Onderhandelingen over nieuwe loonronde zijn vastgelopen Werkgevers stellen 5% voor; werknemers wensen meer Minister, mag ik 'n kopje koffie? Politieke en sociale problemen remmen goede bevolkingsspreiding K.L.M.-lijntoestel verloor gisteren tijdens de start een landingswiel sterling MAANDAG 13 SLRi'iïMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De besprekingen over een nieuwe loonsverhoging in de Stichting van de Arbeid zijn Zaterdagmiddag vast gelopen. De vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn uit elkander gegaan zonder dat overeenstemming werd bereikt. Van werkgeverszijde bleek men bereid terstond mede te werken aan de totstandkoming van een vergun ning tot verhoging van de rechtens geldende lonen met maximaal 5%. De vertegenwoordigers van de drie werknemersvakcentralen hebben dit voorstel als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Zij wensen een ho ger percentage. Basering op de SER nota Na afloop van de vergadering wel ke Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage 'door de Stichting van de Arbeid is Aetherklanken TELEVISIE-PROGAMMA. VARA: 20.15 Act. 20.30 Viool en piano. 20.45 Pauze. 20.50 „Het oude huis", T.y. spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. T.00 -24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VP j RO: 7.50 Dagopening. AVRO. 3-00 j ons inziens minimaal. Het is name- gehouden, hebben de centrale werk geversorganisaties medegedeeld, dat zij zich by de besprekingen even als trouwens de werknemersverte- tenwoordigers gesteld hebben op e basis van de loonnota welke de Sociaal Economische Raad onlangs heeft gepubliceerd. Daarmee rekening houdend ver klaarden de werkgevers zich bereid mee te werken aan een vergunning tot loonsverhoging met maximaal 5%. Dit wil met andere woorden zeggen, dat de loonsverhoging in het bedrijfstaksgewijze overleg moet worden gerealiseerd. By de bepaling van hun standpunt hebben de centrale werkgeversorga nisaties rekening gehouden met de mogelijkheid, dat wellicht in de toe komst aanvullende loonmaatregelen moeten worden verwacht in verband met een verdere huurverhoging. De toepassing van de bovenbedoel de vergunning zou echter volgens de werkgevers niet behoeven te wach ten tot het tydstip waarop deze huur verhoging zal worden ingevoerd. Tijdens de besprekingen kon vol gens het werkgeverscommuniqué een zekere toenadering worden vastge steld, doch het bleek niet mogelijk tot volledige overeenstemming te ge raken. 71/» - 8 pet. gevraagd In een vraaggesprek naar aanlei ding van het op het werkgeversvoor- stel van 5 percent gestrande loonbe- raad Zaterdag in de Stichting van de Arbeid, heeft de verbondsvoorzitter der KAB, de heer J. A. Middelhuis, Zondag gezegd: „Het maximale aan bod van 5 percent loonsverhoging is Wanneer de vakcentralen straks hun voorstellen zullen voorleggen, hetzij alsnog bij de werkgevers, of anders bij de regering, kunnen rzij vragen om een verplichte, of een ver gunde loonronde, ofwel om een loon ronde, welke deels verplicht en deels vergund is. Wanneer de keuze even-, wel op een vergunning zou vallen, zouden de werknemers zeker een loonsverhoging eisen, die het cijfer van 5 percent te boven gaat. Om trent de precieze eisen kon de heer Middelhuis nog niets mededelen, aan gezien deze moeten worden opge steld in de daartoe bevoegde instan ties van de organisatie. Het is opmerkelijk, dat de drie cen trale werknemersorganisaties bij ontstentenis van een Raad van Vak centralen in grote mate bleken overeen te stemmen omtrent het cij fer van een haars inzien rede lijke loonsverhoging. Tussen NW en de confessionele organisaties heeft geen enkele overleg plaats gehad, terwijl KAB en CNV hier over slechts in beperkte mate met elkan der van gedachten hebben gewisseld. CNV-STANDPUNT. Ook het C.N.V. heeft een commu niqué gepubliceerd over de gang van zaken. Het C.N.V.