Grootse geestdrift hield Lucifer ondanks gebreken brandend Vaste regeling voor legering van Amerikaanse troepen in Nederland Wilde staking in Rotterdam Vergadering, voorafgaande aan demonstratie van 25 Sept. a.s. Bollennarigheid aan Duitse grens door te strenge controle Lonen in Nederland moeten en kunnen met 5 tot 10 pCt. stijgen De S.E.R.-nota Boerderij in as gelegd Wrak bijna zeker gelocaliseerd Te hoog van de toren geblazen 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Niet ontevreden Gisteren was het de derde en laat ste dag van de oefening Lucifer en reeds in de loop van deze dag kon worden vastgesteld, dat de operatie zeer zeker bijzondere waarde heeft gehad. Volgens de mening van de buitenlandse gasten er waren on geveer 120 Engelsen bij de oefening aanwezig is het een bijzondere prestatie zoals het centrale punt was opgezet en ingericht. In deze cen trale post komen de waarnemingen van vliegtuigen binnen, wordt de verdedigingstactiek bepaald en wor den de opdrachten aan de verschil lende onderdelen doorgegeven. Conclusies kunnen uiteraard pas na afloop worden getrokken, wan neer alle gegevens verzameld en be studeerd zijn. Wel staat vast, dat de jeugdige dienstplichtigen met veel verve aan de operatie hebben deel genomen. Een van de impressies van de oefening is dat, hoewel het en thousiasme van de leden van de luchtwachtdienst verfrissend was, hun persoonlijke vaardigheid nog in de kinderschoenen staat. Ofschoon het een mager begin was, mag daar bij niet uit het oog worden verloren, dat zij voor het eerst aan een derge lijke oefening meedoen. Onvoldoende materiaal. Wat de radarstations betreft, voor het waarnemen van aanvallen uit middelbare en hoge luchtlagen, is, wellicht ten overvloede, aangetoond dat vernieuwing van de apparatuur welke binnen korte tijd te ver wachten is hoogst noodzakelijk is. Het gaat hier om de verbetering van de reikwijdte en de duidelijk heid van de radarapparatuur. Niet onverdeeld gunstig. Door genoemde oorzaken zijn de resultaten niet onverdeeld gunstig geweest. Verschillende aanvallen zijn te laat en bovendien is een aan tal aanvallen helemaal niet waarge nomen. Op de eerste dag zijn er 14 forma ties met in totaal 64 toestellen boven Nederland geweest. Eergisteren kwamen er 45 formaties op lage, middelbare en grote hoogte. Gisteren, de laatste dag der oefening, waren er om 13 uur al 32 formaties met 118 toestellen te bestrijden geweest. KATH. ECONOHISCHE HOGE SCHOOL TE TILBURG. De senaat van de Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg heeft besloten om op de grondslag van het candidaatsexamen vermeld in het academisch statuut, naast het aldaar omschreven doctoraal examen een doctoraal examen economisch-be- stuurswetenschappelijke richting in te stellen. Deze richting zal tweeër lei specialisatie omvatten, te weten een in de richting van de internatio nale best uursproblemen en een in die van de Nederlandse bestuursproble- nien. Binnenkort uitwijzing Een zegsman van de Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft giste ren verklaard dat de onbekende in het R.K. ziekenhuis te Enschede, die zichzelf Rollins noemt, de Duitser Günter Fischer is, die volgens mede delingen van de Amerikaanse politie te Frankfort, daar in September van het vorige jaar wegens landloperij gearresteerd is. Hij noemde zich toen Ernest F. Williams. Van de politie te Enschede verne men wij dat Fischer/Rollins over de Nederlands-Duitse grens gezet zal worden, nadat de Nederlandse politie overtuigd is, dat de betrokkene in derdaad Günther Fischer, afkomstig uit Kasenow in