„De Knokkei*sbt4 Roekeloze Rotterdammer verlicht met f38.500 door sluwe horlogers Hike land een brillant Strenge leraar uit hoogste klas en examencommissie verbannen Regering acht inschakeling van Duitsland onmisbaar pond sterling VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Hij wilde 'n oplichter uit gevangenis halen Twee Haagse horlogemakers, 34 jaar en 48 jaar oud, hebben gister morgen ieder een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorar rest tegen zich horen eisen omdat zij, zoals zij ter zitting van de rechtbank te 's-Gravenhage bekenden, de 46-ja- rige koopman M. Berghuis uit Rot terdam hebben opgelicht voor een be drag. van 38.500, De oplichting was vorig najaar be gonnen toen zij de heer Berghuis, die zy via een gemeenschappelijke ken nis hadden ontmoet, hadden overge haald eraan mede te werken, een Poolse kleermaker van België ille gaal in ons land te brengen. Deze kleermaker zat in België in de gevangenis, wegens oplichting van ongeveer ƒ30.000,—. Zij konden het! De beide horlogemakers vertelden de heer Berghuis, dat zij de Belgi sche politie konden omkopen met 10.000,—. De kleermaker zou dan niet uitge leverd worden; zelfs zouden ze er 5000,voor over hebben; de nieu we vriend Berghuis paste de overige ƒ5000,— bij. Daarna volgden de gefantaseerde verhalen snel achter elkaar. De ene horlogemaker zou in Rijssel (Frank- AetherManken ZATERDAG N.T.S. 20.15—22.00 Overname NIR 20.15 Vrouwenspiegel; 20.45 Panora ma; 21.15 Quiz. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram; 8.55 V. d. vrouw; 9.00 Gym v. d. vrouw; 9.10 Gram.; (Om 9.35 Waterst.) VPRO: 10.00 .Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrij ven; 11.30 Clavecimbelrecital; 12.00 Metropoleork.; 12.30 Land- en tuin- ibouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 VARA-varia; 13.20 Ac- cordeonork. en solist; 13.45 Sport- praatje; 14.00 Wereldmuziekconcours Kerkrade; 14.40 Drents progr.; 15.05 Dansmuz. 15.30 Gevar. muz. 16.15 Radio Philh. ork. en solist; 17.00 Ra- dioweekjournaal; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondor gel en rhythm, begeleiding; 18.40 Re- geringsuitz. Atlantisch allerlei; 19.00 Artistieke Staalkaart; VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus.; 19.55 „Deze week", caus.; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.15 Promenade ork. en sol.; 21.00 Cabaret; 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Amus. muz.; 22.25 „Schatgravers aan de Amstel", hoor spel; 22.55 Schaakolympiade; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n 208 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram. 7.15 Gym; 7.30 Lofgezangen; 7.45 Morgen -1 gebed en lit. kal.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. huisvrouw; 9.40 Gram.; 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 V. d. zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Amius. ork. en solist; 14.00 Boekbespr. 14.10 Amus. muz.; 14.40 Mannenkoor; 15.00 Kron. v. letteren en kunsten; 15.40 Gram.; 15.50 Luchtvaartcaus.; 16.00 De schoonheid v. h. Gregoriaans; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Fanfare-ork.; 17.20 V. d. jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram 18.45 Buitenl. correspondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Van 't Binnenhof; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 „Lichtbaken", 20.50 Gram.; 21.25 Koorzang; 21.50 Act.; 22.00 Gram.; 22.30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed, lit. kal. 