Duitse katholiekendag te Fulda voorspel van Eur. katholiekendag Officiële ingebruikneming van de Chr. Technische school Subsidie voor bedienaren van godsdienst opnieuw besproken WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Met eeu toespraak van de Mün- chense hoogleraar prof. dr. Michaël Schmaus zal vanavond de 76ste Duit se Katholiekendag plechtig worden geopend. Als algemeen motto is ge kozen: „Gij zult Mijne getuigen zijn" en in dit Mariale jaar werd Fulda congresstad, de plaats waar het ge beente van Sint Bonifacius sinds 1200 jaren rust en van Avaaruit deze grote missionaris eens de christelijke ge dachte in de wereld verbreidde. De Duitse Katholiekendag is sinds het ontstaan in 1848 altijd een belang rijke manifestatie voor de ganse Duitse christenheid geweest en vaak bepalend voor de orde in het chris telijke openbare leven. Vandaar wordt de komende manifestatie, die eerst a.s. Zondag wordt afgesloten, onderstreept door de deelname van de Apostolische Nuntius dr. Alois Jo seph Munch, alle leden van het Duit se Episcoaat en buitenl. kerkvor sten. Onder dezen zal zijn mgr. dr. A, Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, die mede zal staan aan het hoofd van een uitgebreide Ne derlandse afvaardiging. Juist de omstandigheid, dat deze Katholiekendag zich zal afspelen te gen de achtergrond van de Bonifa- ciusherdenking, vormde een gerede aanleiding, om het aandeel van Ne derland in deze Duitse manifesta tie te vergroten. Dat zal onder meer tot uitdrukking komen in de slot manifestatie op 5 September en in de Arbeitsgemeinschaften, die reeds morgen in 15 verschillende secties samenkomen. Daar zal het christelijk getuigenis worden gezien vanuit hu welijk en gezin, vanuit beroep en ontspanning, arbeid en vrije tijdsbe steding, ziekte en dood, kunst en wetenschap. Bovendien zal worden overwogen, hoezeer dat christelijk getuigenis zich manifesteert in de diaspora-gebieden, in de kerk van de Oosterse ritus, in de wereldmissie en het katholieke internationale samen werking. Gedurende drie achtereen volgende dagen zullen deze onder werpen worden besproken in vijf zit tingen van minstens drie uren elk. Naar een Europese Katholiekendag? Omdat behalve een Nederlandse vertegenwoordiging ook Belgische en Engelse katholieken in Fulda aan wezig zijn en daar door dr. Elmar Wagner O.F.M. uit naam van de commissie voor buitenlandse gasten worden ontvangen, rijst de vraag, of deze Duitse Katholiekendag wellicht een voorspel kan zijn voor een ko mende Europese Katholiekedag, w aarover in de kring van het Katho- *ek genootschap voor geestelijke ver nieuwing al eens sprake is geweest. Maar niet slechts om die reden is de afvaardiging uit Nederland vrij groot. In eigen land mogen de Katholiekendagen misschien zijn overleefd, in Duitsland hebben zij nog richtinggevende betekenis, het geen we eerder in Mainz hebben be grepen en wat nu onder andere blijkt uit de grote deelneming ook uit Oost-Duitsland. Het is daarbij te voorzien, dat de Nederlandse dele gatie op haar beurt, vooral in het licht van de Arbeitsgemeinschaften, positieve bijdragen tot opinievor ming zal leveren. Eerst a.s. Vrijdag zal de Katholie kendag in Fulda meer in de openbaarheid treden, onder andere met een welkom van Bondsminister Anton Storch, die tevens president van deze Katholiekendag is. En ook de jeugd krijgt op deze dag aan deel, door de vertolking van Wein- rich's „Legende vom Glauben". Tij dens de pontificale H. Mis op Za terdag zal de bisschop van