Rijnland geeft binnenshuis van wat in het polderland een beschrijving geëxposeerd ligt Een unieke kans om juweel van bouwkunst te kunnen bezichtigen De herdenking van het 750-jarig qestaan van hoogheemraadschap K. 6 O, onthult lustrumprogramma De Muzen slapen niet meer, maar haar fonkelende frisheid is onvergankelijk 1954 DE LeiDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Tentoonstelling in Gemeenlandshuis IN HET PRACHTIGE GEMEEN LANDSHUIS wordt ter gelegen heid van het 750-jarig bestaan een tentoonstelling gehouden, waarin op overzichtelijke wijze een greep uit de rijke geschiedenis van Rijnland is uitgestald. In het voorwoord van de catalogus van deze tentoonstelling zegt men terecht, dat het beschouwen van de landstreek Rijnland zelf het beste leert wat er in al die eeuwen is gebeurd en door welke middelen het land bewoonbaar en vruchtbaar is gehouden. Deze openlucht expo sitie, die een levend onderdeel uit maakt van het Hollandse polderland schap, wordt echter meer kracht bij gezet door de verzameling charters uit het ontstaantijdperk en de por tretten van de bestuurders, die dit alles mogelijk hebben gemaakt. Kaarten en modellen van waterwer ken vertellen hoe het ontwikkelend LEIDSE VARIA Willen de leden der derde orde van de St. Leonardus parochie, die а.s. Zondag mee ter bedevaart gaan naar Heiloo om 7.25 uur aanwezig zijn op de Princessekade, waar de autobus klaar staat. Voor hen die van- te voren wensen te communiceren bestaat er toe gelegenheid in de Leo- narduskerk Zondagmorgen 6.45 uur. Tijdens een onderlinge voetbal wedstrijd kwam de 30-jarige J. B., wonende in de Os- en Paardenlaan, gisteravond -zo ongelukkig met een medespeler in aanraking, dat hij zijn linkerbeen brak en naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht moest worden. Leden van de volksdansclub ..Nieuw Holland" worden verzocht morgenavond 8 uur in de Marnix- straat aanwezig te zijn, waar mede delingen gedaan zullen worden over de volksdansmiddag a.s. Zondag. De Kabouters en Gidsen Lydia- groep St. Petrusparochie worden eraan herinnerd, dat morgenochtend б.45 uur de maandelijkse groepsmis wordt gehouden. De repetities van het Caecilia- koor zijn tot nader orde uitgesteld. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba, dr van L. Am- meraal en M. Kerspershoek; Marten Wilhelm Christiaan, zn van M. W. C. de Bree en H. Slootweg; Anna Maria, dr van G. B. T. M. Rooijak- kers en M. M. de Keuning; IJsbrand zn van A. v. d. Plas en J. v. Velzen; Jeffrey Eduard, zn van E. Kuijer en E. Babtist; Johannes zn van M. Be- zemer en W. Wentink; Christiaan Johan zn van H. H. Verdel en H. van de Weerd; Gonda dr. van P. A. Es- derts en S. van Varick. Nicolaas An- tonius zn van N. L. M. Jansen en C. M. J. Lindenhoff; Gerrit zn van C. Verdoes en W. de Mooij; Jacob zn van C. Pluimgraaff en L. C. Schaart; Teunis zn van N. Kralt en T. Glas bergen; Joseph Hendrikus Francis- Petrus zn van P. A. Nigten en P. J. Weijers; Antonius zn van A. v. d. Weijden en M. C. Boelee; Jannetie Isabella, d van J. Mulder en S. Heijmans. Ondertrouwd: A. P. v. d. Tang en A. H. Teunissen. Gehuwd: A. J. M. van den Broek en G. G. J. v. Resteren; A. J. van Tienen en C. M. Wagenaar; L. W. On derwater en C. G. Montanus; F. A. M. v. d. Heijden en H. J. B. M. Ruijg- rok; G. J. Ouwehand en L. Distel- velt. Overleden: J. C. van Sluijs zn 7 jr; binnenplaats i'echtvaardigt een gang naar deze tentoonstelling. IN HET OUDSTE VERTREK van het Gemeenlandshuis het .z.g IJzeren