Goud en zilver voor onze Nederlandse zwemsters Geertje Wielema en Joke de Korte Nederland verloor de water- polowedstrijd van Italië t 4-5 Geen Nederlanders in finales 400 m vrije slag en 200 meter vlinderslag 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De Europese zwemkampioenschappen Turijn, Donderdagavond. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Twee dolgelukkige Nederlandse meisjes ston den Donderdagmiddag in het felle oranje van haar nieuwe trainingspakken op het ere-platform van het Turijnse zwemsta- dion te luisteren naar het Wilhelmus, terwijl twee Nederlandse driekleuren statig langs de hoogste masten omhoog kropen, de middelste voor de Europese kampioene, Geertje Wielema uit Hilver sum, de andere voor nummer twee, de kleine Rotterdamse Joke de Korte. Donderslagen begeleidden het Neder landse volklied alsof een batterij van paukenisten het orkest was komen ver sterken. Bliksemflitsen en de lampen der fotografen verlichtten om beurten de half lege tribunes en weerkaatsten in het water. Het was een trieste en lugu bere achtergrond van een grote Neder landse triomf. Maar Geertje Wielema en Joke de Korte voelden de slagregen niet en mochten zij ooit bang voor onweer zijn geweest, nu bemerkten zij nauwelijks, dat een hevige bui zich boven Turijn ontlaadde. Want voor haar werd het Wilhelmus gespeeld, voor haar werd de ceremonie protocolaire gehouden. De fi nale van de 100 meter rugslag was ln het langgerekte middagprogramma een evenement geweest, waar Geertje en Joke zich al 24 uur met spanning op hadden voorbereid en die een ontlading van die spanning bracht, welke alleen door de Nederlandse insiders kon wor den begrepen. Zij alleen ook konden be grijpen waarom Geertje en Joke minu tenlang aan de bassinwand bleven han gen, terwijl zij met de hoofden op el- kaars schouders de tranen de vrije loop lieten. Waarom huilden deze meisjes, die toch veruit de snelsten zijn en wisten, dat zij dit zijn?, zo vroeg men zich op de tribunes af. Welnu, da verklaring hiervoor is gauw gegeven. Helsinki! Ook op de olympische spelen te Helsin ki was Geertje Wielema als favoriete gestart en toen zij in de series met 1.13.8 een nieuw olympisch record maakte twijfelde niemand er meer aan of het Hilversumse meisje zou met het goud naar huis gaan. Zij, die erbij zijn ge weest, zullen nooit vergeten hoe groot het gevoel van teleurstelling, was,toen niet Geertje, maar de Zuidafrikaanse Joan Harrison eerst werd. Die teleur stelling was voor Geertje zelf uiteraard het grootst, het was een verschrikking. En daarvoor is zij nu zo bang geweest, de vrees voor een herhaling van dat drama had haar zenuwen in een knel lende greep gehad. Nog een tweede fac tor speelde een rol van betekenis bij het ontstaan van de spanning. Geertje Wielema en Joke de Korte zijn behalve grote rivalen ook stevige vriendinnen, maar wanneer het op een race aankomt spreekt de rivaliteit natuurlijk het „GEERTJE BEGON", ZEI JOKE Er was vreugde in het Nederland se kamp na de prachtige overwin ning van Geertje en Joke. Iedereen feliciteerde iedereen en bij dit alles speelde kennelijk het gevoel, dat dit kampioenschap wel eens "het enige voor Nederland kon zijn, een rol. Geertje en Joke werden bedolven onder de gelukwensen, schouder klopjes en kussen van de meer ver metele supporters. Bloemen kwa men er ook aan te pas en als kost bare schatten werden de blauwe étui's met de prachtige, in zwaar re- lief-werk uitgevoerde medailles ge toond. In al