BOEKHOUDEN De vrijheid is nog steeds voor geen geld te koop Honderden brachten Rijnland hulde voor geboden bescherming EEN HONDERDJARIGE REUS IN DE HAARLEMMERMEER MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 STEUN WETTIG GEZAG IN LEIDEN Dreiging in het heden en 't verleden De overkoepelende organisatie, Steun Wettig Gezag is de overkoe pelende organisatie, waarin zijn be grepen dc Nationale Reserve, de Re serve Rijkspolitie, dc Reserve Ge meentepolitie en de Marechaussee- Reserve. Het is in het bijzonder de Reserve Gemeentepolitie, waarnaar onze belangstelling en onze zorg het meest uitgaan. De Reserve-Gemeen- tepolitie behoeft uw steun. „Steun Wettig Gezag". Wie zou het wettig gesteld gezag niet willen steunen? Welke ordelievende burger zou geen prijs stellen op de handhaving van de grondwettige regeringsvorm, de voort zetting van de democratie, het blij vend genot van de rechten en vrij heden, zoals wij die thans bezitten? Sla de waarden daarvan vooral niet te laag aan. Het is een algemeen ver schijnsel, dat alles wat dag in dag uit aan goede gaven wordt genoten, als vanzelfsprekend wordt geaccep teerd. We weten niet beter. Laten we ech ter bedenken, dat het ook anders kan. Wij vergeten misschien wat vlug. Aan de ene kant maar gelukkig. Wat zou het ons leven vergallen steeds met de gedachten aan de bezetting rond te open. Toen we geen baas in eigen huis waren. Ons allerlei beper kingen werden opgelegd. Het luiste ren naar de radio contrabande was. Onze mening niet vrij mochten uiten. We denken er vrijwel niet meer aan. Toch is het nog geen tien jaar gele den, dat we het aan den lyve mee maakten. En hoeveel gezinnen zijn er niet, welke werden getroffen door arrestatie, wegvoering van een of meer der leden. Zou deze geschiede nis zich niet kunnen herhalen? Zeer zeker. Maar dan nog in scherper vor- dan we hebben meegemaakt. Wat we achter de rug hebben, is daar maar kinderspel bij. Niet minder groot. Toen ging het tegen het Nationaal- Socialisme. Nu worden we geconfron teerd met het Communisme. Is het gevaar, dat ons van de zijde van het Communisme bedreigt, thans minder groot? Stellig niet. 't Wordt wellicht niet door allen op de juiste wijze on derkend. Men wil het niet geloven, 't Zal zo'n vaart niet lopen, rede neert men. Laat U niet in slaap sus- .sen. De andere partij waakt. Moet dan een angststemming zich van ons meester maken? Dat zou een ander uiterste zijn. Even ongewenst. Wat we dan wel moeten doen? Wij moeten paraat zijn. Paraat naar bui ten en van binnen. Het gevaar dreigt niet alleen van buiten. Daarvoor dient trouwens zee-, land- en lucht macht in samenwerking met de bond- VOORSCHOTEN DE RONDE VAN VOORSCHOTEN Direct na de Tour de France be gonnen enige jongelui, geïnspireerd door de renners, rondjes in Voorscho ten te fietsen. Al spoedig werd daar door enige ingezetenen verband in gebracht en in de afgelopen weken werd regelmatig de ronde van Voor schoten verreden. De route ging over de Voorschoterweg, Vrouwenweg, via Stompwijk en Leidschendam en dan via de Veurseweg naar de Voorstraat waar de finish was. Deze activiteit trok al spoedig veel belangstelling eri Zaterdagavond had de laatste rit plaats. Op de Voorstraat stonden reeds veel belangstellenden te kijken. De Junioren moesten het eerst arri veren, doch zij kwamen later dan de senioren. De laatste rit werd gewon nen afd. Senioren: 1. Zwetsloot, 2. Kraan, 3. Zonneveld, 4. v. d. Meer, 5. Kamphorst. Afd. Junioren: 1. A. de Jong, 2. van As, 3. van Klaveren. De prijs voor de grootste pechvogel