Amsterdam juichte vier wereld wielerkampioenen hartelijk toe De Knokkei*$bw Nederlandse sprinters reeds op de eerste dag uitgeschakeld Eerste titels voor de Hongaar Nyeki en Jutti Langenau Ned. Zevental wedstrijd van won in slechte Engeland: 7-6 WOENSDAG 1 SEPTEMöER 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De Europese zwemkampioenschappen TurUn, 31/8. (Van een speciale A.N. P.-verslaggever)Ondanks de zeer slechte organisatie, waarbij de Jury, de leden van het organisatiecomité, de Flna- bestuursleden, de vertegenwoordigers van de pers, en allen, die verder nog in het Stadio Nautico aanwezig waren, door elkaar schreeuwden en elkaar in de weg liepen, zUn Dinsdagmorgen de Europese zwemkampioenschappen nog vrU goed op tyd begonnen. Het zwem bad zelf is goed geconstrueerd en met de hoog opgaande tribunes maakt alles de Indruk comfortabel en wel verzorgd te zl|n, maar voor een deel van het pu bliek en voor de pers had men de plaat sen zo ingericht, dat wfj van de acht banen alleen de eerste 25 meter konden zien. Geen enkel keerpunt was zicht baar, evenmin als het grote bord, waar op de tUden verschenen. Het was als bU een wielerkoers, men zag de deelnemers vertrekken, achter de tribunes verdwe nen en op de laatste helft van de twee de baan weer in het gezichtsveld terug komen. De zwemmers zelf trokken zich echter weinig van de chaotische toestand aan en de tijden, die op de series van de bei de eerste nummers, de 100 meter vrije slag heren en de 100 meter vlinderslag dames werden genoteerd, mochten er zijn. Het was reeds in de eerste serie duidelijk, dat de Nederlanders Wim de Vreng en Herman Willemse erg snel in hun serie (de laatste) zouden moeten zijn om zich te plaatsen voor de finale. De Hongaar Nyeki en de Noor Gunne- rud begonnen in de eerste serie met tij den van respectievelijk 59.1 en 59.2. Ska- nata (Zuidslavië) werd in de tweede voorwedstrijd eerste in 59.1, daarna trokken de Hongaar Kadas en de Rus Balandin elkaar naar fraaie tijden van onder de 59 seconden (58.3 en 58.6). De Zweed Larsson liet in de vierde serie 58.3 sec. voor zich afdrukken en toen werden de Nederlanders aan de start geroepen. 59.2 sec. was de tijd, wel ke hen zeker in de eindstrijd kon bren gen. Een zware opgave: Eminente (Frankijk) was het snelste weg, gevolgd door de Noor Krog, de Vreng bleef goed bij, zette misschien iets te laat de ein- spurt in en kon Eminente niet bereiken. In 59,3 werd de Amsterdammer tweede. Willemse werd met 1 minuut precies uit geschakeld. De 59.3 sec. betekende overzwemmen tussen de Vreng en de Rus Kurrenoj, die eveneens 59.3 sec. voor zich had laten afdrukken. Dit overzwemmen gebeurde na de 100 meter vlinderslag dames. Bei de zwemmers gingen gelijk op het eer ste keerpunt aan. Toen kwam de Vreng iets voor. Op 60 meter lagen beiden ge lijk, maar na 75 meter lag de Vreng een hoofd voor op zijn Russische rivaal, met een geweldige krachtinspanning trok Kurrenoj zich toen centimeter voor cen timeter gelijk met de nu even verslap pende de Vreng en een armslag verder tikte hU als eerste aan. Kurrenoj's tijd was 58.7, die vah de Vreng 59.1. Een prestatie, die in de serie voldoende zou zijn geweest voor kwalificatie in de finale. Na de prachtige resultaten van de Vreng in het afgelopen seizoen, is het feit, dat noch de Vreng, noch Willem se de finale hebben bereikt wel een te leurstelling voor onze landgenoten, maar de tijden van 59.3 en 