„Treslong "-vloeren buigen onder de dahlia-pracht Diepste consequenties van t vak dat zij gekozen heeft Ms jullie toch aan het trekken zijn, kom dan even bij ons aan Een tientje voor vermaak POTLOOD VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Ontmaskerd „WIE IS MIJN NAASTE Met haar tijd mee: Vrouw vond nieuwe vorm van bedelarij De automobilisten, die de laatste tijd de Muiderweg bij Diemen pas seerden, konden plotseling een fiet sende vrouw zien, die bij hun nade ring, hevig gesticulerend, de aan dacht poogde te trekken. Wanneer de verraste rijders stap ten, kwam de vrouw huilend op hen af en vertelde een droevig verhaal, dat meestal eindigde met een ver lichting van de portemonnaie, die de bestuurder bij zich had. Een automobilist, die het maar een merkwaardig geval vond, ging eens een praatje maken met de politie, die deze vrouw aantrof, terwijl ze weer een ontroerend verhaal aan een auto bestuurder vertelde. De vrouw, die een behoorlijk in komen geniet, heeft met deze nieu we vorm van bedelarij al een aardig ibedrag bij elkaar weten te krijgen. Zij geniet nu gastvrijheid van de politie. Echtelijke onenigheid met de hamer beslecht Niemand wordt zalig, die niet bezorgd is voor de licha melijke en geestelijke noden van zijn medemens. Geef kerken aan de bisschop. Geef kerken aan uw naasten. Helga Loewenstein ten grave gedragen Aarde uit Israël Geronk van een toevallig passerend vliegtuig klonk in de lucht, toen gis termiddag om kwart over twee Hel ga Loewenstein door vliegpersoneel van de K.L.M., afgewisseld door vrienden en kennissen, van de auta op de Joodse begraafplaats te Mui- derberg naar haar laatste rustplaats werd gedragen. De stoet van wagens was om twin tig minuten vöór twee bij de begraaf plaats gearriveerd. In de kleine aula luisterden de talloze belangstel lenden, om de baar geschaard, naar de godsdienstleraar van de Joodse gemeente, de heer A. Salomons, die met veel bewondering sprak over de moed en de Opoffering, die de 24-ja- rige Helga getoond heeft tijdens de laatste ogenblikken van haar leven. Een moeilijke jeugd. Namens de directie van de K.L.M. sprak de heer S. van den Bent, on derdirecteur. „Zij heeft de diepste consequenties van het vak, dat ze ge kozen heeft, getrokken", zei hij. ,In haar jonge leven heeft zij veel ver driet en moeilijkheden ondervonden. De vreugde van 'n onbezorgde jeugd heeft ze nooit ge.lcend. Haar ouders zijn als Joodse slachtoffers in de oor log gevallen. Wij allen v. d. KLM zul len je blijven gedenken. Je bent voor Ons een lichtend voorbeeld. Wij buigen eerbiedig het hoofd." Doorzettingsvermogen. De corpschef van de stewards en de stewardessen der K.L.M.mr. G. A. de Stoppelaar, sprak woorden van troost tot de enkele twee familie leden, die het verongelukte meisje in Nederland had: Een tante en een oom, t.w. de familie Buchmeier uit Woerden. Hij vertelde hoe Helga, die in de oorlogsjaren geen onderwijs had kunnen genieten, dank zij veel energie en doorzettingsvermogen zich toch tot stewardess eerste klasse had weten op te werken, o.a. door de En gelse taal te leren. „En in die taal sprak zij op de laatste momenten van haar leven op beurende woorden tot de passagiers". De secretaris van de Joodse voog dijstichting „Het kind ter Hulpe", mr Gerard Polak, sloot de rij van spre kers. Aan de groeve wierp mevr. Arons enige aarde uit Israël op de baar. DE NIEUWE VOEDINGSRAAD GEÏNSTALLEERD De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suurf hoff heeft vanochtend mede namens zijn ambtegenoot van Landbouw, in de Lairessezaal in Den Haag, de nieuwe voedingsraad geïnstalleerd. Deze raad is bij de wet op de Voe dingsraad van 23 Juni 1952 in het leven geroepen ter vervanging van de min of meer officieuse Voedings raad, welke een commissie uit de Ge zondheidsraad was. Concertgebouworkest kreeg uitnodiging uit Japan en IJsland Bloembollen-belasting Op 1 October vertrekt het Con certgebouworkest uit Amsterdam voor een tournét: naar Amerika, maar reeds lang daarvoor