S)<2. £eidóe6oti/fcci/nt Australië wil geen Indonesisch bestuur BUREAUGRATIUS Op de Philippijnen zat rood „lek" een De Castries nog gevangen Attlee's bezoek aan Rood China Kwestie van geven en nemen SPROOKJE TWEE GELUKKIGE MEISJES Duizend H-bommen en we zijn weg De vrije wereld is een kluis Schoolstrijd in West - Duitsland Bonn stemt in met acht- mogendhedenoverleg Drie millioen Russen per jaar Braziliaanse planters lachen om de Amerikaanse paniekprijzen Ford wordt N.V. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BCREADX: PAFENGRACHT 32 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1953 45ste JAARGANG - No. 13288 contra 12-jarig meisje Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Gigantische communistische spionnage groep ontdekt Dezer dagen is gemeld, dat een Amerikaans ontwerp van een Zuid-Oost- Aziatisch Verdedigingspact voortijdig te Manilla was gepubliceerd. Het blijkt nu, dat er op de Philippijnen een lek zat, dat o.a. verantwoordelijk was voor deze voortijdige publicatie. Men heeft n.l. een ajts van het Zuid- Koreaanse leger gearresteerd, die de „top-man" was van een „gigantische communistische spionnagegroep" op de Philippijnen. Deze groep was spe ciaal opgericht om inlichtingen te verzamelen over de belangrijke confe rentie in Manilla. ZUID-KOREAANSE ARTS. De arts, werd op heterdaad be trapt, toen hij in zijn hotelkamer van een Filippino, Garcia genaamd, een aantal documenten over de Z.O.- Azië-conferentie in ontvangst nam. Ook Garcia, die in nauw contact bleek te staan met het Philippijnse ministerie van Buitenlandse Zaken, werd in de kraag gegrepen. Door de arrestatie van de beide top-figuren, hebben de drie inlich tingendiensten zoveel gegevens in handen gekregen, dat binnen zeer korte tijd, de gehele spionnage-groep zal zijn opgerold. De arts was aanvankelijk naar de Philippijnen gekomen als „lid van de Wereld Gezondheids-organisatie',' maar deed zich al spoedig voor als waarnemer van de Zuid-Koreaanse regering bij de Manilla-conferentie. De radio van de Vietminh heeft gisteren verklaard, dat de vrijlating van brigade-generaal de Castries, die gisteren had moeten plaatsvinden, is uitgesteld omdat de verbindingen door de hevige regens zijn bemoei lijkt. De Franse kolonel Marcel Lepage is gisteren door de Vietminh aan de Franse autoriteiten uitgeleverd in het uitwisselingscentrum Vietri. Ko lonel Lepage is de op een na hoog ste officier, die in de Indochinese oorlog door de Vietminh werd gevan gen genomen. Dat was in October 1950 tijdens de gevechten om Thai- khe. Ernstig spoorwegongeluk Twee-en-vijftig mensen zijn Don derdag om het leven gekomen en 48 gewond toen een houttrein te Fabri- va, een stad in het centrale gebied van de Philippijnen, ontspoorde. De trein vervoerde boomstammen uit de bergen naar een zaagmolen. Volgens de betrokken houtfirma, de grootste op de Philippijnen, zijn de slachtoffers mensen, die zonder toe stemming op de trein meereden. GEBLOEMDE DAMES PEIGNOIRS 19.50 NATUURLIJK BIJ.. HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 MTOZABONNEN Voor onze cliënten. Toen agenten van de inlichtingen dienst nagingen of dit juist was, liep de Zuid-Koreaan tegen de lamp. Een nauwkeurig onderzoek van zijn paspoort heeft overigens uitge wezen, dat dit volkomen identiek was aan de paspoorten, die de Noord- Koreanen tijdens de Koreaanse oor log aan hun spionnen verstrekten, die naar het Zuidelijk deel van het land werden gedirigeerd. "De ontijdige publicatie van het Amerikaanse ontwerp was de eerste rode poging om de Manilla-conferen tie te laten mislukken. In een commentaar op de verkla ringen, welke oucUpremier Attlee, leider der Britse Labour partij, die een bezoek heeft gebracht aan rood- China, op een persconferentie te Hongkong heeft afgelegd, schrijft de „Osservatore Romano" onder meer: „Het moet op zijn minst vreemd wor den gevonden dat de heer Attlee, die zich zelf een mening blijkt te heb ben gevormd over het bestrijden van de vliegenplaag in China, niet in staat is gebleken tot een welgefun- deerd oordeel over de toestand op godsdienstig gebied in dit commu nistisch land te komen. Doch hij zegt één