59.1, zoals voor Wim de Vreng. zijn voor een 50 meter baan toch prestaties, die er mogen zijn. Tegen het machtsvertoon van een Kadas en een Larsson, de Rus Balandin en de Frans man Eminente, is dit in de huidige kwa liteit van het Europees zwemmen niet meer voldoende. In de finale kwamen: Kadas (Honga rije), Goran Larssan (Zweden), Kurre noj (Rusl.), Balandin (Rusl.t, Eminente (Frankrijk), Nyeki (Hongarije), Skana- ta (Zuidslavië) en Gunnerud (Noorwe gen). meter Nel Garritsen plaatste zich op de 100 meter vlinderslag dames als zevende. Zij werd derde in haar serie achter de Oostduitse Jutta Langenau en de Hon gaarse Maria Garay. Het was geen beste race van de Rotterdamse, maar de te genstand was ook wel heel sterk. Gisternacht om een uur was de Oost Duitse ploeg, op het nippertje van de nodige visa voorzien, in Turijn aangeko men, maar voor Jutta Langenau was dat kennelijk geen bezwaar om haar serie in wereldrecordtijd te winnen. De Oost Duitse zwemster noteerde 1.16.6, het geen de limiettijd van 1.16.9 na de split sing schoolslag-vlinderslag vastgesteld, met 0.3 verbeterde. Met een zeer hoog beentempo en een lange soepele armslag trok de Oost Duitse door het water, in tegenstelling met de Hongaarse Maria Littomeritsky, die de tijd van 1.17.7 no teerde, na een race, die qua stijl, een lelijke en onvrouwelijk aangewende kracht, een pleidooi voor het afschaffen van de vlinderslag in zich hield. De uitslagen. Finale: 1. Jutta Langenau in 1 min. 16.6 sec.; 2. Maria Littomeritsky 1.18.6; 3. Ursel Happe 1.18.9; 4. Odette Lusien 1.20.1; 5. Maria Garay 1.20.3; 6. A. Kle- minska 1.20.7; 7. Nel Garritsen 1.23.1; 8. Ulla Eklund 1.26.2. Series 100 meter vrfje slag dames. Ie serie: 1. Valeria Gyenge (Hong.) 5 min. 19 sec.; 2. Agosta Sebo (Hong.) 5.22.0; 3. Ginette Jany (Gr.) 5.23.7; 4. Mette Ove Pedersen (Den.) 5.28.1; 5. Kün Zei (W.-Dld.) 5.31.1; 6. Mariata Allio (Fin land) 5.44.5. Tweede serie: 1. Esa Ligo- rio (Zuid-Slavië) 5.23.2; 2. Hellv Balke nende 5.25.1; 3. Christel Werther (W.- Dld.) 5.26.6, 4. Lillian Preece (G.-B.) 5.40.6; 4, Annemarie Dokupil (Oostenr.) 5.46.1. Derde serie: 1. Huguette Peters (Big.) 5.26.2; 2. Tine van Brenk 5.26.8; 3. Margaret Girvan (G.-B.) 5.30.8; 4. Ragnhild Hveger Andersen (Den.) 5.36.9; 5. R. Maogova (Tsj.sl.) 5.42.5. De snelste acht plaatsten zich in de eindstrijd. Christel Werther, Hetlie Bal kenende. Eist Ligorio, Valeria Gyenge, Agosta Sebo, Ginette Jany, Huguette Pe ters en Tine van Brenk. 100 meter vrije slag heren: Finale: 1. Nyeki in 57.8 sec.: 2. Balandin 58.2 sec.; 3. Kadas 58.3 sec.; 4. Emi nente 58.5 sec.; 5. Koerrenoy 58.6 sec.; 6. Larsson 58.8 sec.; 7. Skanata 59.3 sec.; 8. Gunnerud 60 sec. Waterpolo. Poule A: Italië—Duitsland 60, Poule B: NederlandEngeland 7 6. Poule C: Hongarije—Oostenrijk 81. De eerste dag van de Europese zwem kampioenschappen heeft voor Nederland geen grote successen opgeleverd. In de ochtenduren werden Wim'"cfe Vreng en Herman Willemse voor de finale 100 meter vrije slag uitgeschakeld. Toch bestond er over de verrichtingen van Wim de Vreng, naast de teleurstel ling over zijn gemis in de finale, tevre denheid in het Nederlandse kamp, en te recht, want wanneer een z\femmer nau welijks een half uur na een race in 59.3 sec. in een herkansing er nog eens 59.1 sec. uitperst, geeft dit zonder twijfel re den tot tevredenheid. Het bewijst, dat de vorm goed is en dat de voorbereiding uitstekend is