nog rijkswaterstaat en komen de grote baggerbedrijven met inzendingen. Het rampherstel zal er te zien zijn Verwachting en herstel. Via de metallurgie van de hoog ovens komen we bij de metaalnij verheid in de ruimste zin, n.l. in het Ahoygebouw. Hier werken ook vak- en bedrijfsseholen. De groep bouwen en wonen in het tweede deel van de Ahoyhal sluit daarbij aan. Zo komt de bezoeker aan het nationale pavil joen, dat als tendenz heeft: tien jaar energie in een democratisch, door Oranje geregeerd land Rond het na tionale paviljoen kómt het elf pro- vinciënplein: de verwoeste bruggen, de 'baily-noodbruggen en het herstel, ook van steden en dorpen. Aan de overkant, in het park dus, komen de akker- en weidebouw en de veeteelt. De energie van de boerenfamilie wórdt als het ware zichtbaar ge maakt in de zuivelproducten, in vlees, eieren e:iz., alsmede in de afzet daar van. Als tegenstelling tot de moderne boederij komt er een z.g. lös hoes uit Twenthe. De afdelingen tuinbouw en visserij sluiten hierbij aan. Park vol verrassingen. In het park vindt men verder de voedselindustrie, de industriële vorm geving, de papier- en de grafische in dustrie een paviljoen, gewijd aan de mode en het sieraad. In de omgeving van de Maas komen de afdelingen bankwezen, export groothandel en internationale contacten. Öp ver schillende plaatsen worden kunstnij verheid, t.n.o., reclame, verpakking en onderwijs ingegroepeerd. De organisatoren willen deze ten toonstelling eerder roemen een mani festatie. Men zal er niet verveeld langs en door lopen Men wil er een energie-feest van maken. Op het ge bied van ontspanning is er veel in voorbereiding maar dit moet een ver rassing blijven. Alleen dit, men heeft ook plannen voor een aantrekkelijk centrum, dat de naam „In de Lucht- hof" heeft gekregen. Voor de binnen- en buitenlandse pers komen er perskamers, waar het nieuws per telefoon en telex door gegeven kan worden. Het werk van de gezinsvoogdij gaat een steeds belangrijker plaats inne men in het geheel van de kinderbe scherming. In 1953 bedroeg het aan tal van de civiel- en strafrechtelijk onder toezicht gestelden 18.044. In 1949 was dit aantal 15.196. Op 1 Fe bruari van dit jaar werden van de 18.044 pupillen er 13.346 (74 pet.) in eigen gezin verpleegd, 1.046 ,5,8 pet.) in een ander gezin en 3.652 (20,2 pet.) in een inrichting. Het totaal aantal voogdijpupillen is iets teruggelopen vergeleken bij 1952: Het daalde van 20.330 tot 20.199. Deze kinderen staan onder de voogdij van 263 instellingen. Dit wordt meegedeeld in het jaar verslag over 1953 van de Nationale Federatie „de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming" cn van het Na tionaal Bureau voor kinderbescher ming. Met de minister van Justitie werd overeenstemming bereikt over de subsidiëring van het nationaal bureau voor de jaren 1953, '54 en '55; er wordt jaarlijks een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar gesteld. Ieder jaar 1 millloen. Voor de uitgaven van de federatie zelf wordt geen subsidie verleend, daarom moet elk jaar een belangrijk bedrag elders worden gevonden. Me de met hulp van het Nederlandse co mité voor kinderpostzegels hoopt het bestuur daarin te zullen slagen. Uit de opbrengst van de kinderpostzegel actie 1953 kan een bedrag van 1 mil- lioen gulden ten goede komen aan de gezamenlijke kinderbescherming. gemeen vrij gering, hoogstens 50. Maar de schade door het forceren van ramen, sloten en collectebussen was veel hoger. De Enschedese Hervorm de gemeente sohatte haar op drie tot vierhonderd gulden. Ontvanger der directe belastingen. De officier had vijf gevallen ten laste gelegd: drie inbraken in kerken te Enschede, Haaksbergen en Olden zaal. een inbraak in de Cooperative Landbouwersbank te Barchem en een inbraak bij een particulier in En schede. Hij eiste tegen verdachte 3 jaar met aftrek, afgifte van het in beslag genomene en vernietiging van de in brekerswerktuigen. In zijn requisi- tor memoreerde de officier het einde van deze drie inbraken. P. werd ge snapt, toen hij zich toegang had ver schaft tot het huis van de Hengelose ontvanger der directe belastingen. Hij wilde de slag van zijn leven slaan: bij de ontvanger, de heer B., de sleu tel van de kluis van het belasting kantoor meenemen en dan de kluis leeghalen. De ontvanger hoorde ech ter gerucht in zijn huis en viel P. aan. De man kon, dank zij het dap per Optreden van de ontvanger aan de politie worden overgeleverd. Eerder spijt dan haat. Wat was de oorzaak van dit veel vuldige inbreken in kerken? Zeker geen haat tegen enige godsdienst, zei de verdediger met nadruk. P. is onge doopt maar hij heeft meermalen zijn spijt hierover uitgesproken. Juist om dit raadsel te ontsluieren drong de raadsman op een psychiatrisch rap port aan. De oorzaak tot de inbraken in het algemeen was duidelijker. P. was werkloos geweest en hij had met veel moeite een agentuur bemachtigd. De zaken schenen echter niet goed te gaan, want de man overnachtte vaak ergens in de buitenlucht en zijn vrouw leefde van de „buit" die de inbraken opleverden. De rechtbank doet over 14 dagen uitspraak. FOTOPRIJSVRAAG IN TILBURG. De gemeente Tilburg heeft een fo- toprijsvraag uitgeschreven met als opgave het maken van foto's van Til- burgse gebouwen, plekjes of gebeur tenissen. Er is een hoofdprijs van 