reikt een grote schaduw, die alle grote gebeur- nissen voorafgaat, over het land van Oom Sam. Overal maakt men zich daar op om het Orkest zo waardig mogelijk te ontvangen en dit is niet in geringe mate te danken aan de reclame, die de wereldomroep en de Nederlandse exportfirma's vooral bloembollen voor Nederland in het algemeen en het orkest in het bijzonder hebben gemaakt. Uit York waar de start van het tournée te 13 October gemaakt wordt en uit New Orleans zijn al ver zoeken bij de dirigent, Eduard van Beinum, binnengekomen om plaats bewijzen, want de zalen schijnen in die plaatsen al uitverkocht te zijn. Muziekwereldje. Maar niet alleen dergelijke ver zoeken bereiken het orkest, dat met 110 man, over 10.000 km. 44 con certen binnen de tijd van 10 weken gaat geven, maar men schijnt in ver schillende delen van de wereld te Prinselijk bezoek aan 't jubilerend stamboek Gisteren op de laatste dag van de jubileumkeuringeL van het Fries rundveestamboek te Leeuwarden, waarop de familie- en bedrijf scollec- ties runderen werden gekeurd, heeft Prins Bernhard een bezoek aan de Friese hoofdstad gebracht. Z.K.H. ar riveerde met een regeringsdakota op de Leeuwarder luchtbasis, waar hij werd ontvangen door de Commis saris der Koningin, mr. H. P. Lont horst Homan, de procureur-generaal mr. H. R. de Zaaijer en de comman dant van de luchtbasis, lt. kolonel vlieger R. Hofstede. Direct werd in auto's naar de Wilhelminabaan gere den waar de prins door het bestuur van het jubilerende stamboek werd welkom geheten en vervolgens gedu rende een uur over het keuringster- u rein vferd rondgeleid. Daarna reed ren voor de koetsier bijzonder on- het gezelschap naar het hotel „Deaangenaam. Hij brak zijn rechterarm, Nieuwe Doelen" waar de lunch werd verwondde zijn rechterhand en kreeg gebruikt, waarbij ook bovengenoemd pijn in de borst. Vermoedelijk heeft bestuur aanzat. Gistermiddag om - hij ook een paar ribben gebroken, twee uur begaf de prins zich weer Hij moest naar het ziekenhuis Zuid- naar het vliegveld om de Friese bo-1 wal vervoerd worden maar kon na dem te verlaten. behandeling naar huis. „HORT PAARD HORT" Als het stuur van de vrachtauto, die gisterenmiddag in de Haagse Jan Hendrikstraat voor het rode licht stond te wachten, links had gezeten in plaats van rechts, zou er waar schijnlijk helemaal geen ongeluk ge beurd zijn en de koetsier W. L. C. B. zou buiten het ziekenhuis zijn ge bleven. Maar het stuur zal wel rechts, de auto stond in de meest rechtse file en de jongen die mee mocht rijden zat links in de cabine. Vlak naast zich, in de linker rij van wachtende voertuigen, zag hij een paard staan, dat voor een bloemen- kar gespannen was. De jongen vond het nodig het paard een beetje aan te moedigen. „Hort paard hort", riep hij. Het paard rea geerde direct en begon te trekken. De koetsier probeerde het met de teugels tegen te houden, met het ge volg dat het dier ging steigeren. De wagen viel om en de koetsier raakte eronder bekneld. Het'paard sloeg op hol maar kon spoedig worden tegen gehouden. De gevolgen van de ondoordachte kreet van die onbekende jongen wa denken: „Als jullie toch aan het trek ken zijn, trek dan nog even ver dei- en kom ook bij ons" en zo kreeg men in Amsterdam verzoeken uit Japan en IJsland om ook daar even langs te komen, daar men zo graag een Hollands orkest hoorde. Helemaal Hollands. Maar het orkest zal deze uitnodi gingen hoe gevleid het ook met ze is naast zich neer moeten leggen, want voor 1955 staat alweer een tournée door Zwitserland op het programma en daarvoor moest een Belgische uitnodiging al naar het volgende seizoen verschoven wor den. Teneinde de sfeer in de plaatsen, die men wel bezoekt, volmaakt te maken, zullen de orkestleden ge schenkpakketten bloembollen bij zich hebben, die zij zullen ronddelen en tijdens het tournée zal in New York een tentoonstelling van 17e- eeuwse schilders uit Nederland ge houden worden. Vrouw zwaar gewond Na een huiselijke twist heeft een Amsterdamse dokwerker gistermor