geweest. Te zeggen, dat het beter ware geweest die 59.1 in de serie te zwemmen, zou alleen maar on billijk zijn. Nel Garritsen heeft het, zoals tc ver wachten was, niet kunnen bolwerken in de vlinderslag-finale. Zij was als zeven de geklasseerd en eindigde tenslotte op de zevende plaats in 1 min. 23,1 sec., eveneens een verbetering van de serie- tijd. Het was een prachtige finale met op de middelste banen Ursula Happe (West- Dultsland), Jutte Langenau (Oost- Duitsland) en Maria Littomoritsky (Hong.). Na 50 meter had de Oostduitse reeds de kop genomen met haar buiten gewone slag. Hier was een zwemster op weg naar de titel, die als het ware voor de vlinderslag is geboren. Haar armen gingen van ver achter flitsend over het water naar voren, als bestond de schou dergordel uit louter kogellagers. Een fantastische lenigheid, gepaard aan een zeer hoog beentempo, waarbij drie dol fijn-bewegingen op een armslag werden geteld. Met haar lelijke, maar effec tieve slag deed Maria Littomoritsky na het keerpunt een aanval op de leiding, Het Nederlandse waterpolo zevental heeft de eerste dag van het tournooi een van zijn slechtste officiële wedstrij den gespeeld. Tegen de harde Britten is het geen moment tot een strijd van Internationale klasse gekomen en de verhouding in het veld, de technische en tactische capaciteiten tegen elkaar afge wogen, was zelfs zo, dat een overwin ning voor Groot Brlttannlë een betere weergave was geweest. Heel zwak waren Bijlsma en Smol, die traag reageerden en een opvallend ge brek aan agresLiviteit demonstreerden. Mulder begon nerveus met veel fouten in zijn positiespel, van Feggelen was evenmin slagvaardig in zijn optreden en zo bleven als enigen, die een behoor lijke en constante wedstrijd speelden, doelman van Gelder, midachter Kore- vaar en linksachter Fuchs over. Zwakke combinatie. Zonder overtuiging en met onzuiver en weifelend samenspel werd onder lei ding van de Zuidslaviër Polic begon nen. Korevaar had van het begin of de grootste moeite met de reusachtige wor stelaar Miller op de midvoorplaats. Na nauwelijks anderhalve minuut spelen hadden de Britten door een omhaal van dit kanon de leiding genomen. Weife lend kwamen Bijlsma en Schol naar vo ren en het was na drie minuten dat de stand met een goede achterwaartse bal tempo in het Nederlandse spel en Kore vaar kreeg meer en meer vat op Miller. Maar in de aanval en de constructie daarvan was het spel rommelig. De Ne derlandse kolonie op de tribune er was enkele minuten tevoren een grote bus vol supporters aangekomen deed zijn best. De bekende yell klonk ge scandeerd over het water, maar het Ne derlandse zevental begon er geen haar beter door te spelen. Toen Fuchs in het opzwemmen werd gehinderd en Turner het water werd uitgestuurd, kon Korevaar naar voren komen om van Feggelen in de gelegen heid te stellen Nederland de leiding te geven. Maar even later was het weer gelijk toen onze midachter ver voor Mil ler bleef liggen en na een duw in zijn rug volledig geslagen was evenals doel man van Gelder op het volgende mo ment. Voor rust nam Nederland op nieuw de leiding door een goed doel- to- combinatie tussen hem. Luchs en Mul der. Het spel werd harder, soms zelfs grof en vooral op de beide 2 meter lijnen werd nogal eens een stevig robbertje weggegeven. Van Feggelen moest de kant opzoeken, na de hervatting Bijlsma ook. Met de numerieke meerderheid van twee spelers kostte het de Britten