Pater De Gruyter bladert in 't logboek en leidt ons door „De Vroolijcke Arke" Herensingel-parochie nam afscheid van kapelaan Stoelinga VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 12V2 Jaar Sint Francisca Romana^werk in Leiden WAT IS HET GEHEIM VAN DE TOEWIJDING EN OPGEWEKTHEID 17IJFTEEN SEPTEMBER zal het 12 jaar geleden zijn. dat het Sint Fran- cisca Romanawerk in onze goede en mooie Sleutelstad een aanvang nam. Over de geschiedenis van het ontstaan en de groei van dit werk zal U in de krant van morgenavond door een andere en meer bevoegde stadge noot het een en ander worden verteld. Wij menen onze taak het best te kunnen volbrengen door U aan de hand van de verslagen uit het logboek van de verschillende hoofdleidsters te laten zien, wat er al zo nodig was om tot de uitbouw van ons werk te komen, waarvan we op 15 September het 12%-jarig bestaan herdenken. Een vreemdeling, die door onze Lange Pieterskerkkoorsteeg wandelt, wordt zeer zeker getroffen door het grote en imposante gebouw op No. 15. Van heel de Steeg is dit gebouw zeker het waardigste en, we zouden haast zeggen, het fraaiste. Die vreemdeling zou wellicht bij zichzelf denken, dat achter die deftige gevel een gelijkmatig en rimpelloos leven werd geleid. Het logboek, waarvan boven melding werd gemaakt, leert ons het tegen deel. Het is interessant om dit boek door te nemen. Elke bladzijde spreekt van leven, inspanning, zorg, vreugde, offers, successen en ook van tegen slagen. Die hoofdleidsters hebben haar bevindingen en ervaringen eerlijk neergeschreven en het treft U, wanneer ze bij een mislukking of tegenslag de hand in eigen boezem steken, een ernstig gewetensonderzoek a. h. w. houden of men zijn best wel deed. Lag de fout wellicht bij haarzelf? Ja, er werd serieus en degelijk gewerkt. Men wilde van de bijeenkomsten en clubs iets maken. Er moest iets worden meegegeven voor het leven. Gelukkig vormen tegenslagen en teleurstellingen niet de boventoon. LIED, MUZIEK EN DANS. OPMERKINGEN als: „Een heer lijke dag", „een fijne clubavond", „een prettige sfeer", komen herhaal delijk voor. Het logboek neemt je mee op reis met de vaders en moe ders en je lacht en zingt mee. Je woont een bivak bij en staat versteld over de blijmoedigheid, waarmee de leidsters het bivak als bestralen. Je geniet met de leidsters en de meis jes. En nergens vindt men het woord: „onmogelijk" of „onverkomelijk". Alles ging en alles slaagde. Wat heb ben die leidsters in die 12jaar een moed opgebracht, een offers ge bracht, gesjeuwd, gezwoegd en zich zelf gegeven! Je bladert verder en je aandacht wordt geboeid door een verslag over de voorbereiding van een uitvoering. „De hele dag geknipt voor de ope- VOORSCHOTEN SVLV WEER STERK IN HET NIEUWE SEIZOEN. Het SVLV-terrein aan de Elstlaan is de afgelopen avonden een beeld geweest van bedrijvigheid. Enige tientallen leden hebben er voor ge zorgd, dat terrein, tribune en club gebouw een hernieuwd aanzien heb ben gekregen. Voorz. L. J. v. Aken, die de werkzaamheden op het ter rein als een veldheer leidde, was met de gang van zaken zeer ingenomen. Hij vertelde, dat SVLV aan de ko mende competitie met 4 senioren-, 3 junioren- en 2 adspiranten-elftallen deel zal nemen. In de moeilijkheden van de afgelopen maanden heeft geen lid aanleiding gevonden om te bedanken en de eerste vriendschap pelijke wedstrijd Zondag