Wiirz- burg een toespraak richten tot de velen, die uit hun vaderland wer den verdreven en die op deze Ka tholiekendag met onderscheiding worden ontvangen. In het kader van het Mariale jaar zal een openbare toewijding aan de Heilige Maagd worden verricht, bij welke gelegen heid in een lichtprocessie de reli- quien van Sint Bonifacius worden meegedragen. Terwijl op voorgaande dagen het christelijk getuigenis in de Kerk en in het openbare leven wordt ver klaard, zal tijdens de slotbijeen komst van a.s. Zondag dat getuige nis worden verdedigd „tot aan de grenzen van de aarde". Waar Fulda stad van de barok is, met een zeer oude cultuur, zijn tij dens de Katholiekendag ook enkele kunstmanifestaties belegd. In het Slottheater bijvoorveeld zal de „De Rustdag" van Paul Claudel worden opgpvoerd, hopelijk in tegenwoor digheid van de Franse dichter per soonlijk. v. OORSCHOT. Enschedees raadsel Foto uit Frankfort vertoont gelijkenis Het net, waarin de Amerikaan zon der geheugen in Enschede gevangen dreigt te worden vertoont steeds meer neigingen om zich boven zijn hoofd te sluiten. Zoals wij gisteren berichtten is de Militaire Politie uit Frankfort in ac tie gekomen, toen zij in een krant de foto van „het raadsel van Enschede" zag. Zij herinnerde zich een man, die met veel fantasie ruim een jaar te rug ook haar voor een raadsel ge plaatst had, totdat na ijverig speu ren bleek, dat de man geen Ameri kaan, maar een Duitse oplichter was De Frankforter politie heeft niet alleen beloofd de vingerafdrukken naar Enschede te zenden die van daag aan zullen komen maar zij heeft tevens een foto van de man die zij hebben leren kennen als Gun ther Fischer vooruitgestuurd. De Enschedese politie vindt, dat de foto van Gunther Fischer een opval lende gelijkenis vertoont met „het raadsel van Enschede", de man, die zich uitgeeft voor een Amerikaanse oorlogsvlieger en namen als Collins, Koll en Swan uitgeeft. Als vandaag de vingerafdrukken gearriveerd zijn, zal het raadsel op gelost zijn, of zal men de zekerheid hebben, dat men in een andere rich ting moet zoeken. AMSTERDAM-RIJNKANAAL THANS BREED TE BEVAREN De verbreding van het Amster dam-Rijnkanaal tussen Utrecht en Amsterdam is heden gereed geko men. Wel zullen tot het einde van dit jaar nog baggerwerkzaamheden worden verricht, om het kanaal overal de vastgestelde diepte van m. beneden NAP te geven, maar de scheepvaart kan van. 1 September af zender bezwaar van de volle breedte van het kanaal gebruik ma ken. In de eerstvolgende jaren zul len nog diverse werken langs de_ oevers van het kanaal worden ver richt, welke echter geen belemme ring meer voor de scheepvaart bete kenen. De f 100.000.- eruit Op de elfde lijst, vierde klasse van de 524ste staatsloterij is de prijs van 100.000.gevallen op lot 8895. Lot 8895 is verkocht wat serie A betreft door de collectrice mevrouw E. Hartmans-Thijssen, Prinsengracht 93 te Den Haag; wat serie B betreft door de heer F. J. Bruinink, Prins Hendrikstraat 37a te Arnhem; wat serie C betreft door de heer J. Din- gemanse, Heregracht 4 te Middel burg, en wat serie D betreft door de heer J. Bosmans, Sonsbeeksingel 4 te Arnhem. VAN NELLE BOEKTE KLEINE WINST. Het voordelig saldo van de verlies- en winstrekening van de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam is in 1953 sterk gedaald en beloopt slechts 30.539 tegen 702.641 in 1952. Dit bedrag geeft de winst aan na aftrek van de noodzakelijke afschrijvingen op de vaste activa ad 579.169 (579.864). Na reservering van 220.000 (v. j. 635.000 voor belas ting) voor vcnootschapsbelasting, na eliminatie van alle z.g. schijnwinsten en -verliezen en na toevoeging van 250.000 (537.358) aan de algemene reserve komt de algemene reserve thans op 'n bedrag van f 1.900.000. De reserve voor een eventuele toe komstige vennootschapsbelasting is op een zodanig peil gehouden, dat deze geacht kan worden voor de z.g. latente belastingplicht voldoende te zyn. De reserve tegen prijsdaling voorraden is na de eliminatie der schijnwinsten en -verliezen gebracht op een zodanig peil, dat een prijsda ling van bijna 20 op alle voorra den kan worden opgevangen. De re sultaten laten zoals gemeld een di videnduitkering niet toe. De directie deelt in het verslag mede, dat zij in de slotbeschouwing I van het vorige verslag de verwach ting uitsprak, dat het effect der toe genomen concurrentie ook in 1953 merkbaar zou zijn, doch dat zij het bedrijf in staat achtte deze toestand volkomen het hoofd te bieden. Door de heersende concurrentie verhoudingen is het niet mogelijk gebleken de verkoopprijzen snel ge noeg en in voldoende mate aan te passen aan de gestegen inkoopprij zen, ten gevolge waarvan rekening houdende met de eliminatie der z.g. schijnwinsten de commerciële resul taten een scherpe achteruitgang te zien moesten geven. In tegenstellinge tot de commer ciële resultaten heeft de liquiditeits positie een verbetering van de orde van grootte van f 3.300.000.onder gaan, waardoor het liquiditeitstekort dat per 31 Dec. 1952 nog bestond, ver dwenen is. Deze verbetering kon o.m. worden bereikt door een beper king van de voorraden mogelijk geworden door opheffing van rege ringsmaatregelen door het weder om reserveren van de z.g. schijn winsten, door de toevoeging aan de algemene reserve en doordat de af schrijvingen de investeringen over troffen. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat er een duidelijke stijging is waar te nemen op de inkoopmarkten van koffie en thee. Tegen de verhoging der inkoopprijzen staat geen vol doende compensatie in de verkoop prijzen. De directie noemt dan ook in haar slotbeschouwing de vooruit zichten voor het lopende jaar niet gunstig. Zij noemt het belangrijk dat de in terne positie van de maatschappij door reserveringen de laatste jaren is versterkt. Bovendien zijn door toe passing van de vervangingswaarde bij de winstberekening voor even tuele prijsdalingen ruime voorzienin gen aanwezig. GELDKISTJE IN VÜILNISBAW. Vuilnis verbrand. Een weduwe uit de Gashouder- straat te Rotterdam is de politie ko men vertellen, dat zij per vergis sing een kistje, waarin zich negen bankbiljetten van ƒ25,en een van ƒ50,bevonden, in de vuil nisemmer had gedaan en aan de vuilnisman had meegegeven. Bij in formatie bij de vuilverbranding bleek, dat het vuil inmiddels was vernietigd. ALPHEN AAN DEN RIJN Fuifnummer wilde zijn ouders eens „verrassen" Een 23-jarige Hilversumse jonge man heeft dezer dagen zijn familie de schrik op het lijf gejaagd uit angst, dat hij moeilijkheden zou krijgen. De ouders van de jongeman werden Zondagmiddag verwittigd, dat een telefonische boodschap van een arts uit Maastricht was binnengekomen, waarin werd meegedeeld, dat hun zoon in die stad een ernstig ongeluk had gehad en in het St. Andreas- ziekenhuis was opgenomen. De ouders vertrokken onmiddel lijk per trein naar Maastricht, waar zij evenwel tot de ontdekking kwa men, dat daar noch bij de zieken huizen noch bij de politie iets van een dergelijk ongeluk bekend was. Toen zij Maandag