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22—24.00 „Die Schöpfung", orato rium. rijk) in de gevangenis zitten wegens een gevecht bij een diamantsmokkel. Financiële hulp van de heer Berg huis: ƒ3000, Toen kwam het verhaal dat zij in Keulen juwelen konden kopen. Het zou een zeer winstgevende zaak worden; de heer Berghuis gaf 2.700,—. „Is dat niet prachtig?" Men ging naar Keulen en de beide oplichters schakelden een mannetje in, dat twee pakjes met zeer slechte namaak juwelen kwam brengen. Deze namaak werd op een hotelka mer triomfantelijk aan de geldschie ter vertoond. „Ik had er geen verstand van", zo zeide de heer Berghuis, toen hij als getuige werd gehoord. „Maar ik geloofde het toen wel. Later kreeg ik wel een klein beetje argwaan." Middel en doel. Een der mannen zou de juwelen via België naar Nederland smokke len. Natuurlijk strandde hij ergens aan de grens. Hij begroef de juwelen, zo was het verhaal, maar met wat geld viel de handelswaar misschien nog wel te redden, de heer Berghuis be taalde: eerst 500,toen nog eens 500,—. De oplichters wilden een juweliers zaak beginnen, zo bleek ter zitting en het geld zou gebruikt worden ter finaciering van deze zaak. KLEERMAKER: Zelfde laken een pak. In aansluiting op deze zaak moest ook de 5'1-jarige Poolse kleermaker, die de beide horlogemakers uit een Belgische gevangenis hadden laten ontsnappen, zich wegens oplichting verantwoorden. De man had in Nederland een ras genoot van hem een droef verhaal verteld en met waardeloze plaatjes, die van goud moesten zijn en waar van enkele plaatjes ook als zodanig getaxeerd waren (de overige waren van geelkoper) een bedrag van ruim 30.000,afgetroggeld. De man, die reeds in een Belgische gevangenis gezeten had wegens op lichting had samengewerkt met een collega, die thans wegens eenzelfde misdrijf gastvrijheid geniet van de Duitse politie. De officier schetste hem als een op lichter van internationaal formaat en eiste de maximumstraf 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek tegen hem. Zijn verdediger betoogde, dat de man jarenlang in Duitse en vluchte- lingenconcentratiekampen had door gebracht en dat hij weer een respec tabel mens zou kunnen worden, wan neer hij te zamen met zijn vrouw en kinderen die nog in vluchtelin genkampen vertoeven naar Israël zou kunnen emigreren. De rechtbank zal over 14 dagen in beide zaken uit spraak doen. STICHTING „BIJ 40 BEGINT HET LEVEN" OPGERICHT". In Huize „Westeinde" te Amster dam is opgericht de stichting „Bij 40 begint het leven". Vele personen gaven zich ter vergadering als lid op. Het doel der vereniging is „in kringen van werkgevers de gedachte te verbreiden, dat ook oudere admi nistratieve krachten recht hebben op arbeid en de werkgevers op te wekken, waar maar enigszins mo gelijk is, oudere krachten te werk te stellen." De vereniging zal zich beraden of het mogelijk is, reeds direct haar le den te steunen door het oprichten van een bureau voor uitzending van oudere admistratieve krachten en typisten. Secretaris is C. J. M. van Eysden Jr., Alex Boersstraat 11 te Amsterdam-Z. AUDIëNTIE. BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 14 en Woensdag 15 September GEEN audiëntie verlenen. OPENING NIEUWE SPOORLIJN MAASTRICHT—LUIK. Niet op 30 September a.s. zoals aanvankelijk was vastgesteld, doch op 1 October a.s. zal de nieuwe spoorlijn MaastrichtLuik feestelijk worden geopend. Het. traject