RIJNSTREEK Behartigenswaardige opmerkingen van mgr. Huibers Aalsmeers corso Eerste Plechtige H. Mis van pater Koek in Roelofarendsveen De parochie van Oegstgeest ontving weer een Neomyst Opening van R.K. Kleuterschool MAANDAG 6 SEPTEMBER '954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Jeugd van Bisdom Haarlem „Onze katholieke organisaties mo gen geen do«l in zich zijn. maar al leen een middel om ons leven te door trekken van de katholieke beginse len". Met deze woorden richtte mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zich gisterenmiddag tot de zeer vele jeugdleiders en -leidsters, die uit alle districten van het bisdom in de his torische Vleeshal te Haarlem waren bijeengekomen. Deze bijeenkomst was belegd door de Diocesane Katholieke Jeugdraad ter viering van het 55-jarig priester feest van Haarlem's bisschop. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter, dr. W. Burgers, van de recente bisschoppelijke beslissing om het jeugdwerk onder meisjes en jon gens vanuit één centraal punt te re gelen door de benoeming van een algemeen hoofdaalmoezenier in de persoon van rector H. J. M. Brans. Dr. Burgers maakte in zijn toe spraak enkele algemene opmerkingen en daarbij wees hij op de gevaren van het idealisme van het jeugdwerk door een leider of leidster. Verder zal voorkomen moeten worden, dat er gewerkt wordt volgens een stad schema, waardoor het werk niet kan worden aangepast aan gewijzigde omstandigheden. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde dr. Burgers als ge schenk een doopstola aan mgr. Hui bers Deze stola naar ontwerp en uitvoering van Lyda BosClaessens is bestemd voor de te bouwen Re- gina Coeli-kerk in Beverwijk. Rector Brans hield daarna zijn in leiding over de geest van eenheid krachtens en omwille van het apos tolaat. Uitvoerig en in de hem zo eigen en karakteristieke spreektrant ging hij op het begrip eenheid in, waarbij hij met klem stelde, dat eenheid niet be tekent „hetzelfde zijn" of „in een kaartsysteem samenbrengen". De werkelijkheid is echter, dat wij zeer verscheiden zijn; verschillend zijn toch de functies, de verantwoorde lijkheden en de methodes van werken. Evenzeer werkelijkheid is echter ook de eenheid van Christus. Tot die mystieke eenheid zal men moeten geraken, want zij betekent zeker niet een verdoezelen van de verscheiden heden, wel een betrokken zijn in de verscheidenheid van het geheel. De verbondenheid met Christus zal naar die mystieke eenheid doen groeien en voor de leiders en leidsters van de jeugd wil dat heel in het bij zonder zeggen: elkaar eerbiedigen en vinden onder-het opzicht van het ene en gezamenlijke apostolaat. De deelnemers leiders en leid sters in het jeugdwerk, jeugdzorg- werk, de sportbeweging en het speel tuinwerk kregen daarna gelegen heid voor een groepsbespreking en het resultaat was, dat er tijdens het zgn. open gesprek enkele openhar tige opmerkingen werden gemaakt. Gewezen werd bijv. op een zekere over-organisatie, die een belemme ring vormt om tot die gestelde een heid te komen. Uit het district Leiden kwam de op merking, dat men zo vaak geremd wordt in zijn initiatieven, doordat anderen die gaan indempen. Teveel nog wordt het avontuur gemist. Door andere groepen werd nog opge merkt, dat men zich vaak te veel laat beperken door het technisch gedeelte in de organisatie. Indien er niet vol- 1 doende aandacht wordt besteed aan de apostolaatsvorming, kan men be ter naar huis gaan, zo werd er gezegd. Zo schiet