in Hilversum te rugkeerden, stelden zij de politie op de hoogte, waarna het vreemd geval kon worden opgelost. De jongeman bleek zelf het ver haal van de arts te hebben verzon nen en doorgegeven, omdat hij op deze wijze zijn ouders milder ten opzichte van hem wilde stemmen. Hij was namelijk Zaterdag door zijn vader naar Nederhorst den Berg ge stuurd om tachtig gulden te innen en had dit geld Zaterdag en Zondag in Amersfoort opgemaakt. Toen hij lich Zondag later op de dag thuis vervoegde om heelhuids zijn ouders te verrassen, waren deze reeds naar Maastricht, waarop de jongeman weer was „ondergedoken". De poli tie heeft hem het onjuiste van zijn stichting Maatschappelijk Werk in handelwijze duidelyk bijgebracht l Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. GEEN UNIFORME BOUWVORMEN De minister van Wederopbouw en volkshuisvesting zal 15 September een door hem ingestelde commissie nstalleren, die tot taak zal hebben hem te adviseren omtrent de maat regelen, die zouden kunnen worden genomen om een niet gewilde uni formiteit bij de woning- en andere bouw tegen te gaan. Daarbij zou de commissie in het bijzonder moeten ragaan in hoeverre wijziging van de oor waarden, door de rijksoverheid gesteld bij het verlenen van finan ciële steun, daartoe zou kunnen bij dragen. PROVINCIEDAG MAATSCHAPPELIJK WERK. De stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland en de Sociale Ra den te Delft, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam en Vlaardingen houden op 7 October in de concertzaal van het Kurhaus te Scheveningen een pro vinciedag voor maatschappelijk werk. Het onderwerp voor die dag zal zijn „Woontoestanden en maatschap pelijk werk". Hierover zullen spreken de oud-mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting mr. J. In 't Veld en de hoofdinspectrice van de stichting cen traal woningbeheer te 's-Gravenhage, mejuffrouw R. Hartstra. Het Openingswoord zal worden ge sproken door de voorzitter van de De Chr. Technische Dag- en avond school voor de Rijnstreek te Alphen aan den Rijn is gereed. Ze is gister middag officieel in gebruik genomen door de voorzitter, de heer J. B. Samsom, in tegenwoordigheid van meer dan 250 vertegenwoordigers uit regerings-, gemeente-, onderwijs en industriële kringen en tal van ouders. Tevoren stelde ons de heer H. v. d. Bijl, directeur van deze school se dert 1951, in de gelegenheid een kijk je te nemen. Het gebouw is een sieraad voor de streek. Het is ruim en riant, ligt in een rustig hoekje van de gemeente, heeft een grote vóór- en achtertuin alsmede een flinke binnenplaats met ruime rijwielstalling. De gronden, welke hierbij horen, waarborgen de mogelijkheid tot flinke uitbreiding, met welke plannen het schoolbe stuur nu al reeds rondloopt. Men hoopt het volgend jaar al een nieu we vleugel te kunnen bijbouwen. De grondslag voor de school werd 12 Sept. 1950 gelegd. De eerste les sen vingen aan in een der lokalen van de firma Rok Zn. Een jaar later ongeveer, op 1 Oct. 1951 ver huisde men naar de voormalige oude openbare school in de Schoolstraat. En weer drie jaren later betrekt men een splinternieuw schoolgebouw, dat tot in de puntjes verzorgd Is en in alle opzichten de toets der critiek kan weerstaan. Het is een ontwerp van het architectenbureau Jos van Leeuw de Jonge te Rotterdam, ge maakt door de Alphense aannemers firma Gesman en Zoetemeijer. Met de bouw werd in Juni vorig jaar be gonnen. Het gebouw met bijbeho rende terreinen beslaat plm. 7500 M2. De werkplaatsen