kantoor, vier jaar na het "be. leg en' ontzet van Leiden gesticht, zijn enkele charters uit het begin tijdperk opgesteld. Het oudste do cument is ongetwijfeld de uitspraak van de grote keizer Frederik Barba- rossa over de Zwadenburgerdam en de Noorder Rijn- en Lekdijken uit 1165. Een scheidsrechtelijke uitspraak van de pauselijke legaat Konrad von Urach over het onderhoud van de uitwateringssluizen in de Spaarn- dam, bewijst dat over de lasten on der de profiterenden nogal eens me ningsverschil was. Al deze documen ten zijn op kwistige wijze van lak zegels voorzien, die de tand des tijds wonderlijk goed doorstaan hebben. In de dijkgraafkamer, rentmeester- kamer en kleine vergaderzaal han gen de portretten van hen, die op de werkzaamheden van Rijnland toeza gen en ook nu nog vanaf hun hoge hangplaats dagelijks neerzien op de besprekingen, die hun opvolgers hou den. WAN AF DIRC VAN BROUCKEN- HOVEN (14791540), rentmees ter en klerk van Rijnland, via Jan van der Does en Johan van den Bergh 21 maal burgemeester van Leiden naar de onlangs overleden dijk graaf mr. Pijnacker Hordijk schijnt slechts een gang door enkele zalen, maar in werkelijkheid is het de le vensloop van Rijnland met zijn suc cessen en mislukkingen. Ook van deze mislukkingen de zwarte bladzijde van Rijnland is gelukkig niet groot vindt men op de ten toonstelling enkele afbeeldingen. De watersnood van 1675, doorbraak van de Spaarndammerdijk ten Oosten van Halfweg wordt op een bulletin op pathesische wijze geschetst. Ook enkele andere doorbraken werden door de uitbeelders op spectaculaire wijze verbeeld. De meeste belangstelling, vooral van de jeugd, zal ongetwijfeld de af deling technische zaken krijgen. Hier vindt men modellen van bruggen met drijfdeuren, zeesluizen, schepra deren en staartmolens en allerlei an dere zaken, welke duidelijk tot de fantasie zullen spreken. Een brand merk, die evenals de Rijnlandse galg slechts één keer gebruikt hoefde te worden, is een fraai staaltje van enigszins lugubere smeedkunst. De tentoonstelling zal Zaterdag middag en Maandag de gehele dag en gangen en onverwacht mooie voor het publiek geopend zijn. Begin van plechtigheid in Katwijk Vóór de ingebruikneming van het De taak van Rijnland werd nauw- r.icuwe gemaal te Katwijk heeft de keurig bepaald en tot die taak werd vernuft zich, in dit geval, door de tij den heen in dienst van de mens heeft gesteld tegen de kracht van onze erfvijand, het water. Al het geëxpo seerde komt uit het eigen bezit van Rijnland of is door anderen welwil lend beschikbaar gesteld. Een be zoek aan deze tentoonstelling geeft de Leidenaars bovendien de unieke gelegenheid het Gemeenlandshuis, dat toch zo'n voorname plaats in het hart van Leiden inneemt, eindelyk eens van binnen te zien. Alleen de bezichtiging van het prachtige huis met zijn vele indrukwekkende zalen dijkgraaf van Rijnland, mr. Slagter, een toespraak gehouden, waarin hij tevens het 750-jarig bestaan van het hoogheemraadschap herdacht. Wij zijn hier tezamen gekomen om ons te bezinnen op Rijnlands lange verleden en tevens om nu heden een daad te stellen die op de toe komst is gericht: het in gebruik stel len van dit nieuwe gemaal. Natuurlijk is het tweede belangrij ker dan het eerste, en wij zouden dus moeten beginnen met dit gemaal, maar dan verbreken wij de chroni sche volgorde en bovendien wat erger is wij zouden dan gebrek aan eerbied tonen tegenover de grote fi guren uit het verre verleden die niet alleen de grondslagen voor dit hoog