gen zijn vrouw met een hamer dus danig verwond, dat zij momenteel in levensgevaar verkeert. Gistermorgen hoorden de buren een hooglopende twist, die gevolgd werd door de haastige aftocht van een der twistenden. Daar het hierna nogal verdacht stil bleef, gingen zij eens polshoogte nemen en ontdekten in de keuken van het bewuste huis aan de Nova Zemblastraat de echtgenote van de dokwerker met een gapende hoofd wonde, die kennelijk toegebracht was met een hamer. Politie en ziekenhuis werden on middellijk gewaarschuwd. De politie vatte in de loop der mid dag verdenking op tegen de echtge noot van de getroffen vrouw, daar deze nergens te vinden was en 's mid dags niet op zijn werk verscheen. In de loop der avond kon de man worden gearresteerd; de toestand van de vrouw.is zeer zorgwekkend. Blykens de zo juist door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ge publiceerde cijfers werd in 1954 104 millioen (1952: 103 millioen) voor het bezoek aan vermakelijkheidsin stellingen (excl. kermisbezoek) uit gegeven, d.i. 9,96 per inwoner 9.98). Er werden 108 milloen plaatsbe wijzen gekocht d.i. 10,4 per inwoner (10,6). Hiervan betrof 58 procent bioscoopbezoek (58 pet). Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 21 -cent belasting. De totale belasting opbrengst bedroeg 24 millioen. in de hals Een zesjarig dochtertje van de fam. P. aan de Boerendijk te Woer den heeft Woensdagmiddag, toen zij De inzending van de heer Smit uit Leiden (amateur). Foto v. d. Horst. Vanmiddag om één uur was het dan zo ver. Toen opende Hillegoms eerste burger, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden de gro te dahliatentoonstelling in „Tres long". En om maar direct met de deur in huis te vallen: wat de va derlandse dahlia-kwekers de volko men verraste bezoekers daar voor schotelen bestond tot nu toe alleen maar in de sprookjesverhalen. On danks het voor de bloemen zeer on gunstige weer der laatste dagen buigt bij wijze van spreken de vloer van de grote beurszaal door onder de dahlia-pracht, terwijl men ook in de foyer en de keuringszaal met ruimte heeft moeten woekeren. Ge vindt daar bijvoorbeeld de rijk gevarieerde groep van Ballego en Zn, Leiden. Een collectie, die import bevat uit Tsjechoslowakije, Zuid- Afrika, Nieuw-Zeeland, Australië en Kenya! Men ziet daar o.m. de zeer typische decoratieve Variety Girl, amberkleurig met witte punten, naast de kleine specie Zimapanii uit Mexi co, met de frêle, zwartrode bloem pjes. Zeer opmerkelijk is ook de witte cactus Dentelle de Venice met de sterk ingesneden bloemblaadjes en de enorm grote witte pompon Gloire de Lyon en ook de decoratie ve Ballego's Glorie, die in het rood- bezig was met schrijven, de punt van 1 is gesteld. WERKTIJDENBESLUIT VOOR PAKHUIZEN. Bij K.B. Is vandaag afgekondigd het werktijdenbesluit voor pakhui zen, dat 1 Januari a.s. in werking treedt. Dit besluit, dat is gegrond op de Arbeidswet 1919, geldt voor vrijwel alle magazijnen en opslagruimten, behalve voor die waarin zeegoederen worden opgeslagen (waarvoor het werktijdenbesluit Stuwadoorswet geldt) en behalve voor die welke be horen bij een fabriek of een werk plaats (waarvoor het werktijdenbe sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 reeds geldt). Het besluit gaat uit van een nor male arbeidstijd van 8'A uur per dag en 48 uur per week, een verbod voor arbeid op Zondag en een vrije halve dag per week, welke voor personen beneden 18 jaar op Zaterdagmiddag haar potlood in de hals gekregen. De punt drong zo diep door, dat het kind inwendige bloedingen kreeg. Twintig minuten nadat de ouders, die buiten aan het werk waren, het on geval hadden ontdekt, is het kind overleden. Voor jeugdige personen en vrou wen zal de dagelijkse werktijd tussen 6 en 19 uur moeten bedragen, ter wijl voor mannen een bepaling is op genomen, ingevolge welke het niet mogelijk zal zijn doorlopend 's nachts te werken. Een noodklok, niet in de rimboe, maar in Amsterdam Stamp nieuwe kerken uit de grond door te offeren