kreeg Knijnen- burg en de prijs voor de strijdlustig- ste renner ontving Zonneveld. Het algemeen klassement vertoonde deze eindstand: 1. Kamphorst, 2. Zonne veld, 3. Kraan, 4. A. van Wissen, 5. M. de Jong, 6. Geloven, 7. Spiegeler, 8. Zwetsloot, 9. van der Meer, 10. Roodakker, 11. Duivenvoorden. Afd. Junioren: 1. de Jong, 2. C. van As, 3. van Klaveren. De winnaars ontvingen medailles, bloemen en eni ge nuttige geschenken, die door di verse ingezetenen ter plaatse be schikbaar waren gesteld. Na uitrei king der prijzen bleef men nog gerui- men tijd gezellig bijeen. Gebleken is, dat gemiddeld met een snelheid van 36 km. werd gereden. Er bestaan plannen om uit deze groep een offi ciële club te vormen, zodat we nog wel meer van de activiteit van deze wielerclub zullen horen. Vanzelf sprekend werden de schenkers van de cadeaux voor hun bijdrage hartelijk bedankt. Nieuw SVLV-bestuur. In de laatste bijeenkomst van SVLV, welke o.l.v. de pastoor stond, is het bestuur als volgt samengesteld: L. J. van Aken, voorzitter, J. M. Janssen, se cretaris, H. P. L. Vogelezang, pen ningmeester, G. P. A. Niersman, vice- voorzitter, C. C. I. v. d. Bos, 2e pen ningmeester, P. J. Karremans, hoofd- juniorenleider, J. Niersman, terrein commissaris, P. A. F. Kneijber, ter reincommissaris. Pastoor van Bem- melen is geestelijk adviseur. De zorg voor de consumptietent, fietsenstal ling en het terrein is opgedragen aan P. van Noort. genoten. Het gevaar schuilt ook bin nen de grenzen. Wanneer onverhoopt de vijand te gen 't Westen zou optreden, een mo derne oorlog zou worden ontketend, nog totaler dan de laatste oorlog, dan krygt ook de bevolking het kwaad te verduren. Ver achter de frontlijn kunnen bomaanvallen plaats vinden, grote branden ontstaan. Dan zullen er ook hoge eisen aan de overheid worden gesteld tot hulpverlening en van verwarring, vergrijpen verkeer- ordehandhaving. Misbruik makepde de elementen zich aan andermans eigendommen, anderen zaaien onrust. Beide groepen spelen de vijand in de kaart. Maar de weerstand van het volk mag niet worden gebroken. Wij moeten pal staan voor de handhaving van onze onafhankelijkheid, onze rechten, onze vrijheden. Vrijheid of slavernij. Het alternatief is: Vrijheid of sla vernij. Om het kostelijk goed, de vryheid, te kunnen behouden, moeten offers worden gebracht. Ook wat betreft de inwendige veiligheid, de ordehand having. De taak van de politie in oorlogstijd is zo uitgebreid, dat zij die alleen niet kan volbrengen. Zij heeft versterking nodig. Ook in de vorm van reserve-gemeentepolitie. „Steun Wettig Gezag". Wie zou het wettig gezag niet wil len steunen? Welk ordelievend inge- zetenén zou niet het zijne willen bij dragen tot handhaving van de open bare orde in de ruimste zin van het woord in oorlogstijd? Als het spant? Als het gaat om ons zelfstandig be staan? De toekomst van onze kin deren? Het korps Reserve-Gemeentepolitie te Leiden heeft versterking nodig. Nu. VISWEDSTRIJD OM DE D.S.B.-BEKER. Zaterdag organiseerde de Ontw. en Ontsp. Ver. „de Stalen Band" haar traditioneel geworden viswedstrijd om de fraaie D.S.B. wisselbeker. De wedstrijd werd gehouden in de Rijn, tegenover de Jong's Machinefabriek te Hazerswoude. Begunstigd door goed visweer (na afloop een flinke regenbui) gaf pre cies 3 uur de hoofdcontroleur, de heer Singéling, bijgestaan door 10 controleurs, het signaal, dat de vis wedstrijd een aanvang kon nemen. Ruim 90 D.S.B.