j.l. gespeeld was in (je goede zin van het woord vriendschappelijk. Het eerste elftal dat Zondag tegen Oranje Groen speelt is als volgt samengesteld: doel: S. Gerrits; achter: C. v. Rijne Th. Lamboo; midden: T. v. d. Ham, Fr. Mens, T. Lamboo; voor: J. Lam boo, B. Hakker, P. v. Leeuwen, J. Parlevliet, H. v. d. Hulst. Binnenkort zullen met de andere R.K. sportverenigingen besprekin gen gehouden worden over de vraag, of de fusie, die thans nog alleen in theorie bestaat, ofwel zal worden op geheven ofwel effectief zal worden gemaakt. DIPLOMA-UITREIKING R.K. E.H.B.O. Gisteravond vond in het gezond heidscentrum uitreiking plaats van diploma's en getuigschriften aan de gediplomeerden van de R.K. E.H.B.O. van de afdeling Voorschoten. De voorzitter, de heer A. Lippens, was de burgemeester erkentelijk voor het feit, dat hij persoonlijk de getui- schriften en diploma's wilde uitrei ken. Burgemeester Van der Hoeven noemde deze avond een bijzondere avond, omdat hij thans voor het eerst getuigschriften kon uitreiken aan 'ongeren, de zgn. Jeugd E.H.B.O. Hij bracht hulde aan de jeugd voor het verrichte werk, 9 maanden leren en dan examen. Daarna ging burf","- ter over tot het uitreiken van de g. rette. Guido aan het hoofd bemand met de schaar. Enorme voorraad kaas doek en daar kwamen aan de lopende band uit: 22 blöusjes voor de kamer meisjes, 22 rokken voor de kamermeis jes, 22 blousjes voor de Feeën, 22 rokken voor de Feeën, 8 lange gewaden voor de Hof houding, 12 Page-broeken, 12 Page-spencers, Stroken voor de Feeën-jurken. En dat moest allemaal nog in elkaar worden gezet. Het staat er al lemaal neergepend met een vaart en met 'n gezicht van: „Dat is toch heel gewoon, dat hoort er toch bij!" Door heel dat logboek als een gou den draad: het lied, muziek en dans. Blijheid en ongewektheid typeren alle bladzijden. Waarlijk: het is een „Vroolijcke Arke". Als men zich afvraagt, waarvan daan die opgewektheid en die blij heid, die toewijding en zorg ook bij tegenvallers, dan ligt het antwoord, dunkt ons in die kampgids van 1945. „Dit kamp, waarvoor zo gezwoegd is, zal zeker slagen; door ons aller voorbereidend werk is het volop „ons" kamp geworden. Het zal sla gen als je meebrengt naar het kamp je gezond verstand en een bovennatuurlijke liefde voor de kinderen. Je bovennatuurlijke lief de voor de kinderen, zal je ervoor bewaren je geduld te verliezen en je gezonde verstand helpt je over de moeilijkheden heen". In de combinatie van deze twee ligt. dunkt ons, de sleutel voor die vrolijkheid en toewijding. Het waren ook deze twee „pijlers" die het kamp van dit jaar zo heerlijk deden slagen. Daar was zang bij het vertrek naar Brabant, daar was zang in het West- Brabantse dorp, zodat de mensen stil stonden en lachten om zoveel blij heid, hoewel die mensen daar ook met eerbied hebben opgezien naar die leidsters. Ze begrepen heel goed dat de geestelijke houding van die leid sters oorzaak waren van haar toewij ding en ijver. Een hoofdleidster te kende het eens heel juist: „In ons werk vraag je niet op de tuigschriften aan de jeugdige E.H.B. O.