deze vreugde was het wat pijnlijk nog eens over de huil- partij aan de finish te praten, maar toch hebben wy het erop gewaagd er Geertje naar te vragen. „Ik was ook zo doodnerveus", was het antwoord: „en eerlyk ge zegd heb ik vóór de start ook al lopen huilen. Ik moést en ik sóu winnen. In Wenen was ik er niet bij, in Helsinki was Jean Harrison eerste, maar nu wilde ik winnen. En als ik er dan aan dacht, dat het misschien niet zou lukken, kreeg ik het weer te kwaad. Toen ik gewon nen had, ja, toen wist ik eigenhjk zelf niet eens dat ik huilde". Joke de Korte kwam erbij staan. En wijzend op de lachende Geer tje. vertelde Joke hoe Geertje al een dag lang van de kook was. „Maar het mooiste was, dat ik na afloop van de weeromstuit mee ging huilen. Geertje was begonnen, maar ineens zei ze: „ik ben klaar" en toen begon zij naar de fotografen te lachen. Ik had nergens last van, maar toen ik haar zag lachen, begon ik te huilen. Een fraai stel lag daar in het water, maar", voegde Joke er gewichtig aan toe, „er zal wel een psychologische oorzaak voor zijn". de tranen voor de openbaarheid te ver bergen. Een in de opwinding van het ogenblik goed bedoeld gebaar, dat echter het plaatje nog pikanter maakte. De uitslagen. 400 meter vrye slag heren: Eerste se rie: 1. Kohier (Duitsland) 4 min. 52.6 sec.. 2. Granados (Spanje) 4.54 7, 3 Wim de Vreng 'Ned.) 4.58.9. 4. Wardop (G.- B.) 4.59. Tweede serie: 1. Csordas (Hon garije) 4.54.2, 2. Ostrand (Zweden) 4.46.1, 3. Badura (Tsj. Slowakije) 4.50.2. Der de serie: 1. Romani (Italië) 4.45,3, 2, Montserret (Fr.) 4.51.1, 5. De Jong (Ned.) 5,06.2. Vierde serie: 1. Gremlowski (Polen) 4.47.9, 2. Nyyekl (Hongarije) 4.49.7, 3. Boiteux (Fr. 4.40.7. De volgende acht zwemmers gaan over naar de finale: Csordas (Hongarye), Ro mani (Italië), Ostrand (Zweden). Grem lowski (Polen. Nyeki (Hongarije), Boi teux (Frankrijk). Badura (Tsj. Slowa kije) en Montserret (Frankrijk). De uitslagen van de series 200 meter vlinderslag heren luiden: Eerste serie: 1. Hale (Gr.-Britt.) 2 min. 40.2 sec., 2. Mae- sel (W.-Duitsland) 2.40.9, 3. Klein (W.Duitsland) 2.42, 4. Martynchik (Rus land) 2.42. Tweede serie: 1. Tumpek (Hongarije) 2.40.4, 2. Lusien (Fr.) 2.40.6, 3. Dominique (Sp.) 2.44.2. Derde serie: 1. Borisenko (Rusland) 2.39.8, 2. Wohl- man (O.-Duitsland) 2.44.3. Vierde serie: 1. Fejer (Hongarye) 2.41.4. 2. Trojano- vic (Tsj.-Slowakye) 2.44.6. Finale: 1. Tumpek (Hong.) 2.32.2, 2. Fejer (Hong.) 2.35.1, 3. Martynchik (Rusl.) 2.36.3, 4. Hale (Eng.) 2.39.9, 5. Borisenko (Rusl.) 2.39.7, 6. Maesel (West-Dl.) 2 40.2, 7. Lu sien (Fr.) 2.40.7; 8. Klein (W.-Dl.) 2.42.1. Finale 100 m. rugslag dames: 1. Geer tje Wielema (Ned.) 1.13.2, 2. Joke de Korte (Ned.) 1.13.6, 3. Judith Symons (Eng.) 1.17.3; 4. Elsa Ligorio (Z.-Sl.) 1.17.9; 5. Helga Schmidt (W.-Dl.) 1.18.0; 6. Magda Hunyyadfi (Hong.) 1.18.4; 7. lona Novak (Hong.) 1.18.4; 8. Marie Hé- lène André (Fr.) 1.19.3. Foto boven: een moment uit de waterpolowedstrljd NederlandRoemenië, die door Nederland met 75 werd gewonnen. Foto onder; Geertje Wielema In actie tijdens de race op de 100 meter rug slag die de tijd van 1.14,1 opleverde en een eerste plaats voor Nederland in de finale vrijwel zeker maakte. meest. Geertje Wielema heeft Joke de Korte de laatste jaren steeds dlchterby zien komen en een enkele maal is er tussen beiden aleens een dead heat ge weest. „Nog nooit heeft Joke gewonnen, maar nu zal je zien, dat zij mij juist in Turyh voorbij gaat", had Geertje voor de race