100.beschikbaar gesteld en ver der nog verscheidene andere kleinere geldprijzen. De inzendingen moeten 1 Decem ber binnen zijn. Daarna volgt de prijsuitreiking op het raadhuis, waar aan een tentoonstelling van het inge zonden materiaal is verbonden. zelfde gebied als het bijna 100 jaar geleden bezat, toen het zijn deuren voor de weigeld opende. Elk jaar be reiken in Japan 6 a 700.000 jonge- mensen de leeftijd, waarop zij aan het arbeidsproces gaan deelnemen en werkgelegenheid moeten vinden. Drie millioen Japanners repatrieerden na de oorlog nadat zij hadden verloren hetgeen zij in tientallen jaren werk zaamheid hadden verdiend. Daarom, aldus de ambassadeur, moet Japan trachten, de emigratie zo veel moge lijk te bevorderen. Taak van katholieken. Vervolgens behandelde de heer G. W. Kampschöer, voorzitter van de Katholieke Centrale emigratie stich ting in Nederland, de taak van de Ka tholieken in de emigratielanden. Het uiteindelijke doel, dat de Ka tholieken met die taak in de emigra tielanden willen bereiken, noemde hij: met vereende Katholieke krachts inspanning er naar te streven bij de toekomstige emigrant tot ontwikke ling, te brengen een gesteldheid, ken nis en bekwaamheid en hem hulp te verschaffen in welke vorm ook opdat een positieve integratie, zowel godsdienstig, sociaal en economisch, in het nieuwe vaderland redelijker wijze mogelijk zal zyn. Het verdere program. Des avonds werden de congressis ten door de Nederlandse regering ontvangen in het museum Boymans te Rotterdam. Dinsdag en Woensdag komen de acht werkgroepen op Bouvigne bij een. Dan worden behandeld: de ver houding der Katholieke migratie-or ganisaties tot de Kerk en tot de Staat, zowel uit nationaal als uit in ternationaal gezichspunt: voorlich ting, selectie en voorbereiding van emigranten; transport, ontvangst, plaatsing en integratie der emigran ten; de overzeese emigratie van vluchtelingen; intra-Europese migra tie; de financiering van de internatio nale migratie ;documentatie en re search; de migratie in het licht van de Katholieke beginselen. Pauselijk woord. In een schrijven aan de aartsbis schop van Utrecht, Johannes kardi naal de Jong, ere-voorzitter van het Internationaal Katholiek migratie- congres 1954, dat in Breda wordt ge houden, heeft Paus Pius de twaalfde verklaard, dat functionarissen, die betrokken zijn bij migratie, „de waar digheid en rechten van de mens en het gezin" dienen te eerbiedigen, „zo dat het gezin verenigd kan blijven om een nieuw thuis te bouwen en te vreden en op een manier die God be haagt, te leven". Minister Beel in permanente lintjesregen Museum voor ridderorde Met een korte toespraak heeft de minister van Binnenlandse Zaken. dr. L. J. M. Beel gistermiddag in Den Haag het museum voor de Neder landse Ridderorden officieel geopend. In dit museum, dat tot stand is geko men in samenwerking tussen de ko ninklijke vereniging van leden der Nederlandse ridderorden en de kan selarij der Nederlande orden, is een bijzondere verzameling ridderorden bijeengebracht. Tentoongesteld zijn o.a. vele ridderorden uit de laatste 150 jaren, huisorden uit de middel eeuwen en militaire orden voor bij zondere verdiensten. Het museum be slaat twee ineenlopende vertrekken van het gebouw van de kanselarij aan de Javastraat 50 in Den Haag. Slechts een deel van de verzameling heeft men hier kunnen tentoonstellen in vier vitrines. In enkele kasten wor den ere-sabels, uniforme en andere stukken bewaard, waaronder decora ties van een generaal van het voor malige Koninklijke Nederlands-Indi sche leger. Tegelijk zoeker en volger Vol-automatisch Op uitnodiging van de Nederland regering hebben circa 100 militaire en burgerlijke autoriteiten van de NAVO een bezoek gebracht aan Hen gelo, om een demonstratie van een nieuwe, vol-automatische radar-vuur leidingsinstallatie, bestemd voor het leiden van het vuur van luchtdoel geschut bij te woyen. De nieuwe in stallatie is een primeur van de N.V. Hollandse Signaalapparaten in Hen gelo. Het toestel bezit twee antennes; de ene spoort het vliegtuig automa tisch op en zodra het toestel op het scherm zichtbaar is, schakelt men over op het volgapparaat, met be- ulp waarvan het toestel verder auto matisch gevolgd wordt. In het toestel bevindt zich een richtblok, waarin de snelheidscomponenten van het doel berekend worden uit de veranderin gen der positie-coördinatie. Twee-mans-bediening. Het rekentoestel berekent uit de door de radar bepaalde positie-coör dinatie van het doel het toekomstige trefpunt. Tevens houdt dit toestel re kening met de invloeden van wind, met variaties in de luchtgesteldheid en met wijzigingen der aanvankelijke snelheid van de projectielen. Het ge schut volgt een en ander eveneens geheel automatisch, Slechts twee mi litairen behoeven de gehele installa tie te bedienen. Licht en handig. Enkele vooraanstaande militairen gaven als hun voorlopige mening te kennen, dat Nederland met deze nieu we installatie op andere landen vóór is. De combinatie van een zoek- en volg-inrichting in één installatie, als mede het gemakkelijk overschakelen van het automatische op het niet- automatische, betekent een belang rijk winstpunt. Het totale gewicht van de installatie bedraagt circa 60 pet. minder dan dat van voorgaande toestellen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6