bevinden zich op de begane grond. De theorieloka len daarboven. Er zijn vijf ruime werkplaatsen, voorzien van de mo dernste apparaturen, zowel ten dienste van het technisch onderwijs als voor intern gebruik. Centrale verwarming, luchtverversing, die evenwel des winters de lucht niet af koelt, doch slechts zuivert, centrale en individuele beveiligingen voor de motoren, machineriën e.d. Tot dusver was het nog een dag school, per 1 October a.s. wordt het tevens avondschool. De eerste telt plm. 160 leerlingen, terwijl er nog 20 aanmeldingen nloeten worden on derzocht en de betreffende candi- daten getest. De a'vondschool zal met plm. 70 leerlingen starten met ver schillende vakken. Het meubelvak- onderwijs bevindt zich in voorberei ding. De school telt, behalve de di recteur, zeven leerkrachten, een ad ministratief beambte en een tuin- en schoolknecht, alsmede een concierge. Behalve de genoemde werk- en les- Natuurverschijnsel boven Braassemermeer Op Vrijdag 27 Augustus !s om 5 minuten voor elf 's avonds door een waarnemer aan het Braassemermeer een lichtstip gezien, die zich snel en langs een merkwaardig gekromde baan langs de hemel voortbewoog. De sterrewacht te Utrecht zou graag meer Inlichtingen over dit bijzonde re verschijnsel willen hebben ten einde het te kunnen identificeren. Willen zij, zo vraagt de sterre wacht die dit object ook hebben waargenomen aan de sterrewacht te Utrecht, afdeling meteoren, opgeven in welke richting (opgeven als Zuid, Zuid-oost, Noord, Noord-west bij- voorbeel) op welke hoogte (in gra den boven de horizon) het verschijn sel zichtbaar was, hoeveel seconden het te zien was en hoe helder het was. lokalen bevinden zich in het gebouw nog een keuken, een cantine of re creatiezaal voor plm. 300 personen, een toneelruimte, studiegelegenheid, een conciergekamer, directie- en ad ministratiekantoor, een bestuur- en lerarenkamer. alsmede een grote te kenkamer. Elke klas kan plm. 28 leerlingen huisvesten. De officiële ingebruikname van de ze school, die in de sterk op indus trie en bouwnijverheid aangewezen streek in een grote behoefte voor ziet, wordt vier dagen „gevierd". De eerste dag voor de officiële genodig den zal het bestuur en directie met leraren recipiëren van 56 uur van daag, voor genodigden uit bedrijfs- kringen, middenstand e.d. op Don derdag van 89 uur en voor de ouders en oud-leerlingen op Vrijdag van 79 uur en voor iedereen Zater dag van 35 uur. Telkens wordt de receptie vooraf gegaan met openbare les en bezich tiging van het gebouw. Winterverblijven voor „Avifauna" Mede naar aanleiding van vragen in verband met de vroeger voorgeko men vogelsterfte in „Avifauna" te Al phen aan den Rijn, heeft het Stich tingsbestuur plannen ontworpen voor de aanleg van een uitgestrekt win terverblijf ten behoeve van de vogels. Deze uitbreiding zal zo spoedig mo gelijk, tegelijk met de verbouwing van der parterre der villa „Rijnzicht" tot winter-restaurant tot stand ko men. BAKFIETS GEKRAAKT. Een vrachtwagen, met 13 ton ste nen beladen, heeft Dinsdagmorgen ter hoogte van de Pieter Doelman straat, een bakfiets bij het uitwijken naar rechts, tussen trottoir en auto gekraakt. De bestuurder, de heer J. W. E. uit Wijk bij Duurstede had te veel zijn aandacht gericht op gepar keerde voertuigen links op de weg en had de voor hem rijdende bak fiets niet opgemerkt. De bestuurder van dit laatstgenoemde voertuig, de heer M. A. Flikweert werd hierbij gelukkig niet gedeerd. Bromfietsbotsing. Op de hoek StevinstraatSint Jorisplein