feit op dit ter rein wel te hebben opgemerkt, na melijk dat de „afkeer" jegens de mis sionarissen eerder een gevolg is van nationalistische gevoelens, dan van een communistische denkwijze. Doch het is het communisme, dat een dergelijk soort „nationalisme" heeft doen ontstaan, waarbij men i.p.v. „afkeer" moet lezen „vervol ging". Carles Salazar, de Guatemalaanse minister van buitenlandse zaken, heeft medegedeeld, dat aan oud-pre sident Arbenz een vrijgeleide zal worden gegeven voor het buitenland op grond van de internationale con venties voor het asylrecht, welke door Guatemala zijn getekend. Salazar voegde er evenwel aan toe, dat zijn regering later uitleve ring zal vragen aan het land waar Arbenz asyl krijgt. rond droomvrouw Een wedstrijd waarbij binnen-^ kort in de Italiaanse plaats Ac- qui de „ideale vrouw" zal wor- den verkozen, heeft een bijzon- S dere aantrekkelijkheid verkre- gen door de brief, welke een advocaat te Rome van de in-5 dustrieel George Ivaldi uit Fhi-< v ladelphia heeft ontvangen. In> l deze brief zegt de industrieel, die „zijn gehele leven tevergeefs naar de ideale vrouw gezocht^ heeft" de winnares van de wed- strijd namelijk toe, haar tot zijn< universeel erfgename te zullen^ maken. Explosie vergiftigt de atmosfeer De 64-jarige Nobelprijswinnaar prof. Edgar Adrian heeft op het jaar lijkse congres van het Britse Ge nootschap tot bevordering van de Wetenschap de waarschuwing doen horen, dat de gehele wereld reeds onbewoonbaar zou worden, indien er slechts enige duizenden atoombom men tot ontploffing zouden worden gebracht, ongeacht of zij hun doel zouden treffen of niet. Elke explosie van een atoombom, aldus prof. Adrian, vergiftigt de at- (Advertentie). Over Nieuw Guinea Australië zal de handhaving van de Nederlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea steunen. Australië blijft gekant tegen elke wijziging van het bestuur van N.- Guinea". De heer Casey, de minis ter van buitenlandse zaken van Au stralië, die als voorzitter van de Au- tralische delegatie de eerstvolgende vergadering van de Verenigde Na tie zal bijwonen, zal deze zienswijze opnieuw en in duidelijke taal voor de Verenigde Naties tot uitdrukking brengen. Een hoofdartikel 'van de Londense „Times" heeft in Sydney de aan dacht getrokken, waarin onomwon den twijfel wordt uitgesproken dat Indonesië in staat zou blijken Ne derlands Nieuw Guinea te besturen. „Het is gemakkelijker te begrij pen", aldus de Times, „waarom Au stralië en Nederland de bestaande status gehandhaafd wensen te zien, dan waarom de Indonesiërs sinds hun onafhankelijkheid voortdurend geprobeerd hebben dit gebied in han den te krijgen". De „Times" wijst er op dat het Australische volk gerechte trots Vader mag niet naar dochtertje terugkeren De tot voor kort in Amerika ge vestigde Nederlandse electro-inge- nieur De Koning, vertrok enige tijd geleden voor een bezoek naar Am sterdam en thans zit zijn dochtertje in een Amerikaans zomerkamp te vergeefs te wachten, totdat haar va der haar weer op zal komen halen, want de emigraticbepalingen van het voor vrijheid strijdende Amerika maken het de heer De Koning on mogelijk om naar de Verenigde Sta ten terug te keren. De 12-jarige Inez leest hier een brief van haar vader en is nog ken nelijk niet bekend met de tragiek, die zich rond haar afspeelt. Haar vader zwerft door Nederland op zoek naar een Amerikaans amb tenaar, die niet zo verstard is in de bepalingen, waarmede de vrije we reld zich gekluisterd heeft, dat hij nog gevoel heeft voor het persoon lijke leven van de mens, waarvoor die vrije wereld geschapen is. Ware het 12-jarige meisje in Rus land, geheel de vrije wereld zou in heilige verontwaardiging ontsteken over de machtswellust, die het geluk van twee mensen met voeten trad. Thans heet het geen machtswel lust maar bureaucratie; een stomme dictator, waartegen de mens, die hem geschapen heeft, machteloos staat. voelt over de successen van zijn be windvoerders in dat gebied. Het wenst dit niet in gevaar te zien ge bracht door ongeregeldheden in het naburige gebied dat onder Neder landse leiding staat. Slachtoffer van radio-actieve as Japan is thans vol