-ers. In totaal 33. Het zijn de jon gedames: N. van Aken, A. de Bruin, E. de Bruin, W. Duijnisveld en G. Duijnisveld, M. van Dongen, J. Does- wijk, M. Devilee, A. Devilee, D. Kneijber, M. van Geloven, J. van Leeuwen, L. van Leeuwen, Tr. Ne- derhof, N. Onderwater, N. Schrijvers, M. v. d. Valk, N. J. van Vliet, W. Zonneveld en D. Zonneveld. Van de jongemannen ontvingen het getuig schrift: W. van Aken, G. v. d. Berg, W. de Bruin, H. Mulder, W. Olst- hoorn. J. van Os, J. v. d. Ploeg, P. Roodakker, J. A. Schrijvers, F. Toni- no, F. van Suchtelen, Th. Valkenburg, J. van Vliet. Daarna werden 8 diplo ma's uitgereikt aan de groteren. Aan de dames: W. Barbier, B. Roodakker, mevr. MulderRutten en aan de he ren: E. J. C. Brekermans, H. P. J. Vream, J. Zonneveld, M. W. Kriek jn A. C. Broos. Pater De Gruijter, directeur van het Francisca Romanawerk in zijn werk kamer. eerste plaats naar succes, je moet bedenken, dat O. L. H. alles opte kent en bij Hem is het in goede handen". Die bovennatuurlijke liefde brach ten ze zeker mee van huis. Ze werd gevoed door dagelijks gebed, door conferentie en verdiepingsdagep. Ook hierover spreekt dat logboek. Na dit alles kunnen we slechts één wens uitspreken: Moge deze sfeer, deze blijde en offervaardige geest immer in onze Vroolijcke Arks blij ven voortlever». EEN RONDGANG DOOR HET CLUBHUIS. WIJ ZOUDEN U nu willen vragen om met ons het clubhuis te be kijken. Ziet U eerst eens naar de voorgevel. Monumentaal, vindt U vindt U niet? De voordeur geflan keerd aan twee kanten door twee kloeke ramen. Daarboven de vijf ra men van de eerste verdieping en daarboven het verblijf van „De Zus ters van de Ark". Binnen treft U de frisheid en hel derheid van de mooie gang. Aan Uw rechterhand bevindt zich de „Bijen"- zaal. Hier gonst en zoemt het vooral op de Woensdagmiddagen. Schrikt U niet van die klap. Een bijtje maakt de deur een beetje „onzacht" dicht. Lopen we door de zaal, dan valt ons de muurschildering op van Lode Sengers. Zingende en dansende meis jes. Wel toepasselijk voor een Vroo lijcke Arke. Achter deze bijenzaal ligt de troubadourzaal, bestemd voor de meisjes van 1216 jaar. Hier is onze bibliotheek, waar ouders en meisjes boeken komen lenen. In dit lokaal huist de vader- en moederclub. U moest die kunnen meemaken! Hoort die moeders een plezier heb ben als ze de pater hebben versla gen met sjoelen. En ze worden er nog voor beloond ook!! Hier debatteren de vaders, spelen er kaart en roken hun „zware shag", waar je geen hoest van krijgt, pater! Daar achter ligt onze tuin. Voor de binnenstad een ryk bezit. Aan de overkant van de gang vinden we de tuinzaal, gezellig en huiselijk ingericht voor de meisjes boven de 16 jaar. Dan is er een rui me keuken en voor aan de straat de keurige leidsterkamer, waar plannen worden gemaakt, besprekingen met de staf worden gevoerd en waar men ook zingt en blij is. Nu de trap op naar de eerste ver dieping! Eerst een bezoek gebracht aan het voornaamste lokaal van het hele huis. De Kapel! Het brandende godslampje vertelt ons, dat Hij aan wezig is, Die ons de blijheid en of fermoed schenkt om hier voor Hem te mogen werken. Zijn onbloedig hernieuwde offerdaad geeft ons de kracht Hem na te volgen en Hem te vinden in de zielen der kinderen. Hier worden des Zondags twee H.H. Missen met preek gelezen. Er is een biechtstoel. En elke Zaterdag eren we Maria met een Lof. Hier worden ook de avondmissen gelezen op de eerste Vrijdagen en vooral onze be kende Kerstnachtmissen, voorbereid door een triduum voor de ouders van het S.F.L. en S.F.R. Op deze verdieping ligt ook de ka mer van „De Pater", waar hij wer ken kan en bezoekers