-leden namen er aan deel. Na 2 maal 1 uur gevist te heb ben, brachten 21 vissers in „Het Witte Huis" alwaar ook de prijzen werden uitgereikt, vis aan de schaal. Was het winnen van de wisselbe ker in voorgaande jaren een H.C.W. aangelegenheid, thans won de heer J. Trouwee, werkzaam bij de N.E.M. te Oude Wetering deze beker. Hij wist 107 gram vis te vangen. De overige uitslagen waren: 2. Giezen Jr. 660 gr.; 3. A. v. Dam Sr. 623 gr.; 4. J. Beumer 410 gr.; 5. J. v. d. Berg 333 gr.; 6. H. J. v. Leeuwen 304 gr.; 7. D. Bontje 217 gr.; 8. A. Siere 186 gr.; 9. S. Dubbeldeman 185 gr.; 10. J. Bleyi 178 gr. Op 11 Sept. neemt D.S.B. ook deel aan de bedrijfsviswedstrijd. Agenda van Leiden Hotel Klein Minerva, 8 uur nam. R. K. Tafeltennisvereniging „Ds Sleutels", jaarvergadering. „De vrouw en de slang", repetitie om half acht Woensdagavond in de R.K. H.B.S. voor alle medewerkers. Oud Hortuszicht, 8 uur nam. Tuin- ooncert Politie Muziekgezelschap. Bridgeclub voor R. K. „O. O." Le denvergadering of> Woensdag 8 Sep tember 's avonds 8 uur in café-res taurant Royal, Doezastraat. Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30—20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. BIOSCOPEN Casino": „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar. Lldo: „De drie musketiers", alle leeftijden. Luxor: „De schat van de Gouden Condor", 14 jaar Trianon: „Geef de sporen", alle leeftijden. Rex: „Het brandende circus", .14 j. (Donderdag-cyclus: „De waarheid omtrent het huwelijk", strikt volw.). De aanvangstijden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat 1 a): Tentoonstelling 2eeuw microsco pie. Werkdagen (behalve 's Maan dags): 104 uur; 's Zondags 14 uur (Tot 19 September). Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 4 September 13 uur tot Zaterdag 11 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Te.l 20552; de Haven-Apotheek, Ha ven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. GEM. AANKONDIGING STREMMING LANDVERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Haarlemmerstraat voor zover gelegen tussen de Mare cn het Ha venplein met ingang van 6 Septem ber a.s. tot het tijdstip waarop de werkzaamheden ter plaatse zijn ge ëindigd op werkdagen, behalve Za terdagen, van 5 uur tot 13 uur ge sloten zal zijn voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. 4507 15 mnds-cursus assoc. kl. clubs Kon. Erk. Pitmanschool LEIDSE VARIA Een kuil in het wegdek van de Houtlaan was oorzaak, dat de 42-ja- rige bromfietser J. A. M. K. uit War mond kwam te vallen. Hij kreeg een bloedende hoofdwond en een hersen schudding. Omdat dit niet de eerste maal is, dat kuilen in de Houtlaan de oorzaak zijn van verkeersmoeilijkheden, me nen wij de aandacht op gevaarlijke onregelmatigheden in het wegdek aldatr te moeten vestigen. Een zware windstoot tijdens het onweer Zaterdagmiddag veroorzaak te de val van twee bomen op het Utrechtse Jaagpad. De bomen sloegen tegen de gevel van één van de hui zen aldaar en veroorzaakten enige materiële schade aan hekken en ra men. De wekelijkse repetitie wan de R. K. Tafeltennisvereniging „De „Pulchri Studio", gaat a.s. Dinsdag weer een aanvang nemen. Ook nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Ook beginnen Dinsdag a.s. de repetities weer van het R. K. Ge mengd kooor „Het Zonnelied", dat onder leiding staat van de heer Abram Martijn. In studie worden ge nomen het zangspel: „De onfortuin lijke List" van Joh. Wagenaar en di verse andere mooie koorwerken. Nieuwe leden kunnen zich opgeven elke Dinsdagavond in het St. Leo- nardushuis, Haagweg. Vertrokken personen van 30 Augustus t/m 4 September 1954: B. Alderlisten, v. Slingelandtln. 