Oost-Düitsland, is. NATIONALE ROZENKRANS - BEDESTONDEN TE HUISSEN Evenals in de vorige drie jaren zullen ook in- dit jaar, voornamelijk op de laatste Zondag van September, de nationale Rozenkrans-bedestonden gehouden worden als inzet van de Octobermaand, als hulde aan de Ro zenkranskoningin en als propa ganda van de Rozenkranskruistocht. Zoals bekend geschieden deze bede stonden op instignatie en onder aus piciën van het hoofdkwartier van de Rozenkrans-kruistocht te Huissen (Gld). Werden verleden jaar in 24 Maria-oorden deze plechtigheden ge organiseerd, nu is dit getal reeds tot 42 gestegen. Daar er dit jaar met de St. Willibrordverenigingen wordt sa mengewerkt, zal een en ander vooral geplaatst worden in het teken van hereniging en herkerstening van ons eigen land. De bijzondere intentie van de bedestonden zal daarom zijn: Nederland door Maria terug tot Christus' Kerk. Aan Kamers voorgelegd De minister van Buitenlandse Za ken a.i. en de minister zonder por tefeuille hebben aan de Eerste en de Tweede Kamer doen toekomen de tekst, alsmede de vertaling in het Nederlands, van de op 13 Augustus 1954 te 's-Gravenhage tussen de Ne derlandse en de Amerikaanse rege ring gewisselde nota's inzake lege ring van Amerikaanse troepen in Nederland. De in deze nota's vervatte overeen komst wordt geacht door de Staten- Generaal te zijn goedgekeurd indien niet ten minste twintig leden der Tweede Kamer of tien leden der Eer ste Kamer een uitspraak verlangen. Verdrag als basis. De nota vermeldt o.m.: Nadat door de minister van Oorlog en van Marine na zijn bezoek aan de Verenigde Staten bekend is ge maakt, dat een squadron van de luchtmacht van de Verenigde Staten in Nederland zou worden gelegerd, hqbben onderhandelingen plaats ge vonden tussen de betrokken regerin gen. Hoewel de rechtspositie van vreemde strijdkrachten gestation- neerd op Nederlands grondgebied geregeld is in het verdrag van Lon den van 19 Juni 1951 tussen de sta ten die partij zijn by het Noord-At lantisch verdrag, was het noodzake lijk nadere voorzieningen te treffen ter aanvulling c.q. uitwerking van bedoeld verdrag. Afzonderlijke regeling. De verdeling van de kosten zal voor iedere eventuele legering afzonderlijk worden vastgesteld. Overeenkomstig hetgeen voor de NAVO infrastruc tuur is bepaald zal Nederland even tueel nodige terreinen cum annexis om niet ter beschikking stellen. Bij het beëindigen van een stationnering zal Nederland de restwaarde, voor zover aanwezig, van de eventueel door de Verenigde Staten aange brachte installaties vergoeden. Om dat de stationnering van Amerikaan se troepen in Nederland voortvloeit uit het Noord-Atlantisch verdrag, zal de onderhavige briefwisseling met annex in principe gelden zolang ge noemd verdrag van kracht blijft. Uiteraard zal de duur van het ver blijf van een bepaalde legereenheid van geval tot geval in onderlinge overeenstemming worden vastge steld. KONINGIN OP CONGRES VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Koningin Juliana zal op 15 Septem ber een deel van het congres voor lichamelijk gebrekkigen, dat te Sche veningen wordt gehouden, bijwonen. WEG WOERDEN—LINSCHOTEN WORDT VERBETERD De ANWB bericht, dat op 6 Sep tember a.s. de verbetering van het gedeelte van. de weg WoerdenLin- schoten, nabij het viaduct in de rijks weg Den HaagUtrecht, zal worden aanbesteed. Wanneer dit werk vol tooid zal zijn, behoeven de wielrij ders niet meer zes maal de rijweg voor het snelverkeer te kruisen, zo als dat thans het geval is, een situatie waaraan grote gevaren zijn verbon den. Vandaar dan ook dat de ANWB reeds enige