uiter aard geen moeite gelijk te maken. Het bleef een strijd van wisselende kansen, met weinig fraaie momenten, veel fouten en veel overtredingen. Het samenspel der Engelsen was ongetwijfeld beter, maar zij moesten het teveel van Miller hebben. In de Nederlandse aanval was meer variatie te bespeuren, hetgeen de Britse verdediging nogal eens uit elkaar trok. Het werd 4—3 voor Groot Brlt- tannië, 4 toen Jones bij een poging Smol in ns rush te stuiten uit het water werd gestuurd en 5—4 voor Ne derland toen Smol even later een straf- worp mocht nemen. De spanning groeide met de minuut, de Zuidslavische arbiter maakte nogal eens een fout en het spel werd er niet fraaier op. Van Feggelen gaf zijn man te veel vrijheid en Jones maakte weer gelijk. Tot overmaat van ramp beging Bijlsma de fout een onheus gebaar te gen de scheidsrechter te maken, voor welke overtreding hij uit het water werd gestuurd. Dit kostte het Neder lands zevental een tegendoelpunt en het zag er naar uit, dat Groot Brittannië de ze eerste wedstrijd zou winnen. Maar toen Smol er tusen uit trok en de bal goed voor zijn neus geplaatst kreeg was het met een fraaie boogbal 6—6. Er was nog een minuut te spelen en beide mid- voorts kregen nog een kans. De span ning werd ondragelijk en het bad loe- de en gierde. Smol miste een prachtige kans door tegen de uitgestoken handen van doelman Grady te schieten, maar Muller maakte tenslotte aan de spanning een einde toen hij met een ver schot de •~-H 7 6 vo"" N^-i-nd bracht. maar Jutte Langenau liet het niet op een werkelijke bedreiging aankomen en won in 1 min. 16.6, dezelfde tijd dus waarmee zij 's morgens het wereldrecord op haar naam had gebracht. Nog fraaier misschien en zeker ver rassender was de eindstrijd op de 100 meter vrije slag heren. Dit was een grootse demonstratie van Oosteuropese zwemmacht, waarbij alleen Eminente, de Franse vis, zich op een eervolle plaats kon handhaven. Na 50 meter lagen al len, met uitzondering van de Noor Gun nerud, gelijk, Toen trok het midden van het veld, Ballandin, Kadas, Larsson en Eminente naar voren. Zou Kadas de aan val van Ballandin, na 70 meter ingezet, kunnen weerstaan? Nee, Ballandin kwam naast hem, maar toen ineens kwam daar op baan 2 Nyeki opzetten. Met ontzaglijk hoog armtempo trok hij zich uit de vierde positie naar Ballandin om zowel de reus uit Minsk als zijn landgenoqt Kadas een armlegte voor te komen en voor te blijven. Met duidelij ke voorsprong sloeg Nyeki na 57.7 sec. als eerste zijn hand tegen de bassin- wand. Hetty Balkenende en Tiny van Brenk in de finale. De middag werd verder besteed aan de series van de 400 meter vrije slag dames, waarin Nederland met Hetty Bal kenende en Tiny van Brenk was verte genwoordigd. Beide meisjes hebben zich na goed gezwommen races voor de eind strijd van dit nummer geplaatst. Hetty Balkenende begon in de twee de serie snel tussen de Zuidslavische Echa Ligorio en Ilse Werther van West- Du itsland. Met haar typische geheel ge strekte armslag nam zij na 100 meter een voorsprong van ongeveer 4 meter, maar toen begon de Zuidslavische, athletisch gebouwde Ligorio in te lopen, lang zaam maar zeker, en na 350 meter keer den Hetty en Ligorio gelijk. De Amster damse zwemster liet, toch vrijwel zeker ven een plaats in de finale, een eindspurt achterwege en werd tweede in 5.25.1. De tijd van Ligorio was 5.23.2. Tine van Brenk had de Belgische Hu guette Peeters als belangrijkste