10, Rotterdam, Hille- vliet 119b; G. K. Bakker, L. Morsweg 39, Bloemendaal, Ernst Casimirlaan 78; E. Beenhakker. Coornhertstr. 8, Bloe mendaal, Brederodeln. 54; J. P. Boom, Utr. Jaagpad 104, Leiderdorp, Munnike- dijk; E. de Wit-Bos, Schelpenkade 45, Canada; T. A. Bosker, Marisln. la, Wie- ringen, Hoofdstr. 14; J. Boter, Utr. Veer 9, Goes, Zonnebloemstr. 21; J. B. Car man, Zoeterw. Singel 87, Verenigde Sta ten van Noord Amerika; E. W. Casse, Rapenburg 54, Verenigde Staten van Noord-Amerika; H. L. Coolen, Morsstr. 62-64. Roosendaal ca. N.-B., Zundertse- weg 9; W. H. de Croon an Fam., Mors singel 7, Haarlemmermeer, Acacialn. 7; A. Dorrestijn, Rapenburg 131, Deventer, A Hergnisstr. 25; J. P. H. Emanuels en Fam., Maredijk 161, Amsterdam. Pijn- ackerstr. 32 III; W. Fastenberg. Rijnsb.- weg 50, Verenigde St. van Noord-Ame rika; M. v. Ooisten-Feijen en Fam., Mei- doornstr. 26. Enschede, Steenbokstr. 28; P. T. van Gerven, Morssingel 8, Schie dam, Hoogstr. 198; W. L. Groene veld en Fam., Boerh.ln. 47, Oegstgeest, Ln. v. Alkemade 64; B. J. Huurman, v. Singe- landtln. 2. Delft, Windmolentjesvrt. 26; A. M. Imming en Fam., Nieuwstg. 17, Woerden. Tulpenstr. 7; J. Jasperse, Witte Singel 72, Rotterdam, Bergweg 829: G. Huijzer-de Jong, Amaliastr. 40, Gouda, v. Persijnstr. 6; W. A. Kanngies- ser en Fam., Morsweg 73a, Arnhem, Armsterd.weg 10II; M. Jansen-Koore- man en Fam., Driftstr. 59, Arnhem, IJs- selln. 871; A. Koorn, W. Singel 44, Be verwijk, Heemskerkerwg. 82; W. Kukler, Haarl.str. 155, Almkerk, Provincialeweg Zuid 30; H. J. de Lange, Kapteijnstr. 46, Amsterdam, Sarphatistr. 100; J. A. A. van Leent, Bildedijkstr. 6, 's-Graven- hage, Bloklanderplein 3; H. P. Gijsman- v. Leeuwen. K. Hansenstr. 12, Dordrecht Kotterstr. 163; J. Massaar, J. v. Goyen- kadc 19, 's-Granvehage, Pr. Mariestr. 39; A ,C. van Mil, Garenmarkt 16, Nijme gen, Broerstr. 60; H. O. Mönnig, K. Mare 22. Zuid-Afrika; B. A. Muusse. Nwe Rijn 54, Rotterdam, Boezembocht 20; Oebegare Mari, Hooigrt. 13-27. Indo nesië; E. R Pattyn en Fam Boerhaave- laan 17, België: L. S. C. Heijning-Plate, Nieuwstg. 31, Oegstgeest, Haarl.trekvrt.- weg 22; A. v. d. Pluym en Fam., Oude Rijn 22, Ter Aar, Korteraarsewg. 104; R. W. F. van de Pol, Noordeinde 2a. Doorn, Mariniersweg 7; T. M. C. van Prooije, Doezastr. 34, Driebergen-Rijsen- burg, Dr. Schaepmanln. 5; J. R, Ram- steijn, Lijsterstr. 4, Rijswijk Z.-H., Iep laan 63; Wed. M. A. Heestermans-Rein- ke. Beestenmarkt 1-la, 's-Gravenhage, Abeelstr. 52; H. A. Reterink. Oude Vest 35, 's-Gravenhage, Ln. v. Poot nr. 194 B; G. C. Roos, Vreewijkstraat 20, Ned. Nw. Guinea; W. Schalt, v.d. S. Bakh.ln 10; Duitsland; W. J. Steenkamer, Haagweg 47, Noordwijk, Wilhelminastraat 15; R. N. Strang, Oude Rijn 3. Rotterdam, Heemraadsingel nr. 257a; G. A. v. Swol en Fam., Lammensch.weg 103, Amster dam, J. v. Beersstr. 10H; L. Takken. Ra penburg 62, Arnhem, Huyghensln 59; J. J. Theebe. Morstraat 62/64, Baarn. Am- sterd str.w. 13; C. v. LuikTreur. Mors singel 11a, Delft, Prof. Schoemakersstr. 87; B. NieuwenhuijsVarkevisser en fam. IJsselkade 22, Amersfoort. Bosweg 65B; J. M. v.d. Veen, Morssingel 9; Ver enigde Staten van Noord Amerika; Wed. M. J. v. Rossum—v. d. Veer. Du Rieustraat 2, Amsterdam, Kribbestr. 1011 A. J. A. Verberg, Franchimontlaan 13. Vught, Zandstraat 1; R. van Vleuten, Morsweg 66, 's Gravenhage, Riouwstraat 70; R. Vos, Mezenstraat 2. 's Gravenha ge. Duinroosweg 9; A. de Vreugd, Vol molengracht 2A, Amsterdam, Wens- lauerstraat 81; J. M. Werre, Herenstr. 62 Velsen, Harddravensln 15; P. F. Werre, Herenstr. 