jaren op verbetering heeft aangedrongen. Tevens ziullen de op- en afritten van de rijksweg worden vervangen door haakse aan sluitingen met een druppelvormige verkeersgeleider in de uitmondingen. TILBURG SE WETHOUDER IN BRUSSEL OVERLEDEN. Tijdens een zakenverblijf te Brus sel is wethouder F. M. L. Smeets uit Tilburg overleden. De heer Smeets trad sinds 5 November 1945 op als raadslid voor de KVP. Hij werd op 19 Maart j.l. tot wethouder geko zen. De heer Smeets is 51 jaar gewor den. Als raadslid wordt hij op de KVP-lijst opgevolgd door de heer P. A. J. M. van Casteren. Communistische leiding Ongeveer 650 man van het grootste classificeerbedrijf te Rotterdam, de N.V. Junius en Zoon, zijn in staking gegaan. Er wordt 10 procent loonsver hoging gevraagd en uitbetaling van twee uur per dag, die nodig worden geacht om van en naar het karwei te gaan. De vroegere uniebonden menen hier van een wilde staking te moeten spreken. Er zouden n.l. besprekingen aan de gang zijn over een nieuwe CAO. De stakers hebben zelf een co mité benoemd, dat de leiding heeft. In dit comité moeten naar verluidt communistische elementen schuilen. Voor de woningen van werkwilligen werd gisteren gepost, maar tot onge regeldheden is het' niet gekomen. ZESTIG JAAR BIJ ééN BAAS. Zaterdag 18 September zal het zes tig jaar geleden zijn, dat de heer J. G. van Hal, wonende te Voorst, ge meente Gendringen, als leerling- rietmeubelmaker in dienst trad bij de firma H. Lang en Zoon te Ulft. De heer Van Hal, die thans 73 jaar is, denkt er nog niet aan, zijn werk vaarwel te zeggen en te gaan genie ten van een rustige oude dag. Nog iedere morgen is hij om halfacht pre sent. INDISCHE NEDERLANDERS PROTESTEREN Dreigend communisme Het „Demonstratiecomité 1954" dat zich ten doel stelt door een demon stratie op 25 September a^. in Den Haag de aandacht te vestigen op de positie van de Indische Nederlanders, heeft Donderdagavond in de Dieren tuin een bijeenkomst gehouden, waar op een viertal sprekers het woord heeft gevoerd over de onderwerpen „Het lot der Indische Nederlanders" en „Het communistische en gele ge vaar". De bijeenkomst werd door onge veer 700 belangstellenden bijge woond. Een der sprekers betoogde, dat de Indische Nederlanders thans moeten tonen dat zij niet meer wen sen te worden beschouwd als een tweede rang soort Nederlanders". Hij waarschuwde de Nederlandse re gering „niet op de ingeslagen weg voort te gaan, daar er anders bij de Indische Nederlanders een haard van communisme zal ontstaan." verrukkelijk vin smaak en geur - rijk aan voedende bestanddelenMaar lec op dat blauwe etiket: de garantie voor het béate van het béste! alléén echt mei blauw enkel op iedere kam! (Advertentie) SPIJKERS OP LAAG WATER toogde o.a., dat het communisme in Indonesië reeds lang heeft bestaan., doch dat nu dit land voor het com munisme rijp is. De heer Westerling zei, van mening te zijn, dat het Wes ten zich niet voldoende bewust is van beide door hem besproken geva ren en zei voor Nederland, naar aan leiding hiervan, een taak te zien, n.l. het stellen van een voorbeeld van paraatheid. Spreker formuleerde hiertoe vier eisen, die neerkwamen op het herstel van de menselijke en staatkundige rechten van alle vol keren, die het slachtoffer zijn ge worden van de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië, het be houd van Nieuw Guinea, erkenning van de zelfstandigheid van de Zuid Molukken en massale emigratie naar Nieuw Guinea ter versteviging van de positie van het Westen in ZukVOost Azië „Raampenboor" bracht De voorzitter van het comité deedjzWafC JOII^CRS 111 aCÜC een