zal met diesel-electrisch materieel onderhou den. Er zal een twee uursdienst wor den ingesteld. DRUK GRENSVERKEER MET DUITSLAND. Bijna drie millioen personen zijn in Augustus de Duitse grenskantoren in het rayon Aken gepasseerd. Ver geleken met Juli is het aantal per sonen dat deze grens passeerde ge stegen met 32 procent. Vergeleken met een jaar geleden bedroeg de stij ging 148 pet. Alleen in Augustus van dit jaar passeerden evenveel perso nen de grens bij Aken als in Juli, Augustus en September van het vo rig jaar. Spanning op Enschedees lyceum Te lage punten De leerlingen van de eindexamen klas van een Enschedees lyceum er varen momenteel, wat duizenden scholieren vóór hen zo zielsgraag hadden willen meemaken, doch wat slechts aan weinigen gegeven is de leraar van hun klas is op de vin gers getikt, omdat hij de prestaties van de aan hen toevertrouwden te laag honoreerde. Reeds voor de zomervacantie had de rector van het lyceum de bewus te leraar het lesgeven in de examen klas ontzegd en hem tevens geen eindexamens laten afnemen, omdat naar de mening van de rector hy te hoge eisen aan de leerlingen en candidaten stelde en zo doende onnodig lage cijfers gaf. De leraar was hierover uiteraard niet bijster gesticht en zocht gelijk bij het ambtenarengerecht. De rector vond echter steun bij B. W. van Enschede en in eerste in- BENOEMING PROV. STATEN. De heer A. Dijksman die was be noemd verklaard tot lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland ter voorziening in de vacature J. H. Hoogland (P. v. d. A.) heeft zijn be noeming niet aangenomen. De voor zitter van het centraal stembureau heeft thans de heer W. Steigenga, te Rotterdam, benoemd verklaard. VERDEDIGING N.O. NEDERLAND De regering staat nog steeds op het standpunt, dat inschakeling van Duit se strijdkrachten onmisbaar is voor een verdediging van het Noordooste lijk deel van Nederland, en'dat het benutten in geallieerd verband van de mankracht en militaire capacitei ten der Duitsers voor de veiligheid van geheel Nederland en van West- Europa eveneens van vitaal belang is. Zij is de opvatting toegedaan, dat de enorme betekenis van deze aange legenheid voor het Nederlandse volk noopt tot een consequente politiek om deze inschakeling op korte ter mijn te verwezenlijken. Dit hebben de ministers Luns en Staf geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Ruys de Beerenbrouck. De ministers achten het van het grootste belang dat Frankrijk wordt betrokken bij onderhandelingen over de oplossing van het 'probleem der inschakeling van Duitse strijdkrach ten in de Westerse verdediging, ge zien de bijzondere positie, welke Frankrijk op militair en ander ge bied in Europa inneemt. De vraag, welke modaliteit voor de Duitse herbewapening in plaats van de E.D.G. het meest in aanmer king komt, zal beter kunnen worden beantwoord, indien het thans plaats vindende internationaal overleg tot een duidelijker inzicht zal hebben ge leid omtrent dfe waarde, die de ver schillende landen hechten aan de voor- en nadelen, welke aan ieder de zer modaliteiten zijn verbonden. Voordien menen de ministers zich te moeten onthouden van enige cate gorische uitspraak daarover. Zij spre ken dan ook geen oordeel uit over de door mr. Ruys de Beerenbrouck ge dane suggestie, Amerikaans-Duitse resp. Brits-Duitse eenheden te velde te brengen in de plaats van een Euro pees Leger. stantie werd de strenge leraar in het ongelijk gesteld. Dezer