t^z i Bedreigen de communisten nu het eiland Quemoy? Invasieleger ligt gereed bij Amoy Optreden van benden op Java Cycloon wijzigde zijn koers Edens tournee door West-Europa Het rommelt nog na in Orléansville Radio-geluksketen gesmeed om de B MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13296 DTecteur: c m v. hameesvei^. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (re*st *n '^een) Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Amerikaans zevende vloot houdt oog in 't zeil De Chinese communisten hebben volgens de nationalisten langs de kust van Koeantoeng opnieuw honderden gemotoriseerde vissersschepen gevor derd en bijeengebracht. De communisten zouden nu over zoveel vaartui gen beschikken, dat zij in één keer een geheel veldleger kunnen overbren gen naar het eiland Qeumoy, dat in handen van de nationalisten is. Dat veldleger, bestaande uit eenheden die eerst in Korea hebben gevoch ten, zou hij Amoy gereed staan voor de overtocht. In de straat van Formosa heeft de Amerikaanse Zevende Vloot, die tot taak heeft, Formosa te beschermen, haar patrouil'e-activiteit verhoogd. Het is niet duidelijk of zij opdracht beeft Quemoy te steunen in geval ▼an een invasie. Senator William Knowland, leider van de republi keinse meerderheid in de Ameri kaanse senaat, heeft op een officiële order aangedrongen .waardoor ook Quemoy onder Amerikaanse bescher ming komt. Minister Dulles weigert echter na dere mededelingen te doen. Wel heeft hij te kennen gegeven, dat de ver dediging van Quemoy in nauw ver hand staat met de defensie van For mosa en dat deze kwestie in dit licht moet worden beschouwd. Minister Dulles voegde er met nadruk aan toe, dat de vraag over het al dan niet DAKOTA BLEEF DRIJVEN. Zondag is bij Rio de Janeiro een Dakota met 22 passagiers en vier be manningsleden verongelukt, doordat het de landingsbaan miste. Het kwam in de baai van Rio terecht, waar het bleef drijven. Alle inzittenden kon den worden gered, doch een vrou welijke passagier overleed in de po- litieboot op weg naar de wal. verdedigen van Quemoy, beantwoord dient te worden door de Amerikaan se autoriteiten. Volgens ontvangen berichten, zo vervolgde hij, lagen er aanzienlijke communistische strijd-, krachten in en om Amoy, doch deze waren van geringe kwaliteit. Hij zei- de, niet te weten, of er een aanval op Quemoy voor de deur stond. Het zou voor de Chinese communisten echter onmogelijk zijn Formosa te bezetten „met het oog op de kracht van de Amerikaanse tegenstand, die geboden zou worden". Viermotorige bommenwerpers van het type .Liberator" hebben Zondag bommen van 1000 kilogram op com munistische installaties in de omge ving van Amoy geworpen, aldus meldde het nationalistische persbu reau Zondag. De bommen hadden groepen jonken, geschutstellingen en kazernes getroffen. Ongekende terreur Het optreden van benden op Wes telijk Java neemt weer toe. In de laatste dag.en hebben deze benden die volgens officiële mededelingen tot de Daroel Islam behoorden tal van dorpen overvallen, waarbij tien tallen mensen werden vermoord. Hun bezittingen werden veelal geroofd, terwijl de woningen in brand gesto ken werden. In Koeningan werden vijf mensen gedood door bandieten, die in het wilde weg schietend, door de kam pong reden en 42 huizen in vlammen deden opgaan. In Lelea en Larangan werden bij een overval vier mensen gedood; hier werden door brand stichting 180 mensen dakloos. Doch de ernstigste aanval was gericht op de kampong Krank Pawitan en Tji- pakoe, nabij Tjiparai (19 km. buiten Bandoeng), waar 26 dorpelingen, o.w. Minder schade dan gevreesd werd De tweede grote cycloon die Noord- Amerika gedurende