men zijn doel voorbij. Het zal bovendien nodig zijn, dat de leiders en leidsters de apostolaats- gedachte ook in hun persoonlijk leven laten doordringen. Mgr. Huibers sprak tenslotte al die leidende figuren toe en hij wees op het grote belang, dat het werk onder de jeugd vooral voor de toekomst heeft. De bisschop drong er bij allen op aan om bij alle verscheidenheid de principes vast te houden en de een heid te bewaren met een echt apos tolische geest. De leiders en leidsters zullen in hun diepste wezen over tuigd moeten zijn van wat zij ande ren zullen geven. Mgr. Huibers stelde nog eens dui delijk, hoe belangrijk de kern- en persoonlijkheidsvorming is en hij ci teerde daarbij enkele passages van het laatste bischoppelijk mandement. De eenheid zal zo sterk mogelijk moeten worden geconcretiseerd en alles, ook in de leiding, zal spirit moeten zitten. Nodig is het tenslotte, aldus de bisschop, dat men zijn geloofskennis verdiept en dat men niet blijft bij de dingen van de conventie. Mgr. Huibers dankte allen voor het fraaie geschenk en gaf zijn bis schoppelijke zegen tot slot. Hem werd een hartelijk uitgeleide bereid en de deelnemers woonden daarna in de dekenale kerk te Haarlem de H. Avondmis bij, opgedragen door de vicaris-generaal van het bisdom, mgr. J. M. Groot, die ook de bijeenkomst in de Vleeshal had bijgewoond. De dag werd besloten met een ge meenschappelijke maaltijd in de Vleeshal. „Bloemenrahpsodie" was de ,titel van het jaarlijkse grote Aalsmeerse bloemencorso, dat Zaterdagmiddag voor de zevende keer naar en door de hoofdstad is getrokken, daarbij een kleurrijk onderdeel vormend van het door Coen Nauta ontworpen Stadion- spel „Bloemenrhapsodie van Bloem tot Liedeke". In het corso reden 29 praalwagens mee, waarvan 24 bekende liedjes voorstelden. Dit bloemenfestijn had ook dit maal weer duizenden naar het Sta dion gelokt en nog meer Amsterdam mers hebben het corso op zijn korte route door Zuid gadegeslagen. Spij tig was het dat toen de la,atste tek sten van het stadionspel werden uit gesproken, juist een lichte motregen begon die weldra overging in een echte zomerse plensbui, gepaard gaande met donderslagen en blik semflitsen. De liedjes, die op de praalwagens waren voorgesteld, hadden in het bijzonder de aandacht van de jeugdi ge bezoekers die de bekendste wijs jes dapper meezongen. In de apotheo se van het spel stonden in een grote kring om het bloemenornament vlag gendragers in nationale kledij der verschillende landen met hun vlag gen opgesteld en werden uit de be kende bloemenmanden een paar hon derd duiven opgelaten, die luid klap wiekend uit de kuip van het stadion wegvlogen. Toen het corso in de stromende regen door Amsterdam-Zuid trok, za ten en stonden de verschillende jon ge meisjes, die een zwijgende rol op de praalwagens vervulden, in plastic gehuld verkleumd voor zich uit te staren. Enkele der vrouwelijke scho nen in geheel doorregende dunne zo- mertoiletten, trotseerden echter Plu- vius en zwaaiden enthousiast en moe dig naar de talrijke onder para- pluies en bomen schuilende toeschou wers. De praalwagen „Hollands Vlag" van het comité Hornweg uit Aals meer, verwierfd de zilveren medaille die H.M. de Koningin als ereprijs be schikbaar had gesteld. Bij de particu liere wagens werd de zilveren me daille van Z.K.H. Prins Bernhard ge wonnen door de wagen van 'n Aals meerse bloemenexporteur (firma W. Tunning). BLOEMENCORSO TE ZUNDERT. De grote verkeersweg Amsterdam- Rotterdam—Antwerpen—Parijs