62, Velsen, Harddraversin 15; M. VosWierstra, Boerh.ln 51, Amster dam, Aalsmeerweg 31II; P. A. Willemse Wasstr. 26, Almkerk, Uitwijk 62; C. W. Wu, Breestraat 177, Assen. Ged Singel 46', S. B. Wijbenga, Witte Singel 71, Hil versum, Elzenln. 69; J. Wijfje en fam. Bronkhorststr. 53, Suriname. Hoogheemraadschap 750 jaar Groot, zeer groot was de belang stelling, welke zich Zaterdag concen treerde rond Dijkgraaf en Hoogheem raden van het jubilerende „Rijn land". Zowel in de ochtend- als in de middaguren toen burgemeesters van gemeenten uit het gebied van Rijnland en voorzitters van polder besturen ter receptie verschenen boden honderden in het prachtige met tientallen bloemstukken gesier de Gemeenlandshuis aan de Bree straat de gelukwensen aan, waarbij zij tevens getuigden van grote waardering en diep respect voor al het werk, dat Rijnland nu al zovele eeuwen verzet. Onder degenen, die Zaterdagoch tend him felicitaties aanboden, wa ren o.a. de volgende personen: mr, R. van Royen, gemeente-archivaris van Leiden, dr. W. C. Braat, vice- J voorzitter van de Vereniging „Oud- Leiden", tal van ambtenaren en hoofdambtenaren van de Provinciale Griffies van Zuid- en Noord-Hol land, de heer J. Deerenberg, voor zitter van de Historische Vereniging voor Alphen en omstreken, de heer D. D. M. Lecklan, lid van de Inland Waterways Association of Great Kapelaan Stoelinga Tot kapelaan aan de parochiekerk van de H. Theresia van het Kindje Jezus aan de Apeldoornse laan te Den Haag is benoemd kapelaan H. M. J. Stoelinga. Kapelaan Stoelinga is 4 jaar werk zaam geweest aan de Herensingel kerk. Hij was daar o.>a. de leidsman van de Verkenners en Welpen en van het Jongensgilde, de raadsman van de Kath. Actie en van de parochiële contactgroep van de K. A. B., direc teur van de Maria-congregatie afd. beren, godsdienstleraar voor de V. G. L. O. van de Pelikaanstraat, lid van de studenten-conferentie van de H. Vincentius en leider van bedevaarten naar Beauraing. Tevens was hij bestuurslid van de Leidse afdeling van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen en lid van de Raad voor de Burgerlijke Be- volkingsk^spherming, daarin aange wezen als geestelijk verzorger bij eventuele rampen. Het moge kapelaan Stoelinga, die zich hier ter stede vele vrienden heeft gemaakt en wiens opgewekte activiteit door de parochie hogelijk werd gewaardeerd, in zijn nieuwe werkkring zeer goed gaan. Britain, de heer J. G. J. Verhey van Wijk en mr. W. de Clercq, resp. voorzitter en secretaris van het De partement Leiden van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, de heer J. N. van Wessem, directeur van het Sted. Museum „De Lakenhal", mr. P. Ligtenberg, kantonrechter alhier, jhr. mr. Tets van Goudriaan, admi nistrateur van het Kroondomein, de heer B. van 't Hoff, voorzitter van de Historische Vereniging van Zuid- Holland, luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk, garnizoenscommandant, de heer R. J. Meijer, Commissaris van Politie, de heer J. H. de Jong, direc teur van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, mr. dr. K. Wiers- ma, secretaris van het College van Curatoren der Leidse Uuniversiteit en vele anderen. Van deze gelegenheid maakten eveneens velen gebruik om de inte ressante tentoonstelling van histori sche stukken uit Rijnlands archief en uit andere archieven te bezichti gen. Rijnlands jubileum, dat zijn hoge bekroning vond in de ingebruikstel ling van het nieuwe Katwijkse ge maal en de Koninklijke onderschei ding voor zijn Dijkgraaf, mr. J. Slag ter, is op wel zeer treffende wijze