de afgelopen veertien dagen heeft geteisterd, heeft een meer Oostelijke route genomen dan de weerkundigen hadden voor speld. Daardoor kwamen stad en staat New York en andere staten aan de oostkust van de Verenigde Staten, die een ernstige waarschuwing had den gekregen, er betef af bij het pas seren van de storm, dan men had ver wacht. De staat Maine, die als laatste aan de beurt was, had echter zwaar te lij den van het noodweer. Een groot ge deelte van de oogst werd er ver nield. In het Zuidwestelijk deel viel tijdens de storm 20 cm. regen een record voor de afgelopen 58 jaar waardoor wegen en spoorwegen wer- den geblokkeerd. Acht mensen, merendeels automo bilisten, werden gedood door het in storten van bruggen en onderlopen Canadese staat Nieuw Schotland. Van slachtoffers is daar echter nog geen melding gemaakt. Het Nederlandse emigrantenschip Grote Beer is Zaterdag vier uur voor de tijd van het schema de haven van Hoboken binnengelopen om de or kaan te ontlopen. Met 807 passagiers aan boord meerde het schip, dat door de zware regenval en stormwinden werd gebeukt, geassisteerd door drie sleepboten veilig aan de pier. Het vuur in de praehistorie Een Zuid-Afrikaanse oudheidkun dige, J. R. Mason, heeft ontdekt, dat honderdduizend jaar geleden bewo ners van een Zuidafrikaanse grot vuur konden maken. Mason stelt met een aantal mede werkers een onderzoek in naar drie enige jaren geleden gevonden, voor historische grotten in het dal van de Makapen in Noord-Transvaal. Eerder waren reeds zeer oude haardsteden in een grot bij Sjoe Koe Tien bij Peking gevonden. De ont- van wegen. De stad Portland is gro- dekking van deze stookplaatsen heeft tendeels verstoken van electriciteit. De aangerichte schade wordt op eni ge millioenen dollars geschat. Ook heeft de orkaan zware schade aange richt in de plaats Yarmouth in de aangetoond, dat de vroegere opvat ting volgens welke Je mens in het steentijdperk geen vuur kende, on juist is, aldus Mason op een perscon ferentie te Johannesburg. Eden ontmoette Beneluxministers Eden, staatssecretaris van het Britse „Foreign Office", heeft in Brussel besprekingen gevoerd en de maaltijd gebruikt met de Ministers van Bui tenlandse Zaken van de Benelux-landen. V.l.n.r.: Minister mr. J. W. Beyen van Nederland, Minister Paul Henri Spaak van België, Anthony Eden en Premier Bech van Luxemburg. vele vrouwen en kinderen, werden doodgeschoten of levend in de in brand gestoken huizen werden ge worpen. De correspondent van Aneta, die met het hoofd van de criminele re cherche van Bandoeng, Hasan Ach- boel, deze plaatsjes bezocht, seint, dat in Karang Pawitan tientallen bende leden schietend de kampong binnen drongen, toen de mannelijke bevol king op het dorpsplein de gebeurte- nissenvan de dag besprak. In paniek renden sommigen de ter roristen recht in de armen. Zij wer den zonder pardon gedood. De bin nendringers bleven in het wilde weg schieten, ook op vrouwen en kinde ren, terwijl handlangers, o.w. jon gens van dertien en veertien jaar, de huizen binnendrongen om deze te plunderen en vervolgens in brand te steken. De bewoners, die have en goed trachtten te verdedigen, werden le vend in de vlammen geworpen. Be halve de 26 mensen, die werden ge dood, werden 22 bewoners gewond. Ruim 125 huizen gingen in vlammen op. De commissaris van politie, Ach- boel, zei: „Het is onbegrijpelijk, dat mensen elkaar dit kunnen aandoen". Politie en leger hebben de achtervol ging ingezet. Conflict in Vietnam Over de vraag hoe men de commu nisten moet beletten uit het Noor den van Vietnam door te dringen naar het Zuiden, is een hevige ruzie ontbrand tussen Ngo Dinh Djem, de