DULLES ATTLEE Geen schipbrug te Velsen Met veel geschreeuw produceerde Hollywood 't Nederlands verzet Noordwijkerhoutse feesten mochten er ook dit jaar zijn Bekeuringen per verrekijker VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Resultaat WEINIG WOL Ruim een jaar geleden werd Ne derland in rep en roer gebracht door het bezoek van prominenten uit Hol lywood, die hier in ons land een fUm over het ondergronds verzet tijdens de Duitse bezetting zouden maken. Dagenlang hebben verschillende Nederlandse plaasten zoals Delft en Maastricht een waar Ameri kaans rumoer over zich heen zien gaan en leefden zowel burgerij als bestuur intens mee bij deze unieke gebeurtenis in Nederland. Thans is het resultaat van al deze herrie in Amerika op de markt ver schenen en men kan dit het beste be titelen met storm in een glaswater. Er is enorm veel lawaai gemaakt rondom het onstaan van dit product en het resultaat is op zijn zachtst uitgedrukt belachelijk. Geen inzicht Misschien zullen de Amerikanen het nog met heel veel fantasie en goede wil kunnen accepteren als een •chimmige afspiegeling van het Ne- Bakkersionen in drie steden omhoog De lonen van het bakkerspersoneel in de drie grote steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, worden met ingang van Maandag a.s. verhoogd met 5% voor het binnenpersoneel en 4 voor het buitenpersoneel, onder wie de broodbezorgers verstaan wor den. Deze loonsverhoging kon worden doorgevoerd doordat men het over de boeg van een loonsverhoging naar prestatie gegooid heeft. In werkelijk heid is het dit natuurlijk niet, gezien het feit, dat alle lonen met een zelfde percentage stijgen. De hoop der bakkers vervolgt de „Tel." deze loonsverhoging te kunnen doorberekenen, is inmiddels vervlogen. De minister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening heeft namelijk medegedeeld, dat, waar het hier een vrijwillige loonsverhoging betreft, die door de bakkerspatroons zef als een beloning naar prestatie wordt voorgesteld, van verhoging van de broodprijs geen sprake kan zijn. Een mededeling, die vooral bij de klei ne bakkers, voor zover zij van een en ander op de hoogte zijn, veel on rust verwekt heeft. Inmiddels heeft de vakbeweging meegedeeld, met een verhoging van slechts 4 a 5 na de in zicht gestelde 1% geen genoegen te zullen nemen. Besprekingen dienaangaande duren nog voort derlandse verzet, maar zij hebben dan ook niet het minste inzicht, van hetgeen hier tijdens de oorlog beurd is, want de verhalen, die zij over zee of na de oorlog mochten ho ren, geven in geen enkel opzicht de sfeer weer, die Nederland in die ja ren beheerst heeft. Lachwekkend Trouwens zo goedgelovig schijnen de Amerikanen dit keer niet te zijn, want met een ongekende felheid is de critiek daar de film te lijf gegaan. Met een vlotheid zo zeer bekend uit de massificerende cowboy-films heeft men al knallend en stum perig intrigerend een product ge schapen, dat de deskundige toeschou wer niets eens kwaad kan maken, doch slechts een lachbui kan .bezor gen. Schrale troost Het feit, dat de landschapsopna men, die in Nederland gemaakt zijn, buitengewoon goed geslaagd zijn lijkt ons maar een uiterst schrale troost, want het spel, dat door deze aantrek kelijke coulissen aangekleed wordt, heeft niet alleen niets met ons land te maken, maar is daarbij zo tomeloos onwerkelijk, dat de achtergrond van een operette zich nog geschaamd zou hebben. Brandstichtingen in Drente Woensdagavond ontstond brand in een aantal dicht bij elkaar staande korenmij ten in Orvelte, een gehucht nabij Westerbork. Zeven korenmij ten en vier strobulten zijn verloren ge gaan. Vemoed wordt dat een brand stichter aan het werk is geweest, evenals bij vorige gelegenheden. De grote angst, die er