2)e£eidóe6ou/wwX PARITS DE DUITSE BONDSREGERING WIL DOORGAAN ZONDER FRANKRIJK Orkaan suisde langs Amerika's Oostkns! Moderne piraten roven Engels Jacht Londen stelt echter achtmogend- hedenconferentie voor Frankrijk betuigt instemming met Brits voorstel Armas doet het nu alleen De Castries heden vrij Katholiekendag te Fulda Attlee c.s. in Hongkong De eerste lichting van 1953 krijgt al 'n gedeeltelijk vervroegd verlol Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. 45ste JAARGANG - No. 13287. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 wil toch wel meedoen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ t 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De Duitse Bondsregering heeft gisteren na een bijeenkomst in Adenauer's vacantieplaats Bühlerhöhe een communiqué uitgegeven, dat het nodige op zien gebaard heeft door de wijze, waarop de Duitse regering Frankrijk links wil laten liggen. Blijkens de verklaring dringt de Bondsrepubliek namelijk aan op nieuwe onderhandelingen over öe militaire integratie van Europa tussen de Ver enigde (Staten, Groot-Brittannië en „die naties, die het verdrag in zake een Europese Defensie Gemeenschap bekrachtigd hebben of op het punt staan dit te doen.". Dit sluit Frankrijk uit. Verder verlangt de Bondsrepubliek nu volledige souvereiniteit. Ook het Britse kabinet heeft gisteren de toestand, die ontstaan is na de afwijzing van de Europese Defensie Gemeenschap door Frankrijk, onder ogen gezien en volgens officiële berichten besloten, om aan te dringen op een beperkte herbewapening van Duitsland binnen het raam van de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie. Het Britse kabinet stelt voor, deze maand in Londen een conferentie te beleggen van de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en de zes E.D.G.-landen (Frankrijk inbe grepen). BONN EIST VOLLEDIGE SOUVEREINITEIT. Het communiqué van Bühlerhöhe omvat verder de volgende punten: 1. Voortzetting van de eenwordings- politiek in Europa met alle lan den, die er mee instemmen, en op alle gebieden, die geschikt zijn. 2. Deelneming van West-Duitsland aan de verdediging van het Wes ten zonder enige discriminatie. 3. Een juridische regeiifig van het probleem der legering van bui tenlandse strijdkrachten op West duits grondgebied. 4. Onderhandelingen over deze za ken met Engeland en Aunerika. Frankrijk wordt niet genoemd. De minister zonder portefeuille, Strauss, zeide na de kabinetszitting, dat de Conventies van Bonn niet meer voldoende waren. Deze Conven ties, die twee jaar geleden onderte kend werden en van kracht zouden worden tegelijk met het E.D.G.-ver- drag, verschaften Duitsland een be perkte souvereiniteit. De souvereini teit diende thans het recht van be wapening te omvatten, aldus Strauss. De avond tevoren had Strauss, ken nelijk met Adenauer's toestemming, een radio-rede gehouden, waarin Frankrijk vrij scherp werd aangeval len. Hij critiseerde premier Mendès- Franse om zijn neutrale- houding en zeide, dat Moskou in de Franse Na tionale Vergadering zijn grootste overwinning sedert de oorlog had be haald. „Het is niet de Bondsrepubliek, die zich geïsoleerd heeft", zeide Strauss toen, „maar Frankrijk heeft bij alle Het Guatemalaanse militaire be wind, dat 8 Juli j.L, zes dagen na het omverwerpen van de communis tisch geïnfiltreerde regering Arbenz, werd ingesteld, is ontbonden. Kolo nel Castillo Armas, voormalig lei der van de geslaagde opstand en lid der uit drie personen bestaande jun ta, heeft het presidentschap op zich genomen. De oorspronkelijke, op 2 Juli j.l. de dag van de wapenstilstandsonder tekening ingestelde junta was vijf man sterk. Acht Juli werd hieruit 'het driemans-militaire bestuur geko zen. vrije volken vrees gewekt door de politieke methoden van zijn eerste mi nister". Ollenhauer is tegen. Het communiqué van Bühlerhöhe is aanstonds aangevallen door de leider der Duitse socialisten, Ollenhauer, die zeide, dat Frankrijk in de Euro pese samenwerking niet gemist kon worden. In Bonn was men door de „Zonder-Frankrijk-Politiek'' zeer ver rast. Nog geen week geleden was van regeringszijde verklaard, dat men volledig instemde met de mening der Nederlandse regering, dat een oplos sing zonder Frankrijk niet overwogen werd. Het Engelse voorstel. De door Engeland voorgestelde bij eenkomst van acht landen is gepro jecteerd vóór de door Dullen bepleitte ministersconferentie van de NAVO, die veertien landen omvat. Naar verluidt, heeft de Britse rege ring de volgende beperkingen van een Duitse hertjewapening binnen NAVO-verband voor de geest: 1. Een maximum voor het aantal Duitse militairen. 