premier van Vietnam, en generaal Nguyen Van Hinh, de chef van de generale staf. De premier had hem order gege ven het land op staande voet te ver laten en zich naar Frankrijk te be geven, maar de generaal legde die order naast zich neer, riep twee tanks te hulp om zijn hoofdkwartier te beschermen, liet brandslangen ge reed leggen om de politie te kunnen verjagen en bleef waar hij was. De premier, beducht dat de gene raal zijn troepen tegen hem zou la ten optreden, barricadeerde zich eveneens. Hij zit nu in zijn paleis te kijken naar de honderd man politie die hem tegen het leger moeten be schermen. Wat precies de reden is van de twist tussen de premier en de chef van de staf, is moeilijk uit te ma ken. Het schijnt dat de premier de voorkeur zou geven aan een andere generaal. Hij had niet verwacht dat de gehele generale staf zich achter Van Hinh zou plaatsen. Toen hij Van Hinh bevel gaf om zes maanden lang verlof te nemen en zich naar Frank rijk te begeven, had hij al een op volger gevonden. Maar de generaal weigerde heen te gaan en zijn gehele staf steunde hem. Hoe het conflict zal eindigen, durft niemand te voorspel len. De spionnage-affaire in Perzië Een Perzische generaal-majoor, die onbekend wenste te blijven, heeft Zondag verklaard, dat in verband met de spionnagezaak reeds 435 offi cieren in verzekerde bewaring zijn. Er worden nog zestig officieren ge zocht. Ook wordt een aantal burgers voor ondervraging vastgehouden. De voornaamste openbare aankla ger van het leger, brigade-generaal Azmodeh, zeide, dat de gearresteer den spoedig zullen worden berecht. Van militaire zijde, is vernomen, dat Azmodeh zal eisen, dat het meren deel van de gearresteerden als verra ders, ter dood worden gebracht. Het gehele Perzische leger zal Maandag en Dinsdag beveiligings- manoeuvres houden, Bemoedigend begin De Britse minister van buiten landse Zaken Eden heeft Zaterdag te Brussel overleg gepleegd met de mi nisters van de Benelux over de wijze waarop West-Duitsland zou kunnen worden herbewapend; nu Frankrijk de E.D.G. heeft verworpen. Zondag, heeft hij te Bonn dit probleem met Adenauer besproken en vandaag is hij alweer naar Rome gereisd om van gedachten te wisselen met zijn Ita- laanse ambtgenoot. De bespreking te Brussel schijnt een succes geweest te zijn. Eden zelf vond het een bemoedigend begin. „Wij waren het allen eens", aldus Eden. Spaak, die Eden uitgeleide deed op het Brusselse vliegveld, zeide tot verslaggevers, dat de besprekingen zeer bemoedigend waren geweest. „Wij deden beslist een stap voor waarts, hoewel wij natuurlijk niet het verlies, ontstaan door de verwer ping van de Europese Verdedigings gemeenschap, hebben ingehaald". Eden had interessante en waarde volle denkbeelden naar voren ge bracht en Spaak geloofde, dat eind September in Londen een conferen tie van acht landen zal worden ge houden. Hij achtte het onjuist meer over de besprekingen mede te de len. Wel zei hij, dat Eden „nieuwe" ideeën had gebracht, die een diep gaande bestudering verdienen. Volgens inlichtingen uit Bonn heeft Eden bondkanselier Adenauer een direct Duits lidmaatschap van de Navo voorgesteld. Volgens Eden zou in een aanvullend protocol de pro ductie van zware en atoomwapens in landen, die „in de onmiddellijke ge varenzone" liggen, moeten worden verboden om rekening te houden met Franse bezwaren. Min. Van de Kieft bekijkt min. Van de Kielt Een „symphonie in grijs" zo noemde de Nederlandse Minister van Finan ciën, de heer J. v. d. Kieft, Zaterdagndddag het zeer geslaagde portret dat de kunstenaar Jan Sluyters van hem heeft geschilderd op verzoek van een grote kring van vrienden en dat de