was Zondag vanaf Breda voor het door gaande verkeer afgesloten. Deze ver keersweg was van Breda tot de grens en grotendeels ook in België gereser veerd voor de bezoekers van bloe mencorso, het derde van Zundert. Dit grensplaats je met 10.000 inwoners was gastvrouwe van naar schatting 200.000, voornamelijk Belgisohe, be zoekers. Onder zeer ongunstige weersomstandigheden is dit derde corso door het dorp getrokken, met 45 bloemwagens- en 13 zeer vooraan staande geüniformeerde muziek corpsen. Drie inzittenden in auto verdronken In kanaal gereden De personenauto van de heer P. de Wilde uit Amsterdam, die met zijn echtgenote en negenjarig zoontje een familiebezoek in Helmond had afge legd, is Zondagmiddag in Beek en Donk bij het passeren van een an dere auto geslipt en in het naast de weg lopende kanaal gereden. Alle drie de inzittenden zijn omgekomen. Kort na het ongeluk passeerde dr. C. Verbeek en zijn assistent-dokter Jockin uit Gemert de plaats van het ongeluk. Beiden doken het kanaal in om te pogen de inzittenden uit de auto te halen. Deze lag onderste bo- ven. Men kon de portieren niet open krijgen- Met behulp van anderen heoben de doctoren een kabel aan de as van cie geheel onder water verdwenen auto bevestigd, waarna het voertuig met veler hulp naar de kant en vrij van de grond gesleept'kon worden. Nadien kon de familie De Wilde op het droge worden gebracht. Dr. Verbeek en andere helpers zijn nog lange tijd, o.m. met inmiddels uit Helmond aangevoerde zuurstof fissen, bezig geweest de levensgees ten der slachtoffers weer op te wek ken; deze hulp mocht echter niet baten. SLACHTOFFER FEBRUAR1RAMP GEVONDEN. Nog steeds zijn te Ouwerkerk en Nieuwerkerk niet alle slachtoffers van de ramp van 1 Februari 1953 ge vonden en noj telkens komt het voor dat stoffelijke overschotten bij het afgraven van zand, bij het graven van sloten en opruimen van puin of andere aan de ramp herinnerende overblijfselen gevonden worden. Een deze week geborgen stoffelijk overschot werd herkend als dat van de heer C. A. Swenne, die behalve als hoofd der school te Ouwerkerk, in welke functie hij in 1913 werd be noemd, een halve eeuw lang de man was van het muziekleven van Schou wen en Duiveland. Zoals dit zich vooral manifesteerde in de harmonie en fanfarekorpsen, die ieder dorp van het eiland ryk is. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Henricus M., z. van H. J. van Egmond en J. E. A F. Lam- merts van Bueren; Cornelis, z. van S. van Rijsdam en Gerritje van Soest; Wilhelmina, d, van P. A. van Dijk en W. Lemkes; Huberfcus, z. van C. Ver heul en A. A. Blankers; Gijsbertus J., z. van M. J. Vergeer en Cl. C. M. Oosterman; Adrianus Th., z. van Adr. Th. van den Helder en Elsa Hogen- doorn; Johannes G. A., z. van G. J. van Leeuwen en K. van Deuren; Jo hannes Ant. Derk, z. van G. Hoogen- doom en W. G. Oosterhof; Theresia M., d. van Ant. A. van Egmond en G. A. Bunnik. Overleden: Bernardus J. M. van der Werff 3 maanden. Huwelijksaangiften: B. A. van der Tol 29 jaar en M. A. van Leeuwen 30 jaar; L. van Beusekom 26 jaar en A. J. Groenheiden 22 jaar; Pancra- tius H. Overbeek 22 jaar en Adr. Bloos 19 jaar. Jacobus C. de Jong 29 jaar en Janny Hart 21 jaar. Huwelijken: Jan Deen 25 jaar en Maria J. Klein 26 jaar. LEIMUIDEN Fancy Fair In een vergadering van het Wit Gele Kruis werd beslo ten in de tweede helft van October een fancy-fair te houden. Autobotsing Zaterdagavond omstreeks 7 uur had in de Dorps straat een autobotsing plaats. Twee volkswagentjes kwamen van de richting Alphen a. d. Rijn. De chauf feur van de voorste auto kwam waar schijnlijk te laat tot de ontdekking dat hij de Raadhuislaan moest inrij den, welke hij al gepasseerd was. Hij remde krachtig met gevolg dat de tweede auo er bovenop reed. De laatste wagen was aan de voorkant beschadigd, en enkele ruiten sneuvel den. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Nadat de glasscher ven waren opgeruimd konden beide wagens hun weg vervolgden. Mej. D. v. d. Tol, die in Juli slaagde als onderwijzeres, is te werk gesteld op de R.K. (Meisjesschool te NIEUWKOOP TWEEDE DAG VAN HET ZUIDEINDSE BUURTFEEST. Ook de tweede dag van het feest in de bruggenbuurt is goed verlopen, hoewel het weer tijdens de wieler wedstrijden spelbreker dreigde te worden. Des morgens werden kinderspelen gehouden om leuke prijzen. De uitslagen waren: Turfrapen: jongens 7 en 8 jaar: 1 Nico van der Haven, 2 Bertje Kranen burg, 3 Timen Blok, 4 Peter Kuyf en 5 Jan Wansink. Bloemplukken, meisjes 7 en 8 jaar: 1 Gerry van Veen en A. Anny van Soest. Turfrace, jongens 9 en 10 jaar: 1 Jan van Soest, 2 Flip Kranenburg en ,3 Jan Kuyf. Het feest van pater Romanus Koek S.S.C.C., die Zondag te Roelofarends veen zijn eerste Plechtige H. Mis op droeg, is rijkelijk met regen geze gend. Het zag er Zaterdagmorgen al lemaal nog zo stralend uit en dat was maar goed ook, want als wij de prachtige versieringen in en buiten' de kerk bezien, dan moeten o.l.v. de heer H. J. Wesselman toch wel velen enthousiast werkzaam zijn geweest om dit alles zo stijlvol voor elkaar te brengen. Maar ook de buren bij de ouderlij ke woning mag wel de pluim op de hoed gestoken worden, want ook hier mocht de versiering en erepoort ge zien worden. De bloemen hiervoor waren door de plaatselijke bloemisten met vreugde en dankbaarheid ge schonken. Trouwens geheel Roelof arendsveen straalde in zijn uiterlijke feestvreugde en dankbaarheid, om dat eindelijk, na 6 jaren, weer een neomyst begroet mocht worden. Regen. Balrace, meisjes 9 en 10 jaar: Rietje Wansinck en 2 Ria Kuyf. Oppermianrace, jongens 11 en 12 jaar: 1 Teunis van Soest, 2 Cor van Koert, 3 Gert Kuyf, 4 Adri van der Haven en 5 Hans Steenbeek. Balletje lopen, meisjes 11 en 12 jaar: 1 Nelly Kranenburg en 2 Frieda Verhage. Ping-pongrace, meisjes 13 en 14 jaar: 1. Fientje Verhage, 2. Riny Wan sinck, 3 Willy Kuyf en 4 Jopie Slin gerland. In de namiddag werd nog een knob- belrit georganiseerd voor wielrijders. Bij de dames werd mej. C. Eys Cd. nummer 1 met 20 strafpunten en 2de mej. A. Verhage Jd. met 68 p. De beste wielrijder-knobbelajar bij de heren bleek P. Kuyf Az. te zijn, die een straflijstje had met 26 strafpun ten, op de voet gevolgd door Wim Kranenburg met 27 punten. Ook hardlopen stond op het pro gramma en wel voor heren; de uit slag was: 1. J. Schellingerhout, 2. C. Vergeer, 3. M. van Dam en 4 J. Kra nenburg. Voor de wielerwedstrijd „De Ron de van Nieuwkoop" waren 14 prij zen, bestaande uit rijwielonderdelen. Voorts waren door de Nieuwkoopse middenstand 30 premies beschikbaar gesteld. Door het slechte parcours, voorna melijk op de Achterweg liepen ver schillende renners blessures op, zodat de E. H. B. O. verschillende malen moest optreden. De uitslag was tenslotte: 1 H. Klein UWC, 2. H. Lemmers WWC, 3 Rade makers UWC, 4 Voorend (indiv.) Toen het Zaterdagmiddag echter zover was, dat men zich voor de fees telijke intocht begon op te maken, begon het er alreeds zeer dreigend uit te zien. Juist