Omgeving „Gouden Naatje" schonk armen grote bedragen en de rijken beste koffie Pruikenmaker legde de grondslag voor een modern bedrijf GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Mr. Ruys de Beerenbrouck over de Wester.se defensie DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Het Klaverblad 185 jaar In een interview over de koffie branderij en theehandel „Hét Klaver blad", in 1927 gehouden door de voor zitter van het Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en Leiden, verklaarde de eigenaar, de heer J. Th. Hermans, dat hij „zeker wel interessante din gen zou hebben kunnen vertellen, in dien de papieren, die de geschiedenis van de zaak bevatten," nietverlo ren waren geraakt". Gelukkig is dat feit niet zo desastreus als het op het eerste gezicht wel lijkt. Veel van de historie van dit oude Leidse bedrijf is inmiddels gereconstrueerd uit of ficiële bronnen en, voorzien van de betrouwbaarste gegevens omtrent op richting, handel en wandel, gaat „Het Klaverblad'' op 1 September a.s. zijn 185ste verjaardag vieren. In 1769 kocht Jacobus van der Kreek van Jan van Boekelaar een huis en erf aan de zuidzijde van de Hoogewoerd voor de somma van 1250 gulden. Jacobus van der Kreek, pruikmaker van beroep zwaaide om: hij werd kruidenier. De redenen van deze beroepsverandering liggen in het duister. Reeds in 1782 werd een per ceeltje aan de Barbarasteeg er bij ge kocht en bestemd voor pakhuis. De zaken gingen goed: na de dood van Jacobus van der Kreek bleef een zui ver deelbaar vermogen voor zijn 5 dochter over van 28056 gulden! Behouden door Franse tijd. Als zijn opvolgster kwam in 1800 zijn ongetrouwde dochter Elisabeth Maria, een flinke en pientere jonge vrouw in de zaak. Zij kreeg het niet gemakkelijk, want het was immers in die moeilijke Franse tijd, toen ad ministratief alles zo op poten werd gezet.. Vele faciliteiten werden haar ter vervulling opgelegd, die ons nu het voordeel geven, dat we dit bedrijf kunnen traceren in de officiële regis ters. We weten o.a. dat haar effectief debiet 9000 gulden 'bedroeg in 1824. Als Elisabeth Maria ongeveer 70 jaar is komt een zusterskind, Maria Eli sabeth Jollie, bij haar inwonen. Deze trouwt met Bartholomeus Antonius Molkenboer, een koekbakkerszoon van de Mare. En hier zijn we er: de oorsprong van de naam der firma B. N. J. T. Molkenboer. „Gouden Naatje". De familiegeschiedenis is van die tijd af voor ons van minder belang, zij het dan, dat mevrouw J. P. F. Molkenboer, geboren Hermans niet mogen vergeten, de vrouw, die om haar rijkdom genoemd werd „Gouden Naatje". Zij schonk enorme bedragen aan de kerk, aan de armen, aan ieder, die bij haar aanklopte. Uit zuinigheid echter, liet zij de aardige oude trap gevel van perceel 15 aan de Hooge woerd vervangen door de smakeloze bovenpui, die nu „Het Klaverblad" met zijn knusse antieke winkel ont siert. Bij lrun 25-jarige echtvereni ging schonk zij haar echtgenoot een minutieus zilveren koffiebrander, die nog steeds in het smaakvolle kantoor der firma aanwezig is. Twee der huidige firmanten, de heren J. Th. en J. M. Hermans, vader en zoon zijn resp. neef en achterneef van