gevierd. Burgerlijke Stand Geboren: Willy Fritsch Arthur, zn van H. Lagerweij en A. Koolloos; Jan Johannes, zn van K. L. Vink en A. K. Koenders; Hans Alfred zn van D. Petit en E. de Kier; George Jan zn van H. R. Troost en B. v. Rooijen. Johannes Wilhelmus Maria zn van C. J. v. d. Meer en C. W. M. van Rijn Gehuwd: J. A. Riedel en I. M. van Katwijk. LEIDSCH POLITIE-MUZIEK- GEZELSCHAP. Het programma voor het Tuincon- cert op Woensdag 8 September a.s. om 8 uur 's avonds in de Theetuin „Oud-Hortuszicht" aan de Witte Singel te Leiden luidt: 1. The Stan dard of St. George, mars, Kenneth J. Alford; 2, Salvius Brabo, ouver ture brillante, P. Leemans; 3. Cor- tège Etingelant, F. Popy; 4. Stead fast and True, mars, C. Teike; 5. The Gladiator's Farewell, mars, H. L. Blankenburg; 6. First Suite, H. Holst, I. Chaconne, II. Intermezzo, III. Mars; 7. Theresen, grande valse de concert, C. Faust; 8. De Garde, mars, C. J. N. Cori. Laatste Berichten „TRITON"-BEMANNING VAN MIDDAG TERUG. De bemanning van de „Triton", met uitzondering van Viruly, Par- fitt en Rademaker, asl vanmiddag omstreeks half vijf op Schiphol aan komen. WEER EEN „VLIEGENDE SCHOTEL". De heer A. C. wonende Archime- desstraat te Schiedam heeft gister avond bij de politie aldaar aangifte gedaan des avonds te half elf aan de hemel iets gezien te hebben, dat vol gens zijn stellige verklaring de in druk maakte van een vliegende scho tel. Het was een tamelijk groot rond en verlicht voorwerp, dat zich van Schiedam snel in de richting Vlaar- dingen voortbewoog en snel uit het gezicht verdween. De heer C. bevond zich in het gezelschap van zijn ver loofde, toen hij de „vliegende scho tel" zag, en zij ondersteunde bij de politie zijn verklaringen. RELAAS VAN INZITTENDEN VAN HET NEERGESCHOTEN AMERIKAANSE VLIEGTUIG. De negen overlevenden van het Amerikaanse „Neptune"-patrouille- vliegtuig, dat door twee Russische straaljagers is neergeschoten, heb ben bij aankomst op de Japanse lucht basis te Atsugi hun wedervaren ver haald. Zij bevestigden, dat hun toestel zich, toen het werd aangevallen, 44 mijl ten Oosten van kaap Esterovnoi (Siberië) bevond. Van uit deze posi tie kon 't dichtstbij zijnde Russische gebied zelfs niet worden waargeno men. De aanval der Sovjet-straaljagers werd onverhoeds en van achteren, uitgevoerd, De „M. I. G." 's gaven drie salvo's af. Het eerste miste, doch door het tweede en derde werd de „Neptune" getroffen. Het toestel vat te vlam en stortte vervolgens in zee. Tussen de eerste Russische aanval en het verlaten van het vliegtuig wrak door de inzittenden verliepen slechts tien minuten. Het wrak zonk na een halve minuut, waarbij een na vigator werd meegesleurd. Aangeno men moet worden, dat hij om het le ven is gekomen. De bemanning van de „Neptune" deelde nog mee dat het geschut van het toestel op het ogenblik van de Russische aanval niet was geladen, zodat terugschieten een technische on- mogelijheid was, laat staan dat het Amerikaans toestel, zoals de Russi sche lezing van het incident wil, het eerst zou hebben geschoten. De Cruquius op historische bodem VK7ANNEER de watertoerist vanuit het Zuiden de Ringvaart van de Kaarlemmermeerpolder in Noorde lijke richting of vanuit Haarlem het Spaarne afvaart in Zuidelijke rich ting of de wielrijder en automobilist vanuit Heemstede zich een weg door de Haarlemmermeer naar het Oosten zoekt, passeert hij rakelings een merkwaardig en ouderwets bouw werk. Het heeft wel wat weg van een cud kasteel, zoals het daar met zijn ondeel en gekanteelde muren trots boven het water van de