botsten Dinsdagmorgen twee bromfietsters de dames C. Elferink en Rijpstra te gen elkaar op en kwamen beiden te vallen. Mevr. R. die geen voorrang verleende liep hierbij dusdanige verwoningen op, dat ze met een zie- kenauto naar haar woning moest worden vervoerd. BOSKOOP Overleden: E. Vermeulen echtg. van F. A. Vermeulen, 53 jaar. Ondertrouwd: J. W. Hooftman 32 jaar en J. E. M. Snels 33 jaar; M. Th. M. van Ooi 25 jaar en D. A. M. Hout man 23 jaar. Getrouwd: M. J. Poot, 22 jaar en C. A. Brinkhorst 22 jaar. HAZERSWOUDE Geboren: Bartholdus Aloysius Ma ria, zn van C. J. Verkleij en A. M. A. de Jong; Gijsbert, zn van H. A. Zintel en G. v. Dam; IJsbrand, zn v. H. A. Zintel en G. v. Dam; Abraham, zn van F. A. Deemoed en J. Vos; Catharina Alida, dr van KI. Pros man en C. A. Veldhuijzen; Margare- tha Catharina Maria, dr van P. M. Zuijdwijk en A. E. J. Schoonder- woerd. Ondertrouwd: Jacobus Johannes van Vliet 48 jr en Gerritje v. d. Eij- kel 44 jr. LEIDERDORP Geboren: Jan, zn v. R. Broersma en J. Andringa; Robert Alexander, Gemeenteraad Zoeterwoude Voor de aanvang van de raadsver gadering te Zoeterwoude, die gister avond werd gehouden, kwamen twee vertegenwoordigers van de N.V. Noo^d-Nederlandsche Bouwkas een uiteenzetting geven van de werking van deze insielling. Wanneer de gemeente zou toetre den, door verplichte deelneming, volgens inwonersaantal, met 10 aan delen groot 250.a 3 XA rente, wordt een plaatselijke commissie op gericht en een vergadering gehouden cm bouwspaarders volledig in te liohten. Met een practisch voorbeeld wordt een becijfering gegeven. Veronder steld dat een woning 13.000.zal kosten; voor de houw wordt dat be drag met 1000.verhoogd voor kosten van overdracht, hypotheken enz. Na aftrek van de Rijkspremie wordt het bedrag 10.000.Van dit gedrag moet 15 gespaard worden, in zo'n geval met een minimum van 20.-— per maand bijeen te brengen. Het departement geeft nog verdere toelage, zodat van een bedrag van 7650.een annuiteit moet betaald worden, waarbij na 30 jaar de woning geheel vrij komt, met een wekelijkse betaling van 8.80. Gerekend met onderhoud en lasten wordt de woonprijs dan 11.per week, waarbij bekend moet zijn, dat het inkomen 66.00 per week zal zijn Na verdere toelichtingen en bemer kingen van enige raadsleden wordt de zaak aangehouden tot nadere be studering door B. en W. tot het ma ken van een voorstel aan de raad. Na de opening met gebed spreekt de voorzitter naar aanleiding van de verjaardag van Prinses Wilhelmina de beste wensen uit namens de ge meente. De voorzitter deelt mede dat de 33 woningen aan de Zwetkade 25 en H. Rijndijk 13 zijn gegund en dat inmiddels reeds met deze bouw be gonnen is. Van de Sted. Lichtfabrieken te Leiden is bericht ingekomen dat de directie niet kan toestaan, dat van de concessie wordt afgeweken door de Geerpolder door Delft te laten electrificeren. De voedingsafstand te dier plaatse .igt van het Delftse net even ver als van het Leidse. Er zal door Leiden een kostprijs berekening voor het aansluiten van de Geerpol der gegeven worden. Ingekomen is een schrijven van de kath. raadsfractie van de volgende inhoud. Subsidie voor bedienaars van de godsdienst. Waar het besluit inzake subsidie aan bedienaren van de godsdienst, van de vorige vergadering niet be vredigen kan, zijn omtrent deze zaak opnieuw informaties ingewonnen, het geen aanleiding is geworden tot het volgende voorstel. De R. K. raadsfractie, gelet op het in de vorige raadsvergadering geno men besluit tot intrekking