-bestuur constateert met teleurstelling, dat het in twee ver gaderingen van de Stichting van de Arbeid (op 2 en 11 September) niet mogelijk is gebleken overeenstem ming te bereiken over wat thans als „een voldoend aandeel" moet wor den beschouwd. Het percentage, dat de werkge vers thans voorstellen, is voor de Chr Vakbeweging niet aanvaardbaar. Zij is van mening, dat 's lands economi sche toestand een grotere verhoging, bijvoorbeeld van 7 mogelijk en wenselijk maakt. dat er steeds onregelmatigheden bij legerleveranties plaatsvin den een doorn, die ieder rechtgeaard mens zou voelen heeftt 't Directoraat legerleveranties landdmacht een manhaftige poging aan gewend om dit puntige voorwerp uit 's Ministers gezichtsorgaan te verwijderen en is daartoe met een vervaarlijke order uit de bus ge komen, die het wel eens al te sappige leven van de militairen, die met legerleveranties belast zijn, met een slag tot een dorre, trooste loze woestijn gedegradeerd heeft. Het Directoraat heeft met ronde woorden gezegd, dat de militai ren, die in een bedrijf pogingen aan het plegen zijn om het leger van alles te voorzien, wat voor de veiligheid van het land en het welzijn van de militair nodig is, niets meer mogen gebruiken om de onder handelingen gesmeerd te laten lopen. En als een werker er niet buiten kan, wie dus tijdens het zaken doen genoodzaakt is een maaltijd of een drankje te accepteren, moet zich onmiddellijk naar zijn ohef spoeden om deze buitenspo righeid op te biechten. Als hij in een cantine of een dergelijke instelling beland is, moet hij zijn veteringen betalen, en zo meent het Directoraat, dat het al 't mogelijke gedaan heeft om ieder begin van omkoperij in de kiem te smoren. Nu, daarin kon het Directoraat wel eens gelijk hebben, maar wel licht is met de dreigende corruptie ook de mogelijkheid van zaken doen in de kiem gesmoord, want het kan toch moeilijk de gang van zaken vlotter doen verlopen, wanneer een rijkscontroleur een kopje koffie krijgt aangeboden en dit aanbod beantwoord met het verzoek of hij even naar het Directoraat mag bellen, teneinde daar te vragen of hy dit opwekkend vocht mag cansumeren. Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Klein koor: 9.30 Voor -de huis vrouw. 9.15 Waterstanden. 9.40 Gram, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Mej. C. A. Eyken„Chr. Fry en zijn werken". 11.30 Voor de zieken; 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.40. Pianoduo. 13.04 Nws. 13.15 Me ded. en gram. 13.30 Musette-ork. 14.00 „Wij ontdekken Amerika!", caus. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Omr. ork. 15.40 „Herzl, de mo derne Profeet der Joden", klankb. 15.55 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Mandoline-ork. 17.30 Rep. en gram. 17.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.25 Idem. 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. E. J. Slijpers: „De toekomst van de mens". 19.00 Lichte muz. 19.25 „Paris vous parle". 19.30 Pianoreci tal. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.40 „Koers West", hoorsp. 21.25 Gevar. progr. 22.10 Orgelspel. 22.25 Radio Philharm. ork. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New. York calling. 23.20 Lichte muz. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Amus. ork. en solist. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Mil. ork. 13.50 Gram. 14.00 Kamerork. en soliste. 14.40 Gram. 15.00 Metropole ork. 15.30 „Ben je zestig". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Pater J. M. Wempe O.F.M.: Rijksdelen Overzee: Pastoor in West Nieuw Guinea. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 „Leontientje", hoorsp. (In de pauze Gram.). 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Schaakolympiade. 