verkondigd. Maar do Nederland se kampioene was weer sneller door haar betere eindspurt en zegevierend had zy haar hand in de laatste slag tegen de bassinwand gedrukt. Gewonnen, Euro pees kampioene, de spanning was vast gehouden tot het juiste moment. Maar toen kwam die ontlading, en terwyi felle stralen langs de loodgrüze hemel flitsten huilden Geertje en Joke. Hoe de wedstrUd verliep. In regenjassen gehuld kwamen de fi nalisten aan de 6tart, Geertje en Joke op de middelste banen, geflankeerd door de Duitse Helga Schmidt, de Engelse Pat Simons, de Zuidslavische Echa Ligorio, en Magda Hunyadfi van Hongarije met op de buitenbanen Ilona Novak (Hong.) en Marie-André (Fr.). Snel waren de meisjes na het start schot weg en onmiddeliyk lagen de Ne derlandse zwemsters voor, Joke met haar prachtige, glijdende slag, Geertje, iets hoger op het water liggend, met een krachtiger armslag. Bij he keerpunt was Joke een fractie voor Geertje, met Helga Schmidt een halve lengte achter. Een flitsende Kiefer, en nu was de Duitse, die scheef uitkwam en de lynen raakte, los gezwommen. Al na 60 meter was Geer tje Wielema nBast haar Rotterdamse be ster gekomen en toen kwam de ge bruikelijke eindspurt met de vastere in zet van de armen en het verhoogde beentempo. V/at haar in Helsinki in de steek had gelaten werkte nu perfect. Geertje zwom met Joke een armlengte achter onbedreigd de laatste tientallen meters: 1.12.2 voor Geertje Wielema. be ter dan haar Olympisch record, de beste tyd van het jaar en een van de beste prestaties, ooit op een 50-meter baan gemaakt; 1.13.6 voor Joke de Korte, haar persoonlijk beste prestatie op de „lange" baan. Pat Simons werd derde. De Nederlandse kolonie danste en juichte en links en rechts werden han den geschud. Fotografen en filmopera teurs schoten toe. Twee huilende „Olan- desl", dèt was nog eens een plaatje. De voorzitter van de sportcommissie van de K.N.Z.B., de heer J. Armbrust, dacht er anders over. Hij trok ziin re genjas uit en hield dit kledingstuk voor de hoofden van Geertje en Joke om ZEILEN HET KAMPIOENSCHAP VAN EUROPA OLYMPIAJOLLEN. De zesde wedstrijd op de Wann See voor het Eur. kampioenschap in de Olympiajollenklasse is gewonnen door de Oostduitser Vogler. Koos de Jong werd twaalfde. De zevende race was voor de Zweed Sarby, terwyl de tiende plaats weer voor de Jong was. De Belg Nelis kreeg de leiding in het algemeen klasse ment met 469 pnt., 2. Krogmann (W. Duitsl.), 397 pnt.; 3. Sarby (Zweden), 377 pnt.; 4. Vogler (O.-Duitsl.), 339 pnt.; 5. Elvstroem (Dena), 326 pnt.; 6. Fcrcber- ger (Oost.), 225 pnt.; 7. Rinaldi (It.), 208 pnt.; 8. De Jong (Ned.), 195 pnt. HANDBAL RKHVL. HVL zal Zondag deelne men aan de te Noordwyk te houden sportdag waaraan voorafgaat een korte mars door het dorp. Vertrek vanaf de Dam om" 11.30 uur. Voor de andere elf tallen geldt het programma: 12.00 HVL jun.—Quintus a; 13.00 uur HVL jun.Quintus b; 14.00 uur HVL He ren Jun.Quintus a; 15.00 uur HVL Heren jun.