toen het de tijd was, om zich naar de grens van de paro chie „St. Petrus Banden" nabij het paviljoen „De Brasem" te begeven voor het welkom aan de neomyst stroomde de regen neer. Gelukkig begon het te 6 uur wat door te waaien en werd het weer droog. Wel moest de officiële begroeting verlegd wor den naar het bewoonde gedeelte van de Lange Weg te Roelofarendsveen. Intussen had de neomyst met zijn moeder, heerbroer pater Everardus en pastoor D. Schoenmaker in de met twee paarden bespannen koets plaats genomen. Vergezeld van de gemeen te-secretaris, de heer W. A. van Har- teveld sprak hier loco-burgemeester C. v. d. Meer (burgemeester Kolf schoten was verhinderd) het begroe tingwoord namens het gemeentebe stuur van Alkemade en de burgerij. Met grote vreugde, aldus loco-burge meester, heb ik de taak om U offi cieel te begroeten. Namens het ge meentebestuur wens ik U geluk met Uw uitverkiezing. Pater Romanus beantwoordde dit officieel woord met een kort dank woord, daarin zeggende dat het pries terschap niet is ingesteld voor de priester alleen, maar voor alle men sen. Hij hoopt dan ook, dat nu allen in zijn vreugde en blijdschap zullen delen. Voorafgegaan door de muziekver. „Liefde voor Harmonie", een grote groep bruidjes getooid met bloemen, gidsen, verkenners, welpen, klasge noten en vrienden der lagere school, volgauto's met familie en comité, ging de koets met de neomyst langs het Noord-Einde en Zuid-Einde door het met vlaggen getooide dorp, welks inwoners zich in dikke rijen langs de route geschaard hadden om de neo myst van nabij te kunnen zien langs trekken. Een honderdtal bruidjes be geleidde de neomyst terwijl de paro chianen het welkomstlied „Priester welkom" zongen daar de kerk naar het altaar. Intussen had pastoor Schoenmaker op de preekstoel plaats genomen voor het uitspreken van zijn begroetingswoord. Het is thans feest voor U, neomyst, aldus pastoor, maar ook voor Uw moeder, broers en zus ters en voor de gehele parochie, om dat gij als een hunner tot het pries terschap zijt uitverkoren. In deze kerk, welke gij thans hebt betreden, hebt gij in Uw jeugd -zo vele genaden ontvangen. Met goddelijk welbehagen ziet God thans op U neer. Tot besluit van de incomste celle- breerde pater Romanus hierna een kort Lof, daarbij geassisteerd door zijn heerbroer pater Everardus S.S. C.C. en pater Heribert Coppens S.S. C.C., terwijl kapelaan Sikkink als ce- remoniarius fungeerde. Feestelijke Zondag. Zondagmorgen deden de beierende feestklokken van de kerk „St. Petrus Banden" de druilerige regen verge ten, en vele parochianen gaven dan ook gehoor aan deze roepstem en vul den het kerkgebouw, om de Eerste Plechtige H. Mis van pater Romanus bij te wonen. Vanuit de pastorie schreed de neomyst, voorafgegaan door misdienaars, en gevolgd door geestelijkheid en familie door een haag van bruidjes naar het prachtige en feestelijk versierde hoofdaltaar, om zijn Eerste Plechtige H. Mis uit dankbaarheid aan God op te dragen. Pater Romanus werd hierbij geas sisteerd door pastoor Schoenmaker als presbyter-assistens, zijn heerbroer pater Everardus als diaken, pater He ribert Coppens als sub-diaken en ka pelaan Sikkink als ceremoniarius. In het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen em.