hartstochtelijk beroep op dei aanwezigen aan de voorgenomen de- j Niet minder dan 24 inbraken, monstratie deel te nemen en zodoen- waarbij enkele zeer geruchtmaken de daadwerkelijk te tonen hoe groot j de, die de afgelopen vier maanden het misnoegen onder de Indische i in Amsterdam en omgeving gepleegd Nederlanders is. Vier eisen van Westerling Laatste spreker was de heer R. P. P. Westerling, die het gevaar van het communisme en wat hij noemde „het gele gevaar", besprak. Spr. be- Amerikaanse industriëlen in ons land LOFTROMPET „Even zeker als in het voorjaar de tulpen in Nederland weer zullen bloeien, even zeker is het, dat het volgend jaar nog meer Amerikaanse ondernemingen zich in Neder land zullen vestigen". Met deze 'belofte voor de naaste Donderdagmiddag is het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeenge komen ter bespreking van een nota van de SER over de toelaatbaarheid van een loonsverhoging. Een begin is thans gemaakt met het beraad over de omvang en de vorm van een even tuele loonsverhoging en de al of niet verplichte aard daarvan. Verschillen de organisaties zullen zich in eigen kring verder beraden. Zaterdagmiddag 11 September zal het stichtingsbestuur opnieuw bijeen komen. toekomst besluit het Amerikaanse tijdschrift „Fortune" een lijvig arti kel, dat gewijd is aan de economi sche ontwikkeling van Nederland. Gunstig De schrijvers van het artikel zijn van mening, dat Nederland topogra fisch zeer gunstig gelegen is 'voor een goedkope export en verklaringen van Amerikaanse ondernemers getui gen dat buitenlanders in Nederland minder geplaagd worden door bu- reaucratius, daar er bij ons een cen traal bureau bestaat, waarmede bui tenlanders onderhandelen kun nen. De Amerikaanse ondernemers geven ook hun visie op de binnen landse economie van Nederland. Zij zijn er van overtuigd, dat het in Ne derland mogelijk en zelfs noodzake lijk is, dat de lonen met vijf tot tien procent stijgen en zü prijzen de Ne derlandse werknemer, die de ar- beidsvrede zo goed weet te bewaren. Algemeen wordt door hen aangeno men, dat zeer binnenkort nog meer dere Amerikaanse industrieën in Ne derland gevestigd zullen worden. Gedeeltelijk verzekerd Donderdagavond heeft een felle brand de kapitale oude boerderij van de familie H. J. Fiets aan de Nieuwe Wetering in de buurtschap de Beem- te te Apeldoorn volledig in de as ge legd, waardoor de bewoners bij bu ren moesten worden ondergebracht. De brand, die waarschijnlijk op de hooizolder is ontstaan, werd ontdekt door een buurjongen, die onmiddel lijk alarm sloeg. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandwe ren van de Beemte en Apeldoorn, die kort na elkaar arriveerden, machte loos stonden. Slechts een klein ge deelte van de inboedel kon worden gered. De schade wordt slechts voor een gedeelte door de verzekering ge dekt. Een gelukkige omstandigheid was, dat het vee nog in de wei verbleef. Moord in drift te Heerlerheide Een veertig-jarige handelaar uit Heerlerheide is in de nacht van Woensdag op Donderdag tijdens een vechtpartij door zijn 22-jarige kost ganger met een hakmes gedood. De handelaar, die altijd ruzie zocht, wanneer hij dronken was, kwam die avond wederom in be schonken toestand thuis. De 22-jarige mijnwerker, waarme de hij al eerder op de dag ongenoe gen had gehad, werd driftig en greep in de loop van het gevecht, dat ont stond, naar een hakmes, waarmede hij de dronken man zodanig verwon dingen aan hoofd en rug toebracht, dat deze kort daarna overleed. De dader heeft zich bij de politie gemeld en is in verzekerde bewaring gesteld; het stoffelijk