tegen standster. Tot 200 meter gingen beide meisjes gelijk op, daarna kwam de Bel gische iets voor en met 0.6 sec. verschil tikte zij als eerste aan. Huguette Pee ters 5.26.2, Tine van Brenk 6.25.8. Hier mee kwam het Hllversumse meisje als achtste in de finale van Woensdag, ter wijl Hetty Balkenende als vijfde werd geklasseerd. ZEILEN OM HET EUROS. KAMPIOENSCHAP OLYM LEN. Op de Wannsee werden de races om het Europees kampioenschap Olympia- jollen voortgezet. De derde race werd gewonnen door de West-Duitser Krog- mann, gevolgd door de Deen Elvstroem en de Zweed Sarby. Elvstroem won de vierde race voor Sarby en de Belg Né- les. Na de tweede dag luidt het klasse ment: 1. Kvogmann West-Duitsl.) 285 pnt.; 2. Elvstroem (Denemarken) 279 pnt.; 3. Sarby (Zweden) 246 pnt.; 4. Neles (Belg.) 224 nnt.; 5. Vogler (Oost- 172 nnt. COMPETITIE PROFS 11 SEPT. Zaterdag 11 September begint de com petitie van de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond. Er worden op Zaterdag 2 wedstrijden en op Zondag 12 September 3 wedstrijden gespeeld, meldt dc „Tel.". Het programma voor Zaterdag luidt: Utrecht—Rapid '54 en Twentse Profs— Fortuna '54. Deze laatste wedstrijd wordt eventueel Zondag 12 September in Ge leen gespeeld. Het programma voor 12 September luidt: AmsterdamRotter dam, VenloDe Graafschap en Alk maarDen Haag. JAARVERGADERING VNL. In zijn openingswoord sprak de voorz., de heer B. Bekkering, woorden van blijdschap over de behoorlijke belang stelling voor deze vergadering. Over het afgelopen jaar kon hij tevreden zijn, want de resultaten waren als nooit te voren, niet alleen doordat twee elftal len kampioen werden, maar ook omdat de andere elftallen een behoorlijke plaats innamen. Maar belangrijker was, dat ook dit jaar niemand voor de Straf- commissie behoefde te verschijnen. Daar de vereniging momenteel weer niet over een terrein beschikt, is zij be zig een triest record te vestigen, want ieder jaar werd een ander veld be speeld. Desondanks en misschien wel daarom, gaat het bestuur moedig verder. De notulen en de jaarverslagen, resp. van de secretarisen penningmeester, werden goedgekeurd. Daarna werden de spelers van het 2e en 4e elftal, voor zover aanwezig, ver zocht voor de bestuurstafel te komen. Na een korte toespraak reikte de voorz. aan ieder een fraai bewerkt vaantje uit, als herinnering aan het behaalde kampioenschap. H. v. d. Hoogen sprak enige woorden van dank, nlamens de spelers. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden, t.w. B. Bekkering, J. v. Zijp, C. Strijk en S. J. W. Verlaak herkozen. Bij de verkie zing van de voorziter werd de heer B. Bekkering met bijna alle stemmen ge kozen, waarop hij de leden bedankte voor het vertrouwen en hun medewer king vroeg tijdens de nieuwe periode als voorzitter. Door de verkiezing van de heer Fulpen Sr. werd de Elftalcom missie weer wat groter. In de kascom- mlssie werden de heren S. C. Snelder- waard, J. v. d. Hulst en als plaatsver vangend lid H. v. d. Hooden benoemd. Het voorstel om de contributie voor 1954/55 van ƒ0.30 tot ƒ0.40 te verhogen, werd zonder op- of aanmerkingen aan genomen. Op voorstel van de heer H. v. d. Hoogen zal het Bouwfonds opnieuw in het teken van de belangstelling ge bracht worden. En voor slechts 0.25 per maand kan men lid worden van de pas opgerichte vis-afd. Na een korte rondvraag kwam de voorzitter weer aan de beurt en na alle i leden prettige en sportieve wedstrijden toegewenst te hebben, sloot hij de ver gadering met de chr. groet. POSTDUIVEN Leidse Postduivenclub. le Navlucht vanaf Roozendaal. Afstand 10 km. Uit slag: G. Zeegers 1; B. Strijk 2; B. Hons- beek 3, 4; J. Deegen 5; B. Geenjaar 6; W. Stouten 7, 8. 