minister in zijn woning aan de Meent- weg te Bussum, door de heer S. Goudekey werd aangeboden. De kleine plechtigheid werd bijgewoond door mevrouw Van de Kieft, enige van de naaste vrienden van de Minister en de schepper van de Symphonie, Jan Sluyters. De schilder beeldde de minister af zittende in een leustoel, d« handen in de schoot gevouwen. De bedoeling van de schenkers, namens wie de heer Gouddkey tijdens de overhandiging hartelijke woorden sprak, is geweest, het nageslacht een portret van een tijdgenoot na te laten. De mi nister zelf toonde zich verheugd over dit loffelijke initiatief en sprak har telijke woorden van dank, waarmee hij een gezellig samenzijn inleidde. Tijdens dit samenzijn vertelde de minister met kennelijk genoegen, hoe hij met Jan Sluyters op dezelfde HBS was geweest en hoe toen reeds de teke ningen van Sluyters de aandacht van leraren en leerlingen trokken. Dat, omgeven door deze wederzijdse herinneringen, het poseren en het schilde ren een waar genoegen is geweest behoeft geen betoog. Het schilderij zal binnenkort als „Schilderij van de Week" in het Stede lijk Museum te Amsterdam worden tentoongesteld, om alle schenkers in de gelegenheid te stellen, het werkstuk te komen zien. Foto: Minister van de Kieft (rechts) met Jan Sluyters bij het schilderij. Balans van 1300 doden Volgens de jongste gegevens zijn er meer dan 1.300 mensen omgekomen. Men vermoedt dat er onder het puin van hotel Baudoin, in het centrum van Orléansville nog twintig lijken liggen. De bevolking kampeert voor het grootste deel in de parken of buiten de stad. Slechts enkelen hebben de moed gevonden om naar hun gedeel telijk verwoeste huizen terug te gaan. Hier en daar is een winkel open en in lange rijen wachten de mensen op hun beurt om brood en kruideniers waren te kopen. Velen hebben al ver scheidene dagen geen hap voedsel gehad. Het transport is nog geheel ontwricht. Terwijl Francois Mitterand, de Franse minister van binnenlandse zaken, zich te raidden van de puin hopen van Orléansville bevond, werd de stad opnieuw door een aardschok getroffen. Er werd geen nieuwe scha de aangericht en er vielen geen slachtoffers, maar de bevolking zag er een nieuw bewijs in voor haar ver onderstelling dat het nog niet veilig zou zijn om naar haar haardsteden terug, te keren. Een groep hoogwaardigheidsbekle ders was juist bezig zich een beeld te vormen van de omvang van de ramp, toen de aardschok zich duidelijk deed gevoelen. Te midden van het puin OOK NEDERLAND EEN SCHAKELTJE Adenauer verloor in Algerijnse slachtoffers te helpen Sleeswijk-Holstein r Vijf duizend kg melkpoeder onderweg Giro: 7 7 7 Bij de verkiezingen voor de land dag van Sleeswijk-Holstein, de mees te Noordwestelijke staat van Duits land, hebben de Christen-democraten van Adenauer gisteren een zware ne derlaag geleden tegen de socialisti sche oppositie. De socialisten kregen 22 van de 42 zetels waarover ge stemd moest worden, de Christen democraten 19 en de vluchtelingen partij een zetel. In percenten uitge drukt kregen de socialisten 33,2 per cent tegen 26.5 bij vorige verkiezin gen, de Christen-democraten 32,2 per cent tegen 47,1 en de Vluchtelingen 14 percent tegen 11,6. De Christen-democraten vormden met de Vluchtelingen Partij een coa litie. Volgens een ingewikkeld stel sel van evenredige vertegenwoordi ging moeten nog 27 zetels verdeeld worden. Enkele van deze zetels zullen naar kleinere partijen gaan. Het is nog niet bekend of de Christen-demo craten kans maken een nieuwe coali tieregering te vormen. Het was de eerste maal sinds Frankrijk de Euro pa-politiek van Adenauer afwees, dat in West-Duitsland gestemd werd. Deze