ontvangen. Deze verdieping bergt nog twee ge wichtige lokalen. Een clublokaal, waar elk jaar de dames van de prij zen-commissie de prijzen sorteren voor onze beroemde Fancy Fairs. Wat een werk wordt daar door haar verzet. Daar zitten bestuursleden en comitéleden tot in de nacht te wer ken voor het slagen van de Fancy Fair in fijne teamgeest. Naaimachines ronken. LIET TWEEDE LOKAAL is voor de '*^naai- en kniplessen. Over de 100 moeders en meisjes komen hier iedere week les halen bij de zusters en haar assistente. Daar snorren en ronken de naaimachines en hoort men het geklik van de scharen. Als men onze machines ziet, vraagt men met enige huiver: „Hoe lang zullen ze het nog houden?" Hier is het slag veld, waar onze show en tentoonstel ling succesvol werden voorbereid. We zijn aan het einde van ons be zoek gekomen. We trachtten u een beeld en indruk te geven van onze werkzaamheden binnenshuis. Zeker buiten ons clubhuis zijn er nog de gymnastiek en het zwemmen. We spraken nog niet over onze contacten met de gezinnen door huisbezoek enz. Wat het contact betreft met andere caritatieve en sociale instellingen, hierover zullen u morgen andere ar tikelen inlichten. Aan het slot van dit schrijven mo gen we zeker een zeer hartelijk woord van dank richten tot het be stuur, de leidsters en allen, die ons werk maakten tot wat het nu is. Moge Gods onmisbare zegen er op blijven rusten. Hem dank te brengen voor al Zijn zegen en gaven zal er op Woensdag 15 September des avonds om half acht een avondmis worden gezongen, waarbij de ouders van onze meisjes, de moeders van de naailessen, het be stuur, de leidsters en haar ouders en de leden van het Fancy Fair-comité zeer welkom zullen zijn. Ook belang stellenden en weldoeners zijn harte lijk welkom. Het moge dan een beetje vol lopen, het zal ons tonen, dat Ka tholiek Leiden ons werken waar deert Het bestuur meent de uiter lijke feestviering hiertoe te moeten beperken. Onder de zegen des hemels en met de steun van Katholiek Leiden gaan we moedig en blij de volgende 12% jaar tegemoet. Pater H. J. M. DE GRUIJTER, O.S.C. Directeur. Luid concert van loftrompetten Een dankbare parochie heeft van kapelaan Stoelinga gisteravond af scheid genomen. In de loop van de avond mocht de heer J. C. van Ha meren, die de bijeenkomst leidde twaalf sprekers aankondigen, die stuk voor stuk ieder naar eigen geaardheid de scheidende kape laan zware wolken wierook toewuif den. Het zaaltje aan de Maria Gijzen- steeg was geheel gevuld met paro chianen van de kerk van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph toen om kwart over acht kapelaan Stoelinga, vergezeld van de pastoor, naar voren stapte en de ereplaats op het po dium innam. Rondom een tafel was daar nog éénmaal voor zijn vertrek de gehele geestelijkheid van de pa rochie, waaraan hij vier jaar lang zijn beste krachten geschonken had, verenigd. Ook zijn opvolger kapelaan C. A. Watervis en de moderator van de R.K. Technisohe School, G. Beek, die ook deel uitmaakt van het huis- I houden in de pastorie aan de Heren singel hadden aan deze tafel plaats genomen. De heer C. Versney speelde op de piano een opgewekt muziekje, ter- wijl de heer Van Hameren uit de I vele aanwezigen (er moesten nog enige belangstellenden achter in de zaal met een staanplaats genoegen nemen) de namen van de sprekers verzamelde. Pastoor