van de kritieke toestand, waarin zich de marconist bevindt van de Japanse vissersboot „Gelukkige Draak", die zes maan den geleden in de Stille Oceaan, bij de explosie van de Amerikaanse H- bom, door radio-actieve as werd be smet. Deze 39-jarige Aikichi Koeboyama zweeft thans in een ziekenhuis van Tokio tussen leven en dood, nadat hij onverwacht een soort geelzucht mosfeer met radio-activiteit, die eeuwenlang blijft bestaan. De kracht van die radio-activiteit neemt recht evenredig toe met elke nieuwe ex plosie. Misschien zouden slechts dui zend H-bommen voldoende zijn om lucht, aarde en water gevaarlijk te maken voor menselijk leven. Prof. Adrian is dit jaar voorzitter van het Britse Genootschap en hij baseert zijn angstwekkende conclusie op cijfers, die door natuurkundigen zijn uitgewerkt. Wanneer een H-bom tot ontploffing wordt gebracht, wordt er twee ton van een radio-actief bij product, Carbon 14 genaamd, vrijge maakt en deze substantie heeft vijf duizend jaar nodig om haar gevaar lijkste stralingen kwijt te raken. Prof. Adrian zei verder in zijn rede: „Wij moeten de mogelijkheid onder het oog zien, dat herhaalde ex plosies van atoombommen tot een al gemene graad van radio-activiteit zullen leiden, die niemand zal kun nen verdragen en waaraan men niet zal kunnen ontkomen. Een langduri ge oorlog tussen de grote, met atoom bommen bewapende mogendheden zal met zekerheid een mate van ra dio-actieve besmetting met zich mee brengen, waaraan wij allen zullen blootstaan, overwinnaars zowel als overwonnenen. Indien wij dit feit algemeen bekend kunnen maken, dan zal ons wetenschappelijk genoot schap haar doel niet hebben gemist". Overgelukkig omhelzen Geertje Wielema (links) en Joke de Korte elkaar, nadat zij respectievelijk eer ste en tweede zijn geworden op de honderd meter rugslag dames tijdens de Europese Zwemkampioenschap- pen te Turijn. Geertje heeft met de ze overwinning het Europese kam pioenschap, op dit nummer verwor ven. TELE-Foto ANP De Westduitse Katholieke bisschop pen hebben Donderdag in Fulda be sloten tot een protest tegen de Woensdag in Hanover aanvaarde nieuwe schoolwet. Deze wet is sedert meer dan een half jaar in het land Nedersaksen het onderwerp van hartstochtelijke strijd geweest en zij wordt door de Katholieke geestelijk heid gezien als een aanslag op de Ka tholieke scholen. Ondanks tal van massale protestbe- togingen der Katholieken tegen de wet heeft een meerderheid in de Landdag zich er voor uitgesproken. De Duitse bisschoppen, die ter ge legenheid van de Katholiekendag in Fulda bijeen zijn, hebben verklaard, dat de wet het geweten geweld aan doet, het ouderlijke recht minacht en de godsdienstige gevoelens van de Katholieke bevolking krenkt. In de verklaring van de bisschoppen wordt scholen op grond der wet zullen moe ten worden opgeheven en dat de gezegd, dat de meeste Katholieke stichting van nieuwe bijzondere scho len wordt bemoeilijkt. had gekregen. Bij zijn 22 mede-op varenden hebben zich de afgelopen maanden ook steeds maar in veel mindere mate verschijnselen van deze ziekte vertoond. Specialisten staan dag en nacht aan Koeboyama's bed. Op de straten groepen de mensen samen en be spreken met elkaar zijn toestand. De radio roept om het uur een bulletin over het ziekteverloop om. Hij is zegt Reuter het symbool gewor den van de groeiende anti-Ameri kaanse gevoelen in het land. Stok achter de deur West-Duitsland stemt bij voorbaat in met een initatief tot het houden van een acht-mogendhedenconferen- tie. De bondsregering heeft dit Don derdag in Bonn bekend gemaakt. Waarnemers zijn van mening, dat de bondsregering hiermee iets van de scherpte van het Woensdag aange kondigde programma heeft willen wegnemen, zonder nochtans de drei ging van een beslissing zonder Frankrijk te willen terugnemen. Volgens de officiële toelichting, die te Bonn gegeven werd, zou ook de bondsregering een oplossing zonder Frankrijk als een hoogst onprettige uitweg beschouwen en zij ziet wel in, dat het moeilijk zou zijn een doel treffende verdediging van Europa zonder Frankrijk te organiseren. Trouwens ook de in het oorspronke lijke program opengelaten mogelijk