S)e GoidieSou^cmt Het defensie-verdrag voor Zuidoost-Azië aanvaard Hom het eetói tiaax óchaai HANDVEST Tegen iedere agressie in dit gebied Nederland wil wel naar Londen Italiaanse bandiet vloog erin NAPELS Adenauer kan weer vooruit „Peking is niet gevaarlijk" Operaties tegen Amoy voorgezet Brahmapoetra verzwelgt stad Retourtje Noordpool Rustig weer Schip in brand Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 45ste JAARGANG No. 13292 WEER EEN NIEUW BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 ONDERWIJZERS- TEKORT nen welke de minister van Onder wijs in het laatste Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer 'op zijn begroting aan de Staten Generaal betoogde voor te leggen en waarin hij een uiteenzet ting zou geven over de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het la ger en middelbaar onderwijs. De nota vervult de toen gedane belofte niet geheel. Zij behaddelt alleen de be hoefte aan onderwijskrachten bij het lager onderwijs. Wat het middelbaar onderwijs betreft kan worden ver wacht, dat de minister van Onder wijs deze uiteenzetting zal geven in de loop van het komende parlemen taire jaar. Wat het M.O. betreft is deze materie namelijk veel ingewik kelder, omdat men hier de optelsom v. klassen, zoals men bij 't LO nietkan maken, daar hier voor elke klas bij na zoveel leraren nodig zijn, als er vakken worden gedoceerd. Hier ver- eist dus een prognose een veel in gewikkelder techniek en het is be grijpelijk, dat daarvoor zulk een uit gebreide studie noodzakelijk is, dat deze prognose niet maar zo ineens is te geven. Deze vereist een langere tijd van voorbereiding en om de in lossing dezer belofte niet te lang uit te stellen, is de minister begonnen met een nota alleen voor zover be treft het lager onderwijs. Kiek-kijkglas „Handvest van de Stille Oceaan" in wording De delegaties van Australië, Engeland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Pa kistan, de Philippijnen, Thailand en de Ver. Staten hebben vandaag een verdrag voor collectieve veiligheid goedgekeurd, waarin de landen zich ver binden tot verenigd optreden tegen iedere agressie in Zuid-Oost-Azië of het Westelijke gedeelte van de Stille Oceaan. Men kwam tevens overeen een verklaring van principes uit te geven, welke bekend zal staan als het ..Handvest van de Stille Oceaan". Het nieuwe verdrag is tot stand gekomen na een conferentie van drie dagen in Manilla. DE nota geeft de oorzaken van het huidige tekort van leerkrachten bij het lo., de maatregelen, die reeds door de voorgangers van deze minis ters werden genomen en een prog nose over de toekomst. Wat de oorzaken van het tekort betreft wordt er in de nota op ge wezen, dat vlak na de oorlog de scho len voor g.l.o. voor een groot deel werden bevolkt door kinderen, die in de jaren met de laagte geboortecij fers (19331937) het levenslicht za gen, zodat de totale schoolbevolking niet uitzonderlijk hoog was. Daar komt bij, dat in de jaren 19471949 de achtjarige leerplicht tot een zeven jarige werd teruggebracht Van 1950 af bestond de schoolbevolking geheel uit generaties met geboortecijfers, die vergeleken met het vooroorlogse normale cijfer var ca. 180.000 als nor maal of boven-normaal zijn te be schouwen. Bovendien werd in laatst genoemd jaar het achtste leerji wederom verplicht, zodat toen een schok moest optreden. Dit alles viel van tevoren te bere kenen, zoals ook te berekenen viel, dat het hoge geboortecijfer direct na de oorlog voor wat het l.o. betreft in de jaren 1952 tot en met '58 de groot ste moeilijkheden opleveren. Door een éénjarige opleidingscur sus is men er in 1948 reeds in ge slaagd een extra-aantal van ruim 1400 onderwijzers aan het bestaande aan tal toe te voegen om de eerste schop op te vangen. En voor de toekomst heeft de minister van Onderwijs dit volgens de nota opnieuw overwogen, het blijkt echter dat hij hiertoe niet wenst over te gaan. Om dit te beoordelen is het nodig de prognose over de aantallen onder