heemraadschap hebben belegd, maar ook belangrijke dijkwerken en andere waterstaatswerken hebben onderno men, waaruit verschillende hoog heemraadschappen en andere water schappen zijn ontstaan. Geen coquette oude juffer. Reeds in 1934 sprak de huidige se cretaris van Rijnland, mr. S. J. Fockema Andreae in zijn belangwek kende geschiedbeschryving van Rijn land de mening uit, dat de instelling van Rijnland terug is te brengen tot Willem I, dus tot het eerste kwart der 13e eeuw. Maar wij kunnen nu, op grond van zijn nieuwste onderzoe kingen in zijn geschrift over Willem I en de Hollandse hoogheemraad schappen, de leeftijd van Rijnland af rekenen naar een archiefstuk, dat zich in het Algemeen Rijksarchief te Brussel bevindt. Dit historisch onderzoek is niet on dernomen om het voorbeeld te volgen van mensen die stambomen cultive ren en die nooit hoog genoeg kun- nen maken en ook mag men niet zeg gen dat Rijnland, nu het 2 jaar ouder blijkt te zijn dan het ronde getal van 750, gelijk een coquette oude juffer, twee jaren achterover drukt. Wij houden ons strikt aan de wetenschap der geschiedenis en dat wij eerst nu, twee jaren later, ons 750-jarig be staan vieren, is slechts een blijk van de spreekwoordelijke zuinigheid der Hollandse waterschapsbesturen. Twee feesten dat van ons 750-jarig bestaan en dat van de inwijding van dit ge maal hebben wij gecombineerd. Taak bepaald. Na een uitvoerige uiteenzetting over de oudste geschiedenis, besprak mr. Slagter, hoe Rijnland zich in de loop der volgende eeuwen heeft ge- J. Kolmus, huisvr. van Kramer 57 jr. consolideerd, hoe het zijn rechten. J. C. W. v. Haasteren zn 28 jr; H. P. verplichtingen en grenzen heeft ge- Trap, weduwnr 66 jr. I kregen. ook gebracht de zorg voor de hoeda nigheid van het boezemwater, een zorg, welke Rijnland al in 1927 vrij willig had aanvaard en waartoe voor al sinds 1938 een doelbewust, ook op zuiverheid van het boezemwater ge richt boezembeheer, ter bestrijding van vervuiling en verzilting is inge voerd. Verder werd, naast het be staande bundergeld, naar de opper vlakte geheven, een nieuwe belasting op de gebouwde eigendommen inge voerd, waardoor de financiële kracht aanzienlijk werd verhoogd. En hoe zeer zich hier een organisatie heeft gevormd, waardoor het zo noodzake lijke contact met de 50 gemeentebe sturen binnen Rijnland is versterkt, blijkt uit het feit, dat tot de hoofdin gelanden en hun plaatsvervangers 7 burgemeesters en 8 wethouders be horen! Om de geschiedenis van Rijnland lot op de dag van heden af te ron den moet ik nog drie dingen noemen welke in de laatste jaren ter hand zijn genomen. Na overleg, gepleegd met het Rijks instituut voor de Zuivering van Af valwater heeft Rijnland de eerste stappen gezet om te komen tot een actieve bestrijding van de vervuiling van het oppervlakte-water. Het heeft daartoe een commissie van voorbe reiding gevormd. Zo juist heeft die commissie haar eerste rapport -ingediend en daarin is een schema opgenomen voor een wijziging van Rijnlands Reglement, welke het mogelijk moet maken dat Rijnland, met inschakeling van een commissie van bijstand, zuiverings inrichtingen bouwt of overneemt en dat de kosten worden bestreden uit een belasting, te leggen op de poten tiële vervuilers. Wanneer men de zeer grote en verschillende belangen beseft, be trokken bij gezond oppervlaktewa ter, die van landbouw, tuinbouw, veeteelt, bloemen- en heesterteelt, 1 ollenteelt, industrie, visserij, volks gezondheid en recreatie, zal men de