heid van een E.V.G. van vijf landen wordt te Bonn als een zeer slechte oplossing beschouwd. Men blijft echter onverminderd op het standpunt staan, dat Parijs zelf duidelijk moet maken aan welke re geling het wel zou willen medewer ken. De persdienst van de party van Adenauer heeft dat nog eens ten overvloede bevestigd. De voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie van buitenlandse zaken, Wiley, heeft na te Baden-Ba den een onderhoud met bondskanse lier Adenauer te hebben gehad, ver klaard, dat West-Duitsland „onver wijld" volledige souvereiniteit moet krijgen. De senator zeide te hopen, dat de Westduitsers, nu Frankrijk het Euro- pese-legerplan heeft verworpen, de toekomst onder de ogen zullen zien met dat „realisme", dat de grote deugd is, welke zij met de Amerika nen gemeen hebben, De Russische delegatie op de we reldconferentie voor bevolkings vraagstukken, welke op het ogen blik in Rome wordt gehouden, heeft in een demografisch rapport over de Sovjet-Unie verklaard, dat de be volking in dit land met 3 millioen zielen per jaar toeneemt. Er wordt echter niet in verrr*ld hoeveel in woners de Sovjet-Unie op het ogen blik telt. Koffie blijft even duur als nu De paniekprijzen, die op het ogen blik voor koffie op de termijnmarkt van New York betaald worden, ma ken volgens de vertegenwoordiger van het Braziliaanse koffieinstituut te New York op Brazilië totaal geen indruk. De minimumprijs zal ge handhaafd worden en de planters zullen geen zak koffie verkopen te gen de huidige paniekprijzen. De Braziliaanse minimum koffie prijs is de uiterste grens van het aan de planters gegeven crediet. In tech nisch opzicht komt het naar op 87 $cts per lb., maar de recente wijzi ging in de Braziliaanse wet op de valuta stelt de planters in staat om te verkopen tegen 69 $cts a 70 $cts per lb. Volgens een door de Brazi liaanse vertegenwoordigers ontvan gen telegram zal te Santos geen kof fie worden afgescheept, tenzij deze is verkocht tegen ten minste de vast gestelde minimumprijs. Geforceerde verkoop. De Braziliaanse woordvoerder ver klaarde, dat de op de New Yorkse termijnmarkt geldende prijzen, ver oorzaakt zijn door de geforceerde verkoop van koffie, die oorspronke lijk op de normale prijzen was ge kocht. Intussen trad Woensdag te New York een krachtig herstel der prij zen in, waarbij de noteringen de toe gestane 2 $cts per lb. hoger kwamen te liggen en de Augustusnotering, die niet aan een limiet gebonden is, met ongeveer 5 $cts per lb. opliep. Een woordvoerder van de Ford Motor Company heeft het bericht in het blad „Fortune" waarin wordt voorspeld dat Ford, thans nog een familie-vennootschap, spoedig in een naamloze vennootschap zou worden omgezet, „redelijk betrouwbaar" ge noemd. Volgens „Fortune" zou Ford voor nemens zijn eerlang tot een publie ke aandelenemissie over te gaan in een poging om de eerste plaats te veroveren op de Amerikaanse auto markt. De Amerikaanse auto-industrie verwacht binnen een jaar een felle concurrentiestrijd tussen Ford, Ge neral Motor en Chrysler. De termijnnoteringen voor cacao liepen te New York met de toege stane limiet van 1 $ct per lb. op in verband met de prijsstijging op de cacaomarkt het gevolg van overwe gingen van technische aard in ver band met de scherpe prijsdalingen van de laatste tijd. Geldig van Vrijdagavond tot Za- terdagavond. Opgemaakt te 10 u. j WEINIG VERANDERING Overdrijvende wolkenvelden en j vannacht en morgenochtend j plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. j Weinig verandering in tempera- j tuur. 4 Sept.: zon op 5.55 en onder 19 22; maan op 13.57 en onder 21.33 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 23 OSLO vrijwel onbew. 22 KOPENHAGEN motregen. 22 AMSTERDAM zwaar bew.. 22 LONDEN zwaar bew. 21 LUXEMBURG mist. 23 PARIJS zwaar bew. 24 BORDEAUX mist. 23 GRENOBLE vrijwel onbew.. 26 NICE half bew. 27 GENEVE mist. 23 ZURICH mist. 26 LOCARNO zwaar bew. 25 BERLIJN nevel. 31 FRANKFORT onweer. 28 MUNCHEN nevel. 26 WENEN nevel. 29 INNSBRUOK nevel. 29 ROME onbewolkt. 33 AJACCIO licht bew. 28 Korreltje Laster is de kracht der lafaards.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1