—Quintus b. Turün, Donderdagmorgen. (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Noch op de 400 meter vrü'e slag, noch op de 200 meter vlinderslag zullen NederlandBe deelnemers in de finale starten. De Vreng en de Jong werden uitge schakeld in de series, waarin de Honga ren Csordas en Nyeki, de Zweed Ostrand en de Pool Gremlowski de belangrijkste figuren waren en waarin de Italiaan Ro mani voor een verrassing zorgde door in de derde serie met 4.45.3 de op een na beste tijd te noteren. Wim de Vreng startte in de eerste serie naast de Engelsman Wardrop, die met zijn fraaie, lange slag een stug tem po onderhield en de Duitser Köhler rus tig bleef volgen. De Vreng bleef naast de lange Britse favoriet zwemmen, doch pas later zou blijken, dat deze tactiek niet de juiste is geweest. Wardrop is na melijk geheel uit vorm en toen Köhler na 200 meter zijn voorsprong begon te vergroten en.ook Granades (Spanje) naar voren kwam, was het te laat voor de Brit en de Amsterdammer om terug te vech ten. Köhler won, Granados werd tweede en Wim de Vreng won het sprintje ver rassend. maar waarschynlyk het meest tot zijn eigen verbazing, van Wardrop. Het was geen snelle serie geweest met de winnaar ruim boven de 4 min. 50, en wie het deelnemerslijstje van de reste rende series bekykt wist, dat de Vreng in deze Europese kampioenschappen was uitgezwommen. Jaap de Jong, de olyke etaleur uit Leeuwarden, was bij voorbaat kansloos. Csordas en Ostrand waren in de tweede serie ruim onder de 4 min. 50 secon den gebleven en in de derde serie start ten behalve de Jong o.a. Montserret (Fr,). Larsson (Den.), Head (Gr.-Br.) en de Italiaan Romani. Deze laatste zwem mer, een grote, bruine, breedgeschou derde athleet, liet het gehele veld op geruime tijd afstand achter zich met de Jong als laatste in een zeer matige tyd van 5 min. 06.2. Voor de tweede maal verscheen een Nederlander niet aan de start. Na ten Thije, die niet voldoende fit was voor de estafette, maar nu intussen weer vrij wel is hersteld, ontbrak Muller op de vlinderslag. Echter om een geheel an dere reden. Frans Kuiper had het beter gevonden Muller, in verband met de zware wedstryd welke Donderdagavond tegen Italië moest worden gespeeld, op het droge te houden. En dus vertrok alleen Geert Jan van Rooy. In de laatste serie had hy het te gen Fejer (Hong.). Trojanovic (Z.-Sl.) en de Spanjaard Alberti te moeiiyk. Dat de Elndhovenaar er tenslotte niet meer van terecht bracht dan 2.56.3, de slecht ste tijd van het gehele nummer, was niet anders dan men had kunnen verwachten. De Rus Borisenko was de snelste, maar Tumpok, die nog eens duidelijk demon streerde. dat alleen hy de echte dolfijn slag zwemt, heeft het zichtbaar kalmaan gedaan. De Engelsman Hale, die de eer ste serie voor de Duitser Maesel er Klein, de oud-wereldrecordhouder, won, was nog sneller. Met de Russen Martyn chik en Bosisenko, de Hongaren Tumpek en Fejer, de Westduitser Maesel en Klein en verder de Brit Hale en de Fran se kampioen Lusien zal de finale een prachtige stryd opleveren. Het Nederlands waterpolo zevental heeft zijn derde wedstrijd, die tegen Ita lië, in de halve finale-groep met 51 verloren. Vyf seconden voordat van Feggelen de gelijkmaker langs doelman Gambino drukte, had de tydwaarnemer reeds afgefloten en zo kon het doelpunt, dat voor onze landgenoten van de groot ste betekenis zou zijn geweest, niet wor den toegekend. In deze ontmoeting tegen de harde beweeglijke Italianen is vrijwel komen vast te staan, wat zich in de voorgaande wedstrijden in Turyn reeds aftekende: dit Nederlandse zevental heeft zUn tyd gehad en het is niet waarschynlijk, dat het erin zal slagen nog terug te komen. Het mankeerde aan beweeglijkheid en aan tempo en het is jammer, dat wij, nu van Feggelen zijn 77e interlandwedstrijd speelde, moeten zeggen, dat vooral zUn falen een der oorzaken van deze neder laag is geworden. De lange Amsterdam mer, tijdens de vorige Europese kam pioenschappen te Wenen de alom ge vreesde schutter, was nu de