10; A. W. Krol 9. Aan komst le vogel 9.18.35, snelheid 888.86 m. p. min., laatste 9.38.42, snelheid 693.31 m. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wed vlucht vanaf Roosendaal, afstand 72 km., om 8.30 u. gelost. Aankomst le duif 0.18 uur. Uuitslag: Gebr. Oosterman 1, 2, 5. 6, 10, 13 en 15; A. L. v. Elmeren 3; C. J. van Leeuwen 4, A. C. van Koert 7 en 12; J. Tijsterman 8, 9 en 11. „De Luchtbode" (Boskoop). Wed vlucht vanaf Roosendaal. Afst. 61 km. Los 8.30 uur. Aankomst eerste duif 9.11.13; laatste 9.20.43 uur. Uitslag: W. van Leeuwen 1, 18; J. Kamerbeek 2, 9. 21; W. H. van Muiden 3, 5, 12. 13, 16, 23, 24; J. de Kooter 4, 7, 19, 30; J. De- genkamp 6. 15, 17, 26; H. v. d. Wlllik 8, 10. 29, 31. Wedvlucht vanaf Osleans met jon ge duiven, afst. 503 km. Los 7 uur. Aan komst eerste duif 15.06.20, laatste duif 16.15.30 uur. Uitslag: H. v. d. Willik 1, 2; Verhoef en Co. 3, 4. „Concours Comm. Rijn cn Gouwe". Kampioenschappen Vitesse: Gebr. de Wit Koudekerk a. d. Rijn 6630 punten; P. G. Borgers Alphen 6577; H. v. d. Vegten Koudekerk 6548; Voehoef en Co Bos koop 6532 H. v. Willik Boskoop 6467. Fond: Gebrs. de Wit Koudekerk 3853; H. v. Vegten Koudekerk 3807; T, de Jong Bodegraven 3793; P. Goedhart Al pen 3715; H. J. v. Burg Waddinxveen 3630. Jonge duiven: J. D. van Rijn Bode- 3802; T. Rip Waddinxveen 3741; C. graven 3862; Hogevvorst-Hulsker Alphen 3853; Gebr. Oosterman Aarlanderveen Oostveen Bodegraven 3707. Kampioen-Generaal: Gebrs. de Wit Koudekerk 14124 punten; W. v. d. Water Waddinxveen 13682; Verhoef en Co. Boskoop 13594; T. de Jong Bodegraven 13215; G. Lamoree Boskoop 13174. Van Vliet nam revanche, maar Pronk stelde teleur Dc hoofdstad heeft vier wereldkam pioenen. De Fransman Loulson Bobet, de Engelsman Reg Harris en de Belgen ter op stormachtige wijze onthaald. Toen deze trotse bezitters van regenboog truien in een open auto achter de Am sterdamse Tramharmonie een ereronde maakten, was het gejuich zo enthou siast, dat zelfs Bobet er van streek van raakte. „Dat heb ik nog nooit meege maakt. Iedereen is zo vriendelijk". Het applaus van de meer dan 30.000 toeschouwers gold ook de inzittenden van de tweede auto, de Nederlandse prijswinnaars bij de wereldkampioen schappen, Arie van Vliet, tweede in de sprint. Jan Pronk, tweede bij de stayers en Martien van den Borgh, derde bij de amateurs op de weg en twee jubilerende gangmakers, Frits Wiersma en Albert Kaser, resp. 40 en 45 jaar in het vak, die behalve de bloemen oook de bronzen ereplaquette van het Olympisch stadion kregen wegens hun verdiensten voor de wielersport. Intussen stond directeur Bessem in zijn handen te wrijven, want het weer kan niet mooier: een prachtige heldere avond en haast geen wind. In vergelij king met de dagen van de wereldkam pioenschappen: een droomavond. Voor de eerste wedstrijd kwam we reldkampioen van Cauter in de baan in een Australische achtervolging over 4 kilometer met van Dongen, Van der Weyden en van den Borgh. De wereld kampioen had een snelle start en leek van der Weyden, die voor hem lag, in te halen. Maar de Limburger moest blijk baar nog op gang komen, want het ein de werd ten slotte, dat van Cauter, die