wijzers, die in de toekomst beschik baar zullen zijn na te gaan. Deze prognose ziet er als volgt uit, dat be ginnende met een aantal niet bezette plaatsen van 570 in 1954 dit zal op klimmen tot 3160 in 1956 om vervol gens langzaam tè dalen tot 90 ir 1962. Maar dan zullen de overschotten beginnen te werken. Voor 1963 ver wacht men dan een overschot van 975 opklimmende tot een overschot van ruim acht duizend in 1970. En dit is ronduit gezegd beangsti gend. Het tekort van 1956 is gemakkelijk genoeg te verklaren. De naaste oor zaak van het tekort is gelegen in het feit, dat in 1956 naar schatting slechts een betrekkelijk klein aantal onder wijzers beschikbaar zal komen n.l. ongeveer 1225 tegen ongeveer 3100 in de volgende jaren wat zijn oorzaak vindt in het feit van de veranderde onderwijzersopleiding. Het grote tekort, dat dus voor 1956 wordt verwacht zou men kunnen op vangen door het opschorten van de inwerkingtreding van de derde leer- kring der kweekschoolopleiding. De minister van onderwijs schijnt heirte- gen echter ernstige bezwaren te heb ben en deze bezwaren kan men on derschrijven. De minister van onder wijs wenst ook geen herhaling xan de maatregel van 1948 om door een éénjarige opleiding middelbare diplo ma-bezitters in het bezit te stellen van de oude onderwijzersacte. De enige maatregel, die hij verdedigbaar acht is deze, dat hij bezitsters van een B-diploma van een opleiding voor kleuterleidster na een spoedopleiding in de gelegenheid wil stellen de oude onderwijzersacte te behalen en zo no dig deze tijdelijk het recht wel geven in de laagste twee klasen van de la gere scholen werkzaam te zijn. Dit alles is verdedigbaar. Het is nog meer verdedigbaar, dat de maatre gelen, welke de minister denkt te ne men alleen maar maatregelen ad hoe kunnen zijn, omdat en dan raakt met^meteen het beangstigende aspect van deze zaak het tekort in 1963 zich ra] wijzigen ;n een overschot. Dit roept juist de vraag op, of men VOORNAAMSTE BEPALINGEN. De voornaamste bepalingen zijn: 1. In geval van een aanval in Zuid- Oost-Azië zullen de onderteke naars maatregelen treffen in over eenkomst met hun wetten. 2. Men zal elkaar raadplegen over de gemeenschappelijke verdedi ging als er een oorlog zou drei gen. 3. Er wordt een raad opgericht om overleg te plegen over de mili taire en andere voorbereidingen die het verdrag eisen. 4. De ondertekenaars zullen elkander bijstaan om sterker te staan tegen aanvallen van buiten af en om binnenlandse aanvallen op hun gebied en hun politieke stabiliteit af te slaan. 5. Zij zullen overleg pelgen onder elkaar en met gelijkgezinde staten over economische maatregelen om de stabiliteit te vergroten. Formosa en Hongkong vallen bui ten het verdrag dat enkele van de gebieden der ondertekenende landen omvat. Vietnam, Laos en Cambodsja worden niet vermeld, maar deze val len onder het begrip dat minister Dulles heeft aangeduid met de woor den ,,een mantel van bescherming". Men heeft besloten dat men niet- communistische landen in Zuid-Oost- Azië, die geen lid zijn van het pact in geval van een communistische aanval enkele zal helpen als zij er om vragen. Zo hoopt men de landen, die zich ongerust hebben gemaakt over de militaire aspecten van het verdrag, gerust te stellen. Op de con ferentie werd de vraag gesteld of men in het verdrag zou zetten dat het tegen communistische aanvallen is gericht. Minister Dulles verklaarde dat Amerika zich niet verplicht zal achten om hulp te bieden als een niet-communistisch land een andere staat aanvalt. De Aziatische landen die op nauw-1 keurig omschreven beloften van i economische hulp hadden gehoopt, moesten met vage aanduidingen ge noegen nemen. De Nederlandse regering is bereid, een uitnodiging tot bijwoning van een eventuele conferentie in Lon den naar aanleiding van het misluk ken van de Europese Verdedigings gemeenschap te aanvaarden Het initiatief voor deze conferentie tie is uitgegaan van de Britse pre mier sir Winston Churchill. Als deze conferentie-van-negen (de zes vroe gere E.V.G.