dagen diende te Utrecht het hoger beroep en er werd met scherp geschut geschoten. De verdediger van de leraar meen den, dat de rector zijn bevoegdheid te buiten was gegaan en hij sprak van machtsmisbruik bij de rector en verantwoordelijkheidsgevoel bij de leraar. De verdediger van de rector sprak van gebrek aan aanpassingsvermo gen bij de leraar en rechtvaar digheidsgevoel bij de rector. De Raad van Beroep gaat zich nog eens beraden en inmiddels wachten zowel de leraar als de scholieren het vonnis afmet angst en beven. MUSEUM VOOR NEDERLANDSE RIDDERORDEN IN DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Za ken zal Dinsdagmiddag a.s. het Mu seum voor de Nederlandse Ridder orden officieel openen. In dit mu seum, dat gevestigd is in de kansela rij der Nederlandse Orden aan de Javastraat te 's-Gravenhage en dat beschouwd moet worden als een huismuseum, is een bijzondere ver zameling ridderorden bijeengebracht. Hierin zijn o.m. opgenomen vele rid derorden die men uit de laatste 150 jaren kent, en voorts nog huisorden uit de middeleeuwen en militaire or den voor bijzondere verdiensten. SPORT BELGIE EN HET BEROEPSVOETBAL. Alhoewel nog geen pogingen zijn on dernomen om op voorbeeld van Neder land ook in België een beroepsvoetbal bond op te richten is de kwestie van het professionalisme er toch een actueel on derwerp geworden. De bekende scheidsrechter Bauwens heeft als zijn mening te kennen gege ven. dat België bestaansmogelijkheden biedt voor twaalf beroepsclubs. Hij ge looft dat Brussel en Antwerpen elk drie van dergelijks clubs zouden kunnen „on derhouden", en dat er voorts plaats is voor beroepsclubs in Luik, Gent, Meche- len, Charleroi en nog enkele andere steden. De grote vraag is of ingeval van in voering van het beroepsvoetbal de be staande grote verenigingen daarop zou den moeten overschakelen dan wel dat geheel nieuwe beroepsclubs moeten wor den opgericht. In het laatste geval zou den juist de verenigingen, die sinds tien tallen jaren een grote plaats innemen in de Belgische voetbalwereld, in hun bestaan bedreigd worden. Maar dat zou toch niet het doel van een reorganisatie van het Belgische voetbal mogen zijn. VERKEERSMAATREGELEN IN VERBAND MET PROFVOETBAL OP „DUINHORST" Zaterdagmiddag wordt in het sport park „Duinhorst" aan de Buurtweg in Wassenaar de eerste competitiewedstrijd gespeeld van de Haagse profvoetbal club. In verband met de te verwachten grote belangstelling en vooral met het oog op het feit, dat de toegangswegen naar het sportpark maar smal zijn, heeft de Wassenaarse politie enkele verkeers maatregelen genomen. Zo zullen Zater dagmiddag om half drie de Waalsdor- perlaan en de Buurtweg en een gedeel te van de Zijdeweg worden afgesloten voor doorgaand autoverketr. Duinhorst zal dan ook per auto niet te bereiken zijn via de Waalsdorperlaan, maar uit sluitend vla de Zijdeweg. Autos zullen, volgens aanwijzingen van de politie, worden geparkeerd in de Klingelaan en andere lanen in deze omgeving van de Zijdeweg. Fietsers, bromfietsers en mo torrijders kunnen wel via Waalsdorper laan en Buurtweg naar Duinhorst. Zij moeten hun voertuigen parkeren op het parkeerterrein tegenover de hoofdin gang naar het sportveld. Het neerzet ten van fietsen e.d. langs de smalle Buurtweg zal nief worden toegestaan. MOTORSPORT GONZALES GEWOND. Froilan Gonzales heeft tijdens de trai ning voor de internationale TT-race in een S-bocht van het circuit van Dun- rod een ongeluk gehad. Hij