van de verordening inzake subsidie en het daarbij verbandhoudende besluit tot wijziging der gemeentebegroting 1954, deelt mede dat ben nader ingewonnen informaties gebleken is, dat het niet positief vaststaat, dat het verlenen van de bijdragen door de overheid aan bedienaren van de godsdienst is voorbehouden aan de rijkswetgever, de grondwet, n.l. bevat ter zake art. 185, dat echter slechts ten doel heeft gehad pepaalde rechten, welke vóór dien tijd bestonden, te waarborgen. Indien de lagere wetgever, in casu de gemeenteraad van oordesl is, dat de omstandigheden waarin de bedie naren van de godsdienst verkeren, het verlenen van een financiële tege moetkoming verantwoord maakt, zul len tegen een daartoe strekkende regeling geen grondwettelijke be zwaren worden aangevoerd. De R. K. fractie stelt voor het be sluit in de vorige vergadering geno men in te trekken, opnieuw aan G. S. goedkeuring aan te vragen en mocht deze niet gegeven worden een uit spraak van de Kroon uit te lokken. De heer J. H. v. d. Ploeg licht het voorstel toe. i De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het voorstel tot intrekking niet kunnen wijzigen en op het standpunt slaan te tra'chten door wijziging van de verordening hetzelfde te bereiken. De heer Van Vliet wijst er op, dat Noordwijkerhout eenzelfde standpunt heeft ingenomen en de heer van der Ploeg en mevr. NeuwahlSanders trachten B. en W. door de nieuwe in formatie te bewegen !hun stan<J- punt te veranderen. De heer Dorrepaal wil êt *at uit de boom kijken en de beslissing van Noordwykerhout afwachten. Doorzetten of afwachten? Mevr. NeuwahlSanders wil door zetten om de zaak te versterken, hoe meer besluiten er inkomen des te beter. De voorzitter zegt, dat de raad ten deze autonoom is en het besluit kan intrekken. B. en W. zien op deze ju- ris prudentie geen enkele wijziging De wethouders kunnen echter hun houding gehoord de mededelingen nog wijzigen. Wethouder van Leeu wen meent, dat de toestand door de nieuwe informaties wel gewijzigd is en dat deze als zij juist zijn ver afwijken van de inzichten van het college. Ook wethouder Kraan meent, dat het verantwoord is de verordening te handhaven en is niet huiverig meer het voorstel door B. en W. over te nemen. Hierna wordt het voorstel met alg. stemmen aangenomen. Van het Economisch Technologisch Instituut is een rapport ingekomen betreffende het ingesteld onderzoek naar behoefte aan industrie-terreinen in deze gemeente. De kath. fractie stelt voor een com missie van vijf leden te benoemen ter bestudering van dit rapport. Gekozen worden mevr. NeuwahlSander en de heren v. d. Ploeg, Van Vliet, On derwater en van der Velden. Op voorstel van B. en W. worden de presentiegelden voor de raads ver gaderingen op 7.50 en vooi commis sievergadering op 4.50 gesteld. Ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot onderhandse aanbe steding van de verbouwing van de woning Miening 6 gaat de raad in geheime zitting welke een uur duurde Na heropening deelt de voorzitter mede, dat dit punt aangehouden is. zn van D. Kraaij en Th. M. Donkers; Lnge, dr. van A M. Verburg en C. M. Pawsky; Johannes zn van J. Ba- rendse en J. M. v. d. Logt; Louise, dr van E. A. Th. 