betekenis van dit streven inzien. De tweede activiteit der laatste ja ren betreft de verbetering der boe- zemwaterkerende kaden. Rijnland is bezig aan een werkplan, waarbij deze kaden in samenwerking met de pol derbesturen worden verbeterd zoda nig dat het werk onder leiding van Rijnlands technische dienst wordt uitgevoerd en voorlopig gefinancierd met verplichting tot terugbetaling door de polderbesturen volgens een aflossings-schema. De geneigdheid der polderbesturen om mede te wer ken is sterk verhoogd doordat Rijn land voor die verbeterings werken tot Concurrentie strijd Toen een jongetje zich gister middag onvrijwillig op de Turf markt te water begaf, was hij zich weinig bewust, dat zijn eer ste spectaculaire optreden in het openbaar, een hevige doch eer lijke concurrentiestrijd tussen twee rijwielhandelaren zou ver oorzaken. Onmiddellijk nadat het ventje hoge deining had veroor zaakt, lieten de heren Dusoswa en H. A. C. Walenkamp hun handel in de steek en renden met menslievende bedoelingen naar de waterkant. Wie het eerst het droogje met het natje ver wisselde is niet bekend, maar ze ker is dat de heer Walenkamp al snel de sterkste troeven in deze concurrentiestrijd in casu het jongetje te pakken kreeg. Nadat hij aldus zijn sporen in het water verdiend had, moest hij er echter ook een in het water achterlaten. Zijn linkerschoen ontglipte hem namelijk in de strijd en nog lang nadat het jon getje aan zijn ouders was afge leverd dreef een steunzool van alle lasten ontdaan in het vuile water rond. 50 subsidie verleent. Het derde punt betreft de water- inlating en de daarmee gepaard gaan de verstrekking van boezemwater aan onze nabuur Delfland. Zeer in het kort komt dit hierop neer. De ongeveer 3800 h.a. grote boezem van Rijnland waarop ongeveer 200 polders hun water uitslaan en waar uit die polders vers water betrek ken, wordt bemalen door vier grote boezemgemalen, te Spaarndam, Half weg, Gouda en Katwijk. Voor de, vooral in droge tijden nodige aanvul ling van de boezem en voor do'wa terverversing wordt water van goede samenstelling ingelaten. Tot kort geleden kon dat alleen door inlating bij Gouda van water uit de open Hollandse IJsel tijdens de vloedperiode; dit water is door de vloed opgestuwd Lekwater. Toen enige jaren geleden Delfland de Westlendse cultures bedreigd zag door ernstige verzilting en zijn inla ting van goed water uit de Nieuwe Waterweg meer en meer onmogelijk werd, heeft het aan Rijnland ge vraagd te Leidschendam, op de schei ding der beide boezems, waarvan Rijnland de laagste is, water uit Rijn land te mogen pompen in Delf lands boezem. Met vergunning van Rijn land heeft Delfland toen een voor lopig pompgemaaltje gebouwd, waar door Rijnland een beperkte hoeveel heid boezemwater kon leveren. Er was echter meer water nodig, maar dat kon Rijnland zonder meër niet afstaan wegens de beperktheid van zijn inlaatmiddelen. Krachtiger inla ting bij Gouda tot een hoper peil was uitgesloten wegens de aard en de lage ligging van de kaden langs c'e Gouwe, welke dit inlaatwater moet vervoeren. Nieuw plan. Het is de verdienste van Riinlands ingenieur ir. P. de Gruyter dat hij een geheel nieuw plan voor waterln- lating ontwierp, dat zijn bruikbaar heid heeft bewezen en dat het aan Rijnland mogelijk maakt meer water aan Delfland te leveren. Water van goede hoedanigheid en in voldoende hoeveelheid kan nu worden onttrok ken aan de Gekanaliseerde Holland se IJsel die daartoe te Vreeswijk wordt gevoed uit de Vaartsche