Opvallend lekker.... Ontploffing van lakoven bracht grote ravage in metaalwaren-fabriek Van de jaarlijkse zeven millioen geboorten 5 millioen katholiek THREE LIONS Nederland teleurgesteld Boeren kunnen door neerslaginvasie het hoofd nauwelijks boven water houden Uitgestorven dieren schreven met hun botten geschiedenis in krijt Is Amerikaanse oorlogsheld een handige Duitse oplichter Commando's tc geestdriftig DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vrij grote schade, doch slechts drie licht-gewonden te Amsterdam Gistermiddag: om omstreeks kwart over één is de omgeving van het luchtvaartlaboratorium aan de Slo- terweg te Amsterdam door een he vige ontploffing opgeschrikt. In het enige grote fabrieksgebouw van de metaalwarenfabriek Vefa N.V. aan de Luchtvaartstraat achter het labo ratorium sprong door tot dusverre onbekende oorzaak een oven uit el kaar. Drie leden van het personeel wer den korte tijd later door de GG en GD naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam vervoerd. Eén van hen had een arm gebroken, de ander ver toonde een hoofdwonde en de derde had een lichte shock opgelopen. Grote ravage. In de fabriek worden meubelveren en matrassen vervaardigd. De ontploffing bracht een grote ra vage in het fabrieksgebouw te weeg. Van het glazen dak alsmede van de vele ramen bleef geen ruit heel. Bo vendien werden deuren uit hun sponningen geslagen. Ook de vele machines in de lichte hal werden ten dele beschadigd. De circa 35 meter lange, 25 meter brede, lage fabriekshal liep grote schade op. Ruim 30 grote ramen aan de linkerzijde werden naar buiten geslagen. Op een afstand van 20 me ter lag na de ontploffing die om 13.25 uur geschiedde overal hout- en glas werk van de versplinterde kozijnen en ramen. Begin van brand geblust. De explosie ontstond in een der moffelovens, waarin matrasveren worden gemoffeld. Er onstond een begin van brand, dat door personeel met schuimblussers werd gedoofd. In de hal zelf ontwaarden des kundigen der politie en brandweer, die een onderzoek instelden, een enorme ravage. Voorraden kapok waren her en derwaarts gestoven; overal hingen kapotte leidingen en Een aanzienlijke daling koffie- en cacaoprijzen Nog duurder dan het vorige jaar De enige tijd geleden ingetreden prijsdaling op de wereldmarkten voor koffie en cacao houdt nog steeds aan. Op de markten te New York en Londen zijn de prijzen in de laatste 20 dagen met ongeveer 15 a 20% ge daald. Op de cacaomarkt te New York was de locoprijs van Bahiacacao gis teren 53.40 cents per pound en die van Accracacao 60,40 dollarcents per pound, vergeleken met resp. 65.60 en 71.10 dollarcents per pound op 10 Augustus jl. De prijzen bleven overigens nog aanzienlijk boven het peil van een jaar geleden, toen voor bahiacacao 35.25 dollarcents en voor accracacao 41.25 dollarcents werd genoteerd. De cacaoprijs te Londen is in de afge lopen 20 dagen gedaald van 520 53114 shilling tot 445 a 452 shilling per 100 pounds. Een jaar geleden was de prijs ongeveer 300 shilling. Op de koffiemarkt te New York daalde de prijs van koffie voor le vering in September gisteren tot 64.25 dollarcents per pound. De prijs heeft thans bijna weer het peil van een jaar geleden bereikt. Einde Aug. 1953 bedroeg de prijs circa 60 dollar cents per pound. Op 10 Augustus jl werd een prijs betaald van 87.10 dol larcents per pound. MINISTER HEEFT GEEN HAAST MET PRIJZENBESCHIKK1NG SPECIALISTEN. Tot intrekking van de prij zenbe schikking medisch-specialistische verrichtingen voor verzekerden in ziekenfondsen kan nog niet worden overgegaan, aangezien volgens mi nister Zijlstra de omstandigheden, welke intrekking mogelijk zouden maken nog niet zijn ingetreden. De minister wijst er op dat cassa tie is aangetekend tegen een arrest van het gerechtshof in Den Bosch van 14 Juli, waarbij het door de recht bank te Breda gegeven ontslag van rechtsvervolging in het strafproces tegen een oogarts te Breda is beves tigd, zij het op andere gronden dan die, vermeld in het vonnis van de rechtbank. Thans zal dus de Hoge