mevrouw J. P. F. Molkenboer Hermans. Gestadige groei. Het bedrijf heeft zich in de loop Links: De oprichter van het Klaver blad, de pruikemaker Jacobus van Kreek.en Recnts: zijn dochter Elisabeth Maria, die het bedrijf behouden door de Franse tijd hielp. der jaren wel gewijzigd. Oorspron kelijk kruidenierswinkel van beschei den formaat, een koffiebranderijtje met één brander, dat een capaciteit van 15 pond had. Na de aankoop van het huis aan de Barbarasteeg ging men met 5 handbranders, gestookt met hout, werken. Wanneer precies patent van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie werd verkregen is moeilijk te zeggen. Nog steeds ver telt het gele kistje aan de winkelpui met de emblemen van de V.O.C. er op U van de relatie met deze roem ruchte compagnie. Gestaag klom het bedrijf. In 1910 kreeg men een elec- trische brander en in 1925 werd een vernieuwde branderij en pakhuis aan de Korevaarstraat in gebruik geno men, een stoer en degelijk gebouw. LEIDSE VARIA De dames van St. Veronica wor den verzocht a.s. Donderdag van 2.30 tot 5 uur naar de Vrolijke Ark te komen, waar de kleding, die klaar gekomen is gaarne in ontvangst zal worden genomen. Vele gezinnen zul len met deze kleding weer geholpen kunnen worden. Er ligt verder weer genoeg materiaal gereed voor dames, die met nieuwe moed iets voor het goede doel willen breien. Vooral aan eenvoudig kinderondergoed is groot gebrek. Bur«*erlü!ke Geboren: Gerrit Jan zn G. J. Men- tink en G. Brouwer; Yolanda Ga- briëlla dr van K. van der Putten en W. P. Feenstra; Wilma dr van D. Hanno en M. van Oosten; Isaac Cor nells, zn van I. C. v. Meurs en K. A. van der Leest; Johannes zn van T. Eradus en S. van der Blom; Monique Johanna Elisabeth dr van J. W. Coenraads Nederveen en S. M. C. Hagenbeek; Cornelia Adriana Hille- gonda dr van F. Bakker en H. A. J. Rijkaart; August Dirk Govert zn van C. H. Endeveld en E. M. Stam mers; Gerardus Albertus zn van J. I. A. Dobbe en M. C. van den Berg; Eelco Franqiscus Maria zn van F. J. G. Wijdicke en M. J. P. T. v. Arend donk. Gehuwd: N. II. Meiman en A. M. van Boxtel; G. Rietkerk en A. van Hooidonk: H. J. de Vroede en B. van Helden; J. van Strien en H. Marsé. Overleden: B. J. M. van der Werff zoon 3 maanden; A. C. Tromp, huisvr van Koning 49 jr; B. de Witte, man .74 jr; A. E. A. Rinnooy vr. 75 jr. DE LEIDSE HENGELSPORT COMPETITIE. In het kader van deze compeititie en wel in het Aarkanaal en de Ring- vonden de eerste 8 wedstrijden plaats vaart over twee Zondagen ver deeld. Het weer was op beide Zondagen zeer gunstig te noemen zodat er dan ook zeer veel gevangen vis aan de schaal gebracht werd. De uitslagen zijn als volgt. Klasse A: 1. Onder Ons met 14 punten. 2. V.I.O.S. 13 p 3. en 4. De Ruisvoorn. en D.V.V. met 12 pnt., 5., 6. en 7. Hengelsport, K.N.G. en D.V.G. 10 p. 8. en 9. De Bliek en 5. en G. 8 p. 10. De Voorn, 6 p. In klasse B was de uitslag als volgt: 1. De Ruisvorn 12 p., 2. Hengelsport 8 p., 3. en 4. „De Voorn" en „De Lee- de" 8 p., 5. V.I.O.S. 7 p., 6. De Zin ker 4 p. Gisteren hield het viscollege „De Voorn" haar 2de wedstrijd in bootjes op de Kaag. De uitslag was als volgt: la H. Kleinman 1208 gr., 2. M. Kee- rewee.r 929 gr., 3. P. v. d. Visch 894 gr. 4. C. Kleinman 834 gr., 5. v. Oos ten 706 gr., tevens gr. voorn 28.6. MATIGE VANGST VOOR DE-GU-VO. De hengelaarsver. De-Gu-Vo hield haar tweede wedstrijd in de Ring vaart (Sassenheim). De vangst was zeer matig. 