Rijn, op zijn beurt gevoed uit de Lek. Dit water wordt door de Enkele Wle- rikke, boezem van Woerden, gebracht r.p Rijnlands boezem door de Bode- graafse sluis. Tevens is met medewerking van de provincie Noordholland en het hoogneemraadschap Amstelland de Tolhuissluis in de Drecht op kosten van Rijnland en Delfland zodanig gewijzigd, dat daardoor water van Amstelland op Rijnlands boezem kan worden afgevoerd. Tenslotte heeft Rijnland goedgevonden dat op kosten van Delfland aan het dieselgemaal Mr. P. A. Pijnacker Hordijk bij Gou da een inmalingsinstallatie is ge bouwd waardoor bij laag tij, wanneer dus de natuurlijke inlating onmoge lijk is, water uit de open Hollandse IJsel kan worden ingemalen in de boezem van Rijnland. Aan het slot van zijn toespraak behandelde mr. Slagter de betekenis van het nieuwe gemaal en de techni sche bijzonderheden er van, die wij deze week reeds publiceerden. SCHAAKCLUB S.P.W. (Prof. Wijk) Op Woensdag j.l. hield „S.P.W." haar jaarlijkse ledenvergadering. Ge constateerd mocht worden dat de on derlinge sfeer in de club uitstekend is te noemen, terwijl de financiën een gunstig beeld vertonen. Het ledental gaf een kleine teruggang te zien, zo dat werd aangespoord mede te wer ken aan de toetreding van nieuwe leden. Daar het systeem voor de onder linge competitie in het afgelopen niet heeft bevredigd, werd besloten tot een nieuwe competitie-regeling. De twee aan de beurt van aftreding zynde bestuursleden werden herko zen, terwijl het bestuur werd uitge breid met de heer Ryks, die tot wed strijdleider voor het a.s. seizoen werd benoemd. Eind Sept. Schillers drama „Maria Stuart" f\E MUZEN krijgen geen gelegenheid meer om uit te rusten! Nog zijn de werksters bezig om het stof van de laatste voorstellingen uit de schouwburgen en concertzalen te vegen, of een nieuw programma ligt alweer gereed, dat met een bonte warreling het komende seizoen zal gaan vullen. Maar al krijgen de Muzen dan weinig rust, het gebrek aan zomerslaap wil helemaal niet zeggen, dat zij minder fris het winterseizoen zouden binnenstappen, want allerwegen worden de programma's weer of» de kunst minnende mensheid losgelaten en de verlokkingen zijn onweerstaanbaar. Zo trok gistermiddag K. O. ook weer het gordijn weg, waarachter in de afgelopen maanden de coulissen zijn gebouwd, die de komende winter als achtergrond van het Leidse uitgaansleven zullen dienen. Het komende jaar heeft voor K. O. een bijzondere gebeurtenis in petto, want in Mei 1955 zal het tien jaar geleden zijn, dat deze vereniging, die •zich tot doel gesteld heeft de Kunst, de ontwikkeling en de ontspanning binnen het bei'eik van velen te brengen, haar taak begon, K. O. heeft feitelijk geen periode gehad, waarin zij met ernstige kin derziekten te kampen heeft gehad. Al vry spoedig had zij zich een vaste plaats in het leven van uitgaand Leiden veroverd en als we de cijfers van het afgelopen jaar bezien en de groei van dergelijke vereniging ?n in an dere plaat en daarmede vergelijken, dat neemt K. O. tussen hen een ereplaats in ging" (A'dam), het Rotterdams To neel, de Nederlandse Comedie en de Haagse Comedie, waarvan de drie laatste dus zowel de meer klassieke werken, al de populaire stukken zul len opvoeren. Voor de z.g. „groene kaarthouders" onder de leden zullen 4 series van drie voorstellingen tegen gereduceer de prijs gegeven worden, eveneens door bovenstaande gezelschappen. Cello-concert van Saint Saëns. Ook de muziek heeft weer een ere plaats gekregen op het programma. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest en het Residentie Orkest zullen met solisten als Myra Hess, (piano), Gré Brouwenstijn (sopraan), Hen- ryk Szeryng (viool) en Alexander Uninsky (piano) de 4 abonnements voorstellingen verzorgen. De populaire concerten, wederom ENKELE CIJFERS Voordat we de genoegens en de mo gelijkheden voor het komende sei zoen aan een uiteraard vluchtige beschouwing onderwerpen, is het wellicht interessant een enkel cijfer te geven, dat getuigt van de groeien de belangstelling voor deze stich ting. Door 9.097 leden werden in het af gelopen winterseizoen 43.267 bezoe ken gebracht aan een van K. O.'s activiteiten, hetgeen ruim 500 meer leden en bijna 2.000 meer bezoeken zijn, dan het jaar daarvoor. Het grootste aantal bezoeken 15.539 werd gebracht aan toneel voorstellingen op de voet gevolgd door concerten met 11.564. Opvallend hierbij is het in vergelijking ge ringe aantal bezoekers aan cabaret- en kleinkunstavonden (4.004), het geen niet op de eerste plaats gezien moet worden als een verfijning van de smaak, maar waarbij ook reke ning gehouden dient te worden met de in verhouding weinig avonden in dit genre. Hoofdbrekers. De activiteiten van K. en O. zijn ook in het komende seizoen weer in twee groepen onder te brengen: Stu die en ontspanning. Een aantrekkelijke reeks lezingen over land- en volkenkunde, te geven door bekende causeurs, die vertellen over hun buitenlandse ervaringen, verluchtigd met film en projectie afbeeldingen, vertegenwoordigen het meer populaire gedeelte van dit pro gramma. Vreemde talen cursussen vormen naast een aantal luister-cursussen waarvoor o.m. prof. Aldewelt, prof. Donkersloot en de Vlaamse letter kundige Maurice Roelandts zich be schikbaar hebben gesteld het meer serieuse gedeelte. Druk toneelprogramma. Het toneel, dat ook dit jaar weer een grote plaats in het ontspannings programma van K. en O. gaat inne men, is nog niet geheel vastgesteld, daar men nog niet volledig op de hoogte is met de repertoires van de diverse toneelgezelschappen. Vast staat echter wel, dat de Haagse Co medie tweemaal en de Nederlandse Comedie plus het Rotterdams Toneel ieder eenmaal voor het voetlicht van de Leidse Schouwburg zullen tre den en dat de Haagse Comedie eind September Schillers drama „Maria Stuart" voor de K. O.-leden zal op voeren. Bovenstaande opsomming betreft alleen het z.g. „Groottoneel"; het po pulaire toneelprogramma zal ver zorgd worden door „De Toneelvereni- Laatste Berichten DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. Bij de werf „De Nieuwe Water weg" te Schiedam is een 23-jarige glaszetter A. J. van Steel, uit de Raephorststraat te Rotterdam, op het dak van een machinehal door een windvlaag uit zyn evenwicht ge raakt, toen hij er een plaat gewapend glas moest monteren. Hij viel door een eternietafdekking en kwam met het hoofd op een achttien meter lager gelegen betonvloer terecht. Hij was onmiddellijk dood. VIER JONGENS VERDWENEN. Sedert 24 Augustus jl zijn uit Rot« terdam-Zuid vier jongens verdwenen. De ouders, die nog altijd niets van hen vernom'.n hebben, verkeren in ongerustheid omtrent hun lot. Het betreft hier de 15-jarige Mohammed Nagi van de Breeweg. (een geboren Arabiertje), de 18-jarige betontim- merman Comelis Langstraat uit dè Jasmijnstraat de 18-jarige metselaar Frans van Alphen van de Iepencaal en de 17-jarige instrumentmaker Piet Edel uit de Dordtselaan. De moeder van laatstgenoemde heeft zich in baar wanhoop tot een