2. Controle op de Duitse wapen productie, 3. Verbod van een productie van atoomwapens door Duitsland. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond verklaard, dat zijn regering het Bri'cse voorstel in zake een acht-mogendhedenconferen- tie ter bespreking van de vraagstuk ken, die zijn gerezen na het misluk ken van het Europese-legerplan, van harte begroet. Te Parijs is men van oordeel, dat het voorstel der Britse regering pre cies op tijd is, aangezien het een pas send antwoord vormt op de sugges tie van de Westduitse regering voor een zeven-mogendhedenconferentie. Ruines en doden achterlatend Een orkaan, die Dinsdag en Woens dag de Oostkust van Noord-Amerilca, van Florida tot Quebec en verder de Oostkust van Canada trof, heeft min stens 49 mensenlevens geëist. De orkaan is ook over New York gegaan en woedde het hevigst in Nieuw-Engeland. Het zwaarst ge teisterd zijn, naar het schijnt, de sta ten Rhode Island, Massachusetts en Connecticut. In New York werd het verkeer verlamd en werden electriciteits- masten geveld, evenals radio- en te levisie-antennes. Stortregens en rukwinden hebben voor millioenen dollars schade aan gericht. Duizenden mensen met va- cantie werden uit hun zomerhuisjes verdreven, die verwoest werden. Honderden losgeslagen jachten wer den versplinterd. De storm heeft ook de toren van Bostons historische oude Noorder- kerk geveld. In Montreal liepen de straten on der. Bomen gingen tegen de grond en Generaal de Castries, de verdedi ger van Dien Bien Phoe, zal naar het Chinese Nieuws Agentschap van daag meedeelde, vandaag (Donder dag) aan de Franse autoriteiten in Indo-China worden uitgeleverd. £aaUte uaaiiveC aan hun daip je Bewoners van het kleine dorpje Schulenoerg in het Duitse Harzgebergte, zeggen hun oude woonplaatsen voorgoed vaarwel, bij hun vertrek naar een nieuw gebouwd dorp hogerop in het gebergte. Schulenberg is gedoemd te verdwijnen in de golven van 't nieuw aangelegde C.'"crtal-reservoir, 'n stuw meer, dat werd gecongrueerd om eau nieuwe cl.. e centrale van ener gie te voorzien. het verkeer en de verbindingen wer den ontwricht. Uit Montreal en Quebec zijn be richten ontvangen over ernstige scha de Duizenden kleine boten en scheepjes langs de kust van Connec ticut tot Maine zijn te pletter gesla gen. In de badplaatsen langs de kust was men veelal vooruit gewaar schuwd, dat de orkaan naderde en alle bungalows werden door de va- cantiegangers ontruimd. Het Rode Kruis heeft in een aan tal gebieden noodkwartieren opge slagen om de daklozen onder te brengen en te voeden. Bij Westport in Massachusetts werd een bus de zee ingeblazen. De dfie inzittenden konden gered wor- Bij Misquamicut, Rhode Island, woeien tweehonderd zomerhuisjes de zee in. In Fulda wordt thans een grote Katholieken dag gehouden, welke door tienduizenden Katholieken wordt bijgewoond. De feestelijke openingsplechtig heid, werd Dinsdagavond door onge veer 2000 gelovigen in de dom van Fulda bijgewoond. Op het grote plein voor de dom echter hadden zich nog maals duizenden verzameld, die in eerbiedige stilte de plechtigheden volgden via de luidsprekers. Onder hen bevonden zich opvallend veel jonge mensen uit de Oost-zone van Duitsland. Een plechtige stilte spreid de zich over het plein, toen in de zomeravond de grijze bisschop van Fulda in de dom zijn bisschoppeijlke zegen verleende. Uit de Oostzone zijn veel meer ka tholieken naar het Westen gekomen dan oorspronkelijk was geraamd. In het bekende nieuwe klooster te Be- bra van de Oostpr? esterhulp worden dag na dag honderden congresgan gers verzorgd. Algelopen Zondag passeerden 2000 Oost-Duitsers de poorten van het klooster. Slechts 1600 waren verwacht. Maandag werden eveneens 2000 Oost-Duitsers door het klooster verzorgd. Donderdag passeerden 1500 katholieken het klooster, waar allen levensmiddelen voor de reis in ontvangst konden ne men. Woensdag kwamen nog 1500 gelovigen en Donderdag werden 1600 uit de Oost-zone verwacht. Doch niet slechts via Bebra kwamen de be zoekers uit de Oost-zone, ook via Hannover