-landen, Amerika, Enge land en Canada) doorgaat, zal zij Dins dag 14 September beginnen. Neder land zal dan naar alle waarschijn lijkheid worden vertegenwoordigd door de minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen. Pseudo-journalisten Een lange en omvangrijke jacht op een Italiaanse bandiet is Dinsdag ge ëindigd met de arrestatie van Luigi Dejana, een 30-jarige Sardiniër, die zeven maanden geleden ontsnapte uit een Romeinse gevangenis, waar hij wegens beschuldiging van moord en roverij op berechting wachtte. Hij werd gevangen genomen in de woeste Tolfa-bergen, 70 km ten noor den van Rome, welke gedurende weken door honderden politiemannen waren afgesloten en doorzocht. Dejana liep in de val, doordat hy inging op een verzoek om een inter view over zijn ontsnapping en leven in de bergen. Drie politie-agenten, onder wie een Judo-expert, die zich voor jour nalisten uitgaven, hadden hem voor zyn verhaal een grote som gi aangeboden. Tijdens het „interview" nam de Judo-expert in zijn kwaliteit van „persfotograaf" foto's van Dejana, die onder het praten een machinegeweer zonder tokkelaars Napels moet het op het ogen blik zonder een van zijn gere nommeerde attracties stellen. De guitaar- en mandolinespelers, die de restaurants langs plachten te gaan om daar, in het byzonder voor de buitenlandse toeristen, de oude Napolitaanse wijsjes te tokkelen, zijn in staking gegaan, aldus meldt de „Times". De ar me, maar zelfbewuste musici wil len namelijk niet langer gedwon gen zijn met de hoed rórtd te gaan, omdat zy dit niet in over eenstemming met de waardig heid van een werker achten. Zo heeft men het onder andere aan een door de graaf van Barcèlóna gearrangeerde diner voor 36 le den van het gezelschap, dat van de vorstenreis met de Agamem non terugkeerde, zonder de tra ditionele Napolitaanse muzikale begeleiding moeten stellen. De christen-democratische partij van dr. Adenauer heeft de absolute meerderheid in de Westduitse Bonds dag herwonnen. Zij had dié meerderheid verloren, toen een van haar leden, Karl. Schmidt-Wittmack, naar Oost-Duits- land uitweek. Gisteren is bekend gemaakt, dat Rudolf Mayer-Ronnenberg, die tot nu toe in de Bondsdag de vluchtelingen- partij vertegenwoordigde, omge zwaaid is naar de christen-democra tische partij. De leider der Britse socialistische partij, Clement Attlee, is Dinsdag, vergezeld door zijn echtgenote, uit Singapore te Darwin aangekomen. Hij verklaarde na zijn aankomst tegenover verslaggevers: „Ik denk niet, dat wij ons zorgen over rood- China behoeven te maken. De Chi nese communisten hebben het te druk met het behartigen hunner bin nenlandse aangelegenheden, dan dat de landen van het Britse Gemenebest of de Verenigde Staten zich ongerust zouden behoeven te maken over ac ties hunnerzijds." op zijn knieën had Hij overviel de bandiet toen deze midden in zijn ver haal was, van achteren. Na een kort gevecht werd Dejana overmeesterd en naar de gevangenis in Rome terug gebracht. Dejana werd in de afgelopen herfst de eerste maal door een soortgelijke truc gearresteerd Politie-agenten de den zich toen als vissers voor, die be reid waren hem naar zijn geboorte land Sardinië over te brengen. Dejana ging hierop in, werd op zee gearres teerd en vervolgens naar Rome ge bracht De nationalistisch-Chinese militaire autoriteiten te Taipeh hebben Woens dag medegedeeld, dat „grootscheepse" operaties van de lucht- en zeestrijd krachten tegen Amoy en nabijgelegen kustgebieden van het Chinese vaste land voortduren. Er nemen bijna honderd vliegtui gen aan deel In Amerikaanse kringen te Taipeh is verklaard, dat eenheden van de Amerikaanse zevende vloot, die geen enkele actie in het gebied van Que- moy hadden uitgevoerd, haar pa trouilles nabij Quamoy versterken en „de nationalistische bewegingen nauwlettend gadeslaan" De noodtoestand is afgekondigd in Dibroegarh, de rijkste stad van As sam, het land van de thee. Stukje