onder de be woners leefde was juist weer enigs zins afgenomen vervolgt „Trouw". De politie, die lange tijd op de loer had gelegen, had de wacht opgehe ven. Vrijwel het gehele dorp was eer gisteravond in opschudding en de po litiemacht rukte in haar geheel uit, toen het alarm van de brand werd geslagen. Behalve het koren en het stroo, brandde van het op het terrein staan de dorsgarnituur de pers- en pakwa- gen uit. De brandweren uit Nieuwer- oord, Zweeloo en Emmen, die naast die van Westerbork het vuur bestre den, konden eerst weinig doen, omdat er geen water in de buurt was. Vijf boeren zijn door deze brand gedu peerd. Zij zijn verzekerd. De Rijks politie was met 'n speurhond op het terrein van de brand. Een brand, in een korenmijt te Bei- len, die enkele dagen geleden woed de, wordt ook in verband gebracht met 't werk van de vermoedelijke py romaan, die op vrijwel gelijke wijze te werk is gegaan als de vorige ke ren. 'steunt Tsjang^ „Rood China heeft thans zijn mili taire en propaganda-activiteit tegen het vrije deel van China versterkt, doch wij zullen ons geen vrees laten aanjagen. De Verenigde Staten staan naast nationalistisch China indien dit zou worden aangevallen en de ze vende vloot beschermt Formosa". Dit verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, bij zijn aankomst op Formosa waar hij enkele uren met Tsiang Kai Sjek confereerde, alvorens door te vliegen naar Japan. Over de besprekingen tussen Dul les en Tsjang is niets bekend gemaakt, maar het is wel zeker dat de ge vechten rond het eiland Quemoy ter sprake zijn gekomen. Terwijl Dulles op Formosa zijn bliksembezoek af legde, gingen nationalistische vlieg tuigen en schepen voort met hun ac ties tegen de communistische stellin gen op de kust bij Amoy. De verkla ring van Dulles wordt gezien als het antwoord op de communistische be dreiging om Formosa aan te vallen en als goedkeuring van de nationalisti sche tegenacties. Nationalistische bommenwerpers van het type B 25 hebben in de af gelopen nacht ook boven Sjanghai en Kanton gevlogen. Millioenen pam fletten werden uitgeworpen. Schepen die in Hongkong zijn bin nengelopen hebben gemeld dat in de Straat van Formosa een bijzonder drukke patrouille-activiteit van natio- nalitische en Amerikaanse oorlogs schepen heerst. Voor Indonesische rechters De nationale Indonesische recht bank te Djakarta heeft een begin ge maakt met de rechtszaak tegen H. C. J. G. Schmidt uit Bandoeng, één der Nederlanders, die begin dit jaar wer den gearresteerd. De heer Schmidt wordt beschuldigd van lidmaatschap van verboden ver enigingen, hulpverlening aan benden en het leiden van overvallen op poli tieposten. Er bestond voor de rechtszaak van Schmidt een enorme belangstelling. Primaif wordt de heer Schmidt be schuldigd van het leiderschap van de „Nederlands-Indische guerilla-organi- satie" in West-Java. De heer Schmidt zou in dit functie hulp verleend heb ben aan opstandelingen, met name de Daroel Islam en de Tentara Islam Indonesia. Dc „Nautilus" 's Werelds eerste door atoom-ener gie gedreven duikboot de Ameri kaanse „Nautilus" zal 1 October haar plaats in de vloot der Verenig de Staten innemen. De meeste leden van de 96 koppen tellende bemanning zijn al grondig getraind in het omgaan met dit nieu we schip, door „oefeningen op het droge", tot welk doel een complete imitatie-Nautilus was gebouwd. over Azië Clement Attlee, de leider van de Britse socialistische partij, heeft in een rede te Canberar gezegd, dat in Azië een beweging gaande is, waar aan geen menselijke kracht weer stand kan bieden. Aan een lunch met parlementariërs zeide Attlee, dat het een kruistocht was om voor de na ties van Azië dezelfde plaats onder de zon te verkrijgen, welke de vol keren van