1. J. Hartevelt jr 445 gr., 2. G. C. Kok 382 gr. plus extra prijs grootste bliek. 3. W. RijsCam 375 gr., 4. L. Dissevelt 228 gr.. 5. A. Janse 178 gr. 6. H. Janzen 140 gr. plus extra prijs grootste voorn, 7. H. v. Tongeren 103 gr. 8. G. Ligtvoet 70 gr., 9. J. Harte velt sr 60 gr., 10 Th. Smits 60 gr. Er werd in totaal 2088 gram gevangen. Vertrokken personen In de weck van 23 t/m 28 Augustus 1954: A. M. Ban, Rijnsb.weg 10. Haarlem. Hyacinthenln. 7; L. M. Brans en Fanv. Fruinlaan 8. De Bilt, U. Bilthoven, Nrd.: J. M. Bres- ser, d. L. d. Kanterstr. 33, 's-Graven- hage. portin. 952; E. Cornet, Hoflaan 62. Arnhem Huissensestr. 129IV; C. De- veling, Morskade 16a, Amsterdam, Fla- mingostr. 7bov.; C. van Dongen. Tas- manstr. 70, Geertruidenberg. Emiliastr. 29: W. Dijkstra. W. Singel 27. Haerlem- mermeer, Sloterw. 145; C. M. Ellenbroek en Fam.. Ie Bmnenv.grt. 32. Zoeterwou- echtgen. v. Gruteke. Hooigrt. 62. Haar lem. KI. Houtstr. 12; H. H. de Haas. Os en Paardenln. 37. 's-Gravenhage, B. v. d. Werfstr. 8;. E. M M. Schuch-van Haasteren, Zijlsingel 71a, Schiedam, Dr. Wibautpl. 75; M. J. A, van der Aart- Hartwijk, Burgsteeg 4, Wassenaar, Rijks- str.weg 645: T. A. Hidding, J. Lievens- straat 13. 's-Gravenhagc, Fahrenheidstr. 90; W. M. Hogema. Hogewoerd 57, Am sterdam. Lauriergrt. 41; E. A. ten Hove, Haagweg 196, 's-Gravenhage. Torteln. 40; P. Ivié, W. Rozenstr. 62. Joego-Slavië; M. J. de Jode, Kartenaerstr. 56, Utrecht. Croeselaan 39; H. J. Kilsdonk en Fam., d. M. v. Streefk.str. 39. Zutphen, Deventer- weg 120; J. T. van Kleef, Pelikaanstr. 1, 's-Gravenhage, O. Molstr. 35; P. Koster, Bethlehemshof 1, Hoogeveen, Kanaalweg 77: F. Leander, Lijsterstr. 19. Amster dam, Reguliersgrt. 138; C. Adèr-Ligthart Schenk. Scheepm.stg. 2a, Amsterdam, Ferd. Huyckstr. 25 III; C. C. van dei- Linden. Rapenburg 59, Zandvoórt, Zand- voortslaan 39; A. Lubbers, Rijnsb.weg 10, Rotterdam, Goudse Rijw. 57AS. N. Mak. Hooigrt. 13-27. Indortesië; T. C. J. de Haas-van der Meel, Pasteurslr. 20, 's-Gravenhage, Burg. v. d, Werfstr. 8; G. G. Nijssen, Pelikaanstr. 1, 's-Graven hage, O. Molstr. 35: A. M. J. Beurze-de Romijn. d. Li d. Kanterstr. 3. Utrecht, M. v. Meelstr. 43; E. F. W. de Roode en Fam., Lijsterstr. 19. Noordwijkerhout. Vlaductw. 25; H. van-de Ruit, Roodb.str. 24, Utrecht. Ramstr. 29; M. C. Rijnja, Ho gewoerd 57. Ouder-Amstel. Rijksstr.w. 235; A. T. Rijsdam, Floresstr. 18, Frank rijk; J. W. van Santen, W. Singel 27, Raaltc, Hem M. 12; A. Schrijvers en Fam., Pietersk. Choorstg. 7, Sassenheim, Nyenburg 3; B. J. T. van Steden, Rijnsb. weg 18. Geldrop. Hout 36; P. Stegeman, Schelpenkade 45, Assen, Witterstr. 128; E. C. G. Stijkel. aan boord, Hummelo ca, a/b ligg. O. IJsel; M. T. W. Theelen, Gal gewater 18a, Duitsland; H. J. van Veen, J. Lievensstr. 31, Canada; M. E. Vis, Ho gewoerd 57. 