W. A. van Kleef opende als eerste deze naar hij zeide „ietwat dramatische avond". Paro chie en pastorie zullen hem missen, zo sprak hij over de kapelaan. De vele aanwezigen legden getuigenis af van de erkentelijkheid van de paro chianen voor alles wat hij gedaan heeft Spreker wenste hem van harte een vruchtbare werkkring in de nieu we parochie toe. Het valt een beetje zwaar voor ons, dat de bisschop u nu bij ons weg neemt, nadat u in vier jaren een geziene figuur zijt gewor den. Spreker somde enige eigen schappen van de kapelaan op, die er allen op gericht waren om in het parochiële leven bloei te brengen. Hij wenste de scheidende kapelaan in zijn nieuwe parochie een gelijk succes toe. De heer N. de Water sprak na mens het Lekenapostolaat. Hij merk te op. dat er voor de parochianen van de nieuwe parochie reden tot vreug de moest bestaan nu zij in kapelaan Stoelinga zulk een eminent priester mochten begroeten. Indien er in de aanstaande parochie géén leken apostolaat mocht bestaan, aldus de heer De Water, dan hoop ik, dat u ens lekenapostolaat eens in gedachte zult houden. De heer Kershof (Jongensgilde) merkte op, dat de kaoelaan voor de mannelijke jeugd in de parochie al les was geweest. Hij hoopte op voort- Schoolmis in de kapel. LEIDSE VARIA Het bestuur van de R.K. Vol leybalvereniging „Argos" laat weten dat er thans in haar vereniging voor gevorderden afzonderlijke teams zijn samengesteld. Deze trainen iedere Maandagavond van kwart voor ne gen tot tien uur in de zaal van de Potgieterlaan onder deskundige lei ding. Meisjes, die in deze teams wil len opgenomen worden, komen maar eens een kijkje nemen op onze Maandagavond of geef je op bij mej. P. van Cleef, Botermarkt 25 alhier. Morgenmiddag houdt de Leidse bond van Volkstuindersverenigingen onder haar leden een bloemen- en fruitinzameling voor zieken en ouden van dagen in Leiden. De bloemen en het fruit zullen dit jaar aan het Aca demie ziekenhuis en Anna kliniek afgedragen worden.'Wij hopen, dat zeer veel bloemen en fruit veel blij de gezichten zullen toveren! De verleden week te Leiden ge houden collecte voor het „Koningin Wilhelmina Fonds" ten bate van de kankerbestrijding heeft ruim ƒ4.200 opgebracht. Van dit bedrag werd door de gezamenlijke bioscopen 1.265 gecollecteerd. Een welver diende dank is op zijn plaats aan al len, die aan dit mooie resultaat hun krachten hebben gegeven. LEID ATO -NIEUW S Men beriht ons, dat Johan Bode graven bereid is gevonden om Za terdagavond a.s. op de Leidato de bezoekers te laten „Mastklimmen". Er zal een competente jury zijn en winnaars van de ham mogen ook lik- op-stuk vragen stellen. CINEMASCOPE IN LIDO. Vijf maanden lang hebben de direc tie van het Lidotheater en haar ope rateurs gearbeid om het nieuwe Ana- morphoto-beeld te verkrijgen, dat deze week in de film „Lucky Me" voor het eerst gebruikt wordt. Dit is ongetwijfeld een uitstekende ver betering te noemen, want men krijgt nu een beeld te zien van 8 meter breedte, terwyl het normale doek ruim 4% meter is. Daardoor is het mogelijk geworden veel meer op het doek te projecteren. De opname ge schiedt natuurlijk ook op andere wijze, want het beeld wordt versmald opgenomen, terwijl het door de spe ciaal aangebrachte lenzen door het projectieapparaat wordt uitgerekt in de breedte. Een normaal objectief heeft een brandpunt van 100 m m„ het objectief met