Raad zijn oordeel geven over het al dan niet verbindend zijn van de prijzenbeschikking. waren electrische lampen vernield. Twee afvoerpijpen voor de moffel ovens waren als lucifershoutjes afge knapt. De hal bevindt zich aan de Lucht vaartstraat hoek Windtunnelkade. In het water aldaar ligt een woon schuit, waarvan de bewoonster van geluk mag spreken. Enkele ogenblik ken voor de explosie wilde zij was goed gaan binnenhalen, dat vlak bij de hal hing te drogen. Doordat zij zich nog juist in haar woonschuit be vond, is zij ieder letsel ontlopen. Geen goed begin. Op het moment van de ontploffing waren in de hal circa 40 arbeiders aan het werk. Het mag een wonder heten, dat van hen slechts twee ge wond werden, terwijl een derde een lichte shock opliep. Alle overige ar beiders kwamen met de schrik vrij. De namen van de beide gewonden zijn de 26-jarige E. J. Donkersloot, die juist gisteren voor het eerst in de fabriek werkte en de 23-jarige P. Witterman. Schade 30 a 40 mille. De conclusie van het eerste onder zoek van de politie en de arbeidsin spectie is, dat zich in de droogruim te boven de oven, waar de matrassen door verhitting tot 230 gr. spannings- vrij worden gegloeid en tevens de lak waar zij tevoren in zijn gedom peld moet drogen en harden, een ex plosief mengsel van lakdampen en lucht heeft bevonden. Waardoor dit mengsel tot ontploffing is gekomen kon nog niet worden vastgesteld. De arbeidsinspectie heeft o.m. monsters van de vuurvast bekleding van de oven een oliestookinrichting voor onderzoek meegenomen. De onderdirecteur van de fabriek raamde de schade op 30 a 40.000 gld. De ravage in de fabriekshal werd vannacht opgeruimd en de onderdi recteur verwachtte spoedig weer te kunnen gaan werken, temeer omdat een kleine electrische oven, waarin alleen maar gegloeid kan worden, niet buiten bedrijf werd gesteld. In Maart 1949 werd de fabriek in ge bruik genomen. Migratieprobleem voor Europa Congres op Bouvigne Het aantal deelnemers aan het In ternationale katholiek Migratiecon gres. dat van 11 tot 17 September te Breda zal worden gehouden, is geste gen tot ver over de 200. Meer dan 178 deelnemers uit 20 verschillende lan den zijn onder hen. De leiding van het Congres, die bestaat uit de katho lieke deskundigen voor emigratie en het Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut hopen door de grondige stu die van de vraagstukken van emigra tie en immigratie, welke in studie groepen zullen worden behandeld, ge leidelijk een verbetering te zien in treden in de behandeling van de emigranten. „Het aandeel, dat de Katholieken in de migratie hebben, is zeer groot, zo verklaarde prof. G. H. L. Zeegers, directeur van het Kaski. Van de be volking van Europa is een groot deel katholiek, van de bevolkingsaanwas in de naaste toekomst zelfs 75 pet. Wij moeten er rekening mee houden, dat van de 7 millioen nieuwe mensen, die in Europa jaarlijks worden gebo- *ren, er 5 millioen katholiek zijn." Vele prominente sprekers. Over de organisatie van het Con gres werd het volgende medege deeld: Twee zu^en gewijd zijn aan redevoeringen van officiële persoon lijkheden, als de Nederlandse mi nister van Scnale Zaken, Suurhof, van de commissaris voor Vluchtelin genvraagstukken Mr. van Heuven Goedhart en van de speciale afge- Pierre Schneitner. Voorts zullen als vaardigde voor de Raad van Europa officiële sprekers optreden, de Ja panse gezant in Nederland. Z.Exc. Sue nasa Okamoto, Mgr. Ed. Swan- strom van de N.C.W.C. te New York en Prof. Suesterhenn uit Koblenz. Behalve de Pauselijke nuntius te Brussel, Mgr. Forni, vertegenwoor diger van het Vaticaan, zal ook de Nederlandse bisschop, belast met de emigrantenvraagstukken, Mgr. Dr. J. Hanssen, het woord voeren. Twee volle dagen zullen de deel nemers. verdeeld over acht werk groepen, de vraagstukken van de mi gratie bestuderen Daartoe behoren o.a De Kerk en de emigratie, de voorlichting en voorbereiding tot de emigratie, de ontvanest van de im migranten, hot vluchtelingenvraag stuk en de intereuropese migratie. Twee jongemensen bij