23.20 24.00 Gram. lijk minder, dan wij als vakcentrales van werknemers op dit ogenblik had den mogen verwachten." Een over eenstemming tussen werkgevers en werknemers lijkt voorlopig uiterma te twijfelachtig, aangezien de drie vakcentralen op grondslag van de zelfde SER-nota waarvan de georga niseerde ondernemers uitgaan, tot een slotsom komen van 7,5 tot 8 per cent. Al zijn de werknemers wel in hun berekening tot een percentage geko men, zij hebben dit evenwel nog niet als eis gesteld. Zij hebben dit al dus de heer Middelhuis nog niet willen doen om de besprekingen niet moeilyker te maken, dan zij reeds waren. Gezien de vele jaren, waarin de centrale organisaties van werk gevers en werknemers gezamenlijk mede leiding hebben gegeven aan de ontwikkeling van de loonpolitiek in Nederland, is het, volgens de ver bondsvoorzitter, te betreuren, dat men thans in zoveel gunstiger om standigheden niet tot overeen stemming kan komen. Op de vraag, wat er thans verder te gebeuren staat, antwoordde de heer Middelhuis: „Allereerst zullen de drie werknemers-vakcentralen zich in eigen kring nader beraden. De KAB zal dit althans zeker doen. De vraag, waarvoor men zich in werknemerskring gesteld ziet, is niet slechts: wat moet er nu gebeuren? maar tevens: heeft het nog wel zin om op deze wijze voort te gaan? Al- lerwege ziet men immers dit is ook vastgesteld in de SER-nota een neiging om af te wijken van de rech tens geldende lonen. Het blijkt in het centrale overleg veel moeilijker te zijn om tot concrete besluiten te komen, dan in het bedrijfstaksgewij ze beraad. Bij de tegenwoordige loonpolitiek heeft nog altijd de regering de laat ste beslissing in handen. „Het is dus wel waarschijnlijk te achten" aldus de heer Middelhuis „dat de drie vak centralen overwegen om zich thans tot de regering te wenden. Daar zul len de werknemers het standpunt moeten kenbaar maken, dat de ar beiders recht hebben op een even redig aandeel in de stijging van het nationale inkomen. Internationaal Kath. Migratiecongres te Breda Overbevolking en vluchtelingen Meer dan 300 experts in migratie zaken uit schier alle delen van de we reld waren bijeen bij de opening van het internationale katholieke congres voor migTatievraagstukken, dat gis teren te Breda begonnen is en tot Donderdag zal duren. Er waren niet alleen vooraanstaande wereldlijke autoriteiten bij aanwezig zoals de Commissaris voor Internationale vluchtelingenzaken mr. van Henven Goedhart en de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhof, ook het Va- ticaan had zijn vertegenwoordiger ge zonden in de persoon van de Nuntius te Brussel, mgr. E. Forni. Mgr. Hans- sen vertegenwoordigde het Neder landse episcopaat, mgr. O'Donnell het Australische en mgr. Coderrct het Canadese episcopaat. Nadat de bisschop van Breda, mgr. J. W. M. Baeten, in de kapel van kas teel Bouvigne de plechtige H. Mis had opgedragen, hoorden de congres sisten een brief van het pauselijke staatssecretriaat. Bij gelegenheid van dit congres wil de H. Vader nogmaals benadrukken hoezeer de Kerk belang heeft by de oplossing van de vraag stukken van overbevolking en vluchl telingen. Reeds in 1941 heeft de Paus erop gewezen, dat het gezin recht heeft op levensruimte. In de na-oor- logse jaren heeft Hij herhaaldelijk op het geweten van de Katholieken en van andersdenkenden een beroep gedaan om de problemen tot een goe- de oplossing te brengen. Namens de kardinaal en de andere bisschoppen van Nederland uittte vervolgens mgr. J. M. J. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, zijn grote waardering voor dit con gres. iDt congres moet er toe bij dragen, aldus mgr. Hanssen, dat de wegen der migratie worden verbeterd. 2x3 normen. De belangstelling der Nederlandse regering kwam tot uitdrukking in de aanwezigheid van Minister Suurhof. Hij noemde de emigratie na het hu welijk de belangrijkste stap in 's mensen leven. Hij had grote waar- j dering voor de particuliere organisa ties, die de voorbereidingen der emi granten verzorgen. Mgr. Ed. Swanstrom uit New York, die directeur is van de Hulp actie der Catholic Welfare Conferen ce in de Ver. Staten en door zijn or ganisatie reeds 150.000 mensen op nieuw een plaats in de wereld heeft gegeven, noemde in zijn toespraak de taak van de Katholieken jegens de migratie „actieve caritas". Spreker noemde de volgende zede lijke normen die bij de emigratie vooral in acht moeten worden geno men: 1. beoordeling of de godsdienstige band bij de gevestigde immigranten bewaard is gebleven; 2. of ook de gezinsband in orde gebleven is; 3. culturele integratie van de im migrant in zijn