's-Gravenhage, Burg. Hooi- ruslaan 8; T. J. Westerveld, Noordeinde 2a. Rotterdam, Waalhaven O/Z 50; G. R. Willett, Maredijk 34, België; B. J. Wit-tershof 4. ten, Zijlstr. 9, Arnhem. Goudwinderstr. 75; L. Aldershoff-fle Zeeuw, d. L. d. Kan terstr. 27, Rotterdam, Strobloemstr. 24a. Gevestigde personen in de week van 23 t/m 28 Augustus 1954: P. J. W. van Adrichem en fam. hoofd ener school, Roodenb.str. 53; M. E. Baijer, religieuse, Hoogewoerd 57; M. Uljee-van Benten. Zijlsingel 49; S. Boelee, zand vormer, Lammerfèchansweg 179: A. C. Bosman- Bootsman. B. Korffstr. 1; B. Bosman echtgen. v. de Geus. Lage Morsweg 83; B. A. Bijnsdorp. arts, Boerhaaveln. 17; J. M. E. Tjebbes-Cravner en fam., Ka naalweg 100; J. P. Driessen, dienstbade, Korevaarstr. 37; A. van Duuren en fam., adm. ambtenaar. Fr. v. Mierisstr. 6: J. D. Diemel-Gortzak. verkoopster. B. Bal- lotstr. 18; G. Starrenburg-Gijbels, Co- sijnstr. 13; H. van der Hart. leraar N.O., Hyacinthenstr. 2; J. C. M. Hilhorst. naai ster. Javastr. 44: H. J. A. de Jongh en fam., militair. W. de Zwijgerln. 17a; J. De Jongh, Boerhaaveln. 33; H. A. F. Kampert, schrijmachine-monteur, Oude Vest 127; J. van der Esch-Keus, ver pleegster, Korte Mare 27; F. B. Klynstra en fam.. Mariënpoelstr. 41; P. Pitlo-Kors en fam.. v. d. Brandelerkade 13; A. Kor te. spinner, Doelengracht 12; T. P. van Buitenen-van Lonkhuizen, Breeslr. 15a; H. C. van Luijt en fam.. Hoge Rijndijk 180a; F. Neuteboom, Jac. Catslaan 77; F. F. de Nijs, Trompstr. 52; C. Smit, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10: J. W. Stoop, R. en Schiekade 121 fT. H. The, R. en Schiekade 78; A. Wijling, Cath, M. Doch- KAMERMUZIEK IN LEIDEN. De Maatschappij voor Toonkunst zal in het komende seizoen weer een drietal bijdragen leveren voor het culturele peil van de Sleutel stad. Op 27 October starten zij met het ensemble „I Musici di Roma". dat muziek van Italiaanse componisten zal brengen. Het bekende trio Pas- quier komt op 17 December naar Leiden, terwijl de pianist Theo Bruins op 17 Jan. de rij zal sluiten. ZILVEREN JUBILEUM H. J. DEVILEE. In de bovenzaal van „De Harmo nie" aan de Breestraat kwam heden ochtend het personeel van de Inspec tie der belastingen le afdeling alhier bijeen ter gelegenheid van het 25-ja- rig ambtsjubileum van de heer H. J. Devilee, commies-titulair aan deze Inspectie. Te omstreeks half tien werd de ju bilaris, vergezeld van zijn echtgeno te en dochtertje onder spontaan ap plaus ontvangen en open de de heer van de Bolm, namens het Jubileum fonds deze wel zeer feestelijke bij eenkomst. Als waarn. Hoofd van de Inspectie sprak, de heer J. Lubbers als eerste de jubilerende ambtenaar toe. In diens loffelijke bewoordingen werd' de nadruk gelegd op de uitnemende wijze, waarop de jubilaris zich steeds van zijn dikwijls zeer moeilijke func ties heeft gekweten. De heer Lubbers liet zijn woorden vergezeld gaan van een gratificatie namens het Ministe rie van Financiën en een nuttig ge schenk van het eerdergenoemd fonds, hetwelk de heer Devilee, die een be kwaam amateur-fotograaf is wel te pas kwam. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer P. C. Hollewijn, commies-secretaris ter inspectie en ook diens woorden getuigden even eens van veel waardering en stelde hem de jongeren ten voorbeeld. De heer B. S. A. Klop, hoofd der inspectie, die daartoe zijn vacantie had onderbroken was niet minder in zijn lof jegens de jubilaris. Tot het besluit van het officiële gedeelte van deze huldiging ant woordde de jubilaris op de hem toe gezwaaide lof met een woord van dank. Dat de jubilaris bovendien een goed verenigingsman is bleek wel uit de toespraken namens de perso neelsvereniging „De Sleutelring", waarvan nadien nog een deputatie aan het woord kwam. In deze be woordingen getuigden de heren Bod- de. Bouman en Van Lochem, van welke de eerste zijn medebestuurder eveneens een foto-technisch geschenk aanbood, terwijl de heer Van Lochem hem een fraai bloemstuk offreerde. Velen uit de belastingdienst, zo wel collega's als superieuren, had den zich inmiddels opgemaakt om de jubilaris cn zijn gezini persoonlijk te complimenteren. Agenda van Leiden WOENSDAG: St. Antonius Clubhuis, 4—6 uur nam. advieszitting Horecabedrijven. „De vrouw en de slang", repetitie om half acht Donderdagavond in de R.K. H.B.S. voor alle medewerkers. Mater Amabilis school: spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.3020.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. De aanvangstyden van de biosco pen zijn: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt vanaf Zaterdag 28 Augustus 1 uur waarge nomen door: de Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 48, tel. 21060. OEGSTGEEST Geboren: Ruth Marikie en Murk Jelles, do. en z. van J. M. Hoekstra en W. K. A. Klaij. Getrouwd: Th. A. Wijsman en W. S. van der Wiel. Ondertrouwd: J. Paauw 25 jaar Leiden en M. J. de Groot 20 jaar te Oegstgeest. Overleden: R. G. Vleeming, 41 jaar (overleden te Renkum). ZOETERWOUDE Geboren: Joanan E. M., d. van Th. P. J. Roeleven en P. C. C. de Bruin. Petrus J., z. van Q. van Teij- lingen en Am van der Plaats; Catha- rina H. H. d, van P. J. van Velzen1 en J. M. Klein; Leonardus P. J., z. van J. A. van Veen en J. M. H. van der Geer; Leonardus P. M., z. van J. van Berge Henegouwen en E. C. On derwater; Petronella A., d. van G. van den Hoorn en A. Hage; Cornelia A. Th. I.,: d. van Th. Ammerlaan en M. J. van Velzen; Adries, z. van M. Leune en H. G. op den Brouw; Nico- laas M. M., z. van J. A. W. van der Meer en M. J. C. Montanus; Margé- rite Victorine C., d. van R. Th. Kaiser en M. C. Onderwater; Johanna E. M. d. van G. W. Versteegen en J. P. Vink Abraham J., z. van J. Versteegen en A. van Wilsum; Cornells B., z. van L. van Eekelen en A. C. van Wijk. Maria J. J., a. van C. J. van Rijt en M. J. J. Meskers. Ondertrouwd: C. M. J. Straver en C. C. Rotteveel beiden Zoeterwoude. Getrouwd: B. C. van Velzen 29 j. met M. P. M. van Benten 24 jaar; H. Ceugjes 23 jaar met A. Ossevoort 24 jaar. Overleden: W. van der Poel, echt genoot van A. M. Kool, 62 jaar. Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Bee renbrouck, lid van de Eerste Kamer heeft aan de minister van Buiten landse Zaken, de minister zonder por tefeuille en de minister van Oorlog en van Marine de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Staat de regering nog steeds op het standpunt, dat een inschakeling van Duitse strijdkrachten onmisbaar is voor een verdediging van het N.