Nederland zal geven hoe de lakse wereld vluchtelingen voorbeeld te helpen „De Knokkevsbu Prof. Van Bemmelen: Hij bezat de moed van een bezorgd mens Mgr* Kramer bracht tussen de bevolking Veense tentoonstelling geslaagd weekend door van Alkemade n r? ivi. J o^x-i'KMBER 1954 DE LEIPSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 In memoriam Professor Lignac Twaalf sprekers In aanwezigheid van talloze hoog' leraren en vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen, waar aan hij zijn medewerking heeft ver leend, was Zaterdag op de begraaf plaats Westerveld de Zondag daar voor bij de ramp met de „Triton" plotseling overleden prof. dr G. O. E, Lignac samen met zijn echtgenote, mevr. H. R. Lignac-Enthoven. opge baard. Prof Lignac bereikte de leeftijd van 63 jaar, zijn vrouw was 59 jaar oud. Met bewogen stem sprak in de aula de president-directeur der KL M, de heer I. A. Aler, de volgende woorden tot de beide zoons van het omgekomen echtpaar, die met hun vrouwen en nog enkele andere fa milieleden aanwezig waren: „Ik kom hier voor de KLM om u te zeggen, hoezeer wij ons deelgenoot voelen in uw smart, de smart van kinderen, die zo plotseling hun ouders hebben verloren. Onze persoonlijke ge voelens kunt u begrijpen, wan neer u weet, dat dit ongeluk in 24 gezinnen dezelfde rouw heeft gebracht. Ik wens u toe sterkte te mogen putten uit de woorden van de dominee, die zo juist ge sproken heeft, en ik kan u ver zekeren, dat ik mijn leven zal blijven wijden aan het veilig maken van de luchtvaart." Ds De Snaayer, doopsgezind pre dikant, had als eerste van een rij van 12 sprekers zijn woorden als volgt besloten: „Zo willen wij het hier uit spreken, dat zelfs de duisternis voor hen niet donker is en dat, waar het leven zo geweest is, de nacht licht is als de dag." Prof. Lignac was hoogleraar in de ziektekundige ontleedkunde, de al gemene ziektekunde en de gerechte lijke ontleedkunde aan de Rijks-uni versiteit te Leiden. Bovendien is hij jaren voorzitter geweest van de Ne derlandse Patholoog-anatomen Ver eniging, lid van het Bataafse Genoot schap voor Proefondervindelijke Wijsbegeerte en bestuurslid van de landelijke organisatie van het Ko ningin Wilhelmina Fonds. Namens de universiteit sprak prof mr J. M. van Bemmelen, rector mag- nifcius. Hij memoreerde, dat de se naat dit jaar reeds acht maal een be stuurslid heeft verloren en vertelde, dat prof Lignac als bekroning van zijn wetenschappelijk werk een voor dracht in de V.S. zou gaan houden „Maar hij had innerlijk be zwaar tegen de reis naar Ame rika door de lucht", zo vervolgde hij. „Met zijn vrouw zijn zij de gevaren, die zij zo duidelijk za gen, ter wille van de wetenschap niet uit de weg gegaan. Hij be zat de moed van een bezorgd mens." Tijdens de oorlog nam prof Lignac ontslag als hoogleraar en werd prompt als gijzelaar in het kamp St. Michel Gestel opgesloten. Namens het pathologisch labora torium te Leiden, waarvan prof Lig nac directeur was, sprak voorts de prosector G. J. Verdonk; namens de Nederlandse Patholoog-anatomen Vereniging, die in prof Lignac een steunpilaar verliest, voerde prof. Thije het woord. Andere sprekers waren de directeur van het physiolo- gisch laboratorium der Leidse uni versiteit, prof. dh J. W. Duyff, mevr. Smits-Witvliet uit Oegstgeest, die speciaal over het werkzame aandeel het openbare leven van mevr. Lignac sprak, alsmede nog enkele vrienden en familieleden der over ledenen. De plechtigheid in de aula was met begeleidend orgelspel geopend dooi de zangeres Annie Woud, die „Abide with me" ten gehore bracht. K. A. V.