Europa, Amerika en Au stralië zich reeds hadden verworven. Deze beweging is niet noodzakelijk vijandig of gevaarlijk, maar moet be grepen en aanvaard worden wan neer de gewone man in zijn gezin een rustig leven wil hebben waar ter wereld ook. De huidige regering van Peking was de eerste, die de corruptie had aangepakt. Ofschoon de heersers van China er een streng communistische gezichtspunt op nahielden, werd dit door hen toch met een zekere soepel heid toegepast. De huidige regering van Peking-China, aldus Attlee, heeft vele oude misstanden opgeruimd en nieuwe geschapen. Het is een nog jonge regering, waarvan nog moet blijken of het nationalisme, waardoor zij is bezield, zich zal ontwikkelen, zoals zo dikwijls gebeurt, tot een imperialistisch en expansief nationa lisme. Het antwoord hierop is van belang en zal allicht de lijn aange ven voor de betrekkingen tussen China en de rest van de wereld, al dus Attlee. HOCRES-VOORZITTER VRAAGT BEPERKING ACCIJNS VERHOGING. De waarnemende voorzitter van de Hocres, de R.K. Bond van Onder nemers in het Hotel-Café en Restau- rantenbedrijf, de heer J. A. Platen- burg, heeft de wens uitgesproken, dat de regering zich beperkingen zal opleggen met accijnsverhogingen. Op het landelijk Hocrescongres, dat gis teren in Tilburg is gehouden, zei de heer Platenburg, dat een onbeperkte accijnsverhoging in de kringen van destillateurs en Ilocresleden onver mijdelijk zou leiden tot werkloos heid. Hij deelde voorts mee, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie voor de caféhouders nog dit jaar in werking zal treden. Voor de slij ters staat het tijdstip van inwerking treding nog niet vast. Het Hocres-congres werd in Til burg gehouden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Tilburg- se Hocres-afdeling. De deelnemers werden ten stadhuize door B. en W. ontvangen. Jammer was het, dat het zonnetje op de laatste dag der feesten in Noordwijkerhout verstek liet gaan, hoewel het later op de dag nog, wat het weer betreft, is meegevallen. Om 9 uur werd op de Viaductweg begon nen met de behendigheidswedstrijd op bromfietsen. W. van Duin ver kreeg de eerste prijs. A. van Eeden de 2e en P. Marijnen de 3e. Voor het ringsteken door dames met versierde fietsen was, zoals elk jaar gebruikelijk is, flinke belang stelling, hoewel er steeds minder fietsen mooi versierd zijn. De uitslag van de toekenning der prijzen voor de versiering is als volgt: 1. J. Hou- dijk, Zilk, 2. G. v. d. Sleet, 3. Knoppert, 4. J. Duivenvoorden, 5. D. Musegaas, 6. R. de Klerk. De uitslag van het steken was: Omdat het de Rijkspolitie allang te hard gaat, heeft zij een nieuwe list bedacht. Voortaan zal zij de driedubbel overgehaalde inhalers niet meer langszij trachten te krijgen, maar op een rustige manier een kleine ver dienste voor de staat in gereedheid brengen. In de uiterst gevaarlijke wegvernauwingen in de rijksweg Den Haag Utrecht proberen namelijk dagelijks nog tientallen door het oog van de naald te kruipen en hun voorliggers achter de spatborden te krijgen. Meestal lukt dit wel en blijft het bij enig gehanteer van goed gekozen woorden, maar soms blijft het niet daarbij.. In -*e laatste dagen zijn er reeds vijf ongelukken door gebeurd. De rijkspolitie van Harmeien nu posteert zich langs de weg in gemakkelijke houding en laat het gebeuren op de weg door verrekijkers aan zich voorbij gaan. Overtreders krijgen dan zonder het geringste, oponthoud hun bonnetjes thuis gestuurd. Als de snelheidsmaniakken heel hard rijden, kunnen ze het dure briefje aelf uit de brievenbus halen! Processies op kathedraalplein Ged. Staten van Noord-Holland hebben htm goedkeuring gehecht aan het besluit van de Haarlemse ge meenteraad om een overeenkomst aan te gaan met het bidsom Haarlem