voormalige Kruisvaart oprijst. Veel leven be speurt men er niet. De stijl is bij na dere beschouwing dezelfde, welke rnen aantreft bij vele kerken en openbare gebouwen, opgetrokken in de regeringsperiode van Koning Wil lem II, die zich onbegrijpelijker wijze als verdediger van een af grijselijke neo-gothiek had opgewor pen. Ook dit gebouw heeft hoge en ruime spitsboog-ramen en het hoge geboomte, dat ter Noordzijde opwast, doet vermoeden, dat ge hier een der cudste stukjes Haarlemmermeerbo dem voor u hebt. Want de Meer is karig van geboomte voorzien, laat staan van oud geboomte. Het is een polder, waar kwistig met de bijl ge werkt wordt en waar men zegt, dat een boom niet veel kans heeft groot te worden Inderdaad, ge zijt op oude en ook op historische grond. Ge staat hier voor één der merkwaardigste gebou wen van ons polderrijke land. Het is niet alleen een merkwaardig gebouw, het is méér, het is een monument en zelfs een bijzonder monument. Hoewel duizenden het oude gemaal reeds van buiten gezien hebben, me nen we toch, dat het bezoek nog niet voldoende is en vooral het jonge ge slacht dient een kort ogenblik zijn tiektocht naar Oost of West te on derbreken om stil te verwijlen bij hetgeen een voorgeslacht tot stand bracht met geheel andere hulpmidde len dan wij tegenwoordig gewend zijn te gebruiken, alsof het de ge woonste zaak ter wereld ware. Dat merkwaardige monument heet „De Cruquius" en was een stoomge maal, dat tesamen met nog twee soortgelijke gemalen, honderd jaar geleden het woeste Haarlemmer Meer leeg pompte. Het was in Juli 1952 honderd jaar geleden, dat men opgewekt allerwe- ge de blijde mare kon verspreiden, dat het Meer „drooggevallen" was. Dat betekende voor die tijd heel wat. Het was een waterstaat- en wa terbouwkundig werk van de eerste erde en het betekende in die tijd misschien voor ons volk wel meer dan tegenwoordig het droogleggen van Zuiderzee-gronden. Hoe dit zij, aan dat) indrukwekkend staaltje van ondernemingsdurf heeft „de Cru quius" het zijne bijgedragen. OORSPRONKELIJK hielden drie stoomgemalen na de droog making het polderwater op peil. Het waren naast de reeds genoem de nog „de Leeghwater" en „de Lijnden", welke nog als watergemaal dienst doen, doch volkomen gemoder niseerd zijn door het daarin plaatsen van diesel- en electrische pompinstal- laties. „De Cruquius" is echter nog in zijn oorspronkelijke staat en dat is juist het merkwaardige van dit bouw werk. Daarom is het een unicum, al kan het dan niet meer aan het wa termalen zelf deelnemen, omdat de ketels, nodig voor het leveren van de benodigde stoom, reeds lang voor sloop verkocht zijn. Daardoor heeft men het ketelhuis vrij gekregen als expositie-ruimte, hetwelk het Kon. Instituut van Ingenieurs, welke het gemaal, nadat besloten was, het op non-actief te zetten, onder zijn hoe de nam, begonnen is in te richten als waterstaatkundig museum. Behalve hetgeen men in het vroe gere ketelhuis kan zien op het gebied van de polderbemaling is dus het ge hele gebouw-op-zich-zelf ook een museum-stuk en het is als zodanig bijzonder interessant om te zien en zelfs indrukwekkend om te doorlo pen en te door klimmen. Men ziet de gehele machinerie nog zoals zij inder tijd in de veertiger jaren van de vo rige eeuw door de Engelse stoom- werktuigenfabriek Harvey Co te Cornwall werd geleverd en waarme de zij van 1849 tot 1933 de strijd te gen het water streed met haar 8 pompen. 