uitslag wordt algemeen ge zien als een gevoelige slag voor Adenauer's politiek van samenwer king met het Westen. Onverwacht kwam Zaterdag in Hilversum het verzoek van radio Lau sanne binnen, of ook de Nederlandse omroep als gebruikelijk wilde deelne men aan de „Chain du Bonheur" die door verscheidene Europesee radio stations zou worden uitgezonden, ditmaal ten gunste van de slachtoffers in Algerije. Dit verzoek werd ingewilligd en de VARA onderbrak Zaterdagavond om 8.25 uur haar programma als een schakel in de radio-geluksketen eeni steentje bij te dragen aan de hulp-actie. Aan dit schakelprogramma dat 20 minuten duurde, werd deelgenomen door zenders in Frankrijk, Duitsland, België, Luxemburg, Zwitserland, Monte-Carlo en Nederland. Een Frans reporter, Jean-Mari Poncet, schetste in deze uitzending het grote leed, dat de slachtoffers van de ramp in Algerije getroffen heeft, Niet alleen dat veel doden te betreuren zijn, maar de overlevenden lijden ont bering en hebben dringend behoefte aan aller hulp. Vandaar dat op initia tief van radio-Lausanne de luisteraars werden opgewekt met milde hand te geven. Gedeelten van de reportages werd door Duitse en Vlaamse repor ters vertaald. Aan 't Slat riep omroeper Coen Seerree ook de Nederlandse luisteraars op in deze schakel van de geluksketen een bijdrage te storten cp giro 777 van de Nederlandse Rode Kruis, om te trachten "het lc»;d der getroffenen te verzachten. Zoals bekend worden geluksketens van deze aard bij bijzondere ram pen uitgezonden Dit geschiedde ook na de watersnoodramp die vorig jaar ons land trof. Een zeer groot bedrag werd toen in het buitenland ingezameld. In overleg met de Liga van Rode Kruis Verenigingen heeft het Ne derlandse Rode Kruis al vast een zending volle melkpoeder verzonden ter waarde van 5000 gulen ten behoeve van de slachtoffers van de aard beving in Algerije. De K.L.M. heeft voor deze zending gratis transport naar Parijs aange boden, Vandaar worden de goederen met de Air France aan de algemeen gedelegeerde van het Franse Rode Kruis in Algiers verzonden. van honderden huizen werd een H. Mis opgedragen voor de slachtoffers van de ramp, wier aantal nog steeds stijgende is. Zaterdag heeft men in de puinhopen van het plaatsje Beni, dat precies in het epicentrum van de aardbeving lag, 307 lijken gevonden. REÜNIE „ORANJEHOTEL" De stichting „Oranjeliotel" houdt op Zaterdag 25 September a.s. haar jaarlijkse ledenreunie, waaraan voor afgaat de stille gang voorbij de ge wijde dodencel 601 in de cellenbarak aan de Van Alkemadelaan te Sche- veningen. Tijdens de reünie in het Kur- haus te houden spreken prof. mr. R. P. Cleveringa en mevrouw Van AnrooyDe Kempenaar, presidente van de Nederl. Oorlogsgravenstich ting. Het Trio Poth verleent muzi kale medewerking. Na de reünie wordt de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUIEN. Wisselend bewolkt met enkele regen of onweerbuien. Overwe- gend matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera- tuur. i 14 Sept.: zon op 6.11 en onder 18.59; maan op 19.36 en onder 8.30 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 19 C. OSLO nevel 15 KOPENHAGEN licht bew. 18 AMSTERDAM half bew. 18 LONDEN half bew. 19 LUXEMBURG geheel bew. 16 PARIJS zwaar bew. 20 BORDEAUX zwaar bew. 20 GRENOBLE geheel bew. 23 NICE licht bew. 25 GENEVE onbewolkt 20 ZURICH zwaar bew. 17 LOCARNO mist 22 BERLIJN- onbewolkt 19 FRANKFORT licht bew. 18 MUNCHEN zwaar bew. 21 WENEN geheel bew. 29 INNSBRUCK regen 26 AJACCIO onbewolkt 25 ROME onbewolkt 31 MALLORCA licht bew. Korreltje Liefde legt verplichting tot eer lijkheid op.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1