-pastoor J. G. Onel, pa- ter-missionaris Fulgentius Brink, pa ter C. van Dijk S.J. en kapelaan Groen, oud-kapelaan der parochie. Het zangkoor o.l.v. de heer Nieu- wint zong allereerst het „Veni Crea tor" van Fr. Epping, waarna het een Mis van Refice uitvoerde. Na de H. Mis zongen zij de cantate „De Pries ter" van Elb. Jos. Fransen. Het orgel werd bespeeld door de heer G. Bak ker. De feestpredicatie werd gehouden door de heerbroer van de neomyst, pater Everardus, die zich tot tekst had gekozen: Laten wij de Heer onze God dank zeggen. Na de hoge waar de van het priesterschap aangegeven te hebben, wees spr. op de taak van de priester als bemiddelaar tussen God en de mens. Laten wij ons met de neomyst in gebed verenigen om van God te verkrijgen, dat uit ons gehele katholieke dorp, waar tot nog toe zo weinig priesterroepingen zijn, aan meerdere onzer zonen de genade het priesterschap gegeven mag worden. Receptie. Bij de 's namiddags in de Pancra- tiuszaal gehouden receptie onder leiding van kapelaan Sikking sprak pastoor Schoenmaker een kort openingswoord. Deze noemde het een grote dag voor 'de parochie eindelijk weer eens een neomyst te mogen ont vangen. Temeer daar het nu de twee de priesterzoon uit het zelfde gezin betreft. Het dames-zangkoortje van de Ag- nes-Congregatie luisterde de recep tie op. Namens de gehele parochie werd hierna een gelukwer\s uitgesproken door de voorz. van het feest-comité, de heer Joh. van Rijn. Spr. deed zijn wensen vergezeld gaan van het paro chie-cadeau, een rijke schat van boe ken. De heer W. A. van Harteveld, verkrijgende, zeide met grote vreug de, alhoewel geen parochiaan meer van ..St. Petrus Banden", zitting ge nomen te hebben in het ere-comité. Voorheen heb ik steeds met groot enthousiasme leiding mogen geven aan de priesterfeesten in deze paro chie. Daarom is het mij een groot ge noegen geweest ook thans weer een aandeel gehad te mogen hebben in de voorbereiding van dit mooie feest. Wederom hebben parochianen weer blijde bijgedragen om als blijvende herinnering aan Uw priesterfeest een prachtige kelk te schenken. Namens de klasgenoten en vrien den der lagere school overhandigde de heer R. Broesterhuizen een geluk wens met als stoffelijk blijk een prachtig polshorloge, terwijl mej. Klein namens de Missie-naaikrans een geschenk overhandigde. Als laatste sprak em.-pastoor J. G. Onel. Het priesterschap is een grote waardigheid, maar ook een zware last. Echter door Uw wijding is tevens een mooie taak op Uw schouders ge legd. Moge U derhalve een lang heer lijk priesterleven gegeven zijn.. Hier na sprak pater Romanus een kort dankwoord. Honderden parochianen kwamen hierna de neomyst en fami lie persoonlijk gelukwensen. Het plechtig Danklof werd gecelebreerd door de neomyst met assistentie van zijn heerbroer pater Everardus en pater C. van Dijk met kapelaan Sik kink als ceremoniarius. GROOT SUCCES IN AALSMEERS BLOEMEN-CORSO Het mag voor het plaatselijk comi té „Bloemencorso Aalsmeer" zeer zeker wel een prachtig resultaat ge noemd worden, dat zij in het Zater dag gehouden corso met haar praal wagen „Lentelied" in de afdeling bijzondere wagens met 105 pnt een eerste prijs wist te behalen. Met rechtmatige trots kon het comité Zondag dan ook meerijden in het gedeelte van het corso dat zij naar Roelofarendsveen wist te dirigeren. Voorafgegaan door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" gingen de Veense praalwagens, de plaatselijke deelnemers met luxe wagens aan het cors n.. fa. Seb. v. d. Meer en C. W. Hoogenboom alsmede de 12 wagens door het dorp. Ongetwijfeld waren velen van buiten Roelofarendsveen naar hier gekomen om dit gedeelte- ijke corso gade te slaan, aangezien langs de gehele route