minst ge vaarlijke man van de ploeg. Hij heeft nu veel meer dan voorheen vrijheid nodig voor hij tot een schot komt en juist die vrijheid kon hij zich door gebrek aan reactie en slagvaardigheid nooit verwer ven. Maar het zou onbillijk zyn alleen van Feggelen bij de zwakke broeders van deze avond te noemen. Muller miste kennelijk de routine voor een duel als dit, Bijlsma bracht maar zelden vaart in het spel en Smol, anders de man die voor de verrassende vrije positie zorgt, lag meestal onbespeelbaar in een hoek. Van de eerste minuut af was het een wedstryd. waarin de Italianen van de scheidsrechter alle vrijheid kregen voor het ontwikkelen van hun harde, soms KON. NED. VOETBALBOND. Eerste klasse A: WageningenEnsche de: HVC—Blauw Wit; Elinkwijk—Hee renveen; DWSGVAV; VitesseLeeu worden; AGOWHaarlem. Eerste klasse B: EDOGo Ahead; Be Quickde Volewyckers; Enschedese BoysDOS; NECRigtersbleek; Hera clesStormvogels. Eerste klasse C: Hermes DVSExcel sior; KerkradeWillem II; RBCWV; LimburgiaSittardia; EBOHNAC; Xerxes—PSV. Eerste klasse D: DFCSparta; ADO MW; BrabantiaEindhoven; Bleijer- heideLonga; FeyenoordSW; NOAD Juliana. West II. Tweede klasse A: RFC HOV. Derde klasse A: ArchipelSchevenin- gen. Vierde klasse B: BTC—Delft. Vierde klasse C: UNIOBoskoop. RKAVV. Alvorens op 12 dezer voor RKAW met een wedstryd tegen Wilhel mus de competitie een aanvang neemt, wordt Zondag de laatste oefenwedstryd gehouden tegen de Postduiven uit Loos duinen. Deze wedstrijd is tevens een soort liefdadigheidswedstryd, aangezien de recette bestemd is voor zo mogelyke schadeloosstelling van enige eerste elf talspelers, die enige tyd geleden de dupe waren geworden van zakkenrollers in de clubtent. Daarom zal iedere bezoeker de vastgestelde entree-prijs moeten beta len, terwyl zo nodig ook een collecte gehouden zal worden aangezien toen een groot bedrag ontvreemd is. Deze wed strijd begint om 14.30 uur. Het tweede elftal speelt ook thuis te gen Postduiven 2, terwyl het derde op bezoek gaat bij SVT 1. DOSR. Zondag speelt DOSR de laatste nederlaagwedstryd tegen Lenig en Snel uit den Haag. Het zal voor de Hagenaars niet meevallen de door Alphia aan DOSR toegebracht nederlaag te overtreffen, alhoewel de uitgeloofde shirts hen wel tot dit resultaat zullen inspireren. Aanvang te 2.30 uur. Meerburg. Na enige oefenwedstry- den uit gespeeld te hebben zal a.s. Za terdag op eigen veld de laatste oefen wedstrijd plaats vinden tegen het eerste elftal van Excelsior '20 uit Maassluis. De opstelling is als volgt: doel: J. Pelk; achter: A. G. v. Mil, Th. Zandbergen; midden: B. de Jeu. A. Owel, G. Rede- gejd; voor: J. Zandbergen, P. Zandber gen, J. Uljee, N. Romyn, Th. Vervoorn. Aanvang 5.30 uur. Op Zondag 12 September vangt competitie aan met een thuiswedstrijd tegen WSB uit Noordwykerhout. De training is zoals gewoonlijk op Vrydag- avond. Rypweteriug. Zondag komt VNA met 2 elftallen naar Rypwetering. Ryp wetering 1 speelt om 2 uur tegen VNA 1, terwijl Rypwetering 2 om 12 uur in het veld komt tegen VNA 2. grove speclwyze. Afzetten en vasthou den waren aan de orde van de dag en de anders alziende ogen van de Hon gaar Rajki bleven nu voor de soms ge raffineerde, dan weer opzichtige over tredingen gesloten. Het begon al toen de Sanzuane, een knaap, die al eens een keer wegens grof spel door zyn eigen bond van internationale wedstrij den werd uitgesloten, een bal kreeg toe gespeeld. Hy trapte zich van Korevaar af en kon toen ongehinderd inschieten. Aangemoedigd door