het baden verdronken Te Bergen aan Zee zijn gistermid dag twee jonge mensen bij het ba den verdronken. De 23-jarige C. W. Dekkers uit Utrecht en het 16-jarig meisje R. M. Ostler uit Ebenhausen bij Miinchen begaven zich buiten het beschermde strandbad te water. Door de sterke stroom het was halftij, het vaarlijkste moment van opkomende vloed werden* zij tot voor het bad gedreven, waar de badknechten met reddingslijn en -vlot, daarbij gehol pen door strandbezoekers, alle po gingen in het werk hebben gesteld de drenkelingen te redden. Het ge lukte het meisje met een reddings vlot aan land te brengen. Met zuur stofapparaten is nog getracht de le vensgeesten op te wekken, hetgeen evenwel geen resultaat had. Het stof felijk overschot van de jongeman is een uur later aangespoeld. Mgr. L. Henrique uit Venezuela zal in de laatste werkgroep bijzonder de katholieke beginselen, welke bij de emigratie te pas komen behandelen. Voorlichting buitenlanders. In een openbare en plenaire zitting zullen op 16 September de conclusies van het congres worden vastgesteld. De Nederlandse organisatoren van het Int, Katholiek Congres voor migratie stellen zich voor de buiten landse deelnemers aan het Congres ook enige belangrijke aspecten van het Nederlandse leven te tonen en bij voorkeur die, welke verband hou den met de emigranten, die van hier uit vertrekken. Ook zullen zij tonen, welke inspanningen Nederland zich getroost, teneinde het bevolkings vraagstuk in ons land zelf zo veel mogelijk op te lossen. Men hoopt daarmee meer begrip te kweken in het buitenland "voor de Nederlandse emigrant. In Nederlandse regeringskringen is met grote teleurstelling kennis ge nomen van de uitslag van ae stem ming in de Franse Nationale Verga dering inzake de E.V.G., omdat men te Den Haag altijd nog de hoop had, dat een oplossing zou kunnen wor den gevonden, waardoor de E.V.G. ook voor Frankrijk aanvaardbaar zou zijn. Nederland vindt dit feit uiteraard ernstig en zal blijven ijveren voor de integratie van Europa. Men hoopt, dat op andere wijze een oplossing zal kunnen worden gevonden voor de gerezen moeilijkheden. De Neder landse regering zal zich nader be raden op de weg, die verder gevolgd moet worden. TUINBOUWBELANGEN IN GESPREK. „Wie liberaliseren wil, moet in hart en nieren liberalist zijn". Zo sprak de president van het Interna tionale Tuinbouw Convent A.I.P.H.. ae Zwitser Ch. Meyer tijdens een persconferentie in het Scheveningse Palacehotel. Dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Nederlandse Tuinbouwraad zei op deze conferentie, dat Nederland enorme belangen in de afzet van tuinbouwproducten heeft. In 1953 ging voor 481 millioen gulden onze grenzen over, waarvan voor 189 mil lioen aan sierteeltproducten en voor 292 millioen aan voedingsmiddelen. Het Nederlandse streven is om de vreemde markten met deze uitvoer niet te verstoren. Over het algemeen worden via de A.I.P.H. uitstekende relaties met de internationale tuin bouw onderhouden, waardoor begrip voor de wederzijdse situaties bestaat. DREIGING VAN OOSTERBUREN Overijsel zwaarst getroffen provincie In een op initiatief van de Over ijsselse Landbouwmij. te Hardenberg gehouden vergadering, waarin naast enige honderden boeren aanwezig waren de heren Terheege, hoofdbe stuurslid van de stichting voor de landbouw, de provinciale voedsei- commissaris T .Bakker en de rijks- landbouwconsulenten de heren ir. Veldman en ir. Klarenburg, hebben de boeren van Noord-Oost Overijssel gesproken over de grote nood waarin zij zijn komen te verkeren door de abnormale regenval van de afgelo pen maanden. Behalve de veenkoloniale bedrijven van Vroomshoop en Anerveen, waar honderden hectaren aardappelen bijna geheel verrot zijn, hebben ook de ge mengde bedrijven grote schade ge leden aan graan en veevoeder, zodat deze in totaal verscheidene millioe- nen guldens bedraagt. Belangrijke ontdekking te Kadier en Keer Het natuurhistorisch museum in Maastricht is in het bezit gekomen van het skelet van de eerste Alpen- marmot, die in Nederland is gevon