lager brandpunt 120 m.m. De eerste demonstratie, die wij gis teren konden by wonen, was voor ons een volkomen verrassing. Burgerlijke Stand Geboren: Paul zn van M. J. van Gorkom en A. Heemskerk; Maria Margaretha dr van D, A. Huwae en T. N. A. Scholtens, Rudolf Nicolaas zn van C. P. v. Oyen en H. J. van den Hoed; Petronella dr van C. de Bruin en B. C. C. Waasdorp; Johan nes Martinus Henricus zn van W. Verra en L. H. A. Coret. Overleden: E. M. Torsy, wed. van Bol 78 jr; J. Jasperse, dr 4 jr; M. P. Vellekoop zn 1 jr. GYMNASIUM LEIDEN. Aan het gymnasium te Leiden zyn bevorderd na herexamen: tot kl. II André Bar en Enno Wiess- ma. tot kl. III: Boudy Commandeur, Ingrid Kakebeke en Ankie Verhoef. tot kl. V.: Frans Merkelijn, Else Planteydt, Theo Ykema. tot kl. Vla: Carla Jongsma en Jan Kruyt. tot kl. VIb: Anthony Bergman en Arnold Evers. Toegelaten tot kl. I: Marijke de Jonge Agenda van Leiden Oosterstraat, 7 uur nm.: lampionop tocht „Ons Eiland" ZATERDAG: Speeltuin Kortenaerstraat, 7.30 u. nam. Avond-tuinfeest van „Ons Eiland". Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. BIOSCOPEN Casino: Afgekeurd. Lido: „Lucky me", alle leeftijden. Luxor: „Een circus vluchtte", 18 jr Trianon: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar. Rex: „Gevaarlijke onderneming", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Stadsgehoorzaal: „Met de Leidato ae wereld rond". Dagelijks van 2— 5.30 uur en van 6.3011 uui nam. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 4 September 13 uur tot Zaterdag 11 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74. Te.l 20552; de Haven-Apotheek, Ha ven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstg ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. during van de uitstekende samen werking met de nieuwe aalmoezenier. Het cadeau, dat hij namens het jon gensgilde overhandigde bestond uit een langspeelplaat. („Als u bij het draaien van die plaat aan ons denkt, duurt dat twintig minuten.") Namens de acolythen en misdie naars sprak de heer J. de Winter eni ge toepasselijke woorden en bood als blijvende herinering eveneens enige gramofoonplaten aan. Wil de Water wenste namens de jongenscongregatie de kapelaan veel succes toe. De heer Van Haasteren riep nog eens herinneringen op aan de komst van kapelaan Stoelinga in de paro chie van de Herensingel. Hij moest erkennen dat de kapelaan met zijn immer stuwende werk alles verwach tingen overtroffen had. Vóór de groepsleider van de St. Josephgroep, de heer A. Buis het eigen lied van kapelaan Stoelinga, dat door de welpen en verkenners gezongen werd maakte ook hij van de gelegenheid gebruik om aan de aalmoezenier woorden van lof toe te wuiven. Steeds bent u met frisse, nieuwe ideëen gekomen, zo sprak hij en dit sluit zo prachtig aan bij de activiteit van de jongeren. Een kort woord volgde van mevr. Versney namens de Maria-congrega- tie; kort maar recht uit het hart ge grepen. De sprekers-activiteit verplaatste zich vervolgens naar het podium, waar kapelaan J. A. M. van Adri- chem op beminnelijke wijze „uit de pastorie klapte". Hij schilderde zijn collega-kapelaan „fluitend en zin gend". Zó was hij gekomen, vier jaar gebleven en zo verdween hij ook weer. Spreker toonde zich dank baar voor de gezellige omgang in de pastorie. Namens de Expogé spraken de he ren Questroo en Smit, bestuursleden van