de duizenden geest driftige supporters, die zich van de drei nende regen niets hadden aangetrokken en in drommen naar het zwemstadion waren gekomen, bleven de Azzuri in de aanval. Zij demonstreerden geweldige stootkracht en Korevaar en Bylsma had den een zware taak. Het tweede doel punt kwam even snel. Eerst werd Byls ma er met de Sanzuane uitgestuurd, daarna moest Muller, die over Peretti was heen gezwommen, de kant opzoe ken. En Peretti benutte de strafworp onberispelijk. Hopeloze achterstand? Toen pas kwam het Nederlands zeven tal aan bod. Met de 20 achterstand kwam er wat rust in de ploeg en mat goede combinaties werden enkele aan vallen opgezet. Uit een van deze aan vallen kreeg de meegekomen Korevaar de bal toegespeeld en met een haar scherpe boogbal, die „dood" in het uiter ste hoekje viel, was het 2—1. Een begin van het herstel? Even zag het er naar uit, maar het Nederlandse offensief was van korte duur. De felle Italianen kwa men weer terug en toen Bijlsma in het middenveld werd vastgehouden, een wat te opzichtige revanche nam en het wa ter moest verlaten, kwam het derde Ita liaanse doelpunt van de hand van de vrijliggende Marciani. Nog voor ruit maakte Peretti er 41 van toen Luchs werd verhinderd tydig in te grijpen. Het leek een hopeloze achterstand, maar toch kwam er een zeker herstel in de ploeg. Niet dat de oude combinatie weer werd gevonden, maar er kwam meer lijn in de aanvallen. Een goed schot van Nice Luchs betekende 4—2. „Een schepje er op jongens", klonk de aanmoediging van Frans Kuyper, maar de enige reactie kwam van de Italianen, die door Gionta met een boogbal over de ver voor zyn doel liggende van Gelder er 52 van maakten. Toen kwam de Nederlandse eindsprint. Geholpen door het uit het water sturen van Manelli kon Smol eerst de achter stand op 53 terug brengen, even la ter maakte dezelfde speler er na een schot tegen de lat 54 van. Er was nog een kans, maar het was te laat, de pass van Muller op van Feggelen met het 5e Nederlandse doel punt als gevolg, werd na de reglemen taire speeltyd gemaakt. In de eerste avondwedstryd speelden de Hongaren en Zuid-Slaviërs na een wedstryd vol prachtige momenten en vol spanning gelyk, 33. Na de eerste wedstrijden in de halve finale-groepen luiden de standen als volgt: Halve finale poule A: Italië 2 2 0 0 4 11— 4 Nederland 2 1 0 1 2 11—11 West-Dultsland 2 10 12 4—8 Groot-Brittannië 2 0 0 2 0 811 Halve finale poule B: Zuid-Slavië 2 110 3 10— 6 Hongarije 2 1 1 0 3 6—6 Rusland 2 10 12 8—4 Spanje 2 0 0 2 0 3—13 POSTDUIVEN De Dulnkllevers (N'hout). Wed vlucht vanaf Roosendaal. Afstand plm. 81 km. In concours 138 duiven, gelost te 8.30 uur met Z.W. wind. Aankomst eer ste duif 9.28.37 uur. Snelheid 1348.20. itslag: 1, 4, 5, 10, 13, 14, 15, 27, 42, 46. Paviljoen St. Jan.; 2, H. Looijesteijn; 3, 18, 20, 30, 34, van den Berg en Dijk stra; 6, 32, 38, Pav. St. Aloysius; 7, 36, C. de Kan; 8, 28, Peeters-Broekhof. Gevleugelde Vrienden (Wassenaar). Derbyvlucht vanuit Orleans, afstand 500 km. De eerste vogel streek in Wasse naar neer om 15.14.36 uur. De uitslag: J. H. M. Brouwer 1, 2, 9; W. v. d. Zwaan 3, 5; J. M. Brederode 4; K. Scheffer 6; J. M. Wiegel 7; W. C. van Eek 8. De Blauwe Doffer (Bodegraven). Wedvlucht van Ciney, afstand 200 km. In concours 24 duiven om 12 uur gelost. Aankomst eerste 2.06.24 of 1587 m.p. min., laatste 2.36.01 of 1288 m. p.min. Uit slag: 1. Staalduinen, 2. Baas, 3. Baas, 4. Vermeulen, 5. Staa.lduinen, 6. Baas, 7. Sjaardema, 8. Oude. Eerste