overschot is in beslaggenomen. werden, zijn tot klaarheid gebracht dank zij de arrestatie van twee man nen in begin Augustus te Zaandam, die verdacht werden van poging tot inbraak. Het vermoeden rees, dat de arres tanten volgens de z.g. „raampen- boor—methode hun slag hadden wil len slaan. Bij deze methode worden de sluitingen van de vensters met behulp van een boor geforceerd. De Zaandamse politie gaf de beide arrenstanten, nadat haar eerste on derzoek nog weinig resultaat had op geleverd, over aan de Amsterdamse centrale recherche. Deze heeft in nauwe samenwerking met de rijks- In de bollenstreek heerst nu een koortsachtige drukte. Want het is paktijd, zoals dat in vakjargon heet. Tot diep in de nacht branden de lichten op de kantoren en in de schuren en alles wat bij de bollen- export is betrokken, komt enige uren per dag tekort. Maar ondanks die drukte wemelde het de afgelopen da gen van geruchten. Het meeste stof deed wel opwaaien het gerucht, dat Duitsland, dat enkele weken geleden de invoer met een millioen Mark had verhoogd en er nu nog ƒ400.000 zou bovenop doen. Dat was dus een ge rucht met een goede klank, dat tus sen twee haakjes nog steeds een gerucht is, waarvan we geen beves tiging konden krijgen. Naast het goe de was er ook het kwade. Men werd namelijk verblijd met het bericht, dat ambtenaren van de Duitse Planten- ziektenkundigen Dienst de zendingen Hollandse bloembollen aan de grens aan een onredelijk strenge keuring onderwierpen en vele wagons-vol- bollen afkeurden. Da: laatste gerucht bleek tot onze spijt wél op waardheid te berusten. Van welingelichte zijde vernamen we, dat er gisteren zeventien wagons aan de grens stonden, die de Duitse amb tenaren niet wensten toe te laten. Men had de bollen namelijk onder zocht en er zat, zo zeiden de Duit sers, mijt en schimel in. En van deze dingen is men in Duitsland kennelijk doodsbenauwd. We vroegen de mening van een der grootste bollenexporteurs hier' uit de streek. En die had voor deze soort van bollenkeuring geen goed woord over. Hij noemde het spijkers op laag water zoeken. Met geen enkele an der hebben we last, zo zei hy, zelfs met de Amerikaanse ambtenaren niet en die nemen hun taak bijzonder se rieus. Trouwens: het is de eerste keer niet, zo zei men. Vorig jaar za ten we voor vrijwel dezelfde puzzle, maar toen kwam het voor elkaar. En daar hoopt men dan ook nu maar op. Men wacht natuurlijk niet lijdelijk af. Zodra de belemmeringen bekend werden ging de heer v. d. Kolk uit Hillegom, als voorzitter van de groep Duitse exporteurs met de heer Zwar tendijk van de Plantenziektenkundi- ge Dienst op weg naar de grens om te en gemeente politie uit de omliggen de plaatsen thans deze serie diefstal len tot oplossing gebracht. Totaal be vinden zich vijf mannen in arrest onder verdenking van diefstal en vijf terzake van heling. De rechercheurs zijn er in geslaagd een groot deel van de buit te achterhalen. DE K.L.M.-RAMP trachten een oplossing te vinden. Re sultaten over de daar gevoerde on derhandelingen waren bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Ge kunt u wel voorstellen, dat men in de bollenstreek, bij het vernemen van dit bericht niet bepaald van blijdschap de vlag heeft uitgestoken. Het was een domper op de vreugde van veertien dagen geleden, toen de Eond van Boembollenhandelaren be kend maakte, dat Duitsland het con tingent voor de import van bloem bollen uit Holland met een millioen Mark had verhoogd. De Duitsers wa ren bijgedraaid na eerst een hoofse minachting voor een gemaakte af spraak te hebben getoond. Stok achter de deur. In