waardoor het mogelijk wordt op een tijdelijk af te sluiten gedeelte van de openbare weg voor de kathedrale basiliek Sint Bavo te Haarlem pro cessies in de open lucht te houden. Dit besluit betekent dat Ged. Sta ten de bezwaarschriften vaii de Her vormde gemeenten van Haarlem, Schoten en Spaamdam, evenals dat van de Evangelisch-Lutherse predi kant te Haarlem, ds W. Spiethoff, niet ontvankelijk hebben verklaard. Zoals bekend, was van Protestant se zijde ernstig bezwaar gemaakt te gen de grondtransacties tussen de ge meente en het bisdom, waardoor het laatste in de gelegenheid gesteld wordt twaalf maal per jaar proces sies te houden op een door middel van paaltjes en kettingen afgesloten weg. Deze weg moet nog worden aan gelegd. Men achtte dit in strijd met het processieverbod, zoals dat in de grondwet is omschreven. „Berg cn Bosch" in nood Gebrek aan verpleegsters Het voort bestaan van het sanato rium Berg en Bosch te Bilthoven ver keert naar de mening van de genees heer-directeur dr J. J. Hires in „Ruim Zicht'', het kaderblad van de KAB in groot gevaar. Als voornaamste oorzaak noemt hij het gebrek aan verpleegsters. In 1945 bedroeg het aantal patiënten 530, ter wijl bij de bouw in 1933 op een capa- ciei van 360 was gerekend. Na de oorlog werd in ijltempo gewerkt aan uitbreiding van het sanatorium. Was tot dan toe de verpleging toever trouwd aan de zusters Dominicanes sen, uit Voorschoten, onmiddellijk na de oorlog ging de directie over tot de aanstelling van leken-verple- gend personeel. In 1950 is de verpleging van de vrouwen en kinderen, totaal 320 pa- tienten, aan leken-verpleegsters toe vertrouwd. Inmiddels zijn er vele nieuwe medische centra gesticht. Daarbij komt nog, dat in April 1052 bij K.B. de aanvangsleeftijd voor leerling-verpleegsters in ziekenhuizen is vervroegd, en gesteld is op 18 jaar, en dat de opleiding tot verpleegster in sanatoria 4 jaar duurt: dit is 1 jaar langer dan de opleiding in een zie kenhuis. Ook het vrouwentekort is het algemeen en de grote vraag naar personeel, vooral in het administra tieve vlak, zijn oorzaak van het te kort aan verplegend personeel. Voor 1 October 1954 zijn er 30 tot 40 nieuwe leerling-verpleegsters no dig. Meisjes, die nadere inlichtingen willen hebben, kunnen zich daar voor mondeling of schriftelijk wen den tot de directrice van het sana torium. Wat lezers schrijven Voorhout, 31 Aug. 1954. Heel bijzonder heeft mij een arti kel in een dagblad van 24 Augustus 1.1., mij toegezonden, getroffen. Het artikel was geplaatst onder vermel ding: „De woningnood in Voorhout". De bezwaren van G. S. genoemd in het artikel hebben mij niet bijzon der getroffen, daar deze voor wel denkende mensen niet vreemd zullen zijn. Wel doet mij vreemd aan het in dit artikel voorkomende résumé van de heren Derksen, v. d. Aardweg en Weve over het onderhoud in de kwes tie woningbouw, met gedeputeerde Deerenberg alles in extra vette druk letters. De heer Deerenberg zou ge wezen hebben op een onverantwoor delijke wyze van bouwcontingenten toewijzingen aan niet-Voorhouters in het verleden. Deze gerichte aanval op het beleid van het vorige college noopt mij enige kanttekeningen te plaatsen. Verwonderlijk is het mij, dat, zo dit door de heer Deerenberg naar vo ren is gebracht, wat aan sterke twij fel onderhevig is, de heer Van den Aardweg, als gemeente-secretaris, de heer Deerenberg geen nadere toelich ting heeft gegeven, daar hij als in sider met de gedane bouwcontingen- ten-toewijzingen overvloedig bekend was. Bouwcontingenten zijn door het vorige college alleen dan aan niet- Voorhouters toegekend als volkomen vaststond dat geen bouwaanvrage die verwezenlijkt kon worden door Voorhouters meer aanwezig was, daar het college het standpunt hul digde, beter