overduif 2.44.05. Het kampioenschap voor jonge duiven was voor Staalduinen, het gene raal kampioenschap hok vopr Baas. Eentweede wedvlucht werd gehouden vanaf Tilburg, afstand 63 km. In con cours 64 duiven; om 3 uur gelost; aan komst 4.04.22 of 971 m. p. min., laatste 4.24.47 of 738 m. p. min. Uitslag: 1. Sjaardema, 2. Ouue, 3. Vreedendaal, 4. Verhulst, 5. Baas. De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Roosendaal, afstand 67 km. In concours 201 duiven, gelost 8.30 uur met Z.W. wind. Aankomst le duif 9.17.17 snelheid 1416.09 m. p. min., laatste 9.27.20 snelheid 1152.73 m, p. min. Uitslag: C. Zwaan 1, 21. 31; M, Wolleswinkel 2, 9. 13, 14. 23; J. P. v. Assem 3. 5. 10, 22. 25. 26, 34; A. de Graaf 4, 8, 28; F. C. van Heusden 6, 11, 12; J. Kusters 7, 15, 18. MET EEN stelling Door O. Straminoff 6) En daar wandelde een jeugdig Ja pans meisje in haar fantastische klederdracht met een kleurrijke pa rasol onder rose kersenbloesems en lachte de voorbijgangers vriendelijk toe. „Bezoek Japan, het knd der dromen," las hij, Over een langzaam draaiende we reldbol trok een gloeiende streep. Men zag een grote oceaanstomer vol vrolijk wuivende passagiers de haven Veil San Francisco uitvaren in de richting van de Zuidzee-eilanden, waar volgens de reclame „de romantiek werkelijkheid en de wer kelijkheid romantiek" was. ■Met geweld ontrukte John P. zich aen al dat heerlijks en slenterde verder. Wat was er veel moois op de wereld te zien. Waarom was het nimmer bij hem opgekomen eens in andere oorden een kijkje te gaan nemen. Waarom had hij er tot nu toe slechts naar gestreefd te schitteren in zyn eigen, klein wereldje. Welk een zielig leven had hy tot nu toe geleid. Plotseling viel zijn blik op een bord, dat tot opschrift droeg: „De edele kunst der zelfverdediging. Boksen als sport houdt uw lichaam n vorm! Wij geven onderricht op elk gebied der zelfverdediging." Zonder zich slechts één seconde te bedenken, stapte John P. naar bin nen. Had hij onder zijn vrienden niet altyd uitgeblonken, waar or op het terrein der sport ook maar uit te blinken viel? Welruu dan. Op zijn herhaald klappen werd er eindelijk een deur geopend, waar achter een vrouw met een bood schappenmand verscheen. Zij nam de jongeman wantrouwend op en smeet hem onmiddellijk dc deur weer voor de neus dicht. Juist stond hij zich te beraden wat te doen na een dergelijke zonderlinge handel wijze, toen de deur opnieuw geopend werd en zich een klein, ineengedron gen mannetje vertoonde, dat echter bliksemsnel in zijn bewegingen was. Hij had de in ingedeukte neus van de beroepsbokser en hoewel zijn colbertje als eon zak om hem hoen hing, zag John P. met één oogopslag, dat hij buitengewoon stevig gebouwd was. De man keek de indringer uitda gend aan, en vroeg hem: „Wat moet je?" John P. vertelde hem het doel van zijn komst en vroeg hem tenslotte of hij op zijn school niet een leraar ge bruiken kon. Het mannetje nam hem opnieuw van het hoofd tot de voeten op, en schoot toen in een onbedaarlijke lachbui, alsof hij iets gezegd had, dat buitengewoon dwaas was. Toen ver trok zijn gezicht zich geleidelijk tot een grijns, waarna hij de jongeman een wenk gaf om hem te volgen. Zij gingen een lange, hoge trap op, toen nog een en daarop nog een. En eindelijk belandden zij op een zolder, die als boks- en' schermzaal was in gericht. Er stonden allerlei sporttoe- stellen, zoals John P. er verscheide ne in zijn oefenkamer had opgesteld, en daar gooide het kleine mannetje