werden vandaag 1500 Oost Duitsers met een extra trein naar Fulda vervoerd. In totaal worden zo 30.000 Katholieken uit Oost-Duits- land geraamd. Grote hulp ondervinden de orga nisatoren van de hulp aan de Oost- Duitse bezoekers van de protestantse sociale organisaties; zo werken in Bebra de medewerksters van de pro- testanse stationszending zij aan zij testant§e stationszending zij aan zij Clement Attlee en zijn zeven col lega's van de Britse Labourpartij zijn Woensdag na hun bezoek aan communistisch China in Hongkong aangekomen. Het gezelschap maakte de reis in de eerste Chinese passa- gierstrein, die over de grens der Brit se kolonie reed sinds de communis ten in 1949 aan de macht kwamen. In een welkomsrede te Kowloon, het deel van de kolonie op het vaste land, verklaarde Attlee o.m.: „Wij hebben een zeer gedenkwaardig be zoek aan China gebracht, waarbij wij vele vrienden hebben gemaakt". Hij hoopte, dat de reis zou leiden tot een beter begrip tussen China en Engeland en tot het bewaren van de wereldvrede zou bijdragen. Jioninhiifhe tauxióten Z. K. H. Prins Bernhard (geheel links) en Prins Axel van Denemarken (midden achter, met hoed in hand) gefotografeerd tijdens een ezelrit in; Santorini (Griekenland). Deze tocht per viervoeter was een der onderde len van het vacantieprogramma, dat Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland hun koninklijke gasten aanboden. Kon. familie blijft op Korfoe Volgens A.P. verluidt, dat konin gin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene na af loop van de reis met de „Agamem non" nog enkele dagen op Korfoe zullen blijven. In het Palace Hotel op dit eiland zijn vijf kamers gereserveerd voor de Nederlandse koninklijke familie. Het vostelijke gezelschap van de „Agamemnon" bracht gisteren een bezoek aan de plaats van het in de oudheid zo vermaarde orakel van Delphi. Volgens Griekse hofkringen zal prinses Maria Pia, twintigjarige dochter van ex-koning Umberto van Italië, zich binnenkort gaan verlo ven met een der twee zoons van de prins en prinses van Hannover. Bei den zijn passagiers van de „Agamem non". In ruil voor gammele „Zeemeeuw" Het Nederlandse kotterjacht „Zee meeuw" is te Cherbourg betrokken geraakt in een wonderlijke zeerovers- kwestie. Zes Duitsers, die met de „Zeemeeuw" enige tijd in Port-en- Bassin hebben gelegen, zijn name lijk op een Engels jacht, de Orion, dat zij te Cherbourg hebben gestolen, zonder een spoor na te laten ver trokken en het is noch de Franse po litie noch de Engelse gelukt hen te rug te vinden. De „Zeemeeuw" is een oude zwart- geschilderde kotter aldus schrijft het Alg. Dagblad die er uitziet alsof zij in jaren niet met de schil derskwast in aanraking is geweest. De zeilen zitten vol scheuren en de motor werkt nauwelijks. Toen het schip de haven van Cherbourg bin nenkwam, moest het ten minste door een vissersman worden gesleept, ter wijl twee mannelijke en twee vrou welijke passagiers bezig waren met pannen en potten te hozen. Nadat zij enige dagen in Cherbourg in de jachthaven hadden gelegen, kwam er naast de Zeemeeuw het Engelse jacht Orion te liggen. De Orion is het eigendom van een ingenieur uit Bristol, die vaak met zijn schip het Kanaal oversteekt. Hij moest voor zaken enige dagen naar Parijs en hij liet zijn jacht onder de hoede van de Cherbourgse jachtclub achter. De Duitsers hebben van het nachtelijk duister en van het feit, dat het ge bouwtje van de Cherbourgse jacht club des nachts niet is bewoond, ge bruik gemaakt om van schip te ver wisselen en er'van door te gaan. De Franse politie is er thans ach ter gekomen, dat er zich aan boord van de Zeemeeuw zes Duitsers be vonden, een zekere Ronald Hoff, een schoorsteenveger met zijn vrouw, dan Heinz Siedelmeier, een bankwer ker vergezeld van een Poolse vrien din, een Duitser van wie men de naam niet weet en tenslotte een ze kere Reinhard een oud-officier van de Kriegsmarine, die een houten been heeft. In de omstreken van Cherbourg en in Cherbourg zelf wonen sedert de bevrijding verscheidene Duitsers, die daar eerst krijgsgevangen zijn ge weest en die er zijn achtergebleven, toen zy er werk hadden gevonden bij boeren of omdat zij met Franse vrou wenwaren getrouwd. Naar Brazilië? Deze hadden hun landgenoten de laatste dagen voor het vertrek grote hoeveelheden levensmiddelen bracht. Enigen van