-bedevaart naar Lourdes De Katholieke arbeidersvrouwen van Nederland zullen binnenkort in verband met het Mariajaar, in groten getale ter bedevaart gaan naar Lour des. Rond 1200 leden van de KAV uit alle streken des lands zullen aan deze tocht, welke geleid wordt door de Centrale Reiskas te Utrecht, deel nemen. Het bisdom Den Bosch leverde ca. 700 deelneemsters, Breda 300, Lim burg 150, Haarlem 150 en Utrecht 45. Met drie extra treinen, waarvan er één bestemd voor ziekentransport, zullen de bedevaartgangers op Don derdag 16 September vanuit Eindho ven en Maastricht vertrekken. Niet minder dan 360 zieken, waarvan on geveer honderd KA V-leden, reizen in een aparte trein mee naar Maria's genadeoord. De geestelijke leiding van deze massale vrouwenbedevaart is toever trouwd aan hoofdaalmoezenier K. Roncken, die daarbij zal,worden ge assisteerd door de diocesane geeste lijke leiders van de KAV. In Lourdes zal een bloemenmand' worden aangeboden, waartoe elk der deelneemsters een gift heeft ge schonken. Een gedurende vele maanden on derhouden spaaractie door middel van zegels en een loterij in intieme kring heeft de deelneemsters in staat gesteld de tocht naar Lourdes te on dernemen. Van de 105 aan deze spaaractie deelnemende afdelingen verwierf Zoetermeer de in het voor uitzicht gestelde prijs voor de ver koop van de meeste loten, n.l. de be schikking over een gratis Lourdes- reis. Er bestaat onder de thuisblijvenden uit KAB- en KAV-kringen een groot medeleven met de pelgrims. Zo wor den er duizenden schriftelijke inten ties meegegeven: alleen uit het bis dom Haarlem niet minder dan 4000. Groot is ook de medewerking uit de kringen van de KAV: zo zullen de kinderen van de KAV-moeders, die het voorrecht hebben mee ter bede vaart te gaan, in de gezinnen van andere leden worden ondergebracht. Voorts zullen tijdens de bedevaart, die van 1624 September duurt, in verschillende afdelingen parochiale bijeenkomsten voor de thuisblijven- den worden gehouden, waardoor deze in de gelegenheid worden gesteld tot een geestelijk meeleven met de bede vaartgangers. KOEVORDENSE ARTS BIJ UTRECHT VERONGELUKT. De vrouwenarts dr. W. G. J. Hoff mann uit Koevorden is Zondagmor gen bij een auto-ongeluk op de Soestdijkseweg Zuid te Bilthoven om het leven gekomen. Zijn echtgenote is zwaar gewond in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht opgenomen, evenals zijn zoontje, dat eveneens gewond werd. Mevrouw Hoffmann bestuurde de auto, die blijkens -getuigen met ma tige snelheid, ongeveer 40 kilometer per uur, reed. Op het wegdek van de Soestdijk seweg Zuid, dat bij automobilisten wegens zijn gladheid' berucht is, slip te de wagen zonder aanwijsbare oor zaak en kwam aan de linkerzijde van de weg tegen een boom terecht. Dr. Hoffmann werd zeer zwaar ge wond; tijdens transport met een am bulance naar het Utrechtse ziekenhuis is hij overleden. De toestand van zijn echtgenote is ernstig. De dienstplichtige huzaar J. R. Koopmans is in de afgelopen nacht in het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht overleden aan de ver wondingen, die hij tijdens een Don derdagavond gehouden militaire oefening had opgelopen. De oefening werd gehouden op de Vlasakkers in Amersfoort. Door eigen onvoorzich tigheid werd de militair door 'n los se patroon in het gelaat getroffen. VOOR WIE DE OORLOG NOG STEEDS WOEDT Iedere gulden (giro 5100) onverkort voor D.P.'s De Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen, onze landgenoot mr G. J. van Heuven Goedhart, heeft Vrijdagmiddag enige bundels licht geworpen op een aantal aspecten van het ontzaglijke vraag stuk der ontheemden en op de moeilijkheden die het oplossen van da* probleem stelt. Regeringen in gebreke De regeringen hebben mr. Van Heuven Goedhart teleurgesteld. Zou den die b.v. 3 millioen dollar ter be schikking hebben gesteld als basis fonds voor het