hem, zonder een woord te spreken, een paar bokshandschoenen toe. De jongeman trok de handschoe nen aan en ging onmiddellijk tot de aanval over. Hij plaatste een zijner stoten, die hem in de bokswereld van zijn vrienden beroemd had gemaakt. Dat is te zeggen, hy wilde die plaatsen. Want het kleine kereltje bukte zich bliksemsnel en John P.'s vuist sloeg een geweldig gat in de lucht. Zo ging het geruime tijd voort. Het leek wel, of zijn tegenstander met hem speelde. „Wel verduiveld nog aan toe, ben ik amateur lichtgewicht kampioen van Engeland, of 'ben ik het niet?" vuurde de jongeman zichzelf aan. En net wilde hij een nieuwe uitval doen, toen het kleine kereltje hem toe schreeuwde: „Dek je, suffert!" Maar voor John kans zag, die goede raad op te volgen, kreeg hij een gediuchte kaakslag op de rech terkant van zijn gelaat, waarna als wezenloos in een hoek neerzonk. Het kleine ventje kwam onmiddel lijk naar hem toe, besprenkelde hem met wat water en waaide hem met een handdoek een beetje lucht toe. Eer hij het had kunnen vermoeden bevond John P. zich weer ter been. Jonge, ditmaal zou zijn tegenstan der geen schaduw van kans krijgen. Doch zietzelfs vóór hij die ge dachte ten einde had kunnen den ken, lag hij opnieuw in een hoek, zij het ditmaal dan ook aan de andere kant der kamer. De boksleraar trok zijn handschoe nen uit en wierp die op een stoel. „Geen partij", zei hij, terwijl hij de jongeman met een blik van onbe schrijfelijke minachting opnam. „Het mankeert je aan tempo, knaap!" voegde hij er aan toe en tegelijker tijd gooide hij John P. een kaartje in de schoot. „Als je eens een trai ner nodig hebt, kan je dit misschien van djenst zijn," besloot hij, „en hoe gauwer je nu verdwijnt, hoe liever ik het heb, want direct komen mijn leerlingen en ik zou niet graag wil len, dat je je gezicht vol schaamte vóór hen zoudt moeten verbergen." Inderdaad schaamde John P. zich. Voor de eerste maal van zijn leven schaamde hij zich. En hij schaamde zich diep! Welk een geduchte les had dit kleine kereltje hem gege ven. Hij, die gedacht had, alles te kunnen omdat hij nog nooit iets had ondernomen, had het bij zijn eerste kennismaking met het werkelijke leven afgelegd op een manier, die hem nog lang zou heugen. Het was dan ook niet in een al te opgewekte stemming, dat hij einde lijk weer de begane grond bereikte. Langzaam slenterde hij verder langs de uitstallingen van de prach tige winkels van Regent's Street en eindelijk bereikte hij Piccadilly waar hij een ogenblik met de handen in de zak en zyn schamel bundeltje onder de arm gekneld, naar het drukke gewoel bleef staan kijken. Van de plaats waar hij zich bevond kon hij nog net twee ramen zien van het grote clubgebouw, waar nu zijn elegante vrienden toefden, want op een nabije torenklok had het juist vijf uur geslagen. Daar kwa men zij elke dag bijeen voor him ge zamenlijk diner, waarna zij hun program opmaakten voor de avond. Welk een leeg, welk een eindeloos leeg leven. Een pijnlijk gevoel op zijn gelaat, waar hij nog de geduchte vuistslag van zijn tegenstander van zojuist voelde, gaf zijn gedachten een andere richting. Daarbij gleed zijn blik van het clubgebouw langs de gevels der grote magazijnen, die rond het plein stonden. „Lipton's thee is niet te evenaren", las hij. Toen verscheen eensklaps op het dak van een der grootste warenhui zen in vlammende neonletters de aankondiging: „Norman's kauwgom is balsera voor het hart!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7