- Oostelijk deel van Nederland en dat het benutten der Duitsers voor de veiligstelling van geheel Nederland en van West-Europja eveneens van vitaal belang is? 2. Zijn de ministers bij bevesti gende beantwoording van vraag 1 niet de opvatting toegedaan, dat de énorme betekenis van deze aangele genheid voor het Nederlandse volk noopt tot een consequente politiek om deze inschakeling op korte ter mijn te verwezenlijken? 3. Delen de ministers de mening, dat uit de vewerping in feite door het Franse parlement van het E.D.G. -verdrag en de hieraan voor afgegane schier eindeloze procedure, de conclusie moet worden getrokken, dat een betrekken van Frankrijk in onderhandelingen over de oplossing van het probleem der inschakeling van Duitse strijdkrachten in de Wes terse verdediging, uitzichtloos moet worden geacht? 4. Indien de ministers de ziens wijze delen, dat de weg van onder handelingen met Frankrijk onbe gaanbaar is, wil men tot een solutie op korte termijn geraken, stemmen zij dan ook in met de opvatting, dat weliswaar enerzijds een oplossing buiten de NAVO om zal moeten wor den gekozen, omdat Frankrijk de op name van West-Duitsland in deze or ganisatie door zijn veto-recht kan te genhouden, maar anderzijds een op lossing noodzakelijk is, die Frankrijk niet van de Westelijke mogendheden vervreemt? 5. Is de regering bereid thans se rieus andere mogelijkheden te bestu deren en eventueel te propageren, waarvan de minister van oorlog en van marine op 24 Maart j.l. in de Eerste Kamer verklaarde, dat het zeker de moeite waard zou zijn ze on der ogen te zien? 6. Is het niet voor de hand liggend, dat men teneinde Frankryk niet onnodig voor het hoofd te stoten een oplossing zoèkt, waarbij ener zijds een bewapening van individue le Duitsers op soortgelijke wijze wordt tot stand gebracht als in het verleden zelf door de Franse rege ring is toegepast o.a. in Indo-China en waartegen dit land derhalve geen redelijke bezwaren kan maken, an derzijds een uitbreiding op grote schaal wordt verkregen van een in beginsel reeds bestaande situatie, waartegen Frankrijk tto nu toe in zijn functie van bezettende mogend heid geen bezwaar gemaakt? 7. Is het waar, dat in een of meer der drie westelijke bezettingszones van Duitsland reeds thans individue le Duitsers van verschillende rang betrokken zijn in de werkzaamheden der aldaar vertoevende geallieerde strijdkrachten? 8. Hebben de ministers met name kennis genomen van het bestaan GSO (German Service Organisation) in een der betreffende zones en is het waar, dat een deel van daarin ondergebrachte Duitsers bewapend is, zij het dan ook slechts met lichte wapenen? 