respectievelijk de plaatselijke en landelijke Bond van ex-politieke ge vangenen. Beiden legden getuigenis af van de grote bewondering voor de activiteit van kapelaan Stoelinga, die bestuurslid van de plaatselijke afdeling was geweest. Als laatste van allen stond kape laan Stoelinga zelf op. Met milde humor gaf hij een analyse van deze afscheidsavond. De kapelaan meende, dat het een groot winstpunt van deze avond was geweest, dat er een uur lang niets aan „kwaad spreken" was gedaan. Niets dan loftuitingen hadden hem toegeklonken en hij moest toegeven dat dit toch wel leuk om te horen was, ook al zou men eigenlijk op een avond als deze (helemaal op lof en erkentelijkheid ingesteld) voor zich zelf enige restricties moeten maken. Hij merkte op, dat het voor hem een nieuwe gewaarwording was geweest voor de eerste maal een regelmatige kapelaansperiode achter de rug te hebben: gekomen vier jaar ge bleven gegaan. Hij bracht veel dank en wekte allen op om elkaar daadwerkelijk en in gebed te blijven steunen en gezamenlijk met de priesters de eenheid in de kerk te bewerken. Aan het slot van de avond stelde kapelaan Stoelinga zich bij de uit gang op. waardoor alle aanwezige parochianen de gelegenheid kregen om hem de afscheidshand te reiken. Naast de reeds genoemde cadeaux ontving de scheidende kapelaan een groot aantal couverts met inhoud en van de Expogé een asbak, met een herinnering aan Leiden. In de zaal waren ook tegenwoor dig vertegenwoordigers van het kerk bestuur, van de processie naar Beau- raing en van de Bescherming Bur gerbevolking. NIEUW FILIAAL Fa. VAN CLEEF De fa Van Cleef, een textielzaak, die sinds 44 jaar gevestigd is aan de Haarlemmerstraat, opende vanmid dag om drie uur een filiaal in de He renstraat. Het is een wijde, goed ver lichte. moderne zaak, waarin bij het binnentreden direct al opvalt, dat het devies van de firma steeds een goede sortering te brengen geen lege frase is. Alle beschikbare ruimte is op verantwoorde wijze benut om de voorraden op aantrekkelijke wijze te doen opvallen. Vooral het wol hoekje valt op door een originele en overzichtelijke vormgeving. Marktberichten LEIDEN, 10 Sept. Vee. Aange voerd: 15 sti-ren, 40 melkkoeien, 340 vette koeien, 102 varekoeien, 14 gras kalveren, 38 vette kalverene 45 nuch tere kalveren, 200 vette schapen, 150 weidesehape 1122 vette lammeren, 21 varkens (zeugen), 138 schrammen, 454 biggen, 1 paard en 9 geiten, to taal 2689 stuks. Prijzen: slachtstieren 2.502.65 per kg. schoon gewicht, melkkoeien J 740—970 per stuk, vet te koeien 2.152.85 per kg. schoon gewicht; varekoeien f 550800, vet te kalveren 2.00—2.45 per kg. le vend gewicht; nuchtere slachtkaive- ren f 50—60 per stuk en f 1.201.40 per kg. levend gewicht vette scha pen 90115, weideschapen 95 125, vette lammeren f 90100, zeu gen (drachtige) 300—400, schram men 70—110. biggen f 4055 en geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, vette koeien, vette kalveren vry goed; melk- en varekoeien stroef: nuchtere kalveren, schapen en lam meren vlot zeugen, schrammen en biggen trag aflopend. TBC-vrij: gewone aanvoer (32). Kaas. Aangevoerd 61 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas. Fryzen: Goudse: extra kwal. 2.42. Je soort f 2 .0 —2.18 en 2e soort 2.04 —2.09; I eidse- le kwal. f 2-22 per kg Handel goed.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3