in de laatste ronde door de achter hem liggende van den Borgh was ingelopen, op de laatste plaats eindigde. De tijden in deze wedstrijd waren overigens matig. Maar dat kan ook niet anders, want dit zijn typische wegren ners, die vrijwel nooit op de baan rij den. Arie van Vliet was nu zUn zenuwen de baas. Arie van Vliet heeft revanche geno men voor de nederlaag, die hij in Keulen tegen Reg Harris heeft geleden. Het is altijd een wonderlijke geschiedenis met de Nederlander. In kampioenschappen zijn de zenuwen hem de baas en is het resultaat vaak minder dan verwacht werd. De beste bewijzen zijn daarvoor de talrijke nederlagen tijdens nationale en wereldkampioenschappen. Dat in een zo lange loopbaan uitzonderingen op de ze regel komen is natuurlijk niet uitge sloten en ook daarvan liggen de bewij zen op tafel. Maar een feit is, dat van Vliet in ge wone wedstrijden meestal het sterkst rijdt. Daarvan getuigen o.m. de ritten gisteravond tegen Bellepger, Sacchi en Derksen, waarin van Vliet een riskante tactiek volgde. Tenminste riskant schij nend, want hij bleef zijn tegenstanders steeds de baas, al was het met zeer ge ring verschil. Harris bezorgde zijn sup porters minder hartkloppingen, want hij zegevierde over Sacchi, Bellenger en Derksen met een vertoon van macht, een wereldkampioen waardig. De laatste rit tussen Harris en van Vliet moest dus de beslissing voor de overwinning brengen. Van Vliet paste dezelfde tactiek toe als in de tweede rit van de finale van het wereldkampioen schap om te tonen, dat het zo wèl kon. Ook nu sprong van Vliet over Harris heen, maar zijn aanzet was feller dan in Keulen en Harris werd even verrast. Bij het ingaan van de laatste 200 meter lag van Vliet bijna een lengte voor en dat kon Harris ondanks een zeer felle eindsprint niet meer goedmaken. HU kwam ruim een half wiel tekort en van Vliet ging juichend in de snelste tyd van de avond 11.8 sec. over de eindstreep. De Italiaanse kampioen Sacchi moest in de strijd om de derde plaats de eer aan Derksen laten, terwUl de Fransman Bellenger al zijn ritten verloor en op de laatste plaats eindigde. Jan Pronk stelde teleur. Jan Pronk heeft het Nederlandse pu bliek niet op een revanche kunnen ver gasten, want evenals in Wuppertal ein digde hij op de tweede plaats achter Verschueren met een achterstand van 35 meter, terwijl tien meter achter de Nederlanders de Fransman Qeugnet over de eindstreep schoot. De eindfase van deze 100 km. was bij zonder spannend. Drie ronden voor het einde begon Pronk de slotrush op de leidersplaats, die toen al door Verschue ren bezet werd. Pronk sleepte Queugnet mee en het drietal kwam met een on derlinge afstand van nog geen twintig meter bij elkaar. In de laatste 200 me ter raakten zowel Pronk als Queugnet los van de rol en vespeelden daarmee hun kans op de zege. De uitslagen luiden: Australische achtervolging amateurs maximaal 4 km.: 1. Van Dongen 5 min. 13.8 sec 2. Van den Borgh 5 min. 19.0 sec.; 3. Van der Weyden 5 min. 19.0 sec.; 4. Van Cauter (België) 5 min. 26.0 sec. Omnium wedstrijd professionals: eerste onderdeel tijdrace 1 km. staande start: 1. Bobet (Fr.) 1 min. 15.6 sec.; 2. Wagt- mans 1 min. 18.8 sec.; 3. Van Breenen 1 min. 21.6 sec. Tweede onderdeel 5 km. achter handelsmotoren: 1. Wagtmans 5 min. 9.8 sec.; 2. Bobet; 3. Van Breenen. Derde onderdeel: 10 km. achter handels- motoren: 1. Van Breenen 10 min. 3,4 sec.; 2. Bobet; 3. Wagtmans. Totaal: 