nieuwe vaderland. Inter-Europese migratie. In de namiddag sprak de directeur van het intergouvernementele comi té voor Europese migratie, mr. Hugh Gibson, die erop wees, dat de im migratie van uit Europa niet slechts ten voordele is van het economische en sociale leven der overbevolkte landen, maar ook van die gebieden ter wereld, die nog goede mensen voor hun nationale ontwikkeling kunnen gebruiken. En bovendien is zij van groot belang voor de emi- de migratie gaan interesseren, juist omdat zeer vele emigranten katholiek zijn. Frankrijk zou een groot deel hiervan kunnen opnemen. Maar dit geeft politieke moeilijkheden. Zon der bezwaren zou dit wel kunnen ge schieden in de Ver. Staten, in Zuid- Amerika en in Oceanië. Als voorbeel den noemde prof. Zeegers, dal Australië gemakkelijk per jaar 100.000 immigranten zou kunnen op nemen, evenals Canada. Drie middelen. Maar er doet zich een grote rem voor op de stroom van emigranten door politieke oorzaken. Ten eerste de vakbonden vrezen een economi sche crisis. Ten tweede de ontvan gende landen hebben speciale ver langens ten aanzien van de nieuw komers. Hierdoor achtte prof. Zee gers de kans op uitgebreider emigra tie naar de Ver. Staten niet zeer groot. Verder zijn er moeilijkheden in andere landen ten aanzien van discriminatie, al geldt deze factor niet zo voor Nederland. De oplossing voor Europa is gemakkelijker dan voor Zuid-Amerika. In welke richting moet nu de oplossing worden gezocht, granten zelf. Eind September zovroeg prof. Zeegers. verklaarde hij zal onze organisa tie de 250.000 emigrant op weg heb ben geholpen. Prof. Zeegers meende, dat voor op lossing van overbevolking twee op lossingen mogelyk zijn, ofwel eco nomische heroriëntatie of de emigra tie. Daarom zullen de Katholieken in Vooreerst door een gedurfde ont wikkeling van de economische struc. tuur in de overbevolkte streken zelf, een verandering van landbouwbeleid en industrialisatie. Vervolgens door een interne Euro pese migratie. Ten derde door gebruik te maken van de bestaande emigratie-mogelijk- de komende jaren zich sterker voor heden naar overzeese gebieden. Tegenslag blijft voortduren Na half uur geslaagde noodlanding op Schiphol ,Wilt U even de piloot waarschuwen? Hy heeft een wiel verloren, ik zag het juist wegrollen", deelde een der passagiers van het KLM-lijntoestel op Londen, de „Vincent van Gogh" gistermiddag te kwart voor drie de ste wardess mee, toen het vliegtuig juist boven Schiphol opgestegen was. Practisch te zelfder tijd loeiden over Schiphol de sirenes en kwamen brandweer en ambulances naar de startbaan gereden. De verkeerstoren opende een telegrafisch gesprek met de gezagvoerder van het lijntoestel en besloten werd tot een noodlanding. Op het moment, dat het toestel met 44 passagiers van de grond kwam, raakte een der wielen van het landingsgestel los en rolde weg. Zowel de passagiers als de gronddienst op Schiphol bemerkten het on middellijk en de nodige maatregelen werden genomen, om het vliegtuig een noodlanding te laten maken. De rechterzijde van het landingsgestel, waarvan het wiel verdwenen was, heeft normaal twee wielen en het risico van de noodlanding was, dat cfe overgebleven band de druk alleen niet zou kunnen weerstaan. Gezagvoerder Goedheer begreep, dat hij het vliegtuig zeer voorzivhtig diende neer te zetten en toen na een half uur alle voorbereidingen op. Schiphol getroffen waren, maakte hij een perfecte noodlanding. Teneinde ieder verder risico te vermijden, taxiede hij het toestel niet naar de vaste baan, doch liet het op de landingsplaats stoppen. KLM-bussen kwamen oonmiddellijk aangereden om de passagiers naar de wachtkamer te brengen en wederom een half uurtje later vertrokken zij allen met een ander lijntoestel. Tijdens pleziertocht over boord gevallen TRAGISCH ONGEVAL Het pleziertochtje met een motor sloep, dat de 39-jarige metselaar C. H. Hoogmoed uit de Stoppelstraat te Rotterdam Zaterdagavond met vrouw en vier kinderen op de Kralingse plas ondernam, heeft een tragisch verloop gehad. Het bootje bevond zich midden op de plas en het