den. Het skelet werd reeds twee jaar geleden gevonden, doch de li teratuurstudie en het wachten op en het bestuderen van het buitenlands materiaal heeft zeer veel tijd in be slag genomen. Met de officiële mededeling van de vondst heeft men willen wachten tot de publicatie van het resultaat van de door de heren Husson en Korten- bout van der Sluys uit Leiden ge maakte studie. De resultaten van deze studie zijn gepubliceerd in het Natuur-historisch maandblad, orgaan van het Natuurhistorische Genoot schap in Limburg. Tijdens de vergadering van het Natuurhistorisch Genootschap, die Woensdag 1 September wordt ge houden, zal de conservator van het natuur-historisch museum, dr. E. M. Kruytzer, de vondst tonen en een en ander over vertellen. Op 29 Aug. 1952 ontdekte de heer L. H. A. Ley- sen uit Heer bij Maastricht in een dalwand van de mergel-exploitatie van de firma Muris ten noorden van Cadier en Keer een zoogdierenbot, dat uit de krijtwand naar buiten stak. Vanaf de ijstijd. Bij het weggraven van de mergel- wand kwamen er nog meer botten te voorschyn. De vondsten werden geschonken aan het Natuurhistorisch museum te Maastricht. Deze botten bleken toe te behoren aan een rund en aan de Alpenmarmot. Het wekte uiteraard bevreemding, dat deze zoogdierbotten in het krijt werden gevonden, maar bij nader onderzoek ter plaatse bleek, dat men hier te doen had met een secundaire ligging. De botten bevonden zich n.l. in een breccie van mergelgruis en grint, die ontstaan is door het instorten van een onderaardse ruimte, die op natuurlijke wijze in het krijt is ge vormd. Uit het onderzoek is geble ken dat de botten voor het einde van de laatste ijstijd in de mergel groeve terecht zijn gekomen. De vondst van de Alpenmarmot in Ca dier en Keer acht men wetenschap pelijk van grote betekenis, aange zien nog geen enkel knaagdier uit het turbantien van Nederland be kend is. De kennis van de hele zoog dierfauna van deze tijd is zelfs nog gebrekkig. Tot nu toe waren er slechts 13 zoogdieren uit het turban tien bekend. Duitse dreiging. Sprekende over de resultaten van de landbouwbedrijven in 1954, die over het geheel genomen zeer matig zullen zijn, verklaarde ir. Baas, de voorzitter van de Overijsselse land bouwmij. (O.L.M.), dat Overijssel wel de zwaarstgetroffen provincie is ten gevolge van de zeer grote neerslag en de toevloed van grote hoeveelhe den water uit Duitsland. De heer Baas zag nog niet duidelijk hoe er geholpen zou kunnen worden. Hij meende echter in de belastingpoli- tiek van de regering, waardoor z. i. geen reserves waren te kweken en in de afroming van de exportwins ten van aardappelmeel en stro-kar ton, waardoor in het bijzonder de veenkoloniale landbouw tot de op bouw van'de welvaart van ons lar.d heeft bijgedragen, argumenten te kunnen zien om bij de regering aa.n te dringen op maatregelen waardoor voorkomen wordt dat een deel der boeren door deze ramp aan de rand van de afgrond komt. Gevolgen van de ramp De les, die deze zomer geleerd is, is volgens spr., dat voor de ontwate ring van Oostelijk Overijssel plan nen zullen moeten worden ontwor- HET RAADSEL VAN ENSCHEDE Vingerafdrukken zijn onderweg Het raadsel van Enschede wacht momenteel op een brief uit Duits land, die mogelijk de oplossing zal kunnen brengen. Het is echter voor Collins, die daar verpleegd wordt als Amerikaan met geheugenverlies, te hopen, dat deze brief de oplossing niet brengt, want anders wordt hij ontmaskerd als een Duitse oplichter met veel fantasie. De politie van Enschede heeft na melijk een brief ontvangen van de Militaire Politie uit Frankfort, waar in verteld wordt, dat bijna een jaar geleden in het hospitaal aldaar ook een man in observatie is geweest, die de meest, spannende verhalen wist te vertellen. Eerst had men hem ook geloofd, maar tenslotte had men hem ontmaskerd als een displaced- person, die aardig wat van militaire zaken af wist, doch te weinig van Amerika om zijn bewering, dat hij Amerikaans militair was, staande te kunnen houden. 