aanpakken van het vraagstuk dat de ca. 5 pet. der hon derdduizenden stellen, die door leef tijd of invaliditeit nimmer meer in het productie-proces kunnen worden ingeschakeld, dan zou de hoge com missaris de hoop hebben behouden zich en zijn staf in afzienbare tijd overbodig te maken. Thans, na 2yz jaar, is nog niet het derde deel van het gevraagde bijeen! Honderdduizenden wachten. Niet minder belangrijk is uiteraard het vraagstuk van de 95 pet., die, nog Ontwikkelingsgebieden in Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft richtlijnen voor de geestelijke ontwikkelingsgebieden in zijn bisdom uitgegeven. Hij zet daarin uiteen, dat de krach tige invloed, die er in de moderne wereld uitgaat van de voortgaande technische en economische ontwik keling op het geestelijk leven van de katholieke bevolking om een positief gericht beleid vraagt. De bisschop verklaart het nodig te hebben geoor deeld in te stellen een adviescommis sie voor de geestelijke ontwikkelings gebieden in het bisdom Haarlem. Voor een drietal gebieden, te we ten het LJmondgebied, West-Fries land en het gebied van Rotterdam- Zuid en de Nieuwe Waterweg wor den reeds nu opbouwcommissies op gericht of voorbereid. (Op deze richt lijnen van de bisschop wordt nader teruggekomen). icht en werklust, de gevaarlijke sprong naar de vryheid hebben ge waagd. De bron van dit vraagstuk is, dat de verantwoordelijkheid voor de vluchtelingen rust op de landen, waar deze vluchtelingen vertoeven. Hierdoor komen de lasten voor de millioenen vluchtelingen op dood arme, dikwijls nog gedeeltelijk be zette landen. De „menslievende" ge dachte is uitgevonden door Engeland en gretig overgenomen door andere regeringen, wier land niet aan de grenzen van het IJzeren Gordijn ligt en zo leven deze landen dan ook vol maakt rustig zonder vluchtelingen vraagstuk! Nog ca. 400.000 mensen zonder eco nomische basis, zonder perspectief, wachten op de helpende handen. Of op een „startgeld" (lening), zoals de daartoe gestichte bank in Bonn (be schikkend over 7 millioen mark voor zulke voorschotten) verstrekt, terug te betalen na 58 jaar. Prachtig is de ervaring van deze bank: Vergele ken met de normaal-economische cre- dietverlening is zij in het nadeel met.nog niet 0.02 pet. De spits is voor ons land. De ervaringen met de pogingen vluchtelingen te doen emigreren zijn eenvoudig droevig. Letterlijk bui tensporig zijn de gezondheidseisen die aan deze mensen worden gesteld. Bemoedigend: een volk kamt in beroering. Ondanks alle moeilijkheden is er genoeg bemoedigends om door te vechten. Het probleem gaat de span kracht niet te boven van de verant woordelijkheid van elke mens. Hoogst bemoedigend is dat nu een klein volk aan de zeekant van Euro pa in beroering wordt gebracht om voor het eerst als volk hopelijk eerlang gevolgd door vele volkeren volle helpende handen naar de ontheemden in Oostenrijk en Grie kenland uit te strekken. Deze actie is reeds aar» het slagen. Reeds nu komen gelden binnen op giro no. 5100 comité vluchtelingen hulp 1954 Den Haag. Millioenen zijn nodig. Het Nederlandse volk be gint. het zal een luid begin ma ken. De voorzitter, de heer Reinal- da, het gehele comité houdt zich daarvan overtuigd. De heer Reinalda begon en besloot de conferentie met: „Elke gulden die wordt geofferd is onverkort voor de vluchtelingen!" Zaterdagavond schalde de feestmu ziek van „Liefde voor Harmonie" uit Roelofarendsveen over Oud-Ade. Deze avond werd de A.L.A.R.M.