bij beetje wordt deze stad vernietigd door het woedende water van de ri vier Brahmapoetra „De Zoon van de Schepper". Regeringsgebouwen in de voorstad Tinkonia staan op in storten. De ambtenaren helpen bij het slopen van de gebouwen en het eva cueren van mensen. De vijfhonderd meter lange muur, die de stad beschermde, is ingestort en nu ligt de stad als een gemakke lijke prooi voor de razende rivier. Eergisteren liep de Indische pre mier, Nehroe, over een weg, die nu geheel verdwenen is. Hij maakte een reis langs de overstroomde gebieden van Noordoost-Indië. Hij was er getuige van, dat delen van de stad Dibroegarh in het water verdwenen en hij zag verslagen toe. hoe het postkantoor snel afbrok kelde. „Het is monsterachtig om aan te zien, dat een stad wegzinkt in de ri vier, terwijl men niet in staat is iets te doen", zei Nehroe. Het laatste snufje op het gebied van de fotografie wordt deze bril- met-camera genoemd, welke door een Duitse firma op de markt wordt gebracht. Het toestelletje een 16 mm apparaat is boven het rechter brilleglas gemonteerd, met de zoe ker voor het glas. Voor landen, waar 's zomers de zon schijnt, is deze ca mera-zonnebril een welkome vaean- tie uitrusting. Wie weet monteert de fabriek ze ook nog wel eens op parapluies voor gebruik in Neder land.... De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. zal op 15 Novem ber de eerste geregelde dienst Ko penhagen—Los Angeles via de Noord pool openen. Tussen beide steden zal tweemaal per week worden gevlo gen via de Poolroute De plannen van de SAS zijn ge ruime tijd opgehouden aangezien de Canadese autoriteiten aarzelden met het geven van toestemming voor een tussenlanding in Winïpeg. De Cana dezen hebben het verzoek van de SAS vorige week echter ingewilligd. Op Groenland zal de SAS tussenlan dingen maken, eventueel ook op Amerikaanse luchtbases aldaar. Nadat de eerste dagen van Septem ber op het vasteland van West-Euro pa bijna overal zomers weer hadden gebracht, waarbij ook in ons land maximumtemperaturen van meer dan 25 graden voorkwamen, begon Za terdag de invloed van oceaandepres sies zich verder naar het Oosten uit te breiden. De warme lucht werd daarbij uit onze omgeving verdreven hetgeen op verschillende plaatsen met onweer gepaard ging. Dinsdag passeerde een nieuw front ons land Dit bracht bijna overal regen, doch de hoeveelheden liepen van plaats tot plaats sterk uiteen. Zo meldde bijvoorbeeld het vlieg veld Eelde 12 millimeter, terwijl in Leeuwarden slechts één millimeter viel. Na de frontpassage nam de bewol king snel af en kon de temperatuur sterk dalen, waarbij op véle plaatsen mist ontstond. In De Bilt was de minimumtempe ratuur 6 graden tegen 15 de vorige nacht. Over de Britse eilanden ver oorzaakte ondertussen een volgend fronten systeem al weer enige regen. Woensdagmorgen lag dit dicht bij Londen. Het nam echter in beteke nis af. Op de Oceaan heerst een ta melijk grote depressieactiviteit. West- Europa bevindt zich echter aan het randgebied van de depressies, zo dat de eerste paar dagen slechts wei nig betekenende storingsgebieden tot onze omgeving zullen kunnen door dringen. NIEUW PACT TR IS EEN NIEUW HEK GEZET in Zuidoost-Azië om de wilde stier uit het rode Noorden het ver dere doorbreken te beletten. Het Verdedigingspact voor Zuid oost-Azië, dat bedoeld is als een te genhanger van het Nato-pact in het Westen, is vandaag op de conferentie van Manilla aanvaard. Zoals het Noordatlantisch verdedigingsverdrag voor het Westen een garantie is te gen eventuele aanvallen van de kant der Sovjet-Unie, zo garandeerd dit nieuwe pact wederzijdse hulp bij een aanval der Sovjet-Unie in het Oos ten. De landen, die zich bij dat pact hebben aangesloten, zijn: 0 Amerika, Australië, Nieuw- Zeeland, Engeland, Frank rijk, Pakistan, Siam en de Philippij nen. Zoals men ziet. zijn er slechts twee eigenlijke Aziatische landen bij, de rest bestaat uit „koloniale" landen en landen, die aan de rand van het bedreigde