hen heeft men thans kunnen verhoren en zij heb ben gezegd, dat het de bedoeling was van de Duitsers om naar Brazilië te gaan. Zij zouden hebben verteld, dat zij daartoe ook de Zeemeeuw van een Nederlander hebben gekregen, nadat zij hem hadden wijs gemaakt dat zij uit Oost-Duitsland waren ge vlucht. Het enige wat men tot nu toe van de Orion heeft gehoord is dat een vuurtorenwachter van het eiland Bréhat meent dat hij op een nacht het jacht heeft voorbij zien varen. De Duitsers te Cherbourg, waarbij er verscheidene zijn, die in de oor log bij de Kriegsmarine zijn geweest hebben overigens verteld, dat vol gens hen geen lid van de bemanning van de Orion in staat zou zijn het schip langer dan een dag zeilende te houden. KORTERE DIENST VOOR HET NEDERLANDSE LEGER De duur van de eerste oefening van dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht is zoals men weet onlangs als volgt vastgesteld: a) 23 Maanden voor dienstplichtigen, die worden opgeleid tot offi cier, tot onderofficier of tot het vervullen van een specialictische functie; b) 20 Maanden voor de overige dienstplichtigen. Aan de dienstplichtigen kordt, indien zij het wensen, gedurende de laatste twee maanden van hun eerste oefening klein verlof in afwach ting van groot verlof verleend. (Dit komt er op neer, dat de dienstplich tigen, behorende tot de groep a, na 21 maanden en dienstplichtigen, behorende tot de groep b, na 18 maanden huiswaarts zullen worden gezonden). Deze maatregel zal voor de eerste maal worden toegepast op de dienstplichtigen, die sedert 10 en 11 Juni 1953 onder de wapenen zijn. Bij wijze van overgang wordt voor de dienstplichtigen, die sedert en 9 April 1953 onder de wapenen zijn, de huiswaartszending me'/ enige tijd vervroegd en wel als volgt: De dienstplichtigen, die 24 maanden onder de wapen zouden moeten blij ven, kunnen na een werkelijke dienst van 23 maanden met klein verlof vertrekken; De dienstplichtigen, die 20 maanden onder de wapenèn zouden moeten blijven, kunnen na een werkelijke dienst van 19 maanden met klein verlof vertrekken. Gedurende het klein verlof bestaat geen recht op militaire inkomsteft, kostwinnersvergoeding, geneeskundige hulp voor rekening van het Minis terie van Oorlog, enz. Het klein verlof kan worden ingetrokken, indien de Minister van Oor log daartoe machtiging heeft verleend. In dit geval moet de dienstplichti ge zich weder bij het daarvoor bestemde militaire onderdeel aanmelden. Intrekking van het klein verlof op verzoek van de dienstplichtige zal als regel niet worden toegestaan. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ WARM. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Overigens op de meeste plaatsen droog, vrij zonnig en tamelijk warm weer. j Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 2 Sept.: zon op 5.52 en onder 19.27; maan op 11.43 en onder 20.34 uur. De zomer in cijfers Het KNMI deelt mede: De zomer moge dan nog niet ge heel achter de rug zijn, met de drie zomermaanden Juni, Juli en Augus tus is dat wel het geval. Uit enkele getallen reeds blijkt duidelijk het ongunstige karakter, dat dit zomer seizoen heeft gehad. De gemiddelde temperatuur, berekend uit uurlijkse waarnemingen, was te De Bilt lager dan sedert 1919 was voorgekomen. Het aantal zomerse dagen was slechts 2 tegen 18 normaal. Sedert 1907 was dit aantal niet zo klein ge weest. Het genoemde tijdvak was te De Bilt het somberste sedert 1907, ditmaal werden 452 uren zonne schijn geregistreerd, in 1907 even wel slechts 393 uren. Het normale aantal ul"en zonneschijn bedraagt 610. In De Bilt viel 331 mm. regen tegen 222 mm. normaal; in 1930 was de zomer echter nog natter, toen werd 365 mm. regen gemeten. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM regen 18 C. OSLO motregen 18 KOPENHAGEN licht bew. 23 AMSTERDAM licht bew. 27 LONDEN zwaar bew. 28 LUXEMBURG zwaar bew. 28 PARIJS zwaar bew. 30 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE zwaar bew. 25 NICE zwaar bew. 24 GENEVE nevel 27 ZURICH nevel 27 LOCARNO mist 27 BERLIJN nevel 26 FRANKFORT nevel 29 MUNCHEN nevel 27 WENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK vrijwel onbew. 25 ROME vrij wel onbew. 23 AJACCIO licht bewolkt 29 Korreltje Als een gans terecht staat, moet er geen vos in de jury zittey.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1