werd uit zijn wagen geslingerd en kreeg daarbij schaafwonden aan zijn benen. In het ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt, hoopt men. dat hij morgen toch aan de race zal kunnen deelnemen. Zijn Fer rari werd zwaar beschadigd. Volgens een ooggetuige is Gonzales als door een wonder aan de dood ont snapt. Zijn Ferrari reed de S-bocht van Tornagrough in met een vaart van meer dan 160 km/u. Toen Gonzales remde begon de wagen te slippen, draaide om zijn lengteas, raakte met de achterkant de opgehoogde berm van het circuit en sprong als een kaatsbal terug op de weg. Andermaal zwenkte de rode Ferrari en reed opnieuw tegen de berm, bijna op schok werd Gonzales midden op de weg geslingerd, en hieraan, en mede aan het feit, dat geen andere wagens in aantocht waren, heeft hij zijn leven te danken. De Brit Mike Hawthorn, ploegmaat van Gonzales, ging niet door met de proefritten en vergezelde de Argentijn se coureur naar het ziekenhuis. TAFELTENNIS TREFFERS—DOS (DEN HAAG). Morgenmiddag om 4 uur wordt in de Veilinghal te R'veen het jaarlijkse tafel- tennisseizoen officieel geopend met bo venstaande ontmoeting. Voor Treffers "it tevens om de hoofdklassespe- kiezen. die dit jaar zullen trach ten de plaats in 't tafeltennis „walhalla" te behouden. Het wordt bij deze ontmoeting geen teamwedstrijd zoals gewoonlijk, maar er spelen 6 spelers van Treffers tegen 6 spelers van het Haagse DOS, die zullen uitkomen met Jan Schouwerwou, Ber nard ten Brink, Frits Brouwer, Ch. de Groot, Kees Langeveld en Henk Turen- hout. Voor Treffers komen uit W. en N. Heemskerk. W. en J. v. d. Zwet, Jos v. d. Meer en Ton Hogenboom. Deze voor Treffers zeer belangrijke wedstrijden duren tot 's avonds pl.m. 10 uur. RKTTV „Docos". Zoals elk jaar opent de NTTB het seizoen met de zo langzamerhand traditioneel geworden bekerwedstrijden. Voor deze wedstrijden, die tevens een goede oefening voor de а.s. competitie zyn, heeft Docos met 4 teams ingeschreven. Voor de eerste ronde, die deze week plaats vond, speel den Docos B en C resp. tegen Scylla C en Reflex B en wonnen met 72 en 90, terwijl Docos D in Den Haag met 9—0 victorie kraaide. Resultaten, die er mogen zijn, maar of men die resultaten de volgende week zal herhalen, wan neer de 2e ronde wordt gespeeld, dient te worden afgewacht. POSTDUIVEN Leidse Postduivenelub. Navlucht gehouden op Duffel (120 km.) ken merkte zich als een der ongunstigste van het afgelopen seizoen. Door slecht weer werden de vogels eerst te. 12.20 uur in vrijheid gesteld en slechts de eerste 10 duiven konden op dezelfde dag geklokt worden. Ie vogel te 16.11.45 uur (507.80 m. p. m.). Uitslag: J. Warmond 1, 6; B. Geenjaar 2. 3. 9; Gebr. de Groot 4; B. Honsbeek 5; W. Stouten 7; A. Zonne veld 8; B. Strijk 10. De Bonte Duif (Leiden). Wed vlucht vanaf Roosendaal, gelost te 8.30 uur, afstand pl.m. 70 km. Ie duif te 9.20.37 uur (1362.90 m. p. m.), laatste vogel te 9.32.46 uur (1098.45 m. p. m.). Uitslag: M. Noordervliet 1, 9, 11, 12, 13; G. v. Albada 2, 8, 10, 15, 17, 19; P. Fasel 3, 7; A. Dekker 4; L. Gaykema 5; R. de Graaf 6. „De Duinklievers (N'houl). Wed vlucht met oude en jonge duiven vanaf Duffel, afstand pl.m. 130 km. In con cours 108 duiven. Gelost te 10.40 uur met Z.O. wind. Uitslag: Pav. St. Jan 1, 10, 11, 31. 34, 35; Van den Berg en Dijk stra 2. 18. 