in de bisschopsschaal. bronzen genre nog steeds niet is ver beterd en die al zo'n kleine twintig jaar in de culturen is! Leidse bijdrage. In de foyer prijkt een groepje met de alleraardigste Topmix-dahlia's in diverse kleuren van de heer Smit uit Leiden, die zich met veel liefhebbe rij op dit type heeft toegelegd en daar wonderlijk-mooie zaailingen in heeft gekregen. In de groep van C. S. Weijers Zn., Hillegom, zijn het de zwartrode Arabian Night, de flonkerend oran je Saladin, de zalmoranje s.c. Day Dream, de vuurrode s.c. Doris Day, de apart-rose s.c. Jo Vincent en de zalmkleurige Margaret Rose, die sterk in het oog springen. Gebrs. de Ruijter, Oegstgeest, tonen een beste collectie, waarin diverse uitstekende snijsoorten, o.m. de gele dec. Glorie van Heemstede, de gele s.c. Yellow Star en verder ook de gloednieuwe rode dec. Brilliant Star en Red Bar ret, de grillig gevormde cactus Fla ming Spider met een gloeiend oran je kleur, de uitbundige getinte Red and White, rood met witte strepen en vele anderen. Opvallend levendig oranje is de pompon Magnificat van de fa. Bakker uit Heemstede, terwijl uit dezelfde plaats de fa. C. Geer- lirags een „rijke" collectie naar voren brengt met zijn specialiteit: hals kraag- of colorette dahlia's. Een stand met een geheel eigen sfeer. Men ziet daar bijv. de ongemeen fraaie Kaiserwalzej- gestoken rond oude boomstronken; men ontdekt een kale, kromme tak die zich boven een groep Geerlings Elite uitkron- kelt en een bonte papagaai draagt. Een stand, waarin men voor een ge heel apart decor had gezorgd. Uit stekende dahlia's laat ook L. A. Hoek, Den Haag, zien. Majestueus. De uitzonderlijke mooie rode Ma bel's Dream met de z.g. nymphea- vorm, de intens-rode Majuba en Ba- sulis, de puike zacht-gele cactus Abel Tasman en de diep-gele cactus Candlelight. In de groep van Maar- se, Aalsmeer is het de majestueuze oranje Juliana Regina die in het centrum alle aandacht voor zich op eist met de rose Fortune en Marconi. De Baarnse specialist Bruidegom stelt een knap gestoken groep ten toon met o.m. de bekerwinnaar van verleden jaar: Carnaval, de voorna me rode Topnotch, de zalmkleurige s.c. Golden Autumn, de fonkelend rode s.c. Red Joy, de fraaie cactus Real Pleasure en, vele anderen. De lichtgele cactus Arsenal,- de stemmige licht-purperen Passion, de Palace, wit met lila overschaduwd en de warm-zalmrose Prisma zijn de blikvangers in de groep van N. J. v. Oosten, Den Haag. En dan: de groep van Ludwig Co. uit Hillegom. Daar treft men o.i. de mooiste bonte dahlia aan, die ooit geëxposeerd is: de decoratieve Pi- quant. De kleur is helderrood waar tegen de witte punten fel afsteken. De best gevormde bloem wordt ge dragen door stevige stengels. In het middelgrote genre is de rode Amulet zeer goed, terwijl de grote zuiver lila Lilac Ornate en de zalmrose Bou quet ook in het oog vallen. In de keuringszaal, waarvan de piltft-en nu begroeid zijn met de fraaie blauwe Clematis en groene klimplanten, staan tientallen aanwinsten van lief hebbers waaronder tal van opmer kelijke zaailingen. In de foyer prij ken groepen opgesteld van Volks tuinverenigingen en staan ook een gedekte tafel volgens alle regelen der edele bloemsierkunst versierd door de fa. Velthuys uit Hillegom. Zoals u misschien weet: voor het tentoonstellingsgebouw ligt de de- monstratietuin, waarin momenteel duizenden dahlia's bloeien. Men kan dus. in Hillegom nu de dahlia's zo wel binnen als buiten bewonderen. Ook 's avonds, daar de tuin dan is verlicht. Bekroningen. Wisselbeker beste dahlia van Ned. oorsprong: K. Maarse Dzn., Aalsmeer met de semi-cactus Juliana Regina. Wisselbeker beste dahlia van bui tenlandse oorsprong Lavender Per fection J. G. Balego, Leiden. Wisselbeker beste pompon Little Willem van J. Bruidegom, Baarn. Wisselbeker beste middelgrote dah lia: Sylvia, K. Maarse en Zn., Aals meer. Plaquette beste kleinbloemige hals kraagdahlia Kaiser Walz C. Geer lings, Heemstede.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7