9. Mocht het voorafgaande in be vestigende zin worden beantwoord, is het dan niet aanbevelenswaardig de betreffende bezettende mogend heden van de wenselijkheid te over tuigen. dit beginsel in het belang van alle landen van West-Europa, West-Duistland en Frankryk inbe- SPORT grepen, op zeer grote schaal in toe passing te brengen en te vervolma ken, zodat het vraagstuk geleidelijk aan zonder tijdrovende cn vermoede lijk op niets uitlopende onderhande lingen met Frankrijk wordt opgelost en Amerikaans-Duitse resp. Brits- Duitse eenheden te velden worden gebracht en de Westerse verdediging eindelijk tot het zozeer gewenste ni veau wordt opgevoerd? BURGERBESCHERMING NIET BIJ LUCIFER INGESCHAKELD. Verleden week heeft er in de bladen een bericht gestaan, over een luchtmachtoefening de operatie Lucifer die deze week gehouden zou worden en waarbij ook de B.B. ingeschakeld zou zijn. Van bevoegde zijde wordt ons thans» meegedeeld, dat er bij de Bescherming Burger bevolking hoegenaamd niets over een eventuele deelneming bekend is. DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN. Tijdens de Europese zwemkampioen- schappen, welke vanmorgen te Tu rijn zijn begonnen, noteerde de Oost- Duitse Jutta Langenau in haar se rie op de 100 meter vlinderslag 1 min. 16.6 sec., waarmede zij 0.3 sec. be neden de tijd bleef, die sedert de scheiding van de schoolslag en de vlinderslag als limiet voor het vesti gen van een record was gesteld. De limiettijd bedroeg 1.16.9. De tijd van Jutta Langenau is dus een wereld- en Europees record. De volgende zwemsters plaatsen zjch uit de series: 1. Langenau (Oost-Dld.) 1.16.7. 2. Littomerit (Hongarije) 1.17.7. 3. Hap- pe (West-Dld.) 1.19.5. 4. Lucien (Frankrijk) 1.19.9. 5. Kleminska (Po len) 1.21.2. 6. Garay (Hongarije) 1.22.1. 7. Nel Garritsen (Ned.) 1.23.4. 8. Eklund (Zweden) 1.23.7. De volgende 8 zwemmers plaatsten zich uit de series voor de finale 100 meter vrije slag heren; 1. Kadas (Hong) 58.3; 2. Goran (Zweden) 58.6; 3. Kurrenoj (Rüs- land) 58.7; 4. Balandin (Rusland) 58.8; 5. Eminente (Frankr.) 59.6. Nyeki (Hong) 59.1; 7. Skanata (Zuid Slavië) 59.1; 8. Gunnerud (Noorw.) 59.2. De tijd van Kurrenoj werd ge maakt in een repêchage met de Vreng (Ned.). In de series was voor beide zwemmers dezelfde tijd afge drukt, nl. 59.3. De waterpolowedstrijd Italië Duitsland (poule A) is door Italië ge wonnen met 60. Bij de rust was de stand 30. De waterpolowedstrijd Nederland Engeland (Poule B) is gewonnen door Nederland met 76. Bij de rust had Nederland de leiding met 3—2. Marktberichten LEIDEN, 31 Aug. Vette varkens. Aanvoer 188 stuks. Noteringen: zwaar 1.98—2.00. licht 1.96—1.98. slagersvarkei.s 2.012.03 per kg. levend gewicht. BODEGRAVEN, 31 Aug Kaas. Aanvoer 164 partijen. Prijzen: Lste soort 2.102.18, tweede soort 2.03 2.09, extra 1.19—2.40 per kg. Han del kalm. ROTTERDAM., 31 Aug Vee. Aanvoer 3878 (5401) totaal, waarvan 440 vette koeien, 1321 (605) gebru.ks- vee, 145 vette kalveren, 396 (232) graskalveren, 330 nuchtere kalveren, 178 varkens, 239 biggen, 155 paarden, 111 veulens, 627 schapen, en 36 bok ken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.70—2.85. J 2.55—2.65. 