24, 30, 33; H. Looijestijn 3, 9, 13, 20; -Peeters-Broekhof 4; Br. Kok 5, 29; Pav. Sint Pieter 7, 14, 16, 19, 36; B. v. d. Linden 8, 26. Concourscommissie Rijn en Gouwe. Concours met 510 duiven vanaf Duffel met zeer slecht weer, snelheid eerste duif was 737 m. Uitslag: J. Landaal, Alphen a. d. Rijn 1; Gebr. de Wit, Kou dekerk 2; W. van Muiden, Boskoop 3, 6; C. Oostveen, Bodegraven 4; H. Mens, Alphen a. d. Rijn 5, 13, 23; J. Mens, Alphen a. d. Rijn 7; C. Heemrood, Al phen a. d. Rijn 8; P. Zeilstra, Bodgra- dezelfde plaats. Door de geweldige ven 9; C. v. Bemmelen, Nieuwveen 10. to (66) MET EEN Door O. Straminoff 12) Het was de eerste maal, sinds zijn secretaris hem kende, dat de million- nair totaal zijn zelfbeheersing ver loor. Dit was Francis P. Norman nog nimmer overkomen, zelfs niet in de critieke jaren, toen door een onvoor ziene ibeurskracht zijn vermogen be dreigd was, zodanig bedreigd, dat dit welhaast zijn ondergang betekende. Het telegram moest dan ook wel een verschrikkelijke tijding bevatten, re deneerde de toegewijde secretaris bij zichzelf, en hij zette zich met een blocnote en een vulpotlood tegen over zijn meester om zijn orders in ontvangst te nemen. Hoe groot was derhalve zijn verbazing, toen deze hem, zonder hem een woord toe te voegen, een wenk gaf hem alleen te laten. Hoewel Francis P.'s trouwe me- de\£Srker er nu in het geheel niets meer van begreep, verliet hij na een buiging het ruime kantoor, dat slechts een klein gedeelte innam van het vijf en zestig verdiepingen hoge ge bouw in het centrum van Chicago's zakenwereld en trok behoedzaam de brede, met zware kussens belegde deur, die elk geluid dempte, achter zich dicht. Toen stond Francis P. Norman, de grote man van Amerika op, en over zijn energiek gelaat, het gelaat van de man, die met ijzeren wil zijn za ken bestiert en met niets en nie mand ontziende kracht zijn weg gaat trok een glans van eindeloze voldoe ning. „Eindelijk", zei hij bij zichzelf, ter wijl hij zonder iets te zien naar bui ten staarde. „Eindelijk dan heeft zich het bloed van het ras der Normans doen gelden. Weer ging hij naar zijn schrijfbu reau terug en nam voor de zoveelste maal het telegram, dat hem zo juist bezorgd was, op. Hij las: „John P tengevolge van dolzinni ge weddenschap voor de tijd van een jaar van het toneel er pret verdwe nen met één pond sterling op zak. Nadere inlichtingen schriftelijk. Bill Mackey" De multi-millionnair legde het te legram weer neer en knikte enthou siast met het hoofd. Nog nooit had iemand Francis P. zo enthousiast zien knikken, zelfs niet die ene keer, toen hij door een handige beursmanoeu- vre zijn vermogen met één slag on geveer verdubbeld had. „Voor de tijd van een jaar van het toneel der pret verdwenen" grijnsde hij bij zichzelf, „Niet kwaad van die Mackay. Handige jongén wel, die Bill". Meer dan eens had hij gewenst dat zijn zoon zich wat meer gespie geld had aan diens energie en door zettingsvermogen. Ja, Mackay was een knaap, die zijn weg wel vinden zou in de wereld der werkers. Eer lijk gezeg had hij, wat hij bij zichzelf altijd „het geval John P." noemde, al lang ais verloren beschouwd. En dat wilde heel wat zeggen voor iemand, als Francis P., die nooit of te nim mer iets opgaf, wat hij zich in het hoofd gesteld had. Maar al de pogin gen om zijn enige spruit, waarop hij al zijn hoop gesteld had in het door hem uitgestippelde gareel van de noeste en onverdroten arbeid te la ten lopen, waren hopeloos mislukt door de niet te overwinnen afkeer, welke zijn zoon, van zijn prilste jeugd af voor het bedrijf van zijn va der aan de dag