een grote be langstelling was. Doordat Zaterdag enkele wagens geheel verregend wa ren konden niet alle toezeggingen gestand gedaan worden. WOUBRUGGE Ondertrouwd: Maarten Antonie Anker, oud 24 jaar en Jannetje Cor- gemeente-secretaris, hierna het woord nelia Angenent, oud 22 jaar. kwam tussen de kopgroep van drie en het peloton aan 5. Gijsen UWC, 6. M. van Trigt (indiv.), 7 H. van En gelen, 16 jaar WWC. 8. M. Blok WWC 9 Oomen UWC en 10 Delvaux WWC. OUDE-WETERING Het was Zondag voor het Katho lieke volksdeel van Oude Wetering een belangrijke dag. In jeugdherberg de Meerkreuk werd de R. K. Maria- kleuterschool geopend. Nadat des morgens de Hoogmis was opgedra gen tot intentie van de nieuwe school kwam 's middags om 3 uur het werk comité en een groot aantal genodig den bijeen. Na een korte inleiding door de heer Mie. Vonderbank knipte zijn 4-jarig dochtertje het lint door en opende op deze wijze de kleuterschool. De in wijding van de school geschiedde door pastoor G. Saraber, die hierna het comité feliciteerde met het succes, dat deze derde poging om tot oprich ting van de school te komen mocht bekronen. Namens het gemeentebe stuur van Alkemade sprak de secre taris, de heer W. J. van Hartevelt. Deze drukte er zijn vreugde over uit, dat in een zeer noodzakelijke behoef te was voorzien en wenste het be stuur veel succes voor de toekomst. Pastoor Ligthart van de parochie van Maria Presentatie te Roelof arendsveen zeide jaloens te zijn op deze modern ingerichte school. Hij voorzag voor het bestuur nog veel moeilijkheden, doch troostte tevens met de woorden: Nu deze school er staat, gaat hij nooit meer wegl De voorzitter dankte alle aanwe zigen voor hun belangstelling en om de financiële moeilijkheden niet op de lange baan te schuiven, deed hij op de aanwezige geldbuidels een aanval met een Amerikaanse verloting, waar van de trekking onmiddellijk plaats had. De publieke belangstelling was voor het kleine plaatsje enorm groot. Eerst met etenstijd begon de drukte wat te luwen. En inderdaad, de school was een bezoek meer dan waard. Het geheel maakte een mo derne, keurig verzorgde en frisse in druk. De outillagl; overtrof veler verwachtingen. Het is dan ook geen wonder, dat de vijftig plaatsen, die de school bevat, reeds vóór de opening alle waren volgeboekt. Dat deze Maria-kleuterschool zich blijvend moge verheugen in de be langstelling van alle parochianen van Oude Wetering! Pater Leontinus Hooymans O.F.M., die vorige week in de kloosterkerk van de Minderbroeders te Weert door mgr. Constans Kramer, bisschop van Luan in China, priester werd gewijd, is Zaterdagavond met grote hartelijk heid ontvangen door de parochianen van Oegstgeest, tussen wie hij zijn jeugd doorbracht. Aan het stralen de zomerweer was weliswaar een einde gekomen, maar tussen de buien door komen nog net het feestpro gramma afwerken, dat voor de ont vangst van de neomyst was samen gesteld. Om tegen half acht arriveerden er op het Oegstgeester kerkplein twee open landauers met de neomyst zijn ouders, pastoor J. Looyaard en de heer A. Schlatmann van het comité van ontvangst. Verkenners en gidsen vormden buiten de ere-wacht, ter wijl in het middenpad van de kerk een haag bruidjes met palmtakken stond opgesteld. Pastoor Looyaard vertolkte de ge voelens van zijn parochianen, toen hij een woord van welkom tot de neomyst richtte en sprak over de vreugde van allen om wederom een zoon van de parochie te mogen be groeten, die werd uitverkoren tot priester. Na