woningen in de gemeen te dan bouwcontingenten te laten verlopen. Ook de woningbouwver eniging slaagde niet om woningbouw te verwezenlijken. Een voorstel in 1953 de Raad voorgelegd tot eigen bezitswoning te komen via de Noord- Nederlandse bouwspaarkas kon bij de arbeiders-afgevaardigden in de Raad geen genade vinden, daar deze groep niet tot sparen in staat was, vooral niet in bouwvoorschot kon den voorzien, wat thans, nu de wo ningen duurder in bouw zijn, wél mogelijk schijnt te zijn. Duidelijker voor outsiders zou zjjn geweest het percentage toegewezen bouwcontingenten aan niet Voorhou ters te hebben vermeld, dit voor een juister beoordeling voor buitenstaan ders. P. v. d. NOULAND. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Beweegbare brng Minister Algera acht het leggen van een schipbrug ter ontlasting van de pont te Velsen onmogelijk in ver band met de overwegende bezwa ren uit hoofd van andere belangen, aan de uitvoering van deze noodop lossing verbonden. Om dezelfde reden heeft hü ook het medegebruik van de spoorbrug te Velsen door het wegverkeer afge wezen. De minister heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen over de lange wachttijden bij de pont te Velsen door het Tweede Kamerlid de heer Hooy (KVP). Hij is van oordeel, dat zoveel mogelijk voortdurend met een maximum-overzetcapaciteit moet wor den gevaren, waartoe zo mogelijk ex tra-personeel in dienst zal worden genomen. Verdere maatregelen tot beper king van extra-stagnatie acht de mi nister niet mogelijk. Wel is een onderzoek aan de gang naar andere oplossingen, die hoewel minder voor de hand liggend als bijv. een schipbrug, toch de zeer lange wachtijden kunnen voorkomen, aldus de minister. R. van Eeden, 2. Annie Oostdam, 3. A. Antonissen. Aan het touwtrekken voor bedrij' ven namen 10 ploegen deel. Uitslag: 1. Ploeg van de firma Van Hagen, 2. Geb. Heemskerk, 3. Aardappelenhan- del Duivenvoorden. Het touwtrekken voor dames had een enorme belangstelling, omdat dit spel voor het eerste jaar op het pro gramma stond. 12 Ploegen van 4 da mes namen aan het strijdperk deel. Uitslag was: 1. de dames Zandbergen, J., R. en N. Romijn, 2. de dames Geerlings, Marijnen, Van der Zwet en Van den Berg, 3. de dames Geer lings, Bakker, Koomen, B. Heems kerk. De uitslag van het spel Ringrijden voor heren per fiets: 1. J. T. War merdam, G. Duijndam, C. Warmer dam. Het Popaankleden met kinderwa genrijden ging wegens de zeer ge ringe opgave voor dit spel niet door. De deelname voor ringrijden per paard was best. Uitslag: 1. G. War merdam, 2. W. van Duin, 3. W. Tim- mers. Aan het ringrijden per auto (ver sierd) namen dit jaar weinig perso nen deel. Slechts 16 kwamen aan de start, waarvan enkele zo goed als niet versierd. De uitslag van de ver siering was: 1. G. van Leeuwen Hulsebosch, 2. J. van Noort, 3. P. Zandbergen. Ringsteken van de auto's: 1. N. en A. Duivenvoorden, 2. R. van den Berg, 3. A. van der Slot. De uitslag van het tobbetje steken was: 1. C. en P. Warmerdam, 2. W. Warmerdam en J. van Paridon, 3. T. Zandbergen en B. Conijn. Om acht uur had op het school plein van de N.H. School de uitrei king van de prijzen plaats. Dit deed de burgemeester persoonlijk zoals dat altijd gebruikelijk is. Alvorens de prijzen uit te reiken sprak de burgemeester de verzamel de dorpsgenoten toe en sprak als zijn mening uit, dat de feesten goed ge slaagd waren. De dag tevoren' Feestvierend Noordwijkerhout heeft het wel getroffen met de tweede dag van de Oranjefeesten. Het zonnetje liet zich al vroeg in de morgen aan een stralende hemel zien. Om 9 uur werd begonnen met het tonknuppelen. Hiervoor was een grote belangstelling. De uitslag was: 1. B. v. d. Bosch, 2. A. Smit, 3. W. van der Linden. Het langzaam