gebied liggen en dus be lang hebben bij een rustige en vreed zame ontwikkeling in dat deel van de wereld. Overigens is het Aziati sche verdrag in zoverre geen tegen hanger van het Westelijke verdrag, dat het niet over een eigen leger be schikt. Men heeft elkaar slechts we derzijdse hulp en steun toegezegd in geval van agressie bezuiden de 21e breedtegraad, terwijl men de aard van de agressie niet beperkt heeft tot communistische agressie, zoals aanvankelijk de bedoeling was van de Westerse staten. Men wilde n.l. wel een dam opwerpen tegen even tuele invasies, maar zich niet in al lerlei andere wespennesten steken, zoals bijv. de rivaliteit tussen Pakis tan en India. Tenslotte heeft men die beperking toch maar laten schie ten, blijkbaar omdat er bij een even tuele andere agressie toch gelegen heid genoeg is om te overwegen of en in hoeverre men mee wenst te doen. Bovendien heeft de beperking tot het gebied bezuiden de 21e breed tegraad ook de mogelijkheid van veel narigheid afgesneden. Denken wij bijv. maar eens aan Formosa, dat boven die grens ligt en dus buiten het gebied ligt, dat door het nieuwe pact bestreken wordt. Daar is het op het ogenblik compleet oorlogsterrein, doch behalve Amerika dat bezorgd de wenkbrouwen fronst en aan zijn 7e vloot denkt, die daar gestation- neerd is behoeft geen land zich er veel van aan te trekken. Het is im mers een „binnenlandse aangelegen heid" van de Chinezen. Desniettemin is het duidelijk, dat de atmosfeer daar in Azië geladen is, hetgeen ook aan het neerschieten van het Ame rikaanse vliegtuig in de buurt van de Siberische kust wordt gedemon streerd. Het nieuwe pact is niet te vroeg gekomen: laten we hopen dat het in derdaad een betrouwbaar „hek" zal zijn, dat z'n betrouwbaarheid vooral zal demonstreren in z'n preventieve werking. Een groot schip staat enige mijlen van kaap Villano in Noordwest-Span- je in brand en veel reddingsvaartui gen hebben deze haven verlaten om hulp te verlenen. Spaanse marineautoriteiten, die dit bekend maakten, hebben verklaard dat nog niet is vastgesteld welk schip het is en hoe groot de brand is. On der de schepen, die te hulp zijn ge sneld, bevindt zich de Nederlandse sleepboot Goeree. wel goed doet de onderwijzersoplei ding te entameren. Natuurlijk is in dit overschot niet verdisconteerd een mogelijke uitbrei ding van de leerplicht tot zelfs vijf tien jaar. Daarbij is ook geen reke ning gehouden met het feit, dat er momenteel meer dan 2000 leerkrach ten in het lager onderwijs werkzaam zijn, die in normale omstandigheden dit onderwijs reeds zouden hebben verlaten, zoals geoensionnêerden en gehuwde onderwijzeressen. Misschien zullen deze overwegingen de verwachtte overschotten nog wat gunstig beïnvloeden. Maar bij het te kort aan onderwijskrachten vöor de komende jaren, mag men het grote te verwachten overschot daarna ze- (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt i te 10 uur). MIND FR KOUDE NACHT. Veranderlijke bewolking met i hier en daar wat motregen, j Zwakke tot matige wind tussen j Zuidwest en Zuid. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van- j 9 Sept zon op 6.03 en onder 19.11; maan op 17.29 en onder 1.32 uur. woQV in r.... STOCKHOLM zwaar bew. 16 c KOPENHAGEN mist 18 AMSTERDAM mist 18 LONDEN zwaar bew. 20 PARIJS mist 19 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE zwaar bew. 26 NÜCE zwaar bew. 25 GENEVE zwaar bew. 24 ZURICH mist 25 LOCARNO zwaar bew. 26 FRANKFORT nevel 23 INNSBRUCK nevel 24 ROMo lichl bew. 32 AJACCIO zwaar bew. 26 Ook voor de kleintjes in Rusland i komt eens de dag, waarop zij voor „kloek" uniform, compleet met plat- j Wij vragen ons af, wat deze klein- I het eerst naar de grote school gaan te petDeze kleintjes hier zijn op tjes in het speelkwartiertje zullen zij het dan ookgestoken in een I weg naar dë 613e school in Moskou. spelen Korreltje Armoede is een veilig bezit; nie mand poogt haar te ontnemen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1