1 De tatouering. De militaire politie van Frankfort beschikt over een krantenfoto en meent wel enige gelijkenis met deze oplichter te ontdekken. Toch zijn er nog enkele duistere punten, want die Duitse oplichter was niet getatoueerd en zoals men zich zal herinneren draagt de man in Enschede de woorden „So ver- geht es U.S.A.-Mordbrenner und Gangsterpiloten" op de rug, die de Duitsers na zijn gevangenneming tijdens de oorlog aangebracht zouden hebben. 1 Deze tatouering kan natuurlijk na zijn avontuur in Frankfort aange bracht zijn en daarom heeft de En- schedese politie de vingerafdrukken' van de Duitse oplichter gevraagd; komen deze overeen met de man in Enschede, dan is het raadsel opge lost. De vingerafdrukken zijn onderweg en totdat zij in Nederland gearri veerd zijn, blijft het raadsel van En schede een mysterie. IN DE MODDER GESTIKT De 49-jarige landarbeider K. Hui- zenga uit Den Hoorn (Gr.) is Zater dagmiddag tijdens het ploegen met een tractor in een sloot gereden. De zware trekker kantelde en kwam op de heer Huizenga terecht, die in de modder is gestikt. pen, waarbij in het bijzonder reke ning wordt gehouden met de steeds toenemende hoeveelheden Duits wa ter en het hoge peil van het IJssel- meer. Een twintigtal sprekers gaf zijn visie op de gevolgen van de ramp, waarbij werd gezegd, dat voor de gemengde bedrijven de schade niet minder groot is dan- voor de veenkoloniale en dat het wenselijk is, dat de zwaar getroffen bedrijven op korte termijn worden geholpen met credieten, om te voorkomen dat de bedrijfsvoering voor het volgend jaar in- het gedrang komt. Daarnaast dient echter een steunregeling te ko men, en men verwacht, dat het Ne- d/rlandse volk de zwaargetroffen boeren niet in- de steek zal laten. Compagnie opgeheven Een compagnie van de groene ba retten in Roosendaal, de mannen, die door een bijzondere training opge leid worden tot een zeer hoge graad van weerbaarheid, is op last van ge neraal Hasselman, de chef van de generale staf, opgeheven, omdat de manschappen van dit onderdeel te veel strijdlust aan de dag legden. Deze Commando's zijn onlangs tij dens een manoeuvre tegen het 42ste R. I. in het veld getreden en tijdens deze oefening kreeg een sergeant van het 42ste R. een longschot, af gevuurd door een van de Comman do's op zeer korte afstand. Dit gevoegd 'bij andere feiten, die aantonen, dat de Commando's te enthousiast zijn in het bedrijven van de krijgskunde, is voor de generaal aanleiding geweest het Commando onderdeel te ontbinden. De mannen worden verdeeld over de infanterie-onderdelen. Dokter bewerkt met plank en paraplu Zes weken om er over na te denken „Eerst een briefje voor de Ziekte wet. dat ik ongeschikt ben om t« werken, anders kom je er niet uit", had een 32-jarige havenarbeider te Amsterdam tegen de controlerend ge neesheer geschreeuwd en om zijn woorden kracht bij te zetten be werkte hij de arts met een paraplu en nadat dit wapen in stukken lag met een plank. Deze zaak kwam gisteren voor de Amsterdamse Rechtbank. „Toen ik hem mijn diagnose had meegedeeld", aldus de betrokken arts, die als getuige werd gehoord, „laveerde hij achteruit, sloot de deur af en ging mij met een paraplustok te lijf. Ik trachtte hem tot rede te brengen, maar hij sloeg mijn bril in scherven. De paraplu brak op mijn schouder". „Als alle patiënten u zo te lijf gin gen, zoudt u het niet lang meer ma ken", zei de officier van Justitie. „Ik leed vreselijke pijnen in de rug", verweerde verdachte zich, „en ver keerde in ontzettende financiële moeilijkheden. Ik had de indruk, dat de dokter mij wilde duperen. Mijn pijnen waren zo hevig, dat ik niet goed wist, wat ik deed". Vier weken, eiste de officier van justitie. De politierechter was van mening, dat dat niet genoeg was. Hij deed er twee weken bij. Zes weken lang zal de havenarbeider zich dus kunnen bezinnen op zijn geweld daad. PRIJS VAN 25.000 In de 524ste staatsloterij, 4e klasse, 10e lijst, is vanochtend de prijs van 25.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot nummer 6751.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5