oudste dochtertje mocht even sturen, terwijl de vader van plan was via het gangboord even naar het kajuitje te gaan, waar zijn vrouw en de andere kinderen zich bevonden. Hij gleed echter uit en viel overboord. Het dochtertje aan het stuur riep onmiddellijk haar moeder te hulp en deze kwam vlug uit de kajuit te voorschijn, zette de motor stop en wierp haar man een opgepompte autoband toe, echter buiten diens bereik. Daarop trachtte zij de motor weer Op gang te krijgen om te proberen hoewel zij ter zake ondeskundig was het bootje naar de drenke ling te sturen. Het gelukte haar echter niet de motor weer op gang te krijgen. Zij zag nog haar man in de rich ting van een eilandje zwemmen, maar hij werd gehinderd door de overjas, die hij droeg en de zware laarzen. Kort daarop verloor zij hem uit het oog. Een bootje van de politie heeft nog lange tijd gedregd. Het stoffelijk overschot is nog niet geborgen. WRAK VAN „TRITON" Voorste gedeelte gisteren geborgen Zondag is men er in geslaagd een deel van de „Triton" naar de wal te brengen. Men had gepoogd het ge hele voorstuk met behulp van lucht zakken te bergen doch bij de ber gingswerkzaamheden brak dit deel van het wrak wederom en men kon slechts het voorste deel van de „neus" naar de wal brengen. Thans ligt het deel met het instrumenten bord, dat naar men hoopt, meer licht op de oorzaken van het ongeluk kan werpen, nog in het water, daar dit in bet afgbroken stuk was. Heden is men voortgegaan met de bergingswerkzaamheden. Men had besloten om het voorste deel en de staart het eerst naar de wal te bren gen, daar dit vitale delen van het vliegtuig zijn en mogelijk de gewens te aanwijzingen kunnen geven. MET EEN Door O. Straminoff 14) Maar hoe spoedig na het verlaten van de kostschool had de werkelijk heid de gouden dromen, welke zij samen gesponnen hadden, reeds aan flarden gescheurd, althans wat haar beste vriendin Mary betrof. Want het was niemand minder dan Mary's vader geweest, die bij het kind aan drong op een huwelijk met een man, die zij in de grond van haar hart verafschuwde niet alleen, maar wiens voortdurende aanzoeken haar zóda nig tegen de borst stuitten, dat zij eindelijk besloten had, haar eigen weg te gaan en liever een werkkring te zoeken, dan nog langer in deze hel te leven. Yvonne wist, dat aan dit alles een vreselijke scène was voorafgegaan; dat de vader gedreigd had, zijn enige dochter te zullen onterven, wanneei zij aan haar voorhemen haar eigen weg te gaan, gevolg gaf. Maar des ondanks had Mary haar wil door gezet. Liever wenste zij alle ellende te verduren, dan haar gehele toe komstige geluk afhankelijk te stel len van wat zij beschouwde als niets anders dan een gril van haar vader. „Ja, ik weet niet hoe hij heet en ik weet evenmin, wie zijn meester is, want de hele reis heb ik mij aan dek en later in mijn hut opgehou den, zodat ik geen der passagiers heb gezien", stelde Mary haar vrien din ten overvloede gerust. „Dus nog maals, -beste kind, de romantiek van het geval, zoals jij het noemt, zal mij heus geen parten spelen." Yvonne bleef zwijgen, maar sloeg niettemin haar vriendin tersluiks gade, terwyl de wagen voortsnelde. Dit was weer de oude, trouwe, toe gewijde Mary uit haar kostschool jaren, open en eerlijk en gulhartig. En tochtoch was ef iets in haar houding, in haar blik, waaraan Yvon ne geen uitleg geven kon. Maar. was er tenslotte iets zonderlings in, dat dit meisje, dat het leven reeds van zulk een droevige kant had le ren kennen, anders was dan voor heen? Terwijl Yvonne zo, geheel vervuld van haar gedachten, voor zich uit zat te staren, reed de auto het prachtige, monumentale hek door, dat de oprij laan naar het kasteel van de weg scheidde en een lichte kreet van Mary bracht haar tot de werkelijk heid terug. Het meisje namelijk had een uitroep van ontroering niet kun nen weerhouden, toen zij voor de eerste maal sinds jaren wederom de ranke torentjes terugzag van het vriendelijke kasteeltje, waar zij, zo vaak haar vader in het buitenland vertoefde, haar gehele vacantie had doorgebracht, en waar zij met haar geliefde