December was men namelijk overeen gekomen, dat Duitsland voor 19 millioen Mark aan bollen zou be trekken. Van dit bedrag zou 2 pet. gereserveerd worden voor die bedrij ven in Duitsland, die met de import van bloembollen wilden beginnen. Deze worden „hartefalle" genoemd. Ook de basis waarop die 19 millioen Mark onder de exporteurs zou wor den verdeeld, werd vastgesteld. De Bond van Bloembollenhandelaren had berekend, dat de importeurs voor de tweede helft van 1954 125 pet. toege wezen zouden krijgen van hun invoer van 1953. Omstreeks half Juli maak ten de Duitsers bekend dat dit 113 pet. was. Men fcad voor de „harte falle" geen 2 pet. maar ruim 9 pet. gereserveerd Eerst nadat de voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten dr. Verhage, een bespreking had ge- eist en gekregen, haalden de Duit sers bagzeil en zeiden zich vergist te hebben. Men kwam tot een com promis en van Hollandse zijde zette men gelijk de stok achter de deur. Wanneer het Duitse Zentral Ver band het compromis niet aanvaardde, zou Nederland zijn steun intrekken voor de z.g. Blumenwerbung. De ex porteurs op Duitsland betalen name lijk een niet onbelangrijke percenta ge van de reclame die in Duitsland voor bloembollen wordt gemaakt door de Duitse importeurs. Toen het Zentral Verband het compromis niet aanvaardde gebeurde dit inderdaad ook, maar toen draaide men gauw bij en kreeg men bericht, dat het contin gent met een millioen Mark was ver hoogd. Nu doemen echter weer donkere wolken aan de 'bollen-horizon wat Duitsland betreft. Aan de kwaliteit kan het niet liggen, zo zege men. Er is alle zorg aan de proucten besteed en wat de redenen zijn, dat men de keuring zo strak aanhaalt, daar mag men ook in de bollenstreek alleen maar naar raden! Het zal intussen wel interessant zijn te zien, welke re sultaten de heren v. d. Kolk en Zwar tendijk weten te boeken. WINST PHILIPS 50 PCT. HOGER. De netto-winst van Philips' Gloei lampenfabrieken is in het eerste halfjaar 1954, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1953, met bijna 50 pet. gestegen. Deze stijging is voornamelijk het gevolg van een sterk gestegen omzet en een gestegen winstmarge by het concern. Twcede motor opgehaald Thans schijnt het zeker, dat het centrale gedeelte van het wrak van de ..Willem Bontekoe", is gelocaliseerd. Het is aangetroffen door Hr. Ms. „Paets van Troostwijck" met de asdic in een omgeving waar vele schepen hun einde hebben gevonden. Daar om was het vaststellen van de juiste plaats van het wrak van de „Willem Bontekoe" geen eenvoudige opgave. Vijf kotters hebben zich naar de plek begeven, dwars voor Egmond, om met sleepnetten te gaan vissen. Hedenmorgen zyn een vliegtuigmotor (de tweede), een oliekoeler en an dere wrakstukken opgehaald. In de Angentijnse Kamer van Af gevaardigden is gisteren voor het eerst openlijk toegegeven, dat de in Oostenrijk geboren natuurkundige, prof. Ronald Richter, er niet in is geslaagd in Argentinië kernenergie te produceren. Drie jaren geleden meende de 45- jarige geleerde sensationele ontdek kingen op dit gebied te hebben ge daan. President Perón verklaarde toen, dat Richter, die belast was met de leiding van het Argentijnse proef station op het eiland Huemel, de ge heimen van de zon had onderzocht ten dienste van de productie van kernenergie. In een debat in de Ka mer over het beheer van de splijtba re materialen verklaarde de afge vaardigde Rumbo, aanhanger van Perón: „Professor Richter is niet ge slaagd, maar hij heeft de weg ge baand die wij niet meer zullen ver laten".

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5