1. Bobet 5 pnt.; 2. Wagtmans 6 pnt.; 3. Van Breenen 7 pnt. Sprint professionals (tien ritten deux): eerste rit: 1. Van Vliet 12.0 sec.; 2. Bellenger (Fr.). Tweede rit: 1. Harris (Eng.) 12.4 sec,; 2. Sacchi (It.). Derde rit: 1. Derksen 12.0 sec.; 2. Bellenger. Vierde rit: 1. Van Vliet 12.2 sec.; 2. Sacchi. Vijfde rit: 1. Van Vliet 12.2 sec.; 2. Derksen. Zesde rit: 1. Van Vliet 12.2 sec.; 2. Bellenger. Zevende rit: 1. Har- ris 12.0 sec.; 2. Derksen. Achtste rit: 1. Sacchi 13.0; 2. Bellenger. Negende rit: 1. Derksen 12.0 sec.; 2. Sacchi. Tiende rit: 1, Van Vliet 11.8 sec.; 2. Harris. Totaal uitslag: 1. Van Vliet 4 pnt.; 2, Harris 5 pnt 3. Derksen 6 pnt.; 4. Sac chi 7 pnt.; 5. Bellenger 8 pnt. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DE WEG 1954. Vrijwel alle belangrijke clubs, in to taal 43, hebben met hun sterkste ren ners (zowel profs als amateurs) inge schreven voor het clubkampioenschap van Nederland op de weg, dat Woensdag 15 September a s. gehouden zal worden met start en finish te Wyk bU Duur stede. Het parcours voert van WUk bij Duurstede over Doorn, Maarn, Huis ter Heyde, Soesterberg, Leusden, Wouden berg, Scherpenzeel, de Kolmp, Eist (Utrecht), en Amerongen naar Veenen- daal, en van daar terug naar WUk bij Duurstede. Dit parcours, dat 77 kilome ter lang is en waarin de Pyramide, de Maarnse berg en de Veenendalse berg zUn opgenomen, moet twee maal gereden worden. De Haarlemse club „de Kampioen", die verleden jaar kampioen werd, zal met een sterke ploeg aan de start komen. De organisatie van de wedstrijd berust bij de Utrechtse wielervereniging „De Vol harding". Scheepsberichten AAGTEDIJK 31 Aug. te Montevideo: AALSUM 31 Aug. Djeddah n. Pt. Said; AKKRUMDIJK 31 Aug. v. Antwerpen n. New Orleans: ALTAIR 31 Aug. v. Ilheos Pn. Las Palmas; AMERSKERK 31 Aug. te Duinkerken; AMOR 31 Aug. Finister- re n. Oran; AMSTELDIEP 31 Aug. v. Hlrohata n. Bangkok; ARENDSDIJK 31 Aug Le Havre n. R'dam; ARENDSKERK 31 Aug. v. Kaohsiung n. Keelung; AR- KELDIJK 1 Sept. te Singapore; ARTE- MIS 31 Aug. te New York; BANKA 1 Sept. te Aden; BINTANG 29 Aug. te Bueonos Aires: BLIJDENDIJK p. 31 Aug. Scillys n. New York; BORNEO 1 Sept. te Tj. Priok; CALTEX Delft (t) p. 31 Aug. Lissabon n. R'dam; CALTEX Leiden (t) p. 31 Kp. St. Vincent n. R'dam; CALTEX Pernis (t) p. 31 Aug. Oostpunt Kreta n. Sidon; CALTEX THE HAGUE (t) p. 31 Ouessant n. Sldon; CISTULA (t) 31 Aug. v. Pt. Said n. Gibraltar: EEMLAND 30 Aug. v. Rio Grande n. Itajaf; GRAVELAND 1 Sept. te Recife: HATHOR 31 Aug. v. Malta n. Pireaus; HECTOR p. 31 Aug. Fi- nisterre n. R'dam; INDRAPOERA 1 Sept. te Penang; KATELYSIA (t) 1 Sept. te Fao; KOTA BAROE 31 Aug. nm. te Pt. Said; LAAGKERK 31 Apg. v. Genua n. Pt. Said; LAERTES p. 31 Aug. Ceylon n. Belawan; MALVINA (t) p. 31 Aug. Cochin n. Fao; MATARAM p. 31 Aug. Ouessant n. Lissabon; MUIDER- KERK 31 Aug. v. Antw. n. A'dam; MU- RENA (t) p. 31 Aug. Perim n. Suez; TIGERSTROOM 31 Aug. te Adam; ROEBIAH 31 Aug. te Semarang; RON DO 1 Sept. te Singapore; SAPAROEA 31 Aug. te Genua: SUMATRA 31 Aug. Quessant n. A'dam: TABINTA 31 Aug. te Genua; TERNATE 2 Sept. Singapore verw.TJISADANE 31 Aug. v. Rio de Janeiro n. Kaapstad; VAN LINSCHO- ten 31 Aug. v. Monrovia n. Abidjan; VAN SPILBERGEN 1 Sept. te Free town: WESTERMAN 31 Aug. m. o. ten z. Kp. Race n. R'dam; ZUIDERKRUIS 31 Aug. 200 m. o. ten n. Kp. Race n. New York. 9S! fff (58)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7