2.20—2.45 en vette kalveren 2.602.70, 2.40 2.50 en 2X02.30 per kg. levend gewicht; graskalveren 350275 200, nuchtere kalveren 645450, en higgen 70—60—50 per stuk, slachtpaarden 2.05, 1.98 en ƒ1 90 per kg. levend gewicht, veulens 400—300—230. schapen 120—100 85, lammeren 978272 per stuk. Kali- en melkkoeien 1025950— 80Ö, varekoeien 770670600, vaar zen 800700—550, pinken 5.25— 425325 per stuk. Vette koeien, aan voer als vorige week, handel kaLm, prijzen als gisteren, prima's boven notering; vette kalveren aanvoer ge woon, handel vlet. prijshoudend; graskalveren aanvoer even ruimer, handel traag, prijzen, iets lager; nuch tere kalveren aanvoer als vorige week, handel stug niet geheel prijs houdend; biggen aanvoer iets gro ter, handel stroef, terugloper.de prij zen; slachtpaarden aanvoer even rui mer, handel kalm, prijzen onveran derd; veulens aanvoer iets minder, handel levendig, prijshoudend; scha pen aanvoer even groter, handel wil lig, prijzen onverandderd. lammeren aanvoer even groter, handel willig, prijzen iets stijver; kalf- en melk koeien aanvoer matig, handel stil, prijzen vooral niet hoger; varekoeien aanvoer flink, handel kalm, niet ge heel prijshoudend; vaarzen en pin ken aanvoer als vorige week. hande' traag, teruggaande prijzen; TBC-vri aanvoer iets meer, handel stil, prij zen onveranderd. ROELOFARENDSVEFN, 30 Au? Groente. Aardbeien 4163 een' per doosje. Kropsla I 7.2016.60. idem II 2.607.30, andijvie 21— 23, lomaten 52—64. idem B 54 69. iddem C 4149, meloenen 2638, snijbonen I 4959. idem II 2545, iuem stek 2026, pronk- bonen 4152, dubb. stambonen 51 73, princessebonen f 6284. Au gurken C 107, idem D.A. 101.—, idem D 90.—, idem E 64.idem CD 87.—. Bloemen. Dahlia's 1226 ct„ Anomonen 9—16 cent. Asters 1029 cent, Montbretia 7—14 cent. Chrysan then Oldlland Scepter 30—35 cent, Chatsworth 3545 cent, Bright 40— 45 cent per bos. Rayonanten 1820 cent, Samaria 7—11 cent, Millersddale 812 cent. Migoli 12—17 cent. Cham pion 1720 cent. Gift 1215 cent. AlLetton 10—12 cent, Lelies 8—9 ct.. Anjers 510 cent, Cyclamen 0.50 1.00 per stuk. TER AAR. 30 Augustus. Groente Snijbonen 57.90, idem B 2.5? 4.90, idem stek 2 00—2.20, stok- priiicessebonen G.908.10, idem B. 5.—stamprincessenbonen 5.40— 8 00. idem B i 3.30—4.20, idem stek 2.30. spekbonen f 4.106.40, idem stek 2.60„ witte pronkers 4.00 5.40, alles per 10 kg lomaten A 41 58 cent. idem B 38—6;? cent, idem C 3149 cent. idem CC 2021 cent, idem bonken 2445 cent, andijvie 2531 cent, postelein 1627 cent. aardappelen 6—11 cent. groene kool 1317 cent. putjeskool 1617 cent, rode kool 27 29 cent., waspeen 21— 29 cent,, idem stek 7 cent. uien 15— 22 cent, zilveruitjes 35—37 cent. kro ten 14—23 cent. rabarber 412 cent, alles per kg., sla 2.500.40, per 100 stuks, bloemkool A 35—50 cent, idem B 2233 cent, idem C 1221 cent. idem stek 8--11 cent. komkommers 1126 cent .nies per stuk, stoofsla 3585 cent per kist. b Tspeen 25 cent per bos, Peren: Claps Favorite 21 et., Appelen: Zigeunerinnen 42 cent, Kes wick 2729 ent, idem II 1618 cent per kg., druiven 2546 cent per half kg,, bramen 54 cent per doosje. VINKEVEEN,, 30 Aug. Groente. Andijvie 13—22 cent, postelein 8—20 cent, spinazie 3541 cent, groene kool 1521 cent, tomaten 20—66 ct., pronkbonen 46—60 cent, snijbonen 6088 cent, stokprincessen 6588 cent en stambonen 65—77 cent per kg.; bleekselderij 1017 cent, kom kommers 826 cent en sla 3—10 ct per stuk, peen 34—38 cent per bos.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3