vriendin zulke gelukkige dagen had gekend. Zij genoot bij de aanblik van het historische park, met zijn verrukkelijke exotische gewas sen, zijn beroemde broeikassen. Uren en uren hadden zij rondgedwaald in de diepe schaduwen van het oer oude woud, dat onmiddellijk aan het park grensde en dat eveneens in ei gendom toebehoorde aan de vicomte de Boigny. Yvonne, die de ontroering op merkte, waaraan haar vriendin ten prooi was, meende dit ogenblik te moeten aangrijpen om het plan, dat haar ouders haar voorgelegd hadden, en waarover zy reeds breedvoerig met haar had gecorrespondeerd, naar voren te brengen. Dit was het mo- i ment, waarop zij het ijzer kon sme den in de vorm, waarin haar dit het meest wenselijk voorkwam. „Mary", zei ze, „je weet, dat mijn ouders dolveel van je houden en niets liever zouden wensen, dan je als een eigen dochter onder hun dak op te kunnen nemen. Het kost je maar één woord en ons huis is het jouwe. Weet je, wéét je, hoe een zaam ik me hier vaak voel ondanks de liefde en toewijding van mijn ouders, en hoe ik vaak een trouwe vriendin, zoals jij altijd voor me ge weest bent, mis? Ja, ik verlang naar een vriendin, met wie ik als een zus ter lief en leed kan delen. Hoe zon nig was het altijd in ons huis, in de gelukkige dagen, dat jij er vertoef de. Mary, wij aillen verlangen naar je. Waarom zou je dan een wellicht moeitevol en troosteloos bestaan gaan zoeken, daar in dat grote Parijs, ter wyl je by ons alle liefde vinden kunt die je zozeer nodig hebt; terwijl wij allen je zo graag bij ons hebben, mijn ouders als een tweede dochter, en ik als een vriendin en zuster. Overdenk alles nog eens goed, in de dagen dat je bij ons bent, en wik en weeg alles zorgvuldig, vóórdat je een defini tief besluit neemt. Want het besluit betreft niet alleen jou, maar ons al len, Mary." Onwillekeurig zocht Mary's hand die van haar vriendin. Hoe hartelijk en welgemeend hadden deze woorden geklonken, en hoe uiterst delicaat had Yvonne haar verzoek om voor goed haar intrek in het huis van haar ouders te nemen, ingekleed, een verzoek, dat haar niet de eerste maal gedaan werd, en dat zij desondanks telkens wederom van de hand ge wezen had. Even scheen het meisje te ontroerd om een antwoord te kun nen geven, doch toen kwam plotse ling weer die vastberaden trek om haar mond, welke Yvonne zo goed kende en welke haar zei, dat ook ditmaal haar beroep vruchteloos was. Mary hield er een eigen willetje op na, net als haar vader, en wanneer zij eenmaal een besluit genomen had, was geen argument ter wereld, hoe goed bedoeld en ernstig gemeend dan ook, in staat haar van haar standpunt af te brengen. „Je weet het, Yvonne", antwoordde zy eindelijk, „mijn besluit staat on herroepelijk vast. Hoe gaarne ik ook zou willen, het is mij onmogelijk op je voorstel in te gaan. Toen ik in die gelukkige vacantiedagen onder het gelukkige dak van je ouders ver toefde, was alles zo heel anders. Toen droomden we beiden de gouden onbezorgde dromen van onze jeugd, maar.... de rauwe werkelijkheid heeft die dromen verstoord. Worden wij niet pas onszelf op het ogenblik, dat wij de dingen leren zien, zoals ze zijn, en niet zoals we graag zouden zien, dat ze waren? Al die illusies bedriegen ons, en houden ons slechts op een afstand van dat gene, wat wij in het diepst van ons hart begeren. Het klinkt misschien wel wat erg wereldwijs -uit de mond van een meisje van twintig jaar, maar ver driet is een onfeilbare leermeester, kindlief. Ik wil mijn eigen leven lei den, hef leven, dat ik mezelf geko zen heb en waarin ik volkomen me zelf kan zijn. Want alleen zichzelf zijn is tenslotte de basis van alle ge luk, Yvonne. Aanvaard dat van iemand, die een geduchte les heeft geleerd." Vóór haar vriendin hierop een ant woord geven kon, stond de auto stil voor het bordes van het prachtige, oude kasteel, waar Yvonne's ouders woonden. En het volgend ogenblik trad reeds de vicomte naar buiten en heette het meisje welkom, zoals men iemand welkom heet, die men het liefst nooit meer heen zag gaan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9