- missietentoonstelling vereerd met een bezoek van de Missiebisschop mgr. Kramer. Bij de bekende molen van Oud-Ade werd de bisschop feestelijk afgehaald en door burgemeester E. J. M. Kolfschoten begroet. „Het is ons een hoge eer", aldus de burgemeester, „dat u zo vrien delijk heeft willen zijn enige tijd in ons midden te vertoeven. Ik heet u namens onze gemeente Alkemade van harte welkom. Zoals u nog wel nader zal blijken, is u gekomen in een bij na geheel katholieke gemeente. Dat de liefde voor de Missie hier sterk leeft in veler harten moge reeds blij ken uit het feit, dat uit alle dorpen de mensen zijn toegestroomd om op tentoonstelling van die liefde Mgr. Kramer in Alkemade, begeleid door pastoor Ligthart. (Foto: v. d. Horst). gesteld doen, Lof te celebreren. Een hevige kletterbui dreigde daarna op het laatste ogenblik nog even een en ander te bederven en de gidsen, die reeds buiten stonden op- teld om de bisschop uitgeleide te moesten zich haastig in het kerkportaal terugtrekken om niet in enkele minuten drijfnat te worden. Gelukkig was de duur van de bui niet evenredig aan de hevigheid en kon monseigneur zonder stagnatie of paraplu's de reis naar Roelofarends veen voortzetten. De zijspancombi- natie van de Rijkspolitie maakte ruim baan en spoedig waren alle achter lichten om de hoek verdwenen. ALPHEN AAN DEN RIJN blijk te geven. Het zal u zeker deugd |TJ« T A DIV A doen straks met eigen ogen het en- JÜIHQC jr\JUwrVJLvIVl Bezoek aan de pastoor. Mgr. Kramer dankte zeer. hartelijk voor de sympathieke woorden tot hem gericht en daarna begaf de fees telijke stoet, bestaande uit vier rui ters, de gidsen van Rijpwetering, de leden van de handbalclubs Jong Ade en Rijpwetering, het muziekgezel schap „Liefde voor Harmonie", een fleurige rij „Chineesjes" en bruidjes, de auto met monseigneur en nog enige auto's met autoriteiten, onder de prettige feestklanken van de mu ziek, zich op weg naar de pastorie van Rijpwetering. Na een kort on derhoud met pastoor Th. Kwakman, die door ziekte verhinderd was van deze „blijde inkomste" mee te genie- begaf monseigneur zich in vol ornaat tussen een erehaag van bruid jes, Chineesjes, gidsen en enige handbalsters door met zijn gevolg naar de kerk om er een Pontificaal „ALARM" is te Alphen aan den Rijn Zondagavond zonder enige plechtigheid gesloten. Gedurende de vier dagen brachten ongeveer 2600 personen een bezoek aan de diverse stands, welke in de Sint-Josephzaal waren opgesteld en welke wij in ons openingsverslag hebben besproken. Met levendig enthousiasme ver telden de paters hier van hun missie gebieden en boeiden de aanwezige belangstellenden merkbaar. Ook de explicatrice van het Centraal Indisch Missiebureau wist met haar grote stand op het toneel veler belangstel ling te trekken. De fancy-fair, die in het Sint.Pan- cratiusgebouw was opgesteld en haar terrein deels over de speelplaats van de school had uitgestrekt, bood deze dagen regelmatig een gezellige druk te, welke naar men hoopt zal weer- (68) f.Ben ieum spiegelbeeld.horen U el- \kjer 4)13 mrspieqel...beniker...bei> ikermer.njfMT] ...nummer op borst plokken Jeroen 1 Jii. Jeroen spiegelbeeld.kom jouw slechte doden verhinderen. spiegelen in een goed financieel re sultaat. Om negen uur Zondagavond werd aan de pastorie, ten overstaan van notaris jhr. G. J. Stoop de trekking verricht van de prijzen van de grote loterij welke ter gelegenheid van de missie-actie ten bate van de missie werd gehouden. De belangrijkste prijzen zijn gevallen op nr. 8318, reis naar Lourdes, 7925, het rijwiel, 6" een cassette zilver, 2744, 13-delig ge- bakstel. LANGERAAR ALARM-makcrs zeer tevreden Zo er ooit gesproken kan worden van een geslaagde onderneming, dan geloven we dat zeker de Missieten toonstelling te Langeraar hierop aanspraak kan maken. Steeds ging het crescendo met bezoek en op brengst. Na de prachtige intocht der paters was er eerst een schuchter begin, maar allengs nam het bezoek aan de tentoonstelling en ook aan de