deze verwelkoming deed de neomyst een Plechtig Lof, waarbij hij geassisteerd werd door pater Ser- gius Reintjes O.F.M. en kapelaan W. B. J. Wüst. Dag van vreugde. Vele parochianen gaven gevolg aan de roep van de klokken, die te gen half negen hun gebeier over het dorp uitstrooien, om aan te kondi gen, dat de jonge priester zijn eerste Plechtige H. Mis ging opdragen. Het zangkoor onder leiding van de heer J. v. Schaick en aan het or gel begeleid door de heer H. Goddijn voerde een driestemmige Mis van Perosi uit. De Schola Cantorium zong de Gregoriaanse gezangen. De neomyst werd geassisteerd door pastoor J. Looyaard als presbyter as- sistens, pater Sergius Reintjes als diaken en kapelaan Wüst als sub diaken. In het priesterkoor hadden twee vrienden van de neomyst plaats ge nomen nml. pater Frankenmolen O. F.M. en dom Schlatmann O.S.B. Pater Reintjes hield de feestpre dicatie naar aanleiding van de tekst van St. Paulus: „Want iedere pries ter zal uit de kring der mensen ge kozen worden en voor de mensen worden aangesteld. Uitvoerig schetste spreker het mys terie van het priesterschap. Door het Kruisoffer van Christus werd de goede verhouding tussen God en de mensen hersteld en als de priester de woorden van de consecratie spreekt, hernieuwt hij dat offer van Calvarië. De priester zet de taak van Christus voort. Zijn streven is erop gericht om de mensen in e engoede verhouding met God te houden of weer te brengen. Hij deelt het brood des levens uit en vergeeft de zonden. De taak van de priester is zwaar, zo vervolgde spreker. Daarom wil wil ik u op deze dag bijzonder vra gen, om te bidden voor de neomyst uit uw midden. Want ook de pries ter is een mens en zijn schouders moeten sterk zijn om de zware, door God opgelegde taak te kunnen vol brengen. Tijdens het communie-uitreiken zong het koor het Jubilate Deo van Th. Smit. Kerk en altaar waren voor deze plechtige Eerste H. Mis prach tig versierd met gele en rode bloe men.. In de middaguren werd nog een receptie gehouden, waarop vele pa rochianen de neomyst hun geluk wensen kwamen aanbieden. Ook de leden van de harmonie Triumph maakten hun opwachting en zorgd i voor wat feestelijke klanken. VOLKSDANSFEEST OP ENDEGEEST Op uitnodiging van de contradans groep van de patiënten waren Zon dagmiddag drie groepen dansers op Endegeest te gast. Het druilerige weer had geen invloed op de feest stemming, alhoewel er niet buiten ge danst kon worden. Vanaf het begin was er de echte prettige sfeer, die de contradans altijd meebrengt. In onge kende variatie volgden op muziek van twee violisten en een gramofoon de verschillende dansen elkaar op. Er werd van harte pleizier gemaakt, en toch kon men tijdens de demonstra ties van de groepen „Boskoop" uit Boskoop, „de Grote Ronde" en „Nieuw Holland" uit Leiden een speld horen vallen. Opvallend was de goe de verstandhouding en samenwerking tussen de patiënten en de dansers „van buiten". In de pauze werd limonade met koekjes gepresenteerd; dit waardeer den allen, want van het dansen waren ze warm geworden. Na de pauze ontlokte een demon stratie van de „Pijpendans" door drie mannen aan de toeschouwers een storm van applaus. Met teleurstelling werd vernomen, dat de tijd weer onverbiddelijk het einde van dit vrolijke feest aangaf. Dat maar zo weinigen nader met de contradans kennis maken, verwondert ons zeer, want deze stijlvolle en toch vreugdige ontspanning treffen wij te zelden aan.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2