't Hart en J. C. Beekman; Cornelia dr., van M. Roest en D. v. d. Zwan. NIEUWKOOP Benoeming hoofd R.K. School. Zuster Everardini, hoofd van de R.K. Meisjesschool werd met ingang van 1 September 1954 benoemd tot hoofd der meisjesschool te Roelof arends veen. In haar plaats komt nu dc zus ter Jacobinia, die voorheen hoofd der school was in Schaik. NIEUWVEEN Geboren r Marinus Gerardus Maria, zn van M. Spekman en C. C. Hoger- vorst; Paulus Cornelis Maria, zn van W. W. Stokman en A. M. E. Wenneke Getrouwd: Th. Hamoen 27 jr te de Bilt en T. Soede 26 jr; L. van Tol 29 jr en E. Th. de Frankrijker 28 jr; C. P. H. Snoek 27 jr, Mijdrecht en H. C. Th. v. d. Weijden 26 jr. Ondertrouwd: J. S, van Tol 40 jr en A. Th. M. Stroet 27 jr te Lisse. Overleden: L. Hoogmoed, 79 jr; W. Versluis, 38 jr. cchtgen. v. W. Klein. H. Borg, 82 jr echtgen. van G. Stol- ker. A. C. A. Rinnoy 75 jr ongeh. KI. Stolker, 82 jr. Waterleiding. De waterleiding van de Schenkel- weg moet vernieuwd worden, waar voor een crediet van 4500.wordt verleend. Het leggen wordt opgedra gen aan de fa. Elderhorst voor 1816.70. Ook wordt besloten het verven van de Lagere Landbouwschool uit te besteden. Het schilderen van 59 lichtmasten aan de H. Rijndijk wordt opgedragen aan de enige inschrijver de heer Th. W. van Gent voor f 866. Voor het bereiken van de 8 meter hoge lichtmasten in de gehele ge meente, bij storing vernieuwen van lampen enz. is de aanschaffing van een ladderwagen noodzakelijk, zodat besloten wordt tot aanschaffing voor een bedrag van 1800. Tot leden van de waterleidingcom missie worden herkozen mevr. Neu- waalSanders en de heren v. Vliet en C. van Leeuwen. Het Bureau van Gemeentewerken is thans ondergebracht in de voorma lige burgemeesterskamer. Deze ruim te is veel te klein en de enige oplos sing is de twee kamers boven ter be schikking te stellen als bureau en tekenkamer. Deze beide kamers zijn verhuurd aan de Rijksgebouwendienst ten be hoeve van de Rijkspolitie. Het is dus noodzakelijk de huur op te zeggen. Indien de Rijksgebouwendienst er prijs op stelt de kamer beneden te huren hebben B. en W. daartegen geen bezwaar. Besloten wordt tot opzegging van de boven-kamers en aanbieding van de kamer beneden. De Sint Jansfanfare vraagt weed om een subsidie groot 200.— te ver krijgen en in het volgend jaar een ho gere subsidie te mogen verwachten. Voor 1954 wordt 200.— toegekend en het tweede verzoek zal bij de be handeling van de begroting voor 1955 aan de orde komen. Voor het Dr. Plesman-monument wordt 10.— uitgetrokken en voor twee leerlingen wordt reisvergoeding voor het bezoeken aan een school te Leiden meer dan 4 km. verleend Bij de rondvraag informeert de heer Dorreoaal naar de plaatsing van witte paaltjes aan de bermen van de Ommedijk. Industrie herleeft. De carosse- riefabriek van de firma Chr. B. A. Deckers en Zn. welke in Leiden wordt gevestigd, is aangekocht door de heer L. Snoeke. Het montagebe drijf en manchinefabriek P. V. uit Leiden zal daar gevestigd worden. DE NOODLOTTIGE LUCIFER. Een Mexicaan, die nabij een om geslagen autobus een lucifer aanstak, heeft Dinsdag een ontploffing ver oorzaakt gevolgd door een brand, waardoor hij zelf en 33 anderen om het leven kwam en vijf personen ernstige brandwonden opliepen. De man was een van de eersten, die uit de autobus wist te komen, nadat het voertuig met 38 inzittenden bij San Jua de los Lagos (Mexico) op een. berghelling was omgeslagen. Vrijwel geen van de inzittenden liep bij dit ongeluk verwondingen op, doch toen de man bij het zoeken naar zijn bagage een lucifer aanstak, ont stond er een ontploffing, waardoor de autobus weldra als een fakkel brandde. Vermoedelijk zal geen van de vyf gewonden, die zich uit de vuurzee wisten te redden, in leven blijven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2