fietsen had eveneens grote belangstelling. Uitslag: 1. J. v. Noort, 2. H. de Kan, 3. B. Bouwmees ter. De middag stond in het teken van de wielersport. Begonnen werd met de z.g. voorronde voor mannen van 25 jaar en ouder. Er moesten worden gereden 12 rondjes, totaal plus minus 25 km. Dit in tegenstelling met an dere jaren, toen maar acht ronden gereden moesten worden. De ronde is vergroot om de ouderen kans te geven door hun groter uithoudings vermogen te winnen van de jongere sprinters. C. Romijn ging met de meeste premies slepen. De grootste pechrijder H. Broekhof kreeg een troostprijs. De uitslag was als volgt: 1. C. Romijn, 2. Q. Looijestijn, 3. J. Bakker. Om 3 uur werd de Ronde van Noordwijkerhout verreden met een aantal van 37 renners, allen op tour rijwielen. Er werd 4 aan 4 gestart. Er is zeer goed gereden. De afstand was pl.m. 44 km. Tijd: 1.25.11 uur. Een groot aantal premies waren be schikbaar gesteld niet alleen door Noordwijkerhouters doch ook van de omgeving. De beste rijder was Louis van Dam, die het Vestingrijwiel gewonnen heeft, omdat hij de meeste keren (9) als eerste de finish passeerde. De volgende renners passeerden als eer ste de eindstreep: J. Heemskerk 4 x, W. Knoppert 2 x, J. van Duin 2 x, J. van den Berg 1 x, C. Duiven voorde 1 x, H. Dijkstra 1 x. De uitslag van de ronde was als volgt: 1. W. Knoppert, 2. J. Heems kerk, 3. J. van den Berg, 4. H. Dijk stra. Premie herenrijwiel: L. v. Dam. Om 8 uur des avonds maakte de muziekvereniging „De Harpe Davids" een muzikale rondwandeling door het dorp. Ingebroken. Er is ingebroken in de Jozef Meisjesschool. De dader(s) heeft een ruit van de school vernield en heeft zich zo toegang tot het ge bouw verschaft. De lessenaars van enkele lokalen werden opengemaakt. Vermist wordt een bedrag van onge veer 60,Dit geld was afkomstig van kinderen, die op de school een foto hadden laten maken. De Rijkspolitie heeft een onder zoek ingesteld. Tot heden is de dader nog niet gevonden. DE KWAKEL VOLKSSPELEN. Met een heerlijk zonnetje ging men Woensdagmorgen met een muziek vereniging naar de Boterdijk, waar een misdadiger moest gehaald wor den. Bij Burggraaf deed de misdadi ger nog een poging tot ontvluchting, waarbij hij in het water terecht kwam en tot grote vreugde der aan wezigen nog een politieagent mee sleurde. In optocht ging het toen door het dorp, waar hij aan de schandpaal werd gebonden. Zijn laatste wens was pijproken, wat dan ook werd toegestaan. Hierna volgden volksspelen. Ring rijden: 1. G. v. Trigt, 2. J. van Kes- sel, 3. H. Hogervorst, 4. H. Kas. Snorprikken: 1. H. Zaal, 2. J. v. d. Vlugt, 3. B. van Egmond, 4. G. Meijer. Kruiwagen-race: 1. P. Verhoef, 2. E de Jong, 3. J. Kas. Blind-paardrijden: 1. Gerrie Meijer J. Voorn, 2. Tiny VorkJ. Ritvast, 3. Betsie VoornGre v. d. Vlugt. Ton knuppelen potjes: 1. C. Meijer, 2. P. de Jong, 3. M. Plasmeijer, 4. J. Voorn, 5. C. Verlaan. Hoofdprijs R. Verhoef. De feestelijkheden werden op het kermisterrein voortgezet, waar de ge. hele avond een gezellige drukte heerste. Geboren: Gerrit Jan zn van J. D. Tollenaar en H. C. F. Freek; Fran- cina Catharina Maria dr van J. Ni- colai en F. C. van der Walt; Corne lia dr van C. Hoogeendoorn en C. Vuijk; Maurice Johannes Maria zn van C. B. Hoonhout en A. L. P. van Deurse; Gesina Sophia dr van J. A. Jansen en L. Schreuder. Ondertrouwd: Harm Ellerwijk en Margje van Ommeren. Gehuwd: R. H. Kennis en T. Lu nenburg. Overleden: Petronella Wilhelmina van Scheppingen 59 jr, echtg. van W. J. Heeman. WARMOND Inbraak Tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken in de woning van de heer S. aan de Herenweg alhier. Vast staat reeds, dat een klein bedrag aan geld is ont vreemd doch of nog meer is gestolen, kan nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aanrijding Op de Herenweg had een botsing plaats tussen twee wiel rijders. Een zoon van de heer de W. kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een voet verstuikte. Uitkijken en oppassen is aan de dag van vandaag meer dan noodzakelijk. Hengelsportclub „De Leedc' Genoemde vereniging houdt a.s. Za terdag 11 September een viswed strijd voor de jeugd in de Gemeente haven. Inleggeld 0.35. Aan deze wedstrijd zijn mooie prijzen verbon den, terwijl de deelnemers een trac- tatie zullen ontvangen. Aanvang wedstrijd te 3 uur. Opgeven kan ge schieden bij de heer H. Veltenaar, Norremeerstraat 40. WASSENAAR St. Adelberts-college In Wassenaar is het eerste cursus jaar van het lyceum van het Sint A.delberts-college geopend. De school, die tijdelijk is ondergebracht bij de openbare Ulo-school te Wassenaar heeft door de nog beperkte huisves ting vele leerlingen moeten afwijzen. De bedoeling van deze school, die een z.g. „comprehensieve school" zal worden is door de voorzitter van het school-bestuur, de heer Schüttenhelm en de rector, de heer W. Beek, uit voerig uiteengezet. Op de duur zul len verschillende schooltypes op het gebied van het V.H.M.O. zo nodig ook voor de beroepsopleiding worden betrokken. Rector Beek heeft de ouders enkele practische punten voorgehouden. Op paedagigisch en didactisch gebied is zijn uitgangspunt, dat het kind zoveel mogelijk zelf standigheid moet worden gegeven. Aan zelfwerkzaamheid en aan het bij brengen van gemeenschapszin zal al le aandacht worden besteed. De wethouder van onderwijs van Wassenaar, de heer Huibrechtse, heeft in zijn toespraak tot schoolbe stuur en ouders gezegd dat het ge meentebestuur er van overtuigd is, dat het katholieke volksdeel deze school nodig heeft. Het heeft de plan nen gaarne gesteund en zal verder medewerking verlenen. Meer dan veertig procent van de schoolgaande jeugd in Wassenaar is katholiek. DODELIJK ONGEVAL. Vanmorgen om 9 uur is op de Rijks weg bij het Kerkehout te Wassenaar de 67-jarige wielrijder M. uit Den Haag bij het onvoorzichtig overste ken door een auto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de autotreft geen schuld. Stijging van aantal verkeersongevallen Het aantal verkeersongevallen in Wassenaar, dat de laatste jaren een vrij lichte stijging vertoonde, heeft in dé eerste 8 maanden van 1954 een geweldige sprong omhoog gemaakt. Terwijl de verschillen tussen 1951, 1952 en 1953 niet meer dan enkele procenten waren, geeft het aantal on gevallen in de eerste 8 maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar een stij ging te zien van niet minder dan 31 pet. Tot 1 September verleende de politie assistentie bij 419 aanrij dingen, dat is 102 meer dan in de zelfde periode in 1953. In Juli, zowel als in Augustus werd een recordhoogte van 66 onge vallen bereikt. Van de 66 aanrijdingen in Augus tus. waren er 40 met uitsluitend ma teriële schade, 25 met gewonden en 1 waarvan het slachtoffer aan de ge volgen overleed. Het merendeel van de omgelukken doet zich uiteraard op de Rijksstraat weg voor: in Augustus 42 van de 66. Niet minder dan 120 voertuigen wa ren bij deze 66 ongevallen betrok ken, t.w. 75 automobielen, 17 brom fietsen, 12 fietsen, 11 motoren, 2 scooters, 1 tram; 1 met paard bespan nen wagen en 1 bakfiets. De meest voorkomende oorzaak van aanrijdingen was in deze maand het te dicht achter elkaar rijden, dat in 16 gevallen tot een ongeval leid de. In 12 gevallen werd een aanrij ding veroorzaakt door het niet ver lenen van voorrang; in 6 gevallen door het onvoorzichtig passeren, in 3 gevallen door het onvoorzichtig oversteken, terwijl 2 maal het spelen op de rijweg een ongeluk tot gevolg had.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2