fancy- fair toe. Dit alles vond Zondag de bekroning in een overweldigende be langstelling. In de diverse stands op de tentoonstelling hebben de paters op aangename wijze de bezoekers verteld over vele dingen in hun mis siegebied. Nadat het uur van sluiten was ge slagen verzamelden zich in het Pa rochiehuis de paters, de comitéleden uit de parochies, die de groep Lan geraar vormden, de gastheren en gastvrouwen bij wie de paters lo geerden en vele medewerksters en medewerkers aan tentoonstelling en fancy-fair. Kapelaan Buis, onder wiens leiding het comité Langeraar heeft gewerkt, stelde vast dat de tentoonstelling geslaagd is. Pater Busé stelde vast, dat men grote offers voor de missie weet te brengen. Met enthousiasme en lief de is er gewerkt. Spr. dankte de gees telijkheid der parochies voor de me dewerking alsook het Diocesane Mis siecomité, zelatricen en plaatselijke comité's. Het juiste aantal bezoekers aan de tentoonstelling is niet bekend. Doch •naar een voorzichtige schatting is dit aantal rond 4800. De collecte Zon dag in de kerken gehouden bracht op: te Langeraar f 930.—, te Lei- muiden 340.—; te Noorden f 377 te Nieuwkoop 375.—; te Zevenho ven 212.en te Nieuwveen 218. Totaal 2452 gulden. ROELOFARENDSVEEN 4015 betalende bezoekers Op de tentoonstelling te Roelof arendsveen heette pastoor D. Schoen maker mgr. Kramer officieel wel kom, waarna een rondleiding volgde. Zondagmorgen celebreerde mgr. Kramer een Pontificale H. Mis in de parochiekerk van St. Petrus Banden. Het zangkoor o.l.v. de heer M. Nieu- wint zong de Missa „Sanctissimae Trinitatis" van Hub. Cuipers. Vanaf het priesterkoor hield mgr. Kramer zelf de predikatie. In de tentoonstel lingskrant „A.L.A.R.M.", aldus spr., schreef ik de verzuchting, „als nu toch eens allen meedoen". Daarom heeft het mij getroffen hier ter plaat se een zo grote ijver en liefde voor het missiewerk te mogen aantreffen. Spr. sprak over het werk der mis sionarissen, die zonder ons gebed en offer tot werkloosheid gedoemd zou den zijn. Vooral over het eigen mis siegebied van monseigneur, n.l. China, sprak hij met grote geestdrift en Liefde. Niettegenstaande de geloofs vervolging in China, aldus mgr., is de Kerk in China geenszins sterven de of ten dode opgeschreven, maar leeft juist in groter vurigheid op. Daarom moeten wij vertrouwen heb ben in Gods Almacht en met ons ge bed tot Hem de christenen in China tot steun zijn. Tot slot zeidè mgr. nog ervan overtuigd te zijn dat de mis- siententoonstelling in Roelofarends veen in alle opzichten geslaagd is. Ruim 13.000. Tenslotte nog niets over de ten toonstelling A.L.A.R.M. Wat Roelof arendsveen betreft zijn er geen woqrden te vinden om dit succes te beschrijven. Vooral Zaterdagavond en Zondag is het er enorm druk ge weest. Wij kunnen dit het beste tot uitdrukking brengen in enkele cy- fers. 4015 Betalende bezoekers pas seerden de kassa en als men daarbij nog het bezoek van de 2540 school kinderen telt, dan blijkt dat de ten toonstelling in totaal 6555 bezoekers -heeft getrokken. De totale omzet in clusief collecte en lotenverkoop heeft de 13.000,overschreden. Natuurlijk gaat hier nog een flink bedrag van af voor gemaakte kos ten. maar het batig saldo zal toch wel ver boven de stoutste verwach tingen komen te liggen. Als wy het aantal bezoekers bezien te Roelof arendsveen en het inwoneraantal van Alkemade, dan zou men bijna moeten concluderen dat geheel Al kemade op de tentoonstelling is ge weest. Zondagavond verrichtte pas toor Schoenmaker met een blij woord de sluiting van de tentoonstelling, waarna pater C. van Dijk nog dank bracht aan het comité en zijn grote staf van medewerkers en medewei'k- sters.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10