gelegd had. Was het een tekort of een teveel aan verbeeldingskracht geweest, dat hiervan de oorzaak geweest was? Wie zal het zeggen? Hijzelf had nim mer van een tekort of een teveel in dit leven last gehad. Intuitief had hij altijd het juiste midden aangevoeld, en zelfs bij de ogenschijnlijk meest fantastische ondernemingen had hij nimmer de nuchtere en zakelijke werkelijkheid uit het oog verloren. Dit was zijn grote kracht geweest, het geheim, waardoor hij ten allen tijde en over een ieder getriomfeerd had, zelfs over hen, die op een beter uit gerust en intensiever organisatorisch talent konden bogen dan hij Ja het was wel een vreemd geval geweest met zijn zoon. Waarom had hy nooit ook slechts de geringste macht over hem gehad, of enige in vloed op hem kunnen uitoefenen, hij die toch altijd zo nauwkeurig en ze ker, allen, die onder hem werkten, had kunnen leiden? Was hij niet overal, waar hij verscheen, vanzelf sprekend als leider opgetreden? Alle draden, die ontelbare, onzichtbare draden, welke ten allen tijde en in elk land ter wereld de beurs beheer sen, kwamen bij hem tezamen. Van zijn hoofdkwartier uit werden de fondsen gedirigeerd, fortuinen ge maakt en fortuinen vernietigd. Was hij niet altijd en overal de onover winnelijke veldheer geweest op het slagveld van het geld? In de vijf- en twintig jaar, dat hij nu de beurs van Amerika in zijn macht had, was er nooit of te nimmer iemand naast hem opgedoken, die zijn strategie wist te evenaren, of er ook slechts iets van begreep Het scheen, alsof deze man, die door de pers „geniaal" genoemd werd, geboren was om alles, wat zijn vingers aanraakten, in goud om te zetten. En tochtoch had hij, de mach tigste' man van Amerika, het onder spit moeten delven in de strijd met het karakter van zijn eigen zoon.. Maar.... die zoon had hem dan ook met die merkwaardige scherpzinnig heid, vaak aan levensdilettanten eigen, steeds op zijn zwakke plek we ten te treffen met zijn stereotiepe vraag: „Wat voor nut heeft het opsta pelen van al dat geld, vader?" telkens en telkens weer, als hij, Francis P, voor de zoveelste maal een poging gewaagd had om zijn zoon te verstik ken in de argumenten, waarmee hij zijn onverpoosd streven om meester van de geldmarkt te blijven, verde digde. Er zijn nu eenmaal vragen op de wereld waarop zelfs de diepzinnigste wijsgeer het antwoord schuldig moest blijven. En dit was er één van. Daar hem dus tegenover zijn zoon elk re delijk en afdoend argument ontbrak, zat er niets anders op, dan dat hy hem zijn eigen leven liet leiden. Hy gaf hem een toelage, die voor menig een reeds een vermogen zou heb ben betekend, maar knoopte er de onvoorwaardelijke bepaling aan vast dat hij de Verenigde Staten nooit of te nimmer meer zou betreden. Hier tegen had John P. niet het geringste bezwaar geopperd. Londen hij wist het uit zijn studietijd was een we reldstad, waar een jongeman met een inkomen, zoals hij thans genoot een heel dragelijk bestaan kon leiden en het had hem dad ook weinig moeite gekost zich in zijn ballingschap te schikken. Bovendien lag deze metropolis op niet al te grote afstand, van wat in de schone beeldspraak der Franse taal „de bakermat der beschaving" werd genoemd, als onmiddellijk ge volg waarvan de sierlijke Rolls Royce van John P. Norman zich ge middeld eens in de maand en ook wel eens vaker op de levendige en aanlokkelijke boulevards van Parijs vertoonde.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8