helderziende ge wend en deze zou het viertal „gezien" (hebben in Parijs, maar binnenkort zouden zij naar Marseillé vertrek ken. Er worden allerlei veronderstel lingen gemaakt, o.a. dat zij voor het Vreemdehngenlegioen geronseld zou den zijn, of dat Mohammed Nagi van zijn geboorteland zo romantisch heeft verteld, dat zij wel idee hadden dat eens tc gaan verkennen. Dit zijn evenwel volkomen losse veronder stellingen. voor de groene kaarthouders, zullen eveneens door de twee bovenge noemde orkesten verzorgd worden. Deze laatste reeks opent met het Cello-concert van Saint Saëns, waar in Samuel Brill als solist zal optre den. Gemengde kunst. Naast de cabaretavonden dit jaar met één vermeerderd tot 3 van Wim Kan, Cees de Lange en an deren, heeft K. O. dit jaar een ex periment ingelast, waarbij cabaret- programma's gegeven worden, die iets verder reiken, dat de gangbare uitvoeringen. Deze „gemengde kunst" zal gebracht worden door de dans- parodiste Cilly Wang, het A.B.C.-ca baret van Wim Kan en het gezel schap van Wim Sonneveld. De achtste muze. Het filmprogramma is niet uitge breid en gehandhaafd op één voor stelling per maand; de opzet van de voorstellingen is evenals die van de filmliga dezelfde gebleven: het brengen van films, die aan een ze kere artistieke of culturele norm voldoen en die doorgaans niet in openbare vertoning komen. De filmvoorstellingen brengen ook wel reprises van beroemde films, ter wijl de liga zeer speciaal films brengt, die men in theaters niet kan bezien; een nauw contact met film liga's in binnen- en buitenland heeft de mogelijkheid van buitengewoon interessante voorstellingen in het vooruitzicht gesteld. Tenslotte zullen ook dit jaar weer twee balletavonden gehouden wor den, waarvan een gebracht zal wor den door het Spaanse danspaar Au- deoud en José Udaeta, terwijl voor de tweede een Nederlands gezelschap aangezocht zal worden. De Muzen slapen niet meer. zij vinden in de steeds korte sluitings tijd van schouwburgen en concertza len geen gelegenheid meer om een rustperiode te nemen. Maar telken jaren verrassen zij ons weer door hun onvergankelijke fris heid, waarvan het K. O.-program- ma voor het komende uitgaanssei- zoen weer een sprekend bewijs is. Marktberichten LEIDEN, b Sept. Vee. Aanvoer: 20 stieren, 40 melkkoeien, 330 vette koeien, 133 varekoeien, 18 graskalve ren, 44 vette kalveren, 41 nuchtere kalveren, 300 vette schapen, 125 wei- deschapen, 1354 vette lammeren, 34 varkens (zeugen), 135 schrammen, 571 biggen totaal 3164 stuk. Notering: slachtstieren f 2.502.65 per kg. schoon gewicht; melkkoeien 730960 per stuk; vette koeien 1 151.85 per kg. schoon gewicht; varekoeien 540—790, vaarzen 550 810, pinken 320500, graskaive- ren 200340, vette kalveren 2.0 2 50 per kg. levend gewicht, nuch tere slachtkalveren 5060 per stuk per kg. levend gewicht 1.20i.35. vette schapen 90120, weidescha- pen 80110 vette lammeren 90 112, zuiglammeren 8595, zeugen (drachtige) j 300—400, schrammen j 70110; biggen 4060, geiten 1540 per stuk. Handel: stieren en .vette koeien, vette kalveren en geiten matig; melk- en vaarkoeien, vaarzen en pinken stroef; nuchtere kalveren flauw, schapen en lammeren kalm, zeugen, schrammen en biggen traag teruglopende pry zen. TBC-vrye afd. gewone aanvoer (41). Kaas. Aanvoer 50 partijen Goud se en 5 partijen Leidse kaas. Prijzen: Goudse: extra 2.38, le kwal. 2.10 —2.17, 2e kwal. 2.0320.9 en Leidse: le soort 2.15 per kg. Handel lui.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3