5 Pompslagen werden er per minuut gemaakt, en per pomp en per slag werd er 8 kubieke meter water weggeslagen of plm. 25 m3 per mi nuut. Behalve het feit, dat dit gemaal het zo gevreesde Meer drooggemalen heeft, is het daarom ook belangrijk, omdat het inrichten van deze soort watergmalen een belangrijke om wenteling betekende in onze polder bemaling. Wat door Nederlandse en Engelse ingenieurs hier werd tot stand gebracht was pionierswerk. Het waren geheel nieuwe en gedurf de constructies, aan welker toepas sing wel de nodige risico's verbon den waren. Maar.alles ging goed en vlot met alle drie de gemalen, waarvan „De Leeghwater", welke aan de Kagerplassen staat, als eerste en proefkonijn fungeerde. C*N wanneer ge dan toch op dit his torische stukje grond staat weet dan, dat daarachter nog een hofstede ligt, bekend als de „Cruquius"-boer derij, eens gesticht door een zekere heer Wickevoort Crommelin, die een buiten bewoonde aan de Heerenweg te Heemstede. Hij was een bekend veefokker en paardenman. Zijn boer derij was een model-bedrijf in die ja- xen, evenals „de Badhoeve" dat was tegenover de Sloterbrug bij Amster dam. Hoewel van eerstgenoemde boerderij méér over is gebleven dan van laatstgenoemde is er toch van de oorspronkelijke glorie weinig meer te bespeuren. Aan „de Badhoeve" herinnert alleen nog de naam van het nieuwe forensen-dorp „Badhoeve- dorp", woonoord voor vele Amster dammers en vooral Schiphol- en F okker-employé's „De Badhoeve" was een 90 jaar ge leden befaamd door geheel Nederland maar ook ver in het buitenland we gens de moderne bedrijfsvoering, v.elke haar eigenaar, Haarlemmer meers tweede burgemeester, mr. Amersfoort, er toepaste. 1MOCHT ge dezer dagen de wijde polder doortrekken weet dan, dat te Abbenes in het uiterst1? Zuid puntje, in de nabije omgeving van het oudste gemaal „De Leeghwater aan de Kaag begraven ligt de dich ter dr. J. P. Heye en zijn echtgenote, die eens voor niet minder dan 800.000 gulden aan poldergronden van de Staat der Nederlanden aankocht voor het stichten van landbouwbedrijven! Komt men van het Noorden van af Halfweg de Meer in, dan ziet ge voor u een nieuw dorp, dat de oude naam „Zwanenburg" draagt en voortgaande zult ge wellicht zonder het te bemerken een natuurwater- bron gepasseerd zijn. welke het be kende „Hollandia Water" levert, eens bedoeld als bï-on voor Haarlem als badplaats. Het werd een fiasco, want men ging liever naar Spa en Aken! Maar de bron bleef doorvloeien.... I^ODERNE toeristen, die langs 1V1 spiegel-vlakke asphaltwegen en fietspaden de rijke polder doorkruist van Noord naar Zuid langs de rijks- verkeersweg of van West naar Oost lengs de provinciale wegen, bedenkt, dat hier 100 jaar geleden onder de grootst mogelijke ellende pioniers arbeid verricht werd. Weet dan, dat geen overheid zich iets aan die wer kers op de nieuwe bodem gelegen liet liggen. Dat er vreselijke toestan den heersten en het al spoedig een berucht gebied werd, waar het on veilig was, waar cholera en typhus heerste, waar het alcoholisme welig tierde, waar tenslotte alleen de ster ken overbleven, die de Meer maak ten tot wat hij thans is; een der vruchtbaarste landbouwgronden var. ons aan goede grond zo rijke vader- 'and. Marktberichten ROTTERDAM, 6 Sept. Vee. Aanvoer 1517 stuks totaal, waarvan 1065 vette koeien en 452 varkens. Prijzen vette koeien 2.702.82, 2.522.64, 2.202 42 en varkens 2.001.981 96 per kg. levend ge wicht. Vette koeien aanvoer ruimer, handel kalm, iets minder in prijs en enige prima's boven notering; var kens aanvoer even minder, handel kalm, niet geheel prijshoudend, en kele prima's boven notering.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3